eiden Regio Steun voor uitbreiden parkeergebied Een goed doel vlak om de hoek en reden voor paniek sloop kraakflat' Alle dagen feest met de 3 October Vereeniging 10 SEPTEMBER 1999 et een groot feest heeft de faculteit der Sociale Weten- i gisteren in het Pieter de la Courtgebouw aan de Was- iveg het collegejaar geopend. Verschillende acts, zoals d standbeeld en een groep Caribische dansers, zetten luister bij. Het feest, met als thema de magische da- 99, was bedoeld voor alle medewerkers van de facul- FOTO TACO VAN DER EB weert klap af en 39-jarige man op een bromfiets kreeg gisteren van mobilist een klap op het hoofd toen hij op de Nieuwe aarkt een aanmerking maakte op het verkeersgedrag istuurder. De helm van de bromfietser dempte echter 'oen de bromfietser vervolgens het kenteken wilde no- am de automobilist opnieuw in actie. Ditmaal ging hij jei te werk. Hij gooide de man met bromfiets en al on zen en schopte hem daarbij. nger zorgt voor ravage :n 35-jarige man uit Groningen heeft gisteren op het ran de Doctor Lelylaan voor flink wat ravage gezorgd, at aan te geven, veranderde hij plotseling van richting hij in botsing kwam met een 54-jarige fietsster uit leiden kwamen ten val. Een 57-jarige vrouw uit Wasse- het tweetal niet meer ontwijken en dook met haar fiets tweetal heen. De Katwijkse is met een pijnlijke rug en nden per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. et van aarsen universiteitsge- n het Stationsplein Ier geval tot na de 3 «ten overeind. Pas verzekert P. Prud- Reine van het pro- Centraal, mag de inen met het afbre- bouwval. De 3 Octo- ;ing is bang dat de sloopwerkzaamhe- imis ernstig in de weg (ten. Er is immers in- len sloopvergunning Maar de zorgen zijn, oofd van Leiden Cen- fecht. 6 sloopvergunning in ïiag de sloper inder- feginnen", verklaart ne van Reine. „Maar feich eerst bij de ge leiden. Bij zo'n grote tnelijk toezicht nodig. En wij vinden dat er tijdens de 3 oktoberfeesten niet gesloopt kan worden. Het is overigens sowieso geen klus waar je van de ene op de andere dag aan begint. Er is veel voorbereiding nodig. Het is niet zo dat de slo per morgen al klaar kan staan om met de ontmanteling te be ginnen. Bij de 3 October Vereeniging waren in eerste instantie ande re berichten binnen gekomen. De vereniging had de omgeving van het te slopen gebouw al in mei verpacht. „We zijn enorm geschrokken van berichten die tot.ons kwamen", verklaarde voorzitter Van Sterkenburg gis teren. „Een van de grotere ker misattracties heeft veel geld be taald voor die plek. Als hij er niet kan staan, hebben we een groot probleem. Dan moeten we een goed alternatief vinden en die zijn er niet veel." WD blijft fel tegenstander van plannen Betaald parkeren buiten de singels van Leiden moet mo gelijk zijn. Dat vindt een groot deel van de politiek. Fel tegenstander van het plaatsen van parkeermeters buiten de binnenstad blijft de WD. een parkeerplaats moet worden betaald bestaat momenteel uit het centrum van Leiden en het Stationskwartier. B en W willen dat gebied uitbreiden. Vooral de wijken die tegen de binnen stad aan liggen, kampen met parkeerproblemen. Betaald parkeren moet ook daar moge lijk worden, mits daarvoor vol doende steun is in die wijken. Beide oppositiepartijen kwa men gisteravond met alterna tieve voorstellen. Samen met de robbert minkhorst „Wat de gemeente nu wil, is een probleem van buiten Lei den afwentelen op de buiten wijken", zei raadslid L. de Lan ge van de WD gisteravond bij de commissie verkeer. „Dat is niet fair." Dat zat ook SP'er P. Day dwars. „De gemeente za delt mensen met een probleem op waar ze niet om gevraagd hebben." Het gebied waar voor Sociale Partij Leiden (SPL) en LWG/De Groenen vroegen zij ook om uitstel van het besluit betaald parkeren mogelijk te maken, vooral omdat inwoners naar hun idee te weinig tijd hadden om een goede reactie op de voorstellen van B en W te bedenken. Dat vanwege de zo mervakantie. De coalitiepartij en PvdA, Groenlinks en D66 zagen er niets in. Het CDA, voor wie parkeren nog een belang rijk verkiezingsthema was, ont brak gisteravond. „Ik vind het raar dat raadsleden geen uit spraak willen doen", vond D66'er O. Welling. „Ik roep ze op een keuze te maken, daar zijn ze voor gekozen." Net als het verzoek om uitstel maakten de alternatieve voor stellen van de WD en de SP geen