Witfiets op weg TV- WEER Overblijven Ideeën over de vrouw als mislukte man Negende verjaardag op de negende van de negende 1999 n°9iS 114:* DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Scholen zijn verplicht hun leerlingen de mogelijkheid te bieden over te blijven. Óp negen van de tien basisscholen maakt ongeveer de helft van de leerlingen daar gebruik van. Het gaat daarbij om ongeveer 750.000 kinderen. Overblijven is daarmee stilletjes uitgegroeid tot een belangrijk on derdeel van de Nederlandse kinderopvang. Terecht zijn aan de re guliere kinderopvang de afgelopen jaren steeds hogere eisen ge steld. Wie een dagverblijf wil openen, krijgt te maken met eisen aan de ruimte waar de kinderen worden opgevangen, de veiligheid en de hygiëne. Bovendien moet er gekwalificeerd personeel aan wezig zijn. In dat licht is het opvallend dat er voor het overblijven, de 'tussen- schoolse opvang', nauwelijks'spelregels zijn. De ene school doet uit zichzelf meer dan de andere. Zo kan het dat als het weer een beetje slecht is, kinderen op menige basisschool tussen de middag weinig anders kunnen dan in hun bankjes hun boterhammen wegkauwen. Soms leest een goedwillende vrijwilliger (meestal een moeder of een leerkracht) nog wat voor of doet een spelletje. Terecht hebben de FNV en de Vrouwenalliantie daarover aan de bel getrokken. Zij pleiten ervoor dat het overblijven aan dezelfde regels moet voldoen als buitenschoolse opvang. Vrijwilligers moe ten cursussen kunnen volgen en er moet bovendien professionele begeleiding komen zodat een minimale kwaliteit van de opvang is gegarandeerd. Ouders en overheid moeten dan gezamenlijk voor de kosten opdraaien. Het lijken drastische stappen, maar in feite zijn de opstellers van het rapport nog erg terughoudend. Ze gaan bijvoorbeeld uit van een overgangsperiode van tien jaar om stapsgewijs alle verbeterin gen door te voeren. Op grond van de explosieve groei in alle vor men van kinderopvang, mag worden verondersteld dat ook het overblijven de komende jaren steeds grotere vormen gaat aanne men. Dan is het geen overbodige luxe er snel werk van te maken dat kinderen ook tussen de middag naar behoren worden opge vangen. Een staaltje grofheid Volgens pret-mandarijn Joop van den Ende hebben de commerciële tv-stations hun programmering aan de verloedering prijsgegeven: te weinig kwaliteit en te veel plat vertier en grofheden. Enig dat juist Van den Ende daarmee komt aanzetten. Vergeef me de vergelijking maar het klinkt een beetje als de dief die steen en been klaagt dat er zoveel gestolen wordt. De zegsman en zijn bedrijf even daargelaten - de constatering kan niet worden bestreden. Bij sommige program ma's zit je met nauwelijks bedwongen schaamte te kijken. Over grofheden gesproken: Net 5 gaf daar gisteravond een opmerke lijk staaltje van weg met een lange Amerikaanse documentaire over vechten in de vrije stijl - een mengeling van judo, worstelen, boksen en nog zo wat heftigheden. Held van het verhaal was een in Ameri ka levende Braziliaan, Rickson Grade, die deze tak van sport blijk baar min of meer had uitgevonden. Er werd in elk geval gesproken over 'Gracie jiujitsu'. Gereglementeerde vechtsporten vond hij maar spelletjes. „Een echt gevecht heeft geert regels.Maar dat deze vorm van elkaar naar het leven staan geen regels kent, werd door een an dere knokker bestreden. „Je mag niet iemand de ogen uitsteken en hem ook niet bijten, dus een echt straatgevecht is het niet eens. In Japan werd door acht man gestreden om het 'wereldkampioen schap'. Er was ook een Nederlander bij, ene Gerard Gordeau, aan gekondigd als 'savate-wereldkampioen'. wat dat in gods naam dan weer mag betekenen. Gordeau maakte indruk door zijn weelderige tattoos, niet als vechter. Hij verloor