Grote Franse bankfusie flopt Economie Consument koopt luxe digitale elektronica Ahold dreigt weer mis te grijpen in Frankrijk Schiphol verwacht zelfde resultaat als vorig jaar Fusiegolf banken nog lang niet uitgewoed 'Speculanten pikken mooiste stukken grond' \ANDAG 30 AUGUSTUS 1999 Itoelendans in luchtvaart gaat voort mstelveen De stoelendans in de luchtvaart gaat voort. British rlidland voert met vier grote Europese luchtvaartmaatschappij- n, KLM, Lufthansa, Air France en Virgin, gesprekken over sa- ïenwerking. Al deze bedrijven maken deel uit van afzonderlijke llïanties. Zou de Britse maatschappij met KLM tot een accoord omen, dan wordt zij opgenomen in de alliantie Wings met Ali- ila, North West Airlines en Continental Airlines. Lufthansa rerkt in Star Alliance samen met Unites Airlines en SAS. Laatst- oioemnde maatschappij is al voor veertig procent eigenaar ai British Midland. Air France werkt sinds kort samen met lta Airlines. Volgens een KLM-woordvoerder is niet te zeggen anneer de besprekingen rond zijn. mits volgt Dik op bij KPN n haag De raad van commissarissen van Koninklijke KPN wil Smits (52) benoemen tot opvolger van W. Dik (60) als voorzit- r van de raad van bestuur. Dik gaat in 2000 met pensioen, nits is nu verantwoordelijk voor de activiteiten van KPN in ederland. Dik heeft bijna twaalf jaar leiding gegeven aan ont- ikkelingen op het gebied van post en telecommunicatie in Ne erland. Hij trad in 1988 in dienst bij wat toen nog het Staatsbe- ijf der PTT was. Dik was ondermeer verantwoordelijk voor de rzelfstandiging van het bedrijf en de beursgang in 1994. Ook erd het bedrijf onder zijn leiding gesplitst in een telecommu- catieondememeing (KPN) en een logistieke- en postonderne- ling (TPG). Smits, was van 1996 tot 1998 president van nisource, het samenwerkingsverband van KPN, Swisscom en ïlia. Daarvoor was hij vanaf 1983 werkzaam bij KPN in ver- :hillende functies. ihell: kolenpoot Australië afstoten tisBANEShell wil af van zijn kolenactiviteiten in Australië. Shell et deze divisie niet langer als een kernactiviteit. Dit heeft Shell oal Business in Brisbane maandagmorgen bevestigd. Het olie- oncern is door verscheidene partijen benaderd, aldus Bob harp, de directeur van Shells kolendivisie. De onderneming nderhandelt evenwel nog niet met kandidaten over de ver- oop. Eerst wil Shell alle belangstellenden een bod laten uit rengen. Het besluit de kolendivisie van de hand te doen, vloeit Dcrt uit de herindeling van alle activiteiten van het concern, htll heeft in Australië zeven kolenmijnen. Twee jaar geleden den de kolenactiviteiten in Zuid-Afrika afgestoten. itzendbureau voor ouderen in trek Jüwuk De mogelijkheden voor ouderen op de arbeidsmarkt Xjti nog lang niet uitgeput. „Zeker niet, de markt groeit alleen paar", zegt directeur J. Hemelrijk van uitzendbureau 65 Plus. Inlangs opende het bureau de derde vestiging in Rotterdam. In lovember volgt Utrecht, waarna 65 Plus alle grote steden be- lent. In de komende vijf tot tien jaar verwacht Hemelrijk een plosieve groei van het aantal ouderen op de arbeidsmarkt, ban merken we de gevolgen van de babyboom na de oorlog las goed. Verder krijgen vrouwen steeds later kinderen en zijn pzinnen kleiner." Het bureau opent de komende anderhalf r nog zes vestigingen, onder meer in Arnhem, Nijmegen en beldoorn. peperking olieproductie blijft nog even De geldende beperking van de olieproductie zal wor- :n gehandhaafd tot en met maart 2000. De ministers van Olie n Saoedi-Arabië, Venezuela en Mexico hebben dit zaterdag rklaard. De ministers tonen zich 'tevreden' over de geleidelij- stijging van de