Leidsch Dagblad Kruijt treedt af als wethouder Hotmail gekraakt BEL: 071-5128030 Davis Cup werpt schaduw over prestaties US Open Gedeputeerden wacht nog een hete nazomer' Geen cent rijkssubsidie voor bedrijventerreinen 'Fiscus pakt betalingen amateurvoetbal aan' Seaport in teken Hiswa te Water JWn Kamer tegen speciale zorg voor werkenden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch ê%sDagblad INSDAG 31 AUGUSTUS 1999 [•Buitenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Spaanse eurocommissaris redt het net Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Banken bieden gratis toegang tot internet Leidse hoogleraar geeft visie op protestantisme De Lakenhal veilt japonnen Mary Beij LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2.40 \Nog geen abonnee? new york» anp Perikelen rond de Davis Cup- ploeg overschaduwden giste ren de prestaties van de Ne derlandse tennissers op de eerste dag van de US Open in New York. In navolging van Richard Krajicek zegde ook John van Lottum af voor het promotie/degradatieduel te gen Ecuador in Guayaquil. In New York ontdeed Krajicek zich, zoekend naar een solide opslagbeurt, van de 17-jarige debutant Philip King: 6-1,6- 4, 6-0. Van Lottum won van de Japanner Takao Suzuki in een viersetter vol incidenten: 6-2, 7-6, 3-6, 7-6. Sjeng Schal ken verloor van de Zwitser Lorenzo Manta in 3-6, 4-6, 3- 6. Bij de vrouwen wurmde Amanda Hopmans zich langs de Duitse Elena Wagner: 7-6, 6-3. Miriam Oremans verloor van dé Amerikaanse ex-top per Mary Joe Fernandez: 6-3 4-6 2-6. Dit is het vierde Grand Slam van dit jaar waar in de Brabantse er in de eer ste ronde uitvloog. Pagina 19; Krajicek is nog een vat vol twijfels Oranje oefent bij Quick Boys Het Nederlands elftal oefent morgen om 17.45 uur op het veld van Quick Boys. De se- ectie van bondscoach Rijk- lard speelt een onderlinge wedstrijd. Na het duel brengt Rijkaard zijn spelersgroep te rug van 24 naar 18 man. De toegang tot sportpark Nieuw Zuid is morgen gratis. Oranje bereidt zich voor op het duel tegen België, dat 2 wordt gespeeld. Leidse CDA-bestuurder mist draagvlak in college n haag robbert minkhorst ?t het vertrek van gedepu- rde A. de Jong (PvdA) van lid-Holland moeten de overi- bestuurders niet denken dat nu buiten schot blijven. iarvoor waarschuwde D66 teravond, bij de benoeming a De Jongs opvolger en par- ■enoot L. Huizer. De opposi- partij zinspeelde nadrukke- op de mogelijkheid dat aks meer leden van het colle- door de bankiersaffaire van provincie het voorbeeld van long zullen moeten volgen. De Jong stapte vijf weken ge len uit eigen beweging op. n positie als portefeuillehou- financiën was na de ban- saffaire (Zuid-Holland bleek or 1,7 miljard gulden te heb- n geleend en weer uitge lid) onhoudbaar geworden, -luizer kreeg gisteravond chts de steun van de coalitie- rtijen CDA, GroenLinks, P/RPF/GPV en van haar ei- i fractie. De oppositie stem blanco. „Het vertrouwen in college is de afgelopen tanden niet dusdanig toege- men dat ander stemgedrag in de rede ligt", luicfde de on derkoelde verklaring van D66- leider H. Klijnsma. De democraat beloofde het provinciebestuur bovendien nog een hete nazomer. Klijns ma vindt dat de verantwoor ding voor het op grote schaal bankieren van de provincie niet bij De Jong ligt. Zijn vertrek hangt daar slechts voor een deel mee samen, aldus Klijns ma, „en dus staat de vraag naar de politieke verantwoordelijk heid voor dit debacle nog ge heel open. De D66-fractie waar schuwt bij voorbaat tegen de uitkomst dat alleen ambtena ren verantwoordelijk worden gehouden en bestuurders de dans ontspringen." GS stonden de afgelopen ja ren, al dan niet uit onwetend heid, toe dat ambtenaren ris kante leningen verstrekten. De omvang van het bankieren werd duidelijk toen bleek dat Zuid-Holland een