Wassenaar weert auto's bollenstreek VERBIJSTEREND" „ACC"*""" Regio Een nazaat van Olaf de Bomenrooier CLAN mdv% bewoners Zwetkade ruipen teleurgesteld af lloemerdhal: geen visie, geen geld irek ag Dit wekt de schijn van...' de Bijenkorf (jD) Uniek project Rijnland Ziekenhuis Politiek onder protest door met plan Rijnfront INSDAC 31 AUGUSTUS 1999 ERNA STRAATSMA. C JUDY NIHOF, 071-5356416 egstgeest erna ll( iel VOO I gen ude waai eei d ge laadslid A. van Kempen (Pro- ressief Oegstgeest) durfde het isteravond bijna niet te zeg en. Aarzelend kwam het er it. „Dit wekt de schijn van..." laar wethouder G. van Eisen hem onmiddellijk in de :de. Dat het monumentale olhuis van collega-wethouder 1. Smitsloo (VVD) bovenaan e prioriteitenlijst van rijksbij- ragen staat heeft volgens em niets met 'belangenver- trengeling' te maken. Om de schijn van belangen- erstrengeling te vermijden, am Van Eisen gisteravond jdens de raadscommissie fi- anciën/economische zaken de wethouderszetel van mitsloo in en stelde hij de ge- leentelijke prioriteitenlijst oor de restauratie van rijks- ionumenten aan de orde. ire ,b f w-f der Kolk en twee an- bewoners van 19 te slopen urhuizen aan de Zwetkade in eterwoude verlieten gister- ond teleurgesteld het ge- lentehuis. Het vurige plei- Van der Kolk voor een ;emoetkoming in de verhuis- sten van de bewoners mocht baten. De politiek schaarde ;h tijdens een commissiever- dering unaniem achter wet- uder J. Stuijt (Progressief eterwoude), die vindt dat de rgoeding een zaak is van wo- ïgbouwvereniging Willi- ord. Niet van de gemeente, et zou een ander verhaal zijn de vergoeding die Willibrord orstelt apert onredelijk zou stelde WD-raadslid I. nders. De raadsleden wezen j. jerdorpj krT' gesi de o r. „Hi de r tot wor van op lag t« onife nens en k hter Van il kap unnet :e kor VOOl Monumentenzorg behoort tot de portefeuille van Smitsloo, maar omdat het door hem ge kochte tolhuis aan de Haar lemmertrekvaart 37 bovenaan de prioriteitenlijst staat kon de WD-wethouder dit agenda punt niet behandelen. Smits loo kocht het tolhuis een half jaar geleden en gaat een ge deelte ervan verbouwen tot kantoorruimte. „Het tolhuis staat al jaren in de top van onze prioriteiten lijst", aldus Van Eisen. „Ook al voordat Smitsloo het pand in eigendom had. Dat het nu weer op één staat is omdat er nu een uitvoerbaar restaura tieplan voorhanden is dat technisch uitvoerbaar is." Van Kempen was blij met ant woord van de wethouder. „Dat was de reden om mijn vraag te stellen: om dit ant woord te horen." Doseerinstallaties tegen sluipverkeer Wassenaar gaat volgend jaar op rigoureuze wijze de strijd aan met sluipverkeer uit de Duin- en Bollenstreek. Op de Katwijkseweg, ten noorden van de Kokshoom- laan, komt een installatie die tijdens de spitsuren maar 250 auto's per uur toelaat. Dat betekent dat tijdens de drukke uren zo'n 1000 automobilisten, die nu via Wasse naar naar Den Haag rijden, elders hun weg moeten zoe ken. doorrijden is dan onmogelijk. Met dit ontmoedigingsbeleid hoopt verkeerswethouder H. Klooster (CDA) een afdoende middel te hebben tegen het vele autoverkeer dat zich 's morgens door Wassenaar 'wringt', op weg naar Den Haag. Per dag passeren 9600 auto's de Kat wijkseweg, waarvan zo'n zeven wassenaar erna straatsma Vlakbij de rotonde aan het ein de van de Katwijkseweg komt een 'doseerinstallatie' die het aantal auto's tijdens de spits uren telt. Als de uurlimiet van 250 auto's is bereikt verrijzen er paaltjes uit het wegdek en gaat een verkeerslicht op rood: tig procent doorgaand verkeer betreft. Tijdens de ochtendspits komen hier 1200 auto's per uur langs. Op beide parallelwegen langs de A44 komen eveneens do seerinstallaties. Eentje is gepal- nd op de westelijke parallelweg ten noorden van Maaldrift. De ander moet op de oostelijke pa rallelweg ter hoogte van de ge meentegrens komen. Deze af sluitingen zijn minder rigou reus, omdat beide wegen niet zo druk zijn als de Katwijkse weg. De maatregelen maken deel uit van een uitgebreid pakket aan