Domsprong 'om de kick' TV WEER Het Gesprek van de Dag Juiste keuzes van Melkert Een grootmoeder van 26 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1999 COMMENTAAR PvdA-fractieleider Melkert heeft afgelopen weekeinde een terecht pleidooi gehouden voor extra uitgaven aan gezondheidszorg, on derwijs en armoedebestrijding. De armoedebestrijding wil hij in de komende begroting meer aandacht geven in het kader van de afge sproken lastenverlichting voor de burgers. Gezondheidszorg en onderwijs komen wat Melkert betreft over twee jaar aan bod, om dat dan de begroting van de overheid in evenwicht zal zijn: er wordt evenveel of meer ontvangen dan wordt uitgegeven. Sinds het einde van jaren zestig heeft Nederland geen begrotings overschotten meer gekend. Dat die rooskleurige situatie nu weer wordt bereikt, is te danken aan een combinatie van een onver wacht langdurige periode van economische groei en een conse quent matigingsbeleid van vooral de laatste twee kabinetten. Bij het opstellen van het regeerakkoord was die ontwikkeling nog niet voorzien. Melkert doet er daarom goed aan publiek te maken waar wat zijn partij betreft de prioriteiten komen te liggen. De keuze voor zorg en onderwijs is verstandig. Dat zijn tenslotte de hoekstenen van een beschaafde samenleving. Bovendien heeft Nederland op dat gebied in vergelijking met andere Westerse lan den een achterstand opgelopen. Binnen de OESO-landen geldt een vast percentage van het nationaal inkomen voor uitgaven aan onderwijs en gezondheidszorg, maar Nederland houdt zich daar al jaren niet meer aan. Wat de armoede betreft wil Melkert nu al extra daden van het kabi net. Premier Kok effende afgelopen vrijdag tijdens zijn persconfe rentie het pad voor die gedachte. Steeds weer blijken de laagstbe taalden (ouderen met een klein pensioen of alleen AOW en men sen in de bijstand) niet of nauwelijks te profiteren van de weelde van de groei. Integendeel: ze worden geconfronteerd met stijgende lasten, bij een gelijkblijvend inkomen. Daar staat tegenover dat een globaal lastenverlichtingsbeleid vooral de beter betaalden be voordeelt. Lastenverlichting naar draagkracht is in die omstandig heden niet meer dan rechtvaardig. Nieuws? Wat Nieuws? De publieke omroepen wilden het deze zomer eens heel anders aan pakken, zo beloofden ze een paar maanden geleden in verschillende kranten. Geen eindeloze herhalingen, maar leuke nieuwe program ma's vol experimenten. Waren wij even blij dat we dit jaar hadden besloten de vakantie eens in eigen land door te brengen. In een huisje op de Veluwe met kabeltelevisie. Hoefden we geen moment verstoken te blijven van al dat moois. Het werd inderdaad een fijne vakantie. Mooie omgeving, lekker weer en ook het tv-toestel deed het prima. Maar veel nieuwigheden hebben we er niet op gezien. Goed, TELEAC/NOT had een paar interessante series (Reis door de Ruimte, om er een te noemen) en er waren een paar hele leuke, nieuwe KRO-detectives. Maar dat zijn geen programma's waarvoor mensen hun vakantie in Zuid-Frankrijk hebben afgezegd, neem ik aan. Verder zaten er steeds andere bekende Nederlanders in Villa Felder- hofen Zomergasten. Maar dat zullen de omroepbazen wel niet heb ben bedoeld toen ze trots de experimenten aankondigden. Het enige dat anders dan anders was - of eigenlijk: nog erger dan anders - waren de zomerhypes. De opgeklopte verhalen in de jour naals en actualiteitenrubrieken om de komkommertijd door te ko men. Niet dat de kranten zich op dit gebied onbetuigd lieten, maar op tv was het allemaal nog een graadje erger. Het was verdrietig hoor, dat JFK jr. in zee stortte. Maar hoeveel zendtijd moeten de ac tualiteitenrubrieken straks niet uittrekken wanneer er iemand doodgaat die werkelijk iets heeft betekend? Hoewel die program ma's beter te verteren waren dan de Journaal-reportage over de komkommertijd, over het feit dat ze eigenlijk helemaal niets had den te melden. Vervolgens kregen we de zonsverduistering. Een indrukwekkend natuurverschijnsel, zeker, als de zon ook inderdaad helemaal ver dwijnt. Maar in Nederland zou er op een totaal bewolkte dag, wat het ook bijna was, nauwelijks iets van te merken zijn. De journaals strooiden echter zulke paniekverhalen in het rond, dat op de grote dag sommigen zich niet eens op straat durfden te vertonen zonder eclipsbril. En de verzamelde pers zich naar Artis spoedde om te kij ken hoe de apen zich hielden, die er inderdaad niets van merkten. Maar het hoogtepunt was wel de lanspuntslang uit Enkhuizen. Die dagenlang het nieuws beheerste, totdat duidelijk werd dat de hele zooi was verzonnen door een ziekelijke fantast. Maargoed, het gebeurt wel vaker dat we er zo intuinen. Toen de publieke omroep meldde dat ze deze zomer wat nieuws ging doen. geloofden we dat immers ook. WIL BUYS Tamelijk bewolkt Boven het noorden en noordoosten van Europa bouwt zich deze week een hogedrukgebied op. Het systeem groeit in de hogere luchtlagen uit tot een machtige blokkade waar depressies op