Maxima: vlam of fictie? WAO-paniek Homo-geen-huwelijk' Spakenburg eert Wilhelmina Plassen 122 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR Er heerst weer paniek aan het WAO-front. Ruim vijf jaar na dato lijkt de verscherping van de keuringen weinig zoden meer aan de dijk te zetten. Voor een deel bedriegt hier de schijn: mensen die nu een arbeidsongeschiktheidsuitkering krijgen, mankeren aanzien lijk méér dan hun lotgenoten in het begin van de jaren negentig. Bovendien worden er meer gedeeltelijke WAO-uitkeringen gege ven én blijven meer gedeeltelijk arbeidsongeschikten met een uit kering aan de slag bij hun baas. Dat neemt niet weg dat het aantal arbeidsongeschikten sterker stijgt dan het aantal werkenden. Maar het is ook duidelijk waar het probleem zit: er wordt nog altijd te weinig en vooral veel te laat werk gemaakt van de reïntegratie. Hoe langer iemand van zijn werkplek weg is, des te kleiner wordt de kans dat hij'of zij nog te rugkomt. Uit het oog, uit het hart, is een spreekwoord dat ook hier lijkt op te gaan. Dat het verzuim zo op zijn beloop wordt gelaten, is een erfenis van het recente verleden. Ziekte en arbeidsongeschiktheid waren col lectief verzekerd, zodat niemand een individueel en dus direct be lang had bij een beperking daarvan. De privatisering van de Ziek tewet (Wulbz) moest dat veranderen, maar dat is in eerste instan tie nauwelijks gebeurd. Zolang verzekeraars de doorbetaling bij ziekte van werknemers tegen afbraakprijzen wilden verzekeren om een marktaandeel te veroveren, kwam dat individuele belang van weikgevers niet uit de verf. Het stunten met die goedkope polissen is inmiddels gestopt, onder druk van de enorme verliezen die de verzekeraars daarop leden. Daarnaast krijgen werkgevers de komende jaren te maken met steeds hogere 'boetes' in de vorm van veel hogere VVAO-premies als werknemers arbeidsongeschikt worden, de vorig jaar ingevoer de Pemba-wetgeving. Het gezonde principe van Wulbz en Pemba, namelijk dat de 'ver vuiler' betaalt, krijgt pas de komende jaren echt vorm. Als de werk gevers daarop reageren met dezelfde rekensom als ze de afgelopen jaren hebben gemaakt, zal de uitkomst zijn dan dat ze veel méér gaan doen om een gezond personeelsbestand te houden. Dat wordt dan immers meer dan lonend. Dat is reden genoeg om nu niet in paniek te raken. Maar het bete kent anderzijds niet dat de politiek daarbij achterover zal kunnen leunen. Gezondheid zal bijvoorbeeld onvermijdelijk een steeds be langrijker criterium worden bij sollicitaties, en de druk op de zorg om werkenden voorrang te geven zal nog veel groter worden. Het is aan de politiek om daarbij de grenzen van het toelaatbare niet alleen scherp af te bakenen, maar vooral ook om die vervolgens scherp te bewaken. Het gisteren naar de Kamer gestuurde voorstel over voorrangszorg voor werknemers, geeft aan dat Den Haag daar nog een hele kluif aan zal krijgen. Religie zonder kunst Wij zijn in van alles geïnteresseerd. Wij verslinden poëziebundels, romans, tijdschriften en kranten alsof het niets is. Als het even kan luisteren wij naar de actualiteitenrubrieken op de radio. Of kijken wij naar de tv. Zo zijn we al heel wat te weten gekomen. Zo zijn al heel wat van onze vragen beantwoord. Maar of kunsten religie iets met elkaar gemeen hebben, is een vraag die nog nimmer bij ons is opgekomen. Laat staan dat we naar het anwoord daarop hebben gezocht. Het is wel iets wat Violet Falkenburg bezighoudt, een van de gezich- teji van de NCRV. We zagen haar tenminste, in 