Geen nieuw cultureel centrum Voorschoten 'Vers-hof redding voor middenstand Warmond 'Voor spelletjes moetje een ander zoeken' Leiderdorp legt botje bij botje om tunnel te krijgen Regio kn der Marckstraat gesloten met palen Kinderen delen 200 'gele kaarten' uit Zondag naar de Woon Ma II. >ERDAG 2 SEPTEMBER 1999 973 chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Jer bouwplan wasstraat Het Shellstation aan de Van der Valk Boumanweg in tdörp heeft het bouwplan voor de omstreden wasstraat ■^ierd. Dat bleek gisteren tijdens een ziting van de commis- or beroep- en bezwaarschriften. Onduidelijk is nu of de vergunning die de gemeente op grond van de oude bouw- ing heeft verleend - en waartegen tachtig bezwaarschriften - nog geldig is. Zo niet, dan moet de hele proce- ilzopnieuw. De protesterende omwonenden waren gister- snl massaal aanwezig bij de behandeling van 'hun zaak'. ;t A>m vond de hoorzitting in de raadszaal plaats. Zij probeer- el iiet emotionele betogen de commissie te overtuigen van de die met name het garagebedrijf naast het tankstation en die door de komst van de wasplaats zal toene- luiting deel Katwijkseweg iaar Een deel van de Katwijkseweg op Wassenaars Igebied is maandag 6 september afgesloten voor autover- licDe weg tussen de Dr. Mansveltkade en De Wassenaarse- seli van 9.30 tot circa 16.30 uur dicht vanwege werkzaamhe- beHet verkeer wordt met borden omgeleid. rle n der Marckstraat in Lei- ;n.p gaat aan beide kanten dicht om vrachtver- ^en te houden. Die toe- deed wethouder V. (verkeer) gister- tbij de openbare behan- van bezwaarschriften te- t besluit om op de Van lk Boumanweg eenrich- rkeer in te stellen. Met t Jiiting moet sluipverkeer j Vrachtwagens door de ,ot |raat voorgoed tot het In behoren. andere bezwaren tegen Itingsverkeer schoof aspboer (PvdA) bijna achte rzijde. De scholen op de nlaan hoeven volgens I^et te vrezen voor toene" onveiligheid. Verkeer Persant Snoepweg kan i doorrijden over de Van lk Boumanweg. En ver- |n de Engelenaaal is veel op de plaats van be- ocling als het óm in plaats en iór de woonwijk rijdt. In knelling tot de Splinterlaan Vol Vronkenlaan dus niet in ('r worden, denkt de wet- rm. die het Shell- op de Van der Valk boqnweg door het besluit jjulcfeiden 'valt reusachtig i-mfteent de wethouder. Het betation profiteert altijd lefoi het verkeer op de Laan aderzorg, de Ockenrode ikant van de Van der Valk nweg. Ook de Leider- Ondernemers Vereni- 0V) zou niet moeten kla- e gemeente heeft bijna ■zoeken van het LOV uit gl^raakronde gehonoreerd, komt nog bij, legde diboer uit, dat het besluit in te 'een principebesluit' is. Bij de gedetailleerde invulling overlegt de gemeente nog met alle betrokkenen. „Bovendien wil ik graag benadrukken dat dit besluit zeer breed wordt ge dragen. Mede daarom heeft het college dit besluit al willen ne men vóór de komst van het ge meentelijke verkeerscirculatie plan." Binnen acht weken nemen burgemeester en wethouders, na advies van de commissie van beroep en bezwaarschrif ten, een definitief besluit over het verkeersplan. warmond judy nihof In de rest van de Dorpsstraat moeten vol gens DHV 'an dere nuances worden ge legd'. DHV denkt daarbij aan meer dag- horeca met terrasjes en - aan thema- - winkels, foto hielco kuipers Op de kop van de Dorpsstraat in Warmond moet een 'vers hof komen: een supermarkt van circa 700 vierkante meter, omringd door een stuk of vijf 'vers-speciaalzaken'. Op die manier kan Warmond een deel van de koopkracht terugwinnen die zij in de loop der jaren is kwijtgeraakt aan onder meer Oegstgeest en Sassenheim. Vol gens adviesbureau DHV is het tij nu nog te keren. „Deze gemeente pakt kansen als ze verder gaat met de kop van de Dorpsstraat. Maar blijft men nog negen jaar praten dan is straks het licht uit. Het is nu of nooit", waarschuwde een woordvoerder van DHV gister avond tijdens een drukbezoch te presentatie. Anno 1999 doet volgens DHV nog slechts dertig procent van de Warmonders boodschappen in het eigen dorp. „Dat is heel, heel, heel slecht." Het moet volgens DHV lukken om zestig procent van de Warmonders in het dorp te houden. „Dan kun je jaarlijks 13,5 miljoen gulden binnenha len." Genoeg geld om een be scheiden supermarkt en enkele