Zeer hoge opkomst bij referendum Oost-Timor Albanezen gebruiken blokkade om trauma's te verwerken Buitenland dwingt weer iemand Ïoord-Ierland te verlaten Spaanse eurocommissaris net aan goedgekeurd Ruzie over KFOR-officier na ongeluk in Macedonië Doden door orkaan Dennis in VS INSDAG 31 AUGUSTUS 1999 doemen voor Diana JftRiis-LONDENFans van de precies twee jaar geleden overleden prinses Diana leggen bloemen bij een standbeeld in Parijs. Het leeld staat op de tunnel waar de Britse prinses in 1997 met haar riend Dodi el-Fayed en hun Franse chauffeur omkwam. Een Ijfwacht raakte bij de botsing tegen een paal in de tunnel zwaar ewond. Ook bij Kensington Palace in Londen, waar Diana froonde, hebben mensen bloemen neergelegd. Er was vandaag i officiële herdenking. De twee zonen van Diana en prins fcharles, William en Harry, brengen de dag door bij hun vader p het koninklijke landgoed Balmoral. foto epa jack guez lacht parlement Venezuela beperkt iracas De wetgevende vergadering in Venezuela heeft gister- 'ond via een decreet de bevoegdheden van het parlement terk ingeperkt. De Assemblée, waarin aanhangers van de po- ulistische president Chavez 92 procent van de zetels in han en hebben, had al eerder de macht van de volksvertegenwoor- iging beknot en het merendeel van haar taken overgenomen, het parlement heeft de oppositie de meerderheid. De maat hei van de Assemblée is een reactie op een recente weigering n het parlement om buitenlandse trips van Chévez goed te /^Jdiljoenenbuit op Spaans vliegveld alaga Vijf gemaskerde mannen met mitrailleurs hebben op et vliegveld van de Zuid-Spaanse stad Malaga een veiligheids- ansport overvallen. De mannen gingen er met zeker elf zakken eld en edelstenen vandoor. De totale waarde ligt tussen de zes i zeven miljoen gulden. Daarmee is het één van de lucratiefste jofovervallen uit de Spaanse geschiedenis. De overvallers sloe- toe op de vrachtterminal van de luchtvaartmaatschappij ia, op het moment dat de zakken in het vliegtuig zouden rorden geladen. Zij schoten in de lucht en ontwapenden een (ewaker van het geldtransport. Een andere bewaker werd neer slagen en raakte lichtgewond. Daarop laadden de overvallers zaldcen in een kleine, gestolen vrachtwagen. De politie ver- loedt dat de bandieten de Italiaanse nationaliteit hebben. Cosmonauten bang voor ongeluk Mir De laatste bemanning van de Mir, die zaterdag op aar- terugkeerde, heeft gewaarschuwd dat het Russische ruimte oncontroleerbaar kan worden nu het is verlaten. Op een irsconferentie in het trainingscentrum voor kosmonauten bij (loskou somde Viktor Afanasjev, de leider van de bemanning, -Jo*n aantal mogelijke gevaren op. De druk in de cabine van het |0) iation kan te laag worden, waardoor de volgende bemanning ie de Mir moet voorbereiden op eep verbranding in de damp- ng er niet meer in kan verblijven. Bovendien bestaat nog*al- jjd de kans dat de vluchtcontrole op aarde een fout maakt die et verlies van brandstof met zich meebrengt of van de controle p de vliegrichting van het station. tussen vechten met moslimrebellen josKouRussische troepen hebben gisteren in de Kaukasische Ipubliek Dagestan opnieuw zware gevechten geleverd met ■oslimextremisten. Bij de gevechten lieten vier soldaten het le- tn en raakten er vijftien gewond, zo heeft het Russische minis erie van binnenlandse zeiken bekendgemaakt. In de Centraal- ziatische republiek Kirgizië zetten regeringstroepen gisteren un luchtaanvallen voort tegen de moslimrebellen in het zui- ^n. De jongste strijd met de rebellen brak zondag uit. Volgens e autoriteiten raakten toen zestien soldaten gewond. Leider Lichtend Pad krijgt levenslang Oscar 