Wonen met Passion, Primitive, Pleasure of Power Trends Een open haard zonder afvoer Klusser moet wennen aan waterverf Poppen voor 2000 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 160 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-515( Hardboard deur met houtnerf Wonen volgens de Pleasure-stijl: helderheid, wit en transparantie. kelijk te veranderen. Het ware Pleasure-interieur kenmerkt zich door futurisme. Met de nieuwste materialen en laatste technische snufjes. Kas ten en bergingen verdwijnen dikwijls uit het zicht achter ver schuif- of verdraaibare wanden en matglazen panelen. Dure designmeubelen naast voorde lige, maar perfect vormgegeven massaproducten. 'Potentie' (Power) is voor de carrièretijgers (druk, druk, druk). Fraai en functioneel gaan er hand in hand. Het huis moet praktisch zijn, maar vooral ook rust uitstralen. Geen blabla- meubels en schreeuwende kleuren, maar sobere, rechte lij nen en een ingetogen kleurge bruik. Duurzaamheid en kwali teit komen op de eerste plaats. Een uitgebalanceerd lichtcon- foto gpd cept bepaalt de ambiance van de verschillende vertrekken. Het gaat om de geraffineerde combinatie van dag- en kunst licht, van direct en indirect licht. Wit in alle schakeringen tussen gebroken en warm wit voert de boventoon. Alleen hard wit is taboe. Nieuwe basis- tinten lichtbeige en greige (grijs-beige) mogen ook. Zachte kleuren met een metallic glans zijn geschikt voor subtiele ac centen. Meubels in deze trend zijn over het algemeen vrij fors, maar strak van vormgeving. In keuken en badkamer is voor optimaal (gebruiks)comfort vernuftige apparatuur, van slimme kookunits tot massage- baden met alles erop en eraan. Het is maar dat u het weet. Een man vertelt dat hij zijn huis aan het schilderen is met verf op waterbasis. 'Maar het gaat zo regenen', reageert een ken nis verbaasd. 'Dat maakt niet uit', zegt de eerste, 'de verf is al droog. Maar goed dat je het zegt, mijn was hangt nog bui ten.' Dergelijke spotjes zijn geregeld in de media te horen en te zien. Ze maken deel uit van een grootscheepse campagne om het gebruik van milieuvriende lijke en 'gezonde' verf te stimu leren. De campagne is onder deel van het project 'Duurzaam Klussen' van het ministerie van VROM. De meest voorkomende doe-het-zelf-klussen komen aan bod. Deze zomermaanden ligt het accent op het schilde ren. Beroepsschilders mogen vanaf komend jaar binnen alleen nog met verf werken waarin weinig oplosmiddelen zitten. Duizen den beroepsschilders lijden na melijk aan het Organisch Psy cho Syndroom, veroorzaakt door het dagelijks werken met vluchtige organische oplosmid delen waaronder terpentine. Door OPS ontstaan Wachten als vergeetachtigheid, concentra tiestoornissen, hoofdpijn en vermoeidheid. Per jaar komen er naar schatting 250 tot 300 schilders met OPS-achtige klachten bij. De afgelopen jaren is het per centage schadelijke oplosmid delen in verfsoorten al behoor lijk teruggebracht. Het ministe rie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid voerde vorig jaar een grootscheepse campagne om professionele schilders er van te overtuigen dat het beter voor hun gezondheid is om met verf op waterbasis te werken. 'Anders Schilderen' moest voor een cultuuromslag in de be roepsgroep zorgen. Bovendien kwam er een wettelijke basis voor het gebruik van 'gezonde re' verven. Vanaf 1 januari 2000 mogen professionele schilders binnenshuis niet meer schilde ren met verf, waarin per kilo meer dan 12,5 gram oplosmid Beroepsschilders mogen vanaf komend jaar binnen alleen nog met verf werken waarin weinig oplosmiddelen zitten. foto gpd niels van der hoeven del verwerkt zit. Maar ook de doe-het-zelver moet worden bereikt, vindt de overheid. Een van de belang rijkste thuisklussen is immers schilderen. Na de bouw is de doe-het-zelfmarkt de tweede afnemer van verfproducten. Ook al hangt een incidentele klusser niet dagelijks in de verf- dampen, beter