olieprijs. Zij bevelen tevens aan de quota tot indenjet einde van 2000 in stand te houden. De organisatie van Olie :ote vikporterende Landen (OPEC) besloot in maart dit jaar de geza- l stee<jenlijke productie van zijn lidstaten met 1,72 miljoen vaten per een vfg te verminderen om de prijs op te drijven. De OPEC zei toen het quotum een jaar te willen handhaven. leer geld voor outplacement QtecQ pptalpfiEDAHet Begemann-concern trekt mogelijk een half miljoen sariatdulden uit voor een oplossing voor circa honderd werkloze G is zlferknemers van de failliete dochter QtecQ. Dat heeft bestuur- l met ]er J. van den Nieuwenhuyzen gezegd. FNV Bondgenoten vindt redelijet voorstel wat mager. Voor degenen die na 12 september nog ïerkt iferkloos zijn, beperkt Begemann zijn bijdrage tot de kosten [et inz)°or outplacement tot een maximum van een half miljoen gul- :gen dpn. QtecQ, het voormalige Holec Projects, ging begin augustus n", zefilliet. Het telde 450 werknemers van wie het merendeel inmid- dér PPls weer elders aan de slag is. 'erkelil ders JEU wil praten over exportsubsidies' cobs Washington De Europese Unie is bereid een vermindering van er aclftporisubsidies op landbouwproducten te bespreken, als alle ;aat. „inden eerlijk zijn over hun eigen slechte gewoonten. Dit zei de e voeruitse minister van Landbouw K.H. Funke vrijdag tijdens een gaderlezoek aan de Verenigde Staten. Funke verwierp de Amerikaan- nan. beschuldiging dat de EU de meeste subsidies op landbouw- j toch pbied gewoon weggeven. Volgens de minister steunen alle Indbouwstaten hun export op de een of andere manier. „We uilen kijken naar de open, directe en indirecte subsidies", al- lus Funke. De VS en andere grote landbouwstaten hebben de firmindering van exportsubsidies tot speerpunt bij hun aan- aande besprekingen over vrije handel staan. SLIMME NON-FOOD WINKELIERS GENIETEN A LA KAART Bezoek de Najaarsbeurs van Trade Mart Utrecht. het grootste non-food handelscentrum j van Nederland. Dat is lekker inkopen! Heeft u nog geen TMU-kaart? Bel: 0800-0237 232 www.trademart.nl beste n, ma n blijvei i /ooru n BNP verliest slag om Société Générale Het Franse bankconcern BNP is er niet in geslaagd twee kleinere banken op te slokken, en zo de grootste bank van Europa te vormen. Afgelopen zaterdag verbood CE- CIE, de toezichthouder op het Franse bankwezen, de overname door BNP van Société Générale. BNP moet nu genoegen nemen met de zakenbank Paribas. parus cees van zweeden Het besluit was een overwin ning voor Société Générale, dat zich met hand en tand had ver zet tegen een overname door BNP. Maar het was vooral een overwinning voor de toezicht houder zelf, die de druk van de Franse regering had genegeerd. De regering was voorstander van een fusie van de drie ban ken. Met het besluit van de CECEI kwam een einde aan een bank oorlog die bijna acht maanden heeft gewoed. Startschot in die oorlog vormde op 1 februari de aankondiging van een fusie tus sen Société Génerale en Pari bas. Die aankondiging leidde acht dagen later tot het vijandi ge bod van BNP op zowel So ciété Générale als Paribas. Vorig weekeinde werd duide lijk dat de BNP met haar bod 65,06 procent van de aandeel houders van Paribas had ver leid, maar slechts 37,15 procent van die van Société Générale. Dat was voor topman Daniel Bouton van de laatste bank aanleiding om de CECEI te vra gen het bod van BNP ongeldig te verklaren. Ondanks zware druk van de regering besloot de CECEI za terdag na een beraad van elf uur aan dat verzoek gehoor te geven. Hoewel BNP veruit de grootste aandeelhouder van So ciété Générale zou zijn gewor den, had de bank volgens de