C A gooit het roer om Toegang tot internet kost de gebruiker altijd geld Duitse megafusie Viag en Veba bijna rond I' Economie Oogst is in volle gang 'Pensioenleeftijd moet in heel Europa omhoog' Huismerken steeds populairder TPG-topman: Het is nog te vroeg voor Amerika VOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 Accell Group uit Heerenveen, onder meer produ- ^IJcent van Batavus-fietsen, wil samenwerken met fietsenfabrikant ^Sparta in Apeldoorn. Accell meldt vandaag dat de mogelijkhe den hiertoe worden onderzocht. Veel meer wil het concern niet kwijt. Accell Group is onder meer het moederbedrijf van Bata- vus. Andere dochterondernemingen in Nederland zijn Koga en |Hadee. In Duitsland is dochter Hercules gevestigd en in Frank- irijk de dochters Lapierre en Mercier. Wat omzet betreft is Ac cell, met 780 werknemers, de derde 'fietsengroep' in Europa. 'Het concern behaalde over het eerste halfjaar een nettowinst van 6,9 miljoen, een stijging met tien procent. De omzet daalde met drie procent naar 199,3 miljoen. Europees geld voor milieuprojecten brussel» Twaalf Nederlandse milieuprojecten ontvangen een bijdrage van zo'n tien miljoen gulden uit Brussel. De subsidie van de Europese Commissie komt onder meer terecht bij een project van NS Cargo voor goederenvervoer op korte afstand (om de vervuiling door het wegtransport terug te dringen) en een project van Philips voor het saneren van grondwatervervui ling. Verder krijgen projecten van de aardappelzetmeelfabriek Avebe, Achmea SchadeService, IBC Vastgoed, Waalsteenfabriek De Bylandt, Houtindustrie Stam Landman, Smit Internatio nale en een samenwerkingsverband van Rijkswaterstaat, de ge meente Zwolle en Waterbedrijf Midden-Nederland geld uit Brussel. Finnair en Iberia bij Oneworld schiphol De wereldwijde alliantie Oneworld heeft er vanaf van daag twee nieuwe leden bij, Finnair uit Finland en Iberia uit Spanje. Door de komst van deze maatschappijen worden meer dan vijftig bestemmingen toegevoegd. Oneworld beschikt nu over 650 bestemmingen. Passagiers van de bij Oneworld aange sloten maatschappijen hebben legio voordelen. Zo kunnen ze gebruik maken van extra service bij het overstappen, krijgen ze voordelige aanbiedingen en hebben ze toegang tot de 320 loun ges op vliegvelden over de hele wereld. Naast de nieuwe leden bestaat Oneworld uit Americain Airlines, British Airways, Cana dian Airlines, Cathay Pacific en Quantas. Vleeswaren Ahold naar Sara Lee zaandam Supermarktconcern Ahold heeft zijn vleeswarenbe- drijven Meester (Wijhe) en Nistria (Moergestel) verkocht aan het Amerikaanse concern Sara Lee. De 750 werknemers blijven bij de twee bedrijven werken. De twee bedrijven, die onderge bracht worden in de Europese vleesdivisie van Sara Lee, voor zien Ahold ook de komende vijfjaar van vlees. Ahold wilde de fabrieken kwijt, omdat het concern zich concentreert op de su permarktketens. Bij Meester in Wijhe werken zevenhonderd mensen. Bij Nistria werken vijftig mensen. Sara Lee uit Chicago behaalt een omzet van 42 miljard dollar. De Europese vleesdivi sie van Sara Lee is gevestigd in Hoofddorp. Aparte telefoonnummers voor internet den haag Het ministerie van verkeer en waterstaat wil een apart telefoonnummer introduceren, dat internetverkeer in een vroeg stadium herkent. Het kan dan gemakkelijk van het gewo ne spraakverkeer worden gescheiden en over een speciaal data netwerk worden geleid. Dat heeft staatssecretaris M. de Vries gisteren bekendgemaakt. Door de aanhoudende groei van het internetverkeer en het mobiele telefoonverkeer dreigt volgens haar het netwerk van KPN overbelast te raken. Door