Banken: Gratis toegang tot internet 3 o/ Grote Franse supermarktketens fuseren vr Opvolger Paul Smits bij KPN lijkt op Wim Dik Bally in Amerikaanse handen Airtrade en nbbs gaan samen vliegtickets inkopen Economie Stroombedrijven willen importcontracten veilen 'Groene' tv grotendeels te recyclen DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 ER] TIES HAARLEM-LEIDEN Bolletje koopt pepernotenflrma op almelo Bolletje Groep neemt Schriek's Koekfabriek uit Ooster hout over. Schriek is onder meer producent van ontbijtkoek en pepernoten. De overgenomen onderneming telt vijftien ar beidsplaatsen. Schriek is volgens Bolletje bekend geworden met de productie van Oud Hollandse pepernoten. Bolletje, eigen dom van A. A. ter Beek BV, versterkt met de overname haar lei dende positie op de ontbijtkoekmarkt en de seizoensmarkt (Sint Nicolaas). Jil Sander in Italiaanse handen hamburg Het ambitieuze Italiaanse modehuis Prada neemt een meerderheidsbelang in de Duitse branchegenoot Jil Sander. De 56-jarige oprichtster Jil Sander houdt de dagelijkse leiding en blijft verantwoordelijk voor het ontwerp van de producten. Eerder deze maand circuleerden er al berichten over de overna me. Gisteren werd bekendgemaakt dat Prada van de oprichtster 75 procent van de gewone aandelen koopt en vijftien procent van de aan de beurs genoteerde preferente aandelen zonder stemrecht. Over de prijs is niets bekendgemaakt. Jil Sander pre senteerde haar eerste collectie in 1973. Sabena weer in de rode cijfers brussel De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, voor 49,5 procent eigendom van Swissair, is opnieuw in de rode cij fers geraakt. De eerste helft van dit jaar leverde een verlies op van netto 538 miljoen frank (29,4 miljoen gulden) tegen een winst van 251 miljoen frank in dezelfde periode van 1998. Dat heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Toch ging het aantal vervoerde passagiers met vijftien procent omhoog naar 4,7 miljoen. Dat Sabena desondanks verlies leed, was het gevolg van hogere brandstofkosten, de waardestijging van de dollar, overcapaciteit op de Noord-Atlantische routes, de Kosovo-crisis en de kosten van de aanschaf van vliegtuigen. Sabena was in 1996 op sterven na dood. Een reorganisatie zorgde ervoor dat de maatschappij in 1998 voor het eerst in jaren winst boekte. Belang Shell in concessie Brazilië Rotterdam Shell neemt een bel&ng van vijftien procent in de olieconcessie BC-2 voor de kust van Brazilië. Het gaat om een gebied van 2.600 vierkante kilometer met een oliereserve van ongeveer 2,6 miljard vaten (van 159 liter). De andere deelne mers zijn het Franse Elf Aquitaine (35 procent), de Braziliaanse maatschappij Petrobras (35 procent) en het Britse Enterprise Oil (15 procent). Franse werkloosheid op laagste peil parus De werkloosheid in Frankrijk is in juli op het laagste punt in de afgelopen zes jaar beland: 11,2 procent. De Franse minister van arbeid, Martin Aubry, schreef de daling toe aan het werkgelegenheidsbeleid van de regering. De neergaande lijn is in haar ogen nu een trend geworden. In juli zaten 2.907.000 Fransen zonder betaalde baan, blijkt uit de jongste cijfers. Dat komt neer op een verbetering van 0,9 procent ten opzichte van juni. De eigen cijfers van het Franse ministerie laten evenwel een grote daling en minder werklozen zien. Daarin meegeno men is de dispensatie die is verleend aan ouderen van 55 tot 57,5 jaar. Zij hoeven niet meer op zoek naar werk. 