Lakenhal verkoopt ook deel collectie I De Lakenhal veilt jurken Mary Beij Cultuur Kunst 'Directeur Volkenkundemuseum loopt voor de muziek uit' stedelijk Museum De Lakenhal Voorverkoop 'Elisabeth' loopt gesmeerd 'Dageraad' groot succes Werther' maakt nog veel indruk 1INSDAG 31 AUGUSTUS 1999 17 naarsen 071-5356443 j Liverpool Tienduizenden Beatles-fans van over de hele wereld vierden gisteren in Liverpool het hoogtepunt van de internatio nale Beatlesweek. Zo'n 150 bands uit vijftien landen speelden acht uur lang nonstop de geliefde nummers van de 'Fab Four'. De wijk rondom de legendarische Cavern Club, waar alles in de zestig begon, werd volledig afgesloten voor het verkeer. |Öp meer dan vijftig podia speelden bands uit onder meer Ar gentinië, Japan, Mexico, de Verenigde Staten en natuurlijk Groot-Brittannië hun Beatlesrepertoire. Op het festival kondig den de Amerikaanse posterijen de heruitgave aan van een bij zondere postzegel met de afbeelding van de Yellow Submarine. Die kleine gele onderzeeër speelt gisteravond een hoofdrol. Toen vierden de fans de wereldpremière van de opgepoetste e van de gelijknamige Beatlesfilm uit 1968. De tekenfilm is |voor het nieuwe millennium met digitale technieken nieuw la* ingeblazen. foto epa |La Pellicana wint prijs oude muziek utrecht Het ensemble La Pellicana heeft gisteren het Vrien denprijs Concours van het Holland Festival Oude Muziek in Utrecht gewonnen. Het muziekgezelschap maakte volgens het publiek in de Geertekerk de mooiste oude muziek. Het kwartet La Pellicana speelde werken uit de zestiende en zeventiende eeuw van Marco Uccellini, Biagio Marini en Diego Ortiz. Voor het optreden op het festival waren vijf jonge oude-muzieken- sembles genomineerd. De Vriendenprijs is vooral een aanmoe digingsprijs voor de jonge musici. Het winnende ensemble mag op kosten van de organisatie een cd maken. Tomaten als protest tegen soapseries Leeuwarden In de stadsschouwburg van Leeuwarden kunnen maandag rotte tomaten worden gegooid naar drie acteurs. ,,De 'actie tomaat' is een protest tegen al het slechte dat op de televi sie is te zien, bijvoorbeeld soaps", zegt G. Toonen, directeur van de stadsschouwburg de Harmonie. „Wij hebben geprobeerd echte soapacteurs te krijgen, maar ze hadden er geen zin in", zegt de geamuseerde Toonen. „Onze eigen acteurs gaan nu een soap opvoeren en hebben verzekerd dat ze wel tegen een to maatje of tig bestand zijn. Nu maar hopen dat de bezoekers het lef hebben om te gooien, anders moet ik het zelf doen." De 'ac tie tomaat' is niet nieuw, maar stamt uit de jaren zestig. Jonge toneelspelers uit die tijd schopten toen tegen dë gevestigde or de door tomaten te smijten naar oudere collega's. „Op deze manier proberen we het tomaten gooien weer wat te introduce ren", zegt de directeur. Om zoveel mogelijk tomatengooiers te trekken wordt de soap in de foyer van de Harmonie opgevoerd. 'Wilhelmina' trok 125.000 bezoekers scheveningen De toneelvoorstelling 'Wilhelmina: Je Main- tiendrai' van Ton Vorstenbosch onder regie van Mette Bouw huis heeft in één seizoen 125.000 bezoekers getrokken. Volgens het Impressariaat Jacques Senf is het de best bezochte naoor logse toneelproductie. Deze zomer stond het toneelstuk met Anne-Wil Blankers in de hoofdrol in een uitverkocht VSB Cir custheater in Scheveningen. In drie weken tijd zagen daar meer dan 26.000 mensen de voorstelling. Het stuk is winnaar van de Toneel Publieksprijs 1999. De voorstelling werd ook geselec teerd voor de Keuze van de Schouwburg. Dit betekent dat de Rotterdamse Schouwburg het stuk tot de mooiste en beste van het programma heeft benoemd. Op 5 en 6 september is de voorstelling voor het laatst te zien in de Rotterdamse Schouw burg. De voorstellingen zijn al uitverkocht. Uitspraken Engelsman brengen discussie over 'kunstverkoopin stroomversnelling LEIDEN PABLO CABENDA Het Rijksmuseum voor Volkenkunde mag op dit moment nog geen stukken uit het depot van