winkels van te laten draaien, al dus DHV, dat met vijf super markten om de tafel heeft geze ten. Het bureau adviseert om verder in zee te gaan met Schuitema (van onder meer C1000) of Sperwer (van onder meer Plusmarkt). DHV, dat in opdracht van de gemeente onderzoek doet naar ontwikkeling van de Dorps straat, zette in de raadszaal van het gemeentehuis een aantal bevindingen op een rijtje. Zo heeft het bureau locaties beke ken waar een grote supermarkt kan komen. Daar is dezelfde plek uitgerold als uit eerdere onderzoeken: de kop van de Dorpsstraat. Al moet de ge meente ook de Baan en de plek van tuincentrum van Van Winsen - 'éls de eigenaar zou zeggen: bouw hier maar een su permarkt'- niet uitvlakken als mogelijkheid. Alleen doen zich bij de Baan nóg grotere par keerproblemen voor dan op de kop van de Dorpsstraat en heeft een supermarkt op de plek van het tuincentrum niet het zo vu rig gewenste 'aanjaageffect' voor de Dorpsstraat. Het grote voordeel van een keuze voor de Dorpsstraat zijn de eigendomsverhoudingen. Gebouw 't Meerpunt en de flat Dekkersgaard zijn in handen van respectievelijk gemeente en woningbouwvereniging. „Je kunt hier snel een ontwikkeling in gang zetten, omdat zowel ge meente als woningbouwvereni ging werk van dit gebied willen maken. Een nieuw gebouw kén er in twee jaar staan" Een pasklare oplossing voor de parkeerproblemen had de woordvoerder van DHV niet. „Ondergronds parkeren is mo gelijk, maar dan wordt het ge bouw wel duurder. Die kosten moeten terugverdiend wor den." De DHV-woordvoerder opperde ook nog het recreatie- eiland Koudenhoom. „Het is niet ondenkbaar dat daar ge parkeerd gaat worden." Of de rest van Dorpsstraat niet heel stil wordt, als de ge meente met de 'kop' aan de slag gaat, wilde iemand op de publieke tribune weten. Die kans zit er volgens DHV inder daad in. „Daarom zou je in de rest van de straat andere nuan ces moeten leggen", aldus de woordvoerder, die adviseert om de vestiging van daghoreca te stimuleren. „Ik heb hier van middag op een terrasje gezeten, het enige dat open was. En dat in de zomer. Dat kén toch ge woon niet." Ook zou de ge meente kunnen denken aan winkels met een thema, zoals antiek of kunst. Volgens DHV moet er zo snel mogelijk een klankbordgroep worden opgericht met verte genwoordigers van de Kamer van Koophandel, ondernemers en de VW. De politiek be spreekt het rapport van DHV op 15 september. Schoolkinderen in Leiderdorp hebben de afge lopen dagen, in" samenwerking met de politie, 200 'gele kaarten' uitgedeeld aan automobilis ten die zich niet aan de verkeersregels hielden. De controles vonden plaats in de omgeving van de Leiderdorpse basischolen. Ze maakten deel uit van de landelijke campagne 'De scho len zijn weer begonnen'. De kinderen deelden de gele kaarten, in opdracht van politiemede werkers, uit bij wijze van waarschuwing. De politie zelf deelde 26 bekeuringen uit aan automobilisten die te hard reden en gaf tien bonnen aan bestuurders die geen veiligheids gordel droegen. Deze echte bekeuringen gingen vergezeld van een 'rode kaart' en een folder over de veiligheidscampagne. Zelfs geen geld voor onderzoek Kom aanstaande zondag inspiratie opdoen in WoonMall Alexandrium. U bent van harte welkom tussen twaalf en vijf uur. Bij meer dan vijftig woonspecialisten onder ééti dak. De grootste woon belevenis van Nederland. W o o n m all ALEXANDRIUM Voorschoten heeft voorlopig geen geld voor de bouw van een nieuw cultureel centrum. De financiën moeten 'op orde' zijn voordat grote investeringen kunnen wor den gedaan, vinden burgemeester en wethouders. Aan een nieuw, goed geoutilleerd centrum is in Voorschoten wel degelijk behoefte, zo blijkt uit een onderzoek. Maar 'gezien de huidige financiële situatie' lijkt het B en W be ter het idee centrum twee a drie jaar in de ijskast te zet ten. dan het wegwerken van achter stallig onderhoud. Een comple te verbouwing van het centrum, dat te klein is en niet meer vol doet aan de eisen van de ge bruikers, is burgemeester en wethouders op dit moment na melijk ook te duur. Aan het ge- VOORSCHOTEN Voorgesteld wordt nu om het huidige cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan enigs zins op te knappen. Die op knapbeurt behelst