Nieuw geweld in Oost-Timor Van Buitenen kondigt boek aan Hulp voor Kosovo rot weg in Zuid-Italië Buitenland Duitse EU-commissaris kan weinig kwaad doen Dakloze Turkse in gebed Ontploffing in ondergronds winkelcentrum Moskou WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 en :hi bogota Botsingen tussen Colombiaanse demonstranten en ordetroepen in een buitenwijk van Bogota hebben een meisje van tien gisteren het leven gekost. Zij werd tijdens de ongere geldheden door een kogel in het hoofd getroffen. In een ander incident raakte de lijfwacht van een vakbondsleider gewond tij dens een schietpartij in het centrum van de hoofdstad. De inci denten deden zich voor op de eerste dag van de algemene sta king in Colombia. De Colombiaanse vakbonden hebben daar toe opgeroepen uit protest tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering. De staking is voor onbeperkte duur afgekon digd. Eerder op de avond maakte het Colombiaanse leger een einde aan de bezetting van de waterkrachtcentrale bij de haven stad Buenaventura door guerrillastrijders. Op de foto wordt de oproerpolitie gehinderd door een traangasgranaat die door de monstranten werd teruggegooid. foto afp pedro ugarte In Iran gegijzelde Europeanen zijn vrij teheran De vier Europese toeristen die twee weken geleden in Iran door drugshandelaren werden ontvoerd, zijn gisteren ge zond en wel vrijgelaten. Dit hebben de Iraanse autoriteiten be kendgemaakt. De drie Spanjaarden en een Italiaan werden sa men met hun Iraanse gids op 14 augustus gegijzeld in hun hotel in Kerman, zo'n 800 kilometer ten zuidoosten van Teheran. Het Iraanse ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat de gijzelnemers, drie mannen en twee vrouwen, in de drugshandel zaten. Volgens Iraanse diplomaten eisten zij de vrijlating van twee mannen uit de gevangenis. De Spaanse commerciële atta ché in Teheran beweerde echter dat de ontvoerders geld vroe gen. Unionisten verbannen 17-jarige jongen Belfast De unionistische Noord-Ierse beweging Ulster Free dom Fighters (UFF) heeft een 17-jarige jongen met de dood be dreigd als hij de provincie niet zou verlaten. Dit heeft een Noord-Ierse mensenrechtenorganisatie gisteravond verklaard. De jongen zou informant voor de politie zijn. Hij is inmiddels gevlucht, liet Vincent McKenna, directeur van het mensenrech- tenbureau, weten. McKenna hielp eerder zes andere jongens die door de republikeinse IRA waren bedreigd. De unionistische partijen in het Ierse parlement hebben naar aanleiding daarvan geëist dat de republikeinen uit de vredesonderhandelingen in Noord-Ierland worden gezet. De UFF is een extremistische ter reurgroep, die wil dat Noord-Ierland binnen het Verenigd Ko ninkrijk blijft. Joden kondigen boycot van bank aan new york Uit protest tegen het karige compensatieaanbod van de Oostenrijkse Bank Austria aan slachtoffers van de jodenver volging wil het Joods Wereldcongres (JWC) de bank vanaf 1 ja nuari 2000 boycotten. Dit is gisteren vernomen uit kringen rond de overkoepelende joodse organisatie. De boycot zou in de Ver enigde Staten moeten beginnen en langzaam worden uitge breid naar de rest van de wereld. Bank Austria biedt de slachtof fers van de holocaust in totaal veertig miljoen dollar schadever goeding. Volgens de berekeningen van het JWC is de bank kla gers ten minste vijf miljard dollar verschuldigd. Dit zou de hui dige waarde zijn van de vijfhonderd miljoen dollar die het nazi regime heeft buitgemaakt. Britse politie jaagt op vingernagelbijter londen De Londense politie jaagt op een man met de onbe dwingbare neiging bij vreemde vrouwen