Leidsch Dagblad 28 Geweld Oost-Timor houdt aan Aalmarktpanden met geweld ontruimd Doden bij bomaanslagen in Israël aanvallend redelijk, ledigend een drama seis verliest heroïsche ij tegen Cedric Pioline i de Marei wint hlon van Almere 3p lijdt zwaar verlies «deelstaatverkiezingen Bonden dreigen met acties bij dagbladen VNU Nederlandse militair werd tot executie gedwongen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42098 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 ajjprek van de Dag Koninklijke elifamilie poseert 'ontspannen Buitenland t Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst EU en Turkije gaan weer met elkaar praten Parochies zijn p| teleurgesteld over %j brief bisschop Eijk Sterren stralen op 56ste Filmfestival van Venetië jluivert wacht even voordat hij de stand op 3-2 brengt FOTO ANP Rijkaard als bondscoach. Na tien duels slaat de balans van twee nederlagen, zeven gelijke spelen en een zege op Peru voorlopig nog niet door in het voordeel van de opvolger van Guus Hiddink. .Alleen voor Frank wilden we al heel graag winnen", zei Ro nald de Boer. „We hebben al bijna een jaar niet gewonnen en dan weet je dat de druk ook op hem groter wordt. Ter wijl hij het echt fantastisch doet. Aan Rijkaard ligt het ab soluut niet. Dat wilden we vandaag tegen de Belgen zo graag bewijzen." we een keer makke- ;n we het verdedigend g", vatte Ronald de 1 te ui a ga vond het duel lederland en België in H( iamen. „Dit sloeg he- is c ergens op", voegde ank eraan toe. „Vijf jge ten voor en vijf doel- 30n egen. Dat terwijl we gba eens wilden win- ageerde Edgar Davids ectaculaire 5-5. 99). e ontmoeting tussen Jid en België leverde "■"de stof tot napraten doelpunten, een ilair scoreverloop, ne en een rode kaart en r geen zege voor Frank Paginal7: Oranje werkt op lachspieren ïeidsmeter van de ten- i kreeg een schop, let ging aan stukken hold de umpire uit k ard. De klamme 3 a n N ew York was al aüen toen Pe,er Wes- opponent Cedric ot wanhoop dreef, zo- I5J als de Fransman dat zo vaak met Nederlanders deed. De 21-jarige Elburger streefde een wonder na, kwam er dichtbij maar moest na een heroïsch gevecht toch inpakken: 6-7,5- 7, 6-4, 6-7 met 1-7 in de laatste tiebreak. Pagina 17: Wessels verliest beste partij van zijn leven de Marei uit Aarlan- is zaterdag in Almere s kampioen geworden lie triathlon. Van de :rpulverde zijn eigen iet drie minuten en uur en 57.44 minu- de finish. De Tsjech :k werd tweede in 8.04.09. De Nederlander Ou deman eindigde als derde in 8.05.43. Bij de vrouwen was Ir ma Heeren oppermachtig. Ze bleef met 8.56.25 landgenote Zeekant ruim voor: 9.23.40. Pagina 19: Schitterend af scheid voor Tsaar van Ter Aar' de 26ter van nuusenburg lansli 'koot; anaf ;eren orzlenslc Duitse regerings- eft gisteren bij twee met herkiezingen een ver- nederlaag geleden. van bondskanselier verloor zowel in Saar- n Brandenburg de ab- rderheid. >,e winnaar was de in Saarland na veer- lc regering van de SPD H en in Brandenburg irtner van de sociaal- wil worden. In •urg slaagde ook de echtse Duitse Volks- U) over de kiesdrem- iyi hjf procent te komen. "Inist was in beide deel- ,|i ieurstellend: 68 pro- U r,, arland en 50 procent, inburg. gisteren ook een ig voor Schröders coa- de Groenen. De xtij kwam noch in noch in Brandenburg kiesdrempel. Door de Sn van gisteren is ook bellee van de regering in de ad, de Duitse Eerste verslechterd. Schroder jor de uitvoering van pringsprogramma aan- I op steun van de CDU. Milities vallen residentie bisschop aan Tienduizenden mensen op de vlucht HET WOORD IS AAN Ursula Dette Ik heb mijn spiegel bedekt. Hij liegt. Het geweld dat dit weekeinde na de uitslag van het refe rendum in Oost-Timor is uitgebroken, houdt aan. De af gelopen nacht is het weer onrustig geweest in de hoofd stad Dili. Schattingen van het aantal doden lopen uiteen van enkele tientallen tot honderden. Tienduizenden mensen ontvluchtten het geweld van de Indonesië-ge- zinde milities. De vreugde over de aanstaande onafhan kelijkheid, waar