Karmelieten 750 jaar op zoek naar Godsverbondenh 'Met duizend draadjes aan de kerk «A eL:,hW Kerk Samenleving VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 VANDAAG •4 n Nicolaas van Tolentino, in de lage landen be- U kend als Nicolaas van Tolentijn, heeft maar SEP liefst driehonderd door de kerk erkende, won deren op zijn naam staan. Deze augustijner monnik ging in de dertiende eeuw bedelend langs dorpen en boerderijen in de streek tussen de Marken en Umbrië in Italië, en genas vaak het vee van allerlei kwalen. Hij had vi soenen over Maria en Jezus, bekommerde zich om de zie ken en zwakken en kon met vuur preken over het geloof. Een vaak door hem gebezigde begroeting luidde: 'ik zie dat de duivel u plaagt, ik kén uw zonde, spreek hem uit en ik zal uit naam van Jezus alles vergeven.' Beroemd is zijn visi oen van Maria waarin zij hem opdraagt om brood te bede len en het vervolgens op te eten. Nicolaas had juist een koortsaanval, maar besloot gevolg te geven aan de op dracht. Bij de eerste happen verdween zijn aandoening. Dat alles maakte uiteraard indruk op het volk. Nog steeds deelt men in sommige katholieke kerken en congregaties, ook in Nederland, op 10 september Nicolaasbroodjes uit die gelovigen kunnen beschermen tegen ziekte en brand. Agatha niet van 'Eijk'-en-hout Dek kxil\o\\ilcè kè/k 'is Wel Vint tawtifc zandvoort„Deze katholieke kerk is wel van 't houtje, maar niet van 'Eijk'-en-hout." De tekst staat op een stuk papier ach ter een raam van een RK-pastorie in Zandvoort. De Sint Agatha- kerkmaakt passanten met de oude aanduiding 'van 't houtje' (katholiek) duidelijk, dat men bepaald niet vierkant achter de nieuwe Groningse bisschop Eijk staat. Pastor Duijves zei zon dag in zijn preek, dat hij blij is dat hij geen Groningse pastor is. Zijn collega's in dat bisdom moesten afgelopen weekeinde een brief van Eijk voorlezen, waarin de bisschop in spe zich verde digt, nadat hij in de media is aangevallen over uitspraken die hij deed in de tijd dat hij docent was op het Limburgse seminarie Rolduc. Eijk zou homoseksualiteit een neurotische ontwikke lingsstoornis hebben genoemd en gezegd hebben dat homo's geen echte liefdesrelatie kunnen hebben. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER 'Auschwitz-expositie antisemitisch' Boedapest Hongaarse joden hebben geprotesteerd tegen een Hongaarse tentoonstelling bestemd voor het vroegere concen tratiekamp Auschwitz. De opzet ervan is latent antisemitisch, aldus het protest van de federatie van joodse gemeenten in Hongarije. De tentoonstelling, die volgend jaar mei door de Hongaarse premier Viktor Orban wordt geopend, geeft een ver tekend beeld van de wijze waarop Hongarije de joden heeft be handeld. „Alle verantwoordelijkheid voor de jodenvervolging in de jaren '30 en '40 wordt aan de Duitsers toegeschreven." Hon garije telde aan het begin van de Tweede Wereldoorlog onge veer 1 miljoen joden. Hoewel de Hongaarse regering hen aan vankelijk bescherming bood, is toch 80 procent vermoord. Godsdienstvrijheid beperkt Washington Een groot deel van de wereldbevolking leeft in landen met beperkte godsdienstvrijheid. Vooral in China is de intolerantie ten opzichte van niet-erkende religies, Tibetaanse boeddhisten en islamitische Oeigoeren groot. Dat concludeert het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in zijn eer ste rapport over de internationale stand van de godsdienstvrij heid, dat voortaan jaarlijks moet verschijnen. Vooral landen met autoritaire regimes, zoals China, Afghanistan, Cuba, Iran, Irak en Vietnam moeten het ontgelden. Pakistan en Saudi-Ara- bië krijgen er van langs wegens vijandige bejegening van min derheden als sjiïeten en christenen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Beroepbaarstelling: P J. Weij, voorheen Geref. predikant te Sint Jansklooster. REDACTIE AAD Ril IETjG 10 BOXMEER ANP Voortdurend bezig zijn met 'de dingen van God'. Dat kenmerkt volgens pater Falco Thuis de karmelieten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de