een of twee vingerna gels af te bijten. De verdachte benadert zijn slachtoffers op straat met complimentjes over hun mooi verzorgde handen en nagels. „Vervolgens vraagt of grist hij een hand en knauwt daar één of twee nagels vanaf', aldus een politiewoordvoerder. De nagelbijter, een grote, ongeveer 25 jaar oude man met kort ras- tahaar, heeft sinds december 1997 al zeker negen keer toegesla gen. Rebellen Congo tekenen akkoord lusaka De Congolese rebellenleiders hebben gisteren in Lusa ka in Zambia een bestandsakkoord ondertekend. Dit moet uit eindelijk leiden tot een einde aan de burgeroorlog die het afge lopen jaar de hele regio dreigde te destabiliseren. De Verenigde Naties begonnen op het moment van ondertekening met het uitzenden van medewerkers die toe gaan zien op de naleving van het akkoord. Dit voorziet vanaf vanmiddag in een absoluut staakt-het-vuren. Alle milities moeten worden ontwapend en binnen negen maanden moeten alle buitenlandse troepen het land hebben verlaten. Angola, Namibië en Zimbabwe steunen de regering van president Laurent Kabila, terwijl Uganda en Rwanda meevechten aan de zijde van de rebellen. Demonstratie voor mishandelde homo münchen Ruim tweeduizend mensen hebben gisteravond in München aan een ernstig mishandelde Nederlandse homo hun sympathie betuigd. De 38-jarige Eindhovenaar werd anderhalve week geleden in de Beierse hoofdstad door twee homohatende neonazi's in elkaar geslagen. Het slachtoffer ligt met een levens gevaarlijke schedelbreuk op de intensive care van een plaatse lijk ziekenhuis. De sympathisanten verzamelden zich in de straat met homobars waar de Nederlander is overvallen. Zij vormden een menselijke keten en hielden brandende kaarsen in de hand. Op de solidariteitsmanifestatie werd ook geld inge zameld voor het slachtoffer. De demonstranten willen dat er een einde komt aan het groeiende aantal homovijandige ge welddadigheden in München. Anti-abortusgroep jaagt op meisje wichita Een anti-abortusgroepering in de Amerikaanse staat Kansas heeft een speurtocht geopend naar een 14-jarig meisje, dat daar volgens hen abortus wil laten verrichten. De activisten willen haar tegenhouden en op alternatieven wijzen. De groe pering 'Kansans for Life' heeft een oproep verspreid om uit te kijken naar de tiener. Het meisje, dat zegt verkracht te zijn, kreeg zondag toestemming van de rechter in het naburige Ari zona om in Kansas een abortus te laten plegen. In Arizona, waar het meisje woont, kan de 14-jarige geen abortus laten plegen omdat ze in de 25e week van haar zwangerschap is. Arizona verbiedt het afbreken van een zwangerschap na de twintigste week. Kansans for Life heeft van een begeleider van het meisje een beschrijving van haar uiterlijk gekregen. Een aantal leden van de club ligt op de loer bij een bekende abortuskliniek. Malaria-experts tegen DDT-verbod Pen haag Meer dan 350 malaria-experts in 57 landen zijn tegen het plan van de Verenigde Naties voor een wereldwijde uitban ning van DDT voor het jaar 2007. Tijdens een conferentie in Ge- nève van 6 tot 11 september leidt de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) de discussie over het wereldwijd elimineren van DDT, in verband met de schadelijke effecten op het milieu. DDT wordt in tropische gebieden voornamelijk gebruikt voor het spuiten binnenshuis om te voorkomen dat malariamuggen het huis binnendringen, steken en vervolgens weer vertrekken om malaria over te brengen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT ,,Het wordt een boek over mijn persoonlij ke strijd", zegt de bekendste 'klokkenlui der' van