'Banen weg bij verkoop VNU-bladen' best» De vakbonden NVT en FNV Kiem voorzien een fors verlies aan arbeidsplaatsen als het VNU-concern de vijf regionale dag bladen verkoopt aan de Telegraaf of Wegener Arcade. In dat ge val staan naar schatting drie- tot vijfhonderd banen op de tocht, aldus NVJ-secretaris H. Verploeg. Het banenverlies dreigt niet alleen bij de VNU-kranten, maar ook bij de twee potentiële ko pers. Daardoor is volgens hem ook bij Wegener aJ de nodige on rust ontstaan. Het VNU-concern zette onlangs de vijf regionale dagbladen in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland in de eta lage. Er werken 2.800 mensen. FNV Kiem en de NVJ beleggen vrijdag in de VNU-drukkerij in Best een voorlichtingsbijeen komst voor het personeel. Dat kan tot gevolg hebben dat de za terdagkranten verschijnen met enkele witte pagina's. Virtrade Holland in Haarlem en MBBS Reizen in Leiden gaan sa- nen een bedrijf vormen dat ;ich richt op de inkoop en dis- ributie van vliegtickets voor ijndiensten. De beide reisorga- ïisaties nemen elk voor de helft leel in wat CodeShare gaat he- Airtrade en NBBS zijn sa- goed voor een omzet van 100 miljoen gulden in stoelen tn lijntoestellen. CodeShare is volgens de op- ichters een antwoord op de ichaalvergroting in de lucht- aart en de allianties van luch- aartmaatschappijen die we reldwijd worden gevormd. Hierdoor is het evenwicht in le verhouding tussen airlines :n reisagenten verstoort en ïeemt de macht van de lucht- 'aartmaatschappijen steeds neer toe", aldus Airtrade-direc- teur Wim Butte. NBBS-directeur Joop van Putten wijst erop dat de bestan den van beide bedrijven ruim 75.000 verschillende tarieven telt die dagelijks worden 'ver verst'. „Wanneer je alleen al die werkzaamheden samen doet,- scheelt dat enorm veel tijd", al dus Van Putte. Het Leidse NBBS Reizen heeft 110 eigen vestigingen en telt meer dan 250 reisagenten die NBBS-.producten verkopen. Air trade verzorgt voor ruim 800 reisbureaus in ons land reserve ringen en tickets. Daartoe be horen de reisbureaus van Toer koop, Rottink, De Jong Tours en Kupers. Het Haarlemse be drijf maakt deel uit van World Travel International, wereld wijd een van de grootste misbe drijven met 7.000 medewerkers en een omzet van ruim acht miljard gulden. ING, Postbank en Nationale Nederlanden stoppen vele miljoenen in Freeler ING Bank, Postbank en Nationale Nederlanden bieden vanaf 1 oktober gratis toegang tot internet. Hiervoor wordt de nieuwe onderneming Freeler opgericht, die wordt gefinancierd door de drie partijen. De bank-verze keraar hoopt dat op deze manier meer mensen hun weg naar het internet zullen vinden. utrecht gpd Internet biedt een keur aan mo gelijkheden. Producten en diensten kunnen rechtstreeks aan de klant worden aangebo den en de kosten liggen vaak la ger dan aan het loket. Volgens de drie partijen hebben in Ne derland inmiddels ongeveer 700.000 huishoudens een inter netabonnement. Met Freeler wil de bank-ver- zekeraar meer mensen naar in ternet lokken. In de toekomst kunnen de drie partijen dan meer diensten en producten via het computernetwerk aanbie den. Als de eigen 'portal' van Freeler - het voorportaal tot in ternet - de grootste wordt in Nederland hoeft ING in de toe komst ook niet te betalen voor doorverwijzingen vanaf andere portals naar eigen sites. Voor de eigen toegang tot in ternet investeerden de drie par tijen tientallen miljoenen gul dens in de nieuwe onderne ming. Het bedrijf verwacht de kosten er de komende tijd niet uit te halen. „Het is een kwestie van een lange adem", aldus de directeur van Freeler, Marque Joosten. Inkomsten haalt de onderne ming uit contracten met der den, zoals