door een stommiteit van een vlieggewicht Japannertje, zij het dat hij diens gezicht tijdens de strijd tot een dusdanig bloederig masker had vervormd dat het ventje voor zijn eigen moeder nauwelijks nog herkenbaar moet zijn geweest. Dat mannetje bereikte na een tweede trommelpartij op zijn gelaat zowaar de finale, maar toen kon hij de wereld nog slechts zien door tivee minieme spleetjes. De ring was intussen, ook door andere gevechten, gezellig bespat met bloed. De trotse Gracie kreeg voor de eindstrijd door zijn trainer op het hart gedrukt geen mede lijden met het murw gebeukte Japje te hebben, 'want het is gewoon een klootzak'. Gracie won zonder veel moeite. Na afloop mocht hij als wereldkampioen de meest afzichtelijke bokaal omhoog tillen die mij ooit onder ogen is gekomen. Gracie, dat moet gezegd, hield er bij dit alles nog een soort filosofie op na. Angsten intelligentie vond hij in deze tak van vechten dicht bij elkaar liggen. Zichzelf beschouwde hij vooral 'als kunstenaar'. Heerlijke, delicate kunst. Maar liefst anderhalfuur had Net 5 er voor uitgetrokken. WIL BUYS- Scholieren doen tocht Hudson over Vier kinderen van Terschelling en hun leraar vertrekken mor gen naar New York voor een unieke boottocht. De reis is ge organiseerd door het New Netherland Museum in Croton on Hudson in de VS. Het muse um wil met deze tocht Ameri kanen meer bewust maken van de invloed die Nederland op de ontwikkeling van hun land heeft gehad. De kinderen komen uit groep acht van de Dominee Vossers- school. Samen met acht leef tijdsgenoten uit Amerika ma ken ze een zeiltocht langs de route die 390 jaar geleden door de ontdekkingsreiziger Hudson werd afgelegd. Op het schip de 'Half Moon', een replica van het originele VOC-schip, varen ze van Sandy Hook Bay naar Albany. De tocht is 200 kilometer lang en duurt van 11 tot 19 september. Aanhoudend zomers warm Zomerse dagen zijn bepaald geen jaarlijks terugkerend verschijnsel in de maand september. Over de periode 1901-1998 werden in De Bilt op slechts 157 dagen middagtemperaturen geregistreerd die op 25 graden of hoger uitkwamen. Dat aantal komt overeen met slechts 5% van de in totaal 2940 dagen. De toppers waren 1947 met 11, 1929 met 10 en 1934 met 9 zomerse dagen. Het ziet er naar dat dit jaar een grote slag gaat slaan. De Bilt staat in middels op 4 dagen en zou mij niet verbazen als dat aantal begin volgende week is verdubbeld. Onder invloed van een krachtig Scan dinavisch luchtdrukmaximum breekt er een voor medio september warme periode aan die in deze tijd van het jaar hoogst zelden voor komt. Dit weekeinde kan het kwik in delen van het land zelfs stijgen tot 30-31 graden. Morgen bevindt de kern van het luchtdrukkasteel zich boven Dene marken met een kerndruk van ruim 1030 hPa. Daardoor gaat de wind uit het noordoosten en later uit het oosten waaien. De wind sterkte is meest zwak tot matig. Het weerbeeld spreekt in de och tend nog niet echt tot de verbeelding. Een tot stilstand gekomen front veroorzaakt wolkenvelden. Het blijft wel op de meeste plaatsen droog en in de middag krijgt de zon geleidelijk meer ruimte. De temperatuur kan in de late middag dan ook nog uitkomen op 25-26 graden. Tijdens het weekeinde is het op zaterdag vrij zonnig en erg warm met temperaturen rond de 28 graden. Ook zondag worden dezelfde temperaturen verwacht. Later op de dag komt er van het westen uit meer bewolking en vooral 's avonds kan een regen of onweersbui tot ontwikkeling komen. Ook op maandag is er een bui enkans maar het blijft aanhoudend zomers warm. jan visser - Het vrouwelijk lichaam is een vergissing van de natuur en de vrouw is een instabiel en ge vaarlijk wezen. Deze opvattin gen waren in de middeleeu wen gemeengoed. Het vrouw beeld in middelnederlandse