Leidsch r& Dagblad LUII Willem-Alexander Maxima zijn bevriend Meer geweld en dreiging in Oost-Timor Helft hypotheken te duur Dierenbevrijdingsfront eist nertsenactie op Douane onderschept honderd kilo cocaïne TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Het Zwanenmeer als sprookje lij kaaid krimpt selectie Leidse woningcorporatie kan over vier maanden uit financiële problemen zijn i tot achttien spelers Arm WBL vindt rijke partner lenefietwedstrijd Turkije =3vert half miljoen op NDERDAC 2 SEPTEMBER 1999 Q 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 HET WOORD IS AAN Italiaans spreekwoord De moeilijkste stap is altijd die over de drempel. 10% 10% 20% 5SSS3$ 60% 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur9 Economie6,7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio 13,15,17,19 RTV/programma's11 Smaak/Strips16 Sport20,21 KRANT Leidsch Dagblad Vandaag in de UIT-krant: Fa- me, een show die een 'power musical' wil zijn, Herman van Veen in 'Nachtvlinder' en alle vaste rubrieken: Cocktail, Winkelen, Films en de Uit agenda's. alle: Een handige mondspray Voor nog geen Fl. 1,-- per nacht, slaapt ook de ander zacht. Bel voor informatie en bestellingen: 071 - 40 78 662 (Natural Ufe Plan BV) Zelfs het bestaan van Willem- Alexanders vriendschap met Emily Brèmers, die vier jaar heeft geduurd en algemeen be kend was, is door de RVD nooit bevestigd of ontkend. Slechts éénmaal is de aanwezigheid van Emily aan het hof (bij het 60ste verjaardagsfeest van de koningin) gemeld. Het privé-le- ven van Willem-Alexander was voor de RVD gewoon 'geen nieuws'. Maar met Maxima Zorreguie- ta is dat ineens allemaal veran derd. Ook Kok onderstreepte het bijzondere van de situatie. Op de vraag waarom nu wel mededelingen worden gedaan, zei hij: „Omdat het nu bijzon der genoeg is om te melden, maar het is niet bijzonder ge noeg om er meer over te zeg gen." Op de vraag of een verlo ving aanstaande is, zei Kok: „Als dat zo was, zou u het wel hebben gehoord." Pagina 2: Commentaar 'Méxima niet straffen voor be denkelijk verleden vader" festaat echt en ze zijn inder- I vrienden. Na een dag van vijgen en halve ontkennin- neldden de Rijksvoorlich- dienst (RVD) en premier gisteren met uitzonderlijke hartigheid dat prins Wil- \lexander en 'mevrouw na Zorreguieta' bevriend I De verklaring werd afge- j na overleg met koningin jrix en de kroonprins en na )p van een gesprek dat de mprins gisteren met Kok D-hoofddirecteur Brou- liet ook weten dat 'nadere edelingen niet zullen wor- 1 T gegeven'. Maar de medede- was op zich al uniek, en be- dat de vriendschap ook het hof nu 'serieus' is. De heeft immers nooit eerder dealel °fficiële mededeling ge- over vriendschappen van poonprins of andere leden jde koninklijke familie. Laat h dat werd gemeld dat er de premier over is gespro- dili theo haerkens correspondent De situatie op Oost-Timor in het zuidoos ten van Indonesië wordt steeds geweldda diger. Vanochtend vielen vijf militieleden dreigend met vuurwapens het hotel Turis- mo binnen, waar veel buitenlandse journa listen verblijven. Gisteren hebben pro-In donesische milities meer dan een uur slag geleverd met voorstanders van onafhanke lijkheid. Daarbij zijn volgens ooggetuigen zeker vijf doden gevallen. Sinds maandag, toen de volksraadple ging over onafhankelijkheid van de voor malige Portugese kolonie in betrekkelijke rust verliep, zijn er al ten minste zes men sen omgekomen. Het lijkt er inmiddels op dat de pro-Indonesische milities de journa listen ter plaatse bang wil maken. Tijdens de inval in het hotel vanochtend werd er geen schot gelost. Het Indonesische leger heeft vanochtend in een speciale vlucht ongeveer vijftig Indonesische verslaggevers geëvacueerd. Zij voelen zich ernstig be dreigd. De milities zien hen als verraders" die slecht nieuws naar buiten brengen. Eergisteren werd een groep voorstanders van volledige onafhankelijkheid van Oost- Timor aangevallen in de buurt van het hoofdkwartier van Unamet, de commissie van de Verenigde Naties die het referen dum over onafhankelijkheid organiseert. De milities kwamen van twee kanten aan zetten, gebruikten vuurwapens, hakmessen en gooiden met stenen. Zo'n 200 mensen slaagden er ternauwernood in het terrein van de Verenigde Naties te bereiken om daar te schuilen voor het geweld. De gebeurtenissen in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, hebben