Ouderen weer jong op eerste seniorenfestival M Gelijkheid in de zorg ZEK Levend standbeeld geen doods bestaan 123 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 COM E N T A A R Gelijkheid in de zorg is een groot goed. In die zin hód minister Borst van volksgezondheid en hééft de Tweede Kamer gelijk met het verzet tegen een voorrangsbehandeling van werknemers. Hoe verkoop je aan iemand met een versleten heup dat hij langer moet wachten op zijn operatie omdat hij toevallig geen baan (meer) heeft? Maar er is ook een andere kant: in het streven om de volkomen uit de hand gelopen arbeidsongeschiktheid in Nederland een halt toe te roepen, confronteert het kabinet steeds meer de werkgevers di rect met de kosten daarvan. Dat is wijs beleid, maar roept natuur lijk bij hen ook de vraag op naar snelle medische hulp en de be reidheid om daarvoor desnoods zelf te betalen. De werkgevers hebben al een paar keer gedreigd desnoods buiten de 'gewone' ziekenhuizen en instellingen om hulp voor hun zieke werknemers te regelen. Wat het kabinet precies heeft bewogen om de werkgevers hun zin te geven, is wat onduidelijk. De hernieuwde stijging van het ziekte verzuim en het aantal arbeidsongeschikten zal zeker een belangrij ke rol hebben gespeeld. Want hoe langer iemand thuis zit, des te kleiner wordt de kans dat hij of zij nog terugkeert op zijn werkplek. Lang wachten op een medische behandeling is zo bezien dus fu nest. En uiteindelijk vormen de werkende Nederlanders het draag vlak voor de verzorgingsstaat die Nederland nog altijd is. Een tweede argument voor een voorrangsbehandeling is dat uit eindelijk ook de niet-werkenden ervan profiteren. Als werkgevers betalen voor een voorrangsbehandeling, wat onderdeel is van het kabinetsvoorstel, dan komt er per saldo meer geld beschikbaar voor de zorg en kunnen er in principe dus meer ingrepen worden verricht. Of en in hoeverre dat ook zo werkt, is afwachten. De ca paciteit van de zorg is immers in toenemende mate niet alleen een kwestie van geld, maar ook van beschikbaar personeel. Het is ech ter wel aannemelijk dat meer geld uiteindelijk voor meer capaciteit in de ziekenhuizen zorgt. De keuze van het kabinet is in overeenstemming met de pragmati sche geest van paars. De Tweede Kamer kiest vooralsnog voor het principe van gelijke behandeling. Dat klinkt mooi, maar het is ook een vorm van struisvogelpolitiek. De voorrangszorg is in toene mende mate een feit, het is alleen de vraag of die plaatsvindt bin nen de gewone ziekenhuizen of daarbuiten. Als de Tweede Kamer volhardt in het principiële verzet tegen een voorrangsbehandeling, moet ze ook aangeven hoe ze die gelijke behandeling in de praktijk nog denkt te kunnen verwezenlijken. Wrede dierenwereld Heerlijk, zo n nieuw tv-seizoen. Het programmaoverzicht blaakt van het zelfvertrouwen waarmee publieke omroep en commerciëlen hun goede bedoelingen voor ons uitstrooien. Zo gaf de NCRV ons op Nederland 1 een kijkje achter de schermen bij het Noorder Dieren park in Emmen. Misschien wel de populairste dierentuin van het land, omdat de dieren er zo weinig mogelijk in hokken verblijven. Daardoor beleeft het publiek soms de sensatie van een wild (nou ja. ze zijn tegenwoordig allemaal in gevangenschap géboren) dier, dat op aaibare afstand langs paradeert. Tegen de verveling van de dierentuin verstoppen de verzorgers het voedsel, zodat de beesten zelf hun kostje bij elkaar kunnen scharre len. Net als in de wildernis. Niet de dieren, maar de verzorgers staan centraal in De mensen van de dierentuin. En