De krant vernieuwt, de UIT-krant blijf 'De jacht is net zo wild als die op Diana' EL CID reflexen ■jK Verantwoordelijke overheb Fietsen voor militairer^ redactie paul de vlieger, 071 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brii met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Bij het sociaal verkeer van een student hoort nu eenmaal een biertje. foto dick hogewoning Dit jaar nam mijn zoon deel aan de introductieweek van de Leidse universiteit en ik was erg geschokt over de cd die zich in het informatiepakket bevond. Hierop staat een nummer, 'EL CID reflexen' genaamd, waar van de strekking danig botst met wat ik van de universiteit en van mijn zoon verwacht, dat ik heb overwogen mijn zoon el ders te laten studeren. Enkele citaten zullen duide lijk maken hoe vulgair en mis leidend een dergelijk lied is voor een jong beginnend stu dent: Met 'Zuipen en Sexen dat zijn de EL CID reflexen' als re frein en uitspraken als, 'geef me bier en ik geniet', 'als m'n moe der dit wist, ze heefi met haar opvoeding naast de pot gepist'. Ik wens verder geen woorden vuil te maken aan dit lied. Ik kan dan ook geen enkel begrip vinden voor een universiteit die aan de ene kant de mond vol heeft van prestatie en ander zijds zulke lage populair plat vloerse cd-tjes aan de eerste jaarsstudenten opdringt. Studenten zijn studenten. De tijd van veel vrijheid waarin jongeren leren op eigen benen te staan. Een tijd waarin een adolescent zich ontwikkelt op intellectueel en vooral ook op sociaal gebied. Uit mijn eigen studententijd weet ik dat daar bij best een biertje te veel kan worden gedronken. Zelf ben ik ook student geweest en lid van een vereniging. Bij het sociaal verkeer van een student hoort nu eenmaal een biertje. Daar heb ik begrip voor. Maar laten we elkaar niet voor de gek houden. Tijden ver anderen, maar studenten heb ben altijd veel gedronken. Vroe ger had de student nog tijd om goede boeken te lezen, naast het gebral. Er was nog geen af leiding van televisie en geen coffeeshop op elke straathoek. Tegenwoordig nemen de ex cessen toe. Zo las ik onlangs dat de alcoholconsumptie onder jongeren met 300 procent is toegenomen en dat zij steeds vToeger beginnen te drinken. Elk jaar staan de kranten bol van tragische gevallen die plaatsvinden tijdens de ont groening waarbij drank een grote rol speelt. Mijn zoon zit nu ook in die labiele levensfase en heeft mijns inziens een sterke be hoefte aan structuur. De Leidse universiteit leek een klimaat te propageren waarin de student gedwongen wordt om te preste ren. Maar de gratis cd's die los bandig gedrag aanmoedigen heeft mijn vertrouwen in de Leidse universiteit als kwali teitsuniversiteit volledig ontno men. Hoe kan een universiteit die het studeren zelf niet seri eus neemt dit wel verlangen van haar studenten? Mr. JAM. van den Polder, Leiden. UITGELICHT Mjnge ppat èente Aan de vooravond van het nieuwe seizoen vandaag een wat grotere 'Uitgelicht' dan u normaal op woensdag gewend bent, helemaal in het teken van de vernieuwingen die we de komende weken in de krant gaan doorvoeren. De wekelijkse UIT-krant keert met ingang van morgen terug, er komen nieu we columnisten en nieuwe rubrieken bij, we gaan de voorpagina overzichterlijker vormgeven en op veler verzoek maken we in de editie voor de regio Leiden een pagina extra met nieuws uit de Duin- en Bollen streek. Op donderdag 1 april ver scheen voor het eerst een UIT- bijlage bij het Leidsch Dagblad. En hoewel de redactie bij de samenstelling niet over één nacht ijs is gegaan, had nie mand voorzien dat die weke lijkse aanvulling zo n warm onthaal zou krijgen bij de le zers. Uit het verleden weten we dat niet alle door de redactie goed bedoelde vernieuwing ook werkelijk als een verbete ring wordt