het museum verko pen, zoals directeur S.B. Engelsman voorstelde. Dat is voor rijksmusea vooralsnog door Den Haag verboden. Die situatie zou echter nog voor het eind van het jaar kunnen veranderen. „In november aanstaande heeft een congres plaats, georganiseerd door het Instituut Collectie Nederland, (de lan delijke instelling die zich bezighoudt met behoud en beheer van roerend cultureel erfgoed), dat moet leiden tot een algemeen aanvaarde gedragscode over het afstoten van museale voor werpen. Directeur G. A. C. Veeneman Museum Boerhaave: „Er ligt voorlopig ontwerp voor een code waar wij als museum ook hebben meegewerkt. De heer Engels man loopt misschien al wat op de za ken vooruit en concludeert dat na no vember het een en ander mag worden verkocht. En als de mogelijkheden daar zijn, is het Rijksmuseum voor Volkenkunde zeker niet de enige met verkoopplannen. Ik kan me voorstel len dat ook wij een aantal van de zoge noemde D-stukken uit het depot zul len verkopen. Maar vooralsnog keurt het departement voor cultuur verkoop niet goed." Hoofd passieve conservering en cul tuurbeheer van het ICN, A. Visser, be vestigt dit, maar nuanceert. „Er ligt nog altijd een heel traject tussen de plannen en de daadwerkelijke verkoop van museumstukken. De gedragscode waarnaar wij streven heeft daar zijde lings mee te maken. Die is namelijk niet bindend, maar zal hoogstwaar schijnlijk toch een richtlijn zijn voor staatssecretaris Van der Ploeg. We we ten dat hij wacht op het congres voor dat hij verdere regelgeving uitvaardigt. Het is niet ondenkbaar dat hij onze co de en de aanbevelingen daarin over neemt en verkoop van rijksmuseale kunstvoorwerpen op grote schaal wél mogelijk maakt. Ik vermoed dat de heer Engelsman die redenatie volgt. Zo zou hij nog voor het eind van het jaar zijn museumstukken kunnen verko pen." Dat directeur Engelsman voor barig heeft gehandeld blijkt ook uit een verklaring die het Rijksmuseum voor Volkenkunde gisteren heeft uitge geven. Daarin stelt het museum enigzins geschrokken dat volkenkunde 'geen uitverkoop houdt'. In de verklaring wordt evenwel onderstreept dat met het ministerie van cultuur is afgespro ken dat nog dit jaar 1000 voorwerpen zullen worden voorgedragen om te worden afgestoten. Hoewel Engelsman de conclusies en aanbevelingen van het congres niet af wacht heeft Visser wel begrip voor de voorbarige uitlatingen van Engelsman. „Hij maakt op deze manier zijn pro bleem expliciet en levert stof voor de discussie rond de kunstverkoop die nu echt in een stroomversnelling raakt. En dat willen we juist graag." Ook bij het Leidse Itijksmuseum van Oudheden acht men het niet 'ondenk baar' dat een deel van de collectie wordt afgestoten. Voorlichtster Femke van Boxstel: „Natuurlijk wordt een en ander ook hier besproken. Maar om hoeveel procent het gaat, weet ik niet. Wij wachten eerst het congres dat het ministerie van OC&W organiseert in november af. Daar wordt gesproken over de zogenaamde colllectie-mobili- teit. Hoe we de collectie gaan afslan ken, is nog niet duidelijk. Het zou bij voorbeeld zo kunnen zijn dat wij ex- tem gaan tentoonstellen, in het bui tenland bijvoorbeeld." Verzameling Molenmuseum De Valk eveneens gesaneerd Evenals het Leidse Museum voor Volkenkunde gaan ook het Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden en het Mo lenmuseum De Valk na het zorgvuldig opstellen van een collectieplan een deel van de verzameling afstoten. „Het gaat om kunstvoorwerpen waarvan de kunsthistorische waarde als beperkt kan worden beschouwd of waarvan de kwaliteit matig of slecht is, of om voorwerpen die niet passen in het verzamelbeleid dat het museum heeft uit gestippeld", zegt de Leidse cultuurwethouder A. Pecht- old. leiden ceesv „Daarmee wordt bereikt dat er ruimte komt in het depot. Met de opbrengst uit de verkoop kunnen kunstvoorwerpen wor den aangeschaft die wel in de collectie passen en die aan het publiek kunnen worden ge toond." De