Potentieverhogende eieren als delicatesse In Natura De woede van de wesp Boren naar leven op Mars Muskietenvis lust ook kikkervisjes DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5 Het kan beslist beter, dat klimaat van ons, maar deze zo mer hebben we niet veel te klagen. Dus zien we ons ge noodzaakt over iets anders te mopperen dan over het weer. Bijvoorbeeld over iets dat door het mooie weer wordt teweeggebracht. Zoals wespen. Prachtige zomer, jawel meneer, maar die wespenplaag, daar word je toch helemaal crazy van? Opruimen, die handel! Weg met die enge steekbeesten en hun rare nesten! Wij zetten de na tuur volledig naar onze hand en als wespen ons overlast bezorgen, maken we er gewoonweg korte metten mee. Nee, zélf zo'n nest opruimen, daarvan kan uiteraard geen sprake zijn. Ben je gek. Voor slechts honderd gulden komt een ongediertebestrijdingsbedrijf de boel al wegha len. Klaar is Kees! Opgeruimd staat netjes, dat is ons de vies! Maar wat stelt die overlast nou eigenlijk voor? Het pro bleem wordt in eerste instantie simpelweg gevormd door het feit dat wij bij mooi weer graag buiten zitten en dan geconfronteerd worden met de realiteit dat we de open lucht moeten delen met vliegen, muggen, hommels, bijen en wespen. De meeste insecten zijn met een enkele handbeweging weg te jagen of kunnen met een forse mep worden platgeslagen, maar wespen blijken uit ander hout te zijn gesneden. Ze gaan woedend in de tegenaanval en zo gauw ze de kans schoon zien, trakteren ze ons op een venijnige steek. Ze doen dus iets terug en dat is natuurlijk onaanvaardbaar! Omdat wespen van dezelfde dingen houden als wij, ko men ze enthousiast naar ons balkon, terras of tuintje. Daar vinden ze de zoetigheden waarop ze zo verzot zijn. Daar kunnen ze zich van de vroege ochtend tot de late avond te goed doen aan limonade, ijs, gebak en alle ove rige lekkernijen waarop we onszelf graag trakteren tijdens warme zomerdagen. Dat ze tevens niet kunnen afblijven van de heerlijkheden op de barbecue is het gevolg van hun, naar onze mening onsmakelijke gewoonte zich in het vrije veld ook te laven aan de sappen die vrijkomen uit in ontbinding verkerende kadavers. Dit alles leidt ertoe dat wij onze vrije uurtjes buiten voor een aanzienlijk gedeelte besteden aan slaan, meppen, schreeuwen, hollen en rennen. Dergelijke wilde acties blijken door de wespen verkeerd te worden geïnterpre teerd. In plaats van af te druipen, vallen ze aan. Zo zijn wespen. In hun ogen is de aanval de beste verdediging. Daarbij wordt het enige wapen in de strijd gegooid dat ze bezitten: de angel. Een wespenvolk op volledige sterkte telt gewoonlijk een paar duizend dieren. Deze staat is op gebouwd uit een vruchtbare koningin, een gering aantal vruchtbare mannetjes en een massa onvruchtbare vrouwtjes. Deze laatste worden werksters genoemd, om dat ze alle voorkomende werkzaamheden verrichten: ze bouwen het nest, verzorgen de door de koningin gelegde eitjes en de daaruit komende larven, en ze slepen het voedsel aan. Zelf zijn ze niet tot voortplanting in staat. Hun legboor is daarom omgebouwd tot een scherp wa pen. Dit zit aan het uiteinde van het achterlijf. Het be staat uit een in het midden geplaatste buis, die van twee groeven is voorzien, waarin twee spitse lancetten heen en weer kunnen glijden. Deze lancetten hebben een vlijm scherpe punt en zijn aan één van de zijkanten uitgerust met zaagtanden. Bij het steken zorgen bewegingen van segmenten in het achterlijf ervoor dat de twee lancetten in het vlees van het slachtoffer worden gedreven. Ze wrikken zich via de zaag tanden beurtelings dieper naar binnen. Tijdens dit kar weitje, waarbij de wesp zich stevig aan het slachtoffer vastldampt, persen de lancetten het gif uit de inwendige gifblaas regelrecht via de holle buis de steekwond in. Is de klus geklaard, dan wordt de driedelige angel terugge trokken en maakt de wesp dat hij wegkomt. De angel be zit