EC legt zich neer bij vaste boekenprijs Skate-dancevoorstelling Ish: niet voor de beginner Cultuur Kunst Céline Dion blijft in de schijnwerpers en reis door de geschiedenis van de boekdrukkunst Danny de Munk zingt opera, een voorzichtige openbaring en Mozart in Leidse Pieterskerk leiden Het Staats Symfonie Orkest van Kiev en het Dumka Koor uit de Oekraïne geven komende maandag een concert in de Leidse Pieterskerk. Onder leiding van de Nederlandse dirigent Gerard Oskamp brengen zij een Mozart-programma ten gehore. Op het programma staan Laudate Dominum, Ave Verum Cor pus, Pianoconcert nr.21 (Elvira Magidan) en het Requiem. Het concert begint om 20.00 uur. Kaartverkoop aan de zaal en via de Uitlijn: 0900-0191. Jaap Bolten signeert in Oegstgeest npr.sTGEESTDr. Jaap Bolten is komende zaterdag te gast in de Rijnlandse Boekhandel in Oegstgeest. De auteur van 'Het Ne derlandse Bankbiljet 1814-2002' signeert tussen 12.00 en 14.00 uur zijn werk over de geschiedenis van het Nederlandse bank biljet. In het boek staan alle uitgevoerde, en talrijke nooit uitge voerde biljetten in verschillende ontwerpstadia afgebeeld. Sting naar Nederland delft Sting komt naar Nederland. De Britse popartiest geeft op 16 maart volgend jaar een eenmalig concert in Ahoy' als onder deel van de tour 'Brand New Day Live'. De voorstelling staat in het teken van Stings nieuwe album, waarvan de single 'Brand New Day" inmiddels een hit is. 27 September komt het album uit. Sting was eind 1996 voor het laatst in Nederland. Hij trad toen op in de Haagse Statenhal. Katie Webster (63) overleden ifague city De Amerikaanse blueszangeres en pianiste Katie Webster is zondag op 63-jarige leeftijd overleden aan een hart aanval. Webster, wier bijnaam The Swamp Boogie Queen luid- de jaren '50 en vroege jaren '60 een van de meest ge vraagde studiomuzikanten in Louisiana. Ze is te horen op meer jdan 500 singles uit die periode. In 1964 werd ze ontdekt door _eid( Otis Redding. Met haar band tourde ze met Redding tot deze in 1967 op weg naar een optreden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Webster zat niet in het vliegtuig omdat ze zwanger In de jaren '80 trad ze veelvuldig op in Europa. Aan de al- A. bums die ze in die tijd opnam voor het in Chicago gevestigde la- bel Alligator Records werkten artiesten mee als gitarist Robert Cray en zangeres-gitariste Bonnie Raitt. Theaters werken geslachtsdeel weg eeuwarden Een mannelijk geslachtsdeel op de promotiefoto /an Robert Long's theatervoorstelling is te confronterend voor Friesland. Twee van de vier theaters waar Long met zijn pro gramma 'Het lang genoeg jong concert' optreedt, hebben het li- 17 chaamsdeel vakkundig weggewerkt. Op de foto staat een gekle- VENT de Robert Long voor een oude en een jonge man. Beiden zijn O naakt, een geslachtsdeel is duidelijk zichtbaar. Stadsschouw burg de Harmonie in Leeuwarden en De Koornbeurs in Frane- ker hebben de originele foto in hun seizoensboekje afgedrukt. O In Drachten en Dokkum is het geslachtsdeel 'verdwenen'. De infulturele commissie in Dokkum heeft de foto laten retouche- Het geslachtsdeel is veranderd in een extra grote elleboog van Robert Long. In een reactie laat Long weten 'erom te kun- lachen'. Hij zal geen juridische stappen tegen de'theaters ondernemen. Wel zal hij er in zijn programma op terug komen. eboi de e bie 'as ontdekte video Warhol op orld Wide Video Festival «sterdam gpd de Hl v PIJ cd. 1 M Hl ijdens het komende World Wi- Video Festival wordt in het [edelijk Museum in Amster- een onlangs ontdekte vi- an Andy Warhol vertoond. film heet 'Outer and Inner ace' en dateert uit 1965. Vol- ns festivaldirecteur Tom van et is de video 'wellicht War- ils meest briljante interpreta- van de kloof tussen ie- ands 'private en publieke' iago. |De video duurt 33 minuten toont Edie Sedgwick voor in grote monitor waarop een trder opgenomen band van larzelf wordt afgespeeld. War- il maakte twee filmopnamen dit tafereel (Edie