1 Een gebouw voor studenten Leiden Regio „Heel het dorp staat aan het hek te joelen en te juichen' IINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 In de uitbouw, die lijkt op de boeg van een schip, schuilt de collegezaal. De mediatheek/bibliotheek moet nog worden ingericht. Boeken van drie locaties (Heemstede, Den Haag en Leiden) moeten hier hun plekje nog krijgen. uit de Leidsch DagbladARCHIliVIiiV ANN01899 Donderdag 31 Augustus BELGIË - De algemeene vergaderingen van het 25ste Ned. Taal- en Letterkundig Congres te Gent werden ingeleid met een woord van prof. dr. H. Kern, uit Leiden. Deze hoogleeraar wees er op, dat nu 150 jaren ge leden te Frankfort werd geboren Duitschlands groote dichter, Goethe; waar thans te Frankfort deze dag plechtig werd herdacht, achtte spr. het passend, dat dit congres zou toonen dezen gedenkdag niet onop gemerkt te willen laten, en stelde daarom voor een telegram te zenden aan den burgemeester van Frankfort. Met daverende toejuichingen werd tot het zenden van dit telegram besloten. Alvorens vervolgens dr. A. Kluyver, van Leiden, verslag uitbracht over het Nederlandsch Woorden boek, bracht hij hulde aan de nagedachtenis van prof. Cosijn, die zooveel zijner krachten aan het Woordenboek wijdde. Daarna herinnerde spr. aan het werk van De Vries, hoe het begon, hoe het werd voortgezet. De commis sie heeft sinds 1888 telkens op de Congressen ver slag uitgebracht; thans is die taak door de redactie overgenomen. ANNO 1974 &3SHMKfc'< - "Mê&tè LISSE - De eerste paal zit Zaterdag 31 augustus LEIDEN - "Het moet straks een leefbaar huis wor den, met goede bindingen met de gemeenschap. Wij moeten vooral letten op de mens, die wij er ontvan gen. Die moet honderd procent van onze aandacht krijgen". Tot deze conclusie komt kolonel J. B. Hoe vers van het hoofdkwartier van het Leger des Hei Is in Amsterdam, als wij hem vragen hoe hij zich de ko mende exploitatie van het voormalige 'Minnehuis' aan de Kaarsemakersstraat heeft gedacht. Kolonel Hoevers, de secretaris in de sector Thuisloze Zorg van het Leger, gaat daarover nog even wat dieper in, als hij zegt hoe de opzet van het werk zal worden. "Bij de opzet van dit maatschappelijk centrum, moeten wij niet van de gedachte uitgaan, dat wij straks in het grondig gerestaureerde gebouw mensen gaan opbergen en dan denken-, zo die zitten er wel. Er moeten wegen gevonden worden, dat de man of jw, die er tijdelijk huisvesting vinden, goed be handeld worden. Het centrum moet een soort FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD EHBO-post worden van waaruit wij kunnen verwijzen naar andere instellingen of bv. naar een dokter, een psychiater. Het centrum moet voor de mensen, die wij daar opvangen, zo mogelijk een nieuw begin wor den. Wij moeten hen weer op het goede spoor bren gen, waarbij de ontmoeting centraal dient te staan." LISSE - Na vijf jaar van voorbereidingen en wachten op goedkeuring van de plannen was het dan gister middag zover, dat de eerste paal voor de nieuwe chr. mavo (thans in de noodlokalen aan de Eerste Poel laan gevestigd) de grond in kon. Het was vice-voor zitter Segers, die wegens verhindering van de voor zitter, de eerste paal sloeg en dit op een vlotte wijze deed. Daarna kwam men in de 'Poelcorner' bijeen waar Segers kort het woord voerde en ietwat ironisch opmerkte dat hetgeen men haast niet voor mogelijk hield, toch gebeurd is: namelijk dat heden dan toch de eerste paal de grond in kon. Voor de bouw zijn 200 werkdagen nodig, dus over over een jaar hoopt men de school te kunnen openen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter wuarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, ua.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. leger hout ianisi diens -ngel latie i I Thill de dl (20: U ing hanj rhtigH t hoj llennj ueel collegezaal krijgt daglicht binnen dankzij de koepel in de uitbouw. de kantine, die vide, hangt na twee dagen al een patatlucht. En zo hoort het. earn Roemenië brengt hulpgoederen naar straatann land ir, GraveJNOUD WUKMANS uden- (vaalf september is het zover. Dan ver- iate ekt Olga den Outer, samen met doch- Fione en Annelies Alkema, weer voor :e weken naar het noorden van Roe- nië. Voor het achtste achtereenvol- !nde jaar maakt zij de lange tocht van iden naar dit nog altijd straatarme het voormalige Oostblok. Met |n geleende Ford Transit brengt 'Team ïië' iets van onze overvloed naar i voor wie deze spullen ongeken- luxe vertegenwoordigen. „Kleding, schoeisel, medische hulp lederen, levensmiddelen en school- ullen: aan alles is gebrek. En wat er ïl is, is voor veel Roemenen onbetaal baar," zegt Olga den Outer. De kinderen van Sa^el, een van de dorpen die de vrouwen aandoen, kijken dan ook reik halzend uit naar de komst van de rode, van grote skibakken voorziene, bestel bus. Wat ooit begon als experiment, is voor Den Outer uitgegroeid tot ritueel. Het hele jaar verzamelt zij via via goede ren in, die ze in de zomer zelf naar Roe menië brengt. Gelukkig mag zij de zol der gebruiken van haar werkgever, het Leidse verpleeghuis