ervaren. Een com pacte, onafhankelijke en men selijke krant met een sterke re gionale oriëntatie, dat is wat de meeste lezers van ons 'ver wachten. Voor een nog dikkere krant ontbreekt het veel men sen aan tijd. Onderzoek leert ons echter ook dat van de krant behalve nieuws en achtergronden, in formatie wordt verwacht over evenementen, cultuur, toeris me en winkelen. Wij kwamen tot de slotsom dat de dagelijkse pagina Uitgaan onvoldoende ruimte biedt om aan de groei ende behoefte aan Uitgaans- informatie te voldoen. We ko zen voor een driemaandelijks experiment met een speciale bijlage, gevolgd door een zo- merpauze van twee maanden om onderzoek te doen naar de lezersreacties en om bijstellin gen voor te bereiden. Het onderzoek onder de le zers deden we aan de hand van een vragenformulier in het Blad van de krant. Honderden lezers stuurden de lijst in en voegden er spontane reacties aan toe. Daarnaast voerde een enquêtebureau een represen tatieve steekproef uit. De resul taten in vogelvlucht: 90 pro cent van de ondervraagden kende de UIT-krant, 70 pro cent leest de UIT-krant en van de 30 procent die dat niet doet blijkt 90 procent niet geïnteres seerd in uitgaansinformatie. Negen van de tien lezers van de UIT-krant vinden het een overzichtelijke bijlage en bijna zeven van de tien lezers zien de informatie als een waardevolle aanvulling op het Leidsch Dag blad. De meeste lezers vinden de UIT-krant de moeite waarde om te bewaren en stelt de kor tingsbonnen op prijs. Als er al kritiek is. dan vooral op het gegeven dat het over zicht van tentoonstellingen in musea en galeries nog niet compleet was. De lezers blijken ook een grote behoefte te heb ben aan toeristische informa tie. De UIT-krant die u morgen voor het eerst in de bus vindt zal voortaan elke week ver schijnen, ook in de zomer. Hij is completer en dus een aantal pagina's dikker. De krant bevat een zo compleet mogelijk oven zicht van alle uitgaansinforma tie. De meerderheid van de le- aar egijT ;nlL zers zegt met zo'n UIT-krant geen behoefte rrteer te hebben aan een dagelijkse pagina Uit gaan. Die vertrouwde pagina komt dus met ingang van mor gen te vervallen. Nieuw is het overzicht van alle tentoonstel lingen, uitgebreid is ook de in formatie voor jongeren, onder meer rnet.de top veertig. In het hart van de bijlage blijven we twee pagina's uit trekken voor de rubriek Cock tail. Maar liefst driekwart van de lezers heeft veel waardering voor Miep Smitsloo's vrolijke verslag van de feesten, openin- ton van brussel gen en jubilea in de regio. De hoofdredactie ral kingen keren terug, maar t naast is er ook een wel^^g kijkje in één van de keijgen; met een recept voor de t|0rc^ blijvers. Komende zaterdag sL we u een nieuwe, maar menigeen bekende colu voor op de regionale spd gina. Een week later 1 de pagina Kerk Samenlj een wekelijkse rubriek, w-| bijbelfragmenten op een i rerende manier worden sproken. Het Leidsch dagblad Cl schijnt dagelijks in twéé** ties. Eén voor de regio L en Alphen en één voo Duin- en Bollenstreek. Vöaoni zers uit de Leidse regio sstra ven en belden ons met he zoek om meer nieuws qem< Duin- en Bollenstreek vach krant op te nemen. Met irn aJ van aanstaande maachoi brengen we daarom dag opi een extra pagina met heoor2 langrijkste nieuws uit Nssch wijk, Katwijk, Rijnsburgjope kenburg, Noordwijkeitien Voorhout, Sassenheim er hoi se. gul< Volgend jaar bestaatlk di Leidsch Dagblad 140 jaarif die jaren zijn met grote qs c maat vernieuwingen do op£ voerd. We doen dat in dfcnsc met de lezers. Namens drpui dactie en de directie dank gif le lezers die aan het lezescoi derzoek hebben meege fc en ons met brieven ennt o; foontjes suggesties hebbé M daan om de krant nog aai keiijker te maken. Uw rea positief of kritisch, blijveta