niet meer bouw is al enige tijd niets meer gedaan, in afwachting van een beslissing over de toekomst, terwijl hiervoor wel geld opzij was gezet. Behoefte aan een nieuw cul tureel centrum, met een thea terzaal, een bioscoop, een ex positieruimte en een oudheid kamer bestaat er volgens on derzoeksbureau SGBO in Voor schoten wel. Een dergelijk cen trum zou kunnen uitgroeien tot het 'culturele hart' van de ge meente. Als de theaterzaal een voldoende groot podium en technische faciliteiten krijgt, kunnen jaarlijks zelfs 45 profes sionele voorstellingen naar Voorschoten worden gehaald, concludeert het bureau. Zo'n nieuw cultureel cen trum heeft voor de gemeente wel aanzienlijke financiële con sequenties. De kosten voor pro grammering, personeel en huisvesting nemen toe. En dat is burgemeester en wethouders op dit moment te gortig. Hoeveel extra geld er precies met een nieuwe accommodatie is gemoeid, hangt af van de ma nier waarop dat cultureel cen trum wordt geëxploiteerd. Hier naar moet volgens SGBO nader onderzoek worden gedaan. Ook dit onderzoek willen burge meester en wethouders van Voorschoten voorlopig uitstel len omdat er geen geld voor is. Peter Kanters: eigenwijze Leiderdorpse WD'er gei verscheen hij op het loelke toneel van Leider- :tte Peter Kanters profiteer- jaar van de machts- rodiln de WD tussen Her- dioilverentant en Pauline ie brn en schoot van de vier- ir de tweede plek op de it. Met als gevolg dat hij ^iprzittershamer van een 1 twee raadscommissies J Op het eerste gezicht it formele jurist, is Kan ker geen grijze muis ge- Denkt hij ergens fun- iteel anders over dan actie, dan deinst hij niet oor dissident stemge- iprek met een princi- lens. (anters (50) weet donders it hij het zijn fractie niet ;emakkelijk maakt. „Joh zit niet zo te zeuren, ze dan." Vorige week it weer zover. Kanters tegen een mager onder- voorstel voor twee ton iersoneelsbudget, terwijl [ere leden van collegepar- na een langdurige van de vergadering - igen. „De fractie heeft \litieke afweging gemaakt. :en betrekkelijk koele af- van feiten. Wij hebben itere onderbouwing ge- 4 en die niet gekregen." OHen', klonk het dan ook Jn kant. Maar hoe zit het iet de zogeheten fractie- Ine? „Ik krijg de ruimte n mening uit te spreken en eigenwijs genoeg om nemen", zegt Kanters „Ik vind ook dat 't nnen. Je bent gekozen. dat soort kadaverdisci- et op z'n plaats. Ik speel pelletjes, daar moet je er voor zoeken." taat op, loopt een rondje WD-raadslid Peter Kanters: „Kadaverdiscipline is niet op z'n plaats." om zijn gedachten te ordenen - „Vind je toch niet erg als ik dat af en toe doe?" - en pakt dan het verkiezingsprogramma op. „Kijk", en hij werpt het boek werkje op tafel: „Dit is niet zo maar een vrijblijvend, fraai gek aft boekje! Zaken als ons verkie zingsprogramma en het colle geprogramma, dat zijn. voor mij de toetsingskaders." Is zo'n voor principieel mens de politiek wel de juiste plek? „Dat is een hele intelligente vraag, want ik weet er geen ant woord op. Nee, eerlijk niet. Ik ben de politiek ingegaan met bepaalde idealen. Een aantal mensen heeft op mij gestemd en dat is heel plezierig. Maar daar moet je vervolgens wel wat mee. Die afweging ga ik bij de volgepde verkeizingen maken." 't Was een moeizame start voor de huidige WD-fractie. Herbert Zilverentant, nummer twee op de lijst en de gedood verfde nieuwe wethouder, werd op de ledenvergadering opzij geschoven door Pauline Kol man, nummer één en gedood verfd fractievoorzitter. Zilveren tant zakte op de lijst en ineens stond Peter Kanters, hoog juri disch ambtenaar bij defensie en bestuurslid van de Leiderdorp se WD, op twee. ,,'t Was geen gunstig start punt", zegt Kanters nu. „De poppetjes waar het om ging moeten het toch met elkaar zien te doen. En het speelt nog steeds door, dat is onontkoom baar. Sommige discussies krij gen toch een andere kleur met foto mark lamers zo'n erfenis." Iedereen werkt er echter 'snoeihard' aan om die erfenis weg te krijgen. „Dat wil niet zeggen dat alle leden van de fractie steeds hetzelfde standpunt in moeten nemen. Je werkt vanuit de verschillende individuen. En daar kan je hele mooie dingen van krijgen." Peter Kanters stond aan de basis van het verkiezingspro gramma van de