Alphen houdt eigen reinigingsdiens Rijn Veenstreek 'De Liefde voor Harmonie gaat altijd voor' Crycle Cryogenic definitief ter ziele Hoogvliet steekt kerktorens naar de kroon Verontreiniging rondoii watertoren Hazerswou< Schapenhouder moet van rechter met overbure praten over lagere haag J' J DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, F Politie houdt ruziemakers aan HAZERSwouDE-dqrpEen 22-jarige Hazerswoudenaar en een even oude Boskoper zijn aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. De politie verdenkt hen van betrok kenheid bij een ruzie tijdens een feest van tafeltennisvereniging Avanti in Hazerswoude-Dorp in de nacht van vrijdag op zater dag. Twee groepen jongeren waren binnen slaags geraakt en zetten hun ruzie buiten voort. Daarbij sloegen en schopten de jongeren elkaar. Uitvaartcentrum weer open koudekerk aan den run Na een ingrijpende verbouwing opent uitvaartonderneming Schellingerhout op zaterdag 18 septem ber officieel haar deuren. Wethouder Frank Uljee van de ge meente Rijnwoude verricht om 14.15 uur de openingshandeling van het vernieuwde uitvaartcentrum aan de Dorpsstraat in Koudekerk aan den Rijn. De begrafenisondernemers Ria Schra- ma-Schellingerhout en Erik Schrama onthullen dan ook hun nieuwe huisstijl. Braderie op Thorbeckeplein alphen aan den run Het Thorbeckeplein in Alphen aan den Rijn verandert op zondag 5 september in een marktplein. De winke liersvereniging Hooftstraat-Koopstraat houdt dan een gecombi neerde braderie en hobbymarkt. Voor kinderen zijn er speciale attracties voor een eenheidsprijs (drie rondjes voor vijf gulden). Inlichtingen: 071-5790090 (na 18.00 uur). 'Stadswachten in Herenhof alphen aan den run De lokale Alphense partij Gemeentebelan gen wijst burgemeester N. Schoof in een brief op de onhoudba re situatie in het winkelcentrum De Herenhof. De partij krijgt klachten over wangedag van fietsers, bromfietsers en scooters in het wandelgebied. Gemeentebelangen wil daarom een ver scherpte aandacht van de stadswachten in De Herenhof. De partij hoopt dat die de overtreders kunnen aanhouden zodat de politie ze later kan bekeuren. Overname financieel niet rond te krijgen leimuiden marieta kroft Het Leimuidense bedrijf Crycle Cryogenic is definitief ter ziele. Volgens curator H. de Vries haatóen potentiële kopers af omdat ze de overname financi eel niet rond kregen of omdat ze problemen hadden met het verkrijgen van productierech ten voor de stikstofsnijmachi nes. De Vries: „Om de één of andere reden weigerde een Amerikaanse licentiehouder zijn medewerking. Die heb je wel nodig om de machines te kunnen ontwikkelen." De twee personeelsleden van Crycle Cryogenic vroegen in mei het faillissement aan om dat ze al drie maanden geen sa laris hadden ontvangen. Het enkele jaren oude bedrijf was bezig met de ontwikkeling van een hypermoderne stikstofsnij machine. Vanwege de techno logie behoorde het bedrijfje eind vorig jaar nog tot een van de drie kanshebbers voor de ti tel Ondernemer van het jaar van het Midden- en Kleinbe drijf. Crycle kreeg de titel niet om dat het nog geen enkele machi ne had verkocht. Dat laatste be tekende voor het bedrijf nu ook de nekslag. De eerste machine was nog altijd niet verkocht. Te genover de vele kosten stonden dus nog geen inkomsten. De in vesteerders die volgens curator De Vries al vele tonnen in de onderneming hadden gestoken, wilden niet langer meer wach ten op de verkoop en draaiden de geldkraan dicht. A. Hulsker, de verhuurder van het pand waarin het bedrijf was gevestigd, heeft nu de zeg genschap over de stikstofsnij machine. Hij wil de machine verkopen, maar verwacht van wege het gebrek aan vraag uit eindelijk een verkoop in onder delen. Volgens de voormalige directeur T. van Bakkum van Crycle is de machine twee mil joen gulden waard. Hulsker denkt daar anders over. „Ik zou willen dat ik er een