het moet gezegd: zij stelen ook de show. Hoe aandoenlijk sommige dieren ook zijn, het draait om de mensen. Juist daarom was de eerste aflevering van de ze vijfdelige serie ook prima te verteren. Want laten we eerlijk zijn, je kunt een dierentuin nog zo mooi in richten. Iter blijft een gevangenis voordieren, waarde metis de gang van zaken bepaald. Dat heeft niets meer met de natuur te maken. Zo kregen we te zien hoe een groepje struisvogels naar een ander nachtverblijf werd overgeplaatst, omdat er door een geboortegolf op de savanne' ruimtegebrek was ontstaan. Zo'n verhuizing bedenken die beesten heus niet zelf Integendeel. Toen ze voor het eerst in hun nieuwe omgeving werden losgelaten, stormden ze letterlijk door de hekken heen om hun vertrouwde oude plekje weer op te zoeken. Natuurlijk is evenmin de omgang van de zeeleeuwen met hun vaste oppasser. Maar het was wel een mooi tafereel om die man, gehuld in wetsuit, briesend en brullend tussen zijn aanhang te zien zitten, met een hevig verliefd vrouwtje aan zijn zijde. Ook de komst van een dokter is tamelijk ongebruikelijk in het oerwoud, maar in Em men is de dierenarts kind aan huis. De apen reageren er al net als een groep opgeschoten schoolkinderen: angstig en stoer tegelijk. Een jonge dwergmaki (zo klein als een appel) met een verlamd ach terlijfje zou het alleen nooit redden. Dus bracht een spuitje uit komst. Sip keek de verzorger toe en opeens begreep ik waarom deze serie pas om half elf 's avonds wordt uitgezonden. Vanafvier uur 's middag kunnen we de journaalbeelden met stervende kinderen ver dragen. maar euthanasie op een aapje gaat ons door merg en been. Kort voor het slapengaan stormde de kat door haar luikje, met in haar bek een vette muis. Ach ja, wreed is de dierenwereld. WIL BUYS September krijgt droomstart Augustus is vooral in het westen van het land een natte maand ge weest. Op veel plaatsen viel meer dan 100 mm: in de regio Rotterdam zelfs meer dan 150 mm. Op de luchthaven Zestienhoven was het met 155 mm de natste oogstmaand sedert 1977 toen 184 mm werd opge vangen. In Nieuwerkerk a/d IJssel bedroeg de maandsom 173 mm. In onze regio werd op Valkenburg 107 en op Schiphol 112 mm opgevan gen. Het landelijk gemiddelde voor augustus bedraagt 69 mm. Een overschot aan regen betekent evenwel niet een verregende maand. Op Schiphol werd de maandsom voor 80% bepaald door vijf dagen: 7, 10, 14, 18 en 19 augustus. Op deze dagen viel er meer dan 10, op 18 augustus bijna 27 mm. Overigens waren de landelijke verschillen nogal groot. In oostelijk Groningen bleef Nieuw Beerta op ongeveer 43 mm steken. De ontwikkelingen voor september zien er nog steeds veelbelo vend uit. Morgen hebben we weliswaar nog te maken met wol kenvelden (een warmtefront raakt boven ons land verzeild in een hogedrukgebied); vanaf donderdag tot en met het week einde is het droog, meest zonnig en warm met mid- dagtemperaturen rond 25 graden. Deze prachtige vooruitzichten zijn een verdienste van een krachti ge hogedrukblokkade boven het noorden en noord oosten van Europa. Onder invloed van dit systeem gaat de wind uit het oosten waaien. Kortom een droomstart van een maand die het er wat het zomer weer betreft zo vaak bij laat zitten. Morgen zijn er dus wolkenvelden van een warmtefront. Het blijft waarschijnlijk wel droog en bij weinig wind (meest zwak uit het westen) stijgt de temperatuur tot 22 graden. Gisteren trok een koufrontje over ons land. De passage ging gepaard met enkele wolkenvelden maar het bleef wel droog. Bovendien kwam zo nu en dan