Kopers en personeel zien heil in Detafleur lelfplukken is t in de boer o Middengeleider Nil bij Zwammerdam weg Onderhandelingen over Alphense kabel met exploitant UPC S in Goudse Schouwburg iDEN run Het blijspel 'Het Zakkendiner' van Joop van theaterproducties is voor ouderen te bezoeken via iet Overleg Samenwerkende Ouderenbonden organi- pandagavond 18 oktober voor 55-plussers een- it naar de Goudse Schouwburg. Voor veertig gulden «lnemers met de bus mee naar het theater. De kome- incis Veber ging in 1993 in Parijs in première. De re- blijspel, met onder andere Peter Lusse en Carol van i is in handen van Jules Roijaards. Belangstellenden jh voor 2 oktober schriftelijk opgeven bij het OSO- Coenlaan la, 2404 AL in Alphen aan den Rijn. i O a '-''I Mniitu/i 0ma '.andere keuken Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927 4 l i 8 ft 4 i I annette lameuer De verhoogde 400 meter lange middenge leider tussen de twee rijstroken op de Nil tussen Bodegraven en Zwammerdam gaat verdwijnen. Rijkswaterstaat heeft hiertoe besloten nadat een enquête onder omwo nenden heeft uitgewezen dat 85 procent van de ondervraagden van de barrière af wil. De werkzaamheden hebben plaats in de nacht van 16 op 17 en 17 op 18 septem ber. Omwille van de veiligheid van de weg werkers wordt de Nil tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven afgesloten. De verhoogde strook was bedoeld om weggebruikers tot langzamer en veiliger rij den te dwingen, maar droeg daartoe nau welijks bij. Enkele jaren geleden vormden omwonenden een actiegroep. Ze protes teerden tegen het vele en te hard rijdende verkeer. Het protest leidde tot een groot schalig veiligheidsonderzoek van het bu reau Goudappel en Coffing. Uit de diverse aangedragen oplossingen koos Rijkswater staat na uitvoerig overleg met de buurtbe woners voor een vier centimeter hoge be tonnen band tussen de twee rijstroken. Door de fysieke barrière zouden automobi listen hun verkeersgedrag aanpassen, zo was de redenering. Lang niet alle bewoners waren destijds blij met de middengeleider. Ze vreesden voor problemen met inhalen en het uitrijden van auto's.Rijkswaterstaat zegde toe een proefstrook aan te brengen voor een periode van twee jaar. Ondanks de rand tussen de twee rijbanen zou het mogelijk blijven landbouwvoertuigen in te halen. De proefperiode is intussen afgeslo ten met een enquête onder de omwonen den. De meerderheid van de ondervraag den is voor het weghalen van de strook be ton omdat deze voor overlast zorgt bij het uitrijden van de auto. Volgens bewoonster A. de Roos van Dammekant 16 is het on doenlijk om snel en zonder gevaar voor de uitlaat over de rand heen te rijden. „Meest al rijden we dan maar om", zegt zij. Ook zorgt de strook voor wateroverlast bij hevi ge regenval. Het water kan niet snel afge voerd worden en blijft op het wegdek staan. Tijdens de werkzaamheden moet het verkeer dat naar Utrecht wil vanaf Alphen- /Steekterweg via de provinciale weg (N 207) langs de Gouwe rijden. Automobilisten uit de richting Utrecht die via de afslag Bode graven naar Alphen of Leiden willen rijden, worden omgeleid via de afslag Waddinx- veen. Vanaf de A12 blijft Bodegraven wel bereikbaar. ije valt met hoofd tegen bouwkeet Lam den run Een 10-jarige jongen uit Koudekerk aan Tgisteren aan zijn hoofd gewond geraakt toen hij te- Jjhandig geparkeerde bouwkeet viel. De jongen fietsté Is Bernardstraat in Koudekerk. Hij gleed met zijn voet jpper en viel met zijn hoofd precies op de triangel van ifeet. Volgens omstanders staat de keet op die plek wel ft fout, maar wel erg hinderlijk geparkeerd. Het bedrijf kzegd de keet te verplaatsen. De jongen is naar