enkele kans. De liberalen willen het betaald parkeren buiten het centrum helemaal niet hebben. In plaats daarvan kwam De Lange met de 'spits- variant'. Een groot probleem vormen de forensen, aldus de WD'er. Voor hen wil hij in de ochtenduren en in de voor avond de parkeerschijf op nieuw invoeren. „Daarmee is het parkeren niet meer aantrek kelijk. Ze moeten terug vanuit hun werk om de schijf te ver zetten." Bewoners van de wij ken krijgen een spitsvignet, een gratis sticker die ze op de voor ruit van hun auto kunnen plak ken. De coalitiepartijen en ook portefeuillehouder T. van Rij betitelden dat voorstel als on haalbaar. Er is controle nodig op de naleving van dat systeem en dat moet de gemeente dan betalen. Een van de uitgangs punten van het nieuwe par keerbeleid is juist dat de par keerwachten hun salaris krijgen betaald uit de opbrengsten van het parkeergeld. Bovendien zijn forensen maar een klein deel van het probleem; ook toeristen en mensen die komen winkelen parkeren hun auto in het Noor derkwartier, de Burgemeesters- wijk of in Tuinstad/Staalwijk. De SP opperde om bewoners gratis parkeervergunningen te geven. Ook daar zag de coalitie niets in. Leiden kan zich dat niet veroorloven, luidde de voornaamste reden. Van Rij; „het verstrekken van gratis ver gunningen betekent dat de ge meente er geld op toelegt, dat uit de gemeenschap moet ko men." Het nieuwe parkeerbeleid wordt aanstaande dinsdag tij dens de raadsvergadering op nieuw besproken. Dan hakt de politiek de knoop door. annet van aarsen Op voorhand al een collectors-item. Waarschijnlijk is de kalender, die de 3 Octo- ber-Vereeniging dit jaar uitgeeft om te vieren dat Leiden precies 425 jaar geleden werd ontzet, binnen een paar dagen uitver kocht. De prenten op de kalen der zijn bijzonder en de oplage is beperkt. „Circa 1999 a 2000", aldus de 3 October Vereeniging, die de uitgave de naam millen nium kalender meegaf. De kalender is een gezamen lijk project van de vereniging en het gemeentearchief. „We heb ben een aantal unieke foto's bij elkaar gezocht dat in het archief een sluimerend bestaan leid de", kondigde voorzitter P. van Sterkenburg gisteren aan tij dens de presentatie van het feestprogramma. Vanaf 16 sep tember, de dag van de inschrij ving voor Haring en Witte brood, is het bijzondere druk werkje te koop. De stad viert dit jaar drie da gen feest. Omdat 3 oktober op zondag valt trekt de optocht pas op 4 oktober door de stad. Maar om geen gat te laten val len tussen de festiviteiten op zaterdag en de viering op maandag, heeft het bestuur van de 3 October Vereeniging be sloten om op zondag eveneens een programma aan te bieden. K&G verzorgt een taptoe op de Garenmarkt (de grote taptoe is op zaterdag), er is een jeugd - voetbaltoernooi en ook de ker mis en de warenmarkt zijn op zondag 'open', al is dat slechts tot negen uur 's avonds. De 3 October Vereeniging duimt dat de zieke burgemees ter Postma over anderhalve maand zodanig is hersteld dat hij tijdens de optocht kan mee rijden in een koets. „We hopen dat we de nieuwe burgemeester dit jaar op net zo'n manier kun nen presenteren als we vorig jaar met het afscheid van Goe- koop hebben gedaan", aldus voorzitter Van Sterkenburg. Met het vertrek van Goekoop is de vereniging haar ere-voorzit- ter kwijtgeraakt. En Postma zonder meer benoemen tot nieuwe ere-voorzitter gaat vol gens Van Sterkenburg niet. „We moeten toch eerst bekijken of hij uit het juiste 3 oktoberhout is gesneden." Rijdt Postma mee, dan zal hij zich verbazen. Het motto van de optocht, 'Op het Randje', duidt op de overstap naar de volgende eeuw. Maar omdat al leen de eeuwwisseling een ma ger aanknopingspunt is, wil de 3 October Vereeniging met de optocht ook op de rand van an dere grenzen balanceren „Kan het wel of kan het niet, aan u, geëerd publiek, om te beoorde len of wij de grenzen goed be waakt hebben", daagt de ver eniging uit. Er komen steltlo pers en dwergen, draken vogels en Chinese leeuwen. En op de gastenlijst staat een grote reeks engerds: Dracula en Franken stein, Quasimodo met zijn Es meralda, Jekyll en Hyde, zom bies en de voltallige Adams Fa mily. Het schijnt dat een van de deelnemers zijn kop verliest tij dens een sinistere guillotine voorstelling. En en passant wordt er een meisje doorge- Travestieten en een motor bende vrolijken de boel een beetje