Leiden Regio 'Problemen college zijn nog niet voorbij' Huis de Bijlen en de toegevoegde waarde Slachtoffer mishandeling looft tien mille beloning uit Plein Kopermolen op de schop 'Parkeren is een recht' DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 Politie pakt geweldplegers leiden De politie heeft gisteren vier Leidse jongeren aangehou den op verdenking van openlijke geweldpleging tijdens festivi teiten op het Vijf Meiplein, vorige week vrijdag. De jongeren, 116, 17 en 18, worden verdacht van mishandeling op de mini-kermis. Een rondje in de botsauto's liep uit op een ge vecht. Tijdens de rit was een 28-jarige Leidenaar op andere au to's gebotst hetgeen het viertal blijkbaar niet kon waarderen. Na afloop kreeg de 28-jarige klappen waarbij hij zijn neus brak. Rouwverwerking na zelfdoding leiden De werkgroep familieleden en vrienden van psychiatri sche patiënten houdt binnenkort een thema-avond over rouw verwerking na een zelfdoding. De bijeenkomst is op 8 septem ber in het GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat la in Lei den. De aanvang is 20.00 uur. De kosten bedragen 2,50 gulden per persoon. Naast de thema-avond begint de werkgroep in ok tober een gespreksgroep voor mensen die een naaste door zelf doding hebben verloren. Voor meer inlichtingen: 071-5163337. Rocky Mountains in Wandelcafé leiden Het Wandelcafé Leiden houdt vrijdag 10 september een dia-avond over de Canadese Rocky Mountains. Maciel Taal ver telt daarbij over zijn ervaringen in het mountainpark Jasper. Het wandelcafé is in buurthuis de Pancrat, Middelstegracht 85 in Leiden. De entree bedraagt vijf gulden. Wel optredens Vrouwenkerkplein leiden De rechter verzet zich niet tegen twaalf optredens met muziek op het Vrouwenkerkplein. Abusievelijk meldde deze krant afgelopen vrijdag dat de Haagse bestuursrechter omwo nende IGoeg in het gelijk zou hebben gesteld. Dat is niet het ge val. De rechter stelde wel vast dat de gemeente Leiden het ver keerde artikel uit de Algemene Plaatselijke Verordening heeft gebruikt om ontheffing voor de muzikale uitingen te verlenen, maar het bezwaar tegen de ontheffing zelf acht ze ongegrond. IGoeg was naar de rechter gestapt omdat hij het aantal muzikale optredens tot na middernacht bij café 't Praethuys teveel vond. Met name tijdens de Lakenfeesten (zeven optredens) was de herrie hem een kwelling. Politiek noemt vertrek Kruijt 'persoonlijk drama Vervolg van voorpagina De Leidse politiek vindt het het aftreden van wethouder H. Kruijt 'een persoonlijk drama'. De meeste kopstukken zagen zijn vertrek echter al geruime tijd aankomen. Vooral de oppositie waarschuwt er voor dat met het te rugtreden van Kruijt de problemen binnen het college nog lang niet voorbij zijn. van de wethouder aan ten grondslag. Ik vind het goed dat hij nu gaat, de eer aan zichzelf houdt." Fractievoorzitter R. Hille- brand van de PvdA denkt dat het vertrek van de CDA-wet- houder onvermijdelijk was. Kruijt kon niet anders, zegt hij. „Het tekende zich eigenlijk een paar maanden geleden al af. Er was veel kritiek vanuit de colle gefracties op het functioneren van Kruijt. Daarna ontstond er ook in de media een forse dis cussie. De vraag was nu aan de De rest van het college mag zich het vertrek van Kruijt aan trekken, vindt partijleider M. Schultz van de WD „Ik zie Huib Kruijt voor een deel slachtoffer van de bestuurscul tuur in Leiden. De wethouders in Leiden werken los van elkaar. Op een heleboel punten kon Kruijt niet goed meer meeko men." Schultz had al langer ge zien dat de situatie in het colle ge onhoudbaar was. „Voor een deel lag daar het functioneren Open dag Aikido Aikido School Leiden houdt zondag 12 september open huis. Demonstraties van deze Japanse