bedrag van 47,5 miljoen gulden, uitgeleend aan de handelsonderneming Ceteco, dreigt mis te lopen. Pagina 3: Gedeputeerde zon der ruggespraak opgestapt CDA-wethouder H. Kruijt heeft vanmorgen met onmid dellijke ingang ontslag genomen. De CDA'er, die aan het begin van de vakantie al zwaar onder vuur lag binnen het college, schrijft in zijn ontslagbrief dat hem duidelijk is geworden dat hij bij de andere coalitiepartijen onvol doende steun heeft om aan te blijven. Kruijt zal op korte termijn ook uit de gemeenteraad stappen. De meest waarschijnlijke kandidaat voor zijn opvolging is T. van Dijk, de financieel specialist van de CDA-fractie. hadden kunnen komen", aldus Kruijt vanmorgen in een toe lichting op zijn opstappen. „Maar die ruimte is er niet ge weest. De afgelopen dagen bleek dat ik onvoldoende draagvlak heb in het college. En dan rest je maar één ding, na melijk je conclusies trekken." Het nieuws dat de CDA-wet- leiden ruud sep Het CDA heeft de afgelopen week verschillende gesprekken gevoerd met de fracties van PvdA, GroenLinks en D66, met wie de christen-democraten sa men het college vormen. „Ik had gehoopt dat we door die gesprekken tot een betere sa menwerking binnen het college houder zwaar onder vuur lag, Leidse regio mist de boot oegstgeest/zoeterwoude Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiden krijgen geen subsidie voor het opknappen en ontwik kelen van de bedrijventerreinen Rijnfront, Grote Polder en de Oostvlietpolder. Het ministerie van economische zaken heeft de subsidie-aanvragen in het kader van de Stirea-regeling (stimulering ruimte voor eco nomische activiteit) niet geho noreerd. „Het is heel vervelend, ook al hadden we niet honderd procent hoop", zegt de Zoeter- woudse burgemeester A. Koop manschap. Ook wethouder M. Smitsloo betreurt het dat er geen Stirea- geld naar Rijnfront in Oegst geest gaat. Enige maanden ge leden was Smitsloo nog uiter mate optimistisch gestemd. „Het is jamfner, maar het is niet zo dat we nu met een triest ge zicht gaan zitten", aldus Smits loo. „We gaan gewoon door." Oegstgeest had een rijkssubsi die van 3,8 miljoen gulden voor de ontwikkeling van bedrijven terrein Rijnfront aangevraagd. Leiden had 7,5 miljoen aan gevraagd voor de aanleg van het bedrijventerrein in de Oost- den haag anp Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft grote moeite met de plannen van minister Borst van volksgezondheid en staats secretaris Hoogervorst van so ciale zaken om ziekenhuizen toe te staan werkenden speciale zorg te bieden. Van de rege ringspartijen kan alleen de WD zich erin vinden. PvdA en D66 hebben grote bezwaren. De PvdA wil een spoeddebat. Ook de oppositiepartijen CDA en SP hebben kritiek. De WD vindt het een 'zeer bemoedigend' voorstel. Doordat de werkge vers de extra zorg betalen, komt er extra geld voor de zorg en dat komt iedereen ten goede. De plannen komen erop neer dat werkenden in een zieken huis sneller mogen worden ge- REIDEN WILLEM SPIERDIJK e fiscus gaat de betalingen in et amateurvoetbal aanpak- ;en. Dit verwacht Theo van 'ggelen, de voorzitter van de oetbalvakbond WCS. Vol- kens Van Seggelen is de speci fic eenheid van de belasting dienst die de betaald voetbal- ers controleert, ook zeer geïn- eresseerd in het amateur- 'oetbal. „Het betalen in die ector gaat een keer goed mis, >ok omdat de clubs er steeds ipener in zijn." Volgens een schatting van leze krant belopen de betalin- aan amateurspelers zo'n ^B'5 miljoen gulden per jaar. Jaarbij wordt ervan uitgegaan lat een gemiddelde hoofd- ai klasseclub jaarlijks zo'n an derhalve ton aan spelers uit keert. Dat betekent dat in de hoofdklasse 12,5 miljoen aan spelers wordt betaald. De ove rige clubs in het amateurvoet bal zijn zeker goed voor een zelfde bedrag. Van Seggelen schat het bedrag iets hoger. Hij