toch omhoo Lasten Alkemade mogelijk Rijn Veenstreek De laatste koffieronde van een 'eigenwijze flapuit' Asfaltcentrale stinkt en niet zo'n beetje ook' s< Nog 200 nertsen in Zwammerdam fi Rijnwoude zet huizi op Slootweg-terrein Alphense brandweer op sterkte Rijnwoude doet niets met watertoren hazerswoude-rundukDe gemeente Rijnwoude bemoeit zich nog niet met de vervuiling van de grond met onder meer as- bestdeeltjes rondom de watertoren. „Het is een zaak tussen de eigenaar en de twee vorige eigenaren antwoordde wethouder F. Uljee gisteravond op de vraag van PvdA'er M. van Beek. Uljee beloofde wel met de afdeling Bouw- en Woningtoezicht te pra ten. Leidenaar beheert Veense Alkeburcht roelofarendsveenLeidenaar Rob Paardekooper is met ingang van vandaag de nieuwe beheerder van dorpshuis de Alkeburcht in Roelofarendsveen. De 55-jarige beheerder was eerder onder andere enige tijd bedrijfsleider van de Bonte Koe op Kaageiland. Paardekooper neemt het werk over van Marianne Volwater die de afgelopen twaalf jaar beheerder was van het dorpshuis. alphen aan den run saskia buitelaar Voor bewoner van de Alphense Stromenwijk P. van Spijker staat één ding vast: de Asfalt- centrale Heijmans stinkt. En niet zo'n beetje ook, betoogde hij gisteren bij de Raad van Sta te. „Per seconde komt er vijf kubieke meter stank en narig heid uit die pijp mijn wijk in. Op die stank kun je al dat theo retisch gewauwel over regels en normen niet loslaten. Zo'n fa briek hoort niet thuis langs een woonwijk in het Groene Hart." Van Spijker wil dat Heijmans stopt met het recyclen van oud asfalt. De provincie gaf het be drijf eind 1996 goedkeuring om daarvoor een speciale installa tie neer te zetten. In de melding die Heijmans daarover deed staat dat de wijziging geen na delige gevolgen heeft voor het milieu. Begin 1998 ging Heijmans met de nieuwe methode aan de slag. Vanaf dat moment werd de stank van verhit asfalt voor Van Spijker ondraaglijk. Niet al leen hij en zijn familie hebben regelmatig hoofdpijn en last van de luchtwegen, ook acht tien andere huishoudens kla gen daarover. Van Spijker vindt daarom dat de provincie op het verkeerde been is gezet door de mededeling van Heijmans. Sterker nog, de ambtenaren hebben zitten slapen toen ze deze melding binnenkregen. Want in de Nederlandse Emis sierichtlijnen Lucht (NER) staat dat de geuruitstoot bij recycling van asfalt tien keer hoger is dan bij producie van nieuw asfalt. Ook het rapport Intronplan, uitgegeven door de asfaltbran- che, schrijft over een aanzienlij ke toename van stank bij recy cling. De melding had volgens de klager nooit goedgekeurd mo gen worden. Daarom vraagt hij intrekking van de vergunning en mag Heijmans alleen nog maar koud asfalt produceren. Volgens advocate E. Berkouwer van Heijmans zou dat het einde van de fabriek betekenen. In middels bestaat driekwart van de bedrijfsvoering uit recyclen. De banen van de 81 werkne mers zouden op de tocht staan, evenals die van de 136 mensen die indirect bij de verwerking van het asfalt betrokken zijn. De provincie is niet van plan het werk bij Heijmans stil te leggen. Volgens woordvoerder K. van Oostveen heeft de pro vincie de melding terecht goed gekeurd. Heijmans voldoet aan de NER-voorschriften om hin der te voorkomen. Dat zorgt in de meeste gevallen voor een aanvaardbaar hindemiveau, zo staat in de richtlijn. Deson danks waren de toegenomen klachten voor de provincie aan leiding voor een nieuw geuron derzoek. De uitkomst daarvan weegt dit najaar mee in het be sluit van Zuid-Holland om de vergunning voor Heijmans te verlengen. Oostveen sluit niet uit dat de voorgeschreven maatregelen onvoldoende blij ken en dat de provincie stren gere eisen gaat stellen. Heijmans is overigens bereid de schoorsteen van dertig me ter te verhogen naar vijftig me ter. Ook wil het bedrijf