'Feliciano' Ramirez, de leider van de Peruaanse ter- -kurbeweging Lichtend Pad, is gisteren wegens landverraad ver- prdeeld tot levenslange gevangenisstraf. Dit heeft de hoge raad -pn de militaire rechtbank bekendgemaakt. Rameriz werd op 14 het gezelschap van drie vrouwen gearresteerd in de dich- 1 jungle van Peru. Hij zal de rest van zijn verdere leven door- rengen in de strafinrichting op de marinebasis Callao. Daar zit ypk de legendarische oprichter van het Lichtend Pad, Abimael i levenslange gevangennisstraf wegens terrorisme Ramirez volgde Guzman in 1992 op. Lichtend Pad voert al na twee decennia een bloedige geurrillaoorlog tegen de Peru- nse staat, die naar schatting 30.000 mensen het leven heeft bkost. er leingen in elkaar geslagen en bedreigd llOteifAST Rtr-ANP ontac 1 Ierse Republikeinse Leger, 1 8rol heeft opnieuw een inwo- van Noord-Ierland gedwon- 1 het land te verlaten. Een entienjarige jongen is de persoon die van de rd-Ierse terreurbeweging te heeft gekregen dat hij 24 uur het land moet als hij niet dood wil. jongen werd volgens de po- door gemaskerde mannen lkaar geslagen. Hij is met ondingen opgenomen in ziekenhuis. IRA had eerder al vijf jon- met de dood bedreigd als provincie niet voor zater- avond zouden verlaten. Vol gens de IRA hebben de bedreig de personen zich crimineel of asociaal gedragen. Als de IRA haar wapenstil stand verbreekt, wordt haar po litieke vleugel Sinn Fein uit de vredesbesprekingen gezet. Het plan om een regering te vor men waarin alle politieke stro mingen zijn vertegenwoordigd, is dan van de baan. Intussen heeft de Noord-Ier se paramilitaire LVF gisteren aangekondigd een tweede hoe veelheid wapens in te zullen le veren. De LVF, die strijdt voor behoud van de unie met Groot- Brittannië, is de enige terreur beweging in de provincie die tot nu toe wapens heeft afgege- „Ik heb nooit, nooit iets te ma ken met ook maar de geringste fraude. Nooit!", bezweert de Spaanse kandidaat-eurocom missaris Loyola de Palacio, hef tig gebarend. Als een Oosten rijkse europarlementariër blijft doorvragen over het misbruik van Europese subsidies in de Spaanse vlassector, gooit de oud-minister van landbouw in haar opwinding een flesje mi neraalwater om. „Sorry dat u door mijn vraag nat geworden bent", klinkt het gevat. Het is het enige vrolijke moment in een verder vrij korzelig kruis verhoor. Volgens het Verdrag van Am sterdam kan de nieuwe Euro pese Commissie onder leiding van de Italiaan Prodi pas aan de slag als het Europees parlement diens 'sterrenteam' heeft goed gekeurd. Absolute integriteit, hoge achting voor het parle ment en kennis van zaken eist het EP van alle negentien kan didaten, aangezien de vorige ;-Santer door falen op al deze drie punten ten on der is gegaan. De Spaanse be oogd commissaris voor trans port en energie moest gisteren als eerste door de mangel en bij haar was er al meteen op het punt van de integriteit een pro bleem. Gisteravond worstelde een commissie van het Europees Parlement nog met de vraag of de Spaanse wel door de beugel kan. Met name de Europese Groenen en socialisten vonden het optreden van De Palacio (Partido Popular) 'zwak'. Toch concludeerde Groen links-delegatieleider Lagendijk na afloop van het drie uur du rende kruisverhoor: „Er komt geen bloed aan de paal." De Franse kandidaat-commissaris Lamy, verdacht van bevoorde ling van Franse bedrijven in de tijd dat hij nog Brussels top ambtenaar was, komt volgens Lagendijk morgen in het EP waarschijnlijk zwaarder onder vuur te liggen. Eurocommissaries Loyola de Palacio. foto pierre thielemans ap Bijna alle stemgerechtigden in Oost-Timor hebben giste ren meegedaan aan