Leiden Regio 100 CDA móet vertrek uit college overwegen' 1 Een wirwar van speelplekken en -tuinen Nooit verzet Kruijt tegen 'onaanvaardbaar' EZH-besluit Hevige kritiek deed wethouder de das om •ENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF ANNET VAN AARSEN. 071-5356436 lan in Hazewindsteeg aangehouden iden» Even na middernacht werd er ingebroken in een pand in de Oude Vest. Agenten troffen in de Hazewindsteeg (naast schouwburg) iemand aan met een schroevendraaier. Het hg om een 24-jarige man die zei illegaal in Nederland te zijn. .eidenaar krijgt klap iden Twee mannen zijn gisteravond gearresteerd in een ho- cagelegenheid aan het Stationsplein. Een 49-jarige man uit •iden maakte daar beledigende en discriminerende opmerkin- ïn tegen een Alkmaarder (27). Toen de dronken Leidenaar op i Alkmaarder afkwam, gaf de laatste hem een klap. De Leide- jar moest ook mee naar het bureau. 4an weigert blaastest en vlucht iden» Een 39-jarige man uit Rijswijk is vanochtend rond 5 uur 3 de Cornelis Schuytlaan opgepakt wegens rijden zonder rijbe- ïjs en het weigeren van een blaastest. De man probeerde er Dg vandoor te gaan. ROBBERT MINKHORST De gisteren afgetreden CDA-wethouder Kruijt heeft zich in het college nooit verzet tegen het inboeken van een grote stijging van de dividend-inkomsten op de Leidse aandelen in het energiebedrijf EZH. Dat stelt PvdA-wethouder Tjeerd van Rij in een reactie op de klacht van Kruijt dat hem voor de vakantie 'onaanvaardbare' besluiten door de strot zijn geduwd. Daarbij duidde Kruijt met name op het uitkleden van de Zalmsnip en op de gang van zaken rond de EZH-aandelen. „We hebben dat met z'n allen beslist", stelt Van Rij over het inboeken van het hoge EZH-dividend. „Als hij niet akkoord ging, had hij dat moeten zeggen. Maar er was geen verschil van mening met de CDA-fractie. Het gold vooral voor Huib zelf. Hij moest voor zichzelf akkoord gaan met zaken waar hij het heel moeilijk mee had. Het was meer een worsteling met zichzelf. Ik merkte dat hij steeds bleker zag." „Huib is een hele beste, ijverige, eerlijke jongen. Hij is slim, maar qua levenserva ring, uitstraling en het vermogen om an deren te overtuigen kwam hij wel eens in de problemen", zegt Van Rij. „Ik heb gro te waardering voor zijn inzet en oprecht heid. Als wethouder moet je durven kie zen en moet je die keuzes aan anderen weten over te brengen. Dat laatste kostte Huib nog wel eens moeite." „Ik heb veel tijd aan hem besteed, zeker het laatste half jaar. Als de samenwerking niet gaat, moet je ook bij jezelf nagaan waarom het niet lukt. Ik ben ervan over tuigd dat we er alles aan hebben gedaan hoe we het konden verbeteren. Alle hulp die we hem konden geven, hebben we hem ook gegeven. Als het toch niet lukt, is dat voor beide partijen vervelend." Kruijts ontslag rekent Van Rij ook zich zelf aan. „Hij ging de discussie vaak niet aan. Je kreeg er heel moeilijk uit wat hem dwars zat. Ik denk dat het niet aangaan van de confrontatie ook te maken heeft met de uitstraling van anderen. Ik vind bij mezelf wel, en dat wordt af en toe ook ge zegd, dat ik veel harder over kom dan ik zelf vind en voel." 