ruim 78 procent van de kiezers voor heeft gestemd, is gesmoord in geweld. dagen waren ontvlucht. Een onbekend aantal werd gedwon gen de residentie van Belo te verlaten. Zij werden in een vrachtwagen met onbekende bestemming weggevoerd. Ook elders in Dili worden gebouwen beschoten. In de stad heerst een enorme chaos. Een wester- dili-jakarta gpd-anp De milities vielen vandaag in Dili het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis en de residentie van bisschop Belo aan. In beide gebouwen bevon den zich duizenden mensen die het geweld van de afgelopen se diplomaat omschreef de si tuatie in Oost-Timor als een 'georganiseerde anarchie'. Vol gens waarnemers leggen de 15.000 Indonesische soldaten en politieagenten in Oost-Ti- mor de milities geen strobreed in de weg. De pro-Indonesische milities wensen zich niet neer te leggen bij de uitslag van het referen dum dat een week geleden werd gehouden. Een ruime meerderheid sprak zich uit voor een onafhankelijk Oost-Timor en dus voor afscheiding van In donesië, dat de voormalige Por tugese kolonie in 1975 met ge weld inlijfde. In verband met het escale rende geweld heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties besloten een diplomatieke missie naai' Indonesië te sturen. Mogelijk morgen vertrekt de delegatie naar Jakarta om de re gering daar onder druk te zet ten het geweld in Oost-Timor te beteugelen. De VN-Veiligheidsraad wil niet zo ver gaan een vredes macht naar Oost-Timor te stu ren. De huidige voorzitter van de raad, de Nederlander Van Walsum herhaalde dat de Indo nesische regering verantwoor delijk is voor de veiligheid en vrede in Oost-Timor. In verband met de geweldda digheden hebben de VN beslo ten hun missie in Oost-Timor te halveren. Ook een groep Neder- Leidse politie verricht twee arrestaties Bij de ontruiming van de Aalmarktpanden werden onder meer honden ingezet. leiden robbert minkhorst De politie heeft gisteravond met geweld een eind gemaakt aan een kraakactie op de Aal markt in Leiden. Het Kraak- spreekuur Leiden bezette de drie panden zondagavond op nieuw, nadat het die vrijdag morgen nog vrijwillig had verla ten. Van vrijwilligheid was gis teravond geen sprake, krakers hadden de deuren gebarrica deerd. Bij de ontruiming zijn twee arrestaties verricht. De krakers namen rond kwart over negen hun intrek in de drie huizen. Een groep van on geveer twintig mensen posteer de zich voor de ingang. Ramen en deuren werden gebarrica deerd. De drie kraakwachten die de gemeente in het gebouw als oppas had geïnstalleerd, kregen te verstaan dat ze weg moesten. Juist daarom heeft de politie al vrij snel tot ontruiming be sloten, maakte teamchef B. Wij- benga van de Leidse binnen stad duidelijk. Omdat de ge bouwen 'in gebruik waren', hebben de krakers in strijd met de wet gehandeld door ze op nieuw te bezetten. „Als een pand in gebruik is bij een eige naar, is het in Nederland verbo den om daar naar binnen te gaan", zei Wijbenga. Rond half twaalf drongen agenten één van de drie pan den van het complex binnen. Om langs de krakers die buiten stonden te komen, werd geweld gebruikt. Toen de agenten op de groep afrenden, probeerden de krakers te ontkomen richting de Aalmarktschool. Agenten sloegen met de wapenstok. Ook werden honden ingezet, waar door enkele actievoerders bijt- FOTO HENK BOUWMAN wonden opliepen. Uiteindelijk hield de politie twee mensen aan. De krakers die in het ge bouw zaten, klommen op het dak en wisten waarschijnlijk via de steigers voor restaurant De Troubadour in de Breestraat te ontkomen. De politie besloot zelf tot ontruiming. De wethou ders A. Pech told en T. van Rij zijn vooraf ingelicht. De ge meente staat achter de actie en keurt de wijze waarop de politie heeft opgetreden goed. Pagina Leiden: 'Optreden poli tie buiten proporties' De verkiezingen stonden vol ledig in het teken van de natio nale politiek. Zowel in Saarland als Brandenburg beheerste het bezuinigingsprogramma van Schroder de campagne. In Saarland had de sociaal-demo cratische