de schei ding van de verschillende verkeersstromen zal de druk op het spraaknetwerk aanzienlijk verlicht worden, stelt zij. De num mers beginnen waarschijnlijk met 06760. Aegon verkoopt verzekeraar NOWM den haag Aegon verkoopt NOWM Verzekeringen uit Groningen aan Erasmus Verzekeringen. Aegon wil zich verder toespitsten op haar kerntaken: levensverzekeringen, pensioenen en andere vormen van vermogensopbouw. NOWM,-dat brandverzekerin gen aan de industrie verkoopt, past daar niet in. Aegon en Eras mus Verzekeringen tekenden gisteren een intentieverklaring voor de overname. Hoeveel Erasmus betaalt voor NOWM wil het bedrijf niet bekendmaken. FNV: CAO's worden slecht nageleefd Amsterdam CAO's worden slecht nageleefd. Dit blijkt uit een onderzoek van FNV Ledenpanel. De resultaten zijn gepubli ceerd in het FNV Bulletin. Ruim een kwart van de leden kent praktijkvoorbeelden waarbij de afspraken niet worden nageko men. Vooral in de horeca, zorg en welzijn is de CAO niet altijd wet. FNV'ers signaleren gesjoemel met werktijden, overwerk vergoeding en vrije uren. Ook krijgen mensen onvoldoende loon uitbetaald. In zestig procent van de gevallen nemen de le den contact op met de bond wanneer zij lacunes constateren. De vakbond probeert vervolgens de werkgever te dwingen zich aan de afspraken te houden. Canadees protest tegen asbestverbod Rijswijk Canada verzet zich tegen plannen om asbest in de Eu- j ropese Unie volledig uit te bannen en heeft een klacht inge- j diend bij de wereldhandelsorganisatie WTO. De klacht van de j grootste exporteur van wit asbest richt zich tegen Frankrijk om- I dat het land volgens de EU-richtlijnen asbest en asbesthouden de stoffen verbiedt. Tot voor kort was het land een grote afne mer. De EU-maatregelen zijn volgens Canada in strijd met af spraken over de wereldhandel. iFietsfabrieken bekijken samenwerking Metamorfose van 'tuttige kledinggigant' nodig om positie als marktleider veilig te stellen C&A, symbool van Neerlands kledingsmaak en spaar zaamheid, is aan het veranderen. Het bedrijf poogt ijve rig uit het korset van geslotenheid, stoffigheid en oubol ligheid te komen. Het roer moet om en dat is vertaald in een grootscheeps verbouwingsprogramma, waaraan alle 578 Europese vestigingen worden onderworpen. ken naar kwaliteit en geschikt heid", zegt Remarque. De directeur marketing on derstreept dat de Brennink- meijers het concern met dat 'behoudende' concept hebben grootgemaakt. „Ze verdienen daarom dus grote waardering." De Tilburgse winkel is de 23ste in Nederland die het ver leden heeft afgeschud: geen eindeloofe lange rijen meer met pantalons, truien en overhem den, maar naar doelgroep geor dende 'winkeltjes in een win kel', die zelf ruim van opzet is. De revolutie heeft Engels als voertaal. C&A schikt zich naar de klant. Iedereen een eigen plaats, som migen zelfs met eigen in- en opgang. De hippe jeugd wordt in Tilburg naar binnen gelokt via een imposante trap, gelar deerd met tv-schermen en strak geëtaleerde kleding. Hij leidt naar de rumoerige wereld van 'Clockhouse' en 'Here and The re', een formule voor tieners, die aan een tafel met videospel letjes kunnen 'hangen' en naar cd's luisteren, dit alles onder een fonkelend spiegelplafond. 