zittend bor de monitor en Edie op het jonitorscherm) en projecteer- deze beelden vervolgens last elkaar. Zo kwam een vier- ludig portret van zijn ster tot and. De 'Uitwendige en In- endige Ruimte' van de titel beft volgens Van Vliet aan rotterdam ellen scholtens Het is geen theater en het is geen musical. De skate-dance- voorstelling van Ish (spreek uit: issshhh) wordt met recht een 'event' genoemd. Op een pom pende beat, live gemixed on stage, trekken skaters als een razende reizende trein aan het publiek voorbij. Ijzingwekkend hoge sprongen op inline-skates, streetdance, rap en uiteenlo pende muziekstijlen zorgen hierbij voor een (audio)visueel spektakel. „Het is skaten, dan sen én zingen op een vernieu wende manier." Human beatboxing maakt daarvan ook deel uit; het is een manier om geluiden te maken met de mond, als vervanger van muziek. Volgens initiatiefnemer Marco Gerris, een Filippijnse Belg die in Amsterdam woont, kun je heel ver gaan in het na doen van een instrument of rit me met behulp van je ademha ling, zoals ook de mogelijkhe den van het dansen op skates bijna onbeperkt zijn. Vanaf begin volgend jaar trekt hij langs de theaters (waaron der de Leidse Schouwburg) met een voorstelling waarvan aan staande zaterdag al een voor proefje te zien is in Rotterdam. Gerris wil er een compilatie la ten zien van 'wat er allemaal kan op skates'. Daarbij wordt gebruik gemaakt van twee halve schansen om de benodigde snelheid te kunnen maken. De begeleidende muziek is afkom stig van The Backbone Sound System: een Rotterdamse groep die met behulp van zogeheten samples een compilatie maakt van verschillende muziekstij len; van mano-negra ('Groove, funk, soul, alles zit erin') tot breakbeats. Zelf is Gerris afkomstig uit een andere discipline, maar na een jaar toneelschool en een jaar dansschool, besloot hij dat hij 'liever andere dingen' ging doen, bij voorkeur met mensen die hij kent van de straat. Rond de 24-jarige theatermaker heeft zich inmiddels een internatio naal gezelschap verzameld. Zelf is hij geboren op de Filippijnen, opgegroeid in Antwerpen, maar sinds een jaar of twee woont hij in Amsterdam. Tot zijn mede skaters behoren onder andere een meisje uit Zaïre, dat is op gegroeid in België en een Thai se jongen die in Nederland is Goed kunnen skaten is een vereiste om toe te mogen tre den tot zijn groep, maar geen absolute noodzaak. „Ik zoek mensen die iets extra's te bie den hebben, die niet alleen kunnen skaten, maar ook een bepaalde uitstraling hebben, een bepaalde groove." Over een specialisme hoeven ze net zo min te beschikken. Op een pompende beat, live gemixed op het podium, trekken skaters als e publiek voorbij. „We zijn allemaal all-round, ie dereen kan van alles wat," zegt Gerris „Je hoeft ook niet heel erg bedreven te zijn in moderne danstechnieken. Het moet na melijk een performance wor den die rauw is, ongepolijst." De manier waarop hij op skates danst, lijkt misschien nog het meest op de voorstel lingen van Stomp en de pro ducties van La La La Human Steps, waarbij streetdance op in-line skates de rode draad is. Gerris, terwijl zijn dreadlocks heftig heen en weer bewegen: „Die voorstellingen zijn heel explosief, maar kent ook serene momenten en is bovendien heel theatraal: eenzelfde soort energie willen wij ook oproe pen." „Maar," vervolgt hij, „bij ons zal er sprake zijn van het werken van thema's, variërend van skate-dance tot het surrea listisch uitbeelden van dro- Gerris vindt Rotterdam een zeer goede stad om te skaten. Verhalen over de wekelijkse woensdagavondtocht door de binnenstad ofwel 'skaten na het eten' hebben hem reeds bereikt en hij voorziet dat het skaten dit jaar z'n grote doorbraak zal beleven. Voor skate-dance geldt dat misschien nog niet, maar daar is hij niet rouwig om. Vol gens hem is zelfs een waar schuwing op z'n plaats: „Let wel, de oefeningen die wij laten zien zijn niet geschikt voor een beginnend skater!" Ish is zaterdag 11 september te zien in het kader van Zap Nation. Locatie: Schouwburg plein. Tijd: 12.30-13.00 uur. Komend seizoen is Ish o.a. te zien in: Amsterdam, 28/1 en 19/1 De Meervaart; 2/2, Rijs wijk, Rijswijkse Schouwburg; 16/2 Den Haag, Theater aan het Spui; 26/2 Leiden, Leidse Schouwburg; 23/3, 24/3 en 25/3 Rotterdam, Theater Zuid plein. 