minister-president Klimmt regelrecht oppositie ge voerd tegen zijn eigen kanse lier. Hij wist de schade tot een verlies van vijf procent te be perken (van 49,4 naar 44,4). Zijn collega in Brandenburg, Stolpe, had zijn kritiek op iet- wal gedempter toon kenbaar gemaakt en moest een afstraf fing incasseren (van 54,1 naar 40.1). Schroder was zichtbaar aan geslagen door de nederlaag, maar verklaarde dat hij zijn be zuinigingsprogramma met on der meer kortingen op de uitke ringen niet zal wijzigen. Het was de derde grote ne derlaag in successie sinds de SPD bijna een jaar geleden de Bondsdagverkiezingen won en na zestien jaar weer aan de macht kwam. De sociaal-demo craten verloren al de deelstaat verkiezingen in Hessen en in juni de euroverkiezingen. Pagina 5: Nederlaag SPD afwij zing voor bezuinigingsbeleid Schroder tel aviv ad bloemendaal correspondent In de Israëlische steden Tibe rias en Haifa ontploften giste ren twee zware autobommen. De drie inzittenden, vermoede lijk leden van radicale islamiti sche groepen, kwamen om het leven. Een 73-jarige Israëlische voorbij gangster raakte ernstig gewond. De aanslagen komen nog geen dag na de onderteke ning van een nieuw akkoord tussen Israël en de Palestijnen. Premier Barak en de Pales tijnse president Arafat hebben afgesproken nauw samen te werken bij het onderzoek naar de terreuracties. De uitvoering van het Wye-II akkoord gaat door volgens plan. De eerste bom, verborgen in een gestolen auto, ontplofte gisteravond in Tiberias. De twee inzittenden waren op slag dood. De politie gaat ervan uit dat de terroristen op weg waren naar een drukke plaats in de stad, maar dat de bom voortij dig explodeerde. Een half uuï later ontplofte in Haifa een bom in een auto op een par keerplaats naast het centrale busstation. De Israëlische veiligheids dienst zegt sinds een week over aanwijzingen te beschikken dat de Harnas en de Islamitische Ji had van plan zijn bomaansla gen uit te voeren op Israëlische doelen om het vredesproces te torpederen. Sinds gisteravond is het aantal veiligheidsinspec ties op de Israëlische wegen op- amsterdam anp De vakbonden NVJ (journalisten) en FNV Kiem (grafici) dreigen met acties bij de dag bladen van het Haarlemse uitgeefconcern VNU. De raad van bestuur van VNU heeft niet gereageerd op het vrijdag gestelde ulti matum. dat vanochtend om half negen af liep. Redactievertegenwoordigers van de vijf regionale kranten, die dreigen te wor den verkocht, stippelden vanochtend sa men met de bonden hun plan uit. „De acties zullen krant voor krant wor den gevoerd", zegt NVJ-secretaris H. Ver- ploeg. Daarbij wil het personeel zo min mogelijk de abonnees duperen. Vrijdag eis ten grafici en journalisten van de VNU-dag- bladen garanties over de werkgelegenheid en arbeidsvoorwaarden. Ook wilden zij meer openheid over de vermoedelijk al lo pende onderhandelingen over de verkoop van de kranten. Verder vinden ze dat de ti tels niet apart van eigenaar mogen wisse len. VNU zegt wel gereageerd te hebben. landse onafhankelijke waarne mers heeft besloten het gebied te verlaten. Tienduizenden mensen zijn Oost-Timor inmid dels ontvlucht om zo aan het geweld te ontkomen. De omrin gende landen houden rekening met een grote vluchtelingencri- sis. Mogelijk zullen in totaal 100.000 mensen de wijk nemen. Dat is bijna eenachtste van de bevolking. Het hoofd van de Indonesi sche politie, Roesmanhadi, er kent dat de politie de situatie in Oost-Timor niet in de hand heeft. De regering functioneert niet, aldus de politiechef. Pagina 5: Indonesië levert Oost-Timor uit aan milities Kinderen uit Gouda verdacht van doodslag GOUDA GPD Twee kinderen uit Gouda wor den verdacht van doodslag. Een 12-jarige jongen en een 15-jarig meisje staken vrijdagavond een 41-jarige man neer, die hun moeder mishandelde. Volgens de politie heeft één van de kin deren tijdens de familieruzie een aardappelmesje gegrepen en de aanvaller in de hals gesto ken. De man overleed later in een ziekenhuis. Het slachtoffer, de ex-vriend van de 33-jarige vrouw, zou boos zijn geweest dat zij later thuiskwam dan afgesproken. Een buurman zag hoe de woe dende man de vrouw uit de au to sleurde en haar naar binnen schopte. Kort daarop kwam de man hevig bloedend uit de wo ning. De buurman alarmeerde daarop de hulpdiensten. 