tiende van kreeg." Hulsker heeft nog geen nieuwe bestemming voor het leeggekomen pand gevonden. alphen aan den run* Hoog, hoger, hoogst. De veertig meter hoge kraan bij de Alphense Julianastraat doet weinig onder voor de twee kerktorens waar hij tussenin staat, die van de Adventskerk (links) en de Bonifaciuskerk. De kraan kan vanaf zijn plek op de fundering van de aanbouw van de Hoogvlietsupermarkt de bouwplaatsen aan beide kanten van het gebouw bedienen. Dat moet ook wel, want Hoogvliet wil links en rechts een stuk aanbouwen en een andere plek voor de kolos is niet voorhanden. De smalle straten in het centrum bieden geen ruimte aan een hijskraan en de kade bij de parkeerplaatsen aan de achterkant van Hoogvliet kan niet zo veel gewicht dragen. De werkzaamheden aan de Hoogvliet nemen achttien maanden in beslag, waarvan er bijna twee zijn verstreken. De uitgebreide super markt is straks qua oppervlakte vergelijkbaar met de Hoogvliet in Kerk en Zanen. Aan de zijde van de Julianastraat en de Adventskerk wordt ook ruimte ingericht voor andere detailhandel en kleine win keltjes. Aan het water naast de Adventkerk komt een pleintje. Sinds vorige week zijn de tekeningen voor de nieuwbouw binnen in de supermarkt te bekijken. „Klanten kunnen zien hoe het gaat wor den. Daar krijgen we heel leuke reacties op", zegt woordvoerster M. Hoogvliet van de supermarktketen. De plaatjes van de nieuw bouw moeten het leed van de bouwoverlast voor de klanten verzach ten. Om dezelfde reden krijgen de houten schotten die buiten de bouwwerkzaamheden afschermen binnenkort een vrolijk kleurtje. Hoogvliet overlegt met enkele basisscholen in Alphen om leerlingen er aan het schilderen te krijgen. foto engel lameijer Eigenaar stelt Rijnwoude aansprakelijk hazerswoude-runduk marieta kroft Een gebied van tweehonderd vierkante meter rond de water toren in Hazerswoude-Rijndijk is licht verontreinigd met lood, zink, nikkel, minerale oliën en PAK's. De bovenlaag van het grondwater is matig verontrei nigd met arseen en licht veront reinigd met chroom. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Mi- lieuburo uit Maasbree vorige week in opdracht van de Haag se toreneigenaar Ron van Boo- ma heeft verricht. De verontrei nigingen zijn zo ernstig dat het bureau adviseert het grondwa ter niet te gebruiken voor men selijke consumptie, besproeiing van gewassen en als drinkwater Voor het huidige gebruik van het terrein bestaan er volgens het Milieuburo geen 'milieuhy giënische belemmeringen'. De toren is al enkele jaren niet meer in gebruik. Anders wordt het, aldus de onderzoekers, als de toren een woning wordt. Mogelijk is het verstandig om de grond te saneren. Het Milieuburo is de zoveel ste instantie die Van Booma in de arm heeft genomen. De Ha genaar haalt alles uit de kast om te bewijzen dat hij met de toren een kat in de zak heeft ge kocht. De eigenaar wil er vanaf. Hij hoopt dat de rechter via een te voeren bodemprocedure de toren weer toewijst aan de voormalige eigenaar Frans Ernst. Van Booma betaalde een jaar geleden 455.000 gulden voor het monument. Onlangs trof Van Boom: al asbestdeeltjes aan it j grond. Hij denkt dat die terecht zijn gekomen na ill sloopwerkzaamheden ti de restauratie van enkele geleden. De Hagenaar hiervan aangifte gedaan b milieupolitie. Deze onder: of er sprake is van strafbar Van Booma wil de gem< aansprakelijk stellen voor kosten die hij heeft gen De gemeente Rijnwoude volgens hem onvoldoende zicht gehouden op de rest tiewerkzaamheden, waa de vervuiling kon optr Toen hij de toren kocht, oor hij geen schone-grondve aon] ring opgeëist. „Het is eer rein waar water werd ge nen. Ik ga er dan niet vanu die grond is vervuild." Of de restauratiewerkz heden ook van invloed zij weest op de verontreinig] die het Milieuburo heeft a: troffen, is niet aangetoom verontreiniging in het gron ter verklaren de onderzo door de aanwezigheid van bacteriën die een verho concentratie aan arseen nen veroorzaken. De veroi niging in de grond houdt schijnlijk verband met de leg c.q. ophoging van de dijk die ernaast loopt. De gemeente Rijnwoude 01 v nog geen commentaar gevt 'em Het gebied rondom de is van het waterbedrijf W Het bedrijf weet nog niet de grond gaat saneren wordt geen water meer ge nen. ijdei anc ven mit! Gemeentebestuur voelt niets voor regionale samenwerking afvalinzameling De gemeente Alphen aan den Rijn houdt haar eigen rei nigingsdienst. