Varkenshouders willen geld voor mestverwerking Binnenland Abrupt einde houseparty Gedeputeerde zonder ruggespraak opgestapt Bijles Nederlandse docent aan allochtoon zinloos 'Jongeren willen best voor oudere betalen' Tirannieke veeboer moet miljoen aan knecht betalen Voorrangszorg voor werknemers onvermijdelijk 39: 49: 25: DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 3 Zijt Wethouder opgepakt wegens ontucht wouDRiCHEMEen wethouder van Woudrichem is gisteravond in zijn woonplaats gearresteerd op verdenking van ontucht. Dat heeft de persofficier van justitie in Breda vanmorgen bevestigd. Justitie verdenkt de man ervan ontucht te hebben gepleegd met een leerlinge van een basisschool in Aalburg. Hij werkt daar als onderwijzer. Hij zou de ontucht begin jaren negentig hebben gepleegd. Hangende het onderzoek heeft de wethouder zijn ge meentelijke taken neergelegd. Minder belangstelling voor vlees Tilburg Nederlanders hebben iets minder belangstelling voor vlees sinds de dioxinecrisis. Dat blijkt uit een onderzoek van Center Data. onderdeel van de Katholieke Universiteit Brabant. De onderzoekers vroegen 1512 Nederlanders naar hun vlees consumptie. Uit de enquête blijkt dat een op de tien onder vraagden minder vlees eet dan vorig jaar. Tachtig procent eet nog evenveel en twee procent is meer gaan eten, de rest had geen mening. De Nederlander eet ongeveer vier dagen per week een maaltijd met vlees. Actie tegen voortijdig schoolverlaten zoetermeer Het kabinet stelt volgend jaar extra geld beschik baar om voortijdig schoolverlaten te voorkomen. Dat bedrag komt bovenop de jaarlijkse 60 miljoen waarmee de overheid het schoolverlaten-zonder-diploma bestrijdt, aldus een woordvoer der van Onderwijs. Het geld is onderdeel van een nieuw budget van 100 miljoen gulden waarmee ook dak- en thuislozen wor den geholpen. School begint winkelcentrum tilburg Scholengemeenschap De Rooi Pannen in Tilburg be gint samen met enkele bedrijven een eigen winkelcentrum waar leerlingen praktijkervaring op kunnen doen. Het centrum wordt in 2002 geopend. Er zijn onder meer cd's, boeken, kleding en sportartikelen verkrijgbaar. De Rooi Pannen verzorgt beroeps onderwijs in horeca, toerisme en detailhandel voor ongeveer 5000 leerlingen. Het winkelcentrum van circa 2500 vierkante meter kost circa zeven tot acht miljoen gulden. Uitstel proef met betaalstroken den haag Het experiment om te kijken in hoeverre betaalstro ken helpen bij het terugdringen van files moet worden uitge steld. De onderhandelingen tussen PvdA-minister Netelenbos (verkeer) en de vervoersorganisaties zijn stukgelopen omdat de vervoerders geen heil zagen in de twee stroken die waren gese lecteerd. Het ging om de carpoolwisselstrook op de Al bij Naar- den en de doelgroepenstrook op de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam. Volgens de vervoerders is de carpoolwisselstrook niet bestand tegen vrachtverkeer. Het asfalt zou onvoldoende sterk zijn en de strook te smal. Ook wilden ze niet meewerken aan het experiment bij de Van Brienenoordbrug. Onderwijs goed en niet erg duur utrecht Nederland geeft minder uit aan pnderwijs dan landen als Frankrijk, Duitsland en Denemarken. Volgens premier Kok, gisteren in Utrecht bij de opening van het academisch jaar, een bewijs dat het Nederlandse onderwijs verstandig met geld om gaat. Kok prees in zijn toespraak op de Universiteit Utrecht de kwaliteit van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland: „In verschillende disciplines, zoals geowetenschappen, fysica, che mie, landbouwtechnologie en diergeneeskunde, mag Neder land zich zelfs rekenen tot de wereldtop." Winkels Albert Heijn op NS-stations zaandam Albert Heijn opent de komende twaalf maanden tien kleine winkels op tien stations van de Nederlandse Spoorwe gen. De supermarktketen, onderdeel van Ahold, heeft gisteren met NS Stations hiertoe een overeenkomst.afgesloten. De