het lekenhuis in Leiderdorp gebracht. in asielzoekerscentrum open jpfn run» Vanaf vrijdag kunnen tien tot vijftien kinde- Alphense asielzoekerscentrum GTC terecht in het ■verblijf op het terrein van het centrum aan de Eiken- Jhners kunnen hun kinderen er maximaal twee keer Drengen, bijvoorbeeld op de ochtenden dat zij zelf a moeten volgen. De kinderopvang is een samenwer- n het GTC en de Stichting Kinderopvang Alphen aan °P "'SKA). Het is de bedoeling dat straks ook kinderen van 1 voort centrum in het kinderdagverblijf worden geplaatst. lekt nog vrijwilligers voor de opvang, bij voorkeur ook eer' %an het asielzoekerscentrum. m ,>urs voor stekjes en zaden nen run De vereniging voor natuur- en milieuedu- organiseert op zaterdag 11 september een stekjes-/za- ivoor tuinliefhebbers in Alphen aan den Rijn. Belang- ïkunnen vanaf 10.00 uur ruilen aan de Paltrokmolen pentuin langs de Oude Rijn. Twee IVN-medewerkers Jantenboeken aanwezig om vragen te beantwoorden. H zaden kunnen vantevoren worden gebracht op vrij- ussen 19.00 en 21.00 uur in de Vivaldihof 85 in Al- natie via telefoonnummer 0172-416285. ugtnafi spektakel in Herenhof ben run Voor kinderen is er woensdag 15 september Uphense Jaarmarkt van alles te beleven in winkel- p Herenhof. Tussen 11.00 en 16.00 uur vermaakt het n de kinderen met een steltenloper, een buitenaards jen robot, een animator en de space-base waar kinde nnen laten schminken. Verder zijn er diverse spel- minikermis en optredens van Aad van Opstal en ie. Bij de pony-express kunnen kinderen een gratis pony maken. Rond het plein rijdt een treintje. Voor pS-^Ssde activiteiten in De Herenhof als in het centrum wil W'fe^biedt de pendeldienst van Peter Langhout uitkomst. 10 en 18.00 rijden er twee keer per uur bussen van het "'"«halte Toussaintstraat, achter V&D) naar de parkeer- ~$)e Herenhof. In omgekeerde richting rijdt de bus één persbureau cerberus Een 50-jarige Alphenaar die in beschonken toestand met zijn auto op spelende kinderen in reed, is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld. De man kreeg een boete van dui zend gulden en twee weken voorwaardelijke celstraf opge- legd. De man heeft een drankpro bleem. Op 29 mei kwam de Al phenaar uit de slijterij toen hij met zijn auto in de Johan Wil lem Frisostraat op een paar spelende kinderen stuitte. Hij schold ze uit en de kinderen scholden terug. De man werd daarop zo kwaad dat hij het bankstel waarop de kinderen speelden omverreed. De kinde ren waren 'm al lang gesmeerd voordat de Alphenaar de bank raakte, maar de officier van jus titie sprak toch van een 'zeef gevaarlijke actie'. Ze had de Alphenaar ook het rijden onder invloed willen ver wijten maar daarvoor ontbra ken de bewijsbescheiden in het dossier en dus werd de Alphe naar op 'technische gronden' vrijgesproken van het rijden met drank op. De aanklaagster eiste voor het tegen de bank aan rijden twee weken celstraf en ver beurdverklaring van de in be slag genomen twaalf jaar oude auto van de verdachte. De rech ter bepaalde echter dat de Al phenaar zijn auto terug mag. De auto speelde een belang rijke rol in de ruzie tussen de Alphenaar en de kinderen uit zijn buurt. De man was altijd bang dat cje kinderen zijn auto zouden stukmaken. Daarom heeft hij nu een garage ge huurd. De Alphenaar zei dat hij tegenwoordig geen last meer heeft van de kinderen. Hij is onder behandeling voor zijn drankprobleem. Sportklassen 'Scala' populair alphen aan den run sporten, leren lesgeven en ma ken af en toe sportieve uitstap jes. De scholieren volgen daar door één uur minder les in beeldende vorming en verzor ging en krijgen één uur langer les dan hun jaargenoten. De