de zon te voorschijn en steeg de temperatuur op Schiphol tot 21,6, op Valkenburg tot 20,2 graden. In het zuiden van Limburg werd het maximaal 25-26 graden. jan visser Ouderen zitten achter de geraniums, hebben veel behoefte aan zorg en vormen een bedreiging voor de toekomstige vergrijzing van ons land. Dat negatieve beeld bestaat nog steeds van oude ren. Hoog tijd dus ook de positieve kanten van het ouder worden te tonen, vond de Unie van Ka tholieke Bonden van Ouderen (KBO). In Den Bosch wordt daarom van 6 tot en met 10 september voor het eerst het nationale Seniorenfestival gehouden. Het festival wil ouderen in aan raking brengen met een grote reeks activiteiten, die ook op la tere leeftijd zijn te onderne men. Het festivalprogramma bestaat uit ruim driehonderd onderdelen, variërend van kunst en cultuur, bewegen en sport tot onderwijs en techno logie. „Zo lang mogelijk in be weging blijven en dingen doen, zijn belangrijk om vitaal ouder te worden. Als je kunt en wilt, zijn er geen belemmeringen ac tief aan de samenleving deel te nemen", aldus KBO-woord- voerder Arno Heltzel. Met 245.000 leden en duizend afdelingen in het land is de Unie KBO de grootste ouderen- organisatie van Nederland. Aanleiding voor het Senioren festival is het internationale jaar van de ouderen van de Verenig de Naties. Het festival wordt maandag 6 september officieel geopend door VN-ambassadeur van de Dominicaanse Repu bliek, Julia Alvarez. De Unie KBO verwacht ruim zevendui zend festivalbezoekers. Het festivalprogramma ver meldt onder meer een concert van Louis van Dijk, theater voorstellingen, museumbezoe- ken en een reeks rondleidingen en vaartochten in Den Bosch. Ook kunnen deelnemers tijdens introductielessen kennismaken met tekenen, schilderen, pot tenbakken, kunst kijken of yo ga. Voor wie sportief bezig wil zijn, voorziet het programma in wandelingen, fietstochten, ken nismaking met een reeks spor ten, stijldansen en bridge. Zelfs skaten is voor ouderen wegge legd. De belangstelling daar voor blijkt zo groot, dat de in troductielessen al bijna zijn vol geboekt. Verder is in Den Bosch een computercentrum inge richt, waar ouderen alles aan de weet komen over het omgaan met de personal computer, e- mail en Internet. Veel van de rondleidingen en cursussen worden gegeven door oudere vrijwilligers. Zoals „Zolang mogelijk in beweging blijven, is belangrijk om vitaal ouder te worden." FOTO GPD MARC BOLSIUS in het hele vrijwilligerswerk een jard gulden aan vrijwilligers- groot deel rust op de schouders werk verricht door senioren, van ouderen. Omgerekend in blijkt uit recent onderzoek. Zo geld wordt jaarlijks voor elf mil- zijn het de grootouders die 28 procent van de kinderen op vangen. „Alleen maar naar de bingo is ook niet alles", vindt F. Disch- Boelens. Als vrijwilligster bij de Unie KBO bemant zij enkele malen per week de gezondheid stelefoon voor senioren. „Daar door spreek ik veel ouderen die thuis zitten te vereenzamen. Met hun kinderen en omgeving hebben ze weinig contact. Soms hoor je dat ze de hele dag zaten te kantklossen. Vaak zijn ze blij als ze hun verhaal eens kunnen vertellen. Eenzaamheid is een veel voorkomend pro bleem bij ouderen. En dat ter wijl er zoveel mogelijkheden zijn andere mensen te ontmoe ten." Een samenleving voor alle leef tijden, is het thema van het VN- jaar van de ouderen. „Je zou dan een bruisend jaar vol acti viteiten verwachten, maar dat is tot nu toe behoorlijk tegenge vallen", zegt Heltzel. Zo zou volgens hem de politiek oude ren veel serieuzer moeten