Nederland: EU-ambtenaar Paul van Buitenen. Gisteren maakte Van Buite nen bekend dat hij zijn ervaringen met de bureaucratie in Brussel te boek heeft ge steld. Met nieuwe onthullingen komt de ambtenaar echter niet: „Ik kijk wel uit, want dan word ik morgen ontslagen." Van Buitenen stond aan de wieg van één van de grootste politieke crises in de Euro pese Unie. Eind vorig jaar speelde hij een aantal belastende rapporten over fraude en vriendjespolitiek door aan de Groene frac tie in het Europees Parlement. De volksver tegenwoordigers stelden een Comité van Wijzen in, dat in maart een vernietigend rapport uitbracht over de bestuurscultuur en het beheer van belastinggeld in Europa. De Europese Commissie kwam zo zwaar onder vuur te liggen, dat zij moest aftreden. Zijn optreden bezorgde Van Buitenen in Nederland de status van volksheld en mar telaar, maar maakte wel een eind aan zijn carrière bij de anti-fraudedienst van de Eu ropese Commissie. Van Buitenen werd eerst geschorst en vervolgens overgeplaatst naar de gebouwendienst. Een tweede on derzoek is inmiddels tegen hem ingesteld, tot groot ongenoegen van medestanders in het Europees Parlement. Maar ook in zijn nieuwe functie speelt Van Buitenen nog zijn rol als luis in de pels. Hij vertelt: „Ik krijg nog steeds enorm veel in formatie over misstanden toegespeeld. Het is bijna te veel om te behappen. Ik loop daar niet meer mee naar de pers, maar stuur alles door naar de bevoegde instan ties." De afgelopen weken hebben de Euro pese Rekenkamer, het anti-fraudebureau Olaf, de Belgische justitie en het Comité van Wijzen, dat nog aan een vervolg-rap- port werkt, al dossiers van Van Buitenen ontvangen. Hij geeft zelf echter toe dat veel informatie veel te 'ruw' is om echt van nut te kunnen zijn. Volgens Van Buitenen zal zijn boek, dat als titel Strijd voor Europa meekrijgt, in meer dere talen gepubliceerd worden. De uitge ver, die hij nog niet bekend wil maken, zou erg enthousiast zijn. Van Buitenen ontkent dat hij de nieuwe Commissievoorzitter Pro di heeft gevraagd een voorwoord te schrij ven. Wel heeft hij in een persoonlijke brief Prodi verzocht de strijdbijl te begraven en weer een werkbare relatie te creëren. Van Buitenen wil nog steeds graag een officiële rol spelen bij het terugdringen van fraude en wanbeheer bij de Commissie. brussel anp mentariërs wilden weten of Schreyer voelt voor eerherstel van Van Buitenen, wiens ont hullingen in maart leidden tot het vertrek van de vorige Euro pese Commissie. Schreyer wil deze zaak snel afronden, maar zei Van Buitenens dossier niet te kennen. De Finse EU-commissaris Erkki Liikanen viel om dezelfde redenen bij PvdA'ster Dorette Corbey tegen. Liikanen, één van de vier commissarissen die aanblijven, gaat nu nog over personeelszaken maar heeft desgevraagd gezegd dat hij niet verantwoordelijk is voor lagere ambtenaren. De Duitse kandidaat-EU-com- missaris Michaela Schreyer kan weinig kwaad doen in het Euro pees Parlement. Op de tweede dag van de hoorzittingen van leden van de nieuwe Europese Commissie kreeg zij alleen het verwijt dat zij vragen over de zaak van de Nederlandse EU- ambtenaar Paul van Buitenen ontweek. De Duitse christen-demo craat Reimer Böge vond dat Schreyer duidelijker had kun nen zijn over het fraudebeleid, dat straks tot haar takenpakket behoort. Diverse europarle- na het referendum over onafhankelijkheid in Oost-Timor is het geweld in de Indonesische provincie weer opgelaaid. Volgens een Australische waarnemer zijn drie VN-medewerkers gisteren vermoord. DILI ANP-AFP-DPA-Rtr De voormalig vice-premier van Australië, Tim