Leidsch Dagblad 14 19 Leiderdorp vindt geld tunnelbak De wonderlijke, maar korte carrière van Huib Kruijt Prins stoïcijns onder opwinding JÊk Siemerink dissonant op US Open Onderzoek smokkel en corruptie door douane Bisschop Eijk voor doodstraf zware criminelen Vliegtuig in Buenos Aires neergestort: tachtig doden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Justitie laat verdachte moordzaak vrij WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42094 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Binnenland Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst PvdA ziet af van verder snijden in defensieuitgaven Metamorfose van een tuttige kledinggigant EA erkent antisemitisme als 'grote zonde' Jetteke Bolten: geen schilderij vertrekt uit De Lakenhal agoiaa H B Patrick Rafter wordt behan deld aan zijn geblesseerde schouder. De titelverdediger zou later opgeven. FOTO REUTERS Op de dag dat 'Pistol Pete' Sampras zijn afzegging we gens een hernia als een bom liet inslaan bij de US Open, rekende Nederland zich rijk met weer drie ten nissers in de tweede ronde. Paul Haarhuis, Peter Wes- sels en Seda Noorlander sloten zich gisteren aan bij Richard Krajicek, John van Lottum en Amanda Hop- Jan Siemerink was de na tionale dissonant met een verloren marathonslag te gen de Duitse nobody Lars Burgsmuller. Er was gisteren nog geen bal geslagen toen Flushing Meadows op zijn grondves ten daverde. Pete Sampras meldde zich af met een rugblessure. De US Open vonnde als laatste 'slam' van deze eeuw een uitgele zen kans voor Sampras om Emerson te passeren. Hij zou het luidruchtige pu bliek massaal achter zich hebben staan in elke partij, ook al omdat hij op de US Open in 1990 als teenager zijn eerste trofee veroverde. New York maakte zich al op voor een bijzondere vie- ring. Tijdens een trainingspartij op zondag schoot de pijn in de rug van de blessure- gevoelige Amerikaan. Na een maand rust kan hij mo gelijk de topsport hervat ten. Tot overmaat van ramp vloog ook titelverdediger Patrick Rafter uit het toer nooi. De als vierde ge plaatste Australiër gaf tegen de Fransman Cedric Pioline wegens een schouderbles sure de strijd op, bij een 1 -0 achterstand in de beslis sende vijfde set Pioline won uiteindelijk met de cij fers 4-6, 4-6, 6-3, 7-5,1-0. Rafter kon niet voluit serve- Pagina 21: Het lichaam zit Pete Sampras dwars Zelden zal iemand op zo'n wonderlijke manier wethouder zijn geworden als - de gisteren afgetreden - Huib Kruijt in mei 1997. De inkt van de brief waarin hij aan zijn fractie meedeelde dat hij uit de Leidse gemeenteraad wilde stappen omdat hij de interne ruzies meer dan zat was, was nog maar nau welijks droog, of de toen 28-jarige in formaticus werd ineens door PvdA- -wethouder Tjeerd van Rij aangewe zen als de nieuwe CDA-wethouder. De grote man van de Leidse sociaal-democraten oordeelde dat CDA-fractieleider Paul Kluck onaan vaardbaar was als opvolger van Aart van Bochove, de wethouder die Kluck aan de kant had geschoven met als doel eindelijk zelf in het college te ko men. En zo werd Kruijt nota bene op het moment dat hij de politiek vaarwel wilde zeggen plotseling het nieuwe boegbeeld van het CDA. Tot de verkiezingen had Kruijt nog maar een klein jaar te gaan. In zo'n pe riode is het bijna onmogelijk om jezelf te bewijzen, positief of negatief. De wittebroodsweken die een stuurder overal worden gegund liepen naadloos over in de verkiezingsstrijd. Daarbij kon de CDA'er vooral in het begin rekenen op de steun van Van Rij, die goed besefte dat hij het was die Kruijt op het pluche had geholpen. Kruijt werd automatisch lijsttrekker en was de natuurlijke wethouderskandi daat voor zijn partij. Kruijt had niet echt kaas gegeten van financiën en van welzijnsbeleid. Maar dat was niet zijn grootste probleem. Het schortte bij de jonge CDA'er voor al aan communicatie. Kruijt weigerde om hulp van andere collegeleden en van meer ervaren partijgenoten te