'Langs heilige huis jes' een kunstmarkt bezoeken in dat kustplaatsje waarde broeders en zusters uit de plaatselijke kloosters hun zelfgeknede, -geweven en -geschilderde waren aan de man brachten..Verkoopt u dit?", vroeg Violet oprecht aan een zustertje in een kraam vol prulletjes. „We proberen het", zei het zustertje. „Het is een belangrijke bron van in komsten. Helaas kregen we niet te zien waaruit hun maaltijden bestonden. Dat moet haast wel wateren brood zijn geweest. Violet was ook een paar dagen te gast in het Sint Adelbrechtklooster. Zo zag ze hoe broeder Verhoog een kaars beschilderde met paarse bloemetjes. „Is het kunst war u maakt?" „De ene keer zeg ik ja. de andere keer zeg ik nee", lachte de broeder. En deze kaars vond hij nou net toevallig goed geslaagd. Helaas ging hij niet in de fik. En toen was daar broeder Thijs. Wat hij precies maakte, ontging ons. Maar hij wist wel te vertellen wat kunst en religie met elkaar gemeen hadden. „Een kunstwerk is geslaagd, wanneer het uit inspi ratie voortkomt, wanneer het een ervaring uitdrukt die van heel diep en hoog komt. "En daarmee bedoelde hij niet ervaringen op de bodem van de zee of de toppen van de Himalaya. Nee, daarmee be doelde hij God. „Kunst is een mogelijke weg tot God", sprak hij. Zo'n standpunt kunnen wij ons voorstellen. Van een broeder. Die meer dan dertig jaar in een donker klooster heeft gezeten. We von den het dus niet vreemd dat broeder Thijs ook verkondigde dat menselijke ontmoetingen kunst konden zijn, zeker wanneer er een stilte viel en de een aan de ander zijn innerlijk kon laten zien. De ontmoeting tussen Violet en de broeder viel daar niet onder, consta teerden we. Want stil was het met het kletsende heerschap geen mo ment. Even later orakelde een zuster van een nabijgelegen klooster: „Kunst is voor mij de schepping weergeven, de schoonheid die God ons ge schonken heeft tot bloei te brengen.We zagen een foeilelijk, be schilderd doek. Waarom Violet bij het zien en horen van zoveel on zin maar bleef glimlachen, dat is een vraag die óns nou bezighoudt. wil buys '1/ AW0 'j MI. September pakt groots uit Nederland wordt te klein als we, bijvoorbeeld in het jaar 2000, een zo mer zouden krijgen van het niveau 1956 of 1965. Dat waren zomers die gekenmerkt werden door kilte, veel regen en weinig zon. De gemid delde temperatuur bleef toen steken op ongeveer 15 graden, jonge ge neraties weten feitelijk niet meer wat een slechte zomer is (men begint al te jammeren bij een week slecht weer) want vanaf 1989 is vrijwel geen enkele zomer ontspoord. Alleen de zomer van 1993 en in min dere mate die van 1998 vielen enigszins tegen. De zomer van dit jaar kwam in De Bilt uit op een gemiddelde tem peratuur van 17,2 graad tegen normaal 16,2. Opnieuw een war me zomer dus. De normale zomertemperatuur is gebaseerd op het tijdvak 1961-1990 Het trendgemiddelde over het tijdvak 1989-1998 ligt op 17,1 graden. Hetaantal zomerse dagen in De Bilt kwam de afgelopen drie maanden uit op 21Dat zijn er vijf meer dan normaal maar twee keer zoveel als een jaar gele den. Toen werd het op slechts 10 dagen boven de 25 graden te gen 26 in de zomer van 1997. Destijds werden 19 van de 26 zomerse dagen in augustus geregistreerd. Dit jaar eiste juli het leeuwendeel op met 13 vijfentwintig- n plussers. Na het bewolkte weer van vandaag pakt september de komende dagen groots uit. De maand die de laatste jaren zo vaak teleurstelt als het om warm zomerweer gaat (de laatste zomerse septemberdag in De Bilt dateert van 27 september 