'ominente christen-democraten zien meer heil in oppositie eminente CDA'ers zien weinig brood in het simpelweg rvangen van de gisteren afgetreden Huib Kruijt. „Het llege is sleets", meent Aart van Bochove, de voorgan- r van Kruijt die in april 1997 door zijn eigen CDA werd ;ezet als wethouder financiën. Een andere oud-wet- uder van het CDA, Wilbert Hettinga, denkt dat de Ictie zich maar eens de vraag moet stellen of ze nu op- ïuw een man op het pluche wil zetten. „Ik denk dat t niet zo slecht zou zijn als het CDA uit het college ipt en zich eens rustig bezint op de toekomst." )EN ANNET VAN AARSEN jlBERT MINKHORST CDA-fractie liet gisteren in li korte verklaring weten dat Kruijt wil vervangen door 3 andere christen-demo- lat. Maar lossen de college- (tijen de problemen op door lipelweg een nieuwe wethou- 1 binnen te loodsen? Er zijn »nsen die daar ernstig aan ijfelen. Van Bochove: „Ik tistateer een constructiefout, p los je niet op door nu Huib [rijt als wethouder te vervan- voor een nieuwe. Het zou 3-gangen keuze menu 59,75 Voorstraat 133a, 2201 HS Noordwijk (Binnen) tel. 071-3648932 fax 071-3647149 geopend vanaf 17.00 uur. Ma./di. gesloten het beste zijn als de partijen nu de kans grijpen om de college onderhandelingen van vorig jaar nog eens goed over te doen. De fracties moeten daar bij naar alles kijken: naar de collegesamenstelling maar ook naar de personele samenstel ling. Vorig jaar is veel en veel te gemakkelijk de bestaande coali tie voortgezet. Er zat geen enke le vernieuwing in. Er zaten al veel butsen, al veel oud zeer. Dat is niet zo vreemd. Als je in kleine kring lange tijd met het luik dicht opereert, gaan er za ken irriteren." Van Bochove ziet duidelijke tekenen dat de kwaliteit van het stadsbestuur verslechtert. „Gis teren was ik op de zoveelste re ceptie, vertrok er wéér een ambtenaar. Er is een eindeloze rij vacatures. De kwaliteit van het bestuur gaat tekort schie ten. De leegloop heeft echt niets te maken met Huib Kruijt. De fut is er gewoon uit. Het ver trek van Kruijt is een goede aanleiding voor een tussentijd se reconstructie van het college. Er*zit genoeg benul in de raad, er zitten voldoende goede men sen. Laat ze maar een time out nemen. Dat is beter dan een kreupel college op weg te stu ren naar een volgend incident." Hettinga ziet meer heil in een overstap van zijn partij naar de oppositiebanken. „Misschien kunnen ze op die manier over een paar jaar sterker terugko men. Maar ja, het CDA heeft ook het trauma van zestien jaar oppositie achter de rug. Dat is nog niet vergeten." Nieuwe college-onderhande lingen ziet Hettinga juist niet zitten. „Je kunt mooie nieuwe afspraken maken, maar je blijft met dezelfde mensen zitten. Zo'n Van Rij verander je niet, die man is van nature zo. Hij draait al heel lang mee, hij heeft een geweldige dossierkennis, kent de materie enorm goed. Hij loopt iedereen vijf, zes jaar vooruit. Alleen een krachtige persoonlijkheid kan tegenwicht bieden." En als het CDA danrtoch wil blijven meeregeren, constateert Hettinga, dan heeft de fractie een probleem. „Het moet een ijzersterke vent zijn en die heb ben ze niet in de huidige frac tie. Ton van Dijk bijvoorbeeld, is een heel aardige man en een serieus raadslid. Maar als die de klus moet klaren, is hem het zelfde lot beschoren als Kruijt. Ik denk dat de fractie een paar pijnlijke beslissingen moet ne men en een paar rpensen op de lijst moet overslaan. De fractie moet maar eens proberen om Wim Blijie (nummer 8 op de lijst, zijn naam valt vaker, red.) de raad in te krijgen. Dat is de enige met de juiste gereed schappen." CDA-fractievoorzitter Marjan de Jonge houdt zich zeer op de vlakte over wat komen gaat en over wat er moet gebeuren. Maar dat er wat moet verande ren in de wijze van besturen en in de omgang van de wethou ders met elkaar, staat voor haar vast. „Het is de hoogste tijd dat er iets gaat gebeuren. Het colle ge functioneert niet op z'n best. We moeten in gezamenlijke verantwoordelijkheid het colle geprogramma uitvoeren. Dat komt niet echt van de grond." Maar hóe het beter kan, zegt de