aanvaarden. Goede raad van ambtena ren sloeg hij in de wind, waardoor hij steeds minder gedaan kreeg van zijn ambtenaren en zij hem in toenemende mate publiekelijk af begonnen te val len. Huib Kruijt, de hard werkende, eenzame jongen die nauwelijks een privéleven had, kwam op het stadhuis steeds meer alleen te staan. Binnen het college zijn meer proble men dan alleen de eigenwijze, onvol doende ingevoerde, gesloten en slecht communicerende Kruijt. Niet voor niets hebben burgemeester en wet houders professionele hulp ingehuurd om het functioneren van het college als groep onder de loep te nemen. Maar alleen over Kruijt was begin deze zomer het oordeel al geveld. De CDA- 'ers die de afgelopen weken gesprek ken voerden met de coalitiepartners, kregen unaniem te horen dat er geen vertrouwen meer was dat het ooit nog goed zou komen. PvdA-wethouder Van Rij: „Huib is een hele beste, ijveri ge, eerlijke jongen. Hij is slim, maar qua levenservaring, uitstraling en het vermogen om anderen te overtuigen kwam hij wel eens in de problemen." HET WOORD IS AAN Nederlands Septemberregen op het zaad, komt boerke wel te staad. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG i op Schiphol om hét scheidende hoofd vliegdienst Bedrijventerrein moet extra kosten dekken Leiderdorp wil een nieuw bedrijventerrein bouwen om met de opbrengst daarvan mee te betalen aan een tun nelbak voor de rijksweg A4. Rijkswaterstaat vindt een verdiepte aanleg van de A4 te duur, maar heeft de moge lijkheid opengehouden om daar toch toe over te gaan als Leiderdorp geld bijpast. Met de aanleg van een lange tunnelbak wordt de overlast van de rijksweg sterk terug gebracht. voor een verdiepte aanleg van de A4, maar wil op dit moment niets kwijt over het succes daar- Mocht de overeenkomst met rijkswaterstaat niet doorgaan, dan staat het nog te bezien of het grote bedrijventerrein er komt. Dan liggen de belangen anders, zei wethouder Molken- boer na afloop van de discussie. Hoeveel geld het bedrijventer rein in het laatje moet brengen, is niet naar buiten gebracht om de financiële belangen van de gemeente niet te schaden. Pagina 17: 'Kamp is geen ob ject dat je zo maar even weg- itgebreid weeroverzicht op pagina j 4 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag In Natura/Strips Kerk en Samenleving14 Meningen16 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport21,22 SCHIPHOL-NUMEGEN JOHN OOMKES-ANP Terwijl de jacht van de media op de Argentijnse Maxima Zor- reguieta, alweer een mogelijke nieuwe koningin, gisteren in volle gang was, voldeed een stoïcijnse prins Willem-Alexan- der gisteren aan zijn verplich tingen. De veelbesproken troonopvolger verscheen gister avond op Schiphol-Oost. Hij wachtte daar onder aan de vliegtuigtrap van een oude Sky- master Aerdenhouter Herbert Frijns op, scheidend hoofd vliegdienst van Martinair. Onder verantwoordelijkheid van Frijns maakte Willem- Alexander vele vlieguren, zowel in zakenvliegtuigjes als in de F28 die bij staatsbezoeken wordt gebruikt. De kroonprins onttrok zich soeverein aan het gemompel van de honderden aanwezigen op de receptie. En kele dames letten echter op het kleinste detail. „Hij is behoor lijk afgeslankt." En: „Hij draagt nog geen ring van Maxima." Eerder op de dag bezocht de prins de Verkeerspost Nijmegen van Rijkswaterstaat. Ook daar zweeg hij over de liefde. ,De verhalen over de nieuwe vlam van de troonopvolger cir culeerden al weken, nadat de populaire weekbladen foto's van de prins en een onbekend meisje hadden gepubliceerd. De zaak kwam afgelopen week einde in een stroomversnelling door de reactie van premier Kok 'dat hij eens met de prins zou praten', en door het bericht dat de prins en zijn geliefde wa ren waargenomen op een brui loft in Nederland. In augustus was Willem-Alexander in het Argentijnse skioord Bariloche gesignaleerd in het gezelschap van Maxima Zorreguieta. Vol gens berichten fungeerde zij daar als zijn tolk. Inmiddels