Leiderdorpse WD. En vond zichzelf in de voorbereiding - tot zijn eigen verbazing - terug op straat, tus sen de mensen, bij de winkel centra in Leiderdorp. Want echt op z'n lijf geschreven staan dit soort activiteiten - „Hé, hallo, wat vindt er nou van?" - niet. Hij overwon zijn schroom om dat hij wilde weten wat er on der de inwoners leefde. De boodschap waarmee hij thuiskwam was: „Jongens, laten we in vredesnaam wat doen aan de kwaliteit van het be stuur." Dat werd de rode draad in het verkiezingsprogramma én de missie van Peter Kanters in de gemeenteraad. „Het is niet Peter Kanters die dat zegt. Ik ben de boodschapper." Om daar lachend op te laten volgen: „En die wordt in goed klassieke traditie onthoofd." Natuurlijk is het ook wél Pe ter Kanters die het zegt. Niet voor niets zwaait hij met artikel 3.5 van de algemene wet be stuursrecht als de op een na mooiste leidraad die hij kent (de mooiste is het 'Alzoo beve len Wij U in Godes heilige be scherming', waarmee elke nieu we wet wordt aangekondigd): Bij de voorbereiding van het be sluit vergaart het bestuursor gaan de nodige kennis omtrent de relevante feiten en de af te wegen belangen. Dorre juristentaai? Vindt de WD'er absoluut niet. Want bij die af te wegen belangen horen wel degelijk ook de individuele belangen van mensen. Het veel aangeroepen 'algemene belang' wint. wat hem betreft beslist niet altijd. „Het afwegen van al le belangen kost soms slapeloze nachten. En veel moeite, want het aantal belangen is soms gi- ga. Maar daarom is het ook zo'n mooi wetsartikel." Kortom, hij mag dan een principieel mens zijn; een 'rigi- deling' met alleen oog voor het lettertje van de wet, is Kanters niet. „De mens is een buitenge woon boeiend verschijnsel." afke van der toolen Het is op het moment voor Lei derdorp een kwestie van botje bij botje leggen om aan geld te komen voor een lange tunnel- bak voor rijksweg A4. Krijgt de gemeente tachtig miljoen gul den bij elkaar, dan komt hij er, want dat zijn de meerkosten van een verdiepte aanleg. Maar volgens Groenlinks-raadslid D. Mac Gillavry is Leiderdorp ook geholpen met een lager bedrag. „Dan graven we wat minder diep, of wordt hij wat minder lang." Dinsdag werd duidelijk dat de op brengst van een nieuw bedrijventerrein bij de afslag Hoogmade, aan de Leiderdorpse kant, door Leider dorp in het potje 'tunnel A4' wordt gestopt. Maar ook de le ges die de gemeente binnen krijgt dankzij de verbreding van de rijksweg worden ingezet voor de tunnelbak. Dat is vol gens Mac Gillavry 'een substan tieel bedrag'. Het bedrag waar het bij het bedrijventerrein om gaat is onbekend: de gemeente Leiderdorp wil daarover om fi- nancieel-speculatieve redenen niet uit de school klappen. Dui delijk is wel, dat het bureau dat achter het plan zit een positief saldo verwacht. Mac Gillavry zet daar overi gens wel een kanttekening bij. Er kunnen schadeclaims ko men van de gedupeerden: het woonwagenkampje langs de 'Dan graven we wat minder diep. of wordt hij minder lang' Persant Snoepweg, dat volledig wordt ingebouwd of zelfs ver plaatst wordt, en de horecabe drijven langs de A4, die zich te rug zullen vinden temidden van een massa kantoorpanden. „Als die claims oplopen kan er een moment komen dat je zegt: dit is de moeite niet meer", aldus het raadslid van GroenLinks. Molkenboer zei dinsdag, met een verwijzing naar de gedupeerden, dat als er geen deal komt met Rijkswater staat over de opbrengst van het be drijventer rein, de afwe ging wel eens anders zou kunnen uit vallen. De be langen van de gedupeerden gaan dan relatief zwaarder we gen, omdat er geen groter be lang van geld voor de tunnelbak voor de A4 meer tegenover staat. Mac Gillavry ziet voor de be trokken horecabedrijven overi gens een andere kans om de si tuatie ten goede te keren. Rijks waterstaat heeft een eindje noordelijker langs de A4 een zogeheten 'verzorgingsplaats' gepland, met een bezinepomp en horeca. „Het lijkt me dat onderne mers als het AC-restaurant en de MacDonalds veel meer baat hebben bij zo'n plek, dan mid denin de bebouwing te zitten. Ik zou er ook niet aan moeten denken als ondernemer in Lei derdorp, die concurrentie van die verzorgingsplaats."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17