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om af te zien van regionale samenwerking. Al phen vindt dat er onvoldoende garanties zijn voor de kwaliteit van de dienstverlening als dat met meer ge meenten tezamen gebeurt. Ook is Alphen bang te weinig invloed te kunnen uitoefenen op het beleid en de uitvoe ring daarvan. alphen aan den run andere gemeentelijke diensten. marieta kroft Alphen heeft sinds 1997 alle uitvoerende- afdelingen als rei- Voor B en W speelt bij de keuze niging, technische diensten, eveneens mee dat de mensen wegen, water en ondergrond, van de eigen reinigingsdienst groenvoorziening en wijkbe- ook van nut kunnen zijn voor heer onder één dak gehuisvest in het Langeroode-complex. Dit mede om de samenwerking en een integraal beheer van het openbare gebied in de gemeen te te bevorderen. Zo zijn al re gelmatig medewerkers uit an dere afdelingen ingezet voor de gladheidsbestrijding. Het Gemeenschappelijk Vuil- verwerkingsbedrijf (GVB) rond Gouda en Alphen is in 1997 be gonnen met een onderzoek naar samenwerking tussen ze ven nog zelfstandig inzamelen de gemeenten. Het ging om Ter Aar, Alphen, Bodegraven, Bos koop, Gouda, Nieuwerkerk aan den IJssel en Waddinxveen. Nieuwerkerk aan den IJssel haakte in hetzelfde jaar al af. Een eerste rapport in 1998 gaf aanleiding tot een verder gron dig onderzoek. In maart van dit jaar kwam het uiteindelijke rap port gereed met daarin de voor waarden voor verdere samen werking. Voorzitter P. Trimp van de VRSI-stuurgroep (Project Vormgeving Regionale Samen werking bij Inzameling) be treurt het dat Alphen zich heeft teruggetrokken. „Aan de andere kant zijn we met elkaar bewust een traject in gegaan met daar in de ruimte om ja of nee te zeggen. Zo blijft het spannend tot het einde." Hij zegt zich wel iets te kunnen voorstellen bij de argumenten van Alphen. Trimp, die tevens wethouder'f van Boskoop, heeft er alle ver trouwen in dat de samenwer king met de overgebleven vijf gemeenten van de grond komt. „De signalen zijn positief." De prognoses over de kosten moe ten wel worden bijgesteld. „Er zijn immers minder adressen om aan te doen." Ook wethouder N. Jonke Ter Aar betreurt het Alplpï? standpunt. „Er zou een punt in Alphen komen. Dr nu wel in Gouda blijven. E 0 orü': ficiëntie wordt er daardoofj^ beter op. De afstanden een veegWagen bijvoorl worden groter." Ter Aar n overigens, zodra de samer king zijn beslag krijgt, niet aan het regionale bestuur, worden een klantgemee zegt Jonker. „We betalen vaste prijs voor de inzam van afval. We zijn te klein het bestuur te gaan." Veense blaaskapel De Aarebeijeplukkers kwart eeuw actief roelofarendsveen kees van kuilenburg De stelregel is altijd geweest: optreden prima, maar de liefde voor Harmonie gaat in alle ge vallen voor. „We waren destijds allemaal lid van de Veense har monie en het besluit om met ons achten een> blaaskapel op te richten wekte verbazing. In het begin lag het wat gevoelig, maar al snel was duidelijk dat we el kaar niet in de weg liepen", zegt voorzitter Ed van Berkel van blaaskapel De Aarebeijepluk kers, die binnenkort de hamer doorgeeft aan Henk Spook. „Ook al bestaan we inmiddels 25 jaar, de 'liefde' gaat nog steeds voor." Aan de vooravond van het zil veren jubileum kijken Van Ber kel en penningmeester Ria van der Stam-Van Velzen