Protestants -orthodoxe dialoog begint in decemb?' <p* Eijk ontwijkt citaten over homo's Kerk Samenleving Geloven met beide voeten op de grond n DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1999 VANDAAG 2 'De koning die nooit lachte', luidde de bijnaam de Hongaarse vorst Istvan. Neemt niet weg dat SEP deze koning, die leefde van 975 tot 1038, tot de dag van vandaag de nationale heilige is van Hongarije. Hij heeft het land gekerstend in een tijd dat nog veel plaatselijke stamhoofden en vorsten de oude heidense religie aanhingen. En hoewel zijn bekeringsdrang met veel bloedvergieten gepaard ging, ontving hij al snel de pause lijke zegen. Zijn persoonlijke leven was minder gezegend. Istvans zoon overleed door een jachtongeval en zelf leed hij aan allerlei ziektes en depressies. Vandaar de bijnaam van de koning, die op 2 september wordt herdacht. Hindoes vieren op 2 en 3 september de verjaardag van Krishna: de avatara, of incarnatie, van hoofdgod Vishnu. Boeddha wordt geschetst als Vishnu's negende avatara. In het Westen kreeg Krishna bekendheid door de activiteiten van de Hare-Krishna beweging. Het hindoeïsme schildert hem als ideaal van volkomen mens-zijn. In het heilige boek de Bhagavadgita treedt hij naar voren als wagenmen ner, die vertelt waarom strijder Arjuna de oorlog moet aan gaan met een deel van zijn familie. Zijn boodschap komt erop neer dat God de bron is van alle zijn: alles is in Hem en Hij is in alles. Krishna's feest heet 'Krishna Djanma Asjt- Paus in december naar Sinaï Cairo» Paus Johannes Paulus II brengt op 5 december een be zoek aan de plaatsen in de Sinaï waar Mozes is geweest. De reis heeft plaats na het bezoek van het hoofd van de Rooms-Katho- lieke Kerk aan Irak. Dat heeft de Grieks-orthodoxe bisschop Da- mianos gezegd. Damianos zei dat de paus in ieder geval naar het klooster van de Heilige Catharina gaat. Het gaat om een pri- vé-bezoek, volgens de brief die Johannes Paulus aan de Grieks- Orthodoxe Kerk heeft gestuurd. Het is niet duidelijk, of de paus ook andere plaatsen in Egypte zal bezoeken. Oost en west in Leiden leiden Hoe beleeft een boeddhistische monik uit India spiritu aliteit? Hoe werkt een Amerikaanse baha'i aan haar geestelijke groei? Die vragen worden vrijdagavond beantwoord op een bij eenkomst van de Baha'i Gemeenschap Leiden: een interreligi euze ontmoeting tussen oost en west. Daar spreken de Indiër Bhikku Ananda en de Amerikaanse Lorana Kerfoot. Na een me ditatief gedeelte houden beide sprekers een korte inleiding. Ver volgens gaan ze met het publiek in gesprek. Voorafgaande aan de bijeenkomst kunnen de deelnemers om kwart voor zeven ge zamenlijk de maaltijd gebruiken. Het programma begint om acht uur. Deelnemers moeten zich telefonisch opgeven, na zes uur 's avonds, bij Rob Doeleman: 071-5136642. De avond wordt gehouden aan de Haagweg 220. Schoonmaakbeurt basiliek Schiedam De Sint Liduinabasiliek in Schiedam, de afgelopen ja ren voor zeventien miljoen gulden gerestaureerd, wordt grondig schoongemaakt. Zondag wordt de kerk met een feestelijke eu charistieviering weer in gebruik genomen. foto opd BEROEPINGSWERK AAD RIETVELD. 07 VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepbaar gesteld: mw. D.N. van Houten, Laan van Nieuw Guinea 42b, 3531 JL Utrecht, tel. 030-2931458. geneve anp Een speciale commissie voor de dia loog tussen protestanten en ortho doxen in de Wereldraad van Kerken komt in de eerste week van december in Genève voor het eerst bijeen. De commissie moet voorstellen doen voor veranderingen in structuur en werk wijze van het oecumenische orgaan. Aanvankelijk zou de commissie nog voor de vergadering van het centraal comité (algemeen bestuur) samenko men. Problemen met het vinden van orthodoxe leden en praktische moei- heden zorgden voor vertraging. onvrede hun lidmaatschap opgezegd, bib, van orthodoxe zijde voorgedragen sche delegatie, vond de afge^^ lijkheden zorgden De commissie moet de orthodoxe lidkerken tegemoetkomen in hun zor gen over de koers van de Wereldraad. De oecumenische agenda wordt vol gens hen te veel door de westerse, pro testantse kerken bepaald. Ze verzetten zich met name tegen discussies over gezamenlijke