gaat uit van 'ongeveer 30 miljoen'. Een groot deel van die betalingen verloopt zwart. Van Seggelen denkt dat de belastingdienst eerst de reor ganisatie van het amateur voetbal heeft afgewacht. On derdeel van dat plan was dat betalingen werden gelegali seerd. Die reorganisatie (waaronder de invoering van een zogenaamde topklasse tussen amateurs en eerste di visie) werd door de clubs afge schoten. Niet de spelers, maar de geldverschaffers zullen vol gens Van Seggelen het doelwit zijn van de fiscus. „Natuurlijk zijn spejers die het geld niet opgeven bij de belastingen fout, maar het gaat de belas tingdienst juist om degenen die dit systeem willens en we tens instandhouden." De voorzitter van de WCS denkt dat het helemaal niet zo moeilijk is voor de belasting dienst om paal en perk te stel len aan de zwarte betalingen door clubs. „Het is een kwes tie van een paar clubs goed doorlichten. Ik denk dat daar wel een voorbeeldfunctie van uit gaat." Vandaag als bijlage 25 pa gina's over het regionale amateurvoetbal met daar in: 'Tien vragen en ant woorden over betalingen'. werd aan het begin van het zo merreces door deze krant naar buiten gebracht. Toen reageer den alle betrokkenen ontken nend. Kruijt zelf liet weten dat hij het idee had 'dat bij jullie de komkommertijd aanbreekt'. Het is de bedoeling dat de christen-democraten nog deze week met een opvolger komen. Fractievoorzitter M. de Jonge wil nog geen namen noemen. Voor de opvolging zijn twee mogelijkheden. Van de zittende raadsleden is voor de coalitie partners alleen Van Dijk aan vaardbaar. Maar door het te rugtreden van Kruijt als raads lid. ontstaat ook de mogelijk heid dat een partijgenoot die la ger op de lijst staat de plaats van de wethouder inneemt. H.Kruijt. FOTO HENK BOUWMAN Kruijt vindt dat de andere collegeleden zijn werk als wet houder financiën de laatste tijd vlietpolder. Wethouder T. van Rij noemt het een 'groot pro bleem' dat dat geld er niet komt. „We wilden het gebrui ken om de kwaliteit van het ter rein te vergroten". Nu dat geld er niet komt, wil dat niet zeggen dat de gemeente genoegen neemt met minder kwaliteit. De hoop van de gemeente Zoeterwoude is nu nog geves tigd op de provincie Zuid-Hol land, waarbij ook voor subsidie is aangeklopt. Of deze aanvraag wél wordt gehonoreerd, is ove rigens de vraag. Zoeterwoude maakt zich al geruime tijd sterk voor een metamorfose van het industrieterrein aan de Nil en de A4. Het terrein werd eind ja ren zestig ontwikkeld en maakt inmiddels een achterhaalde, verouderde en onoverzichtelij ke indruk, vindt de gemeente, die bang is dat de boel verpau pert als niet snel wordt ingegre pen. Nu zijn er nog 184 bedrij ven (waaronder Heineken) met in totaal 2700 arbeidsplaatsen. Om de eerste fase van de op knapbeurt te bekostigen, heeft Zoeterwoude zeker 2,8 miljoen gulden subsidie nodig. In totaal kost de opknapbeurt circa vijf miljoen gulden. düj''fj holpen dan mensen zonder baan. Het gaat om het verhel pen van aandoeningen die mensen beletten te werken. De extra hulp moet worden be taald door de werkgevers, die sterk hebben aangedrongen op snellere behandeling. Zieken huizen mogen het extra geld dat zij hiermee verdienen, hou den, op voorwaarde dat zij het in de zorg steken. Zorginstellin gen moeten samen met arbo- diensten een gedragscode op stellen. Daarin moet worden vastgelegd dat de extra zorg voor werkenden niet ten koste gaat van hulp aan mensen zon der baan. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Voorrangszorg voor werknemers onvermijdelijk en» Nog nooit kwamen er zoveel zeil- en motorjachten naar de Hiswa te Water in IJ muiden. Dit jaar ggen er meer dan 360 schepen in Seaport Marina te wachten op de bezoekers. Ze kunnen kijken naar tradi- ionele houten en stalen jachten, maar ook naar moderne aluminium en polyester schepen. Bovendien zijn enkele grote knapen van langer dan vijftien meter te bezichtigen. De beurs ging vanmorgen open en duurt tot en met zondag 5 september. Vorig jaar kwamen 32.000 bezoekers naar de jachthaven in Umuiden. Een kwart daarvan kwam uit het buitenland. Gisteren waren de voorbereidingen nog in volle gang. foto anp HET WOORD IS AAN Seneca Moed leidt u naar de sterren - angst naar de dood. onmogelijk hebben gemaakt. "Ik heb de andere collegeleden voorgerekend dat de opbrengst van de aandelen van het ener giebedrijf EZH veel te hoog is ingeschat. Maar daar kreeg ik geen gehoor voor. In zijn ontslagbrief merkt Kruijt de gang van zaken rond de EZH-aandelen aan als 'on aanvaardbaar'. Dat hij zich toen niet harder heeft opgesteld, ver klaart de CDA'er uit zijn hoop op een verbetering van de sa menwerking, die hij voor de zo mer nog koesterde. Overigens ontkent De Jonge dat er harde politieke meningsverschillen zijn tussen het CDA en de an dere coalitiepartijen. Pagina Leiden: 'Problemen college zijn nog niet voorbij' steeds, mooier i3*/24° "725° 14725° 10% 10% 20% 50% 70% 60% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving 12 Regio11,13,14,15 RTV/programma's9 Sport 19,21 Trends/Strips18 Uitgaan 20 Nog twee dagen en dan is de UIT-krant er weer. Voor de zomer was ie er al drie maanden op proef. Daarna vroegen wij de lezers om hun mening en die was vrijwel unaniem: de UIT-krant is een aanwinst voor de krant en moet blijven. Daarom keert de UIT-krant terug: nog dikker, nog completer. Voortaan elke week op donderdag. Twee keer zoveel zomerse dagen de bilt anp De laatste zomer van de eeuw gaat de geschiedenis in met twee keer zoveel zomerse da gen als normaal. Nederland be leefde, mede dankzij de hitte golf, een warme zomer met een gemiddelde temperatuur van 17,2 graden. Normaal gespro ken is het in een Nderlandse zomer gemiddeld 16,2 graden. De 32ste hittegolf van de eeuw duurde van 28 juli tot en met 4 augustus. In die periode steeg het kwik dagelijks boven de 25 graden. Begin augustus werd het zelfs warmer dan 30 graden. Juni, juli en augustus telden, naast drie tropische da gen, 21 zomerse dagen met een maximumtemperatuur van minstens 25 graden. Normaal heeft een zomer gemiddeld tien zomerse dagen. Hoewel augustus ondanks de warmte als enige van de drie zomermaanden somber was, gaat de zomer van 1999 met 660 zonuren tegen gemiddeld 575 uur de boeken in als zonnig. Iedereen had toegang tot postbussen atlanta anp-dp a Hotmail, de gratis e-mail le verancier van sofwaregigant Microsoft, is gisteren ge kraakt. Iedereen had toegang tot de veertig miljoen elektro nische postbussen bij de le verancier. De kraak liep via een Zweedse internetpagina. In ternetgebruikers konden hier een willekeurig e-mailadres opgeven, waarna ze, zonder wachtwoord, direct toegang tot de betreffende postbus kregen. Volgens een steekproef door de Amerikaanse omroep CNN konden niet in alle ge vallen de persoonlijke berich ten van de abonnees worden gelezen. Wel was het overal mogelijk uit naam van de on wetende eigenaar berichten te versturen of diens berich ten te ontvangen en door te sturen. De populariteit van Hotmail is erg groot, omdat •het gratis is en gebruikers overal ter wereld hun e-mails kunnen lezen op elke compu ter met een internet aanslui ting. Microsoft dichtte het gat in de beveiliging in de loop van de middag. Het bedrijf wilde geen commentaar ge ven op de affaire. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 'Tel: ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 9fi.90) i I automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. hank/girc Bijn - Handtekening: ichtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpol cadet DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1