geen weerhaken zoals dit bij de bij het geval is, en kan dus onbeschadigd worden teruggetrokken. Een bij zal zich na de steek moeten losscheuren van de vastzittende angel, hetgeen vrijwel altijd een dodelijke verwonding te weegbrengt. Een wesp kan echter naar hartelust steken, totdat het gif op is. Zolang de voorraad strekt dus. De pijn die op een wespensteek volgt, wordt veroorzaakt door de gifstoffen histamine, serotonine en kinine, maar het zijn de eiwitbestanddelen van het gif waardoor aller gische reacties worden opgeroepen. Deze beperken zich meestal tot een ferme, flink jeukende bult en roodheid van de huid, maar kunnen ook heviger zijn: hoofdpijn, koorts, misselijkheid, benauwdheid, versnelde hartslag en bloeddrukdaling. Slechts in enkele gevallen treden he vige shockverschijnselen op en kan het slachtoffer zelfs overlijden. Cijfers wijzen uit dat het aantal ernstige reacties op wes pen- en bijensteken sterk aan het toenemen is, maar in het algemeen kan met een gerust hart gezegd worden dat we voor wespen niet bang hoeven te zijn. Eén voorzorgs maatregel om niet te worden gestoken kunnen we dage lijks allemaal nemen: ga niet als een dolleman tekeer wanneer er een wesp in de buurt is. Reageer niet op het beestje, dan zal er niets gebeuren. THEO SCHILDKAMP Zeeschildpad dreigt in Suriname kopje onder te gaan IEDE Cryptogram Horizontaal: 1Verteerbaar stukje elektronica (4); 4. Saaier kan niet, daarom moet het gelest worden (5); 7. Die kwant is een afknijper (7); 8. Zo dicht kan de inzet zijn (3); 9. Ook zonder manen blijft het een slim paard (3); 10. Verkeersplein in een gebouw (7); 12. Niet helemaal een vogel? (7). Verticaal: 2. Een gevoelloos mens mist dit orgaan (4); 3. Stempel van een vogel (6); 4. Spoedig met vruchten omhangen (8); 5. Wat blijft 'r voor een Europeaan over? (4); 6. Geen volk om mee op te schieten (6); 9. Direct van de dichter (4); 11Jongen van gewicht (3). ARMAND SNUDERS Suriname heeft een onweer staanbare aantrekkingskracht op zeeschildpadden. Eik jaar tussen maart en september komen duizenden van deze logge beesten naar de stran den langs de kust om nesten te graven en eieren te leggen. Maar er liggen vele gevaren op de loer. Vooral stropers dra gen er toe bij dat het voortbe staan van de schildpadden in gevaar is. Met name omdat aan de eieren een potentiever hogende werking wordt toege schreven. De Nederlandse bio logen Jeroen Swinkels en Luc van Tienen trekken zich het lot van de trage zeemonsters aan en zijn sinds enkele jaren tijdens het legseizoen op de stranden in de nabijheid van het indianendorp Galibi te vinden. Ze doen daar onder zoek, geven voorlichting aan de lokale bevolking, verplaat sen de nesten, redden de jon gen en trotseren de miljarden muskieten. Vanuit de Atlantische Oceaan komt ze aangezwommen om enkele minuten later het water uit te kruipen. Het is een leder schildpad met een lengte van zeker anderhalve meter. Suri- namers noemen haar aitkanti, wat acht kanten betekent, naar de vorm van haar reusachtige schild. Ze schuifelt met haar logge lijf tientallen meters het strand op omhoog en begint di rect een grote kom te graven met haar imposante voorflip pers. Vervolgens maakt ze met behulp van haar achterpoten een leggat. Tijdens deze in spanningen komen er grote druppels uit haar ooghoeken. Het lijkt alsof ze huilt maar in werkelijkheid verdwijnt via klie ren het overtollige zout uit haar lichaam dat, nu ze aan land is, een veel te hoog zoutgehalte heeft. Als het leggat diep genoeg is worden de eerste eieren gelegd. Er vallen er bijna honderd, stuk voor stuk en met de vorm van een pingpongbal, in de kuil. Het is een schitterend schouw spel. Maar deze aitkanti heeft de pech dat haar verrichtingen worden gadegeslagen door en kele Karaiben, een indianen stam die hier van oudsher in de omgeving van Galibi is geves tigd. Het stropen is voor hun een traditie. Generatie op gene ratie zijn nesten van