'Hier gaat geen schilderij de deur uit Cultuur Kunst _FNV: 'belangenorganisatie 5pvoor kunstenaars onnodig' Van der Ploeg positief over verkoop museumstukken fmponerende iconenpracht uit het hart van Rusland Nieuwe Bowie op internet VOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 chef jan rijsdam. 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071-5356443 Schilder Jaap Hillenius overleden De schilder Jaap Hillenius is overleden. Hij werd 'donderdag door een auto aangereden toen hij in Amsterdam met zijn fiets een trambaan overstak en overleed aan zijn ver- wondingen. Gisteren werd pas bekend dat het om de schilder L ging. Hillenius, geboren in 1934, kreeg in zijn loopbaan vele prijzen, waaronder de Henriëtte Roland Holstprijs en de Jeanne Oostingprijs. Hij vergaarde bekendheid met zowel abstracte als nefiguratieve schilderijen. De schilder was in 1995 betrokken bij iislde bouw van de Algemene Rekenkamer. Hij adviseerde toen on- aider meer over het kleurgebruik. fk'Overholland' terug in Amsterdam ^amsterdam Museum Overholland is terug in Amsterdam. Dat wil zeggen: de collectie. Het Stedelijk Museum opent binnen kort een speciale zaal, het Kabinet Overholland, waarin telkens l' een deel van de verzameling Overholland zal worden getoond. Het eerst aan de beurt zijn 25 tekeningen, aquarellen en goua- ches van René Daniëls, als onderdeel van de grote tentoonstel- die het Stedelijk van 4 september tot en met 24 oktober aan Jdeze kunstenaar wijdt. Museum Overholland sloot in 1990, drie Jaar na de opening, zijn onderkomen aan het Museumplein na een slepend conflict met de gemeente Amsterdam. Het muse- urn, dat naam had gemaakt met een eigenzinnig verwervings- *en tentoonstellingsbeleid, kon het niet langer aanzien dat Am- sterdam zoveel 'circusachtige manifestaties' toestond op het j Museumplein. Bovendien zou het stadsbestuur allerlei afspra- rer^en n'et ziïn nagekomen. ^Reprises bij Toneelgroep Amsterdam t camsterdam Toneelgroep Amsterdam herhaalt komend seizoen e Izeven eerder gespeelde voorstellingen. Onder de noemer 'Mooi toneel weer' brengt het gezelschap onder meer 'Een ideale tvrouw", 'Vertraagd afscheid' en 'Angst en ellende in het rijk van eeiKok' ten tonele. Liefhebbers kunnen zo gemiste voorstellingen healsnog zien of een uitvoering voor de tweede keer bijwonen. eld'Mooi toneel weer' is een vervolg op het succesvolle 'Een hete ie herfst' van vorig jaar. Toen herhaalde de toneelgroep zes weken delang 'oude' voorstellingen. fol Goekoop voorzitter oprichtingsbestuur streden voor de WNR en zich nu ook nog inzetten voor de belangenbehartiging van de uitvoerend kunstenaars. Volgens de vakbond bestaan er al diverse organisaties die zich bezighouden met de rechten van de kunstenaars. VIE heeft verder aangekondigd in het buitenland" rechten op intellectueel, eigendom te in nen. „Maar daar zijn ook al or ganisaties voor", aldus een woordvoerder van de bond. „Het is jammer dat deze ver splintering optreedt. De op richting van VIE geeft voeding aan het standpunt van een groeiende groep mensen, waaronder leden van de Twee de Kamer, die menen dat het intellectueel eigendom maar in zijn geheel moet worden af geschaft", aldus FNV Kiem. den haag pablo cabenda Staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg staat in be ginsel positief tegenover de ver koopplannen van het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Lei den. In een reactie sluit Van der Ploeg zich aan bij het Instituut Collectie Nederland (ICN). Dat liet gisteren weten blij te zijn dat Volkenkundedirecteur En gelsman met zijn verkoopplan- nen de discussie over groot schalige museale verkoop opengooide. Een woordvoerder van het ministerie van cultuur voegt daaraan toe dat „zolang de opbrengsten ten goede ko men van de collectie van het Leidse