voorstellen waarmee Klooster de komende vijf jaar de verkeerssituatie in Wasse naar wil verbeteren. Met dit verkeersplan is een totale inves tering van zestien miljoen gul den gemoeid. Een mime meer derheid van dit bedrag, zo'n tien miljoen gulden, denkt het gemeentebestuur terug te krij gen via diverse (rijks)subsidies. „De kans dat we dat geld krij gen is zeer groot", aldus Kloos ter. De wethouder ziet voorals nog af van een pasjessysteem voor 'eigen' automobilisten. Deze, meest vergaande maatre gel ter voorkoming van sluip verkeer blijkt moeilijk in te voe ren. De gemeente Vianen deed er zeven jaar over om toestem ming te krijgen voor een sys teem waarbij alleen eigen inwo ners toegang hebben tot be paalde gebieden binnen de ge meente. Daarbij moest onder meer worden aangetoond dat minder vergaande maatregelen geen effect hadden. „Maar als blijkt dat het do- seersysteem ontoereikend is, gaan we misschien alsnog kij ken of een pasjessysteem mo gelijk is", aldus Klooster. Dat betekent niet dat het doseersys- teem bij wijze van proef wordt ingevoerd. „Als de raad hier mee instemt, dan voeren we het in, punt uit. Maar het is niet uitgesloten dat er nog meer maatregelen komen ter voorko ming van sluipverkeer." De provincie, die eigendom is van de Katwijkseweg, moet nog wel toestemming geven voor plaat sing van de doseerinstallatie al daar. Ook binnen de bebouwde kom wil Klooster het doorgaan de verkeer ontmoedigen. Zo komt er eenrichtingsverkeer op de Jagerslaan (alleen nog open van noord naar zuid) en de Schouwweg (alleen nog open van zuid naar noord). Verder zijn er diverse plannen voor het inrichten van 30-kilometerzo- nes, te beginnen bij de Middel weg en in Oostdorp. Voor fiet sers komt er een tunnel onder het kruispunt bij Den Deijl. de bewoners vervolgens op de mogelijkheid om huursubsidie of bijzondere bijstand aan te vragen voor het geval zij in de problemen komen. Volgens de bewoners is de vergoeding die Willibrord geeft 'lang niet toereikend'. Deze be draagt 7500 gulden. Daarnaast krijgen ze een gedeeltelijke ver goeding voor wat ze hebben opgeknapt aan bijvoorbeeld keukens en badkamers. Be woonster Van der Kolk wees er op dat doodgewone vloerbe dekking - 'zoiets als hier ligt' - door het hele huis al 6500 gul den kost. „Dan heb je nog geld nodig voor gordijnen, zonwe ring, verf en voor de verhuizing zelf." Bovendien vindt Van der Kolk dat de gemeente best iets mag bijdragèn, omdat ze er zelf ook belang bij heeft dat de hui zen worden gesloopt om plaats Clan van Leiderdorper Don MacGillivary zoekt chief te maken voor een apparte mentencomplex. „Dan kun je toch niet zeggen: sorry, maar ik trek mijn handen ervan af?" Maar de raadsleden waren niet te vermurwen. Met de woorden 'bedankt, veel succes en sterkte ermee' maakte voorzitter en PZ-raadslid A. de Lange een eind aan de discussie. maarten dessing !t is nog niet zeker of Leiderdorp een nieuwe porthal in De Bloemerd krijgt. Het voorstel van |QI rgemeester en wethouders om voor vijf mil- pn gulden een hal te bouwen werd gisteravond de raadscommissie financiën met veel reserves ithaald. De volledige oppositie en het CDA wil- betere financiële onderbouwing van de orstellen. Het college moet die voor de ko'men- raadsvergadering, eind september, geven. ,Het is een mooi plan om een nieuwe hal neer zetten in plaats van de bestaande sportzaal Op ;ef te verbouwen", sprak CDA-ffactievoorzit- J. Stevers. „Maar we kunnen het alleen steu- in als het college met een verduveld sterke on- rbouwing komt." Mét de oppositie meende hij it het nog erg onduidelijk is of de gemeente de inodigde vijf miljoen bijeenkrijgt. D66 miste ook een visie achter het plan. Vol- wethouder Molkenboer (PvdA) was dat niet •dig. „De nieuwe hal is geen nieuw ambitieus oject", zei hij, „Het is puur goede bedrijfsvoe- Omdat verbouwing van Op Dreef twee keer duur bleek uit te vallen, hebben we geconclu- erd dat nieuwbouw voordeliger is. Want knap- n we op, dan hebben we over vijf jaar weer oblemen." Bloemerdhal moet