CECIE niet genoeg macht om Société Générale te controle ren'. Met een vermogen van 6.000 miljard francs en een beurs waarde van 120 miljard francs zou de BNP de grootste bank van Europa zijn geworden als ze beide partners had mogen inlijven. Nu zal BNP-Paribas naar vermogen de derde groot ste van Europa zijn en naar beurswaarde slechts de achtste grootste. Minister Chevènement (bin nenlandse zaken) omschreef het besluit gisteren als een 'echte aanslag op het nationaal belang'. Niet alleen was Frank rijk een megabank onthouden, zei de minister, Société Généra le was bovendien een doelwit geworden van buitenlandse aasgieren. Topman Daniel Bouton van Société Générale reageerde met een schouderophalen op het gevaar van een buitenlandse overname. Zijn bank was een van de weinige bedrijven ter wereld die de afgelopen tien jaar twee keer een poging tot vijandige overname hadden weerstaan, zei Bouton. „Ik denk niet dat morgen een derde po ging zal worden ondernomen." Unilever wijst claim AH voor dioxinecrisis af zaandam anp Unilever, een van de grootste leveranciers van levensmidde len, wijst alle claims af die in het kader van de dioxinecrisis van mei worden ingediend. Volgens het concern heeft het geen schuld aan de crisis. Al- bert Heijn maakte het afgelo pen weekeinde bekend bij tien tallen voedselleveranciers een schadeclaim te hebben inge diend van enkele miljoenen guldens. T. Roos directeur van het Centraal Bureau voor Le vensmiddelenhandel begrijpt de houding van Unilever niet. „De leveranciers konden tij dens de crisis niet garanderen dat hun producten dioxinevrij waren. Dus moesten de super markten de producten van de schappen halen. Daarvoor moest extra personeel worden ingezet. Bovendien hadden su permarkten hogere transport kosten." De Europese Commissie leg de België een uitvoerverbod voor vleesproducten en zuivel op nadat bleek dat veevoer was besmet met te hoge concentra ties dioxine. Winkeliers moes ten honderden producten uit de schappen halen. Claims ver zilveren is niet gemakkelijk om dat het gaat om grensover schrijdende handel en er dus verschillende regelgeving kan zijn. Philips - op Funkaustellung - blijft mikken op VS parus afp/rtr/anp Ahold dreigt opnieuw mis te grijpen in de fusiegolf die we reldwijd gaande is tussen de le vensmiddelendistributeurs. De Franse distributiegroepen Pro- modès en Carrefour bereiden namelijk 'een vriendschappelij ke fusie' voor, zo is gisteren ver nomen uit goedingelichte bron in Parijs. Die is versneld door dat Ahold al enkele weken bezig zou zijn een overval op Carre four voor te bereiden. Carrefour zou een openbaar ruilbod op Promodès willen doen. De combinatie Carrefour- Promodès zou een van de grootste detailhandelsorganisa ties in de wereld opleveren met een omzet van 105 miljard gul den. De combinatie zou alleen de Amerikaanse Wal-Mart moe ten laten voorgaan. De fusie zou ook een antwoord moeten zijn op de expansie van Wal- Mart in Europa. De Amerika nen kochten sinds 1997 al twee ketens in Duitsland en een in Engeland en zouden ook azen op Carrefour en Promodès. Kort geleden kaapte het Bel gische Delhaize voor 7,5 miljard gulden de Amerikaanse keten Hannaford weg voor de neus van Ahold. De Nederlanders wilden niet elke prijs betalen voor Hannaford, waarvan het werkgebied aansluit op dat van Ahold aan de oostkust van de VS. Woordvoerder J. Hol van Ahold wilde niet ingaan op de berichten in de Franse pers en wacht liever de officiële aan kondiging van de fusie af. Hij wijst erop dat Ahold geen haast heeft. Het vormen van grotere eenheden in de supermarktsec tor is nog maar net begonnen, 'dus er zijn