museum verkoop in principe over niet al te lange tijd mogelijk is." Een en ander betekent dat de wens van direc teur Engelsman van Volken kunde, om het geld terug te la ten vloeien naar de museum- kas, waarschijnlijk in vervulling kan gaan. H. Broekema, woordvoerder namens het ministerie, beves tigt dat verkoop op dit moment nog niet feitelijk aan de orde is, omdat het departement dat nu nog verbiedt. „We moeten wachten op de gedragscode die het ICN in opdracht van het ministerie opstelt. Dat krijgt in november zijn beslag. Maar je kunt wel in alle ernst stellen dat Engelsman met dit voorstel het taboe heeft doorbroken dat een beetje heerst onder de Neder landse rijksmusea. Namelijk dat je niet mag praten over groot schalige verkoop." Na de uitlatingen van de di recteur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde maakten gis teren woordvoerders van ande re Leidse rijksmusea (hel Muse um Boerhaave en het Rijksmu seum van Oudheden) bekend hun collecties, binnen afzien bare tijd te zullen 'afslanken'. De Leidse cultuurwethouder Pechtold zei, eveneens gisteren in deze krant, dat ook het Ste delijk Museum De Lakenhal, na het zorgvuldig opstellen van een collectieplan, een deel van de verzameling zal afstoten. Jetteke Bolten, directrice van De Lakenhal, over het collectieplan amsterdam anp ostEen nieuwe belangenorganisa- iee]tie die zich bezighoudt met de Jrechten en belangen van uit- wevoerend kunstenaars 'leidt tot en kan uiteinde- krjlijk nadelige gevolgen hebben voor die kunstenaars'. Dat schrijft de vakbond FNV Kiem ^aan de Vereniging voor Intel lectueel Eigendom (VIE), die zich vandaag presenteert. De VIE, waarvan het oprich- )tingsbestuur onder voorzitter schap staat van de Leidse oud burgemeester Goekoop, wil de belangen behartigen die voort vloeien uit onder meer de Wet n dop Naburige Rechten (WNR). Kiem wijst er echter op pojdat zij en de Nederlandse le fToonkunstenaarsbond de af- e bigelopen jaren hard hebben ge- elf i „Er is geen sprake van dat wij onze collectie aan het uitverkopen zijn. Wij zijn bezig met de registratie, met het in kaart brengen van wat we bezitten. Dat past geheel in het natio naal denken over de profi lering van musea. En alles gebeurt precies volgens de gegeven richtlijnen." leiden cees van hoore Jetteke Bolten, directrice van het Leidse Stedelijk Museum De Lakenhal, houdt niet van grote woorden als 'uitverkoop' en 'ontzamelen' als het gaat om de koers van het museum. Maar wel is men in De Laken hal, evenals in het Museum voor Volkenkunde, druk bezig met het opstellen van een col lectieplan. „En daarbij hante ren wij een indeling in de cate gorieën A, B, C en D", zegt Bol ten. „Dat wil niet zeggen dat kunstvoorwerpen die in de ca tegorie C of D vallen van min der waarde hoeven te zijn. Stel: je hebt een Picasso in huis die je hebt gekregen van een Leidse familie. De historische link met ons museum is dan dat zo'n doek in Leids bezit is geweest. Dan past het dus binnen de collectie. Maar wat nu als dat schilderij geen Leidse eigenaren of geschiedenis heeft gehad? Op zo'n moment zou je er eens over kunnen denken of je het niet beter aan een ander muse um in bruikleen kunt geven of eventueel kunt verkopen aan een openbare instelling." „Nog een voorbeeld: stel dat we tien identieke prenten in huis hebben van een kunste naar. Dan zou je kunnen zeg- Jetteke Bolten: „Ik zal nooit, zoals mijn voorganger, een schilderij van Frans Post verkopen omdat het dak gerepareerd moet worden. Dat vind ik echt onvergeeflijk." foto taco van der eb gen: laten we er drie houden en de rest verkopen. Dat lijkt me toch geen ramp. Voor schilde rijen gaat dat niet op. Dat zijn unica. Ik kan eigenlijk wel zeg gen dat ik geen schilderij de deur uit wil doen." In depots van de musea staan zowel mooie schilderstukken