studenten Hogeschool telt 3500 ieuw cursusjaar: vechten, sterrenkijken, dansen en koken i xaoznaciNO in de aardlagen der wetenschap Leiden Regio iiase doet onderzoek naar mantelzorg ONDERZOEK DAG 1 SEPTEMBER 1999 972 15 <jgt een Indiase vrouw uit de miljoenen- ibay ertoe om onderzoek te doen naar ouderen en hun mantelzorgers? Ka- want om haar gaat het, woont en ömenteel gedurende negen maanden in foor het IIAS, het International Institute \n Studies in Leiden, doet Ganesh on de situatie van ouderen die thuis vonen en daar verzorgd of verpleegd Steeds meer ouderen gaan als het ze het "niet meer zelf kunnen niet naar een ver- tehuis, maar blijven thuis wonen en aar verzorgd door familie of kennissen. :el andere situatie dan die in India. In Nederland gingen ouderen vijftig, zodra ze minder goed voor konden zorgen, naar een verzorgings- 1 wordt de laatste vijftien jaar minder. Nu Aeid de sociale zekerheid stapje voor rholt blijven ouderen langer thuis wonen 'mantelzorg' ontstaan. Een situa- iids jaar en dag geldt in India. Daar was dat kinderen voor hun ou- zen. Was, want ook die betrokkenheid de familie is tanende, signaleert Ganesh. 3 India en Nederland wel wat in eikaars te schuiven. vindt het allemaal reuze interessant, ontwikkelingen binnen families die sa- met ontwikkelingen in de maat- ic Ze is dan ook niet voor niets doctor in logie. Eerder vergeleek ze al familierela- ijfika en Zuid-Azië met elkaar. Door dat ik ontmoette ze professor Carla Ris- aan de Universiteit Leiden. Risseeuw en een andere Indiase u op het idee om een soortgelijk onder- ïiVest-Europa te houden. Ze kwamen uit l en omgeving. „Je ziet in Nederland de ontwikkeling dat ou deren langer thuis blijven wonen", vertelt Ga nesh. „Dat wordt gestimuleerd door de overheid, maar de ouderen willen het ook graag. Ik vraag me af hoe ze daarmee omgaan: wat vinden de ouderen ervan, en wat de verzorgers?" Om dat te achterhalen wil Ganesh graag praten met oude ren die verzorgd worden en mensen die een ou dere verzorgen. Ze heeft inmiddels al met vijftien mensen gepraat, maar in totaal heeft ze honderd mensen nodig. Haar speurtocht gaat voorlopig dus nog even door. Hoewel het niet de opzet van haar onderzoek is om de situaties in India en Nederland met el kaar te vergelijken, wil ze daar toch wel iets over zeggen. „In India was het altijd zo dat de ge meenschap de familie in zekere zin dwong om voor de ouders te zorgen. Er werd echt druk op de kinderen uitgeoefend om hun ouders onder hun hoede te nemen. Nu dat minder wordt, moet onze overheid actie gaan ondernemen. Wij kunnen veel leren van de Nederlandse ervaring." Anderzijds ziet ze ook wel problemen in het Nederlandse systeem. „Als de jongeren een druk ke baan hebben en bovendien verhuizen, dan wordt de zorg voor de ouders moeilijk. Boven dien is zelfredzaamheid wel heel mooi, maar in Nederland ligt nog wel eens erg veel nadruk op onafhankelijkheid. Eens komt er een stadium van afhankelijkheid: als je heel erg oud wordt gaat zelfstandig leven gewoon niet meer." Ze wil zich echter niet laten betrappen op waardeoordelen. „We kunnen wel dingen van elkaar leren, maar op een diepere manier. De culturen zijn te ver schillend om zomaar iets over te nemen." Wie Kamala Ganesh wil helpen met haar on derzoek door het beantwoorden van enkele vragen, kan haar bellen op de nummers 071- 5274123 (werk) of 071-5146172. Ganesh heeft een tolk en de informatie wordt vertrouwelijk behandeld. De Hogeschool Leiden groeit. Het aantal eerstejaars ligt dit schooljaar ruim twintig procent hoger dan het afgelo pen jaar. Vooral de pabo doet het goed, met nu al meer dan 160 (Leidse) eerstejaars. Verdeeld over vier studieja ren telt de hogeschool nu ruim 3500 