wethouder voegt er aan toe dat „in laatste instantie ook zeker mogelijk is dat be paalde kunstvoorwerpen wor den verkocht aan openbare in stellingen in het buitenland." Al vóór de zomer stelde Pechtold in samenwerking met Jetteke Bolten, directrice van De Lakenhal, een plan op om te komen tot afslanking en sane ring van de collectie. Pechtold: „Wij hebben in die nota de ge dragscode die bij deze operatie moet worden gevolgd, vastge legd. De commotie rond de ver koop van de Mondriaan in Hil versum en' de escapades van Rudi Fuchs op dit gebied heb ben het bijna onmogelijk ge maakt om kritisch naar de ei gen collectie te kijken. Kijk, je hebt in een museum als De La kenhal natuurlijk stukken die onlosmakelijk verbonden zijn met de collectie. Daarnaast zijn er kunstvoorwerpen die in de collectie passen maar die niet meer gaaf zijn. Maar je hebt ook voorwerpen waarvan de kunsthistorische waarde be perkt is en die slecht van kwali teit zijn en dus nooit meer uit het depot komen." „Jetteke Bolten is nu een col lectieplan aan het opstellen met de categorieën: A, B, C en D.Tot de A-categorie behoort bijvoor beeld een topstuk als het drie luik van Lucas van Leyden. Dat blijft in het museum. Tot de B- categorie behoort een stuk dat niet past binnen de collectie van het museum. Dat mag al leen in bruikleen of verkoop aan een ander museum binnen Nederland worden gegeven. Tot de C-categorie behoort bij voorbeeld een stuk meubilair waaraan al zoveel is gerepa reerd en geschaafd dat de kwa liteit erg slecht is geworden. „Als zo'n opschoning of sa nering verkeerd gebeurt, kan dat natuurlijk consequenties hebben voor het verwerven van legaten of schenkingen. Als mensen denken dat we éen be paald kunstvoorwerp in de ver koop doen, zullen ze het niet zo gauw meer schenken aan het museum. Maar we zeggen er te genwoordig wel eerlijk bij dat we niet alles in het museum kunnen houden. En ook wat het verleden betreft zal er over leg met de schenkers worden gepleegd om tot een oplossing te komen." „Over dat stappenplan kan ik het volgende zeggen. Eerst wordt er bekeken of er met openbare instellingen kan wor den geruild, zodat er iets terug komt dat specifieke betekenis heeft voor een Leids museum als De Lakenhal. Is dat niet het geval, dan wordt bekeken of er iets in bruikleen kan worden gegeven, eventueel met een fi nanciële vergoeding. Als die twee stappen geen uitkomst bieden, dan wordt gezocht naar kopers op de vrije markt. Indien nodig dus in het buitenland." Pechtold zegt één ding wel goed in gedachten te houden: „Hét mag nooit zo zijn dat als ergens geld voor nodig is er be paalde stukken worden ver kocht. En er wordt ook gekeken naar wat in het verleden is ver zameld en wat voor waarde dat heeft voor heden en toekomst. Kortom naar de geschiedenis van het museum. Daarin kun nen ook voorwerpen die nu niet zoveel kunsthistorische waarde hebben een plek heb ben. Met het werk van kunste naars waarmee het museum in de afgelopen jaren een relatie heeft opgebouwd, wordt na tuurlijk uiterst zorgvuldig om- let Leidse Stedelijk Museum )e Lakenhal, waar ooit de la- ense stoffen van hand tot and gingen, doet zijn naam aan met een veiling van de ïrken van de Zangeres zonder laam. Honderd japonnen die sneeuwwitte boezem van lary Servaes-Beij hebben ge- erbergd, honderd japonnen dit wandelende verdriet ebben omvaamd. De veiling eeft eind mei plaats na de ten- 3onstelling: 'Een ode aan de angeres zonder Naam', die op 7 december begint en duurt 121 mei 2000. Met de opbrengst van de vei- ng worden onder meer de kos- /an de chemische reiniging jurken gedekt. Reiniging? en vlekken toch niet? In- rid Moerman, conservatrice an De Lakenhal en samenstel- n de expositie: „Die hon- erd jurken worden momenteel ïigd in Tilburg. Nee, ze l-aren niet echt proper. De zan- jeres trok ze aan voor haar op- redens en hing ze daarna weer |ewoon terug in de kast. Jaren- ing. Op de meeste jurken za- en grote