zeeschild padden opgespoord en de eie ren opgegraven. Als de zeeschildpad haar laatste ei in de kuil heeft laten vallen, beginnen de stropers haar met stokken te porren om te voor komen dat ze de kuil met haar achterpoten weer dicht gooit, wat de stropers extra werk ople vert. Ze duwen haar opzij, het dreigende geblaas en gepuf van het verbolgen dier negerend. Uiteindelijk is ze genoodzaakt de oneerlijke strijd op te geven en verlaat het nest in de rich ting van de zee. Het is een be schamend gezicht en de tranen Suriname heeft een onweerstaanbare aantrekkingskracht op zeeschildpadden. Elk jaar tussen maart en september komen duizenden dieren naar de stranden om nesten te graven en eieren te leggen. foto cpd uit de ooghoeken lijken deze keer wel echt te zijn. Het nest wordt in rap tempo leeggehaald, terwijl een van de stropers over het wateropper vlak tuurt om te kijken of er niet toevallig een patrouille in de buurt is die deze massamoord in een eierdop verstoort. De ei eren zijn nog warm. Zou het nest niet leeggeroofd zijn en de eieren de natuurelementen hebben overleefd, dan waren de jongen na twee maanden uit de schil gekropen en naar zee zijn gekropen. Niet zelden le vert een nachtje stropen de da ders een buit van achthonderd tot duizend eieren op. Afhanke lijk van de vraag kunnen ze hier tussen de, omgerekend, twintig en veertig cent per stuk voor krijgen. De totale opbrengst staat gelijk aan bijna een mo daal Surinaams maandsalaris. De eieren zijn overigens uitste kend eetbaar en staan terecht bekend als een delicatesse. Vooral Surinaamse mannen van Javaanse afkomst geloven, heilig dat de eieren een poten tieverhogende werking hebben. Schildpadeieren als een natuur lijke Viagra. Dat draagt er zeker toe bij dat de zeeschildpad in haar voortbestaan wordt be dreigd, ondanks de steeds strenger wordende controle. Suriname is favoriet bij drie van de zeven schildpadsoorten die in de wereld voorkomen. Zowel de aitkanti, de war ana als de krapé komen al sinds mensen heugenis naar de stranden in het oostelijk deel van het land. Een vierde soort, de onechte karetschildpad, wordt slechts sporadisch gesignaleerd. Nederlands onderzoek Sinds 1995 wordt door de Ne derlandse stichting Biotopic onderzoek gedaan naar de sta tus en ecologie van de zee schildpadden. Tijdens dit on derzoek wordt jaarlijks het aan tal gelegde nesten geschat en vergeleken met tellingen uit het verleden. Het onderzoek staat in Suriname onder toezicht van de Stichting Natuurbeheer Suri name (STINASU) en de Afde ling Natuurbeheer van de Dienst 's Lands Bosbeheer. Bo vendien wordt nauw samenge werkt met de Universiteit van Paramaribo en met twee stich tingen die hun oorsprong vin den in de indianendorpen rond Galibi. Het hele onderzoekspro ject is mogelijk gemaakt dankzij de financiële steun van het We reld Natuur Fonds. Volgens Luc van Tienen, een van de twee biologen die dit jaar de stranden heeft bezocht, is de laatste jaren gebleken dat vooral de warana-populatie schrikbarend terugloopt. „De populatie van nestende wara- na-vrouwtjes is in dertig jaar gedaald van drieduizend naar driehonderd individuen per jaar." In de afgelopen jaren heeft Van Tienen samen met zijn collega Jeroen Swinkels de uitkomsten van natuurlijke nes ten vergeleken met die van in een bewaakte kunstmatige broedplaats begraven nesten. Bloedmonsters zijn verzameld om met behulp van genetisch onderzoek te bepalen hoeveel mannetjes er betrokken zijn bij de bevruchting van de eieren uit één nest. Daarnaast worden deze monsters gebruikt om de genetische variatie vast te stel len. Met behulp van moderne DNA-technieken is het afgelo pen jaar aangetoond dat de eie ren in een nest van de war ana door meerdere mannetjes wor den bevrucht. Dit jaar ligt de nadruk van het onderzoek op het zogenaamde 'pit-taggen' van de aitkanti-po- pulatie. „Hiervoor worden de schildpadden gemerkt door middel van het injecteren van