25° geregeld zonnig K" 13724° 14725° 11"/22° !2S% 10% 30% 10% 5SSS3# 60% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 28 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips16 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13,14 RTV/programma's15 Sport 17 t/m 25 Dagelijks extra pagina Duin- en Bollennieuws Het is een herhaald verzoek van veel abonnees in de Leidse regio: meer nieuws uit de Duin- en Bollenstreek in de krant. Daarom, met ingang van vandaag, elke dag een extra pagina in de editie voor de Leidse regio met het belangrijkste nieuws en de achtergronden uit Noordwijk, Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Voorhout, Lisse en Sassenheim. Man moest Bosnische inbreker doodschieten arnhem'anp gevoerd. Extra politiepersoneel en militairen houden toezicht op drukke plaatsen als winkel centra en busstations. Ook de Palestijnse politie is extra waak zaam. De Israëlische oppositie heeft furieus gereageerd op het voornemen van de regering de uitvoering van Wye-II door te zetten. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Grote meerderheid binnen kabinet Israël voor Wye-II De Nederlandse militair die naar eigen zeggen vijf jaar gele den in Bosnië gedwongen werd mee te doen aan een executie, blijkt een ongeveer 17-jarige Bosnische inbreker te hebben doodgeschoten. De executie vond plaats onder dwang van de Bosnische politie. Dat vertelt de 28-jarige mili tair in het tv-programma Zem- bla dat morgen wordt uitgezon den. De Nederlander was in 1994 als vertaler en chauffeur uitgeleend aan de Europese Commissie in Bosnië. In mei van dat jaar werd er in zijn ho telkamer ingebroken. De mili tair deed aangifte bij de politie. Volgens zijn relaas werd de Nederlander de volgende dag meegenomen door de Bosni sche politie. Na betaling van driehonderd mark kreeg hij zijn spullen terug. Daarna werd hij door de politie gedwongen in een jeep te stappen,-samen met de twee inbrekers. De reis ging volgens de mili tair naar het Modrac-meer, vlak buiten Tuzla. Daar schoot een Bosnische politieman een van de twee jongens met een nek schot dood. De Nederlander kreeg vervolgens het wapen in zijn handen gedrukt met de op dracht hetzelfde bij de andere jongen te doen, vertelt hij. De militair zegt dat hij wei gerde. „Vervolgens kreeg ik een geweer in mijn rug en begon nen ze tegen me te schreeuwen. Ik werd gedwongen. Ik had geen keus en heb geschoten", aldus de Nederlander. Drie jaar heeft de soldaat over het incident gezwegen. In 1997 is hij opgenomen geweest op de afdeling psychiatrie van het militair hospitaal in Utrecht. Daar heeft hij over het incident verteld. Pas begin dit jaar heeft de mi litair een officier in vertrouwen geïnformeerd. Deze zou hem naar de marechaussee hebben gebracht waar hij volgens eigen zeggen werd gedwongen een bekentenis af te leggen. Het openbaar ministerie in Arnhem bevestigde vorige week dat er een onderzoek is begonnen. Ja, ik wil een abonnement op het Ix-iclsch Dagblad. Postcode: Tel: tl.v 'ole bc >rging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautornatisch (f. 96.90) I Oacceptgiro tf- 97.90) W De directie heeft de bonden laten weten in de loop van vandaag met een uitgebreide reactie te komen. „Er was een erg krappe termijn gesteld. Omdat de bonden nogal wat eisen, wilde bestuursvoorzitter Brentjens eerst overleggen met de overige leden van de raad van bestuur", aldus de VNU-woordvoerder. Onlangs maakte het VNU-concern bekend dat het de regionale kranten die verschijnen in Gelderland, Noord-Brabant en Limburg, wil verkopen. Er werken 2.800 mensen. I automatisch (I. 33,70) I Nr. hank/giro: - Handtckei ng: - Rij maclitiginp tot automatische betaling krijgt u eeri_ 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1