eucharistievieringen, vrouwelijke priesters en predikanten, de aanvaarding van homoseksualiteit en het ontwikkelen van minder man nelijk taalgebruik. De Georgisch-Orthodoxe Kerk en de Bulgaars-Orthodoxe Kerk hebben uit Ze kunnen echter wel aan het werk van de commissie deelnemen, zei de vermoedelijke co-voorzitter, de Duitse lutherse bisschop Rolf Koppe. In de twee kerken is de discussie over het lidmaatschap van de Wereldraad vol gens hem nog volop gaande. Een te rugkeer in de schoot van de oecume nische familie sluit hij niet uit. Het dreigement van andere ortho doxe kerken, met name de Russisch- Orthodoxe Kerk, om ook op te stap pen, is van de baan zolang de commis sie aan het werk is, verwacht Gaby Ha- als lid. ,,Het is voor hen juist een goede mogelijkheid om de Wereldraad meer tot hun thuis te maken", aldus de voormalige secretaris-generaal van de Raad van Kerken in het Midden-Oos ten. De Russisch-Orthodoxe Kerk be sloot na de assemblee in Harare van eind vorig jaar, dat ze voorlopig slechts passief zou deelnemen aan vergade ringen van het centraal comité. Vol gens Habib doen de afgevaardigden in commissies en groepen gewoon mee aan discussies en stemmingen. Een bron die in contact staat met de Russi- week de ongeveer dertig prot^"l leden van de commissie. Ool^Ji thodoxe kerken moeten nog e nitieve keuze maken uit de kan uit hun kring. .CONI De orthodoxe patriarch voorzitter van het centraal "atc waarschuwde vorige week vo"" 1 groot optimisme over het wefaJ>Sf van de orthodoxe zorgen. „We niet doen alsof alles in orde er, e: iber 2 weg is. groningen anp De nieuwe bisschop van Gro ningen, W. Eijk, heeft in een brief aan de gelovigen gepro beerd een mogelijk eenzijdig en verkeerd beeld over zichzelf weg te nemen. Maar over de ge wraakte citaten uit zijn college dictaten moraaltheologie laat hij zich niet uit. De Rooms-Katholieke Kerk veroordeelt niemand en dat zal dus ook een bisschop niet doen, benadrukt Eijk in de gis teren uitgelekte brief die ko mend weekeinde in de paro chies wordt voorgelezen. Zon der het woord homoseksuelen te noemen, zegt hij niet van plan te zijn deze groep mensen af te schrijven of te veroorde len. De nieuwe bisschop ontkent ooit te hebben beweerd dat 'be paalde catego- neen van men sen' niet tot liefde in staat zijn. Hij gaat niet in op het citaat dat priesters ho moseksuelen het best kun nen doorver wijzen naar een psycho loog voor de behandeling van hun 'neuroti sche ontwikkelingsstoornis'. Ook zou hij hebben verkondigd dat een seksuele relatie tussen homo's niet meer is dan 'we derzijdse zelfbevrediging'. Volgens het weekblad Her vormd Nederland, dat de cita ten publiceerde, staat een en ander letterlijk in de traktaten die Eijk samenstelde voor zijn lessen aan de priesteropleidin gen Rolduc in Kerkrade en het Sint Janscentrum in Den Bosch. Hij doceerde daar sinds 1990. Justitie in Groningen is een ori ënterend onderzoek begonnen naar Eijks uiüatingen over ho moseksualiteit. In zijn brief zegt Eijk te besef fen dat seksualiteit behalve een gave ook een opgave en een strijd kan betekenen. De Kerk heeft een ethische visie op han delingen van mensen. Dat be paalde aspecten van deze visie, met name op seksueel vlak, in onze cultuur niet altijd gemak kelijk kunnen worden begre pen, behoeft volgens de nieuwe bisschop geen betoog. De collegedictaten zijn vol gens Eijk eenzijdig en buiten de context geciteerd en becom mentarieerd. Hij noemt het laakbaar een auteur publieke- 'Seksualiteit behalve een gave ook een opgave en een strijd' lijk te beoordelen op basis van voorontwerpen van publicaties die slechts voor privé-gebruik aan studenten ter beschikking zijn gesteld. De progressieve Acht Mei Be weging (AMB) betreurt het dat Eijk geen excuses maakt voor zijn uitspraken over homosek sualiteit. Eijk beseft kennelijk niet dat hij mensen diep heeft verontrust en pijn gedaan, zegt AMB-voorzitter H. Baars. In zijn brief gaat de bisschop ook in op de twijfel die is ont staan over zijn respect voor jo den. De liberale rabbijn A. Soe- tendorp had gehoopt dat Eijk een 'mea culpa' zou uitspreken voor de omstreden citaten over de kerkelijke vervolging van jo den in de middeleeuwen. De