studenten. Kamala Ganesh: „We kunnen wel dingen van elkaar leren, maar op een diepere manier. De culturen zijn te verschillend om zomaar iets over te nemen." FOTO HIELCO KUIPERS leiden onno havermans Dit aantal kan de komende maand nog veranderen, als leerlingen die elders voor een studie zijn uitgeloot zich alsnog in Leiden melden of als studen ten hun aanmelding terugtrek ken. Op 1 oktober is de defini tieve stand bekend. De stijgende lijn in het aantal studenten werd vorig jaar inge zet, na een dip in 1997. Twee jaar geleden meldden zich 869 nieuwkomers aan, 138 minder dan het jaar daarvoor. Vorig jaar steeg het aantal aanmel dingen naar 1046 en dit jaar zijn het er al 1259. De pabo ligt met ruim 160 eerstejaars op kop, maar ook de andere opleidingen doen het goed. Fysiotherapie heeft voor het eerst meer dan honderd eerstejaars (vorig jaar nog 94) en de laboratoriumopleidingen zitten ook fors in de lift. De so ciaal-agogische opleidingen blijven vrijwel gelijk. Alleen ver pleegkunde blijft achter bij voorgaande jaren. Volgens de voorlopige cijfers is het aantal eerstejaars maar half zo groot als vorig jaar (van 132 naar 66). Net als de opleidingen in de ziekenhuizen kampt hbo-v met een negatief imago: hard wer ken voor een klein salaris. Om die reden begint dit najaar een landelijke campagne om exa menkandidaten op de middel bare school te stimuleren voor de gezondheidszorg te kiezen. De Hogeschool Leiden heeft dit schooljaar alle opleidingen samengebracht onder een dak in de nieuwbouw aan de Zerni- kedreef. De pabo's in Den Haag en Heemstede zijn gesloten en de gebouwen verkocht, alleen de Rotterdamse pabo blijft als nevenvestiging bestaan. ke klok er op gelijk zetten: als iities voorbij zijn, begint het jzoen. Buurthuizen, vereni- sn organisaties in Leiden rjiun programma's al klaar, rogramma's de volgende se- o rspntrum De Kooi biedt dit het eerst een cursus astro- pr beginners. De cursus is fs inleiding. Deelname kost Er is een informatiemid- september, de cursus be- atveek later. Speciaal voor „vrouwen beginnen dit najaar in vrouwengezondheids centrum HARA in Leiden twee cur sussen. De lessen 'Besteed je kracht aan je eigen leven' lijken op een as- sertiviteitstraining. Vanaf maandag avond 13 september werken de deel nemers aan hun eigen ontwikkeling en vaardigheden. Informatie en aan melding via telefoonnummer 5233209. De tweede cursus bij HARA is ontleend aan het boek 'De ontem bare vrouw' van C.P. Estés, dat gaat over het terugvinden van de vrouwe lijke intuïtie, kracht en creativiteit. Aanmelden en informatie bij atelier de Rode Parel in Warmond (3011964) .Wie wil dansen, kan te recht bij muziek- en danstheater- groep Tam Tam d'Afrique of bij Ji- van Cappon. Deze laatste organi seert de lessen 'Dansen naar je kern', een combinatie van dans en zelfont plooiing. Er is een proefles op 6 sep tember. Informatie: 5144446. Tam Tam d'Afrique begint op zondag 19 september met een nieuwe lescyclus Afrikaanse dansen. Er zijn tien les sen van elk anderhalf uur. De cursus kost 180 gulden. Informatie en in schrijving via 5143434. Bij Sjelter aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp is nog plaats bij di verse cursussen. Zo kunnen onder leiding van beeldhouwster Leontine Sies beginners en gevorderden van 20 september tot en met 20 decem ber op de maandagmiddag leren boetseren met klei. Vrouwen die willen kokkerellen, recepten uitwisselen en gerechten uit andere culturen willen uitprobe ren, kunnen vanaf vanavond tot eind dit jaar elke woensdag van 17.00 tot 19.00 uur bij Sjelter naar de cursus Koken met Vrouwen. Bij de kosten, 220 gulden, zijn het recept en het eten inbegrepen. Speciaal voor kinderen begint Sjel ter technische cursussen