nog genoeg moge lijkheden'. Een fusie van Carrefour en Promodès zou Aholds dromen wel wat verstoren. Het Neder landse concern zegt al lange tijd te streven naar de kopposi tie in de wereld. Bovendien zijn de twee aantrekkelijke partners. Zij zijn al sterk geïnternationali seerd. Daarbij heeft Promodès sterke posities in Spanje en Ita lië, landen die hoog op het ver langlijstje van Ahold staan. Volgens Amerikanse analis ten zijn de groeimogelijheden voor Ahold in de VS steeds be perkter. Daarom zou het hun niet verbazen als de Nederlan ders zouden besluiten tot een echte fusie met een concern als Safeway (omzet meer dan zes tig miljard). Twee bezoekers van de Funkaustellung in Berlijn zitten met speciale helmen op in bewegende 'cyberstoelen' en kijken naar een speciale videofilm op de stand van Sony. Rond 870 bedrijven afkomstig uit 36 landen presenteren daar hun nieuwste producten van de consumentenelektronica. FOTO ANP berlun gpd De digitalisering van de audio- en videoap paratuur en de bloeiende economie in West-Europa is een stimulans voor de in ternationale elektronica-industrie. De con sument is bereid veel geld uit te geven aan luxe spullen en doet bij vrijwel alle con cerns de omzetcijfers stijgen. Op de Internationale Funkausstellung, de grootste tweejaarlijkse beurs voor con sumentenelektronica die tot en met zater dag in Berlijn wordt gehouden, meldden concerns als Philips, Sony en Grundig dat hun marktaandelen zijn gestegen zonder dat daar prijsverlagingen tegenover ston den. De industrie kampte jarenlang met de situatie, waarin marktaandelen alleen ge handhaafd werden met soms groteske prijsdalingen. Dat ligt volgens de fabrikanten nu an ders. Philips is bijvoorbeeld niet meer be reid ten koste van alles zijn marktaandelen te vergroten. Het Nederlandse concern stelt het economisch gezond opereren op de eerste plaats. De jarenlange reorganisatie begint ook vruchten af te werpen. Topman Boonstra zei dat de onderneming 'een van de financieel gezondste elektronicacon cerns ter wereld is'. Het geld dat Philips met verkoop van be drijfsonderdelen verdiende, is onder meer gestoken in de ontwikkeling van spraaksys temen, semi-conductors en in digitale con sumentenelektronica. Voorts heeft het be drijf een belangrijke positie verworven in de groeimarkt van de LCD-beeldschermen. „Want of je nu een pc koopt of een tv, je hebt altijd een monitor nodig," aldus Boonstra. Philips wil vooral in de VS zijn naamsbe kendheid vergroten. Vorig jaar investeerde Philips 100 miljoen dollar in de promotie van de eigen naam. Ook dit jaar pompt het bedrijf een zelfde bedrag in een promotie campagne. „We verwachten dat in 2001 zo'n driekwart van onze apparaten die wij in de VS verkopen, onder de naam Philips over de toonbank gaan," aldus Boonstra. Echte doorbraken biedt de beurs niet. Nog deze herfst komt de herschrijfbare DVD voor de pc op de markt. Halverwege volgend jaar komt de DVD-videorecorder op de markt met een opslagcapaciteit van 4,7 gigabyte. Het uitbrengen van een her schrijfbare DVD-audio is dan geen enkel probleem meer. Binnen vijf jaar zal alles wat zich in huis aan apparatuur bevindt via een centrale computer te regelen zijn. Het systeem is ook aan het internet gekoppeld. Deze 'communicatie-centrale' zal waarschijnlijk in de digitale televisie zijn ingebouwd. Vol gens de meeste fabrikanten blijft de tv in de huiskamer ook in de toekomst zijn centrale plaats behouden. Het meest onzinnige apparaat op de IFA is de stereoset van 2,5 miljoen, samenge steld uit 47 verschillende componenten van de beste merken ter wereld. Het appa raat werd bedacht door