het referendum over onafhankelijk heid. De volksraadpleging is betrekkelijk rustig verlopen. Wel werd een Oost-Timorese medewerker van UNA- MET, de commissie van de Verenigde Naties die het re ferendum organiseert, na sluiting van het stembureau waar hij werkte neergestoken waarna hij overleed. Tegen alle afspraken in had een enkeling een kapmes bij zich. Ook hielden militieleden zich op bij het vliegveld, luttele kilo meters buiten het centrum en aan het strand, dichtbij een kantoor van de afscheidingsbe weging CNRT dat zij vorige week vernielden. Ondanks de aanwezigheid correspondent De grote vraag is echter of dat zo blijft. Vanochtend werd er alweer geschoten in de buurt van de haven Dili. In tegenstel ling tot gisteren paradeerden leden van de gevreesde militie Aitarak weer door de straten. Jordanië sluit Hamas-kantoren tel aviv ad bloemendaal correspondent Jordanië heeft de kantoren van de Hamas in Amman gesloten en een aantal Hamas-mede- werkers gearresteerd. Het bete kent dat de Palestijnse islamiti sche verzetsbeweging niet lan ger zal kunnen opereren vanuit de Jordaanse hoofdstad. De sluiting van de kantoren kwam gisteren op een moment waarop de belangrijkste in Jor danië gestationeerde Hamas- leiders in het buitenland ver blijven. Hun huizen in Amman zijn gisteren doorzocht. Israël en de Verenigde Staten dringen al jaren aan op de slui ting van de Hamas-bureaus in Amman. Ook de Palestijnse president Yasser Arafat heeft Jordanië gevraagd om maatre gelen, omdat het voortbestaan van de Hamas.in dat land het hem moeilijk maakt op te tre den tegen Hamas-militanten in de gebieden die onder zijn be stuur staan. Koning Hussein heeft steeds geweigerd. Hij huldigde de op vatting dat de Harnas het best in de gaten kan worden gehou den als ze niet ondergronds hoeft te werken. De sluiting van de kantoren is zonder twijfel goedgekeurd door Husseins opvolger, Abdallah II. Ze heeft vermoedelijk vooral te maken met de Jordaanse binnenlandse politiek. De nieuwe koning lijkt van plan bij komende verkie zingen een grotere rol toe te kennen aan politieke partijen, inclusief het Islamitische Actie Front, de politieke vleugel van de Jordaanse Moslim Broeder schap. De broeders hebben bij dit jaar gehouden gemeenteraads verkiezingen al laten zien dat ze sterk aan kracht hebben ge wonnen. De Jordaanse regering toonde zich vorige maand openlijk bezorgd over wat ze ziet als een toenemende infil tratie van de Hamas in de broe derschap, met een radicalise ring als gevolg. zwarte T-shirts gehul- het rustig in de hoofdstad van de voormalige Portugese kolonie. De sfeer was minder beklemmend dan eind vorige week. Het verkeer leek betrekkelijk normaal, kinderen speelden op straat en er was een aantal winkels open. Schijnbaar koestert de bevol king hoop dat de situatie verbe- Vandaag is een begin ge maakt met het per helikopter overbrengen van de verzegelde stembussen naar de hoofdstad. Voordat het tellen van de stem men begint, mogelijk morgen, worden alle bussen de inhoud vermengd voorkomen dat herkomst van stembiljetten tot een bepaalde stembureau kan worden her leid. Zo wordt de bevolking be schermd tegen mogelijke repre sailles van de verliezers. Vandaag praten de rivalise rende partijen onder auspiciën van de Verenigde Naties over verzoening. Dino Djalal, woordvoerder van de Indonesi sche regering, verklaarde dat hij vastbesloten is rust en orde te handhaven en benadrukte het grote belang daarvan voor In donesië zelf. Van een eventuele opsplitsing van Oost-Timor kan volgens hem geen sprake zijn. Ook niet als de separatisten SKOPJE-PRISTINA Rtr-AFP De NAVO en Macedonië zijn gisteren in een heftige