de kritiek op de Indonesische autoriteiten verhevigd. Kofi Annan, secretaris-generaal van de Verenig de Naties, heeft het incident in krachtige woorden veroordeeld. zwammerdam tim brouwer de koning/anp Het Dierenbevrijdingsfront (DBF) zegt verantwoordelijk te zijn geweest voor het loslaten van vierduizend nertsen uit een fokkerij in Zwammerdam. Bo vendien eist het DBF ook drie soortgelijke acties eerder dit jaar elders in het land op. Dat meldde de actiegroep gisteren in een brief die bij het actieblad Ravage is bezorgd. Het DBF noemt de acties een aanval op de hele bontindu strie. „Het DBF zal niet rusten voordat alle kooien zijn open gezet en de bontindustrie tot stilstand is gebracht", aldus de verklaring. Edelpelsdierenfokkerij Ver boom in Zwammerdam is sinds maart de vierde nertsenfokker die doelwit is geworden van het DBF. De Nederlandse Vereni ging van Fokkers van Edelpels- dieren (NFE) loofde na de actie een beloning uit van 15.000 gul den voor tips die leiden tot aan houding van de daders. De activisten verklaren bij de actie in Zwammerdam 's mor gens vroeg met een zelf aange legde loopbrug het terrein van de pelsdierfokker te zijn opge gaan. Op de boerderij verniel den ze twintig meter omhei ning en openden ze de kooien van vier- tot vijfduizend nert sen. De meeste pelsdieren wer den gevangen en teruggezet. Nog ongeveer tweehonderd dieren zijn zoek. schiphol ed blaauwafkomstig uit Colombia, hon derd kilo cocaïne aangetroffen. Dat is vanmorgen bekendge maakt. De partij heeft een ge schatte straatwaarde van bijna tien miljoen gulden. De cocaïne zat verstopt in een uitgehold bankstel. Op ba sis van gegevens over de route, afnemer' en afzender was de partij voor de douane aanlei ding voor een nadere inspectie. De vangst is het werk geweest van het zogeheten Cargoteam op Schiphol, een samenwer kingsverband van FIOD, Ko ninklijke Marechaussee en douane. Er zijn nog geen aan houdingen verricht. Meer infor matie wil de douane vanwege het lopende onderzoek voorals nog niet geven. De douane heeft maandag op Schiphol in een vrachtzending, SUPERSALE BUFFELLEDER (Jencikova) amsterdam-c. den haag: Lange amsterdam-büitenveldert; breda, eindhoven-c; groningen i-aleVandriui den haag gpd De helft van de hypotheken is veel te duur. Over de hele loop tijd van de lening kan de huisei genaar tienduizenden guldens te veel betalen. Dit komt door dat tussenpersonen te vaak proberen een hypotheek te ver kopen waaraan zij zelf het meeste verdienen. De banken bieden bovendien niet genoeg concurrerende hypotheken. Dit concludeert de VerenigingEi gen Huis uit een onderzoek. Bij meer dan de helft van de hypotheken die de VEH beoor deelde, zijn een of meerdere goedkopere alternatieven te vinden tegen dezelfde voor waarden. „Het verschil tussen de bruto maandlast (dus voor hypotheekaftrek) tussen de voorgelegde hypotheekofferte en het goedkoopste alternatief liep op tot meer dan honderd gulden per maand", conclu deert de vereniging. „Over de hele looptijd, meestal dertig jaar, kan dat een "nadeel van 36.000 gulden betekenen." Pagina 7: Vergelijk vooral of fertes bij afsluiten hypotheek Postcode: - Plat Na de eerste twe I Per maand l automatisch (f. 33.70) (I.v.m. controle bezorging) 1 weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i Oacceplgiro (f. 97.90) - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag numegen In de haven voor het Holland Casino in Nijmegen werd gisteravond het openluchtsprookje Swanlake opgevoerd. Het spektakel is gebaseerd op het klassieke ballet 'Het Zwanenmeer1. De drijvende plateaus en een filmdoek tegen de Waalbrug, met daarop de oorspronkelijke uitvoering, zorgen voor een unieke combinatie van heden en verleden. De voorstelling is tot en met zondag te zien. foto anp erik van hullenaar Binnenland Kwaliteit k nieuwbouw j> VINEX moet beter Economie Vedior biedt 3,8 miljard voor Brits uitzendbureau Cultuur en Kunst Julya Lóko voelt zich thuis in het theater Kerk en Samenleving Gereformeerde diaken gegriefd door uitspraken Eijk sterdam anp benefietwedstrijd voor de chtoffers van de aardbe- ig in Turkije heeft gister- md een half miljoen gul- n opgeleverd. Na afloop i het duel werd een che- e ter waarde van 500.000 Iden uitgereikt aan de chting Samenwerkende Hulporganisaties Mensen in Nood. Uiteindelijk zagen 12.500 betalende toeschou wers Ajax in de Amsterdam ArenA met 2-0 winnen van eejj selectie van Turkse voet ballers, die in Nederlandse competities actief zijn. Reu- ser-en Wamberto maakten in de eerste helft de doelpunten voor Ajax. manda Hopmans uitgeschakeld ïanda Hopmans is in New rk uitgeschakeld in de eede ronde van de US ten tenniskampioenschap- n. De Brabantse speelster loor van de 26-jarige aanse Virginia Ruano Pas- al in twee sets: 4-6, 1-6. ree Nederlandse dubbels amen niet door de eerste ide. Paul Haarhuis werd met zijn Amerikaanse partner Jared Palmer in drie sets uit geschakeld door de Zuid-Afri kanen Jeff Coetzee en Brent Haygarth: 3-6. 