rabbijn vindt het wat mager dat Eijk volstaat met te stellen, dat de misdaden die christenen je gens joden hebben bedre ven op geen enkele manier te ontkennen of te recht vaardigen zijn. Aan de oe cumenische gezindheid van de nieuwe bisschop hoeft niemand te twijfelen, schrijft Eijk verder. Ook in het bisdom Groningen hoopt hij met medechristenen goede contacten op te bouwen. „Waar dat mogelijk is, verdient het sa men bidden en vieren van het geloof alle aanbeveling." Eijk zal zich niet terugtrek ken, zoals de Groningse priester en oud-Europarlementariër H. Verbeek hem heeft geadviseerd. De bisschopswijding op 6 no vember gaat wat Eijk betreft ge woon door. Verbeek, zelf ho moseksueel, voert een campag ne om de wijding te voorko men. Hij meent dat Eijk zijn collegetraktaten in ongewijzig de vorm moet publiceren. Voorzitter N. Stienstra van het behoudende Contact Rooms-Katholieken denkt dat de 'prima brief van Eijk vol doende is om de 'welwillende gelovigen' gerust te stellen. Ver beek behoort volgens haar niet tot die groep. Eijk publiceert in de komen de adventsperiode een herder lijk schrijven, waarin hij zichzelf zal voorstellen. „De kerkelijke visie heb ik altijd uitgedragen en dat zal ik ook als bisschop blijven doen." Eijk zal voortaan als pastor en niet meer als we tenschapper optreden. Bisschop Eijk van Groningen denkt dat uit zijn omstreden uitspraken een verkeerd beeld naar voren is gekomen. foto gpd ~^en Di'aken gegriefd door uitspraken EiM Hoe durft meneer de i en- bisschop zoiets te zeggeel groningen gpd Joop Wijsma (55) uit Maarsen, die bij het Openbaar Ministe rie in Groningen een klacht heeft ingediend tegen de nieuw benoemde bisschop Wim Eijk, voelt zich ernstig door diens uitspraken geg riefd. Wijsma is homoseksueel én diaken bij de gereformeer de kerk in zijn woonplaats. Met name het citaat uit het collegedictaat dat homo's niet in staat zijn elkaar liefde te ge ven, heeft Wijsma 'diep in m'n hart geraakt'. „M'n vriend en ik wonen al dertig jaar samen. In die tijd zijn we door zeer diepe dalen gegaan. Ik heb motorisch een lichte handi cap, terwijl mijn vriend een hersenbeschadiging heeft op gelopen. Hoe durft meneer de bisschop dan zoiets te zeggen? Verdikkeme denk ik dan, 'Eij- kel', je moest eens weten..." In de gisteren uitgelekte pastorale brief van Eijk ver wijst de nieuwe Groninger bisschop de gewraakte uitla ting naar het rijk der fa zoi Wijsma vindt dit een zvvroei baar van de geestelijke. Jor wanneer Eijk toegeeft jeeln het verleden in deze bezi hebben uitgelaten en d.OOC volgens herroept, trekt net 2 klacht in. t wc Tussen de regels doolissc de bisschoppelijke briellukt maken dat Eijk homosdus 1 len accepteert, mits zverv\ seksuele geaardheid nieuezo tiseren. Wijsma: „Ik t orj niet in een scheppingsand, Ik ben er oprecht vann Kr tuigd dat God mij als lant seksueel heeft geschapeurs waarom zouden heterotoeg seksualiteit wel mogenet o ven en homo's niet?" /laai Volgens hem zijn dcnen vende uiüatingen van Eiet a gevaarlijker dan de bisig 1 beseft. „Mensen kunnikaa door worden opgehitste be dat toe kan leiden hebbde onlangs in München nandi zien, waar een Nedeiiide homo door neonazi's in ba werd geslagen." >ok BOEKBESPREKING Kort en simpel schrijven, lijkt het credo van priester Huub Schumacher te zijn. Want in de 122 bladzijden van zijn boek 'Van hier uit' komen 45 hoofd stukjes voor, waarin zo onge veer alle grote geloofsthema's aan bod komen. 'Mens wor den', geloven, Jezus, God, kerk, sacramenten, eucharisüe en catechese. In het dagelijks leven is Schu macher bisschoppelijk gedele geerde voor parochie-cateche se en toerusting van vrijwilli gers in het pastoraat. Hij heeft al meer publicaties op zijn naam staan, waaronder 'Op aarde zoals in de hemel' en 'Heeft u even'. Het laatste boek, 'Van hier uit', gaat, zoals hij zelf in dè ondertitel zegt over 'geloven met beide voeten op de grond'. In veel van zijn teksten ver werkt de schrijver voorbeelden uit het dagelijks leven die z'n boodschap moeten verlevendi gen. Bijvoorbeeld: „Zo op het eerste gezicht doen pappie en de kinderen een drietal eigen aardige dingen op de gewichti ge morgen van mammies ver jaardag. Ze pakken de ex