verhui zen naar industrieterrein De Schans. De gesprekken daar over met de gemeente Alphen zijn echter stilgelegd, omdat er een niet te dichten financieel gat is. Het werd rechter Hulshof niet duidelijk hoe graag Alphen wil dat de asfaltfabriek verhuist. Wat de gemeente betreft kan de fabriek blijven staan langs de Heijmanswetering, zei de ene milieuambtenaar. Maar zodra de fabriek .wordt verplaatst kunnen we de milieu-eisen aanscherpen, zei de ander. „Dat strookt niet met elkaar", aldus Hulshof, die vond dat de ambtenaren er een beetje om heen draaiden. Of de melding terecht is goedgekeurd, gaat de Raad van State de komende weken uit zoeken. zwammerdam/den haag marieta kroft Van de 4000 nertsen die vrij dagnacht op een farm in Zwammerdam zijn losgelaten, worden er nog 200 vermist. Dat zei W. Verhagen van de Vereni ging van Fokkers van Edelpels- dieren gisteren. Eind deze week maakt hij de balans op. De af gelopen dagen keerden diverse nertsen terug naar hun oude stek aan de Steekterweg. „Ze zijn hongerig en weten dat hier eten is." Volgens Verhagen hebben de nertsen diverse sier- eenden in de omgeving dood gebeten. Ruim tachtig nertsen zijn overleden, overreden of ge dood bij gevechten in hokken. Inmiddels heeft het RPF- Tweede Kamerlid Dick Stelling werf zich het lot van de losgela ten nertsen aangetrokken. Het bedrijf in Zwammerdam is het vierde waar dit jaar onbeken den vernielingen aanrichtten om duizenden nertsen uit de kooien te laten ontsnappen. Het Kamerlid vraagt de minis ters van Justitie en Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wat zij doen om de daders op te spo ren en 'herhaling van deze cri minele acties te voorkómen'. De verantwoordelijkheid voor Oo de actie in Zwammefigi nog altijd niet opgeëiside I gen vermoedt dat de aider groepering Dierenbev,^ front verantwoordelijk v. lingwerf, die is uitgero dierenbeschermer van keurt de actie van het. bevrijdingsfront af. deze in gevangenschap groeide dieren moeten ,5' genaamde bevrijding F: e gens met de dood bek(T^ raken totaal gestresst ol. ez door het verkeer overre'aai middel is vanuit het eerl van dierenbescherming11111, ger dan de kwaal.e11 De RPF vindt wel datjp senfokkerijen in Nedei, u termijn moeten ven er Stelllingwerf pleit ervlV binnen de regels van d cratische rechtsstaat cam; gen te zoeken om de Izev ductie te beëindigen, ton Via het speciale tvro nummer van de gemeeiKol een aantal bewoners healsi pen weekeinde meld'Mt maakt van loslopende her Die meldingen wordelan doorgegeven aan de fol dat die de dieren kan gi I ken. Het telefoonnumn^-, voorlopig nog geopencCri aVonds: 0172-481231. F Half miljoen voor aanleg fietspV( hazerswoude-runduk ams Er zit schot in de aanleg van een fietspad tussen de OostEer de wijk Rhynenburch in Hazerswoude-Rijndijk. De gemeelde woude krijgt uit het potje van de Groene-Hartimpuls ntecl 485.000 gulden voor de aanleg van dit pad. Dat maakte wevoe F. Uljee gisteravond bekend. De subsidie mag maximajyerl procent van de kosten bedragen. Als ze lager uitvallen, kri'ijk woude minder. voc jsch systeem heeft financiële conse quenties." Ook het voorgenomen jeugd beleid past niet in de begroting als de gemeenteraad de doel stelling van het college volgt om de lasten niet te verhogen. Zo is er geen financiële ruimte voor de aanstelling van een vaste jongerenwerker, een zorggroep voor de peuterschool, taalbe leid voor het bassisonderwijs en een uitbreiding en verbetering van de jeugdspeelplaatsen. Mocht de raad deze wensen toch willen uitvoeren dan moet |sch bur bel; vlo< er geld bij en moeten cop omhoog. „Maar", waaFN1 Meerburg, „als de poldat voorkeur geeft om de iToc de 1,8 ton hieraan te bgel< dan snijden we onszelf de vingers met de regio) lieudienst." De tarieven in Alkent horen tot de laagste in I De onroerend-zaakr (OZB) is