zweetplekken. Met de |iemische reiniging is een be- loorlijk bedrag gemoeid. Zes tienduizend gulden!" „We willen maar enkele exemplaren in het museum houden. Het grootste gedeelte wordt geveild. Wat moet je met al die jurken? We hebben al een behoorlijke kostuumcollectie. Ach, die veiling is een beetje een lokkertje. Eén van de leuk ste jurken vind ik de jurk die Mary zelf als meisje heeft ge maakt. En de gouden jurk na tuurlijk. We hadden ook de schoenen kunnen nemen. Maar er waren nauwelijks leuke schoenen bij. En de Zangeres heeft, toen ik haar sprak, zelf ook aangegeven dat ze die jur ken wilde tentoonstellen." Öe Lakenhal heeft een kleur rijk en veelzeggend affiche laten ontwerpen voor de expositie 'Ode aan de Zangeres zonder Naam'. Het laat zien hoe Mary op een wankel keukentrapje naar de top klimt. Achter haar, in reusachtige afmetingen, be vindt zich het gezicht van een snikkende vrouw die in haar vuist bijt van verdriet. Ter gele genheid van de tentoonstelling geeft de Stichting Leiden Pro motie VW een boekje uit over de zangeres, samen met een vi deoband waarop een compila tie van haar tv-optredens is te LEIDEN» JAN RUSDAM De tentoonstelling 'Dageraad de Moderne Kunst', tot af gelopen zondag te zien ge weest in Stedelijk Museum De Lakenhal, heeft meer dan 30.000 bezoekers getrokken. Lakenhal-directeur Jetteke Bolten zegt zeer tevreden te zijn met dit resultaat temeer daar het stedelijk museum de ze expositie, in tegenstelling tot grote tentoonstellingen in de afgelopen jaren over Rem brandt en Van Goyen, geheel op eigen kracht heeft ge maakt. Met de Van Goyen-tentoon- stelling trok De Lakenhal in 1996 in totaal 60.000 bezoe kers. Gemiddeld heeft het n sèum per jaar zo'n 35.000 be zoekers. Directeur Bolten ver wacht dat de teller eind dit jaar op 50.000 staat. S GROENENBOOM Nog voor het begin van de repetities waren gistermiddag al 41.000 kaarten verkocht voor de nieuwe Joop van den Ende-pro- ductie 'Elisabeth'. Van den Ende zelf kondigde de oogst van twee dagen kaartverkoop met enige opluchting aan. „Maar je moet er bij bedenken dat je daarmee je theater nog geen maand hebt uit verkocht", voegde hij eraan toe. Om quitte te spelen moet de musical, met 14 miljoen aan pro ductiekosten net zo duur als 'Miss Saigon', een jaar voor een vol le zaal draaien. Dat komt neer op 600.000 kaarten. 'Elisabeth', ge schreven door Michael Kunze en Sylvester Levay, die zich baseer den op het leven van de Oostenrijkse keizerin Sisi, is de opvolger i 'Miss Saigon' in Van den Endes eigen musicaltheater in Scheveningen. Voor deze productie moet een vrijwel compleet nieuwe toneelvloer gebouwd worden. Daarmee heeft de produ cent sinds hij het oude circusgebouw voor een symbolisch be drag van één gulden overnam in totaal voor 42 miljoen aan het Circustheater vertimmerd. Van den Ende wees erop dat aan deze productie meer risico's vastzitten dan aan kassakrakers als 'The Phantom of the Opera' en 'Miss Saigon', die zich al ruimschoots internationaal hadden bewezen toen ze naar Nederland kwamen. 'Elisabeth' is op deze schaal alleen te zien geweest in Wenen, waar hij vijf jaar met veel succes heeft gedraaid. Voor Nederland worden er nogal wat aan passingen gemaakt. De musical gaat op 21 november in premiè re. De titelrol wordt vertolkt door Pia Douwes, die als de eerste 'Elisabeth' twee jaar schitterde in Wenen. Andere hoofdrollen worden gespeeld door Stanley Burleson, Jeroen Phaff, Addo Krui- zinga en Wilma Driessen. Het affiche voor de expositie 'Ode aan de Zangeres zonder Naam' laat zien hoe de zangeres op een wankel keukentrapje naar de top klimt. Achter haar, in reusachtige afmetingen, het gezicht van een snikkende vrouw die in haar vuist bijt van verdriet. foto pr muziek recensie aad van der ven De Nederlandse Opera met 'WertheT van Massenet. Muzikale leiding: Edo de Waart. Regie Willy Decker Decor/kos tuums: Wolfgang Gussmann Solisten en Nederlands Philharmonisch Orkest Ge zien: 30/8, Muziektheater, Amsterdam Aldaar nog te zien: 2. 