telecombedrijven. Dit betekent dat Freeler een percentage ontvangt van de belkosten die abonnees maken. Om welk percentage dit gaat wil het bedrijf niet kwijt. Freeler biedt abonnees een gratis internetabonnement en e-mailadres. Wel moet de abonnee eenmalig vijf gulden betalen. Eind dit jaar verwacht de provider al 300.000 abon nees te hebben. Die zullen voor een deel bij andere providers vandaan komen, verwacht Joosten. provider heeft duidelijk een streepje voor op andere beginnende providers. Alle circa vijf miljoen klanten van de Postbank krijgen bin nenkort een folder in de bus met informatie over Freeler. Ook op de kantoren van de ING Bank en de Postkantoren zullen folders liggen van Freeler. „We hebben een heel breed bereik", aldus Joosten. „Er zijn bijna geen Nederlanders die niet een product hebben bij ING Bank of de andere labels. De partijen benadrukken echter dat Freeler een onafhan kelijke onderneming is. De pro vider is niet exclusief voor de Carrefour en Promodès vormen samen op één na grootste van de wereld De Franse supermarktketens Carrefour en Promodès hebben gisteren bevestigd dat ze sa mengaan. De fusie geschiedt via een aandelenruil. De nieu we Franse combinatie wordt de grootste detailhan- /an de wereld, op grote afstand van het Ameri kaanse Wal-Mart. Ahold, dat voor de fusie de vijfde plaats op de wereldrang lijst innam, vist hierdoor weer achter het net. Volgens goed ingelichte bronnen was de Ne derlandse kruidenier bezig een overval voor te bereiden op Carrefour. Eerder deze maand werd ook al het Amerikaanse Hannaford voor de neus weg gekaapt door het Belgische Delhaize. Ahold toonde zich niet te leurgesteld. Een woordvoerder sprak van 'goed nieuws', omdat door de fusie de consolidatie zich voortzet binnen de super marktbranche. Bovendien zijn er nieuwe mogelijkheden, al dus de zegsman. Hij verwacht dat andere ketens in Europa door de consolidatiegolf op zoek gaan naar een grotere partner, zoals Ahold. Carrefour en Promodès wer den ook genoemd als mogelijke overnamekandidaten van Wal- Mart. De Amerikanen gaven onlangs nog te kennen dat de vraatzucht in Europa nog niet voorbij is. Half juni werd het Britse Asda nog overgenomen. Eind 1998 werden de grote wa renhuizen van Spar gekocht, nadat Wal-Mart eerder dat jaar al zaken van de Duitse keten Wertkauf in handen kreeg. Volgens analisten hebben Carrefour en Promodès een buitenlandse overname willen voorkomen. Zij spraken giste ren dan ook van een vriendelij ke fusie. Samen boekten ze in Klanten stappen binnen bij de supermarkt van Carrefour in Toulouse. De grote Franse supermarktketen gaat samen met de andere Franse keten Promodès. 1998 een omzet van 105 miljard gulden. Daarmee zijn ze net iets groter dan het Duitse Me tro (103 miljard), maar veel kleiner dan Wal-Mart (259 mil jard). De nieuwe supermarktgigant heeft 9.000 zaken, waaronder 680 zogenoemde hypermark- ten (zeer grote, vooral langs snelwegen gevestigde super markten), 2.600 supermarkten en 3.200 discountzaken. Samen bieden ze aan 240.000 mensen werk. Carrefour en Promodès zijn in 26 landen actief. Carre four vooral in Azië en Latijns- Amerika en Promodès in Span je en Italië. De twee Franse concerns maakten gisteren hun resulta ten over de eerste helft van dit jaar bekend. Carrefour zag de nettowinst dalen met 30,3 pro cent tot 420 miljoen gulden grotendeels door eenmalige posten. De omzet nam toe met 21,8 procent tot 34,4 miljard. De nettowinst van Promodès steeg met 8,9 procent tot 219 miljoen bij een omzetgroei van 8,5 procent tot 21,8 miljard gul den. De