tra mooie slin ger uit de doos en hangen die op. Acade misch gezegd maken ze dus gebruik van een 'ding". Maar ze doen nog meer. Zo dra de jarige in de deurope ning ver schijnt, zingen ze met z'n al len het beken de lied: 'lang zal ze leven'. Wat ze dus óók doen be halve het ge bruiken van een ding, is dat ze gebruikmaken van een 'woord'." Schumacher voegt er in hetzelfde voorbeeld een 'ge baar' aan toe en komt uitein delijk voor de draad met de conclusie dat de drie woorden onderdeel zijn van het feno meen ritueel, 'net zoals ze in de kerk rituelen gebruiken om HUUB SCHUMACHER God dich terbij te brengen.' Het is lo venswaardig om taal niet te moeilijk te maken en voorbeelden uit het leven van alledag te gebruiken Maar Schu machers taalgebruik is hier en daar wat al te kinder- achügvan toon. Het gevaar daar van is dat een lezer zich niet serieus genomen voelt. In het hoofdstuk 'Wat een kusje al niet doet', wordt uitgelegd dat het kusje dat Jan tje krijgt als hij, ondanks waar schuwingen van pappa, met z'n fietsje tegen een paaltje is gebotst, te vergelijken is met een 'teken'. Een teken neemt niet werkelijk de pijn weg. Nee, het is een verwijzing én z° Schumacher: zo'n teken ervoor dat net als moedel kusje, ook Gods kusje zij^ kan doen. Eerlijk is eerlij» genover dit fragment zijrf doende staaltjes te vindefc rake vergelijkingen, waa hij al te gemystificeerd rel eus jargon, of uitgekauw dogma's, met goed te bej| pen voorbeelden wijze bö 'Van hier uit' stemt in iecf val vaak genoeg tot nadetë en dat is waarschijnlijk ojs humachers doel geweest! zijn verantwoording zegtf „Geloven is diep gevallen boven uit de wolken is h J een smak op de grond te§ gekomen. Total loss? Ho® ook, de mens van vandaa zich niets meer voorstella een geloofsuitleg die hoof ven deze wereld begint."! Schumacher doet z'n bef in z'n geloofsuitleg met b voeten op de grond te bliH Meestal lukt hem dat. ond: Titel: Van hier uit, gelov^^ met beide voeten op de Auteur: Huub Schumacl Uitgeverij: Lannoo WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Maxima oplopend naar 20 tot 28 graden op vrijdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of motregen. In het zuiden droger en perioden met zon. Langs de westkust een stormach tige wind. Maxima tussen 17 gra den langs de westkust en 23 in de buurt van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en af en toe regen. In het zuiden droger en perioden met zon. Maxima oplopend naar 22 graden in het noorden en 25 in het zuiden. Denemarken: Zonnige perioden en meest droog. Maxima rond 21 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: In het zuiden vrij zonnig. Naar het noorden toe geleidelijk meer bewolking en vooral vrijdag kans op regen. Maxima van 16 graden op de Shetland eilanden tot 25 in Londen. België en Luxemburg: VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.55 Zon onder 20.23 Maan op 00.00 Maan onder 15.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09 45 22.15 09.18 21.48 Laag 05.16 17.36 04.57 17.17 Weerrapporten 02 september 08 uur.- station weer wind temp neersl Droog en flinke perioden met zon. Maxima oplopend naar 25 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima 24 tot 27 graden. Portugal: Vrij zonnig, maar in het noord westen en noorden kans op een bui en wat meer wolken. Maxima uiteenlopend van 26 graden in het noordwesten tot 30 in het zuidoosten. Madeira: Vrij zonnig bij maxima rond 26 graden. Spanje: Flink wat zon, maar vooral in het binnenland en in het noorden meer stapelwolken en kans op re gen of onweer. Middagtempera- tuur tussen 28 en 34 graden, in het noordwesten iets lager. Canarische Eilanden: Vrij zonnig bij maxima tussen 27 en 32 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon, maar in de noordelijke helft geleidelijk meer wolken. Amsterdam mistbanken o 1 De Bilt mistbanken on 1 Deelen mistbanken w.s 0 Eelde zwaar bew z 1 Eindhoven onbewolkt nnw 1 Den Helder licht bew. zzwl Rotterdam mistbanken ver. 1 Twente halt bew. w.s. 0 Vlissingen licht bew. ver 1 Maastricht zwaar bew. ver. 1 Aberdeen half bew zzw 7 Athene onbewolkt w.s. 0 Barcelona onbewolkt nnw 3 Berlijn onbewolkt nnw 2 Donderdag kleine kans op