'welke metafysische confronta tie dit scenario oplevert'. Het zeventiende World Wide Video Festival duurt van 15 sep tember tot en met 10 oktober en heeft plaats op zes locaties in Amsterdam. Onder de zeven tig nieuwe producties uit vijfen twintig landen worden naast bijdragen uit grote westerse landen ook inzendingen uit Ar gentinië, Australië, Brazilië, Est land, Japan, Libanon, Macedo nië, Polen, Slovenië, Turkije en 2uid-Afrika vertoond. De titel van het evenement is de lading in de afgelopen zes tien jaar steeds minder gaan dekken. Het festival beperktzich al lang niet meer tot de videota pes waarmee het van start ging. Naast de 'ouderwetse' video kunst presenteert het festival tegenwoordig ook veel 'media kunst' als cd-roms, websites en video- en mediainstallaties. Wie een compleet overzicht van het aanbod wil krijgen, kan tijdens het festival een catalogus van 48Ö pagina's kopen. MONTREAL De Canadees-Franse zan geres Céline Dion gaat toch nog even door met zingen. De 30-jarige zangeres vertelde gisteren in Montreal dat ze een nieuwe plaat met Engelstalige nummers gaat opnemen, die in november moet uit komen. Ook geeft ze in december nog ee groot eindejaarsconcert. Eerder kondigde ze aan drie jaar lang de muziekbusiness te verlaten omdat haar man en persoonlijk manager René Angelil in april een huidkankeroperatie moest on dergaan. Nu is haar voorlopig laatste pu blieke optreden op 31 december in Mon treal. „Ik denk dat dit de perfecte timing is om aan het eind van het jaar afscheid te nemen van de mensen van wte den", aldus Dion. Of ze werkelijk drie jaar stopt, blijft onze ker. „Ik stop waarschijnlijk voor twee jaar, misschien 2,5 jaar, of misschien drie jaar." Ze zegt zich te willen concentreren op het krijgen van een kind van haar 56 jaar oude echtgenoot. foto reuters 'Een puur Nederlandse aangelegenheid' De Europese Commissie (EC) legt zich neer bij de geldig heid van de Nederlandse vaste boekenprijs. Een proce dure die in april 1998 werd begonnen tegen de Konink lijke Vereniging van het Boekenvak (KVB), is beëindigd. amsterdam De vaste boekenprijs geldt al leen nog voor de verkoop van Nederlandse boeken binnen Nederland. Daarmee valt de re geling niet onder de werkings sfeer van het EG-verdrag, zo luidt de motivering van het be sluit. Volgens de KVB heeft de commissie met het besluit offi cieel erkend dat de Nederland se vaste boekenprijs een zuiver nationale aangelegenheid is, waarvoor alleen de Nederland se overheid bevoegd is. Die heeft op haar beurt de KVB in april 1997 een ontheffing ver leend voor het verbod op verti cale prijsbinding. De vereniging mag tot 2005 de prijs van boe ken bepalen. Toenmalig Europees com missaris Van Miert (mededin ging) begon in april 1998 de procedure op grond van een aanmelding uit 1962. Onderlig gend argument was dat vrije prijsvorming beter is voor de consument. Maar volgens de KVB en de toenmalig staatse cretaris van Cultuur, Aad Nuis, gaat dat bij boeken niet op. Omdat van iedere tien titels er slechts een winstgevend is, zouden uitgevers in de verlei ding komen zich alleen nog op potentiële bestsellers te richten. Dat zou volgens de KVB een 'enorme verschraling' tot ge volg hebben. Van Miert zei woensdag dat de commissie geen andere keus heeft. „Onze bevoegdheden houden op bij de landsgren zen", was zijn reactie. Maar vol gens hem is met de ontwikke lingen rond de verkoop via in ternet en de opmars van elekro- nische handel in het algemeen onvermijdelijk dat het systeem op termijn verdwijnt. )olblij' is Cock Schenk. Na 'eel politiek geharrewar wordt norgen het Drukkerijmuseum eiden geopend. Het is een geluk dat Schenk