1992) heeft van donder- dag tot en met zondag fraai weer voor ons in petto. Het blijft op deze dagen droog, zonnig en warm met temperaturen tussen 23 en 27 graden. Morgen is het gemiddeld 24 graden en er waait een zwakke tot matige oostenwind. jan visser Opgewonden speculaties over relatie van prins Willem-Alexander met Argentijnse Maxima Zorreguieta lijkt de nieuwe vlam van kroonprins Willem-Alexander. Het gonst rond koninklijk Den Haag van de geruchten over de jonge Argentijnse. Er wordt al opge wonden gespeculeerd over een verloving, maar opwinding is nu eenmaal nooit ver weg als het om het liefdesleven van leden van de koninklijke familie gaat. Als Maxima het is, komt er nog wel meer opwinding, want va der Zorreguieta was ondermi nister van landbouw tijdens de militaire junta van generaal Vi- dela, die van 1976 tot 1983 met ijzeren vuist over Agentinië heerste. In die periode zijn vol gens mensenrechtenorganisa ties tien- tot dertigduizend te genstanders van het bewind om het leven gebracht. Van de 28-jarige blonde Maxi ma ontbreekt tot nog toe elk spoor. Op haar adres in New York werd gisteren de telefoon niet opgenomen. In New York, waar ze economie studeerde en bij een bank werkt, zou zij Wil lem-Alexander hebben leren kennen. Personeel dat de tele foon opname in huize Zorre guieta in Buenos Aires verwees gisteren voor informatie door naar de Rijksvoorlichtings dienst in Den Haag. Over Maxima is weinig bekend en voorlopig gaat het dan ook om geruchten. De kroonprins zelf Üet gisteren, tijdens een werkbezoek aan Rijkswaterstaat in Weurt bij Nijmegen, niets los. Hoofddirecteur Eef Brou wers van de Rijksvoorlichtings dienst wil de geruchten ,,niet bevestigen en niet ontkennen". De kroonprins moge dan ver liefd zijn, de RVD heeft niets te melden „zolang er geen sprake is van een serieuze relatie." De roddelpers meldde eerder dat de kroonprins een relatie zou hebben met de dochter van de Duitse industrieel Martin Hans Herzog. Maar in huize Herzog wist men van niets. „We lachten ons suf', aldus Herzog, wiens drie dochters alle drie al aan de man zijn. De verhalen kwamen nadat de roddelpers foto's had gepubli ceerd van de kroonprins in in nige omstrengeling met een blonde dame aan boord van het koninklijk jacht De Groene Draeck. Ook de ouders van de Prins Willem-Alexander krijgt uitleg op de brug van het containerschip Jowi en mag zelf een stukje varen. De prins negeerde vragen over zijn vermeende relatie. foto anp vriendin zouden aan boord zijn geweest. Premier Kok zei vrij dag desgevraagd „eens met de prins te gaan praten" over al die geruchten. Afgelopen maandag meldde De Telegraaf dat het om een Ar gentijnse met de naam Maxima Herzog zou gaan, maar die bleek in Argentinië onbekend. Gisteren kwam de Volkskrant met ene Maxima Zorroguita op de proppen, de in New York wonende dochter van een oud landbouwminister. Dat was dichter bij de waarheid, zij het dat zij Zorreguieta heet. Willem-Alexander zou begin augustus in het mondaine Ar gentijnse skioord San Carlos de Bariloche in het Andesgebergte voor het eerst aan Maxima's ouders zijn voorgesteld. Die wisten toen nog niet dat de vriend van hun dochter de kroonprins van Nederland was. Dat hoorden zij pas drie dagen later. Er wordt nu met extra veel be langstelling uitgekeken naar de - al maanden geleden geplande - fotosessie, die de koninklijke familie voor zondagmiddag met de Nederlandse pers op Huis ten Bosch heeft georganiseerd. Maar naar verluidt zal Maxima daar niet bij zijn. Maxima's vader, Jorge