zelfverdedigingssport zijn van 14 tot 15 uur te zien in de gymzaal van de Sleutels aan het Ballonpad 2. orde of - gegeven wat er alle maal gezegd en geschreven is - er nog wel vertrouwen bestond dat Kruijt zich kon verbeteren. Onze conclusie is dat dat ver trouwen niet aanwezig was. Als je functioneren zo ter discussie is komen te staan, ook publiek, dan brokkelt het draagvlak on herstelbaar af." Desalniettemin kwam de aankondiging van Kruijt - Hille- brand hoorde het nieuws gis teravond laat - toch nog onver wacht. „Ik weet niet waarom hij dit tijdstip heeft gekozen." Over wie de nieuwe wethouder zal worden, wil of kan hij nog geen mededelingen doen. „Het CDA heeft in elk geval naar ons toe aangegeven dat het een bijdra ge wil blijven leveren aan het bestuur van deze stad. Dat er varen wij als positief', zegt Hil- lebrand. C. Vergeer, fractievoorzitter van de SP, zegt dat het haast ondoenlijk is om samen met de PvdA, en met wethouder Van Rij in het bijzonder, in een col lege te zitten. Kruijts medede ling dat hij tegen zijn zin in ho ge EZH-opbrengsten op de be groting moest zetten, illustreert dat. „Blijkbaar is het zo dat de wethouder financiën niet eens hierover kan beslissen. Wie de baas is in Leiden is zonder meer de onderkoning van de stad, Tjeerd van Rij. Alle partij en moeten onder het juk van de PvdA door. Dat legt een bom onder elk college, in welke sa menstelling dan ook. Dat Huib Kruijt zich er niet lekker bij voelde, was al langer te zien." „Ik denk dat zijn vertrek on vermijdelijk was", laat ook frac tievoorzitter S. ter Harmsel van GroenLinks weten. „De samen werking met hem verliep moei zaam. De samenwerking met het CDA staat niet onder druk. Het had heel nadrukkelijk met de persoon Huib Kruijt te ma ken. De onderlinge verhoudin gen liepen niet soepel. Er zijn wat wrijvingen geweest. Ik vind het verstandig dat hij dit besluit heeft genomen. Voor hem is het een drama." Uit het persbericht van de CDA-fractie: „De ervaren frictie komt niet voort uit onverenig bare inhoudelijke standpunten binnen het college, noch uit problemen rond de uitvoereing van het collegeprogramma. (...)Er bleek te weinig vertrou wen te bestaan voor een voort zetting van een succesvolle sa menwerking met de CDA-wet- houder." De CDA-fractie wil op korte termijn gesprekken voe ren met de coalitiegenoten over de invulling van de vacature en de wijze waarop de partij „in vulling kan blijven geven aan Tiet slachtoffer van de zware jnishandeling zaterdagochtend lp de Haarlemmerstraat looft Eigenhandig een hoge beloning Tiit voor de tip die leidt tot de Aanhouding van de daders. De man, een 28-jarige Leide- jtaar, heeft 10.000 gulden over de oplossing van de zaak. £elf kon hij de politie niet voor aan een helder signale- /an de daders. Toen hij 's bchtends vroeg omstreeks half jnjf een groep jonge mannen ig naderen probeerde de man, e overigens anoniem wil blij- •n, alle oogcontact te vermij- „Ze liepen me tegemoet, veel geschreeuw. Ik zag dat een van innen een honkbalknup- tel bij zich had. Ik wist gewoon op herrie uit waren", Ifeegt het slachtoffer. Door niet [fe kijken wilde hij een confron- e voorkomen. Het heeft hem niet geholpen, hij de groep passeerde, sloeg een van de mannen hem hard met de knuppel in de nek. Hij is even min of meer van de wereld geweest en toen hij weer bij zijn positieven kwam, waren de daders niet meer te beken nen. Met een gebroken pols en ernstige nekklachten is de man eerst naar het politiebureau en later naar het ziekenhuis ge bracht. Hij hoopt door het uitloven van de beloning de kans te ver groten dat zijn aanvallers ge pakt worden. „Zoals gezegd, ik heb de politie niet kunnen ver tellen hoe ze er uit zagen. Ik kan niet eens vertellen of ik