orde grote mystici heeft voortgebracht. Met de stichting van een klooster in Haar lem vestigden de karmelieten zich in 1249 op Nederlandse bodem. De ruim 350 karmelieten en karme lietessen in Nederland vieren het 750- jarig jubileum morgen in Nijmegen. In de ordes zit geen groei meer, maar het aantal leken dat zich met de karmelie ten verbindt neemt de laatste jaren be scheiden toe. „Ze staan niet in drom men voor de deur", relativeert Thuis, voorzitter van de commissie Karmel Nederland 750 jaar. „Maar het karmel- charisma blijft mensen boeien." Voor het leven intreden bij een reli gieuze orde doen vandaag de dag wei nig mensen. Maar enkele honderden leken doen mee met het gebedsleven van de paters en zusters of leveren een bijdrage aan hun pastorale werk. De oudtestamentische profeet Elia is voor hen volgens Thuis het grote voorbeeld. Op de berg Karmel in Israël ontmas kerde die de afgoden in een krachtme ting met de profeten van Baal. Elia's volgelingen leefden in de der tiende eeuw als kluizenaars op dezelf de berg en kregen in 1209 van de bis schop van Jeruzalem een gemeen schappelijke leefregel. In het spoor van de profeet zijn de karmelieten op zoek naar „voortdurende Godsverbonden heid en waarachtige godsdienstig heid", aldus Thuis. In deze tijd van ontkerkelijking ligt voor hen de uitda ging in „het zoeken naar sporen van Gods aanwezigheid in de wereld, ook al is die nog zo geseculariseerd". Behalve de oude orde van Karmel ontstond aan het einde van de 16-de eeuw de orde van de ongeschoeide karmelieten en karmelietessen. Die kwam voort uit een door de Spaanse mystica Teresa van Avila geïnspireerde hervormingsbeweging. Beroemde kar melieten zijn de Spaanse mysticus Jo hannes van het Kruis (1542-1591), de tot het christendom bekeerde jodin Edith Stein en de Nederlander Titus Brandsma (1881-1942). Paus Johannes Paulu; Edith Stein, die van 193d portatie naar Auschwitz! karmelietessenklooster burgse Echt verbleef, Titus Brandsma, in 19421 in Dachau vermoord, ligverklaard. Het proces klaring is in een vergevoi murt Brandsma waarschuwde adsd< nier van de pers de katl rd na tegen het maken van pro 071 het nationaal-socialisme. CDER Kees en Maaike de Zeeuw, beiden in de zestig, hebben ruim 25 jaar als koster ge werkt. „Mensen heb ben geen idee, wat er allemaal bij komt kij ken om een kerk draaiende te houden", zegt Kees. Maaike vult aan: „We zaten met duizenden onzichtbare draadjes aan de kerk gebonden." Twee weken geleden hebben ze de draadjes verbroken. Het werk is overgedragen, het af scheidsfeest is geweest, en het echtpaar de Zeeuw (met twee dochters) gaat voortaan als gewo ne kerkgangers naar de dienst. Dat zal meestal de ge reformeerde dienst worden, want ze ker ken (en werkten) in het oecumenisch ker kelijk centrum De Regenboog in de Leidse Meerenwijk, waar ook ka tholieken en hervormden hun erediensten houden. Op de vraag of ze door de oecumene verder van hun eigen kerk zijn komen te staan, reageren Kees en Maaike met een eenstemmig 'nee'. „Juist door zo vaak in aanraking te ko men met verschillende kerken, zijn we onze eigen gereformeerde kerk meer gaan waarderen." door ONNO VAN 'T KLOOSTER f Het is allemaal wat losser, meer on- gedwongen bij gereformeerden, zegt Kees. Je ziet soms kinderen rondlo- pen. Even op de preekstoel klaute ren voor de dominee komt, bijvoor beeld. Dat zie je niet zo snel in een hervormde kerk. Daar gaat het net even formeler toe. Een koster zorgt voor duizend en één details in de kerk. Dus ik kan bij uitstek de sfeer aanvoelen. Daar gaat het vaak om. Want wat betreft de leer zie ik niet veel verschillen tussen hervormden en gereformeerden. De uitvoering van een dienst is anders. Maaike: Iedereen mag in onze kerk alle diensten bijwonen. Je ziet dus aan de mensen niet van welk geloof ze zijn. Alleen de ervaring leert je om onderscheid te maken. Katholieken pakken de broodjes (hosties) op een andere manier aan dan protestanten. Die laten het in