eiden Regio Fusie is als sprookje voor WBL >ormalige drukkerij nsen weer gekraakt Nu de andere kant itiek Cees Waal:Van Rij pakt de crisis niet handig >e mooiste baan van Leiden Nekkramp in Merenwijk ERDAG 2 SEPTEMBER 1999 \A WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 iers dreigen Leiden met kort geding connie van uffelen hebben gisteren op- iet pand van de voorma- kerij Jansen aan de bezet. Zij vinden dat sente Leiden na hun vo- ^akactie - op 8 augustus ien- haar afspraak om bruiker voor het pand te jniet is nagekomen. Na Irige kraakactie had de bte, eigenaar van het f ieloofd voor 1 september Bsende gebruiker te vin- de krakers daarover in te aar&. Omdat de krakers tot we niets van de gemeente t ma\ gehoord, hebben zij nu n 25 man de panden ^iv gekraakt. Buurtbewo- ibben zij via een brief la- Tf^en waarom zij het pand t/Mt";bben gekraakt. ns wethouder A. Pecht- de nieuwe gebruiker e hoe, de gemeentelijke afde- ^heologie, maar is hij dat n door te geven aan de in verband met het af- an wethouder H. Kruijt. ijn vergeten het netjes sluiten met de krakers. een ^mt niet weg dat wij aan ^Jraak voldoen een pas bestemming te vincjen. omertp bei^g kanten hebben omSn beetje gelijk", zegt Pechtold. De krakers, die sa menwerken met het Kraak Spreek Uur Leiden, noemen het een 'onfrisse gang van zaken' dat Pechtold 'een bedrijf dat toevallig onderdeel is van z'n eigen portefeuille' in het pand wil huisvesten. „Het lijkt er sterk op dat de gemeente nu krampachtig probeert om de winkels krakersvrij te houden. Ze hebben geforceerd gezocht naar een eigenaar. Dat is niet gelukt en de gemeente wil ons nu met een kluitje in het riet sturen. Daar nemen we geen genoegen mee en daarom wil len we een kort geding aan spannen", aldus een van de krakers. Pechtold heeft gisteren wel aangeboden twee van de zes krakers in het pand te willen huisvesten. „Dat is echter geen goed aanbod", zegt de kraker. „Er zijn zes woningzoekenden. Deze mensen zouden dan ge woon huurder van de gemeente worden en dat is niet de bedoe ling van kraken." Op de vraag of het pand wordt ontruimd antwoordt Pechtold: „We zijn in gesprek en dan ga je geen dingen doen die dat kunnen verstoren." De krakers laten weten dat als het pand wordt ontruimd ze een kort geding aanspannen. leiden De opknapbeurt van de Oude Singel is voltooid. De walkanten Oude Vest richting Pelikaanbrug. De werkzaamheden leveren de ko en het wegdek zijn gerenoveerd. Nu is de andere kant aan de beurt. De mende tijd overlast op voor bewoners, bedrijven en verkeer. Bakkerij werklui zijn op de kop van de Haven begonnen voor het eerste deel Bonheur heeft geluk. Die blijft net bereikbaar, foto henk bouwman „wpolitici verbaasd over haast voork n aarsen En wtfhouder en loco-burgemeester Tjeerd van ist dat het CDA begin volgende week een ef\ wethouder levert, dan wil hij te veel. Die is althans Cees Waal toegedaan, oud- je 4der en partijgenoot van Van Rij. „Waar- we bh die haast?", vraagt hij zich af. Waal is so- wordè-iet erg te spreken over de manier waarop j de 'crisis' heeft aangepakt. „Het is een i van ongelukkige sturing. Als loco-burge- r tijdens een interimperiode moet je dit faken toch zien te voorkomen. Het is ongelukkig dat burgemeester Postma net [i uit de running is. Ik vind het een weinig :e vertoning." ;ns Waal zou het veel J)eter zijn als de col tijen nu even rust nemen en geen over- ver stappen zetten. „Het is niet erg om een te wachten. Je moet het CDA ook de geven om alles eens goed op een rijtje te De oud-wethouder pleit ervoor te wach- Postma weer is teruggekeerd. „En het al lerbeste zou zijn om dan te bekijken of een her