literatuur was onderwerp van de achtste Bert van Selmle- zing, gisteren uitgesproken door dr. Orlanda Lie. In de rede, die gold als de opening van het academisch jaar van de opleiding Neder lands aan de Universiteit Lei den, sprak mevrouw Lie over twee soorten middeleeuwse teksten. De ene soort had be trekking op de anatomie van het vrouwelijk lichaam en op de behandeling van vrou wenkwalen. Dit soort trakta ten was onder meer bedoeld voor chirurgen en chirurgij- nen en gaf hulp bij de gene zing van vrouwenkwalen, van zonnebrand tot schaamluis. Ook zaken als anti-conceptie en spermaleer werden behan deld. In een andere groep teksten, aangeduid als 'heimelijkheden der vrouwen', stonden de on volmaaktheden en gevaren van de vrouw centraal. Deze vrouwengeheimen, die door Lie als medisch-filosofisch werden bestempeld, waar schuwden bijvoorbeeld voor de gevaren van menstrueren de vrouwen: zij vervuilen de lucht, en wanneer zij bezwan gerd worden, brengen zij mis vormde kinderen voort. De teksten waren bedoeld voor geestelijken, maar ook voor mannen in het algemeen, als waarschuwing voor de geva ren van deze minderwaardige schepsels. Centraal in de lezing van Lie, docent aan de Universiteit Utrecht, stond de opvallende overlevering van deze teksten van het Latijn naar de Neder landse volkstaal van de mid deleeuwen. Tijdens deze over levering verdween namelijk de scheiding tussen de anatomi sche en de meer filosofische teksten en zo ontstond een verstrengeling van genees kunst en vrouwbeelden. De Nederlandse teksten waren bedoeld voor een veel breder publiek. Zo vonden de ideeën over vrouwen toegang tot een groot lekenpubliek. Boven dien werden de traktaten in een later stadium gemengd met lyrische liefdespoëzie, waarschijnlijk om ze aantrek kelijker te maken voor leken. De combinatie van opvattin gen over het inferieure vrou welijk lichaam en poëtische liefdesverklaringen mag nu vreemd aandoen, de twee lite raire vormen hadden wel een ding gemeen: de vrouw werd gezien als zwak en passief we zen, de man als de overheer sende factor. Zo lagen volgens Lie uiterst negatieve denkbeelden over de vrouw ten grondslag aan de liefdevol aandoende hoofse literatuur van de middeleeu wen. Hierin werd weliswaar niet meer betoogd, dat men struerende vrouwen bij volle maan scherpe ijzeren voor werpen bij zich dragen om tij dens de gemeenschap man nen toe te takelen, toch werd de vrouw nog steeds be schouwd als minderwaardig wezen. Daarmee besloot Lie haar lezing over een onder werp, dat - hoewel in iets an dere bewoordingen - ook zes eeuwen later de gemoederen nog altijd bezighoudt. peter groenendijk Ideaal van ex-provo gaat na 33 jaar strijd in vervulling Na een strijd van drieëndertig jaar ging het ideaal van ex-provo Luud Schimmelpennink (64) vandaag eindelijk in vervulling: 'zijn' witfiets ging in Amsterdam de straat op. Het openbare rijwiel, met een sprankelend wit frame en de spaken bedekt met felblauwe schilden, is een opvallende ver schijning tussen de duizenden fietsen in de hoofdstad. Met een chipkaart pakt de klant de fiets uit de stalling, toetst de bestemming in - een van de vijf depots in de binnenstad - waarna automatische betaling volgt. Voor een gulden per rit kan iedereen het stadshart doorkruisen. De witfiets reed vandaag voor het eerst op het Spui, waar de voormalige provo in 1966 zijn actie begon voor een leefbaar Amsterdam. Uit protest tegen de groeiende stroom auto's die de hoofdstad verstopten, pakte Schimmelpennink een pot verf en kalkte tientallen fietsen wit: ze waren voor algemeen ge bruik. De ludieke actie groeide uit tot een voorstel aan de ge meenteraad om tienduizenden fietsen te kopen en die vervol gens gratis uit te lenen aan be woners en bezoekers. De raad veegde