slechts één klap heb gekregen of meer. Maar misschien heb ben de daders vrienden, aan wie ze verteld hebben wat ze gedaan hebben. Misschien was er iemand anders in de buurt, die alles heeft gezien. Ik hoop écht dat iemand zich bij de po litie meldt, die wat meer over de aanval kan vertellen. Mis schien geeft de beloning een extra duwtje in de rug. Het is het me waard. Justitie zelf looft slechts beloningen uit bij zwaardere misdrijven." „Ik heb enorm de schrik te pakken. Voor hetzelfde geld heb je een dwarslaesie na zo'n aanval. Ik vind het een veront rustend idee dat je in Leiden klaarblijkelijk niet meer 's avonds laat of 's ochtends vroeg over straat kan gaan. Deze he ren waren niet eens op mijn geld uit, ze hadden gewoon zin om uit te halen. Ze hebben al thans mijn portemonnee niet meegenomen", zegt de man. Hij heeft zijn idee om 10.000 gulden te geven aan de man of vrouw die de daders kan aan wijzen, met de politie bespro ken. Die is er mee akkoord. „Het is. niet ongebruikelijk dat er een beloning wordt uitge loofd, meestal door verzeke ringsmaatschappijen maar soms ook door de slachtoffers van een misdrijf', zegt een woordvoerder van de politie. Tipgevers kunnen zich melden bij de politiemensen, die de zaak in behandeling hebben: 0900-8384. Het evenementenplein voor winkel centrum de Kopermolen in de Merenwijk wordt eindelijk aangepakt. Al jaren strijden omwonenden en winkeliers voor herinrichting van het plein. De bocht verdwijnt en wordt rechtgetrokken. Vervolgens wordt het gebied een 30-kilometerzone. Ook het her en der parkeren is voorbij. Of ficieel gold er op het plein een parkeerverbod maar parkeren werd gedoogd. Voor de win kels én voor de appartementen aan de Bui zerdhorst worden nu parkeervakken aange legd. Het hele plein wordt opgefleurd met groen waardoor de kale aanblik verdwijnt. Momen teel wordt er aan de kant van de Kopermolen gewerkt. De weekmarkt op vrijdag staat dan aan de kant van de Buizerdhorst. Als er voor de Buizerdhorst wordt gewerkt, staan de kraampjes voor de winkels. Uiteindelijk ver andert de locatie van de weekmarkt niet. Het werk moet half oktober zijn afgerond. foto henk bouwman het bestuur van onze stad". M. Vlasveld (LWG/De Groe nen) is blij dat Kruijt is opge stapt. „Voor hem zelf dan. Hij is een heel aardige jongen, maar hij was volgens mij niet klaar voor het wethouderschap. Hij zag er de laatste tijd ook slecht uit. Ik dacht vaak: waarom haalt het CDA hem daar nu niet weg? Het is goed dat dat nu toch is gebeurd." F. van As (RPF/SGP/GPV) vindt de kwestie eveneens heel triest voor Kruijt persoonlijk. „Maar met zijn vertrek is slechts een deel van de proble men opgelost. Zoals ook al uit het onderzoek bij Cultuur Educatie bleek, schort er nog meer aan de samenwerking binnen het college. Ik zeg niet dat ze allemaal moeten opstap pen, maar ze zullen hard moe ten werken om de zaken weer beter te laten lopen." Schouwenhove heeft primeur Als eerste serviceflat in Neder land krijgt Schouwenhove bin nenkort het politiekeurmerk Veilig Wonen uitgereikt. Dat be tekent dat alle 182 appartemen ten in Schouwenhove zijn voor zien van degelijk inbraakwe rend hang- en sluitwerk. Het politiekeurmerk is het re sultaat van samenwerking tus sen de politie Hollands Mid den, het Nederlands Bureau voor Preventie en Schouwen hove zelf. Vrijdag 17 september wordt het certificaat officieel uitgereikt in de recreatiezaal van de serviceflat. Aanleiding voor de samen werking was een aantal inbra ken of in ieder geval pogingen daartoe ruim twee jaar geleden. Er werd vervolgens een 'in- braakbestendige' proefwoning ingericht die de keuring die noodzakelijk is om het keur merk te verkrijgen, met glans doorstond. Inmiddels zijn alle 1-, 2-, en 