stroomproducenten, ver enigd in de Sep, onderzoeken de mogelijkheid om de dure importcontracten voor stroom te verkopen door middel van een veiling. Op die manier denkt de Sep nog wat geld te rug te krijgen voor de contrac ten met buitenlandse stroom- leveranciers. De stroomproducenten heb ben in het verleden langjarige contracten gesloten voor de import van stroom en gas te gen vaste prijzen. De huidige energieprijzen liggen echter veel lager dan de prijzen die in de contracten zijn afgespro ken. Hoeveel verlies de produ centen op de contracten zul len maken, wil een woord voerder van de Sep niet zeg gen. De getallen van vijf tot ze ven miljard gulden die ge noemd worden noemt hij 'veel te hoog'. Sinds januari van dit jaar is het de 650 grootste bedrijven van Nederland toegestaan in het buitenland stroom in te kopen. Daar kunnen de bedrij ven vaak veel goedkoper te recht dan bij de Nederlandse energiebedrijven. Het pro bleem is echter dat de beheer der van het hoogspannings net, Tennet, maar een bepaal de capaciteit heeft om buiten landse stroom te importeren. Het is dus nog lang niet ze ker dat de afnemers die in het buitenland stroom willen ko pen die stroom ook daadwer kelijk geleverd kunnen krijgen. Dat maakt de importcontrac- ten interessant, want dan zijn de leveringen wel gegaran deerd. De importcontracten zijn de grootste kostenpost voor de Sep. Als die deels of geheel verkocht zijn, wordt duidelijk hoe het gesteld is met de over blijvende kosten en kan in zicht worden verkregen hoe de energieproducenten er finan cieel voor staan. FOTO AP CHRISTOPHE ENA De beurskoers van Promodès steeg gisteren door het fusie- nieuws met 8,4 procent. Carre four sloot slechts 0,1 procent hoger. De koers van Metro ging omhoog met 4,3 procent om dat beleggers verwachten dat het Duitse concern binnenkort ook op het expansiepad gaat. Ahold sloot 0,6 procent lager. Vastgoedfonds passeert miljard met aankopen Vastgoedfonds Nieuwe Steen uit Hoorn heeft voor 197 mil joen onroerend goed gekocht. De beleggingsportefeuille pas seert daarmee de miljard. De aankoop betreft 588 woningen in Schiedam, een winkelcen trum in Maastricht en twaalf kantoorgebouwen in Rotter dam en Amsterdam. labels van ING. „We kunnen vanaf onze site bijvoorbeeld ook doorverwijzen naar de Ra bobank", aldus Joosten. Toch zullen voor de informatie op bijvoorbeeld een financiële site van Freeler eerst de eigen labels van ING geraadpleegd wofden. Freeler is overigens niet de enige provider die gratis inter nettoegang aanbiedt. Onlangs maakte de provider World Onli ne bekend ook een gratis toe gang aan te bieden en de leve rancier van internetdiensten e- Trade levert een gratis internet toegang voor het midden- en kleinbedrijf. Straks gratis internetten in WOL-winkels haarlem-leiden Provider World Online kondig de vandaag aan in heel Neder land binnenkort vijfhonderd 'virtuele entertainmentwinkels' te openen waar mensen die geen pc bezitten gratis kunnen internetten. De service wordt volgens WOL in alle twaalf Eu ropese landen waar de provider actief is geïntroduceerd. Bezoekers kunnen gratis lid worden van de World Online Club en er onder andere speci ale internet-pc's aanschaffen die minder dan 500 gulden gaan kosten. WOL zegt ook van plan te zijn kartels in de cd- en boekenindustrie te doorbreken. Zo worden via een speciale site bijna alle courante cd's twintig procent onder de gangbare winkelprijs aangeboden. Het aanbod zal snel worden uitge breid met reizen, kleding en elektronica. World Online International ver wacht dit jaar de miljoenste abonnee te