vastgesteld c gulden per 5000 gul^c taxeerde waarde. Dit j^-j tweeëneenhalve guldei de landelijke norm. a aki1* Tfc 11 f* °nS Rijnwoude koopt vijf panc^ De gemeente Rijnwoude heeft vijf panden in Hazerswoude- Dorp gekocht van de familie Bogerman. Dat maakte wet houder F. Uljee gisteravond be kend in een commissievergade ring. De huizen, waarvan er één nog wordt bewoond, gaan te gen de vlakte. Er komen win kels, woningen en kantoren voor in de plaats. Een steden bouwkundig bureau onder zoekt nog hoe deze panden het beste in de omgeving kunnen 4us< worden ingepast. ja De gemeente aasde n e( tijd op de huizen en eeture; op de hoek van de Do^as en de Gemeneweg. „iet hier om een hele be^g plaats", aldus Uljee. „haan entree van het dorp. Wen z de ontwikkeling van he] stg daarom in de hand h^^j Hoe veel geld de gemqnje] tafel moest leggen voorjen koop, wilde Uljee nog %on: gen omdat hij eerst de gen teraad op de hoogte 8en- eun Conflict met projectontwikkelaar uit de hazerswoude-dorp marieta kroft hem op de stoep om tie"e over woningbouw in pil een garage. De provincF3^ Holland had daarvoor F11^ eerder het groene licht 1)1 Schaap was bereid te^P^ over woningbouw, riFFF: schadeloos zou worden)1! di De projectontwikkelap 8® de zich gisteravond tl!1 9' over het standpunt varlstir den van de commissie [ew£ lijke ordening. „Eindelij316 de gemeente de bereidfeze wapenstilstand. Als rij3 denk ik dat dit een vel De Rijnwoudse politiek stemt in met woningbouw op het terrein van de firma Slootweg in Ha- zerswoude-Dorp. Woningen passen beter in de omgeving dan de 1700 vierkante meter grote garage die projectontwik kelaar C. Schaap er wil bouwen, menen de politici. Alleen de PvdA nam nog geen standpunt in. De raadsfracties willen het aantal woningen wel beperkt houden tot maximaal acht a tien. B en W van Rijnwoude besluit is. Je kunt betel stelden maximaal zestien hui zen voor. Met het woningbouwplan lijkt er een eind te komen aan een ruim twintig jaar durend conflict tussen de gemeente en eigenaar Brebis NV, waarvan Schaap directeur is. De ge meente heeft de bouw van een garage altijd geprobeerd tegen te houden. Het liefst zou ze de voor Schaap op zoek g«en grond weer een agrarische be- een andere, even gesclrer£F stemming geven. De rechter bepaalde echter dat Schaap de bedrijfshal en twee bedrijfswoningen mocht bouwen. Direct na de uit spraak, medio juni, begon Schaap met de voorbereidingen voor de garage. Twee weken la ter stond wethouder Uljee bij H jjletk hebben op die plek dan*P E rage. Als ondernemerUstr< niet blij. Dit nieuwe pi/16" weer veel huiswerk, onFr delingen en een ander3^ ning. Ik had een bouwp] een garage. Dat moei stopzetten." rlJn De commissieleden ifet gisteravond duidelijk d»esc' catie voor een garage, p1*3 wil daarin een distribfl.e 1 trum voor biologisch rel" groenten vestigen. De T ontwikkelaar zegt bereifet daarvoor een plek te Voor hem is het het belru dat de gemeente Rijr.raci hem schadeloos stelt, !r0?s idr Begroting biedt geen ruimte voor dure wensen De inwoners van Alkemade staat volgend jaar mogelijk toch een lastenverhoging te wachten. Hoewel de begro ting voor 2000 sluitend is en de gemeentelijke belastin gen daarin slechts gecorrigeerd zijn met het inflatieper centage van 2,75 procent, moet de gemeenteraad nog een aantal belangrijke keuzes maken die lastenverhoging tot gevolg kunnen hebben. alkeaaade marun kramp Zo moet de raad het komende half jaar een beslissing nemen of Alkemade gaat meedraaien in de regionale milieudienst. Zo ja dan kost dat de gemeente volgend jaar zo'n 3,5 ton extra. Deze kosten zijn in de begro ting, waarin een bedrag resteert van 1,8 ton, niet op te vangen. Een andere nog niet gevoerde discussie betreft het onderhoud van de wegen en bruggen. Inge nieursbureau Oranjewoud con stateert in een onlangs versche