Doden door explosie in Moskou Aceh put moed uit referendum Oost-Timor Buitenland Overleden Hongaren gaan nog vaak naar de dokter Israël begint met vrijlaten Palestijnen Israëlische Arabieren beschaamd door bomaanslagen ka ëUHe RDAC 9 SEPTEMBER 1999 Joegoslavische leger klaar voor heroveren Kosovo BELGRADO-PRISTINA AFP-Rtr-DPA Het Joegoslavische leger 'is be zeten' van Kosovo en is bereid het gebied 'met geweld te her overen', als de internationale gemeenschap haar verplichtin gen niet nakomt. Dat zei de commandant van het Joegosla vische legerkorps in Kosovo, generaal Radovan Lazarevic, gisteren in het weekblad Nedel- jni Telegraf „Wij denken voortdurend na over een nieuwe opdracht op Kosovaars gebied. Wij zijn daar elk moment toe bereid. Wij wachten slechts op een beslis sing en een bevel om zo'n taak uit te voeren", aldus Lazarevic. Het Joegoslavische leger heeft zich midden juni uit Kosovo te ruggetrokken, nadat president Milosevic akkoord was gegaan met de stationering van een in ternationale vredesmacht in de Servische provincie. De internationale vredes macht KFOR zegt dat het ge weld in Kosovo de afgelopen dagen weer is toegenomen. Door een beschieting van het dorp Donja Budrija in het oos ten van Kosovo zijn dinsdag verscheidene mensen om het leven gekomen en gewond ge raakt. Acht tot tien mortier schoten zijn op het dorp afge vuurd, aldus een KFOR-woord- voerder. De slachtoffers zouden tot de Servische gemeenschap behoren. Mitchell breekt besprekingen Noord-Ierland af BELFAST Rtr-DPA De Amerikaanse oud-senator Mitchell is gisteren na drie da gen besprekingen over de her vatting van het vredesproces in Noord-Ierland teruggekeerd naar de Verenigde Staten. De voormalige senator vliegt maandag opnieuw naar Noord- Ierland om zijn poging tot be middeling voort te zetten. Mitchell zei nog steeds opti mistisch te zijn dat de ingewik kelde problemen in Noord-Ier land kunnen worden opgelost. Maar hij bespeurde veel me ningsverschillen tussen de ver schillende groepen met wie hij had gesproken en ook binnen de katholieken en protestantse organisaties bestaan volgens hem veel onderlinge verschillen van inzicht. Mitchells snelle vertrek is me de ingegeven door het vandaag te verschijnen controversieel rapport over de hervorming van de Noord-Ierse politie. Van dat rapport zijn op dit moment al leen de belangrijkste details be kend. Zo meldde de Britse omroep BBC dat de naam van het korps wordt gewijzigd en dat de sterk te wordt teruggebracht van 13.000 naar achtduizend agen ten. De nieuwe politiedienst zou voor de helft uit katholie ken en protestanten moeten bestaan. De verschillende Noord-Ierse partijen zijn zeer verdeeld over net politiekorps en de voorge stelde hervormingen. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Duizenden vaak al jaren geleden overle den Hongaren gaan nog altijd regelma tig naar de dokter. Tot die verbijsterende conclusie is het Hongaarse ministerie van sociale zaken gekomen bij het door lichten en vernieuwen van een aantal databestanden. Hongaarse huisartsen, tandartsen en ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren op papier meer dan 100.000 overleden patiënten behandeld. Het ministerie onderzoekt nu in hoe verre er sprake is van bewuste en groot schalige fraude in de Hongaarse ge zondheidszorg of van een combinatie van administratieve blunders en onvol ledige data-bestanden. Een aantal staaltjes van 'medische zorg' riekt verdacht veel naar fraude. Zo claimden ziekenhuizen in 36 gevallen de kosten voor peperdure CT-scans voor overledenen, terwijl zeven andere Hon garen posthuum zouden zijn gedialy- seerd. Tandartsen declareerden 108 posthume gebitsreparaties. Maar de Hongaarse huisartsen slaan alles. Die zouden volgens hun eigen declaraties afgelopen zomer in totaal maar liefst 110.000 overleden patiënten op het spreekuur hebben gehad. Dat het met de administratie in de Hongaarse gezondheidszorg allesbehal ve snor zit, blijkt