terug op de bewogen historie van de blaaskapel. Een geschiedenis van honderden optredens in de eigen Veen, maar ook elders zo als in het blaaskapellegekke Brabant en Limburg. Activitei ten die te terug te vinden zijn in zes door Ria van der Stam ver vaardigde dikke plakboeken met verslagen van optredens, concoursen, festivals, de huldi ging van Tour de France-win naar Joop Zoetemelk in Rijpwe- tering, foto's en andere herin neringen aan een kwart eeuw muziekmaken door de acht, die inmiddels zijn uitgegroeid tot een kapel van mannen en vrou wen. Samen met Ton van Velzen schreef Van der .Stam over de 'plukkers' een jubile umboek. Het idee voor een blaaskapel in Roelofarendsveen deden de oprichters op in Brabant. Van Berkel: „Destijds gingen we met een groepje jaarlijks naar Bra bant voor het carnaval. Daar hoorden en zagen we een dweilorkest aan het werk. Dat zou wat voor de Veen zijn, was onze gedachte. Na thuiskomst werkten we dat idee uit en gin gen we met een koppel van Oud-secretaris Fred van der Meer (rechts) en erelid Jan Bakker kregen als eerste het jubileumboek van de blaaskapel. In het midden de auteurs Ton van Velzen en Ria van der Stam. Links de vertrekkende voorzitter Ed van Berkel. foto engel lan\euer acht mannen en vrouwen aan de slag. Het sloeg enorm aan. Een dweilorkest was nieuw hier. Ook al speelden we zes keer hetzelfde nummer, het maakte niet uit. Muzikaal was het niet zo best, beseften we al snel. Niet voor niets hebben we snel les genomen. Het ging om de sfeer die we brachten. Wat dat betreft waren we trendset ters. Overal in de omgeving werden zulke kapellen opge richt. Daar zijn we best trots op." Het eerste betaalde optre den was bij voetbalvereniging DOSR. „Na afloop mochten we met de armenzak uit de oude Veense kerk, rond en we haal den 150 gulden op", zegt Van der Stam lachend. Na de eerste jaren als pret- band te hebben gefungeerd schakelden De Aarebeijepluk kers over op het serieuzere werk. Eerst de Duitse Egerlan- dermuziek, later kregen ze de smaak van Tsjechische muziek en zang te pakken, dankzij de kenner van deze muziekcul tuur, Ton van der Stam. Dat leidde tot contacten met een kapel in het Tsjechische dorpje Vracov. Vooral het eerste keer bezoek van de Tsjechen aan Roelofarendsveen in 1989 ligt nog vers in het geheugen. Ria van der Stam: „Behalve de mu zikanten waren er ook een afge vaardigde van het ministerie van cultuur en een gynaecoloog meegekomen. Die laatste had als bonus voor iets dat hij ge presteerd had het reisje naar de Veen aangeboden gekregen. Hebben we voor de man een bezoekje aan het AZL geregeld. De overigen stonden onder nog sterk controle, alles moest ge meld worden aan de begelei ders. Dat is nu gelukkig anders, alleen is Tsjechië met zijn hoge werkloosheid en hoge prijspeil jammer genoeg nog steeds arm." Vooral de eerste jaren - de muzikanten hadden nog geen kinderen - trad de kapel bijna wekelijks op. „We hebben enorm veel gelachen. We waren een echte vriendenclub", aldus Ria van der Stam, die al 25 jaar penningmeester is. „Muziek kochten we bij een specialist in Limburg. We gingen daar met zijn allen naar toe en maakten er een gezellig dagje van. „Van die verkoper kregen we ook tips voor de bezetting van onze ka pel. Een prachtige tijd.". Be stuursleden zijn nooit officieel gekozen. Van Berkel: „Daar de den we niet aan. Ik werd voor zitter, want ik kan aardig bab belen. Zo ging dat en gaat dat." De Veense drogist is sinds enige tijd ook voorzitter van de liefde voor Harmonie. „Twee heren dienen kan niet, zodat ik beslo ten heb om te stoppen met de kapel, ook als muzikant. Er is een goede opvolger, zodat ik met een gerust hart weg kan." Volgens de twee heeft de ka pel in die 25 jaar een plaats in de gemeenschap veroverd. Van Berkel: „De Plukkers zijn een begrip in de Veen. Dat bleek wel uit de reactie die ik kreeg van een