nen rapport dat er voor zo'n 12,5 miljoen gulden aan achter stallig onderhoud is in de ge meente. Daarbij zou er jaarlijks' voor het onderhoud zo'n zeven ton meer in de begroting moe ten worden opgenomen om de wegen volgens de ingenieurs goed te onderhouden. De bedragen die Oranjewoud noemt zijn aan de hoge kant, meldt burgemeester A. Meer burg tijdens de presentatie van dé begroting. „Maar toch, de afgelopen jaren hebben we wel een aantal zeperds op dit vlak gehad. Denk maar aan de brug in de Stationsstraat en de brug in de Noorderhemweg. Daaruit is duidelijk geworden dat de prognoses op basis van het hui dige systeem verrassingen kan opleveren." Oranjewoud con cludeert in zijn rapportage dan ook dat de gemeente beter een ander systeem voor het onder houd kan hanteren. Meerburg: „En zo'n nieuw beoordelings- Bode Piet van Noord neemt afscheid van Alkemade alphen aan den run Een beetje lacherig en onwennig poseerde gis teren de nieuwe lichting vrijwilligers van de Alphense brandweer voor de foto. Na een grote wervingscampagne afgelopen voorjaar meldden zich vijftig belangstellenden op de voorlichtingsavonden. Uiteindelijk zijn veertien mensen aangenomen. De aspirant-brand weerlieden ondergingen allerlei gesprekken en testen voorafgaand aan de selectie. Op de introductie-avond in de brandweerkazerne sprak brandweer commandant J. Molenaar ze toe. „Als ik jongens zeg, bedoel ik jullie daar natuurlijk ook mee", zei Molenaar terwijl hij knikte naar de drie vrouwen die deel uitmaken van de nieuwe lichting. Dorine Teysse (31) was direct enthousiast toen zij de advertentie zag. Dat is net iets voor mij", zegt Teysse. „Ik liep al langer rond met het idee me in te zetten voor de maatschappij. Dit trekt me omdat je mensen kunt helpen. Natuurlijk is het ook spannend." Minder aan trekkelijk vindt zij het dat zij bij nacht en ontij oproepbaar moet zijn, maar ze beseft dat zoiets erbij hoort. Als ik 's nachts voor een brand of een ander incident uit mijn bed moet, mag ik de volgende dag uit slapen. Dat heeft mijn werkgeefster al toegezegd." De brandweervrij- willigers krijgen een tweejarige opleiding. Na de eerste twee weken zijn zij al inzetbaar voor ondersteunende taken. Na de overhandiging van een persoonlijke sleutel konden de jongens en meisjes de kleed kamers in om helmen en jassen te passen. foto engel lameijer roelofarendsveen marun kramp Fluitend ging Piet van Noord de afgelopen 24 jaar naar het ge meentehuis. Elke werkdag en soms ook op zaterdag stroopte de gemeentebode zijn mouwen op voor koffierondes, postbe stellingen, cateringklussen, in spectie van leegstaande gebou wen en allerlei andere taken die tot zijn werk behoorden. Giste ren was de laatste werkdag van de - zoals hij zichzelf noemt- 'bode van de oude stempel'. Van Noord gaat met de VUT. De gemeentebode hield er de afgelopen decennia een aantal door hem bedachte regeltjes en systemen op na, waaraan ieder een zich had te houden. Zijn koffierondes bijvoorbeeld. Hij liep twee keer met de pot door de gangen en iedereen kreeg in principe twee keer koffie of thee, maar altijd in hetzelfde kopje. Want een tweede kopje, daar begon Van Noord niet aan. „Nee, dat is regel van mij," zegt hij resoluut, „Iedereen heeft de mond vol van het milieu, nu, dit is mijn bijdrage. Als de werknemers in de koffietijd van hun plekkie gaan en ergens an ders aanschuiven moeten ze hun kopje maar meenemen. En als ze weg zijn en ze willen geen tweede bakkie, dan moeten ze hun kopje omdraaien. Want ik kan natuurlijk niet raden wat ze willen en ik kom maar twee keer langs. Wat dat betreft ben ik een eigenwijze. Als ik het er gens niet mee eens ben, krijgen ze het ook te horen. Ik gooi het er gelijk uit en dan ben ik mijn boosheid kwijt. Daarom ga ik ook altijd fluitend naar mijn werk." Zij echtgenote Riet grin nikt en