schooleiding is enthousi ast over het succes van de for mule. De leerprestaties zijn het belangrijkst, vindt directeur A. van Gils. Maar de extraatjes op sportgebied geven de sport- klassers extra elan. Hij is van mening dat lichamelijke opvoe ding de leerlingen veel moge lijkheden biedt om zich op een andere manier dan bij de 'schoolse' vakken te ontplooi- Leerlingen van het Alphense Scala College hebben de sport- klas ontdekt. Maar liefst 225 eerste- en tweedeklassers heb ben zich opgegeven. Aan het begin van het tweede school jaar dat de leerlingen kunnen kiezen voor drie extra uren sporten, zijn er negen klassen samengesteld. De leerlingen gaan de komende weken onder begeleiding van professionele trainers kennis maken met de tennissport. In de sportklas krijgen de leerlingen wekelijks zes uur li chamelijke opvoeding. Ze ma ken kennis met onbekende Kabelexploitant UPC/A2000 heeft een bod gedaan op het.Al- phense kabelnet CAI van 1630 gulden per aansluiting. Met ruim 27.000 abonnees in Al phen zou verkoop de gemeente zo'n 44 miljoen gulden opleve ren. Burgemeester en wethou ders maakten vorige maand be kend in onderhandeling te zijn met een exploitant. Over wie dat was en de hoogte van het bod wilden zij geen uitspraken doen, omdat dat de onderhan delingspositie zou verzwakken. Nu de Alphense Socialistische Partij schriftelijke vragen heeft gesteld over de verkoop van het CAI-bedrijf, liggen de gegevens op straat. Volgens fractievoorzitter G. Harmes zijn de onderhande lingen vorige week op een laag pitje gezet, omdat UPC met de gemeente Haarlem een deal sloot voor een veel hoger be drag. Daar betaalt de exploitant ongeveer 2300 gulden per aan sluiting. De SP wil dat er in de openbaarheid over eventuele verkoop van het kabelbedrijf wordt onderhandeld. Het wil bovendien dat er tenminste twee andere alternatieven dan verkoop worden aangeboden. Zoals verkoop tegen de prijs die Haarlem krijgt en geen ver koop, waarbij de gemeente de abonnees allerlei diensten aan biedt. Het liefst houdt de SP het kabelbedrijf in eigen beheer. Op die manier strijkt de ge meente jaarlijks drie miljoen gulden winst op en kan het zelf blijven bepalen welke program ma's de Alphense abonnees krijgen voorgeschoteld en tegen welke prijs. Merkwaardig vindt de partij de positie van de advi seurs aan de gemeente van Ernst Young. Eén van hen is voorzitter van de landelijke WD. „Hoe kan zo iemand ooit adviseren om niet te privatise ren?" vraagt de SP zich af. Verantwoordelijk wethouder S. Lyczak heeft aangegeven niet over de kwestie te willen spre ken, totdat er een collegevoor stel is gemaakt. Wensen omwonenden ingewilligd Boete voor inrijden op kinderen 'Hier ben je een eenheid, daar word je een nummer' lenhorst grossiert in appels en peren Overname door Detafleur is de enige oplossing voor het leeglopende Bloemen handelscentrum (BHC) in Roelofarendsveen. Dat is de unanieme mening van kopers en personeel van de Veense veiling. roelofarendsveen janneke de jonge Volgens Henry van Tol van ko- persvereniging Ochtendgloren was het BHC als dochteronder neming van de Aalsmeerse vei ling (VBA) een te logge en te be perkte partner om mee samen te werken. .Alleen op deze ma nier is er nog redding mogelijk. De nieuwe eigenaars kunnen het zich permitteren minder vaak over te veilen." Het groot ste gedeelte van de 28 perso neelsleden is het daarmee eens, maar staat niet te springen om de kleine veiling te verruilen voor de kolos in Aalsmeer. „Zo als de sfeer hier is, krijg je het nooit meer." De Veense veiling raakte de laatste jaren veel klanten kwijt. Kenmerkend voor de laatste tijd was het Bloemenhandelscen trum