-fipf.n Regio Omrijden bussen kost tonnen Stadsimpuls wil veel meer themamarkten 'Leidse' ganzen gevonden in Ierland Ondernemers willen vijf entreeborden rond Leiden ANDAG 30 AUGUSTUS 1999 fi^S~.uto in brand gestoken .pen Een 27-jarige vrouw uit Noordwijk, die op vrijdag haar Ito in goede staat aan de Endegeesterwatering had gepar eerd, vond haar wagen op zondag in Leeuwenhoek terug als ?n wrak. De auto was door onverlaten in brand gestoken en jn als verloren worden beschouwd. ■rouw slaat op man in ^>snEen 23-jarige man uit Nootdorp moest zondagnacht in ^t LU MC een wenkbrauw laten hechten nadat hij het aan de 7)k had gekregen met een 21-jarige vrouw uit Alphen. In een aan de Langegracht ontstond laat op de avond een woor dwisseling tussen het tweetal. De vrouw haalde daarop uit barbij ze de wenkbrauw van de man openhaalde. 'blitie grijpt inbrekers t|>en« De politie Leiden/Voorschoten heeft zaterdagavond na achtervolging drie inbrekers aangehouden. Na een tip van Juigen zagen agenten de auto van de vermoedelijke daders in 6 richting van Wassenaar rijden. Op de Rijksstraatweg dwon- §1 zij de auto tot stoppen waarbij één van de drie inzittenden ovandoor ging. Hij dook een sloot in en verdween vervolgens chet Bos van Menken. Met assistentie van het korps Haaglan- zette de politie de omgeving af en greep de man in zijn ijag. De drie, die hadden ingebroken in een woning aan de Jo- cph Haydnlaan in Leiden, zijn ingesloten. De politie onder- ^ekt hun identiteit. 13! 'San neergeslagen met knuppel oj>enEen 28-jarige Leidenaar is zaterdagochtend rond 05.00 op de Haarlemmerstraat neergeslagen met een honkbal- ijuppel. Het slachtoffer liep na het uitgaan in de richting van 2n huis toen een groep vijf mannen hem tegemoet kwam. Eén hen sloeg hem zonder aanleiding met de knuppel in de nek olardoor de Leidenaar enige minuten buiten bewustzijn raak- 1 Hij kon daarna zelf de politie bellen. Per ambulance is hij Ljvolgens afgevoerd naar het LUMC. Ian gewond na kettingbotsing ^>en Bij een kleine kettingbotsing op de A4 ter hoogte van aden is zaterdagmiddag een 48-jarige man uit Zoetermeer ge- Jjnd geraakt. Volgens de politie werd het ongeluk veroorzaakt pr een 40-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer. Rijdend in 1 richting van Amsterdam, lukte het hem niet om op tijd te |ppen toen het verkeer voor hem vaart minderde. Drie auto's jkten bij het ongeluk betrokken. Het slachtoffer, dat nekletsel •liep, is per ambulance overgebracht naar het LUMC. rijwilligers gevraagd voor fietslessen j)en» De LWO zoekt vrijwilligers voor de fietscqrsussen die de ganisatie samen met de Bakkerij opzet. De fietslessen begin- •h in september. Gedurende 16 lessen worden in Nederland jblijvende buitenlanders de eerste beginselen van het fietsen gebracht. Bovendien krijgen de cursisten verkeerstheorie. Mor meer informatie: 071-5769120. 'plbeurs in 't Spoortje }en« De Leidse ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdag 3 Member een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bern- |dkade 40 in Leiden. De beurs is bestemd voor verzamelaars Iji munten, postzegels, prentbriefkaarten, telefoonkaarten en larenbandjes. De ruilbeurs begint om 19.00 uur en duurt tot j45 uur. De entree voor niet-leden bedraagt 1,50 gulden. Connexxion gaat tijdelijke dienstregeling rijden tijdens bouw nieuwe Rijnsburgerbrug Het omrijden van de bussen tijdens de afsluiting van de Rijnsburgerbrug gaat de gemeente Leiden handenvol geld kosten. De brug die de Stationsweg verbindt met de Steenstraat wordt eind dit jaar gesloopt en vervangen door een nieuwe oeververbinding. leiden- 150.000 gulden per maand. Busmaatschappij Connexxion brengt deze kosten in rekening bij de gemeente Leiden. Voor het vervangen van de gammele Rijnsburgerbrug was oorspronkelijk zes maanden ge- Tijdens de afsluiting moeten dagelijks zo'n duizend bussen omrijden via de Valkbrug bij molen De Valk. Dat kost zo n pland. De hoge kosten die Con nexxion moet maken, waren