beaamt deze zelfanalyse volmondig. „Maar zelf kan ik er ook wat van hoor. Ik ben waar schijnlijk net zo eigenwijs, al leen niet zo'n flapuit als Piet." De geboren Leidenaar kwam in Roelofarendsveen terecht door zijn vrouw Riet van 't Hart, een rasechte Veense. Samen betrokken ze een huisje aan de Piet van Noord met zijn onafscheidelijke koffieketel: „Als de werknemers in de koffietijd van hun plekkie gaan en ergens anders aanschuiven moeten ze hun kopje maar meenemen." foto mark lamers Spoorstraat op een steenworp afstand van het Alkemadese Gemeentehuis. Toen daar een vacature als gemeentebode vrij kwam, liet Van Noord zijn melkwijk voor wat 'ie was en werd de melkboer ambtenaar. Zijn vrouw: „En ondertussen kent hij meer mensen in de ge meente dan ik." Hij diende onder drie burge meesters en drie gemeentese cretarissen. Zag zijn koffieronde groeien van zo'n dertig kopjes naar ruim zestig. Verhuisde mee van het oude gemeente huis, naar de tijdelijke opvang in de oude huishoudschool en kreeg in het nieuwe gemeente lijke onderkomen op de oude plek een eigen bodekamertje bij de keuken. Met gemeentesecre taris Van Elk verkocht hij het oude meubilair van het ge meentehuis en in die periode mocht hij ook aanwezig zijn bij de opname van Nederlandse polygoon-film Elcker, die als lo catie het oude gemeentehuis gebruikte. „Dat waren de kren ten in de pap. Die opnames vond ik prachtig. Ik keek mijn ogen uit. en het mooiste was dat ik van de gemeente die vrij heid kreeg om de boel daar te organiseren." Ook aan de huldiging van Joop Zoetemelk, de ontvangst van Beatrix en de bezoeken van de Commissarissen van de Ko ningin bewaart hij mooie herin neringen. „Dat zijn toch specia le gebeurtenissen waar je dan bij mag zijn, hè. De organisatie die daarbij komt kijken, dat is mooi werk." Zijn vrouw vult hem aan: „Hoe drukker hoe be ter voor Piet. Hij hield van die grote dingen. En altijd ging het werk voor. Het gezin kwam re gelmatig op de tweede plaats. Het maakte hem niet uit hoe laat het 's avonds bij de verga deringen werd en dat hij in het weekeinde soms plotseling moest opdraven voor het een of ander. Wat dat betreft is hij er inderdaad één van de oude stempel." Dat is je werk als bode, meent Piet. „Je moet er zijn voor de gemeente en daar moet je niet om zeuren." Zo schoof in de afgelopen 24 jaar regelmatig een burgemees ter of wethouder aan tafel bij de familie Van Noord. „Konden ze tussen het werk en een avond vergadering nog wat van een voetbalwedstrijd meepikken". Ook bracht hij wel eens een burgervader of andere gemeen tebestuurder 's nachts naar huis. Een keer schoot zelfs zijn nachtrust daar volledig bij in. „Toen was er een begrotings- raad geweest die lang duurde en moesten Leo Krijger, mijn collega destijds, en ik naar Kaag. De wethouder durfde die nacht niet te rijden omdat er dichte mist was. Stapvoets zijn we naar Kaag gereden. Toen we terug waren, ben ik direct weer aan de slag gegaan." Door zijn betrekking ging ook zijn vrouw aan het werk voor de gemeente. Ze hield de gymza len schoon en deed jarenlang de was voor de gemeente. Daarmee stopt zij nu ook, ver telt ze. „Er komt ooit eens een einde aan en dan is dit een mooi moment. Mijn laatste vrachtje hand- en theedoeken is net de deur uit. Ik heb genoeg gewassen in mijn leven, vind ik." Na zijn officiële afscheid 14 september valt Van Noord niet in een 'gat'. „Ik ga niets missen. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Het stuur moet een andere kant op. Ik heb zat hobby's en bezigheden zoals mijn modeltreinenverzameling en de Oegstgeestse tafeltennis vereniging waar ik nu meer tijd in kan steken. En het contact met mensen kun je ook buiten je werk om onderhouden. Dan draaien we de rollen om en ga ik bij hen langs op de koffie."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18