eerste winkel gaat medio november open op het station van Den Bosch. In de volgende jaren moeten er „enige tientallen" van dit soort winkels bijkomen. NW-voormafi Van den Brink komt met eigen plan de meern anp Varkensvoorman W. van den Brink stelt dat het mest probleem in de varkenshouderij simpel kan worden op gelost. Als de overheid de komende zes jaar totaal bijna een miljard gulden wil betalen, kunnen de boeren hier mee apparaten aanschaffen die mest verwerken. De ver vuilende mineralen (zoals stikstof, ammoniak en nitraat) worden dan buiten de landbouw gebracht of verdringen kunstmest. derlandse Vakbond Varkens houders (NW). De voorgestelde werkwijze is dat varkenshouders die hun mest laten verwerken, hun overbodige mestrechten aan de Staat verkopen. Doel is dat de sector zo 25 procent van de huidige 55 miljoen kilo minera len minder produceert zonder het aantal varkens te verlagen. Als de Nederlandse varkens houderij het milieudoel deson danks niet haalt, gaat de NW akkoord met opkoop van mest- Van den Brink berekende giste ren tijdens een presentatie van het plan 'Mineralen, no pro blem' dat de Staat goedkoop uit is met zijn plan. Als de Staat voor hetzelfde deel mestrech ten wil opkopen, zouden de kosten minstens 1,6 miljard gulden bedragen. „Voor minder miljoenen kan de overheid het beoogde milieudoel bereiken", stelt Van den Brink, voorzitter van de 3.800 leden tellende Ne- rechten tegen een redelijke ver goeding. Momenteel zijn veel initiatie ven in de maak om mest te la ten verwerken. Volgens Van den Brink kan een oneindig grote vraag naar de mineralen worden ontwikkeld. Glastuin ders willen bijvoorbeeld mine ralen om hun planten te voe den. Van den Brink komt nu met zijn plan omdat minister Brink horst (Landbouw) de laatste hand legt aan zijn strengere mestbeleid. Ook de land- en tuinbouworganisatie LTO-Ne- derland kwam onlangs met een eigen mestplan, dat door Brink horst als te langlopend werd beooordeeld. Voorzitter R. Tazelaar van de Productschappen voor Vee, Vlees en Eieren (PW) zegt in een eerste reactie dat het NW- Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 05-09-'99 Een grote illegale technoparty aan de Oude Maas in Heinenoord is gistermiddag abrupt beëindigd met politie-ingrijpen. Het feest was al vanaf vrijdagavond aan de gang. Gisterochtend had de politie al gewaarschuwd dat de feestgangers het terrein moesten verlaten Begin van de middag begon de ME te helpen bij het inladen van spullen van achterblijvers in auto's en vrachtwagens. Daarna werden de laat ste feestgangers van het terrein gesleept. Buurtbewoners in de omgeving toonden zich opgelucht over het vertrek van de feestvierders die hen uit de slaap hadden gehouden. Bovendien had het feest veel overlast veroorzaakt van achtergelaten rotzooi, terwijl het terrein ook bezaaid lag met ontlasting. Het openbaar ministerie zal geen strafrechtelijk onderzoek instellen. Onduidelijk is wie het feest heeft georganiseerd of wie het initiatief heeft genomen om mensen op te roepen naar Heinenoord te komen. foto wfa cuido benschop Qudere mensen hoeven niet bang te zijn voor hun oude dagsvoorziening. Jongeren zijn namelijk best bereid om een fi nanciële bijdrage te leveren voor hun oudere medemens. Dat zei demograaf L. van Wis sen gisteren op de eerste dag van de Europese bevolkings conferentie. Van Wissen is onderzoeker bij het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI) en heeft diverse studies naar de bevolkingsontwikke ling op zijn naam staan. In één van de jongste studies over dit onderwerp zijn de gevolgen van de vergrijzing voor de soci ale zekerheid onder de loep ge nomen. Volgens Van Wissen bestaat al langer de angst dat de jongeren van nu in de toe komst niet voor de oudere ge neratie willen zorgen. Maar die angst is ongegrond, zegt hij. „Uit onze studie is gebleken dat de solidariteit in Nederland r de be reidheid van