grote sponsor. Die ver telde dat wij de cultuur van de Veense kermis met onze kapel op een hoger peil hebben ge bracht. Dat is leuk om te horen. We merken het ook bij acties die we houden. Het bedrijfsle ven in de Veen steunt ons graag." Het aantal optredens van de kapel is inmiddels beperkter dan in het verleden. „Nu, we zijn uiteraard ouder geworden, zou ik niet elk weekeinde meer willen optreden. Trouwens de hype, zoals dat nu heet, rond de blaaskapel is over. Veel kapel len zijn inmiddels ter ziele. Be grijpelijk, er is zo veel meer te doen dan 25 jaar geleden. Dat hoor ik ook van onze contacten in Limburg en Brabant. Al heb ik de laatste maanden de in druk dat het dieptepunt weer Het jubileumfeest is in het weekeinde van 4 en 5 septem ber. Dat wordt gehouden in een feesttent bij het muziekcen trum. Zo is er een optreden van de kapel Vracoyjaci uit Vracov en de jubilerende kapel, een ontbijt voor genodigden en een gratis feest voor de Veenders. den haag/ter aar leiden persbureau cerberus Hobby-schapenhouder J. van Vliet moet met zijn vier over buren aan de Korteraarseweg in Ter Aar gaan praten over een haag langs zijn wei, die moet voorkomen dat de scha pen misgeboorten krijgen door blaffende honden. In af wachting van het resultaat van dit overleg hield de Haagse rechtbank een door de over buren aangespannen kort ge ding gisteren aan tot 2 okto ber. Van Vliet plantte enkele ja ren geleden populieren en co niferen langs zijn weiland. In middels is het groen zo ge groeid dat het het uitzicht van de overburen op het polder landschap wegneemt. In het kort geding eisten zij de bo men gekapt worden. Volgens de overburen heeft Van Vliet de bomen en coniferen met opzet pal tegenover hun hui zen geplant. Zij beschouwen het als een wraakactie omdat zij in het verleden geweigerd hebben een petitie van Van Vliet te tekenen, waarin hij bij de gemeente aandrong op een vergunning voor de bouw van een woning aan de Korteraar seweg. „Als je geen woning wilt, krijg je groen", zou van Vliet tegen één van de bewo ners hebben gezegd. Van Vliet ontkent echter in alle toonaaiden dat hij het groen bij wijze van wraak heeft geplant. „In 1997 heb ik veel dode lammeren gehad", zei Van Vliet. „Aan het einde van 1997 heb ik op-aanraden van collega-schapenhouders een deel van mijn weiland met bomen afgeschermd. In 1998 heb ik een goed jaar ge had met gezonde lammeren en ook dit jaar is geen enkel lam doodgeboren.' De bomen en conife hebben echter de verhou<f' gen zo verstoord, dat de ri ter' er aan te pas moest men. Van Vliet kreeg kri van rechter Robbers, on hij niet heeft gereageerd een aanbod tot een ges[ door de advocaat van de o buren, mr. W. Donker. „Hf een buitengewoon vriendf opgestelde brief', zei de re ter over het voorstel tot gesprek. „Ik heb het gevoe het matje geroepen te wor en ben zenuwachtig", zei Vliet ter verklaring van weigering. De overburen hebben middels aangeboden op kosten een ligusterhaag te ten planten, die lager is de populieren en conife Tijdens het geding zei woc voerster E. Kraak namens Vliet dat deze kan instemi met dit voorstel. Een k schorsing leidde echter tot resultaat, omdat Van de populieren pas wil kap als de haag hoog genoej Om uit de impasse te kor deed de rechter het voor om het geding aan te hou voor nader overleg. Advof Donker vroeg mevrouw Kr< tevens gemeenteraadslid Ter Aar, om meteen na het ding verder te praten, vrouw Kraak wilde echter vertrekken, omdat haar keertijd bijna voorbij was. advocaat liet haar echter ontsnappen en vergezf haar in het gezelschap var bewoners naar de parkeer ter om het gesprek voor zetten. Als Van Vliet en de be ners niet tot een oplossing men, kunnen zij rechter F bers alsnog om een uitspi vragen. zett eef n al ?rbö t he nod D66 ns v 'dig. ojec g- C dui ierd :n v\ oble De in bi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14