volgens de plan- n begin 2001 gereed zijn. Het zou wel eens een el sportcomplex kunnen worden: naast de hal mt wellicht de nieuwbouw van Felter Sport te In verband met de onzekerheid rond de A4 nieuwbouw nabij de huidige plek onwenselijk. Bloemerdhal wordt voor een deel gefinan- :rd met woningbouw op de plek waar nu Op eef staat. Het college rekent daarbij op een op brengst 'tussen 1 en 2 miljoen gulden'. Dat is veel te vaag ingeschat, stelde de oppositie. Daarnaast moet een miljoen gulden worden gehaald uit de algemene reserves en twee miljoen worden ge leend. A. Kromhout van D66 VToeg zich af of Lei derdorp zich zulke financiële risico's kon veroor loven. Hij denkt zelf van niet: „Het gat in de dek king van de sporthal is aanzienlijk." Kromhout wil de algemene reserves liever onaangetast la ten. Omdat de Bloemerdhal twee keer zo groot moet worden als de bestaande zaal Op Dreef, vreesden Groenlinks en Burgerbelangen Leider dorp (BBL) dat een nieuwe hal ten koste gaat van sportzaal De Does. „Het is al moeilijk om de ex ploitatie daarvan rond te krijgen", redeneerde C. Bos (Groenlinks). „Komt De Does in de rode cij fers als sportverenigingen die in die zaal huren naar de nieuwe hal verhuizen? Straks moet De Does sluiten." Kan de Bloemerdhal dan niet even groot wor den als de huidige zaal, vroeg PvdA-raadslid J. van Reijn. Wethouder Molkenboer verwierp die gedachte door te wijzen op de beperkingen waar op sportverenigingen in Op Dreef stuiten. Nu al heeft tweederde van de verenigingen een le denstop omdat Op Dreef te weinig capaciteit heeft. De enige partij die het college onvoorwaarde lijk steunde, was de WD. „In een grotere hal kunnen meer sporten worden beoefend en meer verenigingen ervan gebruik maken. Daarnaast zijn de omwoners van Op Dreef van de geluids overlast af en hebben we een ruimte voor grotere manifestaties en een noodopvang in geval van calamiteiten", somde M. Nienhuis de voordelen op. Mare O'Polo Leren loafer, damesmodel met gesp, in zwart, donkerblauw of grijs. 36 t/m 42, ook in halve maten. Van 219,95 voor 159,- Herenmodel in zwart. 40 t/m 46, ook in vetermodel. Van 239,95 voor 179,- De Bijenkorf zet de toon. leiderdorp afke v Boomdikke bovenarmen, woes te rode knevels en van strijdlust opwaaiende rokken. Die Schot se krijgsheren van vroeger, dat waren geen doetjes. „Hele rau we gasten, die elkaar voor niks de hersens insloegen", erkent Leiderdorper Don MacGillivary - die rechtstreeks van dit soort 'gasten' afstamt. Maar ook nu nog kunnen de MacGillivarys er wat van. Sinds 1911, toen hun toenmalige clanhoofd stierf, woedt er een- grimmige strijd om de opvol ging. Weliswaar treffen de pre tendenten elkaar nu in de rechtbank in plaats van op het slagveld, maar ze deinzen er niet voor terug om elkaar met de meest walgelijke insinuaties om de oren te slaan. Kortom, de MacGillivarys (of ook: Mac- Gillivrays) doen hun wapen spreuk nog steeds eer aan. Touch not this cat. De bood schap is duidelijk. De leden van deze clan zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Of dat ook voor Don MacGil livary - klein van stuk, zwarte snor, geen bijzondere liefheb ber van whisky - opgaat? Hij houdt zich verre van het strijd gewoel, maar heeft wel een plaagstootje toegediend. Vol gens hem heeft de Nederlandse tak van de clan namelijk een best ijzertje in het vuur. „Toen ik de betrokkenen daarop wees zag je ze wel even kijken. Maar ach. Je moet zoiets niet aan een Nederlander overlaten, dat moet je een Schot laten doen." Hij wijst op een foto van een Italiaanse MacGillivary, die wel z'n gloeiende best doet de scepter over te nemen. „Stel je voor zeg. Een Italiaan als clan hoofd..." Een beetje zichzelf respecte rende clan beschikt over een tot in de donkerste uithoeken van de Middeleeuwen reikende ge nealogie. Zo ook de MacGilliva rys. De naam duikt voor het eerst in 1230 op, maar daarvoor staan al luisterrijke figuren ge boekstaafd als Olaf de Bomen- rooier en Ingvald de Wanheer- ser. Eén voorouder steekt ech ter met kop en