als minder mooie. Zou het geen idee zijn om over die minder op prijs gestelde schilderijen con tact op te nemen met de kun stenaar of, als die niet meer leeft, zijn familie? Misschien willen die mensen zo'n schilde rij van hun vader of oom wel te rugkopen? Bolten aarzelt even en om zeilt de vraag. „Eh... dat is niet aan de orde. Ik heb het al ge zegd: er gaat hier, als het aan mij ligt, geen schilderij de deur uit. En het ligt aan mij. Als we het hebben over verkopen of in bruikleen geven, denk ik veel meer aan meubels, zilver, tin en textiel, waarvan we een grote collectie hebben. Meubels ne men veel plaats in in het depot en als ze niet erg bijzonder zijn, zou je kunnen denken aan ver kopen. Maar dat geldt ook weer niet voor al dat soort stukken. Ik heb een tafeltje in mijn werk kamer staan dat van Floris Ver ster is geweest. Geen bijzonder mooi tafeltje, maar alleen al omdat Floris Verster eraan heeft zitten schilderen gaat het nooit, maar dan ook nooit, weg. Het is van historisch belang." „Ik zeg het nogmaals: we zijn niet bezig aan het opschonen van de collectie. We willen ech ter wel weten wat in onze enor me collectie niet echt thuis hoort en wat we daar eventueel mee kunnen doen. Ik zal nooit, zoals mijn voorganger, een schilderij van Frans Post verko pen omdat het dak gerepareerd moet worden. Dat vind ik echt onvergeeflijk. Maar we hebben hier bijvoorbeeld een collectie damast die eigenlijk niet in het museum thuishoort. Dat moet allemaal bewaard en geconser veerd blijven. Je zou eraan kun nen denken om dat aan het tex tielmuseum in Tilburg in bruik leen te geven. Dat geldt ook min of meer voor een collectie behangselschilderijen, die uit een Leids huis afkomstig zijn. Van die lappen van 4 meter hoog en 3 meter breed waarop landschappen zijn geschilderd. Als er een architect naar me toe zou komen die ze kan gebrui ken voor een 18de eeuws pand, dan zeg ik: graag. Het kost enorm veel moeite zulke din gen te bewaren en goed te hou den." Uit Boltens relaas blijkt dat niet alle legaten en schenkin gen voor eeuwig in De Lakenhal opgeslagen blijven. De gegeven paarden worden wel degelijk in de bek gekeken. Bolten: „We hebben in het verleden ook wel eens wat zaken verkocht. Meu bels vooral. Die waren niet apart genoeg en namen te veel ruimte in. We hebben toen een advertentie in de krant gezet waarin nazaten of familieleden van de schenker werden opge roepen contact met ons op te nemen. We hebben hen verteld dat de boel werd geveild, zodat zij als eerste konden bieden. Je hoeft zoiets niet te doen, maar wij vonden dit gepast. Je hebt dan toch aan je morele plicht voldaan." 55. Idei 3 hoeft niet gelovig te zijn om an iconen te houden. Dat is te .onstateren na een bezoek aan tentoonstelling 'Uit het hart Rusland' in het Utrechtse ftiseum Catharijneconvent. Ja drie jaar lang voorbereiden de n een voor Rusland typerende bureaucratische papierwinkel D°Vas het zover. Voor het eerst »*et Rusland haar allermooiste be'5de en 16de-eeuwse iconen "ïjaan. Over drie maanden moe- ^en ze al weer naar huis. En nu 1 hej staat vast dat het bij een een- 1 talige actie blijft. „Dit is echt Er zijn meer dingen te oorien dan op grote iconenten- tonstellingen twee jaar gele gen in Frankfurt en Londen", e blundert Henri Defoer van Mu- eum Catharijneconvent. In de plechtig rood geverfde entoonstellingszalen klinkt Russische muziek. „Want dat is jo wonderbaarlijk mooi wan- Zieer je een Russische kerk be- reedt. Muziek en iconen vor- nen in de eredienst pas samen ivjie typisch Russische, zo war- IJLiie, smekende, zeer emotionele lunst", vindt Defoer. „Ze zijn t('en eenheid." 