kom. Stuurt u ze naaP Leidsch Dagblad, ter atiT van de rubriek Men? postbus 54, 2300 AB Leidl 'Uitgelicht' houd ik u q hoogte van onze reactie. tgee J en De kroonprins heeft een nieuwe vriendin. Ze heet Maxima Zorreguieta en is Argentijnse. Als het waar is. Niemand die het officieel bevestigt. Dus wordt op het vermeende stel gejaagd door legers paparazzi. Kan dat niet anders? De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD): „Wij doen geen woordvoering over privézaken. Daar wil ik het bij laten." De Telegraaf, afgelopen maandag, over het huwelijk van ambassadeurs- dochter Vanessa Loudon: Maxima zag er beeldschoon uit in haar zwarte avondjurk en stond een half uur met Willem-Alexander, die niet van haar af kon blijven, aan de bar. De kroonprins voorzag haar regel matig, heel attent, van een glas rode wijn.' Mirjam Spiering, hoofdredacteur van Vorsten „Wij hebben geen enkele behoefte om nu al aan die berichten mee te doen, en onze lezers ook niet. Zolang de on duidelijkheid voortduurt wordt er hard op hem gejaagd, ja. Maar wat wou je dan? Als je drie keer met iemand uit gaat, hoeft dat toch niet serieus te zijn. Hij ontmoet zo veel jonge vrouwen, in zijn functie. Het is niet zo dat we wachten op de bekendmaking van de verloving. Op dat moment is het huwelijk al gere geld, zo gaat dat in vorstelijke kringen. We komen er dus wat eerder mee. Dan moet de vriendschap serieus zijn. Bij voorbeeld als hij ergens in functie is, en zij begeleidt hem. Want dat doe je, in de kennismakende sfeer, om te kij ken hoe dat gaat." Joop van Tellingen, fotograaf van Party. „Ik ben net bij de Argentijnse ambas sade geweest, maar daar weteh ze van niks. Ze zijn wel helemaal in rep en roer, want ze kicken erop dat het een Argentijns meisje zou zijn. Nu ben ik weer onderweg naar het paleis. Wij zijn met zijn drieën, Privé met twaalf, Weekend vier, en nog wat tv-program- mamakers. Al met al zo'n dertig. De jacht is net zo wild als die op prinses Diana. Wat dat betreft hebben wij niets geleerd. Of ik nou driehonderd kilometer per uur moet rijden of der tig, uit een boom of niet uit een boom, ik moet dat meisje op de foto hebben, en liefst met hem. Dat is mijn vak. Voor die foto geef ik mijn rechterarm, Kroonprins Willem-Alexander in Brazilië, vorig jaar maart. Na afloop van dat officiële bezoek zou hij privé nog enige tijd in Ar gentinië hebben doorgebracht. foto anp/raymond rutting bij wijze van spreken. Als ze samen uit het paleis komen, hij geeft haar een af scheidszoen, en ik heb die foto. dan zou ik kunnen beuren wat ik wil, tot ongeveer een ton. Maar ik heb een af spraak met Part}'. Ik lever ze voor dui zend gulden, dat is mijn dagtarief. Ik kan me slecht voorstellen dat er al een verloving aankomt. Het is nog zó kort. Je moet toch minimaal een jaar optrekken met zo'n meisje om te we ten wat voor vlees je in de kuip hebt. Of de nood moet heel hoog zijn op het paleis. Het wordt wel tijd dat-ie een se rieus type krijgt, hij is bijna 33. Ik loop al dertig jaar achter die idioot aan. Die RVD weet nooit iets. Als ze er on deruit willen is het altijd: 'privéaange- legenheid'. Wat heb je dan aan zo'n bedrijf? Zijn privé is opgegeven toen-ie in de wieg lag. Dan moet je geen kroonprins van Nederland worden." Ton van Brussel, lid van de hoofdre dactie van het Leidsch Dagblad: „Doordat de RVD geen krimp geeft, wordt de privacy van de prins juist aangetast. Zo'n Wilma Nanninga van de Privé die zonder blikken of blozen zegt dat ze de beste paparazzi ter we reld achter de kroonprins heeft aange stuurd. Ze zijn daar kennelijk weer vergeten dat ze na de dood van Diana beloofden het wat kalmer aan te doen. Een simpele verklaring van de RVD dat de prins een vriendin heeft, wie ze is en een paar foto's