is de nodige beroering ontstaan over het feit dat haar vader van 1979 tot 1981 landbouw was onder het toen malige militaire regime. Onder dat bewind 'verdwenen' tien duizenden mensen. Al heeft va der Zorreguieta volgens men senrechtenorganisaties zelf geen vuile handen, volgens hen is er toch sprake van morele verantwoordelijkheid bij men sen die onder de generaals zit ting namen in een kabinet. Pagina 2: Maxima: vlam of fic tie? Pagina 16: 'De jacht is net zo wild als die op Diana' De komst van een nieuw bedrij venterrein kan het A4-leed ver zachten, maar gaat onder meer ten koste van het woonwagen kampje bij de afslag Hoogma- de. Als het plan doorgaat, wordt dit kampje in z'n geheel ver plaatst, of anders volledig door kantoorgebouwen en geluids schermen ingebouwd. Ook pannenkoekenboerderij De Hooiberg is z'n plaatsje niet meer zeker. En het AC-restau- rant en de MacDonald's komen ineens middenin een bedrij vencomplex te staan. De Leiderdorpse politiek is gisteravond akkoord gegaan met de eerste aanzet voor de wisseltruc: de verlegging van de Persant Snoepweg. Volgende week wordt meer bekend over de vorm die de verbrede A4 uit eindelijk krijgt. Het voorstel van verantwoordelijk wethouder V. Molkenboer om het laatste deel van de Persant Snoepweg te verleggen heeft daar alles mee te maken. Daarmee komt een groot stuk grond vrij dat kan worden benut om een bedrij venterrein neer te zetten. Mol kenboer onderhandelt met rijkswaterstaat over het gebruik van de opbrengst van de grond Nog één dag en dan is de UIT-krant er weer. Voor de zomer was ie er al drie maanden op proef. Daarna vroegen wij de lezers om hun mening en die was vrijwel unaniem: de UIT- krant is een aanwinst voor de krant en moet blijven. Daarom keert de UIT-krant terug: nog dikker, nog completer. Voortaan elke week op donderdag. \Overheidsfanctionarissen onder de loep Justitia et Pax: 'Standpunt achterhaald' DEN HAAG GPD Op last van minister Korthals (justitie) wordt een diepgaand strafrechtelijk onderzoek inge steld naar corruptie door doua nefunctionarissen en 'parallel importen' van grote partijen cocaïne. „Mogelijke verdachten moeten begin 2000 voor de rechter worden gebracht. Ge ruchten moeten zoveel moge lijk worden ontzenuwd", zo schrijft Korthals aan de Tweede Kamer. Het strafrechtelijke onder zoek is één van drie onderzoe ken die de WD-minister giste- aankondigde. Hij wil in sa menwerking met het ministerie financiën ook een grondige analyse maken van de smokkel en corruptierisico's waarmee Nederland te maken heeft als 'belangrijk distributieland in Eu ropa. Ook hierbij worden over heidsfunctionarissen onder de loep genomen. Korthals wil tevens een we- nschappelijk onderzoek naar 3t vastlopen en mislukken van strafrechtelijke onderzoeken door het openbaar ministerie naar het gebruik van oneigenlij ke opsporingsmethoden door CID-rechercheurs. Met deze grootscheepse aan pak hoopt Korthals de Tweede Kamer tevreden te stellen. De Kamer reageerde voor het zo merreces geschokt op de bevin dingen van de commissie-Kals- beek. Deze commissie onder zocht of de aanbevelingen van de parlementaire enquêtecom missie-Van Traa over het ge bruik van bijzondere opspo ringsmethoden door Justitie waren overgenomen. De commissie-Kalsbeek stuit te op aanwijzingen dat er de laatste vijfjaar mogelijk nog en kele grote partijen cocaïne (on geveer 15.000 kilo) Nederland waren binnengesmokkeld met behulp van corrupte overheids functionarissen. Het was al be wezen "dat dit vóór 1994 her haaldelijk is gebeurd. Pagina 3: Uniek duo leidt on derzoek drugstransporten GRONINGEN/OEGSTGEEST ANP De overheid mag zware crimi nelen ter dood veroordelen als zij een bedreiging vormen voor het algemeen welzijn. Dat heeft de nieuwe bisschop van Gro ningen, W. Eijk, verkondigd tij dens zijn lessen moraaltheolo gie aan de priesteropleidingen Rolduc en het Sint Janscen trum. De overheid heeft de godde lijke taak het algemeen welzijn te