ook uit een ander op merkelijk cijfer van het ministerie. Meer dan 400.000 overleden Hongaren zou den nog altijd bij hun vroegere huisarts als patiënt geregistreerd staan. Omdat de basisvergoeding voor huis artsen gebaseerd is op het aantal patiën ten dat de praktijk telt, zouden deze niet veel haast hebben met het opschonen van hun patiëntenbestanden. In veel an dere gevallen zouden huisartsen simpel weg niet weten dat patiënten zijn overle den, omdat deze voor hun dood een an dere huisarts hebben gekozen zonder hen daarvan in kennis te stellen. Politie denkt aan gaslek, maar sluit misdrijf niet uit Een explosie in een appartementencomplex in de Russi sche hoofdstad Moskou heeft in de afgelopen nacht aan zeker zestien mensen het leven gekost. Ruim honderd mensen raakten gewond, van wie 47 naar een ziekenhuis zijn gebracht. Oorzaak van de explosie is vermoedelijk een gaslek. Ten minste 72 appartementen in het flatgebouw van negen verdiepingen in het zuidoosten van de stad zijn verwoest. Vol gens overheidsgegevens wonen 202 mensen in het gedeelte dat nu verwoest is. Vermoed wordt dat tegen de honderd mensen nog onder het puin vastzitten. Brandweerlieden en ambu lance-eenheden zijn ter plaatse. Ook de burgemeester van Mos kou, Joeri Loezjkov, en de mi nister van binnenlandse zaken zijn naar de plaats van de ramp gegaan, in een straat bij de ri vier de Moskva. Het zoeken naar slachtoffers wordt bemoeilijkt door brand en dichte rook. Volgens een ra- diojoumalist hing kort na de ontploffing een sterke geur van gas rond het gebouw. Ook red dingswerkers bevestigden het vermoeden dat een gaslek de oorzaak van de explosie was. Een ooggetuige verklaarde ech ter op de Russische televisie geen gaslucht te hebben gero ken. Hoewel de oorzaak van de ramp een gasexplosie lijkt te zijn, wordt een misdrijf niet uit gesloten. Vorige week raakten 41 mensen gewond door een bomexplosie in een onder gronds winkelcentrum in de Russische hoofdstad. Die ex plosie werd opgeëist door een groep die zich verzet tegen de consumptiemaatschappij. De daders kondigden aan een stadsguerrilla te gaan voeren. Het radiostation de Echo van Moskou meldde dat de politie een auto zocht die kort voor de explosie in de buurt van de flat was gezien. Reddingswerkers zoeken onder het puin van een ingestort flatgebouw naar overlevenden. Een deel van het flatgebouw in Moskou stortte afgelopen nacht na een explosie in. De poli tie denkt dat een gaslek de oorzaak van de explosie is. foto epa yur kochetkov adeürigen houden verband met joden ontva2^ Een onderzoekscommissie heeft 47.792 Zwitserse welkon^lnëen gevonden die verband houden met de joden- g in de Tweede Wereldoorlog. Dit staat in een voorlo- (lt dat gisteren bekend werd. Bankiers hadden eerder jt het om 775 rekeningen ging. In het voorlopige rap- huldigt de commissie de banken van 'twijfelachtige 1 en wijdverbreide ongevoeligheid'. Bewijzen van sys- te pogingen om de tegoeden oneigenlijk te gebruiken ir niet gevonden, aldus de commssie die in 1996 werd loor de banken en het Joods Wereldcongres. Het offici- roo WBfft wordt uiterlijk in november gepubliceerd. ASHKELON-JERUZALEM Rtr-AFP Israël is vanochtend vroeg be gonnen met het vrijlaten van tweehonderd Palestijnse gevan genen. Hiermee is de uitvoering van het zaterdag gesloten Wye Il-akkoord begonnen. Israël heeft aangekondigd vandaag te vens een gedeelte van de Wes telijke Jordaanoever aan de Pa lestijnse autoriteit over te dra gen. Het vredesproces in het Midden-Oosten zat in het slop sinds de voormalige premier Netanyahu maanden geleden de uitvoering van het eerste Wye-akkoord bevroor. Het begin van de uitvoering van Wye II volgde op de goed keuring van het Israëlische par lement van het akkoord. Vier envijftig leden van de Knesset stemden voor; 23 tegen. Er wa ren twee onthoudingen. Vol gens het akkoord krijgen de Pa lestijnen in drie fases de con trole over veertig procent van de Westelijke Jordaanoever. In de eerste fase zal Israël zich te rugtrekken uit zeven procent van het gebied. Israël zal 350 Palestijnse gevangenen vrijla ten, waarvan vandaag tweehon derd. Eén van hen heeft beslo ten in de Israëlische cel te blij ven. Zo'n 150 andere gevange nen komen op 8 oktober vrij. Premier Barak sprak verzoe nende taal in de Knesset. Israël moet volgens hem niet langer het leven willen beheersen van miljoenen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. 