ne men. „Veel maatregelen van de overheid hebben hun nadelige effecten op ouderen. Dat kun je voorkomen door vooraf te kij ken naar de leeftijdsbestendig heid van die maatregelen, zoals dat ook bij itiilieumaatregelen gebeurt met een milieueffect rapportage." „Tegenwoordig zie je een toe nemende groep zeer vitale ou deren met meer financiële mo gelijkheden. Het bedrijfsleven zou daar veel meer op moeten inspringen door producten op de markt te brengen die het ge mak van het dagelijks bestaan verbeteren. Bedrijven onder schatten nog te vaak het econo misch belang van de steeds groter wordende groep oude- THEAVAN BEEK Seniorenfestival te 's-Hertogen- bosch van 6-10 september; dag kaart 15 gulden; volledig program ma verkrijgbaar bij de Festivallijn, tel. 0900-2025601 (44 cent per mi nuut), op werkdagen geopend tus sen 9 en 17 uur. Hoewel Roy Tukkers beweeglijk van aard is, verdient hij zijn brood grotendeels met stil staan. Hij is levend standbeeld van beroep en als dusdanig be schikbaar voor al uw evene menten en bedrijfsfeesten. De 29-jarige Amersfoorter beheerst dit ambacht zo goed, dat hij op de Living Statue Competition, afgelopen zondag in Arnhem, de eerste prijs won. Hij liet vijf tig andere 'beelden' achter zich. Tukkers stond op stelten, om geven door vier aangeklede poppen. Alle vijf gezichten wa ren identiek geschminkt, en het publiek kon dan ook slechts met moeite Tukkers' hoofd van de andere onderscheiden. De drieënhalf meter hoge con structie leek op een stel goud kleurige zwervers, met groene vlekken die slijtage door weer en wind suggereerden. Tukkers: „De juryleden vertel den dat ze acuut ontroerd wa ren toen ik opkwam. Eén van hen was de actrice Riek Scha- gen, die natuurlijk de nodige af finiteit heeft met zwervers. In de televisieserie Swiebertje speelde ze de rol van Saartje, zo'n dertig, veertig jaar terug. Ze is nu 83 maar nog zo monter als wat." De laureaat heeft in Utrecht een opleiding tot theatervorm gever gevolgd, wat van pas kwam bij het ontwerpen van deze outfit. Nog steeds is hij een paar dagen per week actief als freelance ontwerper voor theatergezelschappen. Hij maakt kostuums, rekwisieten en decors. Het optreden als levend stand beeld vereist veel concentratie. „Ik fixeer me altijd op mijn buik; iedere beweging komt daaruit voort, zo lijkt het. Als standbeeld moet je je iedere se conde bewust zijn van je voor komen. Als je een andere hou ding wilt aannemen, moet je dat heel langzaam en zorgvul dig doen." Drie kwartier voorbereidingstijd heeft Tukkers nodig voordat hij geschminkt, vermomd en met de vier poppen op de stelten staat. Daarbij wordt hij meestal geassisteerd door zijn vriendin Godelieve. „Want in je eentje red je het niet, met die zware stellage." Soms wordt hij bij een optre den lastiggevallen door „jonge lui die me uitschelden of on deruit willen schoppen. Het is belangrijk om dan, statig voort- Freek van Muiswinkel Er bestaan mensen die zich aansluiten bij een begra fenisplechtigheid, hier en daar een praatje ma ken. een paar handen schudden en zich de koffie en cake goed laten smaken. Maar wie is het ook al weer? Ook bij de troost- borrel na afloop wipt hij even aan, met een knikje hier en een schouderklopje daar, en pas na zijn vertrek blijkt dat niemand van de aanwezigen die sympathieke bezoeker kende. Maar zijn aanwezigheid was zo vanzelfsprekend, zijn manier {'an doen zo natuurlijk, dat niemand op het idee kwam te vragen wie hij was. Daar zal ook niemand achter komen: de onbeken de bezoeker is op zijn schre den