voor het gemeentelijk ingeni eursbureau echter aanleiding om te gaan werken aan een 'optimalisatie van het bouw plan'. ,,We schatten inmiddels dat we de afsluiting tot vier maanden kunnen bekorten. Het ziet ernaar uit dat we enige tijd gebruik gaan maken van een noodbrug", laat H. Devilee van het ingenieursbureau we- In de maanden dat de bussen om moeten rijden, gaat Con nexxion een tijdelijke dienstre geling rijden. Bussen naar het station komen drie minuten la ter aan, bussen die van het sta tion vertrekken moeten twee minuten eerder op pad. Al die minuten bij elkaar vergen voor de busmaatschappij een extra inzet van zes tot zeven bussen. Ongeveer twintig lijnen worden door de afsluiting getroffen. „Het is één van de drukste pun ten van Nederland", vertelt W. Terra van Connexxion. „Het is echt gigantisch in omvang." De langere rijtijden kunnen tot gevolg hebben dat lijnen die nu nog netjes op elkaar aanslui ten dat straks niet meer doen. Terra: „We doen onze uiterste best om alles op orde te hou den, maar we kunnen geen ga ranties geven." Wanneer de werkzaamheden bij de Rijnsburgerbrug gaan be ginnen, valt nog niet precies te zeggen. De oorspronkelijke planning was om zo snel moge lijk na 3 oktober te beginnen. Maar de voorbereidingen blij ken toch iets meer tijd in beslag te nemen. Het ingenieursbu reau is nu bezig alle kabels en leidingen in kaart te brengen die bij de bouw moeten worden verlegd. Het echte werk begint op zijn vroegst eind oktober, maar het is waarschijnlijker dat pas in november of december de brug op de schop gaat. aalcursussen aan universiteit Universiteit Leiden begint ende maand met taalcur- en voor niet-studenten. Io ie groepjes krijgen de cur- n praktisch onderwijs, ge- id op zakelijk gebruik van ta- iQils Engels, Frans, Duits, Ita- JJs, Spaans, Russisch, Indo- ïcsch, Arabisch, Chinees en 'Ons. Ook zijn er cursussen lcprlands voor anderstaligen, ist de broodnodige gram- zit er veel spreek- en vaardigheid in de lessen. zowel cursussen voor ners als voor gevorder den. Elke cursus telt vijftien les sen van twee uur. De eerste les sen beginnen in de week van 20 september. In februari 2000 be gint een nieuwe reeks. Per cur sus worden twaalf deelnemers toegelaten. Een cursus kost 800 gulden, inclusief lesmateriaal. De taal lessen worden gegeven in de gebouwen van de faculteit der letteren aan de Witte Singel. In formatie is verkrijgbaar bij het Inter Consultancy Bureau, dat ook individuele taaltraining en tolkopdrachten verzorgt; tele foon (071) 5272225. leiden wim wegaaan Stichting Stadsimpuls wil het aantal themamarkten op de Hooglandse Kerkgracht vol gend jaar uitbreiden naar 25. Volgens voorzitter C. Verplanc- ke streeft de stichting ernaar tussen mei en september elke zaterdag een markt te houden. Die markten zouden bovendien iets groter van opzet moeten worden. Verplancke zei dat za terdag bij de antiek- en curiosa- markt op de Hooglandse Kerk gracht, de laatste van de serie themamarkten van dit seizoen. Volgens de voorman van Stadsimpuls zijn de markten - waarvan er dit jaar 10 waren - een groot succes. „Ze zijn be doeld om een brug te slaan tus sen de Haarlemmerstraat aan de ene kant en de Breestraat en de warenmarkt aan de andere kant. Uit allerlei onderzoeken is naar voren gekomen dat de bei de winkelgebieden heel ander publiek trekken. En dat die be zoekers niet snel van de ene straat naar de andere trekken. Er is in Leiden ook niet echt een logisch circuitje, waarin je als vanzelf van de ene straat naar de andere wordt gevoerd. Dat zal straks met het Aalmarktpro ject ongetwijfeld verbeteren, maar tot die tijd kunnen de the mamarkten op de Hooglandse Kerkgracht voor een 'doorsteek' tussen de beide winkelstraten zorgen." Gezien de drukte op de an tiek- en curiosamarkt is dat vol gens Verplancke ook aardig ge lukt. „Het grappige is dat veel Leidenaars dit stukje van de stad, dankzij de markten, her ontdekken. Een goede zaak, want het is hier inderdaad schitterend. Werkelijk