discussie verzeild geraakt over het voor arrest van de Noorse KFOR-of ficier die zaterdag het ongeluk veroorzaakte waardoor de Ma cedonische minister Stojkovski om het leven kwam. De NAVO- militair reed als spookrijder frontaal tegen de auto van Stoj kovski, wiens vrouw en dochter ook om het leven kwamen. De Macedonische politie heeft de officier zondag gear resteerd. Krachtens een ak koord tussen Macedonië en KFOR worden leden van de in ternationale vredesmacht in hun eigen landen berecht voor misdrijven. Volgens KFOR is Noorwegen verantwoordelijk voor het onderzoek en niet de voormalige Joegoslavische Re publiek Macedonië. De Mace donische media eisten dat de Noor in Macedonië wordt be recht. Gisteravond eiste de Ma cedonische minister van bin nenlandse zaken op de televisie dat KFOR zijn nachtvluchten met helikopters boven Skopje beëindigt en dat de manoeu vres van de NAVO-konvooien gereguleerd worden. Macedonië beklaagde zich zondag bij de NAVO over het gedrag van KFOR na het onge luk. De staatstelevisie liet beel den zien van een gevecht op de plek van het ongeluk tussen de Macedonische politie en mili taire politie van KFOR. De KFOR-militairen zouden de plaatselijke politie gehinderd hebben bij het onderzoek. Skopje sloot zondag de grenzen en schortte alle luchtverkeer op om te voorkomen dat de NAVO mogelijke verdachten het land uit zou brengen. Jacksonville De orkaan Dennis heeft tot nu toe drie mensen het leven gekost. De wervelstorm, waarin windsnelheden tot 160 kilometer per uur worden bereikt, bedreigt de Ameri kaanse zuidoostkust. Hij raasde zaterdag over de Bahama's en bereikte gisteren de kust van de Amerikaanse staat North Carolina. Twee mannen overleden na een frontale botsing in het noodweer op een snelweg in North Carolina. In Florida werd in het weekeinde het dode lichaam van een surfer gevonden. Meteorlogen zeggen dat nog niet duidelijk is hoe Dennis zich verder gaat gedragen. Sommige deskundigen vrezen dat de storm vlak voor de kust zal blijven hangen. foto tim donnelly ap ORAHOVAC HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Misschien zijn het niet de Russische vredessoldaten die de vierduizend Al banezen op de kronkelende weg rich ting Orahovac proberen tegen te hou den. De massale bijeenkomst heeft meer weg van een 'praatgroep'. De mannen en vrouwen praten bijna de hele dag over maar één onderwerp: de oorlog en de daarmee gepaard gaande angsten en trauma's. „Twintig procent van de mensen die hier zitten, hebben serieuze psychi sche problemen", zegt Gazmen Cen- baza, één van de mannen die meedoet aan de blokkade, die nu al haar tweede week ingaat. Of hij zelf tot die twintig procent hoort, weet hij niet. Maar wanneer hij vertelt hoe hij de oorlog heeft overleefd, spreekt hij op een matte, treurige toon. „Toen de NAVO- luchtaanvallen begonnen, ben ik in een smeerput gekropen in de garage van mijn huis en heb daar bijna drie maanden in het donker gezeten om te ontkomen aan de Serviërs", zegt Cen- baza, die 22 jaar oud is maar er uitziet alsof hij tegen het einde van de dertig loopt. „Ik zette een kapotte tractor bo ven de smeerput, sloot het gat af met stukken hout en zette m'n schoen er tussen om nog een klein beetje frisse lucht te krijgen." Eens in de twee of drie dagen kroop hij eruit om zijn behoeftes te doen. Voor zichtig, heel voorzichtig, om niet ont dekt te worden door de Serviërs die tij dens 78 dagen van luchtaanvallen veel burgers van Orahovac vermoordden of verjoegen. „Ik kon de Servische solda ten soms horen, dat was zeer angstig, want constant was ik bang dat ze me zouden ontdekken en vermoorden. Er kwam voor Cenbaza pas een eind