Fisher, zei dat de drie werden gedood in de buurt van Gleno, waar zwaarbewa pende bendes een groep van ongeveer 150 VN-medewerkers tegenhielden die het stadje wil de verlaten. Een woordvoerder van de VN-missie Unamet, die toezicht houdt op het referendum, kon het bericht van de moorden niet bevestigen. Wel zei hij dat in Astabe, bij de grens met West-Timor, een VN'er is ver moord. De blokkade bij Gleno is volgens hem inmiddels opge heven. Ook in de hoofdstad Dili kwam het tot incidenten. Te genstanders van onafhankelijk heid controleerden enige tijd het vliegveld en hielden reizi gers tegen die de provincie wil den verlaten. Een Australische waarnemer en zijn chauffeur werden op straat uit hun auto gesleurd en in elkaar geslagen. De Nederlandse waarnemer Saskia Kouwenberg noemt de sfeer 'grimmig'. Zij berichtte dat ook buiten de stad twee vrouwelijk VN-medewerkers zijn gegijzeld door pro-Indone sische milities. Een journalist van de BBC zegt dat de politie niets doet om de tegenstanders van onaf hankelijkheid te ontwapenen. Zondag was afgesproken dat gewapende bendes binnen be paalde zones zouden blijven. De autoriteiten hadden beloofd hen op te pakken als de af spraak werd overtreden. De au toriteiten worden er van be schuldigd moedwillig de Jakar- ta-aanhangers hun gang te la ten gaan om onafhaLnkelijkheid te dwarsbomen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Alatas gaf te kennen dat volgens hem het referendum eerlijk is verlopen en dat de uitslag moet worden gerespecteerd. Ook de chef van de strijdkrachten Wiranto uitte zich in soortgelijke bewoordin gen. Wiranto zei tevens dat de strijdkrachten zich zullen terug trekken uit Oost-Timor als de bevolking voor onafhankelijk heid kiest. De Oost-Timorese verzetslei der José Ramos Horta nam al vast een voorschot op de uit slag. Hij zei opnieuw een over gangsperiode van drie jaar voor onafhankelijkheid wenselijk te vinden. Hij heeft de VN meer malen gevraagd toe te zien op de veiligheid tijdens het ver wachte machtsvacuüm. Velen vrezen een bloedbad. i ,C* ~*T golcuk Een Turkse vrouw bidt na de naschok die Turkije gisteren trof. De zware schok, met een kracht van 5,2 op de schaal van Richter, zorgde voor paniek onder de bevolking. Een man kwam om het leven en 166 anderen raakten gewond. Inmiddels is het officiële dodental van de aardbeving van twee weken geleden tot 14.494 gestegen. Er zouden vol gens de nieuwe officiële cijfers 25.376 mensen gewond zijn geraakt door de aardbeving. foto ap burhan ozbilici MOSKOU DPA-AFP-Rtr Bij een bomexplosie in een groot ondergronds winkelcen trum bij het Kremlin in Moskou zijn gisteravond 41 mensen ge wonden geraakt, onder wie vier kinderen. De explosie deed zich voor in een automaat in een speelhal op de onderste verdieping van het winkelcentrum Ochotni Rjad, het grootste winkelcen trum van Europa. Het ligt onder een groot plein dat grenst aan het Rode Plein. De veiligheids dienst onderzoekt het incident. In totaal zijn 32 gewonden, onder wie veel jongeren, naar het ziekenhuis overgebracht. Enkelen zijn er slecht aan toe. Zij werden vooral door rond vliegend glas getroffen. De vei ligheidsmaatregelen rond het Kremlin, de ambtswoning van president Jeltsin, zijn na de ex plosie aangescherpt. Het winkelcomplex is ont ruimd en speciaal opgeleide honden zoeken naar eventuele andere explosieven. Ordetroe pen hebben ook de omliggende straten en metro-ingangen ge deeltelijk afgesloten. De politie vond op de plaats van de explosie een pamflet, getekend door een onbekende organisatie die de aanslag op eiste. Het pamflet van