op. Op het randje is ook het feit dat de 3 October Veree niging een fors aantal Spanjaar den heeft uitgenodigd voor een Fiesta de las Tunas, een nieuw programma-onderdeel. Tunas, die ontstonden in het middel eeuwse Spanje, zijn groepen studenten die liederen zingen over leven en liefde om hun collegegeld bij elkaar te sprok kelen en vrouwen het hof te maken. Wie het programma van mi nuut tot minuut wil weten, doet er goed aan de feestwijzer 1999 te bemachtigen. Het boekwerk je is op diverse plekken in de stad te krijgen, onder meer bij de balies van het stadhuis en het stadsbouwhuis en een aan tal supermarkten. Meer infor matie dit jaar voor het eerst ook via internet (www.3october.nl). Wie de feestwijzer thuisbezorgd wil krijgen, moet eerst voor een tientje per jaar lid worden van de 3 October Vereeniging. De vereniging is bezig met een campagne om tienduizend le den te halen. Momenteel schommelt het ledental rond de zesduizend. Gids moet jongeren wegwijs maken slechts een greep uit de reac ties: Mevrouw Karstens (89) herin nert zich van vroeger de naam Zuiderpark. Van een bordje ook nog. Zelf woonde ze destijds in de Hugo de Grootstraat. De heer Stouten (84) daarente gen zegt nog nooit van zijn le ven van een Zuiderpark te heb ben gehoord, behalve inder daad in connectie met ADO- /Den Haag. „Ik woon al sinds 1931 in Leiden. Achtereenvol gens op de Morsweg, in de To- matenstraat en in de Kneppel- houtstraat. Tegenwoordig in Rijn Vliet. We gaan naar Roomburg, heette het vroeger. Dan ging het om het park en de tennisbaan". Henk van Tol (68) woonde tot 1954 in de Rijndijkstraat. „Me neer, we deden nog aan sloot- jesspringen daar in de weilan den. Maar ik heb nog nooit van het Zuiderpark gehoord. Wél van Roomburg, de Roombur gerlaan en het Park Room burg." Adrie Voorbij daarentegen zegt weer heel wat anders. „Ik ben geboren en getogen in die buurt. Ik kan bevestigen dat het altijd Zuiderpark heeft geheten. Pas de laatste jaren hoor je de naam Roomburgerpark. Maar Roomburg was voor ons de an dere kant van het water. Waar ooit een Romeinse nederzet ting was." Enfin, als er één ding duidelijk is geworden, is het dat de me ningen zijn verdeeld. We zijn nu op zoek naar een bevesti ging van de naam Zuiderpark op papier. Een map, een kaart, een stuk. (Wordt vervolgd) wim wegman en ad van kaam peter groenendijk 'Wegwijs, Jongerengids voor Leiden' is de titel van een nieuw boekje, dat gisteren werd gepresenteerd door wethouder Baaijens van Cultuur en Educa tie. Tijdens een bijeenkomst in het Vlietland College reikte Baaijens de eerste twee exem plaren uit aan twee vierdeklas sers Van deze school. Daarna kregen ook alle andere vierde klassers van het college een boekje. De gids staat vol met adres sen die voor middelbare scho lieren belangrijk kunnen zijn. „Het is niet de bedoeling, dat jullie het in een keer uitlezen", zei Baaijens tegen de ruim hon derd aanwezige scholieren. „Blader het hooguit eens door, en hou het dan bij de hand. Net als een telefoonboek." Volgens Baaijens is er behoefte aan een dergelijke gids, die specifiek is bedoeld voor jongeren. „Op de leeftijd van vijftien tot zeventien jaar ontstaan vaak lastige vra gen, waarvan niet meteen dui delijk is, aan wie je ze moet stel len. Bijvoorbeeld over politie, drugs, seks of geslachtsziekten. In deze wegwijzer staan veel or ganisaties vermeld, waar je dan terecht kunt. Wat voor jullie een groot probleem is, is voor hen vaak een routineklus." Ook staan in de gids adressen uit ge meenten buiten Leiden. „Leid- se scholieren wonen immers vaak in de omringende ge meenten", aldus de wethouder. Het kleurige boekje is inge deeld in elf hoofdstukken, met titels als 'Uit in Leiden', 'Je op leiding' en 'Lekker in je vel-Ge- zondheid en seksualiteit'. Bo vendien is het werk voorzien van een trefwoordenregister. De gids wordt gratis verspreid onder alle leerlingen in vierde klassen van Leidse middelbare scholen. Dienstverlening voor steunfraude den haag/leiden van zijn ex-vouw, al eerder vijf maanden had gezeten, smeekte de rechter hem niet weer in de cel te zetten. „Ik heb keihard mijn best gedaan om daar niet weer terecht te komen." De rechter maakte er daarom 210 uur onbetaalde arbeid van. connie van uffelen Een 42-jarige Hagenaar is gis termiddag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 