Zorre guieta (63), was van 1979 tot 1981 onderminister op het mi nisterie van economische za ken, belast met het landbouw beleid. Hij is nu voorzitter van de organisaties van graan- en suikerproducenten, vertegen woordiger van zijn land bij de VN-voedselorganisatie FAO en bestuurslid van de Argentijnse werkgevers. Ook is Zorreguieta lid van de International Policy Council for Food and Agriculture in Was hington, waarin namens ons land oud-landbouwtopman Aart de Zeeuw en voormalig PvdA-Kamerlid Rob Tazelaar, thans voorzitter van het Pro ductschap voor Vee en Vlees, zitting hebben. Maar vooral Zorreguieta's rol tijdens de militaire junta van generaal Videla kan nog tot problemen leiden. De schrijf ster Mies Bouhuys, voorzitter van Saam, de organisatie van Argentijnse dwaze moeders die nog steeds zoekt naar familiele den die onder de militaire dic tatuur zijn verdwenen, betreurt de zaak. „Iedereen gunt de kroonprins een leuke vriendin, maar als het meisje een derge lijke achtergrond heeft, zit er een smet op. Dat is bescha mend voor het Nederlandse ko ningshuis." Zorreguieta was overigens geen militair, maar een technocraat met een landbouwachtergrond. De Zorreguieta's zijn van Baski- sche afkomst, maar de familie woont al 250 jaar in Argentinië. Volgens ingewijden is het nog te vroeg voor een 'anteceden tenonderzoek' door de BVD. Die licht alle vriendinnen van de kroonprins en hun families door voordat ze op Huis ten Bosch aan koningin Beatrix en prins Claus worden voorge steld. De BVD komt pas in actie als de relatie serieuze vormen aanneemt. „Niet ieder meisje met wie Alexander omgaat wordt ge screend. Zolang ze geen officië le status heeft is er niets aan de hand", luidt het. Pas als het echt 'aan' is, gaat de BVD na of de vriendin van 'onbesproken gedrag' is en of zij uit een 'or dentelijke' familie komt. Dat is van belang bij de vraag of zij wordt goedgekeurd door de ko ningin, die als hoofd van de re gering als eerste toestemming moet geven voor een huwelijk. Daarna volgt een beraad met premier Kok, die op zijn beurt de fractievoorzitters van de re geringspartijen PvdA, WD en D66, alsmede het CDA als grootste oppositiepartij, moet inlichten. Als blijkt dat de hu welijkskandidate omstreden is, kan Kok haar uitnodigen voor een uitgebreider gesprek onder vier ogen. Zo is prins Claus in 1965 uitvoerig onder handen genomen door premier Cals. Dat Claus van Duitse afkomst is lag twintig jaar na de Tweede Wereldoorlog nog zeer gevoelig. hansdebruun en carine neefjes Het kan de trouwe luisteraar van Radio 3FM bijna niet ont gaan zijn. Al weken hadden VARA-discjockey Rob Stenders en zijn producer Fred Siebelink het tijdens hun doordeweekse programma tussen twee en vier 's middags over niets anders. Als 'rasechte hetero's' wilden ze gaan trouwen. Weliswaar vol gens de regels van het homohu welijk (lees: geregistreerd part nerschap), maar toch. Gisterochtend was het dan zo ver. In Almere beloofden beide radiomakers elkaar de huwe lijkse trouw. Een homo-geen huwelijk zoals ze het zelf noem den. En een uit de hand gelo pen grap, zo voegden ze er snel aan toe. Want van plan zich aan de regels van het huwelijk te houden, dat nooit, zo liet Sten ders lachend weten. „Het idee voor dit huwelijk is ontstaan tij dens een gezamenlijke vakantie op Kreta. Na de nodige alcoho lica leek het Fred en mij een prachtig idee onze tienjarige vriendschap met een huwelijk te bezegelen. Als twee homo's met elkaar mogen trouwen, dan moet dat voor hetero's toch ze ker ook mogelijk