'Even housen bij C&A.' Elders zijn er zones voor de 'gewone Hollander' - nog steeds de grootste klant - waar 'fashion basics' zijn te vinden. Voor de modieuze mensen van onbepaalde leeftijd, de 'WE- tilburg eelco van der linden C&A wordt ingehaald door de tijd en links en rechts voorbij gelopen door nieuwkomers als het Zweedse H&M. Maar ook door het Nederlandse concern WE (vroeger Hij en Zij) en zelfs door Peek Cloppenburg, dat drastisch van aanpak en stijl veranderde om ook niet het slachtoffer van de tijd te wor den. C&A Nederland - 84 filia len, vierduizend werknemers en een geschatte jaaromzet van één miljard gulden - is nog steeds marktleider met circa ze ven procent, maar zonder in grijpen gedoemd die positie snel te verliezen. Duitsland, waar het bedrijf vorig jaar fors in de rode cijfers belandde en tuimelde naar een vijfde plaats op de ranglijst, is het schrik beeld geworden. Zelfs in de zo spreekwoorde lijk gesloten top van het bedrijf (lees: de familie Brenninkmeij- er, al 150 jaar de enige eige naar) is duidelijk geworden dat het zo niet langer kan. Daarom zijn de twee Nederlandse direc teuren - Jan Bezemer en Julius Remarque - nu zo maar te spre ken. „De familie is eigenaar van het concern, kapitaalverschaf fer en zit soms in de directie. Dit laatste is niet meer vanzelf sprekend. Er wordt meer geke- Geen eindeloze rekken met pantalons meer in het gemoderniseerde C A-filiaal in Tilburg. foto opd klanten', is er een ruimte met eigen merken en ook is het hoogste segment vertegen woordigd. „We willen de markt van boven tot onder bedienen", zegt Bezemer. De C&A-gedach- te blijft volgens hem wel over eind. „We zijn een winkel voor het hele gezin, en blijven tien procent goedkoper dan de con currenten. We hangen het al leen niet meer aan de grote klok." De slogan 'C&A is toch voor deliger', één van de oudste van ons land, wordt bij het vuil ge zet. Het logo blijft, maar de re genboog wordt vervangen door een zachtgele ondergrond, een 'sunbow'. Het bedrijf wil 'warmte uitstralen' en klant vriendelijk zijn met een 'per soonlijke touch'. Het personeel wordt omgeschoold. „Vroeger was het kleren in het rek han gen en afrekenen. Nu wordt in trainingen geleerd hoe de klant centraal te stellen", zegt Re marque. Alle nieuwe en frisse open heid ten spijt wordt er niets concreets gezegd over hoe het bedrijf er nu financieel voor staat. „Het resultaat over 1998 toont een lichte verbetering ten opzichte van het jaar daar voor", zegt Bezemer. In het eer ste half jaar van 1999 is er spra ke van een verbetering van het bedrijfsresultaat met veertig tot vijftig procent. Maar ten op zichte van wat: wordt de winst groter of het verlies kleiner? Be zemer en Remarque glimla chen, maar houden de kiezen op elkaar. Over geld wordt bij C &A nog steeds niet gesproken. Misschien volgend jaar. Relatief weinig zwartwerkers in Nederland wenen afp In Nederland wordt in verhou ding minder zwart gewerkt dan in de meeste andere industrie landen. Toch kwam hier vorig jaar 13,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), de som van alle geproduceerde goederen en diensten, van zwartwerkers. Dat blijkt uit een studie uitgevoerd door de uni versiteit van Linz. Koplopers zijn Griekenland (29 procent), Italië (27,8 pro cent) en Spanje (23,4 procent). Boven Nederland staan verder België, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Canada, Frank rijk en Duitsland. Kleiner is het aandeel van zwart werk in Au stralië, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Oostenrijk en Zwitserland, dat met acht pro cent het laagst scoort. Volgens de onderzoekers heeft een land in het algemeen meer zwartwerkers naarmate de belastingen en de sociale premies hoger zijn. Het ver band gaat echter niet in alle ge vallen op. Zo scoren Groot-Brit tannië en Oostenrijk ondanks een flinke belastingdruk relatief laag. Het aantal mensen dat zwart werk doet, is de afgelopen jaren sterk gestegen. Liet in 1980 nog maar 8,3 procent van de be roepsbevolking