bevorderen. „Wanneer deze opdracht zonder de doodstraf van zware criminelen niet kan worden gerealiseerd, hebben de gerechtelijke autoriteiten de bevoegdheid hen ter dood te veroordelen", schreef Eijk in zijn collegedictaten. De kerkhistoricus T. van Schaik publiceert de citaten uit 1997 deze week in het weekblad Hervormd Nederland (HN). Vol gens secretaris V. Scheffers van de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax is het standpunt van Eijk over de doodstraf ach terhaald. De nieuwe bisschop baseert zich volgens Scheffers op de oude versie van de rooms-katholieke catechismus. Die sloot de doodstraf in geval van uiterst zware misdaden niet uit. De catechismus van 1997 wijst de doodstraf in bijna alle gevallen af. Paus Johannes Pau- lus II pleitte vorig jaar decem ber voor afschaffing van de doodstraf, die hij een maand la ter veroordeelde als 'wreed en nutteloos'. Justtitie is intussen een oriën terend onderzoek begonnen naar uitlatingen van Eijk over homoseksualiteit. De bisschop noemde dat in zijn lessen een 'neurotische ontwikkelings stoornis'. Eijk zal komend weekeinde in een brief aan de gelovigen reageren op de com motie die rond zijn persoon is ontstaan. Toestel belandt op drukke snelweg ven en kwam tot stilstand op een golfbaan. Reddingswerkers met speur honden zoeken de verbrande resten van het wrak af op zoek naar passagiers en mogelijk in zittenden van auto's die door het vliegtuig zijn meegesleurd. De Argentijnse luchtmacht be richt dat zij het ongeluk onder zoeken. Zij hebben de doos met vluchtinformatie al gevonden. Het vliegtuig, een Boeing 737, was al dertig jaar oud. Lapa heeft het toestel in 1997 geleast van het internationale bedrijf 1LFC. Het vliegtuig was daar voor in handen van de Britse luchtvaartmaatschappij Brita- nia Airways en de Franse maat schappij TAT. Een Argentijns vliegtuig is gis teravond neergestort op het na tionale vliegveld van Buenos Ai res. Tachtig mensen zijn omge komen, 25 passagiers hebben de crash overleefd. Dit meldde het Amerikaanse televisiestati on CNN vanochtend, op basis van een verklaring van de parti culiere luchtvaartmaatschappij Lapa, eigenaar van het toestel. Het vliegtuig was met 95 pas sagiers en zes bemanningsle den aan boord op weg naar Cordoba in het midden van Ar gentinië, maar raakte tijdens de start van de landingsbaan. Het toestel kwam terecht op eeri drukke snelweg bij de luchtha- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de e iD Per maand e weken betaal ik mijn abonnement: De man die zich een maand geleden vrij willig bij de politie meldde vanwege zijn betrokkenheid bij de moord op 'De Indi aan' in Aarlandeiveen, is weer op vrije voeten. Het openbaar ministerie in Den Haag liet de 23-jarige Leidenaar gisteren gaan. omdat hij tijdens de verhoren feite- ltjk niets meer over de zaak wist te melden dan de media reeds hadden bericht. Wat de motieven van de Leidenaar zijn geweest om zich uit eigener beweging bij de politie te melden met een zogenaamde 'bekentenis' in deze geruchtmakende moordzaak is volstrekt onduidelijk. „Wat mensen beweegt, laat zich soms moeilijk raden", verzuchtte persofficier Ekelmans vanochtend. „Op gegeven moment werd ons duidelijk dat deze verdachte niets meer wist te vertellen dan al in de krant had gestaan of op televisie bij Opsporing Verzocht was geweest." De pseudo-verdachte beweerde dat hij in de nacht van 10 en 11 juni zijn 47-jarige stadgenoot, in kringen beter bekend als 'De Indiaan', met pistoolschoten om het leven had gebracht. Dit zou zijn gebeurd in nauwe samenwerking met een hand langer, wiens naam hij overigens niet kon noemen. Een uit de hand gelopen ruzie zou de oorzaak zijn geweest van de schietpartij. 'De Indiaan' genoot bekend heid in de horeca en in het illegale gokcir cuit. Hij liet een vrouw en twee kinderen natlsch 33,70) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEE OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1