fractieleider niet. Het is overigens nog te vroeg om al te speculeren over een opvolger van Kruijt, vindt De Jonge. „Dat is nog helemaal niet aan de orde. Ik kan alleen constateren dat de andere par tijen graag met ons doorwil- len." Wethouder Van Rij: „Er zijn niet echt zware politieke meningsverschillen. De politie ke basis is aanwezig. Ik zou zeg gen: Geef het CDA de tijd om een opvolger te vinden." n de mini-speeltuin aan het 'an der Waalsplein komt geen lijbaan. In juni begonnen Su- anne en Marlies Dubbelde- nan (13 en 10 jaar) samen met .indy en Ryan van Zijp (4 en 1uit de Hugo de Vriesstraat en handtekeningenactie voor o'n speeltoestel in 'hun' speel- uin. Ondanks een slordige 300 rabbels wilde de gemeente liet verder gaan dan een op- napbeurt van de huidige peeltoestellen, die inmiddels leeft plaatsgevonden. De charnieren en kettingen van le schommels zijn vernieuwd ■n er zijn een nieuwe touwlad- ler en zweeftouw opgehangen. )e vier actievoerders zijn blij net de opknapbeurt, maar te- iurgesteld over het feit dat er 'een glijbaan komt. vlaar voor het viertal komt er ien alternatief in de Professo- enwijk. Op een steenworp af stand van het Van der Waals plein, aan het Kamerlingh On- nesplein, wordt nog deze maand door de gemeente be gonnen met de aanleg van een andere speelplek. Voor het Lammenschansstation komt een veldje met drie banken, een hinkelbaan, een kleine en een grote veerwip en een ban denzwengel. En alsof dat nog niet genoeg is, wordt er in de aangrenzende Burgemeesterswijk ook nog -eens een speeltuin aangelegd. De speelvoorziening in het Roomburgerpark langs de Van Vollenhovenkade moet in maart van het volgend jaar opengaan. Is dat niet een beet je veel van het goede? „Nee", zegt ambtenaar Deij van Beleid en Groenbeheer van de gemeente. „Aan het Van der Waalsplein en het Kamerlingh Onnesplein zijn dan speelplek- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ken en in Roomburg komt een speeltuin." Dat er aan het Ka merlingh Onnesplein een speelplek komt terwijl er aan het Van der Waalsplein al een is, vindt Deij niet vreemd. „De De Sitterlaan is voor veel kin deren namelijk een barrière wat oversteken betreft. Boven dien is er jaren geleden door de gemeente een belofte gedaan." Tot slot hebben wij voor de vier jonge actievoerders goed nieuws. In de speeltuin in het Roomburgerpark komt een glij baan. Het is even een stukje lo pen vanaf de Hugo de Vries straat maar die moeite wordt dan ruimschoots beloond. Tenminste, als de De Sitterlaan of de Burggravenlaan geen moeilijk te nemen barrière vormt en veilig wordt overge stoken. Plantsoen Zelden zal er zoveel gezeur, ge zever en gezanik zijn geweest als bij de renovatie van ons al ler Plantsoen, zoals die het af gelopen jaar gestalte heeft ge kregen. Ontdane omwonen den, boze biologen en pissige passanten vochten om voor rang als het ging om het spuien van kritiek. De klachten waren velerlei en varieerden sterk. Of het nu ging om het ophogen van grond, het verzieken van vijvers of het wegspoelen van eerder aangevoerde restpro- ducten uit Belgische steengroe ven - steeds was er wel wat aan de hand daar aan die fraaie sin gel. En nu ligt er maar weer een brief van een woedende wan delaar. Gericht aan gemeente, gemeenteraad en Blauwe Steen. Die beklaagt zich daarin over de geelkleurige toplaag van de paden en dan met name als dat in aanraking komt met (regen- )water. Niet alleen blijven er volgens A.M. Coebergh van den Braak na een bui hinderlijke plassen staan, maar hij en zijn collega-wandeiaars komen ver volgens thuis met met slijk be smeurde schoenen en broeks pijpen. Want