jongere generaties om de kosten van de vergrij zing te dragen, zijn jongeren in laboratoria ondervraagd en be studeerd. De onderzoekers hebben bekeken hoeveel geld de Nederlanders voor hun me demens over hebben en welke voorwaarden ze stellen aan het geven van geld. Gebleken is volgens Van Wis sen dat men in principe altijd bereid is te betalen. Die bereid heid neemt toe bij de jongeren als ze weten dat ze zelf ook op een goede oudedagsvoorzie ning kunnen rekenen. Opmer kelijk vindt Van Wissen dat zo wel de hoge inkomensgroepen als de mensen met een lager inkomen deze solidariteit aan de dag leggen. Echt grote wijzigingen in be leid op het terrein van de socia le zekerheid zijn dus niet no dig, meent de NIDI-onderzoe- ker. Wel moet de regering na denken over nieuwe huisves tingsstrategieën, vindt Van Wissen. „De Vinex-locaties zijn gebaseerd op een verouderd idee." plan lijkt op een subsidie voor mestverwerking. Tazelaar advi seert de varkenshouders eerst de controleerbaarheid van het plan aan de overheid duidelijk te maken. Niet zeker is immers dat de varkensboeren na ont vangst van de gelden nog steeds mest blijven verwerken. Minister Brinkhorst van Landbouw liet gisteren weten dat hij 'tevreden' is dat de NW in elk geval erkent dat er een mestprobleem is. Hij vindt de oplossing van de NW niet ge noeg. „Het gaat ons niet alleen om het mestprobleem maar om de totale mineralenproblema- tiek", aldus een woordvoerder. „Bovendien werkt de NW met een tijdpad tot 2005. Voor de minister geldt echter de Euro pese nitraatrichtlijn en die gaat uit van een tijdpad tot hooguit eind 2002." den haag was niet alleen onjuist, maar raakte ook mijn gezin." Politici verweten hem dat hij op vakan tie was gegaan terwijl het pro vinciehuis bij wijze van spreken 'in brand stond'. Zuid-Holland raakte in op spraak toen duidelijk werd dat ambtenaren op grote schaal aan het bankieren waren gesla gen. De Jong verweerde zich toen door te zeggen dat hij on mogelijk tijdig vanaf zijn vakan tieadres had kunnen terugkeren naar Nederland. Volgens De Jong leidde de discussie over zijn persoon de aandacht te veel af van de hoofdzaak, het aanpakken van de problemen waarin de pro vincie terecht was gekomen. „Die discussie had ertoe geleid dat ik naar mijn waarneming niet meer kon rekenen op het volle vertrouwen van een meer derheid in provinciale staten. Ik betreur het dat ik niet in de ge legenheid ben verantwoording af te leggen over de hele gang van zaken en wat daarmee sa menhangt." vervolg voorpagina De Zuid-Hollandse gedeputeer de A. de Jong is afgetreden zon der ruggenspraak met zijn par tijgenoten. Dat zei hij gister avond bij de benoeming van zijn opvolger, partijgenoot L. Huizer. „Ik nam de beslissing om ontslag te nemen zonder dat ik daarover een vergadering heb afgewacht van provinciale staten, terwijl ik daarover ook niet de PvdA-fractie heb ge raadpleegd. Dit betekent dat ik mij heb laten leiden door wat informeel duidelijk werd." Over wat dal laatste precies inhield, wilde de Leidenaar niet veel zeggen. „Rond mijn persoon ontstond een sfeer, waarin uitspraken van mij uit hun verband wer den getrokken. Er werd gepraat en geschreven over mijn uitla tingen en opvattingen, en zelfs over mijn vakantie, op een wij ze die ver bezijden de waarheid was. Wat er over mijn vakantie werd gezegd en geschreven, amsterdam gpd Huiswerkbegeleiding door- Ne derlandse docenten aan Turkse en Marokkaanse scholieren heeft nauwelijks effect. De tweede generatie allochtonen presteert beter op school als zij thuis worden geholpen door een oudere broer of zus. Dat blijkt uit een onderzoek van po liticoloog Maurice Crul, werk zaam op het Instituut voor Mi- gratie- en Etnische Studies (IMES) in Amsterdam. In tegenstelling tot eerdere onderzoeken onder allochtone leerlingen, waarbij de nadruk lag op slechte schoolprestaties, analyseert Crul het succes van de tweede generatie