St. Elisabeth Gast huishof, want thuis heeft ze al lang geen plaats meer. De reis gaat in drie dagen via Duits land, Oostenrijk en Hongarije naar Noord-Roemenië. In Cimpia Turzii, de eerste Roemeense stopplaats, leveren ze goederen af bij een ziekenhuis en de pastorie. Dan door naar Sagel, in de pro vincie Maramures. „In Sa<;el helpen we de lokale school en de gezinnen. We lo geren er bij Gheorghe en Doca Grad,-hij sportleraar, zij vertaler Frans en Roe meens. Tijdens een eerdere tocht leer den wij elkaar kennen. Als we aanko men, rijden we met de bus hun erf op, doen het hek dicht en stallen alles uit in de tuin. De volgende dag laat Gheorghe één voor één mensen binnen om kle ding te passen en om andere goederen in ontvangst te nemen. Maar zodra we er zijn, staat heel het dorp al aan het hek te joelen en te juichen. Zo blij zijn ze met onze komst." Het laatste aflever adres is het klooster van zuster Tatiana in Moldavië. Deze zuster zet zich in voor de allerarmsten in de omgeving en kan daarbij heel wat hulp uit Nederland ge bruiken. De hectische weken voor vertrek gaan grotendeels op aan het sorteren en sa menstellen van pakketten. Deze dienen immers zo goed mogelijk aan te sluiten op lokale behoeften. Brieven en tele foontjes naar en van Roemenië geven hierover uitsluitsel. Aktie Roemenië kan donaties in de vorm van goed schoeisel, warme kleding, medische hulpmidde len, schoolspullen of ander nuttigs goed gebruiken. Vooral financiële bijdragen zijn welkom. Den Outer: „Dan kunnen we immers precies kopen wat de men sen daar op dit moment het meest nodig hebben." Aktie Roemenië is te bereiken op 071-5120078. iaar I maar de tijd moet uitwijzen of dat afdoende is tegen grijze uit slag. Tuin en binnentuin (de hogeschool is gebouwd in car- révorm) moeten nog worden aangelegd, net als het kleine amphitheater, de stalling voor 750 fietsen en de parkeerplaats voor 72 auto's. Opvallendste kenmerk aan de buitenkant is de grijze uitbouw boven de voordeur, als de boeg van een schip. Hier schuilt de college zaal met ruim tweehonderd zit plaatsen, die dankzij een licht koepel in de uitbouw gedeelte lijke is voorzien van heus dag licht. Binnen is het gebouw van al le moderne gemakken voor zien. Vooral studenten moeten zich er op hun plek voelen; er zijn voor hen nu al driehonderd werkplekken met internetaan sluitingen, dat moeten er vijf honderd worden. De docenten moeten nog erg wennen dat ze hun vaste werkkamers hebben moeten opgeven in ruil voor flexibele plekken. Het grote voordeel daarvan is dat ze een snelle pc met internet en een scherpe telefoonlijn krijgen. Docenten toetsen hun eigen code in, zodat ze op de plek waar ze werken ook bereikbaar zijn. Studenten mogen die werkkamers niet zomaar betre den; ze kunnen immers bellen of e-mailen. Elke opleiding heeft zijn ei gen gedeelte van het gebouw. De hele bovenetage (de derde verdieping) is ingericht als la boratorium, helemaal beneden zitten fysiotherapie en ver pleegkunde. De sociaal-agogi sche vakken en de pabo, met ruim 160 eerstejaars een van de snelst groeiende opleidingen in Leiden, zitten in het midden. Met de ingebruikname van de nieuwbouw is de pabo nu vol ledig in Leiden geconcentreerd: de locaties in Heemstede en Den Haag zijn gesloten. Ver koop van die gebouwen heeft een deel van de bouwkosten opgebracht. De Hogeschool Leiden heeft nu alle opleidingen in hetzelfde ge bouw ondergebracht. Alleen de Rotterdamse pabo blijft nog als nevenvestiging bestaan. Verder werkt de hogeschool steeds nauwer samen met de Haagse Hogeschool. Dat zou in de toe komst wel eens kunnen leiden tot een uitbreiding van het aan bod aan opleidingen. Voorzich tig wordt in Leiden al gespecu leerd op de komst van een heao-afdeling uit Den Haag. Hogeschool Leiden telt ein- ilijk mee. Drieduizend stu- tnten dwalen door de gangen gebouw aan de fcmikedreef, dat precies voor It begin van het nieuwe Shooljaar (morgen) is opgele- ;rd. Lang niet alle tafels en stoe- In staan op hun plek en de ieeste kasten in de media- ieek/bibliotheek moeten nog orden ingericht. Veel werk- ekken voor studenten zijn 3g onbezet omdat de compu- raansluiting nog ontbreekt, e docenten moeten hun weg )g vinden in de nieuwe werk- imers met flexibele werkplek- de technische voorzie ingen werken nog niet alle- laal zoals het hoort. Maar voorzitter Ton Ouwer- :rk van het college van be- uur paradeert trots als een ïuw door de gangen, en te* cht. De opzet, een spraakma- uitnodigend gebouw, De hogeschool heeft 38,5 mil- en gulden uitgetrokken voor it nieuwe gebouw, waarin het ide pand volledig is opgeno- De vroegere school is vrij- 1 onherkenbaar opgeknapt •zbol-\aangepast de bouw, die met zijn lichte kleu ren en blank beukenhout de frisse sfeer van een hedendaags kantoorpand ademt. Niet voor niks denken sommige eerste jaars studenten dat ze per abuis een bank zijn binnengestapt als ze de hal met marmeren vloer tegels beueden. Van buiten is het gebouw be kleed met planken van western red ceder. Die zijn bewerkt,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13