hun hand leggen en stoppen het dan in hun mond. Een protestant pakt het zelf en stopt het broodje in z'n mond zonder veel ritueel. Het zijn kleine dingen, maar daar zie je aan met wie je maken hebt. Katholie ken gebruiken soms ook andere woorden. Ze spreken bijvoorbeeld over 'het altaar', daar waar wij het over de avondmaaltafel hebben. Voor mij zit, net als bij Kees, het grootste verschil in het ongedwongen karakter van een gereformeerde dienst. Dat spreekt mij aan. Net als de eenvoud. Ik houd niet zo van tierelantijnen. Kees: Van oorsprong ben ik niet gelovig. Ik kom uit Schiedam. Mijn vader was vertegenwoordiger bij een borstelfabriek, en eerder anti-kerk dan ge lovig. Op mijn manier heb ik mij verzet tegen die houding. In het begin van de jaren zestig kwam ik in de kost bij een koster van de hervormde kerk in Diepenveen. Door hem af en toe te hel pen ben ik met dit vak in aanraking gekomen. Maaike: Bij mij is het net zo. Ik kom uit een gezin van vurige PvdA'ers. Geen gelovige familie. In ons dorp, Schoonrewoerd, ging een aantal vrien dinnen van mij naar de gereformeerde kerk. Ik ben meegegaan en heb naderhand, toen ik Kees leerde kennen, ook hem naar die diensten mee genomen. Vandaar dat we tot de gereformeerde kerk zijn gaan behoren. Later gingen we in Lei den wonen. Ik ben nog diaken geweest in de Be vrijdingskerk. Dat heb ik twee jaar gedaan. Arme, zieke en eenzame mensen helpen. In de Merenwijk zijn Kees en ik bij toeval koster geworden. We voelden ons thuis in deze kerk en hadden het gevoel dat we iets meer moesten doen hier. Er lagen inschrijflijsten voor bepaalde vrijwilligerstaken, die je kon invullen. Aan welke activiteit we wilden deelnemen, weet ik al niet meer, maar we pakten in ieder geval de verkeer de lijst en schreven ons, zonder het te weten, in als koster. We zijn hulpkoster geweest totdat in 1996 de coördinator van de hulpkosters, Koos Huisman, overleed. Kees: Er liepen zestien hulpkosters rond. En nie mand wist van elkaar wat ze deden of moesten doen. Voorheen wist Huisman dat allemaal. Nu vielen we in een groot gat. Omdat wij al zo lang bij de kerk betrokken waren, hebben ze ons ge vraagd de coördinatie te gaan doen. Dat was niet eenvoudig. Maar we hadden het al eens overge nomen als Huisman op vakantie was, en kenden Maaike en Kees de Zeeuw: „Mensen hebben geen idee wat er allemaal bij komt kijken om een de te houden." foto dus de gang van zaken. Maaike deed veel over dag, ik 's avonds en in de weekeinden, omdat ik ook mijn dagelijkse werk had bij een elektronica- firma. Tijdens de diensten waren we vaak met z'n tweeën. Zij zat dan achterin, ik voorin. Je kunt nu eenmaal niet alles alleen overzien. Een keer zat er bijvoorbeeld tijdens de dienst een hond op het portaal van de kerk te poepen. Ie mand moet het dan opruimen. Inspelen op dit soort onverwachte dingen is een belangrijk on derdeel van de kostertaak. Er brak eens een brandje uit in één van de ventilatoren. Alle lich ten vielen uit. Dan moet er weer iemand zijn die de rust bewaart en de zaak repareert. Het werk bestaat voor het grootste deel uit het uitreiken van boeken, collecteren, stoelen opruimen, bloe- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Vrijdag vooral in het westen en noorden wat meer bewolking en af en toe regen. Elders zon. Za terdag flink wat zon en droog. Maxima rond 14 graden in het noorden en 20 in het zuiden. Noorwegen: Perioden met zon, maar in het westen en noorden af en toe re gen. Maxima 15 graden langs de westkust, 21 in de buurt van Os lo. Zweden: In het noorden vrijdag enkele wolkenvelden en af en toe regen. Elders vrijdag geregeld zon. Za terdag vrij zonnig en droog. Maxima van 16 in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Denemarken: Enkele wolkenvelden en kans op mist. In de loop van vrijdag vrij zonnig en droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrijdag in Ierland en Schotland enkele wolkenvelden en kans op regen. Elders flinke perioden met zon. Zaterdag breidt de be wolking en regen zich uit tot over Wales en Noord-Engeland. Maxi ma van 15 graden in West- Schotland tot 24 in Londen. België en Luxemburg: Flink wat zon, maar in de och tend ook kans op mist of wolken. Maxima steeds rond 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig met in de ochtend plaatselijk mist. Middagtempe- ratuur tussen 24 en 28 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 27 en 33 graden. Madeira: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur ongeveer 26 gra den. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 28 en 35 graden, langs de Golf van Biskaje 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 27 en 32 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Flink wat zon en nog slechts op een enkele plek een bui. Maxima van 32 graden aan zee tot 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Zonnig en droog. Middagtempe ratuur tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur onge veer 30 graden. Italië: Vrij zonnig met in het zuiden en langs de Adriatische kust een kleine kans op een bui. Middag temperatuur tussen 26 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima rond 28 graden. Malta: Flinke zonnige perioden maar ook nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur 29 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden, maar ook sta pelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Maxima op de )bbert men neerzetten, het klaarmaken vai e p0j maaltafel, enzovoort. Belangrijk voo cjire{ ook het maken van een rooster. Na overlijden zijn er bij de zestien hulp al waren, nog eens acht bijgekomen ,e5ru organiseer, dus. |vercj Eigenlijk wilden we er eerder mee o ncjcje Maar aan de andere kant wilden we ^onc entwintig jaar volmaken. Gezien de die we kregen tijdens het afscheidslite s|a moeite waard geweest. Maaike: Het wennen zijn om naar de kerk te jaat j. gaan en alleen met de dienst bezig Ler q te zijn, zonder je te bekommeren jjen g( om de problemen van de organisa- Frjj ls tie. Maar het lijkt ons wel prettig. Let krd n; -schrij ve het bij d ten 2 'i ha iegiri o F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront Sfl* regen sneeuw V koufront adk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFJ Advertenties: 071-53i Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 Hoofdredactie 071-53 Ssburge Hov ADVERTE Maandag t/m vrijdag vl.._ 071- 5356 230 Jebore RUBRIEKSADV» J G. 1 Maandag t/m vrijdag vanfc pesc 071- 5143 545 ABONNEMif bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro)lg per halfjaar (acceptgiro)fej pem per jaar (acceptgiro) Abonnees die o het automatisch afschrijven# abonnements- geld, ontvanf betaling. VERZENDING Pi Voor abonnementen die peif worden verzonden geldt ee 'P in portokosten per vi fetrie LEIDSCH DAGBLAD OPk Voor mensen die moeilijk» hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is el het regionale nieuws Asu dv Dagblad op geluidscassette i y2 nA.A K N H U I meeste stranden rond 27 gra den, landinwaarts iets warmer. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, met in het westen en langs de Zwarte Zee kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Vrij zonnig, met in de nanacht en ochtend kans op mist. In het noorden vrijdag mogelijk een paar wolken. Middagtempera tuur tussen 23 en 27 graden. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 26 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 26 gra den. Polen: Flinke perioden met zon en droog. Maxima 24 tot 28 graden. Tsjechië en Slowakije: Flink wat zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 26 gra- "^da^n™ Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiei ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgeztj den. Hongarije: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima rond 25 graden. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. EST I avon C-Le leen 1 )RS I ïjj rswe; t 17 l rzam ïtje tc

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14