de Unie van revolutionaire schrijvers protesteert tegen de consump tiemaatschappij. De unie kon digt een stadsguerrilla aan die een revolutionaire situatie zal veroorzaken. De deuren van hel winkel- en amusementscentrum gingen in 1997 open tijdens de viering van 850 jaar Moskou. Het was een van de ambitieuze plannen van burgemeester Joeri Loezj- kov om de hoofdstad te moder niseren. Vooral 's avonds is het er heel druk. Loezjkov was kort na de ontploffing al ter plaatse. rome hans geleunse correspondent Humanitaire hulp die bedoeld was voor de vluchtelingen uit "Kosovo staat al we ken weg te rotten in de Zuid-Italiaanse haven Bari. De stank van bedorven voedsel en medicijnen valt zelfs voor de verantwoordelijke autoriteiten in Rome niet meer te ontkennen. Wat wel wordt tegengesproken, is dat zich buitenlandse hulpgoederen bevin den in de honderden containers die op de kades van Bari in de brandende zon op verzending staan te wachten. „Geen sprake van", zegt de woordvoerder van Protezione Civile, de overheidsdienst die de hulpacties voor Kosovo coördineerde en verantwoordelijk is voor de distribu tie. Het merendeel van de hulp is ingeza meld tijdens de 'Actie Regenboog' die de Italiaanse regering al snel na het uitbre ken van de Kosovo-crisis op gang bracht. Het appèl leverde, inclusief over heidsbijdragen, hulp ter waarde van ruim 140 miljoen gulden op. Een stroom van 1.500 containers ging naar Bari om verscheept te worden naar vluchtelin genkampen in Albanië. Daarvan staan er 920 nog hier, zegt havenmeester Vito Totorizzo in Bari. Het weekblad Panorama onthulde an derhalve week geleden als eerste dat de staat onverantwoordelijk is omgespron gen met de vrijgevigheid van de burgers. Het verhaal leverde woedende reacties op, ook van premier D'Alema. „We kre gen lof van de internationale gemeen schap omdat we zo snel met humanitai re hulp begonnen. Dat er Italianen zijn die het nodig vinden hun eigen land te denigreren, doet me pijn", zei hij. Maar deze uitval naar de media moest gisteren onder druk van nieuwe publica ties worden bijgesteld. Marco Vitale, één van de verantwoordelijke topambtena ren van de 'Actie Regenboog', bleef ont kennen dat er sprake was van een schandaal, maar gaf wel toe dat er 'fou ten' zijn gemaakt. Zo is bederfelijke waar ingepakt bij hulpgoederen als kleding en dekens. Critici van de regering, onder wie voor malig eurocommissaris Emma Bonino, menen dat de grootste fout is dat de overheid de hulpactie organiseerde. Het gebeurde overhaast en strandde vervol gens in bureaucratische procedures. Als de zaak in handen was gegeven van er varen particuliere hulporganisaties was dit niet gebeurd, betogen zij. De Itali aanse regering zag snelle hulpverlening ter plaatse als middel om een vluchtelin genstroom via Albanië naar Italië tegen te gaan. Bari werd gekozen als opslagplaats om te voorkomen dat een massale hoeveel heid hulpgoederen in het instabiele Al banië in verkeerde handen zou vallen. Volgens de Italiaanse krant Corriere del- la Sera ging het ook mis met containers die wel in Albanese steden arriveerden. De krant citeert een Albanese topambte naar die klaagt dat gedurende de maand augustus verzegelde containers niet konden worden geopend omdat de Itali aanse ambtenaren die dit moesten con troleren met vakantie waren gegaan. Inmiddels blijken er ook in Bari contai ners zoek. Het zou om tweehonderd stuks gaan, die volgens het parket in Ba ri, dat een onderzoek instelt, vermoede lijk in Montenegro terecht zijn gekomen. Volgens havenmeester Toto Rizzo zal 'de komende weken' hard gewerkt worden aan