is het helemaal geen oplosmiddelen in te ade men. Bovendien zou het milieu er flink mee gediend zijn. Op losmiddelen bevorderen smo,g- vorming en het broeikaseffect. Samen met de branche van doe-het-zelf-winkels heeft het ministerie van VROM de nu lo pende campagne 'Duurzaam Klussen' opgezet. Doel is de mogelijkheden van milieuvrien delijk klussen te laten zien en de consument ervan te overtui gen dat milieuvriendelijke verf veiliger en beter is. Het gaat om verven met weinig oplosmidde len: acrylaatverf op waterbasis en high solidverven, die meest al buiten worden gebruikt. De voorlichting is hard nodig. Zo spoelen veel mensen de kwasten uit onder de kraan in de veronderstelling dat het geen kwaad kan voor het mi lieu. Maar ook verf op waterba sis bevat nog altijd oplosmidde len en kun je dus niet zo door het putje spoelen. Ook doet nog steeds het verhaal de ronde dat acrylaatverf minder lang mee zou gaan zijn dan de traditione le verfsoorten op basis van al- kydhars. Onzin, volgen^ A. Zwaag van TNO-industrie in Delft. ,,Net zoals bij gewone verven heb je goede en slechte producten. Er zijn genoeg wa tergedragen verven die niet on der doen voor traditionele ver ven, in tegendeel zelfs zou ik bijna zeggen. Wat duurzaam heid betreft zitten er toppers bij." Bovendien is verf op waterbasis sneller droog. Een minpuntje is volgens de deskundige wel dat verf op waterbasis lastiger te verwerken is voor de doe-het- zelver. Zwaag: „Het is moeilij ker om een strakke filmlaag aan te brengen. Beroepsschilders moeten er ook mee leren om gaan, maar die kunnen zich hierop inwerken. Een doe-het- zelver schildert hooguit eens in de drie jaar. Dus rennen men sen na de eerste mislukking te rug naar de verfwinkel om een pot gewone verf te kopen." De meeste doe-het-zelvers ko pen nog traditionele verfsoor ten. Uit cijfers over 1997 van de Vereniging van Verf- en Druk inktfabrikanten (VWF) blijkt dat slechts eenderde van de verkochte verven aan thuisklus- sers oplosmiddelenarm was. Een rondje langs een aantal kluswinkels leert dat het in de schappen soms ook nog zoeken is naar verf op waterbasis. De milieuvriendelijke verven staan 'verstopt' tussen de traditionele verven. Slechts in een enkele winkel staat boven de schappen de soort verf aangegeven. Volgens directeur M. Terpstra van de Vereniging Voor druk inkt- en Verffabrikanten gaat zijn organisatie er samen sa men met groothandel en detail handel voor zorgen dat de mi lieuvriendelijke producten dui delijker als zodanig gepresen teerd worden in de winkels. Terpstra: „Nog dit jaar komen we met een plan. Maar het blijft natuurlijk een kwestie van lan ge adem. Al in de jaren '80 heb ben we geprobeerd milieu vriendelijke verf te promoten. Maar hoewel er inmiddels veel betere producten op de markt zijn, heeft de consument nog steeds het idee dat er nadelen zitten aan verf op waterbasis." De gasblokkenhaard Sonnet van Dru wordt met bouten aan de muur gehangen, foto THEA WAMELINK Meestal denken mensen pas weer over een open haard als de najaarskilte invalt. Maar wie zo'n sfeermaker wil aanschaf fen, kan voor de aanleg het best de zomer benutten. Veel flats en eengezinswoningen hebben geen schoorsteenkanaal, maar een echte open haard voor houtblokken heeft dat wel no dig om rookgassen af te voeren. In eengezinswoningen kan soms wel een afvoerkanaal worden opgebouwd uit prefab elementen, maar in flats is dat niet mogelijk. Er zijn echter alternatieven. Een elektrisch blokkenvuur heeft geen afvoer nodig en tegen woordig zijn er ook gasblokken- vuren die zonder kanaal func tioneren. Een elektrisch vuur werd jarenlang kitscherig ge vonden, omdat de warmte-uit- straling ontbrak. De nieuwste elektrische vuren geven niet al leen warmte, maar hebben ook veel meer het aanzien van een echt blokkenvuur. Gasblokkenvuren stralen warmte uit en hebben er altijd aJ beter uitgezien dan de elek trische soorten, maar gas heeft wel een afvoer nodig. Voor wie géén afvoer heeft, is een gas- blokkenvuur met volledige ver branding een optie. Wel is goe de ventilatie vereist. Ook zijn er gasvuren met een afvoer als bij een gevelkachel, waarbij in de buitenmuur een ventilator wordt aangebracht. Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het-woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Groot onheil, ternauwernood, onvermoeid roker; 2. vergrootglas, landbouwwerktuig, druk; 3. rondrit, zangstem, leidsman; 4. insect, wolvlokje, eerste stoot; 5. ongaarne, positieve elektrode, vogel; 6. kurk, ineens, de gebouwen op een terrein; 7. lol, pot, stadsgracht; 8. verharde huid, Engels zilver, soepvlees; 9. spoel, reuzenbeeld, sjalot; 10. vlak, verfbordje, waskom Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Ben; 5. lei; 7. rodelen; 8. ego; 9. Eta; 11reder; 14. ka; 16. na; 17. kou; 18. nee; 19. es; 20. si; 22. steek; 25. git; 27. lil; 29. negatie; 30. oké; 31. tri. Verticaal: 2. Erg; 3. Noor; 4. leed; 5. leer; 6. ent; 8. elk; 10. aga; 12. eruit; 13. einde; 15. aks; 16. nes; 19. eng; 21. iel; 22. stee; 23. elan; 24. klit; 26. ink; 28. Ier. wijl een opdek-exemplaar ge deeltelijk jn het kozijn zit. De buitenkant van de deur be staat uit een paneel van hard board met houtnerfstructuur terwijl in het binnenwerk een zogenoemde honingraatvul- lingzit. Het exemplaar is al leen in de kleur wit te koop. De prijs ligt rond de 150 gul den. Voor meer informatie: Skantrae BV, 's-Heerenberg, tel. 0314-6751 51. S HEINZ Kan de haard hier vlak voor worden geplaatst, dan is dat meegenomen. Zo niet, dan kan er tussen gasvuur en gevel een afvoerbuis worden gelegd, zo lang die maar korter blijft dan drie meter. Moderne gasblokkenvuren zijn van allerlei snufjes voorzien, zoals een regelknop, elektrische vonkontsteking, thermische be veiliging en afstandsbediening: de open haard regelen vanuit de luie stoel. Er moet uiteraard wel een gasleiding naar de haard kunnen worden gelegd. Elektrische vuren hebben als aansluiting slechts een stop contact nodig. Ze zijn vaak le verbaar compleet met haard en schouw, waarbij keuze is uit verschillende modellen en stij len. Sommige typen hebben een bediening aan de bovenzij de van de haard of in de schouw, zodat men hiervoor niet door de knieën hoeft. Er zijn vuren met drie - gezamen lijk en/of afzonderlijk inscha- kelbare - functies: sfeerverlich ting, verwarming en - het nieuwste snufje - koeling via een ventilator. Een woning zonder schoor steenkanaal kan voor een echte openhaard een handicap zijn, maar namaak-blokkenvuren zonder afvoer hebben ook hun voordelen. Wel sfeer en warm te, maar geen gesjouw met blokken, geen getob met het aansteken en evenmin schoon maakwerk. Bovendien is men veel vrijer in de plaatsbepaling. Elk jaar piekert het Perscen trum Wonen zich suf over een trendprognose voor de woon- mode van het komende jaar. Voor het rond jaar 2000 heeft dat vier sleutelwoorden opgele verd, die elk staan voor een woonsfeer: Passion, Primitive, Pleasure en Power. Zoiets als Passie, Primitief, Plezier en Po tentie. 'Passie' uit zich - volgens het begeleidende persverhaaltje - in luxueuze materialen en dessins, maar wèl in stijlvolle eenvoud. Geen overdadige franje dus. Het gaat om het combineren van antieke meubelen en eigen tijdse ontwerpen. Als accessoi res zijn bruikbaar het antieke porselein van oma, de tinnen schaal en kandelaars van een erftante of zomaar een vondst van de rommelmarkt. Voor de achtergrond denkt het Perscen trum Wonen aan fraai gedessi neerde gordijnen en effen be hang, of behang met Chinese en andere decoratieve motie ven in combinatie met uni gor dijnen. Sofa's en fauteuils zijn volumineus, zacht en comforta bel. Favoriete stofferingen: lin nen, fluweel, zacht kalfsleer, nubuck en suède. Bij 'Primitief viert het puur am bachtelijke hoogtij. Oude tech nieken in nieuwe vormen. Dit woonthema wordt veronder steld te