eenmaal nat spet tert en spat het gele spul dat het een lieve lust is. Met angst en beven ziet de briefschrijver straks de herinrichting van het Roomburgerpark tegemoet. Gaan ze de paden daar met de zelfde vieze substantie beleg gen, zo vraagt hij zich nu ver twijfeld af. We weten het niet. Wél weten we dat de wegen van de ge meentelijke dienst Milieu en Beheer soms ondoorgrondelijk zijn. Zo trok er begin juli een noodweer over de stad. Een deel van de pas aangelegde pa den in het Plantsoen spoelde met de regen weg. Het Gralux, zoals dat goedje uit die Belgi sche mijnen heet, moest nog inklinken, heette het toen. Een kwestie van aanloopmoeilijk heden, zeg maar. Nee, wegha len was niet aan de orde. In september - deze maand - krijgt het hele Plantsoen nog een zogenaamde check-up. Omdat het de afgelopen maan den vooral gortdroog is ge weest, is het aannemelijk dat dat inklinkingsproces zich in tussen voltrokken heeft. Meer gaten zullen er vermoedelijk niet vallen. Dus blijft het gele goedje liggen waar het ligt. Daar is briefschrijver Coebergh van den Braak beslist niet blij mee. Hij pleit voor het nemen van maatregelen, voor het ver vangen van die troep. Want het mag dan blijven liggen - er blijft óók-water op staan. Als Pluvius zich straks in herfstige toorn ontlaadt, raadt hij zijn collega-wandelaars in elk geval aan een straatje om te gaan en het Plantsoen maar te mijden. Vieze voeten, smerige pijpen en gore vegen zijn anders je deel. En ergernis, vooral ergernis. eric-jan berendsen ad van kaam COMMENTAAR Triest Triest' is het woord dat vrijwel iedereen heeft gebruikt die com mentaar op het vertrek van wethouder Huib Kruijt mocht leveren. En dat was zijn afscheid inderdaad. Onvermijdelijk, maar daarom niet minder triest. Kruijt heeft zich de afgelopen twee jaar zelf in de nesten gewerkt. Zijn gezag in de politiek, dat nooit heel groot is geweest, blad derde snel af door een reeks hele en halve missers. Kruijt was kennelijk niet uit het juiste bestuurdershout gesneden. Aan de andere kant: hij kon ook nauwelijks terugvallen op zijn ei gen partij, het CDA. Zelfs toen de coalitiepartijen hem vlak voor de zomer door de mangel haalden over de Zalmsnip, namen de christen-democraten het niet opvallend voor hem op. Bang als ze kennelijk waren uit het college te worden gestoten. Het CDA wekt de indruk dat het bijna ten koste van alles aan het pluche hecht. Kruijt heeft zijn bureau nog niet leeggeruimd, of de christen-democraten laten weten dat ze gaarne bereid zijn om een nieuwe wethouder te léveren. Zonder dat ze voorwaarden stellen die zicht geven op een betere afloop. Want dat de huidige samenwerking binnen het college heel wat te wensen overlaat, is onder meer door het onderzoek van Bakkenist bij de dienst Cul tuur en Educatie overduidelijk geworden. Het CDA geeft Kruijt zelfs nog een trap na door te melden dat er absoluut geen inhoudelijke verschillen van mening zijn met de andere collegepartijen. Kortom, het lag aan Kruijt. Terwijl de in middels ex-wethouder juist verklaarde dat er wel degelijke grote, inhoudelijke problemen waren. Waar onder het feit dat hij, op ge zag van de andere collegepartijen, de inmiddels hevig omstre den hogere opbrengst van de EZH-aandelen in de begroting moest zetten. Het CDA zoekt een nieuwe wethouder in eigen gelederen. Het is te hopen dat ze een absolute topper vinden. Iemand die goed genoeg is om het zonder zijn partij te kunnen stellen. opbrengst inderdaad te hoog was ingeschat. Hij had echter zijn mond gehouden uit hoop op een betere samenwerking binnen het college. Eerder dit jaar was Kruijt als