De tentakels van ING zijn overal voelbaar Cees Griffioen: van bakker tot KPN-topman Economie MAANDAG 30 AUGUSTUS 1999 Cees Griffioen (58) Is lid van de raad van bestuur Koninklijke PTT Nederland. Als hoogst verant woordelijke voor de financiën van het concern reist hij de hele wereld rond om aandeelhouders en beleggers ervan te overtuigen dat het telecommunicatieconcern zijn centen waard is. LEEUWARDEN DOUWE WUBRANDS Griffioen is geboren in Kamerik, in de Utrechtse polder en leer de er het buitenleven waarde ren. „In grote steden voel ik me thuis zolang ik er zakelijk wat te zoeken heb. Maar verlang niet van me om een weekeinde in New York te blijven. Dat is vre selijk. Dan moet ik in de polder, op het platteland zijn", zegt hij in zijn woning met een prachtig uitzicht op het Tjeukemeer. De arbeiderszoon begon zijn carrière in de jaren vijftig als brood- en banketbakker, het enige vak dat hij destijds ambi eerde. „Ik was vooral erg goed in bruidstaarten." Als zeven tienjarige vertrok hij met een enkeltje en 400 gulden naar Zuid-Afrika. Hij zou na verloop van tijd de 25 werknemers tel lende bakkerij van z'n oom overnemen. Maar een hardnek kig eczeem dwong hem het vak op te geven. „M'n handen konden niet te gen de enzymen in de bakkerij grondstoffen. Ik had onge schoold zwart personeel. Als di recteur moest je wel meedoen om het werk voor te doen. Maar dat ging niet." Griffioen was in middels verslingerd geraakt aan het land, maar een ander vak dan bakker mocht hij van de autoriteiten niet uitoefenen. Hij probeerde in Besoetho-land te blijven als manager van een winkel die Britse producten ruilde tegen lokale producten zoals wol. „Toen ik solliciteerde waren er twee vereisten: je moest goed kunnen schieten en goed kunnen paardrijden. Het schieten ging goed, maar ik werd afgewezen omdat ik niet met m'n gat op een paard bleef zitten." Hij verpatste zijn laatste centen aan een luxe terugreis met Pre toria Castle en vierde achttien dagen feest op de boot temid den van blanke kolonialen, die in Europa gingen studeren. De terugkeer in Nederland was niet makkelijk. „Je emigreerde voor het leven. Wie het niet redde, werd als een mislukkeling beke ken. Ik was berooid, maar wilde gaan studeren." Economie leek hem wel wat en via het telefoonboek kwam hij terecht bij directeur Benoit van het Economisch Technologisch Instituut te Utrecht. „Hij vertel de mij de hele middag over zijn vak en ik werd enthousiast." In een duizelingwekkend tempo raasde Griffioen door de leer stof. In twee jaar tijd volgde hij ulovakken bij de LOI en deed hij de avond-hbs. Om de studie te betalen werkte hij 's avonds als barkeeper en uitbater van een zalencomplex voor feesten en partijen. Na de studie economie en de opleiding tot register-accoun tant werd mijn leven saai, aldus Griffioen. Na vijfjaar stapte hij in 1971 uit de accountancy voor een baan bij verzekeraar Amev. Via de directie van Arke Reizen kwam Griffioen in de roerige ja ren tachtig terecht bij Ultra Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo. Het waren de jaren tachtig van de brede maat schappelijke discussie over kernenergie. De gemoederen liepen hoog op. Griffioen en zijn gezin ondervonden daar van de uitwassen in de vorm van bedreigingen. Griffioen doorstond alle com motie. Sterker nog, hij deinsde er niet voor terug om demon strerende krakers een lift te ge ven. „Lifters meenemen leidt vaak tot verrassende ontmoe tingen." Zo stapte in die roerige tijd kraker Kasper uit Nijmegen bij de Urenco- directeur in de auto. „Hij zei: 'mooie auto, u hebt zeker een goeie baan. Wat doet u als ik vragen mag'. Ik zei tegen de knaap dat hij dat niet wilde weten. Toen hij aandrong heb ik het toch verteld en ont spon zich een alleraardigst ge sprek met wederzijds zelfs enig begrip", aldus Griffioen. Kraker Kasper had zelfs gede monstreerd bij UCN. Maar Bankverzekeraar machtigste en rijkste belegger van Nederland ING-bestuursvoorzltter G. van der Lugt. foto anp koen suyk De machtigste en rijkste belegger van Nederland heet ING. De bankverzekeraar bouwde de afgelopen twintig jaar een netwerk aan belangen op dat zijn gelijke niet kent. Van uitgever Elsevier tot softwareproducent Baan, van kruidenier Ahold tot