gisterochtend al om acht uur uitgestorven. Op de tribune zaten geen bieders meer en de veilinghallen waren leeg en ver laten. Een enkele handelaar was zijn laatste bloemen aan het inladen. Langer dan ander half uur veilen zit er niet meer Na anderhalf uur veilen oogt de hal van het Bloemenhandelscentrum al leeg en verlaten. De laatste bloemen worden ingeladen. foto hielco kuipers in op dit moment, wat betekent dat er vaak onvoldoende werk is. Van Tol ziet de aanpak van Detafleur als de enige mogelijk heid om de veiling te redden. Door het vele overveilen liep de kwaliteit van de handel terug. „Het BHC als onderdeel van de VBA mag van de bloemen die overblijven niet zelf boeketten maken en die verhandelen. Dan gaat de VBA op onze stoel zit ten, dat is ons werk. Detafleur kan als groothandel wel zelf boeketten maken en die bij voorbeeld aan een klant in Duitsland verkopen." De voor zitter van de kopersvereniging ziet de nieuwe aanpak dan ook helemaal zitten. „Het is mijn stellige overtuiging dat kleine veilingen geen toekomst heb ben. Deze vorm heeft wel toe komst." Doordat de kopers in grote mate de aanvoer bepalen, wordt het centrum minder een veiling en meer een handels centrum. Het personeel heeft gemeng de gevoelens en reageert gela ten op de overname. Hoewel ze blij zijn dat de veiling kan blij ven bestaan, moet zeker twintig man verkassen van Roelof arendsveen naar Aalsmeer. „Voor de veiling is het positief, want vanaf nu gaat het alleen maar beter", zegt een mede werker die al tien jaar in de hal len rondrijdt. „Maar leuk is het natuurlijk niet. Hier ben je een eenheid met 28 man, daar zijn ze met 1800 man. Je wordt daar opgeslokt, je bent daar een nummer. Het wordt heel, heel anders." De meesten zijn, als het moet, wel van plan naar Aals meer te verkassen. „Misschien blijf ik wel voor de nieuwe ba zen werken, daarover moet nog worden gesproken. Anders ga ik naar Aalsmeer. Het is natuurlijk geen vrije keus, maar je kunt wel bij een hele mooie zaak aan de gang", aldus één van hen. Sommigen gaan zelfs gréég. „De kwaliteit was niet om over naar huis te gillen", moppert een werknemer. „Ik ga wel naar Aalsmeer, want ik zie het niet zitten om te blijven aanmodde ren. Het heeft hier al een slech te naam. Dat kunnen ze vol gens mij toch niet verbeteren." Een ander moet dat ook nog zien. „Ik ben toch wel nieuws gierig of het hen wel lukt wat ons in al die jaren niet gelukt is." ouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de ld Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere j heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak t dan technische details over de bedrijfsvoering. De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die .1 Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertelt Florian ïrq over zelfplukkers in de boomgaarden van De Olmenhorst. Maar wij leggen het hoofd niet op het hakblok en bedenken andere wegen om te overleven. Er zijn vijf generaties De Cler- cq. Het zijn allemaal eigenwijze mensen, ik ook. Vandaar dat ik steeds andere dingen bedenk om het bedrijf rendabel te hou den." Zo stelde de Lisserbroeker - ge boren in 1960 - zijn boomgaard in 1994 open voor zelfplukkers. „De Olmenhorst bestond in 1994 een eeuw als fruitbedrijf. In dat jaar zijn er tal van activi teiten gehouden, waaronder het zelfplukken. Dat was een succes. Jaarlijks komen er meer deelnemers. Vorig jaar gemid deld zo'n 400 tot 500 per week einde. Nu hebben we ook voor de zondag gekozen, zodat het aantal plukkers dit jaar wel weer zal groeien. Niet alle pluk kers zien het als een recreatief uitje. Er zijn er die het puur voor het geld doen en het fruit bij familie