1 pi, Maar ook zonder muziek de heiligen met hun in- )0I/|rukwekkend gouden aureolen jn bijbehorende attributen een I fgtaposant beeld uit. Wat een gracht, wat een rijkdom, zeker die exemplaren waar het ve- kelar g0lJd en zilver, de edelstenen d (jn de parels als 'beslag' of om- va^jsting nog zo wonderlijk mooi jsigfewaard bleven. Nooit eerder ddiKaren iconen, compleet met reideze barokke decoraties, in Ne- js Ierland te zien. j ve] De zestig iconen, kleine ta- of dubbelzijdige iconen dan^P Ennen- miniaturen en geïl- ner ustreerde handschriften ko- 3 pjpen uit het museum van kloos- onPr Sergiev Possad, het vroegere adeirS0 en ^et RuMev Museum ivpf1 Moskou, de twee musea •raar de topiconen van Rusland ijn ondergebracht en waaraan iet belangrijkste deel van de [eschiedenis van Russische ico- len is af te lezen. Het klooster irgiev Possad was eeuwenlang ir>i Kosmas en Damian met Jacobus, een icoon uit het tweede kwart van de 16de eeuw. age.Pet belangrijkste en invloedrijk ste klooster van Rusland en ield nauwe contacten met tsa- Qg jen en andere rijke lieden die iet klooster de meest kostbaar rersierde iconen schonken. Het ^glJtublev museum is onderge bracht in het Andronikov- looster en het is genoemd naar idrej Rublev, de Rembrandt onder de Russische iconen schilders. Iconen zijn afbeeldingen van Christus, van heiligen of van heilige gebeurtenissen en ze functioneren in de liturgie of in het devotieleven van de oosters orthodoxe kerk, waar ze een duidelijke taak hebben. Zoals de goddelijke boodschap door het woord aan de gelovigen wordt verkondigd, zo geven iconen de goddelijke bood schap door via het oog. De hei ligen die volgens strenge regels staan afgebeeld werden tijdens de eredienst middels de icoon lijfelijk aanwezig geacht en ver eerd en als het om een leze naarsicoon ging dikwijls ook nog gekust. Iconen bestaan als panelen, als lezenaarsiconen, huis- en reisiconen. De grote iconen, de hoofdmoot in deze tentoonstel ling, maken in principe deel uit van een iconostase, een ico nenwand, die de scheidings wand vormt tussen de altaar ruimte en het schip, waar de gelovigen zich bevinden. Ze hebben geen hangsysteem of haakjes, reden waarom ze in de tentoonstelling dan ook staan en niet 'hangen'. In vergelijking met Griekenland kent Rusland de grootste iconen, ook omdat de kerken in Rusland voor een beter akoestisch resultaat hoger werden gebouwd en er dus gro tere iconenwanden nodig wa ren. Iconen werden en worden nog steeds beschouwd als een middel tot meditatie, een ma nier om contact te krijgen met de heilige of de hogere wereld. De verering of aanbidding richt zich niet op het materiaal of het ding op zich, maar op dat wat afgebeeld is en om die reden maakt het de Rus dus niet uit wie de icoon geschilderd heeft en of het al dan niet een kopie is. In vele Russische huishou dens worden dan ook kopieën of afbeeldingen van iconen aanbeden. In Rusland gaat men er lang zamerhand ook toe over om de kostbare en kunsthistorisch be langrijke originelen uit de ker ken naar musea te verplaatsen en voor de vele kerken nieuwe iconen te vervaardigen. Ze die nen immers toch hetzelfde doel. Dit besef voor het behoud van de eigen cultuur kwam ove rigens pas deze eeuw en dus een beetje laat op gang. Door de roerige geschiedenis van Rusland heen is veel geplun derd, kostbaar 'beslag' omge smolten en is er omwille van de commercie en de smokkel veel mis gegaan met het restaure ren. De iconen waar het in deze tentoonstelling om gaat is dat bespaard gebleven. De grootste bloei van de icoon is in Rusland in de 15de en 16de eeuw, wanneer Mos kou en gebieden eromheen het artistieke en religieuze centrum van Rusland vormen. De religi euze kunst krijgt haar impulsen uit het Byzantijnse rijk. Talent volle kunstenaars trekken naar Moskou, waaronder de eerder genoemde Rembrandt, Andrej Rublev, wiens stijl toonaange vend zou worden. In de regel zijn de namen van de kunste naars die de iconen schilderden niet bekend, ook omdat slechts datgene wat ze maakten telde. In de tentoonstelling zijn geen iconen van Rublev te zien, want wat er van zijn iconen- kunst nog over is sturen de Russen liever niet op reis. „Kijk dat is zoiets als vragen of je on ze Nachtwacht even voor een tentoonstelling mag lenen", al dus Defoer. 