een bui. Maxima van 32 graden aan zee tot 40 in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur rond 30 graden. Italië: Vrij zonnig, maar in het noordoos ten en langs de Adriatische kust meer wolken en enkele regen- of onweersbuien. Maxima dicht bij de 29 graden, maar tijdens buien dalend naar 24 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en kans op een bui. Maxima ongeveer 29 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en vrij dag kans op een bui. Middagtem- peratuur omstreeks 30 graden. Griekenland en Kreta: Enkele stevige regen- en on weersbuien. In de buurt van Kre ta en Rhodos minder buien en meer zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: 21 11 0.0 20 11 00 19 11 0.2 19 14 0.1 21 11 0.0 20 13 0.0 21 10 0.0 18 13 0.1 23 16 0.0 20 15 0.0 21 16 0.0 29 20 2.0 29 22 0.0 17 8 1.0 Boedapest licht bew Brussel onbewolkt Dublin zwaar bew Frankfurt onbewolkt Genève licht bew. Helsinki licht bew Innsbruck zwaar bew, Istanbul regenbui Klagenfurt onbewolkt Flinke zonnige perioden. In het westen en noorden van Turkije kans op enkele forse buien. Mid- dagtemperatuur rond 30 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur tussen de 21 en 26 graden. Zwitserland: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 24 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en kans op een bui. Middagtemperatuur uiteen lopend van 22 graden in het oos ten tot 25 in het westen. Polen: Donderdag afwisselend zon en enkele buien. Vrijdag droog en meer zon. Maxima rond 20 gra den. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en soms enkele buien, ook met onweer. Middag- temperatuur dicht bij de 20 gra den. Hongarije: Zonnige perioden. Ook kans op een onweersbui. Maxima rond 20 graden. 23 11 0.1 Locamo 28 16 0.0 Londen 23 13 0.0 Luxemb 29 21 0.0 Madrid 23 17 0.0 Malaga 19 11 0.1 Mallorca 25 16 0.0 Malta 17 12 0.0 Moskou 19 9 17.0 Münche 28 20 10.0 Nice 21 9 0.1 Oslo 16 9 0.0 Parijs onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 27 14 0.0 25 14 0.0 21 13 0.0 30 18 9.0 29 24 0.0 33 19 0.0 31 22 0.0 w 1 17 8 3.0 w3 24 20 0.0 2 19 15 0.3 I 24 14 0.0 w 1 29 17 0.0 bewolkt onweer W warmtefront fS* regen sneeuw koufront JÉkt opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Stockholm Warschau Wenen onbewolkt Bangkok licht bew. Buenos Aires licht bew Casablanca onbewolkt Johannesburg onbewolkt 29 16 1.0 15 5 0.0 15 13 3.0 20 12 8 0 24 12 0.0 33 26 0.1 18 12 0.0 26 20 0.0 26 12 0.0 Los Angeles New Orleans New York onbewolkt onbewolkt onbewolkt 19 17 0.0 27 26 30 23 18 0.0 31 24 0.0 34 25 0.1 27 12 0.0 31 21 0.0 19 7 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) ii HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klem Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071— 5323 5' Familieberichten: 023- 5317 33|f 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot J 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIE! 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 lae- ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: v111 per maand (acceptgiro) len. per kwartaal (acceptgiro) and per half jaar (acceptgiro) g0oi per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verf" het automatisch afschrijven van het 1 abonnements- geld, ontvangen 1,-fin T betaling. !n e< VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn" worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag, lolei pern LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE d( Voor mensen die moeilijk lezen, sletf p hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sameifr N< van het regionale nieuws uit het Lelijk V Dagblad op geluidscassette beschik] pe| ,n(nrm3l.o 6. eite: Auteursrechten voorbehoudt!, is Dagbladuitgeverij Damiat K N H U I Z tl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd, feestdagen). F1? Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. SeriE Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. Sten INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN P®n Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. PJ^ï Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. j Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14