staalgigant Hoogovens, één van de grootaandeelhouders is steeds: Internationale Neder landen Groep. „Ze hebben een fundament van goud ge legd." DEN HAAG ALEX BOCERS EN FRANK HENDRICKX Het zijn ontelbare, dunne lijn tjes die vanuit elke uithoek van het land naar de Strawinskylaan 2631 in Amsterdam lopen. Het hoofdkantoor van de ING is het epicentrum van de Nederland se economie. Er kan nauwelijks iets gebeuren of de bankverze keraar is er bij betrokken. Als Vendex bekend maakt dat het concurrent KBB wil kopen, rinkelt meteen de kassa in de Strawinskylaan. ING, een fusie van NMB Bank, Postbank en Nationale-Nederlanden heeft bijna tien procent in handen van de Bijenkorf. De bankverze keraar is met een belang van 7,5 procent ook weer grootaan deelhouder van Vendex, waar door het concern de lucratieve dubbelrol van koper en verko per speelt. De tentakels van ING zijn over al voelbaar. Drie grote pensi oenfondsen nemen de Nationa le Investeringsbank over. Ruim 628 miljoen gulden stroomt naar ING, want het conglome raat blijkt vijftien procent van de NIB aandelen in Handen te hebben. Libertel maakt de gang naar de beurs: bijna 3,1 miljard gulden aan eenmalige baten wordt bijgeschreven in de boe ken van aandeelhouder ING. De Finnen van Sanitec kopen het Limburgse Sphinx en het is opnieuw ING die profiteert dankzij een belang van ruim ze ven procent. Van Ommeren en Pakhoed kondigen onder druk van de aandeelhouders aan als nog te fuseren. De koersen scffieten omhoog en wie blijkt in beide opslagbedrijven een aanzienlijk belang te hebben? ING. „ING financiert de BV Neder land", zegt R. Lokenberg van Van der Hoop Effectenbank dan ook. „Wie wil beleggen in het Nederlands bedrijfsleven, moet ING kopen", meent H. Brouwer, analist van de Natio nale Investeringsbank. „Het is bijna een soort beleggings maatschappij. Ze hebben in bij na elk Nederlands beursfonds een belang van meer dan vijf procent." Er is dan ook nie mand die zo sterk van de al maar stijgende aandelenkoer sen van de afgelopen jaren heeft geprofiteerd als de bank verzekeraar uit Amsterdam. De belangen die in de afgelo Het ING-gebouw in. Amsterdam ontworpen door de onlangs overleden architect Ton Alberts. derlandse beursgenoteerde bedrijven zijn circa 45 miljard gulden waard. Hieronder de belangen van ING in enkele van de belang rijkste fondsen op de Amsterdamse beurs. ABNAmro Aegon Ahold Akzo Nobel Baan Buhrmann Elsevier Fortis Hoogovens Océ Vendex Wolters Kluwer Unilever (.bron Stichting Toezicht Effectenverkeer) 1.6,57 procent 11.400 5,31 procent 4.900 7,42 procent 3.500 10,60 procent 2.700 5,05 procent 3.000 5,47 procent 160 31,49 procent 1.700 15,31 procent 4.800 6,77 procent 300 6,33 procent 250 7,00 procent 300 9,40 procent 2.100 procent 3.500 miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden miljoen gulden pen twee decennia zijn opge bouwd leveren inmiddels meer op dan de resultaten van het bank- en verzekeringsbedrijf. In 1998 was de nettowinst 5,8 mil jard gulden. De beleggingen stegen in dat jaar met bijna elf miljard gulden in waarde. In 1997 bedroeg de winst 4,05 mil jard gulden. De beleggingen dikten in diezelfde periode ruim 8,8 miljard gulden aan. In 1996 presenteerde het bedrijf een netto resultaat van bijna 3,3 miljard gulden, maar bijna on opgemerkt was de waarde van de beleggingen met bijna 7,3 miljard gulden gestegen. De aandeelhouder van ING schiet er echter weinig mee op. Het is de winst die telt bij de beoordeling van een bedrijf en de beleggingen lopen niet mee in de winst- en verliesrekening. Analisten denken dan ook dat er op de beurs weinig rekening wordt gehouden met de enor me oorlogskas die ING inmid dels heeft opgebouwd door haar manifeste aanwezigheid in bijna elke industrie van Neder land. De pakketten aandelen zijn inmiddels rond de 45 mil jard gulden waard. Dat is veer tig procent van de waarde van ING op de Amsterdamse beurs, momenteel zo'n 110 miljard gulden. De bankverzekeraar erkende maandag dat wellicht de aan delen in de concurrenten For tis, ABN Amro en Aegon ver kocht worden, als zich een mooie overnameprooi in de VS aandient. „Maar we kunnen in dat geval net zo goed andere pakketten verkopen", aldus een woordvoerder. De mogelijkhe den lijken