voor mei den en knutselclubs. Ook kunnen kinderen van acht tot en met twaalf jaar leren volksdansen op de dins dagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Op 13 september begint in Sjelter een Gordoncursus voor opvoeders. De cursus begint op maandag 13 september, duurt tien avonden van 20.00 tot 22.30 uur en kent een te- rugkom-avond' na een half jaar. Kosten: 200 gulden per persoon of 375 gulden per paar. Meer informa tie bij Sjelter: 5893135. De Wassenaarse Stichting Adelbert Volwassenen Aktiviteiten biedt naast bovengenoemde Gordoncursus ook cursussen fotografie, beleggen en bridgen. Daarnaast verzorgt zij fiets- excursies. Nieuw dit jaar zijn de cur sussen: Overzicht Kunst- en Cul tuurgeschiedenis; Kunst en Cultuur in de Twintigste Eeuw; Ouders, Jon geren en de Media: Wijnproeven en een opfriscursus dansen in verband met het Millenniumbal op 15 janua ri. De cursussen worden gegeven op de maandagavonden in het Adelbert College aan de Deijlerweg 163 te Wassenaar. De meeste beginnen op 20 september, een aantal na de kerstvakantie, maar de Gordoncur sus begint al op 13 september en de wijncursus op 6 september. Op die datum is er ook een voorlichtings avond over de cursussen. Een uitge breide brochure met informatie is verkrijgbaar bij alle openbare gele genheden in Wassenaar en Voor schoten of na aanvraag op nummer 070-5119224. De Nieuwe Kunstschool aan de Zoutkeetlaan 5 in Oegstgeest, een inititatief voor en door kunstenaars, organiseert lessen schilderen, beeld houwen en grafische kunst. Aanmel den of informatie via 5237200. Leidsch Dagblad ARCHIlïVlilVf hi Prof. dr. Ton van Raan doet onderzoek naar onderzoek ik ANNO 1899 Vrijdag 1 September LEIDEN - Er is sprake van dat de gemeente Leiden heeft aangekocht de buitenplaats 'Rhyngeest', gele gen onder Oegstgeest en grenzende aan het genees kundig gesticht voor krankzinnigen 'Endegeest'. LEIDEN - Hedenmorgen had in de fabriek van de fir ma Clos Leembruggen een ernstig ongeluk plaats. De werkman v. H. rustte n.l. met een voet op den bak van een lift, welke bak tot aan de 2de verdieping opgehaald was, toen de snaar (kabel), waaraan de bak hing, opeens brak, zoodat deze plotseling om laag viel en v. H., zijn steun kwijt zijnde, eveneens voorover omlaag stortte, in den koker van de lift. Met ernstig gekneusden schedel werd hij opgeno men en per politie-brancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar men zijn toestand zeer zorgelijk acht. Naar wij vernemen, wist v. H., dat de lift op dat oogenblik niet in orde was en bestaat er een ernstig verbod in de fabriek om op het toestel te gaan staan. ANNO 1974 willen we bij een vergelijking altijd dat de andere instellin gen op de hoogte zijn. Er zijn dus afspraken hoe om te gaan met het mes dat wij verkopen. We doen tenslotte uitspraken over kwaliteit en dan heb je het over reputaties, dus moet je zorgvuldig zijn." De Universiteit Leiden springt er volgens Van Raan 'over het hele spectrum' goed uit. „Leiden is vanouds bekend om de sterrenkunde, maar ook op gebied van natuurkunde, scheikunde en de meeste me dische vakgebieden behoren we tot de top van Europa. Wij zijn soms verbaasd hoe hoog dat onderzoek scoort. Na Ox ford en Cambridge staat Lei den op de derde plaats. En op het gebied van zowel de Oos terse als de kleine, exotische talen hebben we een van de topcentra in de wereld. Ik be grijp echt niet dat NRC Han delsblad zo smalend doet over het vertrek van professor Ide- ma naar Harvard. Dat is een intellectueel centrum in de we reld, maar het haalt wel z'n nieuwe hoogleraar Chinees uit Leiden!" Dat sommige wetenschap pers zich beklagen over 'publi- catiedwang' doet Van Raan streng af als 'flauwekul'. „We tenschap is