structurering nodig is. Er wordt nu gedaan of Huib Kruijt het enige probleem was. Dat is na tuurlijk niet zo. We hebben een college met een onderling geringe samenhang. Overigens, als je dan toch besluit om de zaken nog eens grondig op een rijtje te zetten, moet je ook de vraag stel len of je de WD niet binnen het college moet ha len." Maar over dat laatste zijn de meningen onder prominente PvdA'ers verdeeld. Voormalig wet houder van financiën Paul Bordewijk vindt juist dat de PvdA er wijs aan zou doen met het CDA verder te gaan. Het is volgens hem overigens zin vol om de portefeuilles opnieuw te verdelen. „Ik vind de portefeuille van Kruijt erg zwaar en die van Pechtold erg licht. En daarnaast moet naar mijn mening de grootste partij de verantwoorde lijkheid nemen voor de post financiën", zegt Bor dewijk. Hij vermoedt dat de zwaarte van de portefeuil le die de dinsdag afgetreden Huib Kruijt bekleed de, één van de oorzaken is dat de CDA'er slecht functioneerde en uiteindelijk het veld moest rui men. „Misschien is hij wel het slachtoffer gewor den van een te zware portefeuille. Ik heb tien jaar lang financiën gedaan, maar heb er nooit zo veel naast gehad. En dan had hij nog eens de last dat hij daar als enige wethouder voor zijn partij zat." Volgens Bordewijk ligt het wel voor de hand dat de PvdA in ieder geval probeert om het CDA binnen het college te houden. „Niet omdat het CDA een natuurlijke coalitiepartner is voor de PvdA, zoals Groenlinks en D66 dat eerder wel zijn. Maar die drie partijen hebben samen net geen meerderheid. En dan kom je alles wegstre pend toch bij het CDA terecht. Zij staan op soci aal gebied toch dichter bij de PvdA dan de WD. En ik ben dan niet principieel tegen samenwer king met de SP, maar ik vraag me af of die partij al toe is aan collegeverantwoordelijkheid. De op stelling 'stem tegen' is nou niet direct een aan moediging om die partij in het college op te ne men." Voor een herverdeling van portefeuilles vindt Bordewijk steun in de recente onderzoeken naar het functioneren van de dienst Cultuur en Edu catie. Daarin wordt het feit dat drie wethouders Ihten hem vaak de mooi- an van Leiden toe, nog ;r dan die van burge er. En daar valt wel wat e zeggen, vindt Maarten degene die die baan ook Iverkelijk heeft. Tenmin- Is je het louter van de bui- Int bekijkt. Overal even Instappen, een biertje, Iraatje, een groet en op pe volgende horecagele- eid. Waar zich hetzelfde |l herhaalt. Zo kom je je pp kosten van de baas, wel Ier ontspannen en gemak- e wijze door. „Maar zo het natuurlijk niet", lacht in kwestie. „De firma |lt me niet om te lanter- la is Heineken, 's lands ;te bierbrouwer, gevestigd iterwoude. Maarten Col- lat daarbij op de rol als •avertegenwoordiger Lei- binnen de singels. Omdat bb, voor wat betreft het pare aspect daarvan, voor bed deel bestaat uit repre sentatie en contacten, wordt hij - glas bier in de hand - nogal eens aangetroffen vóór de tap van deze of gene gelegenheid. Vandaar dat bij de leek soms de indruk bestaat dat voor hem het leven één groot feest is. „Was het maar waar", verzucht hij hardop. Niet dat hij klaagt, integendeel. Hij hééft een wereldjob, vindt hij ook zelf. Maar geen luizen leven, absoluut niet. Hij is ge woon elke dag om half negen op het rayonkantoor in-Katwijk om de papierwinkel door te ne men. Om vervolgens 's mid dags in één ruk door de klanten af te gaan om te zien of er nog vragen, wensen of eventueel nijpende kwesties zijn. Of-om starters te adviseren, om spon soring en reclame te regelen of om gewoon even binnen te lo pen bij een relatie om langs de neus weg te informeren hoe het er met de zaken