zijn plan ferm van tafel. Schimmelpennink: ,,In die ja ren was de fiets uit. Het rijwiel riep herinneringen op aan de' hongerwinter, in de beleving van mensen was het gewoon een armoedig ding. De auto was snel en mooi, die had de toekomst." Een echte idealist geeft echter niet gauw op en de ex-provo bedacht meer plannen voor een milieuvriendelijk en leefbaar Amsterdam. Hij introduceerde de witkar: een elektrische auto voor twee personen die op vier locaties kon worden opgepikt. Ook dit idee ging ter ziele. „Een tram met vier haltes werkt ook niet", zegt Schimmelpennink, die zelf na de rumoerige jaren zestig een paar jaar een auto heeft gehad „om het blad 'Pro vo' naar de boekwinkels te brengen." Dat zijn plan voor een milieu vriendelijke vervoermiddel in het zo fietsvriendelijke Neder land ruim dertig jaar op de plank heeft gelegen, vindt hij 'een grote schande'. „Andere landen hebben ons ingehaald. In Denemarken, Duitsland en Noorwegen zijn al lang witfiet- sen. Zelfs in Spanje willen ze dit systeem invoeren, en dat is ab soluut geen fietsland." Vlak voor zijn 65ste verjaardag gaat 'zijn' witfiets dan toch de straat op, en wel met 250 exem plaren verkrijgbaar bij vijf stal lingen. In 2000 moeten er 750 witfietsen zijn en het aantal de pots zijn uitgebreid tot 45. Een idealist in ruste is Schimmel pennink echter niet. „Het wordt nu tijd voor de witkar." carine neefjes» Luut Schimmelpenninck op de witte fiets die vandaag de weg opging. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Martine van Gunst uit Houten wordt vandaag 9 jaar. Dat viert ze deze week samen met meer dan driehonderd kinderen uit Nederland, België, Zweden en Noorwegen, die ook negen worden op deze bijzondere dag: 9-9-'99. Zij vierden hun verjaardag met z'n allen in Kernwasser Wunderland, het pretpark bij de nooit in gebruik genomen kerncentrale van Kal kar. Het grote verjaardagsfeest voor de 9-jarigen is een initiatief van de vereniging 'One of a kind', die negen jaar geleden werd opgericht door twee Neder landse vriendinnen. Zij kregen op 9 september 1990 allebei een kind. Al doorrekenend kwa men ze er achter dat hun zoon en dochter op 9-9-'99, 9 jaar zouden worden. Ze besloten op die dag wat bijzonders te orga niseren. Onderweg naar huis vanuit het ziekenhuis waar Martine was geboren, hoorden haar ouders via de autoradio van dit initia tief. „We hebben Martine toen direct aangemeld", vertelt haar moeder Jolanda. Het Houtense meisje is zodoende lid van het eerste uur. „Eerst waren we met 25 leden, maar via, via en door oproepen in verschillende re gio's, kwamen er steeds meer bij. Ook in het buitenland. We zijn nu met 350 kinderen", al dus Jolanda van Gunst. Als aanloop naar het grote feest in 1999, organiseerde de vereni ging elk voor- en najaar wat leuks. „We hebben Bassie en Adriaan gehad en we zijn ook een paar keer naar Speelstad Oranjestad geweest." Boven dien ontvingen de leden een boekje met eigen bijdragen over de belevenissen van de kinderen door het jaar heen. Martine vond het grappig om tijdens de uitjes zoveel leeftijd genoten te ontmoeten. Maar echte vriendschappen heeft ze er niet aan overgehouden. Daarvoor wonen de leden te ver van elkaar af. Wat blijft, is Martine's bijzon dere geboortedatum, waarin het cijfer 9 zo'n opvallende plek inneemt. „Ze werd ook nog De versheidsdatum van vrouwen Wanneer wordt een mens echt een dertiger, veertiger, vijftiger? Niet op de dag dat je dertig, veertig of vijftig wordt. Want dan zit je nog midden in het levensge voelvan, respectievelijk, twintigers, dertigers of veer tigers. Weliswaar is een verjaardag waarop je de sprong maakt naar een volgend tiental een schar niermoment, maar daarna gaat het leven weer ge woon door. Je gaat je pas echt ouder voelen als