terugekeerd en staat nu bij een nieuw graf, in aftvach- ting van de koffie en de cake. De aansluitende troostborrel heeft hij gepland in een partycentrum verderop, waar altijd op dit uur van de dag wel een bnddspaar een receptie geeft. Dat soort mensen schijnt werkelijk te bestaan: het zijn dezelfden die met een joviaal-besliste kreet als JUSTUS VAN OEL 'Sorry, personeel' enorme rijen op de Uitmarkt weten over te slaan, en zwaaiend meteen willekeurig pasje hun auto voor vier weken gratis parkeren op het par keerterrein van de Schiphol-directie. Of Freek van Muiswinkel dat soort dingen ooit ge daan heeft, ik weet het niet, maarzeker is dat hij het prima gekund zou hebben. Gisteren werd hij terlucht besteld, de man die ik leerde kennen als 'de vader van', en in de loop der jaren steeds meer als zichzelf. Via hem ook ontdekte ik het bestaan van de Haar lemse Sportraad, die - kreeg ik de indruk —uitslui tend uit hemzelf bestond, en dan nog alleen als hij er toevallig was. Waarschijnlijk was Freek op een dag het gemeentehuis binnengelopen, had de burgemees ter aangeschoten en belangstellend gewaagd of er nu eindelijk al eens een kandidaat was voor die nieuwe Sportraad. De burgemeester - die er nog nooit van gehoord had maar dat bezwaarlijk kon toegeven - mompelde iets bemoedigends. 'O ja die Sportraad, is dat eigenlijk niet iets voor jou?'Freek knikte, niet op vallend blij, maar aangenaam verrast. Bij navraag, later, door de burgemeester bleken inderdaad allerlei ambtenaren ten stadhuizeal van die blijkbare Sport raad gehoord te hebben.Wat ik nu eindelijk kan ont hullen is dat de meesten het van elkaar wisten, en als het al van iemand anders was, dan kenden ze die Sportraad via Freek van Muiswinkel zelf. Uitsluitend door er charmant naar te blijven vragen had Freek een Haarlemse Sportraad geschapen uit het ambte lijke niets. Inmiddels is hij onbereikbaar voor vragen vanuit de Raad, maar neemt u van mij aan: de crea tie van de Haarlemse Sportraad behoort tot de meest indrukwekkende acteerprestaties van Freek van Muiswinkel. Zelden gaf een Haarlemse Sinterklaas - ook dar was hij - zichzelf een passender cadeau. Nee, de beste acteur ter wereld was hij niet. Wel een van de allerbeste theaterbezoekers. Helaas, niemand van de collega's kan meer rekenen op zijn hondstrouwe bulderlach die hem in iedere zaal binnen seconden verraadde. Maar óók als acteur was hij een inspirerend voor beeld tussen vele anderen. Freek was een laatbloeier, en vermoedelijk pas doorzijn zoon op het idee geko men dat acteren mócht en heus wel een vak was. Zijn carrière was een laat kado aanzichzelf, alsof hij ein delijk was vrijgekomen van benauwd verleden en achterhaalde angst voor de armoe. Freek van Muiswinkel was door die uitgestelde start een van de weinige niet-verbitterde oudere acteurs in ons land. De rest kniesde over de Hamlet die ze nooit hadden mogen worden, Freek intussen regelde kin derlijk blij auto's voor de tournee, koekjes en blikjes bier voor onderweg en taart voor de verjaardagen i>an de technici. Alleen al daardoor was het bijzonder hem te zien spelen. Zien genieten doet genieten. Freek, vaarwel! MILLENNIUM nog dagen Nog 123 dagen en het nieuwe millennium bre< aan. Reden voor deze kn om in een dagelijkse ser terug te kijken op belan rijke gebeurtenissen die plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Deze week: 30 aug 1797: aute Frankenstein geboren; aug 1997: prinses Diana overleden; 1 sep 1886: K haus brandt af; 2 sep 16 grote brand Londen; 3 s 1976: einde aan mythe Mars; 4 