het scheiden van bederfelijke en duurzame hulpgoederen in de contai ners. De Italiaanse regering is van plan een deel van die hulp nu te bestemmen voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Hamas-leiders in Jordanië duiken onder amman afp Twee leiders van de fundamen talistische Palestijnse verzets beweging Harnas zijn in Jorda nië ondergronds gegaan, nadat de Jordaanse justitie maandag een arrestatiebevel tegen hen uitvaardigde. Dit heeft een Jor daanse functionaris gisteren bekendgemaakt. Mohammed Nazzal, de verte genwoordiger van Hamas in Jordanië, en Ezzat al Rouchok, een lid van het politbureau, verschuilen zich op een onbe kende locatie. Nazzal behoort tot de vier lei ders waartegen de Jordaanse procureur-generaal voor de staatsveiligheid arrestatiebeve len uitvaardigde. Volgens de functionaris is een vijfde arres tatiebevel gegeven voor Ezzat al Rouchok. De andere drie ge zochte leiders zouden zich in Iran ophouden. Jordanië sloot maandag ook het Hamas-kantoor in de hoofdstad Amman en pakte naar verluidt dertien mensen op die verdacht worden van banden met de terreurbewe ging. Het kantoor, dat als be drijfspand stond geregistreerd, zou illegaal voor politieke acti viteiten worden gebruikt. De spirituele leider en op richter van Harnas, sjeik Ach- med Yassin, heeft de Jordaanse koning Abdullah II opgeroepen de repressieve maatregelen te gen zijn beweging te annuleren. Ook generaal Talie zegt: 'Ik ben onschuldig' den haag marjolun de cocq In recordtempo werd gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal de voorgeleiding van Momir Talie, stafchef van het Bos- nisch-Servische leger, afgehan deld. De generaal hoefde de aanklacht niet helemaal voor gelezen te krijgen, hij had het document volgens zijn advo caat 'al een paar keer doorge nomen'. Net als het merendeel van de verdachten die hem de afgelo pen jaren voorgingen in Den Haag, reageerde Talie (57) met een afgemeten 'niet schuldig' op de misdaad tegen de mense lijkheid die hem wordt verwe ten: vervolging van moslims, Kroaten en andere niet-Serviërs in Bosnië om een zuiver Servi sche staat te verwezenlijken. Talie' arrestatie vorige week woensdag in Wenen, waar hij een bijeenkomst van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking (OVSE) bijwoonde, leidde tot woede en paniek on der hooggeplaatste Bosnische Serviërs. Vrezend dat zij met Talie op de 'geheime' lijst van aanklachten van het tribunaal staan, klagen zij nu allen vogel vrij te zijn. Maar het is onwaar schijnlijk dat Talie vorige week zo nietsvermoedend naar Oos tenrijk reisde als hij voorgaf. Een voormalig Bosnisch-Ser- visch leider verklaarde maan dag op voorwaarde van anoni miteit in de Volkskrant dat de geheime aanklachten weken geleden al in Servisch Bosnië zijn uitgelekt. De stafchef wist van de risico's, maar was vol gens de zegsman 'verblind door macht en status'. Ook zonder lek had Talie kunnen weten dat hij werd gezocht door het tribu naal. De generaal wordt geken schetst als vertrouweling en rechterhand van fopverdachte generaal Ratko Mladic, die be rechting voor de massaslach tingen bij Srebrenica nog steeds weet te ontlopen. Talie was lid van de zogehe ten 'Krizni Slab' (Crisisstaf) in de Krajina. Dit oorlogsbestuur gaf bevel tot en leiding aan de etnische zuiveringen in 1992 waarbij zeker honderdduizend moslims en Kroaten uit die re gio werden verdreven en wordt verantwoordelijk gehouden voor talloze moorden en marte lingen in beruchte concentra tiekampen als Omarska en Tm- opolje bij de stad Prijedor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5