voorstaat. En het werk houdt niet op om vijf uur, oh nee. Vaker begint het 'echte' werk dan pas. De re- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8rcestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. cepties, de evenementen, de vergaderingen, de informele contacten die o zo belangrijk zijn en die zo'n 70 procent van zijn tijd in beslag nemen. Want de op één na grootste brouwer van de wereld mag dan, ook hier op eigen terrein binnen de singels met zijn 230 mogelijke afzetpunten, veruit marktleider zijn; het blijft natuurlijk een kwestie van ogen en oren open houden. Het kan altijd meer, het kan altijd beter. De concur rentie slaapt immers op dat tijdstip evenmin. Maarten Collée (31) is afkom stig uit Voorschoten, studeerde rechten in Leiden en werkte tij dens die studie parttime in de horeca. Achteraf stelt hij, dat waarschijnlijk door die werk zaamheden zijn studie op ge geven moment in het slop raakte. Maar het kan, in het on derbewustzijn, vanzelfspre kend ook een vroege 'keuze uit het hart' zijn geweest. Hoe dan ook, hij belandde op gegeven moment fulltime in de horeca, haalde zijn diploma's en begon ruim vier jaar geleden bij Hei neken in de verkoop. Van die keuze heeft hij tot nu toe nog geen spijt gekregen. Ambitie heeft hij ook, dat steekt hij niet onder stoelen of ban ken. Maar welke richting het uit gaat; daar heeft hij nog geen idee van. „Het voordeel van dit mooie bedrijf is, dat je waarlijk alle kartfen op kunt. Het is veel zijdig, internationaal georiën teerd, innovatief en uitdagend. En de mens staat centraal. Het prettige is bovendien datje dicht bij de hoofdvestiging in Zoeterwoude zit en dus korte lijnen hebt. Kan ook een nadeel zijn natuurlijk. Veel Heineken- coUega's drinken hun biertje nog wel eens in Leiden. Ze kij ken je dan wél op de vingers." Intussen heeft Collee - jasje, dasje en immer opgewekt - zich in het Leidse uitgaansle ven een vaste plaats verworven. Of het nu gaat om Drie Octo ber, de Lakenfeesten of studen- Maarten Collée: „De firma betaalt me niet om te lanterfanten.' tenlustrums; hij kent het klap pen van de zweep. En of het nou een snackbar, restaurant, sportclub of knijpje is - ze ken nen hem allemaal, ze weten hem allemaal te vinden. Een kwestie van veel tijd investeren. Maar die investering betaalt zich uiteindelijk vanzelf terug, weet hij inmiddels. Dan komt hij nog met een aar dige ontboezeming voor het wereldje waarin hij verkeert. „Je moet", zegt hij zonder een spoor van ironie, „een nuchte re kijk op de zaken hebben. Ja, zeker ook over een grote mate van discipline beschikken. Kijk, ik verkoop natuurlijk geen roosvicee. En de scheidslijn tussen wat zakelijk en privé is, is maar een hele dunne. Tussen vijf en acht uur hoor je het meeste. Dan moet je er zijn. Dan drink je een biertje mee. Het is denkelijk daarom dat de mensen soms denken dat ik een luizenleven heb. Maar doorgaans lig ik op tijd in bed. Want om half acht gaat de wek ker cif. En begint er een nieuwe Kioskje dicht Geen kranten meer, geen snoepgoed en geen koffie; het kioskje in station Lammen schans is weg. Deze week ver kochten de lokettisten van het tweede station in Leiden voor het laatst hun waren. De reden: de Nederlandse Spoorwegen moesten er al jaren geld op toe leggen. Of in de woorden van de voorlichter: „De opbreng sten wogen niet op tegen de kosten. Zelfs een verhoging van de prijzen hielp niet meer." En hoewel de NS volgens de voorlichter de service aan hun klanten hoog in het vaandel hebben staan, houdt het een keer op. Als het te veel geld kost bijvoorbeeld. „Want vergis je niet. Het ging weliswaar steeds om kleine hoeveelheden, maar