7-6,6-4. Het gelegenheidsduo Sjeng Schal- ken/Jén Siemerink ging in drie sets ten onder tegen de Australiërs Andrew Florent en David MacPherson: 6-4, 6-7, 7-6. Pagina 21: Vette cheque helpt Hopmans op weg jar Davids betreedt het veld lick Boys, waar Oranje gister Iningswedstrijd afwerkte. fwlik anp jndscoach Frank Rijkaard left de selectie van het Ne- /areriands voetbalelftal voor. de tfeninterland tegen België iterdag) ingekrompen tot httien spelers. Hij stuurde s spelers naar huis: Orlan- i Trustfull, Michel Kreek piden Vitesse), Paul Bosvelt, itrick Paauwe (beiden yenoord), Dries Roussatta Fernando Ricksen (beiden h. De groep van achttien eelt ook de oefenwedstrij- jn tegen Brazilië (9 oktober) .Tsjechië (13 november). n de Katwijkse voetbalvereniging voor 1.500 toeschouwers een foto gpd „Het was nuttig", zei Rijkaard over het examen waaraan hij de 24 geselecteerde spelers van het Nederlands elftal gis teren op het sportcomplex van Quick Boys onderwierp. Zelf sprak hij van een 'trai ningswedstrijd' in plaats van een examen. „Dit is een leuk alternatief voor een normale training. De spelers vonden het ook leuk, zo hebben ze het ook opgevat. Daarom heb ik in dit partijtje meer dingen teruggezien dan op een trai ning." Maar wat hem precies was opgevallen, vertelde Rijk aard er gisteren niet bij. De armlastige woningbouwvereniging Leiden (WBL) kan over vier maanden volledig uit de financiële problemen zijn door een fusie met Portaal Woonstichting, een rijke corporatie met 18.000 huizen in Arnhem en Nijmegen. De geplande verkoop van 1.100 woningen door WBL kan in dat geval worden teruggebracht tot iets meer dan de helft. De besturen van de WBL en Portaal hebben inmiddels een intentieverklaring getekend, die op 1 januari volgend jaar moet resulteren in een volledige fu sie. De WBL was op zoek naar een rijke partner die de financi ële nood van de corporatie kon lenigen, Portaal zocht al enige tijd naar een arme partner bij wie het grote vermogen van de instelling op een verantwoorde manier ten bate van de volks huisvesting kon worden inge zet. Nadat Portaal al verschil lende potentiële partners had gewogen en te licht bevonden, kwam de WBL naar voren als de ideale 'verloofde'. Om inderdaad tot een fusie te komen, zal de algemene verga dering van de WBL de komende maanden een aantal drastische besluiten moeten nemen. Om te beginnen moet de huidige vereniging worden omgezet in een stichting. Voor deze verga dering van leden, die binnen de WBL het hoogste orgaan is, zal dat geen gemakkelijk besluit zijn. Dit voorjaar moest het be stuur nog alle zeilen bij zetten om de vergadering akkoord te laten gaan met een voorstel om de komende jaren voorzichtig te gaan studeren op een nieuwe verenigingsstructuur. Pas wanneer de WBL een stichting is, kan er met de Arn hems/Nijmeegse corporatie worden gefuseerd. Ook dat moet snel gebeuren, want Por taal heeft haast. De woonstich ting heeft zich voorgenomen op korte termijn te fuseren met een partner waarbij zij haar overtollig kapitaal kan inzetten en de gegadigden staan mo menteel in de rij. Portaal wil niet het risico lopen om over een jaar weer helemaal op nieuw te moeten beginnen. Overigens heeft de rijke partner gisteren al aan de WBL een ren teloze lening van dertien mil joen gulden verstrekt. Als de fusie doorgaat, hebben WBL en Portaal een landelijke primeur. Niet eerder fuseerden twee grote corporaties waarvan de werkgebieden zo ver uit el kaar liggen. Een gevolg van die grote afstand is dat de woning bedrijven in Leiden en in Arn hem/Nijmegen volledig in stand zullen blijven. Onder de stichting Portaal, zoals de nieu we organisatie moet gaan he ten, vallen twee regionale be drijven: Portaal Leiden en Por taal Arnhem/Nijmegen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1