210 uur dienstverlening wegens valsheid in geschrifte. De man verzuimde na zijn ontslag bij het AZL bijna 2,5 jaar jaar lang op zijn wachtgeld- en WW-for- mulieren in te vullen dat hij weer werkte. Hij ontving hier door ten onrechte in totaal zo'n 115.000 gulden. Volgens de Hagenaar zou de bedrijfsarts tegen hem hebben gezegd dat hij naast zijn uitke ring mocht werken en dat het vermelden daarvan niet zo be langrijk was. De arts had dit echter ontkend. De officier van justitie nam geen genoegen met dit verhaal en eiste een onvoor waardelijke celstraf van vijf maanden. De verdachte, die wegens zware mishandeling KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING KIJKDAGEN Vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 september van 11.00 tot 17.00 uur Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel 072-5154206. fax 072-5116011 Tel 06-53429360. privé 023-5270519 Een prent uit de millenium kalender uitreiking van haring en wittebrood in 1912. De mannen ren voor de vrouwen. kregen bier en tabak, de haring en wittebrood wa- FOTO PR doet lijden. En levert n vaak een hoop nut- leaus op. Vooral ook scheidnemende be- gedwongen voelt iets rs te verzinnen dan likelijke flesje wijn. Ie- eeft wel eens een col- vertrekken met armen en die in een cadeauw- c oogden, maar bij na- n daar toch beter had- len blijven. ludsmit, hoofd van de idstoezicht van de ge- -eiden, had kennelijk gevoel toen ze haar ankondigde. „Ik had eel zin in heel veel klei- eaus", zegt ze korte aar officiële afscheid emeente Leiden. Jetske naf maandag bij het tersbureau Interlace rdam. Dat is natuurlijk I wat anders dan de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van 24 geestelijk gehandicapten on der begeleiding van professio nals bezig om kunst in de breedste zins des woords te vervaardigen. En met succes, wat de kunstuitleen heeft bij voorbeeld al zo'n 600 abon nees. Jaarlijks verkoopt KunSt en VlieGwerk bovendien 500 schilderijen en circa 10.000 ke ramische artikelen. Jetske Goudsmit: „Ik ben zo'n driekwart jaar abonnee van de kunstuitleen, en al vanaf de eerste dag spraken het werk en de sfeer enorm aan. De prach tige kleuren die de schilderijen hebben en de ongedwongen heid die hier heerst. Terwijl er bovendien echt heel mooie dingen worden gemaakt." Gisteren heeft zij de giften van haar afscheidsfeest officieel overhandigd aan KunSt en VlieGwerk: in totaal 800 gulden. Daar bleef het overigens niet bij, want het college vond het zo'n aardig initiatief dat het dit bedrag verdubbelde. Zodat wethouder Tjeerd van Rii gis termiddag ook nog even langs- wipte met 800 piek. De 1600 gulden wordt onder meer gebruikt om de deelne mende gehandicapten met musea in contact te brengen of om ze de mogelijkheid te bie den bij andere kunstenaars in- sipratie op te doen. Coördina tor Huib van de Wijngaard van KunSt en VlieGwerk: „Het is goed om ze kennis te laten ma ken met andere stijlen. Je ziet dat altijd terug in hun werk." FOTO MARK LAMERS Zuiderpark (2) Vorige week stond op deze plaats een oproepje aan met name de wat oudere lezers van de krant om klaarheid te bren gen in een onduidelijke zaak. Een beller beweerde naar aan leiding van een artikel over het Park Roomburg dat dit een fou te benaming was voor dit stuk je groen aan de Van Vollenho- venkade. Het moest zijn: Zui derpark. Daar hadden we nog nooit van gehoord. En omdat de geraadpleegde kenners er ook niet uitkwamen, deden we een beroep op de kennis en het geheugen van de trouwe abon nees. Die lieten ons niet in de steek. Veel mensen belden. We doen parkeercontroles in goede ba nen leiden, of de illegale uit stallingen in de Haarlemmer straat in de gaten laten hou den. Maar dit terzijde. Jetske vond het beter om een goed doel te laten profiteren van haar afscheid. En dan vooral een goed doel waar de giften ook inderdaad meteen iets tastbaars opleverden. „Het Rode Kruis is een prima orga nisatie, maar daar was mijn af scheidscadeau, met alle res pect, een beetje op de grote hoop beland." Ze wilde bovendien een Leids goed doel. En eentje waar ze zelf wat mee had en dat een beetje publiciteit goed kon ge bruiken. Het werd, om een lang verhaal kort te maken, 'KunSt en VlieGwerk'. In dit atelier an nex kunstwinkel annex kunst uitleen aan de Hogewoerd zijn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13