n een oud schoolgebouw aan le Hoge Morsweg terecht kon. )e toekomstige bestemming 'an de collectie zet-, druk-, en jindmachines van de voorma- ige boekdrukker is lange tijd nzeker geweest. Schenk slaag- !e er aanvankelijk niet in een jassende ruimte te vinden [oor het historisch materiaal, jtedelijk Museum De Laken- ial, het oude Mostert-com- >lex. het pand van voormalige IdasS 'oekhandel Manifest zijn de >ste!ling evue gepasseerd, maar ner- t met pri 'ens was plaats voor Schenks -gka^Wnes loewel ook het oude school- [ebouw zijn beperkingen heeft t| [Schenk kan er maximaal drie aar blijven en het gebouw is igenlijk te klein voor de col- I ectie - opent het museumpje 1 norgen officieel zijn deuren. I 'let vier vrienden, die ook uit t vak komen, zijn deze week laatste voorbereidingen ge- offen. Een bezoek aan het schikking kreeg over automati sche inleg ging de produktie ineens omhoog naar zo'n 3000 vellen per uur. Dat heeft een belangrijk effect gehad op de ontwikkeling van kranten." De automaat komt piepend in beweging. Het is een van de pronkstukken van Schenks ver zameling. Hij heeft niet alle machines in het museum kun nen zetten. De collectie omvat veelal grote apparaten en er is simpelweg te weinig expositie ruimte in het schoolgebouw. Een deel van de machines is nu elders in het gebouw opgesla gen, de rest moet noodge dwongen buiten onder plastic staan. „Heel jammer", zegt de eigenaar, „maar ik moet roeien met de riemen die ik heb. Als ik hier niet in had gemogen, had ik eind dit jaar waarschijnlijk alles moeten verkopen. De ge meente heeft me niet erg ge holpen. De afdeling cultuur en educatie heeft helemaal niets voor mij gedaan. Via grondza- „Leiden is, na Amsterdam, altijd de grootste boekenstad van Nederland geweest." foto henk bouwman schoo1gebo^\^dgelcregen een veer in de hand." wordt een creatief en educatief Nederland geweest. Er stonden Schenk laat zien hoe een pa- muziek recensie puseum moet e Wie vervolgens de afdeling met gebeuren. Daarvoor hebben antieke machines bezoekt c dekt hoe het verder ging. :schiedenis van de boekdruk- inst worden. Schenk: „De rsprong van de boekdruk- inst gaat heel ver terug. Ei genlijk is met het werk dat jhonniken deden, het vervaar digen van bijbels, de behoefte "p boekdrukken ontstaan, t verband proberen we dui- f elijk te maken. Bij de ingang fan het museum zit een mon- pik gebogen over zijn werk, s door de Schenk laat zien dat vanaf 1440 gezet en gedrukt werd. Met de hand rangschikt hij enkele lo den letters waarmee vervol gens een afdruk gemaakt kan worden. Ondertussen vertelt hij: „Een museum is vaak een statisch geheel. Dat wij het an ders willen aanpakken stond vanaf het begin vast. Een aan tal vrijwilligers geeft demon straties en uitleg bij de ver schillende onderdelen. Het s nog wel vrijwilli gers nodig. We zijn nu welis waar met zijn vijven, maar als we al onze ideeën ten uitvoer willen brengen is dat echt te weinig. Maar ja, mensen met ervaring in de drukkerswereld zijn dung belangrijke drukkerijen, zoals piersnijder, een stansmachine Elsevier en Paetsen. We had- en een nietmachine uit 1880 den belangrijke uitgavèn, zoals werken. „Ik ben er helemaal Terwijl Schenk r de eerste Statenbijbel, werkten belangrijke drukkers. Plantijn heeft hier twee jaar ge werkt als academiedrukker en hofdrukker van Filips II. Hij had in Antwerpen de belang- drukpers van vlak na 1800 loopt vervolgt hij: „Het is bijna vanzelfsprekend dat in Leiden i drukkerijmuseum komt. ijzeren rijkste drukkerij van Europa." Schenk legt uit wat de rol de ijzeren drukpers is geweest. „Tot 1920 werd er met de hand ingelegd. Een produktie van Leiden is, na Amsterdam, altijd 300 vellen per i: de grootste boekenstad van gangbaar. Toen r klaar voor. Het gebouw i: schoongemaakt, de machines staan op hun plaats en de uit nodigingen zijn de deur uit. Er is echt niets meer dat de ope ning morgen in de weg staat." Drukkerijmuseum Leiden, Hoge Morsweg 117. Ope