in Denemarken zich ermee in, in 1994 was het 15,4 procent. In Italië ging het percentage omhoog van dertig naar 48, in Duitsland van acht naar twaalf en in Frankrijk van zes naar twaalf. krabbeduke-oude-tongeOp vele fronten wordt er op dit ogenblik gewerkt aan het binnenhalen van de oogst. Zo zijn de telers op het Zuid- Hollandse Goeree-Overflakkee al druk in touw met de spruitenoogst. „Het is dit jaar uitzonderlijk vroeg", zegt akkerbouwer Dogterom. Meestal is de spruitenpluk een nat een koud karwei. Nu is het zweten geblazen. In Krabbedijke begon gisteren de grote fruitpluk. Veel telers hebben vanwege het grote tekort aan personeel asielzoekers ingezet. foto anp w/m van vossen den haag gpdBernhard van Praag, direc teur van de Stichting voor eco nomisch onderzoek, toonde zich ook voorstander van latere pensionering. Hij tekende daar wel bij aan, dat werkgevers wei nig ophebben met oudere werknemers. Door hun lagere productiviteit drukken ze vaak het renderqent. Hij bepleitte daarom een intensieve scholing van oudere werknemers. De Britse geograaf Phil Reeds suggereerde dat regeringen wellicht weer zouden moeten overwegen industrieën te laten verhuizen naar regio's met een grotere arbeidsreserve. Hij had daar zelf een zwaar hoofd in met de huidige neo-kapitalisti- sche regeringen in Europa. Colemans opmerkingen over immigranten stuitten op verzet van de Belg Ron Lesthaeghe. Volgens hem zal de vergrijzing na de piek in 2050 niet snel af nemen. Omstreeks 2020 verwacht hij weer de noodzaak tot het aan trekken van meer immigranten. Lesthaeghe vindt wel dat een voorbeeld genomen moet wor den aan Canada waar immi granten sterk worden geselec teerd. In heel Europa zal de pensioen gerechtigde leeftijd omhoog moeten vanwege de afnemende omvang van de beroepsbevol king. Dat was gisteren de con clusie, die een panel trok tij dens de Europese bevolkings conferentie in Den Haag. Vol gens de Britse demograaf David Coleman kan Europa de krim pende beroepsbevolking niet alleen aanvullen uit de catego rie ouderen, maar ook uit hui dige werklozen en vrouwen. Er is volgens hem geen noodzaak weer immigranten binnen te halen. Coleman ziet vooral bij vrou wen nog een grote arbeidsre serve. Hij bepleit een grote in vestering in de opleiding van de jeugd. In intensieve scholing van ouderen ziet hij minder. Maar, merkte hij op, demogra fie wordt meestal niet bepaald door gerichte maatregelen. De ontwikkelingen zijn meestal het onbedoelde gevolg van andere oorzaken. In Noorwegen is de bevolkingsgroei op het huidige stabiele peil gekomen door de grotere gelijkheid van man en vrouw, stelde Coleman vast. >en haag gpd-anp Vie op internet 'surft' moet al- ijd telefoonkosten betalen. Be kijven die 'gratis' internet aan- )ieden houden de klant in feite 'oor het lapje. Omdat ze KPN ïan extra telefoon-inkomsten ïelpen, krijgen de providers :en deel daarvan. Ook verdie- ïen ze aan de verkoop van ad- 'ertenties die de internetter noet passeren voordat hij of zij iet computernetwerk op kan. De laatste weken wordt 'gra- lis internet' massaal aangebo den. Maandag kondigde de grootste marktpartij KPN Tele- om aan waarschijnlijk binnen len jaar met gratis internet te comen. KPN haalt zijn inkom sten dan niet meer uit abonne menten, maar uit bedragen voor het gebruik (afrekenen per spelletje, film oftv-programma) en uit advertentiegeld. Gisteren ikondigde de ING Groep (ING Bank, Postbank, Nationale Ne derlanden) aan daarvoor een apart bedrijf op te richten en er miljoenen in te stoppen. Versatel Telecom schaarde zich gisteren in het rijtje 'gratis' providers met de oprichting