verwelkomen. Zorgverzekeraar wil polis verkopen via supermarkten Geové wil via supermarkten ziektekosten- en andere verze keringen aan de man brengen. De zorgverzekeraar uit Velp probeert nieuwe doelgroepen aan te boren voor de verkoop van collectieve verzekeringen, met kortingen op premies en gunstige voorwaarden. De zorgverzekeraar wil ook ziekenfondspatiënten een rui mer pakket aanbieden. Geové biedt polissen aan die zijn ont wikkeld samen met Lekker Le ven. Deze stichting levert aller lei diensten, variërend van de klusjesman voor huis en tuin tot de oppas en de hondenuit- later. Geové heeft onder meer Al bert Heijn, Edah, Konmar en Coop benaderd. Als voorproefje begon de zorgverzekeraar on langs een actie bij de Makro Voor pasjeshouders van deze groothandel is speciaal een goedkope ziektekostenverzeke ring ontwikkeld. Volgens Geové zijn al enkele honderden polis sen afgesloten. „Financiële dienstverlening heeft voortdu rend onze belangstelling. Daar valt dit ook onder. Wij bestude ren het nog", reageerde een Al- bert Heijn-woordvoerder. >en haag gpd-anp det Paul Smits (52) als opvolger van "im Dik benoemt KPN niet alleen 'ei- :n kweek' op de hoogste bestuurspost, naar bovendien iemand die in zijn op reden ook lijkt op zijn voorganger. Een ;op groter dan Dik en uiterlijk een stuk ;almer, maar met dezelfde jongensach- ige uitstraling en een voorliefde voor di eet en krachtig taalgebruik. Hard wer- ;en aan het 'onterechte' ambtelijke, tra- ;e en dure imago' van KPN ziet Smits als en hoofdtaak. Een jaar geleden zwaaide Smits nog le scepter over het wegkwijnende Jnisource. Maar de ondergang van (PN's Europese alliantie, waaruit eerst iet Spaanse Telefonica en later Telecom talia wegliepen, was niet Smits' schuld. vas het Amerikaanse AT&T, dat de tekker uit de samenwerking met Jnisource trok en overliep naar British 'elecom. Smits is al sinds 1983 in dienst bij (PN, ofwel de PTT zoals het toen nog ïeette. Sinds zijn afstuderen als elektro- echnisch ingenieur aan de TH Delft in 72 verkocht Smits microcomputers, was lij verkoopdirecteur bij Geveke Electro- rsc lies (het latere Getronics) en hoofd sys- eembeheer van de gemeente Rotter- lam. Verder is Smits nog commissaris )ij KPN-dochter Videotex, Travel Unie Devote. Hij volgde in november '98 bestuurs- o id Johan Kooij in de raad van bestuur als directeur van PTT Telecom op. KPN-topman Wim Dik (60) gaat 1 maart 2000 met pensioen. RUTTING Door zijn benoeming zijn de Ierse re- search-directeur Patrick Morley ('Ik ben KPN' uit het reclamespotje) en de vorig jaar van Shell overgekomen Joop Drech- sel gepasseerd. De vertrekkende KPN-bestuursvoor zitter Wim Dik stond ook bekend als 'ex- Paul Smits(52) wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur bij KPN. FOTO ANP COMFOTO travert'. 'Wie het eerst met de ogen knippert, is de lui' en 'De bescherming van postmarkten door veel Europese landen vind ik walgelijk' zijn geen woor den die je verwacht uit de mond van de grootste particuliere werkgever in Ne derland. Zijn boude verklaringen werden hem over het algemeen snel vergeven, want Dik heeft een uitstekende staat van dienst. Na zijn studies elektrotechnisch ingenieur in Delft en economie in Rot terdam trad hij in 1964 in dienst van Unilever waar hij zijn loopbaan in 1988 besloot als voorzitter van de directie van de Nederlandse Unilever Bedrijven. Sinds zijn aantreden als hoogste baas van de PTT in 1989 wist hij het staatsbe drijf om te vormen tot een private on derneming die dankzij beursnoteringen in Amsterdam en New York tientallen miljarden