communiceren. Al le wetenschappers maken ge bruik van het werk van ande ren. Als je wat uit de pot haalt, dan moet je er ook weer wat aan bijdragen. Een goede on derzoeker komt met resultaten en dan is het zijn plicht om er mee naar buiten te treden. Daar moet je dapper voor zijn, want je moet met de billen bloot. Maar een wetenschap per die niet publiceert, bestaat niet. Net als iemand die be weert dat hij de beste kunste naar sinds Mondriaan is, maar al zijn werk bij zijn schoon moeder op zolder heeft gezet. Je moet je bloot stellen aan kri tiek. Laat die anderen maar zeggen wat ze er van vinden en laat ze je proeven nog maar eens overdoen. Als het mooi is, krijg je ook de eer, wat dat be treft is de wetenschap erg de mocratisch." het front der wetenschap, dat is het streven van de En met succes. Niet zelden brengen Leidse rrzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan '^inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een Ljdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. veek vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Ton van Raan. een aardige natuur ijs kunnen worden, denkt J Maar zijn wetenschap- carrière verliep anders, n Raan doet onderzoek Als directeur t Centrum voor Weten- en Technologie Studies i in Leiden spit Van [i de aardlagen van de bhap. Op zoek naar Iers, zoals het trombo- van de afdeling 'ologie van het LUMC. jchappelijk werk dat in- 2i|>naal de toon aangeeft, wetenschap is een actief Q, stelt Van Raan. „On- zijn er doorgaans tosnel te publiceren. We- 1 gaat het al snel om liljoen publicaties per It is gigantisch. Elk jaar r zo een nieuwe aard- Veel onderzoekers ge- j in hun publicaties de et jen van eerder onder- i.Mj analyseren dat; we ioe vaak een onderzoek ^geciteerd en vergelijken andere publicaties in gebied." prekend onderzoek 5Ej vanzelfsprekend vaak jgid. Zo kon Van Raan mljnvoudig te turven, vast- het onderzoek naar ch|olling in de vaten van de Leidse fa- geneeskunde met kop ouöuders boven het inter- gemiddelde uit- lOnlangs werd dat door anse onderzoekers be- Maar het werk van Van .t dieper. „We bekijken er citeert, wanneer dat en waar. Dan open je Ie systeem van aardla- leestal is een publicatie derde jaar op zijn top, irdt er het meest geci- 'innen het eigen vakge- aar het wordt echt inte- als je ziet dat ook ande re vakgebieden er in latere ja ren gebruik van maken." Het onderzoek van Van Raan laat op die manier zien hoe verschillende ontdekkingen sa men kunnen leiden tot een doorbraak. „De overheid is nogal gebrand op het maat schappelijk nut. Ze eist snelle toepassing. Soms lukt dat. In de biotechnologie zie je bij voorbeeld een snelle opeenvol ging van ontwikkelingen. Maar in de telecommunicatie is de vooruitgang van de laatste ja ren, zoals fax en gsm, geba seerd op fundamentele ont dekkingen uit de jaren twintig. Het duurde nu eenmaal lang voor*de techniek voorhanden was om die ontdekkingen toe te passen." Van Raan vindt dat de over heid de academische wereld ten onrechte onder druk zet. „Universiteiten zijn bestemd om het front van de weten schap te "verschuiven. Je kunt niet verlangen dat ze zich uit gebreid met de directe toepas sing bezighouden. Dat moeten ze overlaten aan een instelling als TNO, die met veelal be staande kennis een technologi sche doorbraak probeert te vinden. TNO zoekt bijvoor beeld naar de kruispunten van fysiologisch onderzoek en techniek, maar de universitei ten moeten zorgen dat het menselijk volume aan kennis zo groot is dat we zo'n kruis punt kunnen bereiken." „De overheid weet wat dit betreft niet waarover ze het heeft. Maatschappelijk nut kan niet worden afgedwongen. Niemand kan een medische oplossing voor kanker afdwin gen. Kennedy kon wel een