3-appartementen van hetzelfde hang- en sluitwerk voorzien. „Het project is afge rond", aldus een tevreden di recteur H. Reijn. „Er is een hoop tijd en geld geïnvesteerd om de maximale privacy van de bewoners te kunnen waarborgen." Reijn overweegt om nog een stapje verder te gaan en binnenkort ook de omgeving van de servi ceflat onder de loep te nemen. Dan moet worden gedacht aan het tot een bepaalde hoogte i groen. Professoren- en Burgemeesterswijk: Als voorafje gepocheerde wilde oesters uit Yerseke met Sevruga kaviaar. Vervolgens als hoofd gerecht een geconfijt en gebak- I ken eendepootje met dragon- En ten slotte een taartje I van vers fruit en aardbeiencou- lis. Zou je niet beter weten, dan heb je hier de lunchkaart van i gerenommeerd restaurant I onder ogen. Temeer omdat het wijnarrangement in zulke mooie dingen voorziet als een Pouilly Fumé uit Frankrijk, een Cabernet Sauvignon uit Chili ;n Moscato d' Asti uif Ita- I lië. Maar het decor is beslist anders dan Oudt Leyden, Allemans- geest, of het Prentenkabinet, m maar eens een paar zaken noemen waar zo'n kaart niet zou misstaan. Goed, de respec tievelijke eigenaars daarvan zit ten aan tafel, maar hier als gas ten en niet als propriètaires. Want die tafel, inclusief gerech ten en wijnen, staat gewoon midden in het Huis de Bijlen. Heeft Hans van der Bijl, de uit bater van dat café bij de Mor- spoort, dan soms een feestje te vieren? Ja, dat heeft-ie, glimlacht hij, bescheiden als hij is. Een intro ductiefeestje om precies te zijn. Waarop hij, temidden van col lega's, (wijn)leveranciers en be kenden, kond wil doen van de extra mogelijkheid die zijn zaak voortaan biedt: de betere lunch. Bereid door hemzelf en dat voor de schappelijke prijs van ƒ37,50. Exclusief de wijnen, Voor een select gezelschap van collega's, leveranciers en bekenden serveerde Hans van der Bijl gisteren voor het eerst zijn 'betere lunch' uit Hij deed dat zelf. foto henk bouwman dat moet er wel even bij na tuurlijk. Die Hans, die is nogal wat van plan na in die 17 jaar met De Bijlen een goede naam te heb ben opgebouwd als café waar je ook tussen de middag of 's avonds 'gewoon' wat kon eten. Gaat hij die poort aan de ande re kant van de stad soms naar de kroon steken? Hij glimlacht opnieuw. „We zijn al een tijdje bezig met het upgraden van de zaak, zoals dat tegenwoordig met een mooi woord heet. Je moet niet stilstaan, je moet vooruitgaan. Waar ik naar streef, is naar een luxe-café. Het goede houden, maar er nog iets extra's aan toevoe gen." Die toegevoegde waarde hoopt dus hij te bereiken in het serve ren van een kwalitatief goede, maar ook betaalbare lunch. „Ik constateer dat je daarvoor in het centrum nauwelijks terecht kunt. Een broodje, een uitsmij ter of meteen duur reserveren. Meer mogelijkheden heb je niet, een uitzondering daarge laten. Daar hoop ik tussen te gaan zitten. Gewoon: binnen komen, bestellen en met een uurtje of anderhalf weer weg. Ja, ik gok daarbij ook wel op de grote bedrijven in de omgeving van het ziekenhuis. Kom je met meer dan vijf man, dan moet je uiteraard even van tevoren re serveren. Kom je met z'n twee tjes, dan schuifje lekker aan." Bij de try-out krijgt hij voor zijn kookkunst („Mijn vader was kok, ik heb zelf ook jaren ge kookt") vrijwel uitsluitend lof toegezwaaid, al gebiedt de eer lijkheid te zeggen dat hij in dit gezelschap natuurlijk wel voor eigen parochie preekt. „Een mooi bordje eten voor weinig geld", oordeelt een kenner als Anton Kleijs, directeur van Noordman Wijnimport. „In Amsterdam en Den Haag heb je dat en ik blij dat Hans het voortouw heeft genomen om dat hier in het centrum ook te realiseren. Want een goede lunch moet in Leiden zeker kunnen en het liefste nog op veel bredere