zijn? Zo niet, dan was het pure discriminatie geweest." Aangemoedigd door de luiste raars van hun programma, die inmiddels door beiden van het voornemen op de hoogte waren gebracht, besloten Stenders en Siebelink een paar weken gele den dan ook een poging te wa gen. De gemeente Almere - Stenders' woonplaats - bleek geen enkele moeite te hebben met het plan. „Alleen als we vermoeden dat een huwelijk slechts dient om een verblijfs vergunning te krijgen, dan ste ken we er een stokje voor. In dit geval was er voor ons geen en kele grond om een huwelijk te verbieden",.aldus Almere's woordvoerder Peter Spek. En zo kon het dus gebeuren dat een 'echte' ambtenaar van de burgerlijke stand Stenders en Siebelink in de echt verbond. Van uitwisseling van ringen was geen sprake. Stenders en Siebe link overhandigden elkaar een cd: Ring, Ring van ABBA. Op de vraag of hun 'huwelijk' lang stand houdt, hielden Sten ders en Siebelink wijselijk hun mond. Wel liet laatstgenoemde weten dat, mocht het tot een scheiding komen, hij geen ali mentatieplicht heeft. „We zijn buiten gemeenschap van goe deren getrouwd." rens muller* Spakenburg drukte al jaren 'Aartje Koninginnetje' aan de borst, maar gisteren gebeurde dat nog eens formeel. Met een ruk onthulde Aartje Wilhelmina Korlaar-Vedder het standbeeld van haar weldoenster, wijlen koniningin Wilhelmina die het dorp in 1916, na een verwoes tende watersnoodramp met een bezoek vereerde. Wilhelmina trotseerde modder en smurrie bij haar bezoek. Aartje kwam in beeld, toen zij voet zette in huize Vedder, aan de Weikamp, alwaar in de nacht dat het zo spookte een baby was geboren. Dat was Aartje Vedder. Door toedoen van de vorstin kraste enkele da gen na het Oranjebezoek, een ambtenaar van de burgerlijke stand de naam Wilhelmina bij haar voornaam. 'H.M. de Ko ningin zond vijftig gulden aan vrouw Vedder'. tekent de schrij ver van het boek 'Als dam en dijk bezwijkt' aan. Aartje Wilhelmina Vedder kan er nog van getuigen, hoe vor stelijk zij dankzij het noodlot al die 83 jaren door het leven is gegaan. Haar moeder liet de mandenmaker van het dorp een wieg van riet vlechten waarin de woorden 'Oranje Heil' waren verwerkt. Haar dochter mocht zich nog lang in koninklijke cadeaus verheugen Her duurt altijd even in dit land maar de vaart komt erin. In navolging van Amerika gaan we ernst ma ken met de 'zero tolerance', vrij vertaald: niks meer over je kant laten gaan. We hebben al veel te lang alles maar door de vingers gezien. Dat stak maar over terwijl het stoplicht op rood stond. Dat strooide de leeg gezopen blikjes maar in het rond en nooit in de af valbak in de buurt. En vooral ook. dat plaste maar wild. Je kon geen station na deren of vanonder de overkapping kwam je de penetrante walm tegemoet. De Ne derlandse straten en meer in het bijzon der de publieke gebouwen waren zoetjes aan één openbaar toilet geworden. Het trottoir was al langer het verlengde van het. darmkanaal van, alle Nederlandse honden, maar hun baasjes en wij alle maal - we zijn een volk van dierenvrienden - pasten ons snel bij het gedrag van de vier voeters aan. Men plaste en poepte en smeer de tussen deze bedrijven door zijn diepste gedachten veelkleurig uit in graffiti. Heel oude mensen wilden nog wel eens ver tellen over stoepen die werden geboend, HAN MULDER maar meestal had de overbelaste mevrouw van de thuiszorg geen tijd en zin om naar die verhalen van vroeger te luisteren. Kom nou, zei die gestresste me vrouw van de thuiszorg, aan me hoela met vroeger. Vroeger