en vrienden uitven ten. Daar ben ik blij mee. Hoe meer fruit ze plukken, des te beter is het voor het bedrijf. Door de zelfpluk en de omzet in de landgoedwinkel bij het bedrijf ben ik 25 procent van de oogst kwijt." De Clercq ziet het zelfplukken - gedurende de maanden sep tember en oktober - dan ook als een gat in de markt. „De prijzen van Nederlandse appels en peren in de supermarkten worden bewust hoog gehou den. Kijk maar in de schappen. Of ze nu uit Chili of uit Neder land komen, ze kosten allemaal hetzelfde. Terwijl de teler er Florian de Clercq: „Ik vind het prima dat de buitenlandse telers hun producten kwijt kunnen - daar is de wereldhandel voor - maar niet ten kos te van de consument en de Nederlandse telers." foto dick hogewoning maakt de consument uit." Op de boomgaarden van De Olmenhorst wordt jaarlijks zo'n 500.000 kilo appels en pe ren geoogst en er verdienen zo'n dertig mensen een boter ham. Daarnaast zijn er in het seizoen losse krachten aan de slag. Het grootste deel van de oogst wordt via de veiling in Geldermalsen - de Fruitmasters - verwerkt. „Ieder appel- en pe renras heeft zijn bestemming. Sommige soorten appels lopen geweldig in Scandinavië", ter wijl je die in andere landen niet kwijt kunt. Dat is het eigenaar dige en ook het boeiende van het vak." Behalve de boom gaarden en de winkel is er op De Olmenhorst ook een geiten boerderij, er werken kunste naars en ex is een ruimte voor cursussen, beurzen, workshops en tal van andere activiteiten. Op het bedrijf - 31 hectare groot - teelt De Clercq volgens ecologische normen. Inmid dels is het bedrijf zo ver dat de producten vanaf volgend jaar een zogenoemd eko-keurmerk krijgen. „Milieuvriendelijk te len spreekt me enorm aan. Niet dat we van de een op het ande re jaar volledig zijn omgegaan, dat kan niet. Bovendien was het naar onze mening ook eco nomisch gezien noodzakelijk. Ik geloof niet in schaalvergro ting. We konden op de oude manier niet dieper zinken. Daarom noem ik het besluit om milieuvriendelijk te telen een vlucht naar voren. Het is bovendien boeiend om op die manier te werken. We zijn nu bezig met een nieuw ras, de Santana. Die is bijna vrij van schurft, wat een enorme voor uitgang betekent. Schurft maakt voor 80 procent deel uit van de plagen die het fruit kun nen teisteren. Over een jaar of vijf komt de Santana op de markt. Maar of hij aanslaat, maar een gering bedrag voor krijgt. Ik vind het prima dat de buitenlandse telers hun pro ducten kwijt kunnen - daar is de wereldhandel voor - maar niet ten koste van de consu ment en de Nederlandse telers. Het Nederlandse fruit wordt daardoor niet gestimuleerd." Een gespecialiseerd bedrijf ver werkt een deel van de appels tot appelsap, uiteraard onder het eigen Olmenhorstlabel. Daarnaast gaan er appels in de appeltaart, die evenals de ap pelsap in de winkel verkrijg baar is. „Voor het sap en de taart gebruiken we fruit dat er minder goed uitziet. Het smaakt prima, maar de appel oogt niet zo als we het graag zien." rn >05531 hier Frankrijk wel', [at het hier kan' of [een geheel andere Ike opmerkingen In de Clercq in de li vaak, als zelfpluk- jt werk zijn in zijn pmgaard op het fraai J annex fruit- De Clercq aan in Lisserbroek. dat sommige puur als een uitje een ochtend of prijs een kwalitatief hoog- dat volgens de normen is ge- eigenaar van De zoals het bedrijf al Voor die tijd Betsyhoeve van die ver die hoeve van De voor de handel. - de vijfde ge- Je bent vor- de gehele dag in het is ook een Je verdient er mee. Vooral is het bar ge- van de vier mid- in de het niet ie bin- met hun acti- is er terugloop.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19