van het bedrijf Zon Netherlands waarin ook Radio 538 en Free Recdord Shop een belang van vijf procent hebben. En World On Line kondigde gisteren aan binnenkort niet pc-bezitters gratis te laten internetten in speciaal daarvoorte openen winkels. Kabelbedrijf Castel biedt-in Oost- en Noord-Neder land al een jaar of twee gratis internet-toegang aan. KPN verdient flink aan de te lefoontikken die de internetter moet betalen als hij 'on line' is. Een deel hiervan, „zo'n dertig procent" schat directeur Jan Prins van de Nederlandse tak van de internationale Internet Society, wordt weer naar die bedrijven teruggesluisd. „Dit percentage is afhankelijk van het telefoonverkeer dat de pro vider weet te generen en van zijn bekwaamheid in het onder handelen." „KPN voelt de hete adem van de kabelexploitanten in de nek," weet Prins. De exploitan ten van de tv-kabels kunnen echter niet meer dan tien tot twintig procent van hun klan ten via de kabel toegang bie den, anders worden de verbin dingen te traag. Dat heeft een technische oorzaak waaraan niet veel is te doen. De tele foonkabel kent een dergelijke beperking niet." De ING Groep beoogt met het aanbieden van gratis inter net een heel ander doel. Op de ze manier wil zij haar klanten ertoe brengen uiteindelijk ook elektronisch te gaan bankieren. Dat scheelt enorm in de ver werkingskosten van financiële transacties. „Dat noem ik echt e-commerce, elektronisch za kendoen," zegt Prins. Volgens de Vereniging van Nederlandse Internet Providers (NLIP) zijn consumenten op langere termijn niet gebaat bij gratis internet. Bedrijven inves teren niet meer in techniek, maar in marktaandeel. De kwa liteit van het gebodene gaat daardoor achteruit. NLIP-voorzitter F. Eisner denkt dat die situatie niet lang kan duren. „Internet is tech nisch heel complex en duur. Consumenten zullen merken dat bepaalde dingen niet kun nen." De NLIP ziet het nu al: sommige gratis internetaanbie ders hebben bijvoorbeeld geen helpdesk, of alleen één waar voor wel betaald moet worden. Op korte termijn heeft het ook wel voordelen, erkent Eis ner. „Voor de consument, want die betaalt niets. En ook voor de providers, omdat mensen sneller kennismaken met de elektronische snelweg." Huismerken winnen steeds meer terrein. Vooral in Europa grijpen consumenten steeds vaker naar producten met een winkelmerk in plaats van met een fabrikantenmerk (zoals bijvoorbeeld Omo, Coca Cola en Andrelon). Wereldwijd haalden de vaak aanzienlijk goedkopere huismerken vorig jaar een gemiddeld marktaan deel Vein veertien procent, een lichte stijging ten opzichte van 1997. In Europa was dat ruim 24 procent en in Nederland 23 procent, eveneens een lichte toename. Bij producten voor de per soonlijke verzorging, zoals shampo en deodorant, waagt de consument zich nog nau welijks aan 'merkloze' artike len, ondervond marktonder zoeker AC Nielsen. Maar voor zaken als aluminiumfolie en plastic zakjes neemt hij net zo lief een huismerk. Ook bij was middelen wordt geregeld naar het eigen winkelmerk van een supermarkt gegrepen, aldus Nielsen. Op drankgebied is de klant iets genuanceerder: als hij een fles gedistilleerd koopt, dan is die vaak van een huismerk. Bier en priklimonade moeten echter bij voorkeur van een bekender merk zijn. Ook kauwgum en chocolade die nen van een 'echt merk' te zijn, vindt de koper, terwijl huismerken bij blikgroenten, jam en diepvriesfrites wel goed verkopen. Nielsen betrok dertig landen in het onderzoek. De prijzen van de huismerken lagen ge middeld dertig procent lager dan die van de fabrikanten- merken. In Nederland werden de grote merken in 1998 