was er niet eens een douche in de huizen en liet de huisbaas er uiteindelijk een maken dan werd die prompt ingericht als kolenhok of ging men er ko nijnen houden. Kon je dan van de kinderen en kindskinderen van die oudjes verwachten dat ze het keurig op het toilet deden of desnoods in hoge nood maar in hun broek? Maar gelukkig. De tijden gaan veranderen. Dat wildplassende asielzoekertje van zes uit Roemenië produceerde de bekende druppel die de zandbak deed overlopen. Ja. het jongetje had het zomaar in de zandbak gedaan. Hem wachtte een zware straf. Hem werd een week lang de toegang tot de grote luchtplaats ontzegd van het 'Grenshospitium'. Dat is een deftige naam voor een soort strafkolonie voor ongewenste vreemdelingen. Voortaan is de zandbak daar geen kattenbakDaar is geen woord Roemeens bij. Zo gaan we het open riool dat Nederland lang zamerhand geworden was afbreken en we maken er weereen modelinrichting van waar je van de grond kan eten. Dankzij zero-tolerance. We moeten natuurlijk klein beginnen. Grote ambi ties hebben en die dan niet waarmaken, daar heeft niemand iets aan. Dus dat Roemeense avonturiertje van zes was een geschenk uit de hemel waar trou wens nette gescheiden toiletten bestaan. Nu zal mis schien iemand zeggen, kunnen jullie wel tegen zo'n ventje? Maar dan zeg ik graag Justitie na: de jongen gedroeg zich onhandelbaar. En ik herhaal nog eens, klein beginnen. Wildplassers heb je in alle soorten en maten. Grotere mannen hebben een grotere blaas en een grotere bek. Menige agent kijkt nu nog graag een andere kant uit tijdens een illegale lazing, met name als de wind gunstig staat, maar lang zal dat niet meer duren. Normen, waarden en frisse lucht keren terug. En dan nog wat. Nederland is al lang niet meer die gemoedelijke inloopwinkel die het lang is geweest, zoals ik onlangs op Schiphol in de lange rij voor de paspoortcontrole mocht constateren. Er is minder interesse voor nieuwe klanten uil verre landen op de pof Ook al weer heel ouderwets Hollands en dege lijk. Nu nog de schone stoepjes terug. Als jongetjes van zes zonodig moeten plassen, dan doen ze dat maar gewoon in Boekarest. MILLENNIUM nog dagen i riA op haar verjaardag. De stormvloed van februari 1916 was er een van 'woeste warrelstroomen en dreigende draaikolken, die woelden en wroetten onder fundament en vloer'. Meer dan de helft van de Spakenburgse vissersvloot werd verwoest. Een deel van de bo ten sleurde de muren van hui zen mee. Het beeld van Wilhelmina in brons, is een stevig stappend vrouwtje geworden, met het ge laat naar de steeg gewend, waar zij Aartje, de onthuller van haar standbeeld, als boreling aan schouwd moet hebben. De plechtigheid eiste van Aartje menige traan, zeker toen er ook nog twee coupletten van het Wilhelmus gespeeld werden. De steeg waar zij is geboren is er al niet meer. Spakenburg ging het verder voor de wind. De Afsluitdijk voorkwam meer stormvloeden. Waardoor het vissersdorp afscheid moest ne men van haar zilte bron van welvaart. Maar het dorp maakte van de nood een deugd. De vis- afslag is een leuk toeristische trekpleister geworden en de watersnood van 1916 werd door de WV als griezelstuk aan huiverende vreemdelingen ver kocht, met Aartje Koninginnetje als happy end. Nog 122 dagen en het nieuwe millennium bree( aan. Reden voor deze kra om in een dagelijkse seriJ terug te kijken op belang rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres- iCh ponderende data in de afceu gelopen 1000 jaar. Deze Sen week: 30 aug 1797: auteui Frankenstein