het tweede getcil van je leeftijd een vijf wordt, en je hal verwege de dertig, veertig of vijftig bent. Dan is de metamorfose die van een dertiger een veertiger, en van een veertiger een vijftiger maakt, voltooid. Dezer dagen word ik vijfenvijftig, hetgeen bij mijzelf eep gevoel van verbazing wekt. Die verbazing heeft iedereen bij het ouder wor den. Het schijnt dat naarmate je ouder wordt er een steeds grotere kloof kom t tussen hoe je jezelf als innerlijke realiteit ervaart, en hoe je er uiterlijk uitziet. Vrouwen voelen zich eeuwig 28, man nen veertig, las ik eens. Zelf heb ik mijn uiterste versheidsdatum al ruimschoots overschreden, en een ar tikel in het blad Elle maakte dat nog eens scherp duidelijk. De redactie sloot vijf goede vrienden met een forse hoe veelheid drank op, in bijzijn van Ro nald Giphart, om een antwoord te krij gen op de vraag: wat wil de man eigen lijk? Het resultaat daarvan was, in woorden van de schrijver: 'Het grote lui- HELEEN CRUL interview'. Want mannen willen weliswaar van al les, maar uiteindelijk schijnen ze volgens dit inter view alleen maar seks te willen, soms met liefde, vaak ook zonder. Verlust zijn' is volgens een van de deelnemers zelfs hetzelfde als 'verliefd zijn Wat deze dertigers allemaal debiteren over hun rela ties en seksuele behoeften, maakt je als vrouwelijke vijftiger oprecht blij dat je op dit soort figuren niet aangewezen bent. Alle verhalen over het groeiende leger van oudere vrouwen met jongere minnaars ten spijt, zien deze heren oudere vrouwen helemaal niet zitten. Zelf schatten ze hun seksuele koopkracht ui terst royaal, zo niet levenslang in, maar oudere vrou wen hebben het op dat punt aanzienlijk moeilijker, is hun mening. Ene Gerard meent zelfs zorgelijk: 'Een langdurige relatie met een vrouw, prima, maar hoe ziet ze emit als ze vijfenvijftig is? Als een man vijfen vijftig is dan heeft hij nog een grote kans om aan trekkelijk te zijn, maar voor vrouwen op die leeftijd ligt dat anders'. Ik lees dit alles bij de kapper, begrijp dat een tegenof fensief op zijn plaats is en besluit tot een heel andere coupe. Met een kort koppie kijk ik na afloop in de spiegel. Her resultaat mag er zijn, vindt iedereen. En vervolgens krijg ik te horen: 'Jij vijfenvijftig? Niet te geloven'. Hetgeen overigens niet zozeer iets zegt over mij als wel over de jeugdige uitstraling van mijn ge neratie. 'De grootste verrassing is wellicht dat Julie Christie op 56-jarige leeftijd een aantrekkelijke en verleidelijke vrouw is gebleven, leeftijdloos als Cathe rine Deneuve', las ik onlangs over deze actrice in NR- C/Handelsblad. Het blad Nouveau brengt een artikel over de tiveede carrière van topmodel Karen Graham (53). In de jaren zeventig, begin tachtig sierde haar gezicht de covers van internationale bladen. 'Maar', zo zegt ze, 'ik werd ouder en als model beleef je dan een driedubbele terugslag: je uiterlijk, je carrière en je financiën veranderen Toen heb ik geleerd verder te kijken dan de spiegel en ontdekt wat een bevrijding dat is. 'Ze kocht een hub buiten New York met een lap grond aan de rivier en ging er wonen met haar zoon, die ze na haar scheiding alleen opvoedde. In 1991 richtte ze samen met een zakenpartner het be drijf 'Fly Fbhing with Bert Karenop. Inmiddels is ze, tot haar grote verrassing, benaderd om model te staan in de reclamecampagne voor Resilience Lift, een speciale ondersteunende crème voor de rijpere huid van Estée Lauder. Een product dat bestemd is voor vrouwen van haar leeftijd. Ze hoeft er op de fo to 's niet jonger uit te zien dan ze is. Het gaat er om te tonen dat vrouwen van haar leeftijd vitaal, actief en gelukkig zijn. Dat ze niet als toeschouwers aan de zijlijn van het leven staan. 