een team van Duit se vakjournalisten. De luchthaven Schiphol ver wacht dat het dit jaar ongeveer hetzelfde netto-resultaat zal boeken als in het afgelopen jaar. Enerzijds kost de afschaf fing van de taxfree-verkopen binnen de Europese Unie vanaf 1 juli de nationale luchthaven geld, anderzijds nemen het aantal passagiers en de vliegbe wegingen naar en vanaf de na tionale luchthaven nog steeds toe. In het eerste half jaar steeg het aantal passagiers dat aankwam en/of vertrok van Schiphol met 6,7 procent tot 17,1 miljoen. Het aantal starts en landingen van toestellen in het handels verkeer (lijn- en chartervluch ten) nam toe met 2,2 procent tot 188.211. De Schiphol Group behaalde over het eerste halfjaar van 1999 een nettowinst van 143,9 miljoen gulden. Dat is negen procent minder dan in de de zelfde periode van 1998. De da ling is te wijten aan de kosten van een nu lopende reorganisa tie. Zonder deze buitengewone last zou het netto-resultaat met 29,5 procent zijn gestegen tot 204,7 miljoen gulden. De bedrijfsopbrengsten stegen de eerste zes maanden met ne gen procent terwijl de kosten slechts met 2,5 procent toena men. Het exploitatieresultaat steeg daardoor met 23 procent tot bijna 227 miljoen gulden. HTERGROND den haag peet vogels derlandse banken blazen in- nationaal een aardig partijtje 'e in het fusiegeweld van het emationale bankwezen. N Amro zit op het vinken- iw in Italië en lijfde vorige ek Bouwfonds in, ING nam langs de Duitse BHF Bank r en er zit nog meer in de De wereldwijde fusie- en ïrnamegolf in de financiële tor is lang niet uitgewoed, 'gens de BIS, de bank van de mijn itrale banken, zijn de fusies is bez d nodig om wereldwijd een liegve ond en winstgevend bank- ;en te creëren. Te lang heb banken in veel landen ge- luild onder de staatsparaplu, ink ei^rd concurrentie uit het bui- land geweerd en verlies ns op de belastingbetaler af- wenteld. Vooral de Franse overheid be moeide zich van oudsher in tensief met het vaderlandse bankwezen. Met grote verba zing zagen experts het afgelo pen weekeinde dat zij deson danks de megafusie tussen de drie grote banken BNP, SG en Paribas rustig liet mislukken. De driehoeksfusie zou de op één na grootste bank ter wereld hebben opgeleverd, gesteld dat het aangekondigde samengaan van drie Japanse banken tot de allergrootste ter wereld rond komt. De Franse primeur is overigens in overeenstemming met inter nationale afspraken, die onder meer binnen de BIS maar bij voorbeeld ook de Europese Unie zijn gemaakt: meer markt, minder overheid. Het wegvallen van dergelijke belemmeringen voor fusies, open grenzen in de Europese Unie en de snelle opmars van computer- en internettechno- logie hebben veel banken op het fusie- en overnamepad ge bracht. Daartoe mede aange moedigd door de beleggers, die de koersen van hun banken flink zagen achterblijven bij die van andere aandelen. De BIS signaleert daarbij dat de winstgevendheid van banken in de meeste landen vanaf 1995 sterk is toegenomen, hoewel dat grotendeels aan het gunsti ge economische tij is te dan ken. Geld aantrekken en uitle nen blijkt echter steeds minder profijtelijk te worden, terwijl inmiddels de kosten hard groeiden. Dat zal nog meer banken dwingen bij elkaar te kruipen. De BIS bepleit wel een 'ordelij ke herstructurering van de fi nanciële sector'. „Niet alle fu sies pakken goed uit en de overnemers hebben de neiging te veel geld te betalen", luidt één kanttekening. Verder stelt de BIS dat aandeelhouders niet moeten overvragen terwijl bo vendien de hoog opgelopen beurskoersen en huizenprijzen in een aantal landen 'risico's van onbekende omvang' met zich