zouden dat ranzige gejaag van de roddelbladen in elk ge val voor een deel in de kiem smoren." Weekblad Privé, deze week: 'Zodra het kabinet weer compleet is, zal de kroonprins een verzoek bij de regering indienen om met zijn blonde vriendin in het huwelijk te mogen tre den. De toestemming van zijn aan staande schoonouders kreeg Willem- Alexander deze week toen hij vroeg om de hand van FRAULEIN HER ZOG...' Johan Vlemmix, oprichter van de Willem-Alexander-en-Emily-vereni- ging: „Tja, het lijkt er nu wel heel erg op dat- ie een nieuwe vlam heeft. Wij vinden het absoluut jammer dat het Emily niet geworden is, een gewoon Neder lands meisje. Maar het ging ons erom dat we voor een vrije keus voor Wil lem-Alexander waren. De koningin was niet zo blij met Emily. Daarom hebben we toen dat plaatje gemaakt: Emily, ik wil met je trouwen, maar mijn moeder wil het niet. Ik heb de in druk dat het nu toch ook zijn keus is. En als hij gelukkig is, hebben wij er vrede mee. Trouwens, ik heb foto's ge zien, ze lijkt me een beetje hetzelfde type als Emily. Wij worden niet de Willem-Alexander- en-Maxima-vereniging. Dat zou niet fair zijn tegenover Emily. Maar we blij ven zeker bestaan. We heten nu ge woon de Willem-Alexander-vereni ging, we hebben 130 leden en we zijn net een nieuw clubhuis aan het bou- Rob de Bruijn, voorzitter van de Oranjevereniging Rijnsburg, de grootste van Nederland: „Ik vind het een hele goeie zaak. Ik denk dat het goed is - en dat vind ik van iedere vrijgezel - dat hij een vrouw krijgt. Vrouwen hebben over het alge meen een positieve invloed op een man. In zijn geval zou dat kunnen zijn dat hij wat zekerder wordt. Ik wil niet zeggen dat hij onzeker is, maar de rust zou hem ten goede komen. Ze heeft een bepaalde opleiding en opvoeding gehad. Je moet een sterk karakter heb ben, hoor, maar ze lijkt betere papie ren te hebben dan Emily. Prinses Maxima, klinkt goed. En mis schien is het wel het maximale wat-ie eruit heeft kunnen halen. Als je moet kiezen tussen een leuke meid uit hoge re kringen en een leuke meid uit lagere kringen, dan kies je natuurlijk de eer ste. Al heb ik makkelijk praten. U en ik kunnen onze vrouw zelf uitzoeken. Ik vind dat de regering er tot op be paalde hoogte niets mee te maken heeft. Maar dat de antecedenten moe ten worden nageplozen, lijkt me dui delijk. Een verkeerd huwelijk zou onze monarchie kunnen schaden. Hoewel, in Engeland zijn ze allemaal geschei den, en daar is de monarchie nog sterk." Niels de Jong, preses van Minerva: „Eindelijk rust? Nee, hoor. Wij hebben nooit veel last gehad van journalisten, ook niet ten tijde van Emily. Toen hij nog studeerde was de aandacht groter. En dat het geen Minerva-huwelijk wordt, dat moet Willem-Alexander zelf weten." Cees Goekoop, oud-burgemeester van Leiden: „Ik ken hem wel een beetje, maar ik ken haar niet. Dus ik kan er niets van zeggen. Maar als het inderdaad serieus is, en geen zomervlam, dan moeten ze dat zo snel mogelijk bekendmaken. Dan zijn de geruchten de wereld uit, dat is het beste voor iedereen. Nu is het het ene moment een Argentijnse en dan weer een Duitse. Zij zou hem al voorgesteld hebben als haar verloofde, maar dat doen dochters wel meer. Het doet mij denken aan dat varkensvlees spotje, met die verloofde die komt eten. 