schouders bo ven z'n naamgenoten uit (en, zo wil de overlevering, ook let terlijk boven z'n tijdgenoten): Alexander de Roodharige, of de Goedhartige. Deze potige Mac- Gillivray liet op 16 april 1746 het leven, tijdens de slag bij Culloden. Als er één dag gebrand staat in het geheugen van de sinds dien onderdrukte en over de wereld verstrooide Schotten, dan is het wel die. De drie leiderdorp Het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp en Al phen aan den Rijn werkt als eerste ziekenhuis in Europa aan een volledig gedigitaliseerd ra diologiesysteem. Nadat het nieuwe systeem in gebruik is genomen, kunnen artsen rönt genfoto's via het beeldscherm van de computer opvragen en bestuderen. Per jaar worden er bij het Rijnland honderddui zenden foto's gemaakt. De Raad van Bestuur en de radio logen tekenen vanmiddag in Leiderdorp een contract met het bedrijf ALi Technologies Europe. Dit bedrijf heeft in Amerika en in Canada driehon derd ziekenhuizen gedigitali seerd. Woordvoerster J. Vink van het Rijnland verwacht dat het nieuwe systeem binnen een jaar operationeel zal zijn. De exacte kosten van het digitalise ren zijn nog niet bekend. Zeker is wel dat het om een miljoe neninvestering gaat. Don MacGillivary bij zijn clanwapen. „Stel je vooi Schotse legers, waarvan de hoofdmacht werd aangevoerd door de Roodharige, werden fi naal in de pan gehakt door aartsvijand Engeland. Dat was voor de Schotten het begin van tweeënhalve eeuw culturele woestemij. „Schotland werd een soort wingewest. De Engel sen hebben geprobeerd de Schotse cultuur uit te roeien", memoreert Don MacGillivary. „Da's niet voldoende gelukt", laat hij er droog op volgen. Dat blijkt ook wel uit de vi deofilm die hij heeft gemaakt van de laatste clan-gathering. Daarop wordt onder veel ver toon van doedelzakken en de onvermijdelijke Schotse rokken het nationale gerecht, de haggis binnengedragen. Schapen maag gevuld met rullig orgaan vlees: niet bepaald een gerecht voor fijnproevers, zo geeft hij zelf toe. „Niet te vreten." Maar ja: „Als een land wordt over heerst, dan gaat dat op zoek naar iets van ego." Ook is op de video de door groefde gedenksteen te zien die op de plek staat waar Alexander MacGUlivray z'n laatste adem uitblies. De grootste chief van - 30fd... FOTO HIELCO KUIPERS het slagveld had het, zelf zwaar gewond, klaargespeeld om een stervende drummerboy mee te slepen naar een bron. Die sindsdien de droevige naam Well of the Dead draagt. Wie wil er niet zo'n bink als voorvader? Een rechtstreekse bloedlijn gaat er echter niet van het achtste clanhoofd naar de Nederlandse tak. Maar die lijn bestaat sowieso niet, omdat Alexander kinderloos stierf. „Let op, ik zal het bewijzen", roept Don op de vraag waarom een Nederlander - niet in de eerste plaats hijzelf - de vacante plek zou kunnen claimen. Waarna een ingewikkelde paar densprong door de genealogie volgt: eerst terug naar een voor vader van de Roodharige, dan vooruit naar de achttiende- eeuwse William MacGillivary. Deze William was de oerva der van de Nederlandse Mac Gillivarys: een kwestie van cher- chez la femme. William ont moette de dochter van de bur gemeester van Nijmegen toen hij met de Schotse brigade in Frankrijk gelegerd lag. En volg de haar naar Nederland. Daarmee stopten de omzwer vingen van de MacGillivarys niet. Wiliams zoon ging naar de Oost en werd daar de baas over een gebied van tien keer de om vang van Nederland. „De fami lie is ervan overtuigd dat als Hendrik niet zo jong gestorven was, hij gouverneur generaal van Nederlands-Indië zou zijn geworden", vertelt zijn nazaat met overgeleverde trots. „Maar niettemin is hij in staat geweest twee dochters én vijf zonen te produceren: de vijf takken van de Nederlandse familie." Een kleinzoon van Hendrik, een ge neraal met kunstenaarsaspira ties en overgrootvader van Don, keerde in 1869 als jonge jongen terug naar Nederland. En zo komen we uit in de Lei- derdorpse huiskamer van GroenLinks-raadslid Don Mac Gillivary. Geen potentieel clan hoofd dus, wel