geknipt voor dit soort evenementen." Of de uitbreiding naar 25 doorgaat, is nog niet helemaal zeker. Verplancke: „Daarover moet de evaluatiecommissie zich nog buigen. Maar wat mij betreft is het oordeel positief. De markten kunnen een prima bijdrage leveren aan de promo- De laatste antiek- en curiosamarkt op de Hooglandse Kerkgracht trok zaterdag een tie van de stad. Het geeft de mensen het idee dat hier in de zomer elke zaterdag wat te doen is." De opzet van de markten zal, als het aan Verplancke ligt, iets wijzigen. „Ik denk dat het alle maal wat commerciëler moet worden. Dat kan door antiek en curiosamarkten te houden, afgewisseld door kunstmarkten en verzamelaarsmarkten. Daar is veel belangstelling voor, zo wel van de kant van de hande laren als het publiek. Vandaag hebben we bijvoorbeeld 54 kraampjes, waarmee de Hoog landse Kerkgracht helemaal vol is." „Bovendien laten commmer- :n van de Witte Singel :n de gemoederen danig jehouden deze zomer, een geheugensteuntje: ig 2 juli dunden mede- :rs van de gemeente de van ongeveer 90 exem- iren uit. Dertig ganzen wer- |i bij de Koepoortsbrug tus- j Herenstraat en Doezastraat ggehaald. De beesten zou- voor overlast en gevaarlijke keerssituaties zorgen. Wreed a5den zij van hun stamkroeg ijTregter gescheiden en over 5.4ragen aan een boer in Oud die de dieren voor bewa- 11 gsdoeleinden gebruikt, estig overgebleven ganzen verdwenen echter ook als sneeuw voor de zon. Weg, foet sie, tot groot verdriet van een aantal buurtbewoners. De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat een ander deel blij was te zijn verlost van de poepende her riemakers. Maar goed, wij heb ben samen met vele anderen intensief gespeurd naar de ver blijfplaats van de vermiste gan zen. Er is menig rondje rond de sin gels gefietst, we hebben geke- ken tussen de ganzenpatés tij dens Leiden Culinair en zijn zelfs in het Westland geweest. Daar meende iemand die in eens 56 ganzen op zijn land aantrof, dat er een immigratie golf uit de Sleutelstad had plaatsgevonden. Omdat de ganzen in 's Gravenzande ech ter geen Leids accent hadden, ontmaskerden we ze al snel als zijnde ordinaire Haagse exem plaren. De meest betrouwbare tip kwam echter van Fons Dele- marre. De voorlichter van de te zoeken hoe het nu verder moet. Wij zijn blij u te kunnen meedelen dat er ruim een jaar na dato nog niets is gebeurd. In ieder geval is wel duidelijk dat deze kwestie geen prioriteit heeft. Noch bij gemeente, noch bij politie. Dat bevestigt ook politievoor- lichter Robbert Blom „We gaan niet op onze strepen staan. We De ondernemers in de binnen stad willen langs de hoofdwe gen naar Leiden vijf entreebor- Leiden op de kaart zetten als een historische stad waarin het publiek volop kan genieten van bijzondere winkels, terrassen, evenemen- ganzen in Ierland worden streng bewaakt FOTO REAL IRELAND DESIGN LIMITED met bij- Ie beker. Zij kreeg de uitgereikt tijdens het t van de Pieterskerk- aanpalende dreven, undige jury met daar- r anderen Jacques s (ooit kandidaat- ïrgemeester) was van e dat mevrouw Van Leeuwen van alle buurtbewo ners haar stoepje het beste schoonhoudt. Zij kreeg de prij zen overhandigd door Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie VW. eric-jan berendsen Verkeersonderzoeken op rijkswegen leiden derzoek is de herkomst en be stemming van het verkeer in kaart te brengen. Verder kijkt Rijkswaterstaat in het onder zoek naar de motieven van be stuurders om de auto te ne men, en vraagt hun mening over het openbaar vervoer. De gegevens moeten straks de ba- isen Rijkswaterstaat houdt de ko mende week verkeersonderzoe ken op de rijkswegen rond Lei den, Den Haag en Schiphol. Op dinsdag 31 augustus, donder dag 2 september en dinsdag 7 september registreert Rijkswa terstaat tussen 09.00 en 19.00 uur de kentekens van het ver keer op de rijkswegen 4, 11, 12 en 44. De bedoeling van het on- van v regio Haag. in de de regio Den 1 Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9