'We hebben meer tijd en minder verantwoordelijkheden. We zijn energiek en se;*}',logenstraft Graham de opvattingen van de El- le-mannen. Mijn levensmotto is dat een mens nooit te oud is om haar grenzen te verleggen. Voor elke leeftijd is er al tijd nog 'een eerste keer'. Vandaar dat ik als verjaar dagscadeautje een echte Havanna aan een schoon zoon heb gevraagd. Die heb ik namelijk nog nooit gerookt. En daar heb ik nu toch echt de leeftijd voor. eens geboren op zondagoch tend om 9 uur. Je zou zeggen dat de 9 een bijzondere rol moet spelen in haar verdere le ven." De scholiere zelfheeft pas één keer gemerkt dat het cijfer 9 haar geluk brengt. „Bij een bingo heb ik twee prijzen gewonnen met een kaart waar op de nummers 9, 19, 29 en 39 stonden. Ik kreeg toen een gro te zak snoep." Haar ouders letten er steevast op dat het cijfer 9 voorkomt in de loten die ze kopen van de Staatsloterij. Tot nu toe heeft het ze niet veel opgeleverd. „Maar ik kan wel zeggen dat Martine een echt zondagskind is", zegt haar moeder. wilma matheu M I L L E N N foto f •Alex ider da9eV h U D send Nog 114 dageneden nieuwe millenniuvan aan. Reden voor<>s ov om in een dageli]^™ terug te kijken op ze h rijke gebeurtenis<d op plaatsgrepen op few( ponderende data gelopen 1000 jaa'HO week: 6 sep 1948:j- H. Juliana; 7 sep ITangn Holly geboren; 8lvon Piet Hein veroveij'g"® vloot; 9 sep 1976;was overleden; 10 sepkriti. Londense chauff* 8e dronken rijder; lP"| 1963: Beatles nen loves you' op. lflC l Br 9 SEPTEMBER 1976 kom Persbureau Nieuw dat st vandaag, 9 septemblde K dood bekend van ddenb< de geschiedenis zali1 me degene die de Chinflet f in beweging heeft g£n ei Mao Zedong. Volop£rlar wezen naar het dial^lte credo van Mao, 'dej volutionair van de t» U eeuw', die veelvuldi| teit bewijst door be j zwemuitstapjes in 'Zonder afbraak kail ft opbouw zijn; zond® I ping kan er geen strj zonder versperring^ beweging zijn'. Er nj nadien vele vraagtelL den gezet bij het self werk van Mao, de VI schapsvereniging Nf China wil zich daai ten ontmoedigen. Kees Planken geeft f den samen met colli vereniging gehoor af nodiging op 1 oktoi staande het 50-jarig| van de Volksrepublil vieren. „Als je elkaaj pen, moetje eikaart [)e ten." Planken is si%e b; ste bezoek aan Chi%je j keld door de Chinese 'gepakt door het vrefjet s diepgang erin'. „InfNed land ervaar ik dat z<ctie rugreis zich aandietjn ve liefst zou blijven." 0 China steeds meer v] cultuur te verliezen verwestert, tot mijnj henkruul» MENSEfg, len n bere Een halfnaakte vuurfenin; een elektriciteitsmai Aj teren gezorgd voor cJnde drukke autoweg in Köh kaanse stad SEATTlJtafel tomobilisten keken le n naar het spektakel, It de de zich achter hen cér ges auto's, waardoor entbos ontstonden. Bovendm on om veiligheidsreden! triciteitsmast buiteiF worden gesteld. duijIHJ woners van de metra staat Washington k* door tijdelijk zonder^-"" zitten. Het duurde e het de politie lukte<j neden te krijgen. Zij wegens.onzedelijk! ting." Ruim 80.000 mensj volgens de Rijksvooi! dienst, in de eerste: na de lancering op li de website van het k Huis bezocht. De be den bleven gemidde halve minuut hange adres www.koninkliD bezoekers bekeken na twee miljoen pa9 website van het Koii geeft in diverse talef over de leden van hè Huis, de geschiede!) milie, de hofhoudinfli^T zen, de financien eféy de predikaten 'kor#'f£i 'hofleverancier'. Oo&J dacht besteed aaru*£r- ninklijk Huis nogallf(e/?S de herinneringen al mans-affaire en de kwestie. De rubriek I de vragen'bevat ooi I ties en aanwijzing® aanspreken van de I Maxima Zorrequieti J vlam van prins Willjfe^ der, komt op de site/Nr" RVD legt op de site^K waarom. Bij Koninlfi van 13 december 1' sproken dat de diei\ sfeer zoveel mnpelL schermen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2