aan het donker toen NAVO-troepen in juni Kosovo binnentrokken en de Ser vische politie en het leger zich terug trokken. „En dan willen ze nu Russi sche troepen in Orahovac plaatsen", roept hij verontwaardigd uit. „We we ten allemaal dat de Russen achter de Serviërs staan. Dit kunnen we niet to lereren." Cenbaza geeft toe dat de Russische vredestroepen hoogstwaarschijnlijk niet hetzelfde gaan doen als de Ser viërs. Maar toch. Drie angstige maan den in het donker in de smeerput kan hij maar niet vergeten. Overal hoor je de verhalen van angst en trauma's. „Mijn oom is dood, kogel door zijn kop", zegt een man. „We missen kinderen, we weten niet waar ze zijn", beweert een ander. „De Ser viërs onthoofdden een oude man en wilden onze vrouwen verkrachten", zegt nog weer een andere man. „We kunnen het hier nog wel een jaar vol houden", aldus de 62-jarige Zyber Ze- ka, „Velen van ons dachten dat we de oorlog toch niet zouden overleven. Dus het maakt ons allemaal nog wei nig uit hoe lang we hier op de weg moeten zitten." Orahovac is één van de steden in Kos ovo die het zelfs twee keer zeer zwaar te verduren kreeg. Al in juli 1998 von den er zware gevechten plaats in de stad tussen Albanese rebellen en Servi sche milities. Toen de rebellen verlo ren, vluchtte de bevolking of verschool zich wekenlang in de kelders om aan de terreur van de Serviërs te ontko men. Hierbij vielen ongeveer driehon derd doden. Tijdens de NAVO-luchtaanvallen was het opnieuw raak. Veel burgers wer den vermoord of verdreven. Grote aantallen inwoners vluchtten de ber gen in, waar ze drie maanden lang ver bleven; bang, opgejaagd en hongerig. Op dit moment kunnen de Albanezen zich vrijelijk in Orahovac begeven. De stad is in handen van Nederlandse NAVO-troepen, die zéér populair zijn bij de Albanezen. In een getto in het centrum wonen nog drieduizend Ser viërs. Volgens de Albanezen zijn zij verantwoordelijk geweest voor de ter reur en zullen zij beschermd worden in het geval de Russen de stad binnen trekken. In de buurt waar de mannen op straat zitten, hebben inwoners van Orahovac stenen op de weg gelegd, in de vorm van een tekst. 'World, don't let second Srebrenica' staat er in gebroken En gels. Ofwel: 'Laat de Russen hier niet toe, want anders gebeurt hier hetzelf de als in Srebrenica'. Bij de stenen ligt ook een bijl. Volgens de Albanezen is die van Russische makelij en gebruikt door Russische huurlingen die tijdens de oorlog over Kosovo aan de Servi sche zijde hebben meegevochten. Veel van de Albanezen zijn er werkelijk van overtuigd dat de Russische vredes troepen er op uit zijn om de Albane zen hier te vermoorden. Geruchten over Russische huurlingen zijn voor deze mensen absolute waarheden ge worden. Er circuleren kopieën van Russische paspoorten, die als bewijs moeten dienen dat de huurlingen hier mee hebben gedaan aan de moord partijen. Volgens Halid Krndali, een 42-jarige Albanees, lopen Russische soldaten gedurende de nacht naar het centrum van Orahovac om daar de drieduizend Serviërs te helpen. Hij heeft het zelf nog nooit gezien, maar hij weet zeker dat het waar is. Een Rus is net zo erg als een Serviër. En waar om moet het nou net hèn overkomen dat de Russen uitgerekend bij hen in Orahovac komen. „Zelfs indianen zijn welkom hier, zolang het maar geen Russen zijn", grinnikt de man. In deze agrarische samenleving, zo vertellen de mannen, zijn muizen de grootste plaag die je kan overkomen. Zij eten immers al het graan op. Het is daarom ook dat Cemal Canziba zegt: „Zelfs één Rus is te veel, want een Rus is als een muis: die vernielt uiteindelijk alles."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5