daar kwamen allerlei kosten bij. Zoals de administratie en de kosten van de aflevering. Op 'Prins op het witte paard is langsgekomen Vervolg van voorpagina Op het kantoor van woningbouwvereniging Leiden (WBL) worden binnenkort dozen vol met nieuwe kopjes met het WBL-logo afgeleverd. Directeur Johan de Greef hoopt en verwacht dat die kopjes maar een paar maan den dienst zullen doen. ,,Dat we die kopjes nog hadden besteld, geeft wel aan dat we nooit hebben verwacht dat we zo snel zouden gaan fuseren", lacht de directeur. De WBL durfde niet te gokken op een huwelijk met een rijke collega. Dat het er nu toch aan zit te komen, klinkt dan ook bijna als een sprookje. „Ja, de prins op het witte paard is langsgekomen." leiden ruud sep voor een deel verantwoordelijk zijn voor de dienst aangewezen als één van de oorzaken van de problemen. Bordewijk: „Dat moeten er dus minder worden." Als vervolgens de post financi en naar de PvdA verhuist („Financiën is veel werk en er valt weinig eer te behalen.") moeten Tjeerd van Rij of Hans Baaijens een deel van hun portefeuille inleveren. „Maar daar ga ik verder niet op in", aldus Bordewijk. Tweede-Kamerlid Jan Hoekema (D66) volgt als Leidenaar de perikelen rond de afgetreden CDA- wethouder op de voet. Hij heeft zijn bedenkingen over de opstelling van de CDA-ffactie. „Je zou zeggen dat fractieleden zich met zijn allen om een in problemen geraakte wethouder heen scharen. Maar daar heb ik in dit geval weinig van kunnen ontdekken. Kennelijk was er juist sprake van een verwijdering tussen Kruijt en zijn fractie. En tja, dan wordt het eenzaam aan de top. Fi nanciën lijkt me een bijzonder zware post en Kruijt had er daarnaast ook nog een inhoudelijke portefeuille bij. Misschien is het inderdaad ver standig om dit moment aan te grijpen voor een herverdeling van portefeuilles." De Greefs sprookjesprins heet Portaal Woonstichting, een club die zo veel miljoenen op de bank heeft dat de acute geld nood van de WBL - de corpora tie staat 26 miljoen negatief - erbij in het niets valt. Portaal wil trouwen en daarmee de fi nanciële problemen van de grootste Leidse woningbouw vereniging in één klap oplos sen. De Greef beseft dat hij een aanbod op zak heeft dat maar één keer voorbijkomt. „Als we dit afwijzen, dan steekt er nooit meer iemand een vinger uit naar de WBL", weet hij. Een rijke prins die een arme sloeber de liefde verklaart - dat klinkt toch een beetje verdacht. Ook De Greef had aanvankelijk wel enige argwaan. „We heb ben geverifieerd of de bedoelin gen van Portaal zuiver waren. En dat blijkt echt zo te zijn. Lei den wordt geen bijkantoortje en krijgt een duidelijke stem in de organisatie. Het bestuur wordt straks gevormd door de drie directeuren en twee van de zeven leden van de raad van commissarissen worden Leide- naars. Okee, je krijgt het niet voor het zeggen, je blijft de on derliggende partij. Maar gezien de omstandigheden moeten we dit aanbod met beide handen aangrijpen." Dat de vereniging WBL moet ophouden te bestaan om op te kunnen gaan in een stichting, hoeft volgens de directeur geen gevolgen te hebben voor de in vloed van de huurders. Daar voor kijkt hij met name naar de manier waarop woningbouw- stichting Ons Doel de inspraak heeft geregeld. Ons Doel kent een jaarlijks 'achterban-overleg' waarop huurders en andere be trokkenen kritische vragen kun nen stellen over het beleid van de corporatie. De Greef wil straks bij Portaal Leiden, zoals de Leidse tak van de fusiestich ting zal gaan heten, een soort gelijk overleg invoeren. Op twee fronten zullen huur ders op korte termijn de vruch ten plukken van de fusie. Ten eerste worden er