een chip", legt Van Tienen uit. „Aangezien deze methode in ternationaal wordt gebruikt is het mogelijk om binnen de Guyana's en daarbuiten de in dividuen te herkennen en te volgen met betrekking tot hun nestplaats keuze. Het aantal nesten dat een individu per jaar legt zal op deze manier worden geregistreerd". „Verder wordt onderzocht wel ke factoren verantwoordelijk zijn voor de verschillen in uit komstpercentages tussen de natuurlijke situatie en de be waakte broedplaats. Tempera tuur, vochtigheid en waterkwa liteit worden gemeten en beke ken. Nesten die meer dan twee meter onder de hoge vloedlijn zijn gelegd worden naar de kunstmatige broedplaats ver plaatst. Antwoorden zullen lei den tot het verbeteren van het gebruik van een bewaakte broedplaats". Voorlichting „Het Spit, de recent ontstane NOS-Jt NL Nel Regioi zandbank nabij Galibi, hee Studio seizoen extra aandacht vai Actua gekregen. Dit vanwege de i samer plosieve toename van hetAlles 1 tal nesten in de afgelopen i Kinde jaar en het hoge percentag om \1 stroopte nesten aldaar. Da Rockc naast worden alle onderzo 17.4) gebieden worden met een The Gi bal Positioning System (GE Ameri kaart worden gebracht woi rie. M om de snelheid van erosie avonc aangroei van stranden te n ven. f streren". werer Van Tienen en Swinkels pr zo'n t ren hun vergaarde kennis Boy's te dragen aan het grote pul Man fc „Kennisoverdracht is esser Licht om een volk bewust te mal gram van de problematiek omtn (zinn de zeeschildpadden. Er wo lite it nog steeds te veel zeeschilt ledag padden gedood nadat ze ir Untar netten verstrikt zijn geraak Natu Het illegaal rapen en de vei zonej koop van eieren blijft helat ren h ook nog doorgaan. Voorlic den. en samenwerking zijn van mant belang om deze problemei Get tl halt toe te roepen". Kenr Van het begin af aan heeft Paul; topic een intensieve voorlii NOS- tingscampagne gelanceerd Netw ze bestaat uit de productie Actu verspreiding van educatief KRO- voorlichtingsmateriaal, het dell: ven van diapresentaties, hf deatl verzorgen van lessen op sc 2-de len, en het inschakelen van Susê media. „Er is gebleken dat met voorlichting in de Surinaar voor: gemeenschap noodzakelijk houc en zeer wordt gewaardeerd buur succes van de campagne h> haar geleid tot een inhoudelijke vraa; cussie over zeeschildpadbe men scherming in Suriname. H< uitm besef dat dit van groot bela kom krijgt in Suriname een solit een basis", aldus Van Tienen, ter c Van Tienen en Swinkels he! Afl. goede hoop dat de toekom De s van de zeeschildpadden m Eich dankzij hun inzet veilig zal Doe den gesteld. De intematioii maa aandacht en de beschermd orig maatregelen die intematioj proc worden genomen zijn daar Obe bewijs van. Dat hebben de Ado nalenvissers die Suriname i zale thuishaven hebben ondervi Nac den. De Verenigde Staten li gen den onlangs de import van Eint rinaamse garnalen stil oma de vissers onvoldoende ma gelen hebben genomen onj hun visnetten te voorzien v ontsnappingsmogelijkhede voor de zeeschildpadden. J lijks raken honderden schil padden in de netten verstri vinden daarbij de dood. Of worden door de vissers opj I haald en verkocht. In Suriname ontbreken strt wettelijke strafmaatregelen gen rapers van eieren of ha laren in zeeschildpadden, af0 bijvoorbeeld in het oliestaa f. Oman. Daar staat op het ra.0 10 van slechts één ei een celstre0S van drie maanden alsmede0nis geldboete van zeshonderd den. Het effect is er ook naf PUI wordt daar geen ei meer gean raapt en de schildpadden k13^ nen ongestoord hun eierenerwl gen. BEN APELDOORN Het is een stuk waarschijnlijker geworden dat de in het jaar 2003 te lanceren Mars-Expres een kleine lander zal meene men die speciaal naar (sporen van) leven op Mars moet gaan zoeken. Het Engelse ministerie van wetenschappen heeft nu het project financieel onder steund, al ontbreken nog wel de nodige miljoenen. Een puur Europese aangelegen heid, die Mars-Expres. Het is een sonde