passen bij 'onthaasting en onthechting'. Statussymbo len passen hier niet bij. Natuur, cultuur en spiritualiteit vormen de inspiratiebronnen. De mu ren zijn van baksteen, vloeren van beton en niet al te minuti eus afgewerkt hout. De kleuren van de natuur worden in huis gehaald. Het geel van stro, het grijs/zwart van steenkool en het oranje/rood van hout of zwart van ebbenhout worden gecom bineerd met tomaatrood, mos groen en zeeblauw. Als acces- Stapelmeubels /M //MO DAT JE ER WAT FIETS U/TZ/ET. Deur met houtnerfstructuur. In de wereld van deurenfabri kanten is het model imiek, maar buiten deze branche zal het weinig stof doen opwaai en: de boardpaneeldeur met houtnerfstructuur. De pri- iheur, met de nietszeggende naam SKB 207, is leverbaar in een zogenoemde stompe en opdek-uitvoering. Een stompe uitvoering wordt met gewone scharnieren opgehangen en valt geheel in het kozijn, ter- Het kastensysteem 'Tekens aan de wand'. Stapelen is het thema van een meubelexpositie tot en met 2 oktober bij Jtëjejie Yksi in Eindhoven. Aüe Ö'ntwëfpëh hebben als rtiotto 'het onder deel is het geheel1Hester Gooien en Stan Roukes van W1 Ateliers tonen onder meer het kastensysteem 'Tekens aan de wand'. Men kan naar smaak met modules van 40 centimeter en veelvouden daarvan, uitgevoerd in noten gefineerd meubelplaat, een compositie maken. Galerie Yksi, Havenstraat 1, Eindho ven, tel. 040 - 293 0440. Open dinsdag tot en met vrijdag va 10.00 tot 17.30 uur, zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. 'Girls just wanna have fun'. Met deze slogan introduceert Mattel aan de vooravond van het nieuwe millennium een nieuwe generatie poppen: 'Generation Girl'. Het zijn zes compleet nieuwe poppen met individuele persoonlijkheden, die vrijheid en een moderne, trendy lifestyle uitstralen. Pre cies zoals de opwindende en steeds veranderde wereld van de teenager vandaag de dag is. Ze komen uit alle delen van de wereld ziten op de Internatio nal High School in New York en hebben elkaar via de schoolkrant ontmoet. Samen gaan ze graag naar de film, naar een concert of skaten in Central Park. De pop is be stemd voor meisjes tussen ze en twaalf jaar. Iedere Generation Girl heeft haar eigen hobby waar ze veel tijd in steekt. Chelsie, die uit Londerfkomt, schrijft en zingt haar eigen liedjes en begeleid zichzelf op de gitaar. Voor Su sie uit Australië is skaten haai lust en leven. De Mexicaanse Marissa is een talentvolle zwemster en surfster. Haar grootste wens is om eens aan de Olympische Spelen mee te kunnen doen. Omdat voor Barbie uit Los Angeles acterei een van haar favoriete bezig heden is, droomt ze ervan on een bekende filmster te wor den. Marie uit Parijs is de kur stenares onder de Generatior Girl poppen. Ze is vaak achtei haar schildersezel aan het werk. Nichelle komt uit New York en wil later aan de slag als fotomodel. Bij iedere pop is een serie accessoires bijge sloten die de persoonlijkheid en hobby van de pop weer spiegelt. Later in het jaar ver schijnen er boeken over hun leven en volgend jaar staat een cd-rom gepland. Het 'primitieve wonen', hier vormgegeven met een S-vormige Cappellini- stenen vloer, houten taboeret en wandtaptijt van zwarte latten en linnen. soires voorwerpen van kera miek, aardewerk, gekleurd glas, hout en bamboe uit allerlei cul turen. De Pleziertrend staat voor smetteloos wit, helderheid en transparantie. De overheersen de witheid krijgt hier en daar minimale accenten in 'electric blue' (een soort ijsblauw), 'deep purple' (donkerpaars/rood) en 'metallic'. Harde eigentijdse materialen als glas, metaal en hardplastic worden toegepast stoel, een viltkleed in vachtmodel, foto gpd in combinatie met zachte als rubber, vilt en viscose. Meubels zijn licht in gewicht, verrijd baar, uit-, in- en opklapbaar, stapelbaar, modulair opge bouwd en multifunctioneel. De opstelling is daardoor gemak-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18