schaal. Je kunt aan alles zien dat Hans oprecht van zijn vak houdt. Hij doet het leuk." Die complimenten, alsmede die van zijn collega's, steekt Veui der Bijl dankbaar in zijn zak. Hij is, na al die jaren in de horeca, evenwel realist genoeg om te beseffen dat je van mooie woorden alleen niet kunt leven. „Je probeert wat, ik geloof er in. Maar hoe het uit pakt, weet je niet. Ik vind het spannend, een nieuwe uitda ging. Ik ga dit voorlopig lekker promoten, want zoiets kost ui teraard tijd eer men het in de gaterrheeft. Van dinsdag Tot za terdag: elke maand een ander menu. En natuurlijk, de gewo ne dingen blijven we ook doen. Zoals altijd." herman joustra Bewoners van de Professoren en Burgemeesterswijk moeten ook in de toekomst hun auto gratis in hun buurt kunnen neerzetten. En als dat niet mo gelijk is dan toch zeker voor een bedrag dat de gemeentelijke administratie- en beheerskos ten niet te boven gaat. Autobe zitters van buiten de wijk, zou den er alleen met een parkeer- schijf mogen parkeren, voor hooguit een paar uur per dag. Dat is de reactie van de vereni ging Professoren- en Burge meesterswijk op de gemeente lijke Concept Parkeerverorde- ning van dit jaar, de voorlopige versie van de regels voor be taald parkeren in de stad. De gemeente ziet het betaald parkeren het liefst in de hele stad ingevoerd, maar het voor lopige van de nota zit in het feit dat burgemeester en wethou ders de bewoners van de ver schillende wijken buiten het centrum het laatste woord wil len geven. Daarbij gaat het om het maken van een keus uit ver schillende variaties van betaald parkeren. De wensen van de bewoners weegt de gemeente mee in haar uiteindelijke beslis sing. Dat de bewoners nu mo gen meepraten, 'lijkt' een ver betering ten opzichte van het oorspronkelijke uitgangspunt, schrijft de vereniging aan het college. Lijkt, want de keuze mogelijkheid die Leiden biedt, vindt men behoorlijk beperkt. 'Alleen licht variëren op één van de twee basisregelingen vinden wij volstrekt onvoldoen de als het gaat om bewonersin vloed'. De wensen van de be woners zouden meer varianten mogelijk moeten maken. Twee vormen van betaald parkeren stelt de gemeente voor: of op de tijden zoals die nu al binnen de singels gelden - van 09.00 tot 18.00 uur en op koopavonden tot 21.00 uur -, of gedurende slechts een paar uur per dag. In het eerste geval be talen vergunninghouders 240 gulden per jaar, in het laatste geval 120 gulden. Ten onrechte heeft de gemeente de variant met de parkeerschijf, die alleen kort parkeren toelaat, buiten beschouwing gelaten. En het bedrag dat autobezitters in bei de varianten aan de gemeente moeten betalen is veel te hoog: 'Parkeren is een recht voor be- Wie niet in de wijk woont, zou eigenlijk zijn auto maar er gens anders moeten neerzetten, met uitzondering van degenen die er werken. De gemeente zou het gebruik van de parkeer garages, die doordeweeks alles behalve vol zijn, meer moeten stimuleren. Bijvoorbeeld door langparkeerders en vaste ge bruikers een aantrekkelijke kor ting te geven. Maar ondanks het feit dat de vereniging zelf met een aantal suggesties op de proppen komt. is het nog te vroeg een defini tieve versie van de nota in te voeren. 'Bewoners en hun orga nisaties hebben nog onvol doende gelegenheid gehad om goed met elkaar te spreken over de voorstellen en de conse quenties daarvan. De tijdspan ne van juni tot september is, zeker vanwege het zomerreces volstrekt onvoldoende om van een afgeronde inspraak te kun nen spreken. De omvang van de operatie en het feit dat deze vele wijken en bewonersgroe- pen raakt maakt het des te noodzakelijker om ons meer gelegenheid te geven voor on derling overleg'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11