guldens waard is. Vorig jaar werd de PTT gesplitst in twee bedrijven. Naast KPN kreeg TNT Post Groep (TPG) een aparte beursnotering. Zijn zelfverzekerde houding leidde in de eerste jaren in de toen nog 'ambtelij ke' organisatie tot scheve gezichten. Al snel heette hij 'de Zonnekoning'. De in dustrieel wist ook in Den Haag goed de weg, dankzij een - kortstondig - staatsse cretariaat voor buitenlandse handel be gin jaren tachtig. In het tv-programma 'De achterkant van het gelijk' zei Dik in 1996 geen pro blemen te hebben met steekpenningen, mits 'marktconform'. Hij nuanceerde die uitspraak door te zeggen dat bij dit soort betalingen niemand zich 'oneven redig moet zitten te verrijken'. KPN is volgens Dik te klein om in de mondiale telecommarkt te kunnen overleven. „Over vijftien jaar is KPN niet meer zelf standig", zei hij in 1998. „Maar dat kan ook al tien jaar zijn. Ik weet het niet." Het vermaarde schoenenmerk Bally komt in Amerikaanse handen. De Texas Pacific Group heeft ruim 420 miljoen gulden over voor dit noodlij dende onderdeel van het Zwit serse conglomeraat Oerlikon- Bührle. Het merk Bally bestaat al sinds 1851. Drie jaar daarna begonnen Karl Franz Bally en zijn broer hun eerste fabriekje. Inmiddels zijn er wereldwijd 450 zaken die het merk exclu sief aan de man en vrouw bren gen. Het luxe merk kwam de af gelopen jaren in het nauw door felle concurrentie en prijsbe wuster consumenten. Texas Pacific, bekend als be drijvendokter, redde eerder motorfietsenfabrikant Ducati van de ondergang. De investe- ringsgroep heeft ook belang stelling voor het Italiaanse Piaggio, dat Vespa-scooters van de band laat rollen. Dit laatste bedrijf verkeert in onzekerheid over zijn voortbe staan door het overlijden van de twee belangrijkste aandeel houders. Het Canadese Bom bardier en het Amerikaanse GE Capital wedijveren ook om de hand van Piaggio. Bally was al vanaf november te koop, nadat beursplannen door Oerlikon-Bührle waren al geblazen. Gevreesd werd dat de beursgang op een zeperd zou uitlopen omdat het schoenen merk al enige jaren verlies lijdt Vorig jaar 69 miljoen gulden op een omzet van 1,1 miljard. Het eerste 'groene' televisietoestel is een feit. Als de gebruiker zijn milieuvriendelijke kijkkast afdankt, is tachtig procent van de onderdelen opnieuw te gebruiken. Nu is dat amper dertig procent. Ook is het stroomverbruik met eenvijf de teruggedrongen, onder meer door efficiënte re luidsprekers. Op stand-by is de energiebe sparing van het milieuvriendelijke apparaat meer dan negentig procent. Dat hebben vijf fa brikanten gisteren na vier jaar onderzoek be kendgemaakt. De deelnemers zijn Löwe, Thomson, Har man, Grundig en Philips. Het Eindhovense con cern leverde beeldbuizen met beduidend min der lood. Dat kan per jaar in Europa 20.000 ton gevaarlijk afval schelen. Het project, getrokken door de Duitse overheid en het Duitse milieu- instituut in Freiburg, was vooral bedoeld om de fabrikanten samen nieuwe technieken te laten ontwikkelen. De onderdelen zijn voor diverse huishoudelij ke apparaten geschikt. „In de productie is veelal gebruik gemaakt van thermoplastische kunst stoffen, die ook in de woningbouw worden toe gepast". aldus R. Winghofer, hoofd afdeling Mi lieu van het Duitse Grundig. Het prototype is klaar, maar dal betekent nog niet dat fabrikanten het groene televisietoestel binnenkort rendabel kunnen vervaardigen. Wanneer de milieuvriendelijke tv in de etalage staat, durft Grundig niet te voorspellen. „Dat is vooral een kwestie van prijs."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7