'We smeken alle mensen in Israël om vergeving, vooral de joden maar ook de arabieren TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Mohammed Mahmid voelde zich deze week niet erg op zijn gemak in de bijeenkomst van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defen sie. Meer dan ooit was het ara- bische parlementslid zich ervan bewust dat veel commissiele den zijn aanwezigheid niet op prijs stelden. De rechtse partij en hadden hem altijd al geme den, maar nu was gebleken dat Israëlische arabieren betrokken waren bij een dubbele bomaan slag, proefde hij extra argwaan. De Israëlische veiligheids dienst onthulde deze week dat de auto's die zondag ontploften in Haifa en Tiberias, waren ge prepareerd in twee arabische dorpen binnen Israël. De drie inzittenden, die om het leven kwamen, waren leden van de 'Islamitische Beweging', een or ganisatie van Israëlische mos lims die nog nooit op het ple gen van gewelddaden is be trapt. Vorige week werd een an der lid van de beweging aange houden, verdacht van moord op twee joodse Israëliërs. De recente terreuracties een schok hebben veroorzaakt. Vooral binnen de arabische ge meenschap. In Dabouriyeh en Mashad, de dorpen in Galilea waar de daders van de bom aanslagen vandaan kwamen, heerst neerslachtigheid. De stoffelijke resten van de drie jonge mannen zijn onmiddellijk naar de begraafplaats gebracht en zonder enig vertoon ter aar de besteld. De naaste familie vertelde dat ze geen idee had van de voor nemens van het drietal. „We voelen ons beschaamd", zei Mohammed Krayim, een 56-ja- rige onderwijzer, over zijn om gekomen broer Nazal. „We zijn trots op onze trouw aan de staat. We willen alleen maar vrede. We smeken alle mensen in Israël om vergeving, vooral de joden maar ook de arabie ren." JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De volksraadpleging in Oost-Timor is geëindigd in een orgie van geweld. Hon derden mensen zijn gedood en tiendui zenden zijn op de vlucht geslagen. De hoofdstad Dili lijkt totaal vernield. De reputatie van het leger heeft opnieuw een forse deuk opgelopen. Ook het aan zien van Indonesië loopt ernstige averij op terwijl presidertt Habibie het blazoen juist wilde oppoetsen door de kwestie Oost-Timor via een referendum op te lossen. Op Aceh en Irian Jaya worden de gebeurtenissen op de voet gevolgd. „De uitslag van het referendum op Oost-Timor is goed nieuws voor ons. Ik hoop dat we ook snel een referendum krijgen." Het vernietigende geweld dat in de voormalige Portugese kolonie los barstte nadat de bevolking massaal 'ja' had gezegd tegen onafhankelijkheid van de in 1976 door Indonesië ingelijfde re gio, tast de wens van de separatisten in Aceh niet aan. Zulfikri Yacob van de afscheidingsbewe ging United Peoples of Aceh, de groep die begin augustus de toegang tot de Nederlandse ambassade in Jakarta an derhalve dag bezet hield, heeft alleen maar oog voor de uitslag. Het geweld neemt hij op de koop toe. Aceh heeft er zelf ruime ervaring mee. In de jaren ne gentig regeerde Soeharto met ijzeren vuist in de provincie in het uiterste noorden van Sumatra. Politieke waarnemers relativeren het op timisme van de separatisten van Aceh. Zij wijzen erop dat die alleen maar steun genieten omdat de mensen meer zeg genschap op economisch, sociaal en cultureel terrein willen. Ze zijn het ge weld en het centralisme van Jakarta meer dan zat. Aceh en Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, zien de opbrengsten van hun olie, gas en hout