'Uit het hart van Rusland', t/m 14/11 in het Catharijnecon vent, Nieuwegracht 63/Lange Nieuwstraat 38, Utrecht; di. t/m vr. 10.00-17.00 uur, za., zon- en feestdagen 11.00-17.00 uur. Catalogus 49,50. Bernhard Fonds aarzelt over geld Wertheimer amsterdam gpd Het Prins Bernhard Fonds heeft nog geen beslissing durven nemen over Rotter dam of Amsterdam als be stemming voor het zogehe ten Wertheimer-legaat van 22 miljoen gulden ten be hoeve van de (amateur)foto- grafie. In een eerder stadium be sliste het fonds dat met het geld in Amsterdam een foto centrum zou moeten wor den bekostigd. Omdat in middels een verder reikend plan voor een Beeldinstituut in de maak is en de steden Amsterdam en Rotterdam wat dit betreft met elkaar concurreren, heeft het Fonds de aanvankelijke voorkeur voor Amsterdam opgeschort. Het geld van wijlen Werthei mer kan immers een deel van de financiering vormen van het nieuwe Beeldinsti tuut. Het instituut moet ont staan uit een fusie tussen het Filmmuseum in Amsterdam, drie nationale foto-instellin gen die nu in Rotterdam ge vestigd zijn en het eveneens in Rotterdam gehuisveste nieuwe media-instituut V2. Het Bernhard-fonds zal nu pas beslissen als de twee ste den hun definitieve voorstel len klaar hebben en als staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) een keus heeft gemaakt. Hij heeft ge zegd dit uiterlijk 1 oktober te zullen doen. The Wall van Pink Floyd in nieuw jasje londen «anp Na de film 'Yellow Submarine' wordt ook de beroemde cult film 'The Wall' van Pink Floyd in een nieuw jasje gestoken. Re den is de viering van de twintig ste verjaardag van de film. In de nieuwe versie, die in oktober op DVD (Digitale Video Disc) ver schijnt, zal niet eerder gebruikt materiaal worden getoond. De destijds analoog opgenomen muziek is gekopieerd en ge schikt gemaakt voor digitale weergave. Op de videodisc staat ook een 45 minuten durende documentaire. Pink Floyd-ster Roger Waters voorziet de disc van commentaar. londen De Britse popster Da vid Bowie lanceert zijn nieuwe album op internet. Twee weken voordat de compact disc in de winkels verschijnt, kunnen Bo- wiefans de tien nieuwe num mers van internet afhalen. De 52-jarige zanger schrijft hiermee pophistorie. Volgens de Britse omroep BBC is Bowie een echte intemetfan en is hij erg enthousiast over de lance ring van zijn werk. „Ik hoop dat deze kleine stap tot veel grotere stappen door mijzelf en anderen zal leiden, om uiteindelijk con sumenten meer keuzes te bie den en makkelijker toegang te verschaffen tot de muziek die hen bevalt", aldus de zanger. Het nieuwe album 'hours...' verschijnt op 21 september op internet Het zal van ongeveer vijftig websites van muziekwin kels af te halen zijn. De cd-ver- sie van het album ligt op 4 ok tober in de Britse winkels. Ondanks de strijd van platen maatschappijen en muziekwin kels tegen illegale cd's, werken zij toch mee aan het project van Bowie. De nodige maatregelen tegen de illegale verkoop van de digitale 'hours...' zijn dan ook in acht genomen. De num mers kunnen alleen op de harde schijf worden 'gedownload' en niet op een cd-rom. Daarnaast moeten de fans ongeveer de zelfde prijs betalen als wanneer zij de cd in een winkel zouden kopen. Ook de tijd van het co- piëren, ruim een uur, zou de consument kunnen afschrikken. Bowie is een oude bekende op internet. Hij heeft een eigen provider, Bowienet, en een ei gen officiële website, www- .davidbowie.com. foto ap

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19