ningstijden: ma. en do. 10.00 tot 17.00 uur en op afspraak, telefoon: 06-51342929. Op werkdagen tussen 18.00 en 19.00 uun 071-5140748. hans visser Concert: "A night at the opera' met Dan ny de Munk, Laura Vlasblom, Gail Gilmo- Zou hij het echt kunnen? Zou Danny de Munk, het vroegere kindsterretje, dat niet veel later verraste met hoofdrollen in een indrukwekkende reeks musi cals, echt het grote operareper toire aankunnen? Zou hij zich echt niet verslikken in Verdi en Bizet? Gisteravond maakte hij in het Amsterdamse Concertge bouw zijn debuut als operazan ger. En zie: dirigent Jules van Hessen die hem tot dat vocale avontuur had verleid, hoorde het goed toen hij in De Munk iets van een operastem meende te herkennen. Het was een opmerkelijk pu bliek dat had plaats genomen in de Grote Zaal. Iets té groot, want de stoelen op de balkons en achter het orkest waren ake lig leeg. Maar op de begane grond zaten niettemin veel fans, collega's, vrienden en een enkele belangstellende opera liefhebber. De bezoekers wer den om kwart over acht door het Nederlands Theater Orkest aardig onder spanning gezet met Verdi's ouverture tot de opera 'La forza del destino' om vervolgens te zien hoe een klei ne gestalte met een jongens achtig glimlachje zijn entree maakte en wat onwennig door het orkest heen naar de solis tenplaats schuifelde. De Munk vergelijken met de ervaren stemmen uit het opera vak is niet eerlijk, dus ogen dicht om zonder visuele aflei dingen te kunnen luisteren naar iemand die zingt voor wat hij waard is. In de aria 'De miei bollenti spiriti' van Alfredo uit Verdi's 'La traviata' bleek dat meteen al behoorlijk wat te zijn. Danny bewoog zich behoed zaam in het diepe. Hij zong wat voorzichtig, hield zich duidelijk in en ging reuze beheerst om met het materiaal. De aria miste daardoor net dat zinderende en De Munks grote naturel had door het vele repeteren opeens iets schools. Maar zijn verstaanbaarheid was superbe en zijn vertolking zo echt, zo eerlijk dat het zonde zou zijn als hij het bij dit ene experiment zou laten en zijn voor het operavak nog jonge stem niet de kans zou geven te groeien. Dat bleek ook in 'Lamento di Frederico' uit 'L'Arlesiana' van De Curtis en in het Napolitaan- se 'Toma a Surrienta'. En wat bleef hij schitterend overeind naast de fysiek zeer aanwezige Amerikaanse Gail Gilmore in de Séguedille en het duet uit 'Car men', een titelrol waarin ze groeide op vele internationale podia. Na de pauze draaide alles om de musical. En dus keerde De Munk terug met een microfoon in de hand. Jammer eigenlijk, want juist de gekozen fragmen ten uit 'Miss Saigon' en 'Les Mi- sérables' hadden bij een akoes tische aanpak de muzikale meerwaarde naar boven kun nen halen. De avond heette niet voor niets 'A night at the opera'. Maar nu bleven deze werken van Boublil en Schönberg een beetje steken in de sfeer van een ritmisch versterkte na maak-Puccini. Dat neemt niet weg dat Dan ny de Munk diepe indruk maakte met 'Why God why' uit 'Miss Saigon' en 'Empty chairs' uit 'Les Misérables'. En dan 'Maria' uit Bernsteins 'West Si- de Story', een werk dat inmid dels ruimschoots de status van opera heeft bereikt. Het zijn al lemaal vertolkingen die bewij zen dat de zanger uit Purmer- end vocaal nu écht rijp is voor het écht grote werk. Aldus speelde Danny de Munk dankzij zangcoach Philip Curtis een behoorlijke hoofdrol in dit zorgvuldig om hem heen gebouwde programma. Een rol met een charmante jongens achtige, onwennige uitstraling. Prachtig, zoals hij het klassieke podiumprotocol onbedoeld omver schopte, bijvoorbeeld toen hij al aan zijn volgende aria dacht te kunnen beginnen terwijl hij ruimte had moeten maken voor een orkestraal in termezzo. Alleen bij de toegift ging het mis. Er was gekozen voor een stevig stukje rock and roll. En wèg was de feestelijke sfeer rond deze vocale openha ring. Rock is leuk, maar alles op zijn eigen tijd en plaats.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21