sep 1888: Georg Eastman bedenkt Kodal 31 AUGUSTUS 1997 Een jaar na haar dood kome er nog zo'n 150.000 mensen naar de laatste rustplaats vaj prinses Diana. Maar de 'Prii Di-manie' lijkt nu verleden 'De hysterie rond de prinse: voorbij. De mensen komen niet met bloemen en tranen maar met fotocamera's', aid de directeur van het museuj in Althorp, waar zich het gr; bevindt van Diana Spencer een expositie over haar is in richt. Maar op 31 augustus staat de wereld even stil. Na rampzalig ongeluk in Parijs teert een totaal vernielde au Diana en haar vriend Dodi Fayed overleven het niet. Hl sprookje ontaardt in een tra) die. Wat zestien jaar eerder gint met het 'Huwelijk van Eeuw', eindigt eerst in een j lijke echtscheiding met kro< prins Charles, waarna 'de k( ningin van de harten' in de bloei van haar leven sterft. was uniek', zegt haar broer graaf Charles Spencer. 'Zij b greep de diepste behoeftes mensen, vooral van hen die den. Haar levendigheid en geestigheid, in combinatie echt plichtsbesef, behoren voorgoed tot het verleden. I is hartverscheurend zo'n m te verliezen, vooral omdat z pas 36 was'. Bij Buckinghan Palace laat het Britse volk zi hoeveel leed het heeft om hj dood. Op een van de kaartji staat: 'Di, je bent het beste i Engeland ooit is overkomeri HENK RUUL* schrijdend, in je rol te blijven. Wat soms wil helpen, is zo'n knaap even heel doordringend aankijken. Daarmee kun je ze imponeren. Je moet natuurlijk hoe dan ook voorkomen dat je valt; anders maak je echt een rotsmak." Gedurende het concours stond Tukkers van twaalf uur 's mid dags tot zes uur 's avonds non stop in vol ornaat op stelten. „Ik nam geen pauze omdat het voor mij te veel gedoe is, om laag komen en weer gaan staan. Ik dronk wel liters water aange zien ik zo stond te zweten. Ach teraf verbaast het me dat ik niet hoefde te gaan plassen. Al het vocht zweette ik er meteen weer uit." JEROEN DE VALK Domspringer i| zich van geen kwaad bewusi De parachutist die zaterdaj met een sprong van de Utrechtse Domtoren voor i schudding zorgde, is zich v geen kwaad bewust. Ronal Overdijk is ervan overtuigd dat hij niets strafbaars heef gedaan. „Er staat niets ove de Luchtvaartwet, het mag woon", is zijn stellige men: „Ik had hooguit toestemm moeten vragen aan de eige naar van de Dom, maar 99 van de honderd keer geeft eigenaar van een gebouw geen toestemming, dus da; maar zonder". Justitie is h( niet met hem eens. Overdijk, 37 jaar oud en af komstig uit Barendrecht, sprong naar eigen zeggen der met toestemming van eigenaars van een gebouw de TU in Delft en van een bouwkraan in Rotterdam. Geen haan die ernaar kraa aldus Overdijk. Dit keer we Overdijk en de cameramar die zijn sprong vastlegde, v den aangehouden. Volgens een woordvoerder van de politie in Utrecht za Overdijk worden vervolgd door de speciale luchtvaarl ficier van justitie in Haarlei De beschuldiging luidt 'hel veroorzaken van gevaar of hinder' op grond van de Luchtvaartwet en de Algen] ne Plaatselijke Verordening 'het in de lucht houden va een toestel zonder vergun ning' op grond van het luc verkeersreglement. Overdijk is een ervaren par chutist en in het dagelijks ven secretaris van de para< tistenafdeling van de Konii lijke Nederlandse Verenigi voor Luchtvaart (KNWL), belangenvereniging van zweefvliegers, ballonvaard parachutisten en andere luchtsporters. Met die pet heeft hij geen officieel starf punt van zijn vereniging, oji dat de reglementen niets vfl melden over het springen I gebouwen. L

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2