gemiddeld ruim drie procent duurder, te genover 1,5 procent bij de naamloze producten. De laatstgenoemde kampen al lang niet meer met een nega tief imago: „De tijd dat huis merken werden beschouwd als goedkopere en kwalitatief mindere vervanging voor po pulaire fabrikantenmerken is voorbij", concluderen de on derzoekers. amsterdam anp Postbedrijf wil eerst Azië veroveren (pakketdienst) marktleider is. Die positie moet worden vast gehouden, vervolgens wil de post- en pakketgigant eenzelfde postie in Azië bereiken. Pas daarna komen de Verenigde Staten, in express de grootste markt ter wereld, in beeld. Mo menteel legt TPG het in de VS nog af tegen de drie Ameri kaanse giganten. Als pakketreus heeft TPG ove rigens zijn handen vol aan Eu ropa. Vooral daar liep de ex- presspoot het afgelopen semes ter slecht. Tegenvallende eco nomische ontwikkelingen in onder andere Duitsland én Groot-Brittannië zorgden voor onderbenutting van de capaci teit. Aangezien concurrenten met hetzelfde probleem kamp ten, ontstond een tarievenslag die de marges behoorlijk druk ten. Het concern ziet bij de par ticuliere postbezorging verbete ring. Een spoedige alliantie van TNT Post Groep (TPG) met een grote Amerikaanse partner zit er niet in. Bestuursvoorzitter A. Scheepbouwer maakte gisteren bij de presentatie van de half jaarcijfers duidelijk dat een ver dere versterking van TPG in Eu ropa en Azië prioriteit heeft. De geruchten over een nau we samenwerking tussen de voormalige KPN-dochter en één van de drie grote Ameri kaanse spelers (UPS, FedEx, DHL) zwollen deze zomer aan na berichten in internationale financiële kranten. Scheepbou wer erkent dat er geregeld in formele contacten zijn. „Maar we zijn niet serieus in gesprek om op korte termijn in een serieuze alliantie te stap pen." TPG concentreert zich vooral op Europa, waar het in express MUNCHEN-DUSSELDORF DPA-ANP De fusiebesprekingen tussen de Duitse conglomeraten Viag en Veba zijn vrijwel afgerond. Volgende week zullen de raden van commissarissen van beide concerns hun toestemming ge ven. Door de samenvoeging ontstaat een concern met een jaaromzet van 141 miljard gul den en 203.000 werknemers. De nieuwe onderneming wordt in grootte de derde van Duits land, achter de autoconcerns DaimlerChrysler en Volkswa gen. Viag is actief in elektrici teit, chemie, aluminium, ver pakkingen en telecommunica tie. Veba houdt zich bezig met olie, distributie en logistiek, on roerend goed en, net als Viag, elektriciteit, chemie en tele communicatie. Op het gebied van de elektriciteitsvoorziening krijgen de concerns na de fusie een bijzonder sterke positie. De dochterbedrijven op dit terrein van Veba en Viag, respectieve lijk PreussenElektra en Bayem- werk, worden samen de groot ste Duitse stroomleverancier. In Europa nemen ze de tweede plaats in, achter het Franse EdF. PreussenElektra heeft on langs nog de Zuid-Hollandse elektriciteitsproducent EZH in gelijfd. Het hoofdkantoor komt in de huidige hoofdvestiging van Ve ba in Düsseldorf. München krijgt het hoofdkantoor van het elektriciteitsbedrijf. Viag is van oorsprong een Beierse staats onderneming. In de jaren tach tig is het conglomeraat gepriva tiseerd. Beieren heeft nog een belang van 25 procent. Viag zag eerder dit jaar on derhandelingen over een fusie met het Zwitserse Alusuisse mislukken. Dat bedrijf kondig de drie weken geleden een fu sie aan met het Franse Pechi- ney en het Canadese Alcan. Viag heeft een jaaromzet van vijftig miljard. Veba is met een omzet van 92 miljard nu al de vierde onderneming van Duits land.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7