5. 8, 11,14, 17, 21. In het Goethe-jaar lag het voor de hand, dat de Nederlandse Opera 'Werther' van Jules Mas senet tevoorschijn zou halen. Goethe's brievenroman mag dan door de drie libretto schrijvers nogal vrij en vrijmoe dig zijn aangepakt, de zelfkwel lingen van Werther zijn er niet minder om. De Nederlandse Opera kon teruggrijpen op een productie, die in januari 1996 in première ging. Die was door Willy Decker op een opmerkelijke manier ge regisseerd, zag er door het weidse, asymmetrische decor van Wolfgang Gussmann prachtig uit en kwam muzikaal mede dankzij dirigent Edo de Waart zeer sterk over. Edo de Waart is gebleven, maar staat nu voor een ander orkest. En de belangrijkste rol len (Werther en Charlotte) wor den nu door anderen vertolkt. Het geheel is er geenszins op achteruit gegaan, al zal menig een de Charlotte van Susan Graham een beetje missen. Waarmee niets ten nadele is ge zegd over de manier waarop Carmen Oprisanu die rol nu ge stalte geeft: met een ingehou den, trotse tragiek, die hier zeer passend is. De Amerikaanse tenor Ri chard Leech (Werther) is nieuw. Leech maakt furore in het Fran se repertoire. Hij heeft er de stem voor, maar bleef gister avond in de eerste twee actes wat ruw en uiterlijk. Later, vooral in de tragische confron taties met zijn onbereikbare ge liefde Charlotte en in de door Massenet zeer breed uitge smeerde sterfscène, bracht hij Cyndia Sieden (Sophie) en Gilles Cachemaille (Albert) zijn er gelukkig weer bij. Vooral Sie den is een wonder. Met haar kwikzilverachtige stem en haar vlinderachtige motoriek, is zij werkelijk ideaal als het vrolijke zusje van de droevige Charlotte. Dat Edo de Waart hier voor het Nederlands Philharmonisch Orkest staat heeft een bijzonde re betekenis. Halverwege de ja ren tachtig wilde hij niet met dit ensemble, dat bij de Neder landse Opera een sleutelrol ver vult, samenwerken. Nu hij, met ingang van dit seizoen, alsnog chefdirigent van de Nederland se Opera is geworden, ligt dat anders. Gisteravond ontstond in elk geval de indruk, dat hij met dat orkest momenteel wel goed kan samenwerken. De partituur van Massenet kreeg alle warmte en geëmotioneerdheid die uit de noten spreekt. En de vertolkers op het toneel konden zich ge dragen voelen op een stroom van gloedvolle klanken, stabiel en tegelijk buigzaam, zoals al tijd wanneer De Waart met zan gers werkt. Een beetje geforceerd in de regie is nog steeds de combina tie van tragiek met groteske ele menten, die Decker blijkbaar heeft nagestreefd. De heren Schmidt en Johann zijn hier een soort uitvaartmedewerkers geworden, die de fataal aflo pende geschiedenis lijken te sturen. In de tekst zijn daarvoor toch weinig aanknopingspun ten. En in de muziek, die alles mist wat op afstandelijkheid of op zo iets als een 'tweede laag' lijkt, volstrekt niet. Maar het doet uiteindelijk geen afbreuk aan deze productie. Karin Bloemen op opening theaterseizoen Karin Bloemen verzorgt zater dag 11 september de slotact van de openingsavond van het nieuwe Leidse culturele sei zoen. De theaterdiva van de La ge Landen geeft dan een voor proefje van haar nieuwe thea tershow 'Kameleon' in de Stadsgehoorzaal. Op het podi um van de Stadsgehoorzaal onthullen naast Bloemen ook Rhetta Hughes, cabaretiers Van Vleuten Muiswinkel en het Strijkkwartet Nieuw Sinfonietta Amsterdam een deel van hun seizoensprogramma. Verder zijn dansgroep Dansend Hart en een voorproefje van Jacques Klöters meezingshow 'Ik ben blij dat ik je niet verge ten ben' te zien en horen. Bij el kaar zes hoogtepunten uit de programmering van de Stads gehoorzaal, het LAKtheater en de Leidse Schouwburg. De Leidse cultuurwethouder Pechtold presenteert het avondprogramma dat om 20.15 begint, 's Middags in de Waag is vanaf 13.00 uur een informatie markt. Zowel het middag- als avondprogramma zijn gratis toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17