geboren; 31a aug 1997: prinses Diana overleden; 1 sep 1886: Ku^MS haus brandt af; 2 sep 166PeJ grote brand Londen; 3 se^e' 1976: einde aan mythe ^st Mars; 4 sep 1888: Georgeniet Eastman bedenkt KodakJisc pee rolk jongeheer Heineken, zoals ell^ dag op zijn bordje pap zit te £;C wachten, is het een mooie das in Scheveningen geweest. Maf^ op het moment dat de bier- 'eC11 brouwer in spe het hoogtepur00' van zijn diner ziet naderen, g^101 alles mis. Het dienstmeisje va[an de familie dat in kamer 88 vaif'aai het Kurhaus de pap op een sjl ritusbrander verhit, holt gilleny 3 de gang op als een plotselinge tochtvlaag de vlam in de gordel nen jaagt. Binnen een half uuP11 verandert het pas drie jaar ouPaal badhotel in een vuurzee en ay^O het einde van de avond rest e?er 1 niet meer dan een ruïne. Het |Pra een ramp. Bijna 26.000 meuvw31* gierigen komen op de grootst?31" brand af die Den Haag ooit I heeft geteisterd. De leden var|\lt het Philharmonisch Orkest ral ken in het vuur al hun instru- menten kwijt en dreigen broc 'oat loos te worden. Aanvankelijk ^els wijst iedereen naar de archittlun ten Henkenhaf en Ebert, zij ,aar zouden te veel brandbaar maiem riaal hebben gebruikt, maar hL publiek ziet met eigen ogen d[)o de schuld elders ligt. De brani weer beschikt over slechts ééi^I! stoomspuit, die te weinig watien j- geeft, terwijl de zes gewone 'm 11 spuiten zulke kleine straaltjes^ v' produceren dat de omstanderen^ in lachen uitbarsten. Maar heon<1 Kurhaus, wordt herbouwt, be^aa? looft directeur Reiss dezelfde f31^ dag. En dat gebeurt. Binnen een jaar. casper postmaa jenh MENSELIJK jens' [aart De Amerikaanse regisseur OLIac?s VER STONE heeft van de rechp^ behandelingen tegen alchoholf^31 en drugsgebruik opgelegd gekir31' gen. De cineast had dronken L, achter het stuur gezeten. Hij blv Cl kende tevens in het bezit van I hasj te zijn geweest. In een ber^ sloten zitting van de rechtbanlrw01 afgelopen vrijdag kreeg Stone 'e m' een proefperiode van drie jaar rer v' een geldboete opgelegd. Hasj If on zit is in de VS een serieuze miaaar daad. Wegens-beschonken rijcnf1^ heeft Stone een beperking varr1^m zijn rijbevoegdheid gekregen: I mag alleen achter het stuur zitL ten als hij naar zijn werk of na| de verslavingstherapie gaat. O^j ver Stone regisseerde onder meer 'Platoon', 'Natural born (vei Iers en JFK In 1990 kreeg ij een Oscar voor 'beste regisseu^ voor de film 'Born on the 4th o July'. Koningin B^rtui trix heeft Mi3 no VAN DER I Beti STOEL gisté het avond in Pa[eder< leis Noordeipdst; de een zeerste hoge onder-|n H scheiding vê31 z leend. Hij por. werd RiddeiPat_2 de Huisorde van de Gouden prvie Leeuw van Nassau. Van der StMer- kreeg deze onderscheiding, hEpele opgespeld door prins Claus, fmen vooral voor zijn uitzonderlijke pordt; verdiensten als Hoge Commis9m to ris voor Nationale Minderhedejstaat. van de OVSE. De Huisorde varFrmü de Gouden Leeuw van Nassau£jetel geen specifiek Nederlandse riftere derorde, maar geldt als een syffuit bool voor de eenheid en verbalise denheid van de Nederlandse elcht a Luxemburgse tak van het Huis"cLlng. Nassau. De laatste NederlandP°fdlij gedecoreerde was generaal C. Pgvee Snijders, bevelhebber der LanTeger strijdkrachten. Hij ontving op Fen e< september 1919 de onderschfaarsc ding uit handen van koningin [onbo; Wilhelmina. De onderscheidutten v werd dit jaar door koningin Befordta trix en Groothertog Jan van K de Luxemburg gezamenlijk verleft de aan Nelson Mandela. P-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2