man op de maan afdwingen, want die- techniek was er, we wisten alles. Maar Nixon liep vast met zijn 'war against cancerVoor spellen in de wetenschap is per Prof. dr. Ton van Raan. definitie een hachelijke zaak. Als onderzoeker ben je een avonturier." Toch doet Van Raan zelf op toepassing gericht onderzoek. Op verzoek brengt hij onder zoeksinstituten of vakgebieden in kaart. Dat gebeurt door lijs ten samen te stellen van de meest karakteristieke woorden die in publicaties voorkomen. Vervolgens worden de lijsten van alle individuele publicaties vergeleken en op basis van overeenkomsten geclusterd. „Alsof je de DNA-code van een beest kraakt en daarmee de diersoorten in kaart brengt", aldus Van Raan. Zo schetst de onderzoeker de ontwikkelin gen in een vakgebied, waarna hij met behulp van de hoeveel- FOTO HIELCO KUIPERS heid citaten tevens het presta tieniveau van de instituten op de kaart kan inkleuren. Op drachtgevers kunnen zien wel ke positie ze ten opzichte van 'de concurrentie' innemen. Soms brengt Van Raan dat in een dilemma. „Iemand die messen verkoopt, weet ook niet of de koper er iemand mee gaat neersteken. Wij willen al tijd weten hoe onze resultaten worden toegepast. We eisen ook altijd een parallelvisie van vakdeskundigen. Stel dat de minister de wiskunde in Ne derland wil reorganiseren en ons vraagt welke instituten de beste zijn, dan verlangen wij een begeleidingscommissie waarin alle wiskunde-institu- ten vertegenwoordigd zijn. Ook Maandag 2 september LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar heeft gisteravond bij een woeste rit door de straten waarbij hij achter volgd werd door de politie, twee mensen doodgere den. Het ongeluk had omstreeks tien voor half zeven plaats in de Haarlemmerstraat. De slachtoffers zijn een 68-jarige vrouw en haar 33-jarige zoon uit Lei den. De auto, een Volvo van een Leidse arts, was tussen twaalf uur en kwart over twaalf gisteren op het terrein bij het Diaconessenhuis gestolen. De jon geman had de arts kennelijk gevolgd, want diens au tosleuteltjes werden uit zijn jas, die in het zieken huis hing, ontvreemd. De arts deed al spoedig aan gifte van de diefstal. De politie in het hele land werd in kennis gesteld en om tien over zes werd de gesto len Volvo in Hoogmade gesignaleerd door de plaat selijke politie. Het bericht werd doorgegeven aan de Leidse politie, die op de Willem de Zwijgerlaan de wilde achtervolging begon, waarbij de Volvo met een snelheid van tenminste 130 kilometer reed. Na een woeste rit door de stad reed de auto met volle snel heid de Haarlemmerstraat op. De politie in de Haar lemmerstraat durfde met met volle snelheid te rij den, maar zette de tocht wel met geluidssignalen en zwaailicht voort. Een van de argumenten daarvoor was dat eventuele voetgangers gealarmeerd zouden worden. Ter hoogte van pand 59 raakte de Volvo al links en rechts de trottoirband. Bij pand 99 verloor de jongeman helemaal de macht over het stuur. Hij raakte uiterst links de trottoirband, vloog naar rechts en belandde tegen de pui van schoenenzaak Bata, schoot door naar de portiek van fotohandel Lind- hout, waar zich de vrouw en haar zoon bevonden. Zij moeten op slag dood zijn geweest. De auto kwam tot stand tegen de pui van boekhandel Zandvliet, waar de jongen uit de auto werd geslingerd. Hij liep daar bij vermoedelijk een scheurtje in de schedel op, maar verkeert buiten levensgevaar. De politie heeft hem nog niet kunnen verhoren. Toen de jongeman in de EHD-auto werd gesjouwd, moest de politie voor komen, dat omstanders hem te lijf gingen. LEIDEN Delft. - LFC begon gisteren de competitie in de eerste klasse met een gelijk spel (0-0) tegen DHL uit FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15