de initiatiefne mer van een actie om het do- wer-house op het Schotse Dumnaglass estate te herove ren. Dit landgoed is door een aan de grond geraakte MacGii livray van de hand gedaan. Een dower-house is de wo ning waarin na de dood van de kasteelheer zijn weduwe werd gestald. Don ziet er een mooie toekomst voor als gastverblijf voor zijn over de aardbol uitge waaierde clangenoten. Hij heeft onder hen inmiddels genoeg geld ingezameld, en er zelf ook een flink bedrag ingestopt. „Maar dan wil ik er uiteraard wel zelf zeggenschap over heb ben." Tóch een waardige bloedverwant van de grote Alexander, die Don. Al is ie dan klein van stuk en geen bijzon dere liefhebber van whisky. DUIVENBERICHTEN Dmb. Van der Blom 2. V. Leiderdorp V. De Vriendenclub v.d. Nieuwcndijk I, 8, I Een 'jaom geen 'neete krijgen erna straatsma Onder protest stemde de Oegstgeestse po litiek gisteravond in met een voortgang van het structuurplan voor ontwikkeling van bedrijventerrein Rijnfront. Inhoudelijk laat dat ontwerpplan nog veel te wensen over, zo vinden de meeste fracties, maar een 'ja' was puur noodzakelijk om geen 'nee' van de provincie te krijgen. En dus gingen de fracties luid morrend akkoord met het plan van WD-wethouder M. Smitsloo. Formeel ging het gisteravond alleen om toestemming voor de terinzagelegging van het ontwerp-structuurplan, maar de meeste fracties grepen die gelegenheid aan om alvast hun ongenoegen over de in houd te uiten. Het plan voor ontwikkeling van het gebied tussen de A44, de Rhijnhof- weg, Rijnzichtweg en de Ir. G. Tjalmaweg (N206) is volgens hen nog veel te vaag om het, vanaf 15 september, voor te leggen aan belanghebbenden. Pas na deze in spraakronde buigt de politiek zich over de inhoud van het plan. Leefbaar Oegstgeest wilde eerst tegen de terinzagelegging stemmen, omdat het ont werp-structuurplan 'niet rijp' zou zijn, maar stemde na veel vragen toch in. De overige fracties klaagden steen en been, maar zagen wel direct in dat ze toch geen 'nee' konden zeggen, vanwege een door de provincie gestelde deadline. „We moe ten wel", zei P. van den Bosch (CDA). „Enerzijds is er van ons grote kritiek, an derzijds: we zullen er mee verder moeten, vanwege die deadline." De klachten over de vaagheid van het ontwerp-structuurplan betreffen zaken als de ontsluiting van het gebied en de diver se ideeën over de inrichting van het nu nog groene terrein. Een deel van het ge bied zou een verlengstuk moeten worden van het naastgelegen, Leidse bio-science- park Leeuwenhoek. Verder zou er op be perkte schaal, in het noordelijke deel, plek zijn voor woningbouw en andere bedrij ven. Op voorhand lijkt dit plan Financieel echter moeilijk haalbaar en als alternatief wordt daarom ook gedacht aan de bouw van een groot vrijetijdscentrum in het zui delijke gedeelte van het gebied. Door compacte hoogbouw zou de opbrengst per meter een flink stuk stijgen, is daarbij de achterliggende gedachte. Het plan voor een vrijteijdscentrum (leisurecentrum) wordt al geruime bestudeerd, maai- de uit werking daarvan vormt geen onderdeel van het ontwerp-structuurplan. A. van Kempen (Progressief Oegstgeest) vroeg Smitsloo tevergeefs om meer infor matie over de 'financiële kant van het ver haal'. „Is het nog steeds zo dat het ver wachte exploitatietekort negen miljoen gulden bedraagt?" A. van Koningsveld (D66) kreeg eveneens nul op het rekest met haar vraag: „Hoe zit het met het lei surecentrum?" Smitsloo stelde dat het ontwerp-struc tuurplan niet volledig hoeft te zijn en dat alle zaken die in het structuurplan staan, onzeker zijn. „Alles komt nog. Wij moes ten van de provincie slechts een struc tuurplan maken. We wilden meer doen dan een paarse vlek maken, die eigenlijk ook al voldoende zou zijn. Het is allemaal nog in studie. Na dit besluit hebben we een half jaar om verder met de materie te spelen en te schuiven. En u mag er op re kenen dat er aan dit plan verder wordt ge werkt. Het moet nog handjes en voetjes krijgen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15