die een tijdlang ba nen om Mars gaat beschrijven om de planeet van alle kanten en vanuit tal van gezichtshoe ken af te tasten en te fotografe ren. De Amerikanen zijn daar nu al mee bezig met hun Mars Global Surveyor (MGS). Maar Europa wil ook graag een duit in Mars' mysteriën doen en je weet maar nooit wat daar weer voor nieuwigheden uit komen die de MGS simpelweg miste. Van de Mars-Expres (ME) is het inmiddels zo goed als zeker dat hij in 2003 in de richting van de 'Rode Planeet' zal worden ge lanceerd. Maar tot voor kort was het nog heel onzeker of de ME ook een daalsonde zou meenemen voor onderzoek vanaf het Marsoppervlak. Het meest interessante aspect daar van is het onderzoek naar spo ren van levensvormen die ooit op Mars bestonden. Of: nog steeds bestaan. Veel spectacu lairder natuurlijk dan dat ge draai om die planeet en het ge- tuur vanaf grote hoogte. De Engelse minister voor We tenschappen, Lord David Sainsbury maakte dus onlangs bekend aan het Beagle2-project achttien miljoen gulden te wil len bijdragen. En dat bedrag komt boven op de ruim 600 miljoen gulden die Engeland jaarlijks als lid van de Europese Ruimtevaart Organisatie ESA al fourneert. Met die extra bijdra ge komt de realisering van Beagle2 een stuk dichterbij. Beagle staat voor 'drijfhond' (om schapen bij elkaar te drij- De Beagle2 is een zogeheten passieve (niet verplaatsbare) daalsonde die zich, na te zijn geland, ontvouwt tot vijf panelen waarvan een in strumenteel deel en vier zonnepanelen. Het instrumentele deel is onder meer voorzien van een klein boortje dat onder het marsoppervlak moet gaan wroeten naar sporen van leven. foto gpd/esa ven). „Ja, rare naam," vindt Pil- linger, Beagle-teamleider en di recteur van de afdeling Planeet- onderzoek van de Open Uni versiteit in het Engelse Milton Keynes.„Misschien doelt het op een bij elkaar komen van takken van wetenschappen. En ik heb ook geen flauw idee waar die twee op slaat." Het inzetten van natuurlijke vij anden tegen plaagdieren heeft soms vervelende neveneffecten. In Amerika blijkt dat de mus kietenvis niet alleen doet waar voor hij is geïntroduceerd: ziek teverwekkende muggenlarven wegvangen. De vis is ook niet vies van kikkers en salaman ders. Daardoor heeft de popu latie amfibieën langs Ameri kaanse rivieren een flinke knauw opgelopen, beweert on derzoeker Lee Kats van de uni versiteit van Californië in Mali- bu in het wetenschappelijk tijd schrift New Scientist Begin deze eeuw is de muskie tenvis (Gambusia affinis) vanuit Afrika naar Noord-Amerika ge haald. Reden was biologische controle van muggenpopula- ties. De vis is om dezelfde reden ook in groten getale uitgezet in Hawaï, Nieuw-Zeeland en Au stralië. Kats toonde in 1996 al aan dat de vissoort ook larven op ;en eet van de watersalamande|roni (Taricha torbsa). Critici zei(lz.. toen dat zijn onderzoek nie onthulde, omdat de vissen leen maar salamanders kre| opgediend. Daarom begoni Kats en zijn collega's een uj breidere test. Ze plaatsten r kietenvissen in waterbakkey/C met louter larven, kikkervis^u|, van de boomkikker (Hyla rq./y la) of een mix hiervan met tjid. maal zoveel larven als dikk<N05 jes. Voo In het laboratorium bleek d^s zich net zo lief vol te proppi°?- met muggenlarven als met I 1 kervisjes. In de bak met ge-)/( mengd voer at de vis evenvi van beide. Maar bij experinThL ten in rivieren bleek dat de eep muskietenvis een duidelijk^1 m voorkeur heeft voor kikkery jes. Dat verklaart volgens K$/( de terugloop van het aantaL (beschermde) boomkikkers^ watersalamanders in Califol^ Oplossing van dinsdag: 1. ramp-amper-Damper 2. loep-ploeg-Oplage 3. toer-tenor-Mentor 4. luis-pluis-lmpuls 5. node-anode-Nandoe 6. stop-plots-Opstal 7. gein-inleg-Singel 8. eelt-pleet-Poelet 9. klos-kolos-Eslook 10. plat-palet-Lampet Gevraagd woord: DOMINOSPEL HEINZ ooa/osp azov op met o/s qpoene kop jaa/ je,30pfs

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10