'Met het keurmerk weet je ten minste wat je in huis haalt."' Johan Troelstra, directeur van Keu kenhof: „Ik gun de man bijzonder veel plezier in zijn vrije tijd en in de liefde. En in derdaad heeft de Keukenhof een tradi tie van op de een of andere manier iets doen met het Koninklijk Huis. Het is een redelijke veronderstelling dat als het tot een huwelijk en een koning schap komt, we daar iets mee doen. Maar we gaan niet dit jaar nog een Prinses Maxima Paviljoen bouwen. Het Oranje Nassau Paviljoen is net open." De talrijke artikelen de laatste maanden over euthanasie, en het zelfbeschikkingsrecht, wel ke aan vooral zéér jonge men sen wordt toegezegd, (zeker als het wetsvoorstel definitief wordt), is een teken van geeste lijke armoede van vooral onze politieke beleidsmakers. Los van het feit, dat men eerder in de tijd reeds een voorstel had ingediend om 16-jarigen, deze beslissing zelfstandig te laten nemen, terwijl de wet in ons land, voorschrijft dat men met 18 jaar pas als volwassen per soon wordt beschouwd. Als zo danig is het moreel af te keu ren, om dergelijke voorstellen als bovengenoemd te overwe gen. Onze Paus J.P. II schreef enkele jaren terug reeds dat wij in West-Europa in een soort cul tuur van de dood bezig waren. De huidige politieke beslissin gen en overwegingen, lijken steeds meer die kant op te gaan. Is het niet absurd om ie mand die nog niet of amper het leven heeft geproefd nu al met deze negatieve cultuur te con fronteren. En is het ook niet ab surd om de ouders buiten spel te zetten?! Het is een regeringsvoorstel, dat dwars tegen het mooie en zinvolle van het leven ingaat. Onwaardig om te overwegen. Moeilijker is het met de catego rie wilsonbekwamen, onge- frisj neeslijk zieke jongerenhui jaar) en demente bef1"* Ondergetekende is niet Pnb die daar een oordeel 1 uitspreken omdat veel fl16 in de praktijk zeer pijhnt moeizaam zijn. Maar het lijkt er al te op dat anderen zich deel aanmatigen, dat economisch gunstig isfh1* de ethische/morele als liet devolle manier van hvve' wordt gezocht. De vra!3" men direct aan euPer moet denken, wanneer3™ dige geneeskunst in staaa' mand zonder veel pijrn8' handelen (laten leven) e niet zeggen dat het lever1 matig gerekt dient te wtfn Er lijkt meer gelet te wdf?' de zorgvuldigheidseise uitvoering van het ge|Gl zo'n injectie al of £bc disch handelen?!) als1 2 waarde van het levenQte betreffende persoon zelliei onze ogen 'gehandww' 'niet leefbaar' is, is dat 1 n zo? Ist- Overheid en arts(en)Pnf niet als rechter over IF0* dood te oordelen. Oof"1 danks een afgemeten wp'! in ons land. 'Geef aan (se! wat aan de keizer toePni en aan God wat herreL hoort'! r^ j.h.m!g Leip v Naar aanleiding van het stuk in de krant van zaterdag 28 augus tus onder het motto OPINIE, wil ik graag de volgende kantte kening malcen. Zoals Theo van den Doel schrijft is er nooit veel waarde ring voor het werk van onze mi litairen geweest, nu niet en in het verleden helemaal niet. Nu staat er in het betreffende stuk dat diegenen die in de tropen hun dienstplicht hadden ver vuld, bij thuiskomst een fiets aangeboden kregen. Navraag bij verschillende oud-collega's is er mij en ook hen niets be kend over het aangeboden krij gen van fiets. Ik vraag mij af of de heer Van den Doel soms in het archief van het ministerie is gestuit op een rekening voor de levering van 120.000 fietsen. Wat wij kregen was een tientje voor elke maand dat wij in de tropen hadden doorgebracht, in mijn geval 38 maanden, dus 380 gulden, wat net voldoende was voor de aanschaf van en confectiepakje, dito ov verdere kleding. in* Onze verdere begelei stond uit zeer negatietfa: op alles wat wij daarl) gedaan door een grote (de onze samenleving, dit i>rz stelling tot bijvoorbeellig volking van Padang, ge&ol Sumatra, die een m<|D hebben opgericht wal ai namen staan vermeldvi; aldaar gesneuvelde 1st, LANDSE militairen inbu 1945-1950. b1 Misschien heeft, na Ote waar onze fietsen danlp gebleven (wellicht kaije Van den Doel dit alsnojet ken), het schrijven f. woordvoerder defensiejip WD in de Tweede Kpai gevolg dat er wat meeijla ring opgebracht zal I c voor hetgeen in Indq c positieve zin is tot size bracht. öt Ch. h. w VoofijT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16