Turken en Marokkanen: een kwart zit op de havo of hoger. Uit gesprek ken met 86 allochtone leerlin gen wordt duidelijk dat dege nen die het ver hebben ge schopt door een oudere broer of zus zijn geholpen. Extra huiswerkbegeleiding van Ne derlandse docenten, waar scho len veel tijd en geld insteken, werpt weinig vruchten af. Verder blijkt dat de tweede, derde of nog jongere kinderen uit de gezinnen vaker naar havo of vwo gaan dan het oudste kind. Het opvallende, positieve effect van hulp uit de eigen ge meenschap heeft volgens Crul vooral te maken met vertrou wen. „Een oudere broer of zus voelt uitstekend aan waar de ander niet zo goed in is. Ze ken nen de sterke en zwakke kanten van elkaar en hebben als fami lieleden zeer veel wederzijds respect." Behalve huiswerkbegeleiding helpen broers en zussen ook met het maken van de school keuze tussen het lager beroeps onderwijs (lbo), mavo, havo of vwo. Hun ouders kennen vaak de weg niet in het Nederlandse onderwijssysteem. „Dat ene duwtje naar de havo in plaats van de mavo kan essentieel zijn voor hun carrière", aldus Crul. Samen met twee scholen in Amsterdam is hij allochtone studenten aan het werven die Marokkaanse en Turkse mid delbare scholieren bijles kun nen geven. Hfet ministerie van onderwijs heeft hiervoor inmid dels 50.000 gulden subsidie ver strekt. Crul wil zich voor de be geleiding niet beperken tot ou dere broers en zussen, omdat lang niet alle allochtone gezin nen „succesvolle voorbeelden in de familie hebben". assen gpdopstallen en percelen van de veehouder. De man is door de veehouder tijdens zijn veertien jarig dienstverband zwaar mis handeld. De knecht werd regelmatig geslagen met een ethy- leenslang, kreeg zijn eten bui ten in een pannetje en moest 80 tot 90 uur per week werken. Hij werd geknipt met een koeien schaar. Ook tijdens ziekteverlof werd hij gedwongen te werken en als er controle kwam moest hij zijn handen in zoutzuur do pen om te voorkomen dat ze onder de mest zaten. De vee houdersknecht zou ook zijn aangezet tot diefstal en vermin king van vee van andere vee houders uit de omgeving. Raadsman Houkes: „Deze man is voor de rest van zijn leven li chamelijk en geestelijk ver minkt. Hij is als een dier behan deld. Een 54-jarige veehouder uit het Breabantse Someren moet bij na één miljoen gulden smar tengeld betalen aan zijn vroege re knecht. Dat heeft de rechter in Den Bosch bepaald. De vroe gere werknemer is jarenlang grof mishandeld en uitgebuit door zijn baas. Negen jaar gele den verhuisde hij naar Drenthe. Zijn identiteit en woonplaats worden niet bekend gemaakt uit angst voor represailes. De advocaat van de werkne mer, mr. J. Houkes uit Emmen, spreekt van een 'opmerkelijke zaak' omdat de strafrechter de veehouder niet had veroordeeld vanwege verjaring van de zaak. Het is de eerste keer dat deze lacune in het strafrecht gevuld is door de burgerlijke rechter, aldus de raadsman, die beslag heeft laten leggen op woning, haarlem sjaak Snellere zorg voor werkenden. Het zat er al jaren aan te ko men, maar afgelopen vrijdag hakte het kabinet de knoop dan toch door. Op voorwaarde dat werkgevers de kosten volledig betalen en dat die extra inkom sten ten goede komen aan alle patiënten, mogen ziekenhuizen werkenden voorrang geven bij behandelingen. Het is een gevoelig thema, zo bleek gisteren weer uit de reac ties. Het zal voor het kabinet nog een hele klus worden om het plan door de Tweede Ka mer te krijgen. Die hikt, op de WD na, aan tegen het officiële doorbreken van het principe van gelijkheid in de zorg. Want dat is inderdaad hét punt: bete kent voorrang voor de werken den dat niet-werkenden straks langer op hun behandeling moeten wachten? Minister Borst heeft het princi pe van gelijke behandeling al tijd heilig verklaard. Ook al wist de minister natuurlijk best dat sinds de privatisering van de Ziektewet het bloed kruipt waar het niet gaan kan: werkgevers zijn bereid om extra te betalen voor snelle hulp voor zieke werknemers en krijgen die ver volgens ook. Hetzij doordat hun arbodienst eens gaat rond bellen hoe het met de wachtlijs ten in de diverse ziekenhuizen staat, hetzij doordat (vervol gens) een particuliere kliniek wordt ingeschakeld. Vooral dat laatste zorgde ervoor dat regel matig ziekenhuisdirecties bij Borst op de stoep stonden met de vraag of zij zulke hulp niet mochten aanbieden. Het antwoord was steeds 'nee'. De hernieuwde stijging van ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid hebben het kabinet en Borst blijkbaar doen besef fen dat ze niet langer 'nee' kun nen verkopen. Het is natuurlijk ook onredelijk om werkgevers te prikkelen om hun werkne mers aan de slag te houden, maar hen daarvoor vervolgens onvoldoende mogelijkheden te geven. De vraag is of de voorrang voor werkenden echt ten koste gaat van de niet-werkenden. Het antwoord op die vraag kan al leen de praktijk geven. Het is in elk geval een waarheid als een koe dat wanneer werkgevers betalen voor snellere hulp voor hun werknemers, er automa tisch meer geld beschikbaar is om de overige mensen op de wachtlijsten te helpen. Maar of en hoe snel dat extra geld zich ook vertaalt in extra capaciteit in de ziekenhuizen en instellin gen - en daar gaat het uiteinde lijk om - is een andere vraag. Er zijn her en der al tekorten aan personeel in de zorg en die dreigen de komende jaren al leen maar groter te worden. An derzijds biedt dat extra geld na tuurlijk wél de mogelijkheid om de arbeidsomstandigheden in de zorg, bijvoorbeeld de lonen, wat extra te verhogen en dat kan ervoor zorgen dat meer mensen voor de zorg kiezen. Al zitten er onzekerheden aan de keuze van het kabinet, het is ook goed om te kijken naar het alternatief van het vasthouden aan het bestaande beleid. Dat is niet alleen onredelijk ten aan zien van de werkgevers, het is ook een vorm van struisvogel politiek. De kosten van ziekte en ar beidsongeschiktheid worden zo hoog dat werkgevers hoe dan ook snellere zorg voor hun werknemers willen hebben. Als dat niet kan in de reguliere zie kenhuizen, dan zal het in toe nemende mate daar buiten ge beuren. Die ontwikkeling kan Patiënten blij met bedrijfspoli in Leeuwarden leeuwarden tegen houden. ren van particuliere klinieken zozeer óf er worden, of i» het beter om te oor werkne- proberen iedereen daarvan te ir wé&r die laten profiteren. Het kabinet daarvan pro- kiest, meer pragmatisch, voor het kabinet niei De keuze is nie voorrangszorg1 mers komt, ma plaatsvindt en a fiteren. Moeten dat de eigena- het tweede. Patiënten zijn goed te spreken over de 'bedrijfspoli' in het Me disch Centrum Leeuwarden (MCL). In het Leeuwarder cen trum voor beroepsziekten, zo als de poli heet, worden per week gemiddeld zo'n vijf men sen geholpen. Zij komen met klachten op psychisch en or thopedisch vlak. Stress en schouder-, rug- of knieproble men zijn de meest gehoorde klachten. Het MCL doet sinds januari mee aan een landelijk experi ment. Mensen met aandoenin gen die verband houden met hun werk, kunnen relatief snel een diagnose laten stellen. „Het is nog niet lang bezig dus heb ben we nog geen evaluatie ge houden", zegt bestuursvoorzit ter Van Eindhoven, „maar de patiënten die ik heb gesproken, zijn blij dat sneller bekend is wat er aan de hand is." Het aantal patiënten stijgt naarmate de proef langer duurt. Dit komt doordat steeds meer bedrijven een contract met de arbodienst afsluiten voor de bedrijfspoli. 59AST MEIDEN BLOKHAK BOOTIE Maten 28-35. MEIDENLAARS Met ritssluiting. Maten 31-39. ja95t MEISJESSCHOEN In blauw nubuckleer. Slijtvaste zool. Maten 24-35. 3995 VoorRAmQSbe We£llNtaTrMwwtL0ZW /fWKfcxtfAVOTensiai? t> SEM Jt «4- <-C nachtum» iwkniéMM? eetlÉN•|ü-~ \io» om /OWWClEN «E. M0ofT"'^> é*t?a&éU> «ure. I V mchU'JSIEN w L ILLUSTRATIE STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3