meebrengen voor fuseren de banken. Nieuwe technologie inspireer de ABN Amro deze maand in ternet officieel tot speerpunt te verheffen. ING doet het al in Canada, Duitsland en Austra lië, zij het ouderwets elektro nisch en niet via het wereldwij de web. Bankkantoren worden in toenemende mate een kost bare aangelegenheid zeker met de snelle opmars van de elek tronisch dienstverlening. De gemeenten zijn bang dat de grootschalige nieuwbouw van woningen in gevaar komt. De reden daarvoor is dat project ontwikkelaars weigeren mee te betalen aan publieke voorzie ningen als wegen, openbaar groen en verlichting. De ge meenten willen daarom wette lijke regels om de projectont wikkelaars en bouwbedrijven te kunnen dwingen mee te be talen. Het Nederlands Verbond Bouwbedrijven (NVB) wijst de kritiek van de hand. De strijd draait om het bezit van bouwgrond en om het recht daarop te bouwen. Ge meenten die grote nieuwbouw wijken mogen bouwen, werken over het algemeen met een be perkt aantal projectontwikke laars. Deze marktpartijen heb ben veelal in een vroegtijdig stadium de grond aangekocht waarop moet worden ge bouwd. Nu verkopen ze die grond aan de gemeente, in ruil voor bouwopdrachten. Als de grondbezitters niet mee willen werken, kan de ge meente ze onteigenen. Daar voor is de Wet Voorkeursrecht Gemeenten in het leven geroe pen. Er is echter een uitzonde ring op die onteigeningsproce dure. Als de grondbezitter zelf de nieuwbouwplannen wil uit voeren, kan de gemeente daar niets tegen ondernemen. Ook niet als zij die bouw aan een andere partij had willen gun nen. Daar zit de pijn. De gemeen ten kopen de grond op, maken hem bouwrijp en verkopen de grond voor een hogere prijs door aan de bouwbedrijven. Met die opbrengst betaalt de gemeente de aanleg van de we gen en andere voorzieningen. Ook de sociale woningbouw, die per definitie onrendabel is, wordt mede gefinancierd uit de opbrengst van de grondver- koop. In Utrecht, waar 30.000 nieuwbouwwoningen worden gebouwd, is bijvoorbeeld on rust ontstaan over een grond bezitter die de bouwplannen zelf uit wil voeren. Voor de ge meente is dat onaanvaardbaar, omdat ze bang is dat de grond eigenaar niet wil meebetalen aan de voorzieningen en alleen dure huizen voor rijke kopers wil bouwen. Secretaris N. Schrieks van de NVB is verontwaardigd over deze aantijging. „Het wordt nu voorgesteld of projectontwik kelaars alleen maar de krenten uit de pap vissen en voor de rij ken bouwen en de gemeente met de rest laten zitten. Zo is het echter niet. De gemeente heeft in het bestemmingsplan zelf aangegeven wat er op die plek gebouwd moet worden." Ook NVB-directeur F. Mus snapt de kritiek van de ge meente Utrecht en de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) niet goed. „El ke projectontwikkelaar moet gewoon meebetalen aan de openbare voorzieningen. Dat kan de gemeente gewoon af dwingen." Van Rijckevorsel, senior ad viseur ruimtelijke ordening bij de VNG, vreest dat de project ontwikkelaars met de goede stukken grond gaan lopen en de gemeente laten zitten met de moeilijke stukken. De VNG wil daarom dat de ge meenten meer mogelijkheden krijgen om de kosten voor openbare voorzieningen te ver halen. Een mogelijkheid daar toe is de grondexploitatiehef- fing. De gemeente berekent de kosten voor de aanleg van alle voorzieningen en rekent die kosten door in een heffing op de grond. Zodoende betaalt ie dereen mee aan de investering, ongeacht wie de eigenaar is. Het hoofdkantoor van de Franse bank Société Générale in het zakencentrum van Parijs La Defense. FOTO AFP JACK GUEZ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7