welzijnswethouder al flink on der vuur komen te liggen. Een paar maanden geleden stelden zowel oppositiepartij WD als PvdA dat Kruijt zich moest be moeien met de interne strubbe lingen binnen de Leidse Wel zijnsorganisatie, waar perso neel en management met el kaar overhoop lagen. Per slot van rekening pompt de ge meente jaarlijks grote bedragen in die organisatie, zo luidde de motivering van de critici. Kruijt heeft echter altijd op het stand punt gestaan dat hij zich niet in de interne aangelegenheden van de welzijnsorganisatie wil de mengen. Uiteindelijk besloot het bestuur van de LWO een onderzoek te laten uitvoeren naar het hoe en waarom van de wrijvingen. De uitkomsten van dat onderzoek leidden recent tot het ontslag van directeur Ate Flapper. Twee jaar geleden volgde Kruijt zijn partijgenoot Aart van Bochove op als wethouder fi nanciën en economische za ken. Het CDA had zijn vertrou wen in Van Bochove opgezegd omdat hij niet goed zou com municeren met zijn fractie. De manier waarophij aan zijn nieuwe baan kwam, noemde Kruijt destijds 'heel onplezie rig'. Een paar dagen voordat hij door zijn eigen partij naar vo ren werd geschoven voor de wethouderspost had Kruijt nog op het punt gestaan uit de Leid se gemeenteraad te stappen omdat hij het gekrakeel in zijn fractie beu was. Ruim drie jaar geleden trad Huib Kruijt voor het eerst op de voorgrond, toen hij na een in terne organisatie bij het CDA naar voren werd geschoven als woordvoerder over de gemeen- tefinanciën. Tot die tijd had hij een jaar of zes, door zijn eigen partij 'een grote belofte' ge noemd, vrij anoniem in de ge meenteraad geopereerd. leiden herman joustra De hevige kritiek van het afge lopen jaar op zijn functioneren is wethouder Huib Kruijt uit eindelijk toch te veel geworden. Een maand of wat geleden noemde hij het gekrakeel rond zijn persoontje nog 'een kom kommer'. De pers zou uit ge brek aan kopij, de kritiek op zijn optreden als wethouder hebben opgeblazen, zo luidde zijn verweer. Feit was echter dat die kritiek al bijna een jaar in alle hevigheid aanhield.Directe aanleiding voor de verzuchting van Kruijt over het gekrakeel en de komkommer vormde de kwestie met de Zalmsnip. In de Perspectiefnota van het college stond dat de Zalmsnip, de hon derd gulden extra voor de min der bedeelden in de stad, zou worden verlaagd van 100 naar 75 gulden. Het college wilde die verlaging, die de gemeente 1,4 miljoen gulden zou opleveren, gebruiken om inwoners met hoge woonlasten te ontzien. De PvdA en GroenLinks wilden dat geld echter liever ergens anders vandaan halen. De PvdA-motie waarin vervolgens werd ge vraagd de Zalmsnip te repare ren door de onroerend-zaakbe- lasting te verhogen was voor Kruijt onaanvaardbaar. Binnen het college dreigde hij zelfs uit de coalitie te stappen als de motie zou worden aangeno men. Uiteindelijk werd de zaak toch gesust. Daar is de afgelopen maand de affaire rond de aandelen van de EWR nog bijgekomen. Lei den voert nog steeds een enor me strijd met de omliggende gemeenten over de verkoop van de 12,6 procent aandelen van de EWR in het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Hofland dat aan het Duitse Preussen Elektra werd verkocht. De aandelen, die tus sen de 170 en 300 miljoen waard zijn, werden aanvanke lijk geheel door Kruijt geclaimd. Onder meer oppositiepartij WD had daar grote kritiek op. Leiden zou zich veel te rijk re kenen. Pas na zijn aftreden maakte Kruijt bekend dat die DE WE OM JE ,h R E L D HEEN m g. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op woensdag 6 oktober. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13