regelrecht naar de hoofdstad stromen zonder er zelf een redelijk aan deel van te krijgen. Als dat verandert, zal de steun voor de separatisten drastisch verminderen, voorspelt Mohammad Hikam van het Instituut voor Weten schappen. De hang naar afscheiding is voor hem niet meer dan een openings bod in de onderhandelingen over meer autonomie. „Maar die komt er alleen als we een andere regering hebben." Voor veel Indonesiërs is de eenheid van de staat zoals die is gesticht door Soe- karno onaantastbaar. Indonesië omvat het gebied dat behoorde tot het voorma lig Nederlands Indië. Oost-Timor werd pas later geannexeerd, al zijn de huidige generaties opgevoed met het idee het er ook bij hoort. De Oost-Timorezen zelf zien dat heel anders, bleek vorige week maandag. De voormalige Portugese ko lonie is katholiek en heeft een andere historie dan de rest van hoofdzakelijk is lamitisch Indonesië. Habibie heeft dat steeds sterk benadrukt om zo de separa tisten, die vooral actief zijn in Irian Jaya en Aceh, de wind uit de zeilen te nemen. Veel Indonesiërs lijken verrast en bele digd door de keuze van de Oost-Timore- se bevolking. Zij verwachten juist dank baarheid en loyaliteit. De Indonesiërs koesteren de gedachte dat zij de regio tot ontwikkeling hebben gebracht. Ze legden immers wegen aan en bouwden schooltjes en ziekenhuisjes. Critici me nen dat dit alleen maar gebeurde zodat de militairen rich in het woeste, berg achtige eiland goed konden verplaatsen. En moeten soldatenkinderen niet ook naar school en af en toe naar het zieken huis? Mensenrechtenorganisaties wijzen er steevast op dat 200.000 Oost-Timore zen de dood vonden na de inlijving. „Habibie heeft misgegokt. Hij had beter moeten luisteren naar bisschop Belo en ook naar Gusmao, de vrijheidsstrijder die dinsdag werd vrijgelaten", zegt Hik am. „Zij wilden een langdurige over gangsperiode om pas veel later de be volking om haar mening te vragen. Maar ja, Habibie had haast, hij wilde de No belprijs", grapt Hikam. Het leger luistert ondertussen niet naar de president. De jarenlange strijd in Oost-Timor heeft duizenden soldaten het leven gekost. Bij onafhankelijkheid zouden die voor niets zijn gestorven, luidt de redenering. Tra ditioneel is het leger de hoeder van de eenheid van de natie. Er zijn ook men sen die geloven dat het geweld op Oost- Timor bedoeld is als afschrikwekkend voorbeeld voor Aceh en Irian-Jaya. Door zijn ongehoorzaamheid staat de positie van het leger nu opnieuw ter dis cussie. Het lag het laatste anderhalf jaar fors onder vuur wegens wandaden on der Soeharto „De volgende regering moet daarmee afrekenen. Habibie is daarvoor te zwak", aldus Hikam. ntal Griekse aardbeving gestegen [et dodental van de aardbeving in Griekenland is ge- )t 71. Het Griekse ministerie van gezondheid maakte dit ;bekend. De reddingsacties duren nog altijd voort. In de p nacht lukte het de hulpverleners twee mensen levend uin te halen. Acht doden werden geborgen. De aard- et een kracht van 5,9 op de schaal van Richter deed idagmiddag voor even ten noorden van de Griekse id Athene. foto epa anja niedrinchaus rlandse advocaat voor tribunaal Advocaat Wladimiroff uit Den Haag is gisteren als ge- geroepen door het Joegoslavië-tribunaal. Wladimiroff de enkele jaren geleden de Bosnische Serviër Dusko Jens het geruchtmakende eerste proces wegens oor laden in voormalig Joegoslavië. Nu moet hij een verkla- »gen tegen de Servische advocaat Milan Vujin, die hem als Tadic' advocaat en wordt beschuldigd van 'min- jan het hof. Vujin zou onder meer getuigen in de zaak- jjben geïntimideerd en tot liegen aangezet. Tadic, tot iar gevangenisstraf veroordeeld, verwijt de advocaat fulde met het Bosnisch-Servische regime van Radovan [en er alleen op uit was prominente Bosnische Serviërs Srmen. ie minister bang voor infiltratie tsEiLLE De Franse minister van justitie Guigou vraagt i de hogere sferen van het Franse rechtssysteem zijn ferd door leden van de