onbeperkt. ING heeft leningen noch uitgifte van nieuwe aandelen nodig om een megaovemame te doen. Het concern kan een acquisitie van 33 miljard gulden helemaal uit eigen zak betalen. Dan nog vol doet de balans van het bedrijf aan de strengste eisen van de toezichthouders. „Ze hebben een fundament van goud gelegd", concludeert Brouwer. De ideale basis om de grote sprong voorwaarts te ma ken. Erflater is de voormalige topman A. Jacobs. Hij heeft het beleid gestalte gegeven. Zoals Fortis al het geld in onroerend goed investeerde en daarmee de grootste grondbezitter van Nederland werd, zo groeide ING uit tot superbelegger. „Elke keer dat ze een paar cen ten overhadden, stopten ze het in aandelen", aldus Brouwer. „Ze bouwden hun belangen dusdanig op dat ze steeds meer dan vijf procent in handen kre gen van een bedrijf. Daardoor heeft ING de belastingdruk om laag gebracht." Bij een belang van meer dan vijf procent is het dividend dat het bedrijf uitkeert aan de aandeelhouders belas tingvrij. De bankverzekeraar profiteert daarvan op grote schaal, jaar in, jaar uit. Langzaam komt echter ook de kritiek. ING moet eens wat doen met de 'verborgen' miljar den. „Vooralsnog blijft het alle maal papieren winst", conclu deert ook Brouwer. Het con cern zegt al jaren op zoek te zijn naar een verzekeraar in de VS, maar sinds de overname Equit able of Iowa in 1997 blijft het stil. Onlangs nam ING wel de Duitse zakenbank BHF over, maar dat gebeurde met het 'wisselgeld' dat de verkoop van NIB en de beursgang van Liber- ferkl tel hadden opgeleverd. HP st wachten is onvermindenPt e aankoop van een grote v#pc raar. „Dat heeft nog steetfen ze prioriteit", aldus een \pg1 voerder. he Tot die tijd blijft ING de r tigste en rijkste belegger yf Nederland. De macht wof echter nauwelijks geëtalej>IDi Het aantal commissariat^d bestuurders van ING is zferi perkt in verhouding met p J langen. „Ze blijven redelip de achtergrond", merkt ïïerl wer van NIB op. „Het inzjoor van macht druist tegen dpn. derlandse cultuur in", zePlh Lokenberg van Van der Ff's Effectenbank. De werkelij is waarschijnlijk anders. afscheid ruim een jaar ge liet ING-topman Jacobs dMt schemeren hoe het er acfcpc schermen aan toe gaat. „M hoeven geen actie te voeruit aandeelhoudersvergaderlezc gen", aldus de topman. b' eindelijk krijgen wij toch pbi onzë zin." [file Cees Griffioen, lid van de raad van bestuur van KPN, op de steiger achter zijn woning aan het Tjeukemeer. waarom was die actie zo plots afgebroken, wilde Griffioen we ten. „Hij zei: "We hadden een andere topprioriteit. Er moest een kraakpand in Amsterdam ontzet worden, meneer.' Griffi oen wil er maar mee aangeven hoe betrekkelijk het demonstra- tiegeweld soms was. In 1988 kreeg Griffioen het ver zoek om toe te treden tot de raad van bestuur van KPN, wat onder meer betekende de lei ding van de beursgang van dit bedrijf. „Ik had er niet veel zin in, want ik zat bij UCN lekker in m'n vel. Maar ik was 47 jaar. Hoe groot is dan de kans dat je nog eens dertien jaar net zo lek ker zit? De sleur ligt op de loer. Bovendien was het verzoek zo indringend dat als ik nee had gezegd, dat niet onbesproken zou blijven. Dan had ik ook nee tegen mijn toekomst gezegd." Geen moment spijt heeft hij ge had van de overstap. „Ik werkte me een slag in de rondte, maar het was en is een fantastische job. Ik heb vreemde wissels in mijn carrière gemaakt, maar al le aspecten van vorige banen vloeiden hier bij elkaar." Na 30 augustus is het gedaan met de rust. De halijaarcijfers worden gepresenteerd en Grif fioen gaat weer met vliegtuig en auto op pad om cijfers toe te lichten, lezingen te geven en het bedrijf te promoten. Zodra er een opvolger is gevonden, treedt Griffioen terug. Bestuurs functies in het onderwijs houdt hij wel aan. „Onderwijs vind ik belangrijk en brengt je in con tact met andere werelden." Hij zal na zijn pensionering va ker thuis zijn en meer tijd aan ige vrouw en kinderen beste „Graag zou ik met mijn itr alle oorden nog eens bez waar ik alleen het vliegve oi de hotels heb gezien, ma ze zal wel een droom blijve 11 Voorlopig lokt het vooru u om met zijn surfplank er rd boot het Tjeukemeer op fi;

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6