minder hui zen in de verkoop gegooid, en ten tweede zullen de huurver hogingen in de toekomst lager uitvallen. „We hebben altijd de lijst met huurverhogingen aan gevoerd omdat we in financiële nood zaten. Als die nood weg valt, kunnen we de huren min der sterk gaan verhogen. De huurstijgingen die in de meer jarenplanning zijn opgenomen, moeten bij een fusie naar bene den worden bijgesteld." Wethouder volkshuisvesting Tjeerd van Rij staat volledig achter de fusieplannen van de WBL. „Ik ben heel blij dat ze op dit moment zo voortvarend op treden. Ik zou de kans pakken als ik hun was. Volgend jaar is er waarschijnlijk geen rijke cor poratie meer te vinden die zou willen fuseren", aldus de wet houder. Van Rij is verder met De Greef van mening dat het opheffen van de vereniging geen verlies hoeft te betekenen. „Ons Doel laat zien dat de in spraak ook in een stichting heel goed te regelen valt. Ik denk dat de huurders er alleen maar be ter van worden. Een organisatie die geen financiële problemen meer heeft, kan haar werk im mers een stuk beter doen. Daar kunnen de huurders alleen maar van profiteren." leiden nadat het meisje was opgeno men in het ziekenhuis. Uit voorzorg hebben familie en speelkameraadjes antibiotica gekregen. Voor klasgenoten was een kuur niet nodig. Na vorige week zijn in de Me renwijk voor zover bekend geen nieuwe gevallen van nekkramp aan het licht gekomen. Uitein delijk ging het om een bacterio logische vorm van meningitis, die slechts licht besmettelijk is. Het meisje is inmiddels thuis. Bij een vierjarig meisje uit Lei den is vorige week maandag hersenvliesontsteking (nek kramp) geconstateerd. De kleu ter, die in groep 1 zit van de openbare basisschool de Meer paal in de Merenwijk, maakt het weer goed. De GGD zegt dat er geen reden is voor ongerust heid. De basisschool is dinsdag op de hoogte gebracht, een dag INBRAAK - Inbrekers sloegen gisteren hun slag in een flatwoning aan de Coebelweg in Leiden. De daders kwamen binnen door de voordeur, vermoedelijk via het zogenaamde 'klepperen' met de brievenbus. Als de deur niet op het nachtslot zit, is die vrij gemak kelijk met bijvoorbeeld een ijzerdraadje of een hangertje via de brievenbus te openen. Uit de woning worden fototoestellen, een videocamera en horloges vermist. foto mark lamers het laatst waren de kosten dub bel zo hoog als de opbreng sten." Jaren geleden had zo'n beetje elk station in Nederland zo'n kioskje bij het loket. Maar met de verbouwingen van talloze stations en de vestiging van winkels van de meest uiteenlo pende aard - van cd-winkels en pizzeria's tot tijdschriftenwin kels - verdwenen die stuk voor stuk. Alleen in de kleinere stati ons bleven de kioskjes door draaien. De laatste jaren is daar echter de klad in gekomen door een gebrek aan inkom sten, zegt de voorlichter. Na het verdwijnen van het winkeltje in Lammenschans, zijn Laan van Nieuw Oost Indië en Zoeter- meer nog de enige stations in de regio met zo'n kioskje. De klanten vinden het in elk geval jammer. „Onze klanten service kreeg meteen de nodige telefoontjes te verwerken. Maar helaas, het is niet anders." ad van kaam HERMAN JOUSTRA lower 64 MB geheugen 10,2 6B harddisk ATI Rage Fury, Expert 2000, 32 MB A6P, VGA kaan 40 speed CD-ROM, 3D geluidskaan Ill 3,5" diskdrive Windows (NU rLn Anti V™, sofiLte PS/2 Pentium muis 1 jaar garantie aan huis incl. 17' Philips monitor met 3 jaar garantie aan huis Het Intel Inside logo en Pentium zijn geregistreerde handelsmerken van Intel Corporation BEL VOOR VESTIGINGEN GRATIS 0800-0425 OF ZIE GOUDEN GIDS. INE STOft cfflflPU'ftl^HOJ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13