Scientology Kerk. De reden voor prgdheid is de vernietiging door de griffie van Marseille pn bewijsmateriaal in een proces tegen zeven sciento- pt proces zou over tien dagen beginnen. Het is niet de er dat iets dergelijks gebeurt. Vorig jaar verdween voor [gelijk proces anderhalve ton dossiers uit het Paleis van l Parijs. Dat proces heeft daarom nog steeds niet lad. De minister heeft inmiddels een onderzoek gelast, igy staat in een Frans parlementair rapport officieel te ëen van de meest gevaarlijke sektés. Op 20 september arseille een proces beginnen tegen leiders van de be legens oplichting. in en Jeltsin bespreken witwassen )n-moskou De Amerikaanse president Clinton en zijn collega Jeltsin hebben gisteren elkaar per telefoon ge lver het zogeheten witwasschandaal. Jeltsin heeft bij genheid alle beschuldigingen tegengesproken, zo heb- dvoerders van zowel het Witte Huis als het Kremlim jen groep rond Jeltsin in het Kremlin zou enorme geld- waaronder leningen van het Internationaal Monetair (IF), naar een Amerikaanse bank hebben doorgesluisd. it van halfbroer Saddam ontkend 'HABiIrak en de Verenigde Arabische Emiraten [ben gistermiddag geruchten tegengesproken dat de an de Iraakse leider Saddam Hussein zijn land zou icht en asiel zou hebben gevraagd in de VEA. Eerder meldde een Iraakse oppositiegroepering in de Jor- ofdstad Amman dat Barzan Takriti politiek asiel heeft in van de emiraten. Takriti, oud-chef van de Iraakse lienst en de voormalige ambassadeur van Irak bij de Naties in Genève, zou om 'veiligheidsredenen' asiel Jsgr (SBBede WUtaat n. De vampf populair bij Palestijnen Het boek Mein Kampf waarin Adolf Hider zijn anti- gedachtengoed uiteenzet, doet het goed in de Pales- ieden. Het boek dat kort geleden in het Arabisch is laat op de zesde plaats van de lijst van best verkopen- De bestsellerlijst is samengesteld door een biblio- Ramallah. Volgens de onderzoeker zouden er onge- rer(ltoeken van Hitier per week worden verkocht. „Ramal- len! tWeine plaats en de Palestijnen zijn geen grote lezers", bias Akel. Een groot deel van de populariteit is volgens ijten aan het feit dat het boek verboden was toen de Is- èt voor het zeggen hadden in de Palestijnse gebieden. ey gaat voor presidentschap VS QLï Bill Bradley heeft gisteren officieel zijn kandida- mdgemaakt voor de race om de Democratische nomi- r de Amerikaanse presidentsverkiezingen van novem- pd jaar. Bradley was eerder profbasketballer voor de [Knicks en senator voor de staat New Jersey. Hij is tot enige in het kamp van de democratische partij die het [tegen de huidige vice-president Al Gore. In zijn toe- t de menigte benadrukte Bradley dat hij van mening met Gore. Bradley wil onder meer strengere wapen- iaatregelen om het enorme aantal onverzekerde Ame- 3rug te dringen en armoedebestrijding. eleid blijft voorlopig ongewijzigd l Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken is nog an een herziening van de constructieve dialoog met Bijkertijd vindt hij de situatie in het land nog dermate fnd dat hij voorlopig niet van plan is een bezoek aan j brengen. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van Bsman met de Tweede Kamer over de hervormingen psenrechtensituatie in Iran. Alle fracties drongen aan feluatie van de meer constructieve benadering. Die jn 1998 binnen de Europese Unie afgesproken. Suriname stopt kredietverlening lo« De Surinaamsche Bank (DSB), de grootste com- bank in Suriname, heeft de leningen aan cliënten stop maatregel van DSB, die vorige week al is ingegaan, is èlijk het gevolg van een ernstig tekort aan geld voor trlening. De inflatie is vele malen hoger dan de rente Iers krijgen, waardoor de spaarzin sterk is afgenomen, de rente op deposito's verhoogd om meer geld hin gen. Dit zal volgens deskundigen geen zoden aan de i. „Mensen willen hun kapitaal liever omzetten in •ld dan het vast te leggen op een spaarrekening", i expert.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5