stuklopen.'Ook wij gaan profiteren van het imposante luchtdrukkasteel maar het is niet alleen rnaar bazuingeschal. In de hogere luchtlagen wordt een door de hoge- drukblokkade klem gezette storing boven zuidelijk Scandinavië naar Duitsland gedirigeerd. Met een oostelijke stroming beweegt de afge- snoerde storing zich uiteindelijk naar ons land. Daardoor zou er later in de week een bui tot ontwikkeling kunnen komen. Voor de rest draait het om droog weer, perioden met zon en middagtempera- turen tussen 21 en 26 graden. Een vriendelijke start van sep tember dus. Morgen, de laatste dag van de warme meteorologische zomer, is er naast zon ook bewolking. Vooral in de middag lijkt het enige tijd tamelijk bewolkt te raken. Het is niet uitgesloten dat er ook wat regen valt maar veel zal dat niet zijn. De temperatu ren komen uit op maximaal 21-22 graden en de zwakke tot matige wind ruimt van west naar noord. De bewolking hangt samen met een warmtefrontstoring. Ook op woens dag nog enige tijd bewolking. Vooral in de kustgebieden is het laatste weekeinde van de meteorologische zomer ronduit schitterend verlopen. Terwijl het binnenland zaterdag enige tijd tegen stapelwolken aan keek, scheen de zon aan zee vrijwel onafgebroken. In Bloe- mendaal resulteerde het zonnige weer in een maximumtempe ratuur van bijna 23 graden. Gisteren was het helemaal om door een ringetje te halen, resulterend in hogere temperatu ren dan zaterdag. Schiphol rapporteerde een middagtempe- ratuur van 23,9 en Valkenburg van 23,0 graden. Aan de len gende nachten is echter onmiskenbaar te merken dat de herfst nadert. Ook de soms vrij hardnekkige mist is een sig naal van de transformatie der seizoenen. JAN VISSER Politie rekent parachutist stunt in Utrecht zwaar aan Wieger Vooistra zit op zondagochtend in zijn huis aan het water in Overvecht nog na te genieten van de geslaagde para chutesprong die zijn maatje Ronald Overdijk zaterdagochtend van de Domtoren in Utrecht maakte. ,,De Dom is dé plek van Nederland," zegt hij. „En het is al zo bijzonder om van een gebouw te springen. Het is illegaal, er komt een stukje spanning bij. Het gaat puur om de kick." Er zijn volgens hem in ons land een stuk of tien parachutisten die aan dit 'base- jumping' doen. Vooistra zegt dat ze in Amerika doodsbang zijn voor basejumpers. „Want als er iets mis gaat, en dat ge beurt wel eens, kan de eigenaar van het gebouw verantwoordelijk worden gesteld." Vooistra geeft toe dat de stunt voor het publiek op het Domplein een ingrijpende ervaring moet zijn geweest. „Zo'n parachute die openspringt, geeft een enorme klap. Ronald maakte eerst een stukje vrije val, maar op zestig meter trok hij zijn parachute open. Dat is niet ver meer van de grond, maar Ronald hoort nu eenmaal bij de ab solute top. Hij is nadat we werden vrijgelaten onmiddel lijk vertrokken naar de Nederlandse kampioenschappen parachutespringen op Texel." Overdijk (37) kwam na zijn sprong goed terecht maar ver oorzaakte flinke paniek bij een moeder die met haar kind over het Domplein fietste. Ze dacht door de springer te worden getroffen. Vooistra die de sprong filmde en Over dijk probeerden zich zo snel mogelijk uit de voeten te maken, maar werden aangehouden. De politie rekent de parachutist de stunt zwaar aan. „Iedere parachutist weet dat dit soort sprongen vanaf vaste objecten verboden zijn", aldus een woordvoerder. „De man krijgt een uitge breid proces-verbaal. Parachute en beeldmateriaal zijn in beslaggenomen. Dat ze op het hoofdbureau van politie 'als criminelen' werden behandeld, verbaast Vooistra. „We mochten met niemand bellen, we zaten bijna zes uur opgesloten. Zelfs de luchtvaartpolitie van Schiphol werd erbij gehaald. Op zulke reacties reken je helemaal niet. Als we die in beslag genomen uitrusting niet terugkrijgen, kost het ons een smak geld." Vooistra is lid van het parachutistencentrum Midden Ne derland, dat zijn basis op vliegveld Hilversum heeft. Voorzitster Noor Bekkering zegt dat het centrum zich van basejumping distantieert. „Ze doen het op eigen risico. Geen enkele parachutistenvereniging werkt hieraan mee." Hoewel Vooistra aan de voorbereiding en de uitvoering van de sprong heeft meegewerkt, zegt Bekkering: „Dege ne die de sprong heeft gemaakt is geen lid van onze ver eniging. Wij gaan onze leden die er alleen zijdelings bij betrokken waren niet bij voorbaat berispen of met sanc ties dreigen. Ook voor ons is dit allemaal nog nieuw." Noor Bekkering weet dat voor sommige parachutisten de adrenalineschok niet heftig genoeg kan zijn. „Veel van hen dromen wellicht van zo'n sprong van de Dom," zegt ze. „Maar slechts een enkeling doet het daadwerkelijk." Een rage zal basejumping niet worden, voorspelt zij. „Het is extreem. Voor veel mensen hoeft dat niet. Parachute springen uit een vliegtuig, is een veilige sport. Dat geeft al voldoende kick." Goed voorbereid was de stunt op het Domplein zeker. Ronald Overdijk droeg een jack over zijn parachute en werd vergezeld door een derde teamlid, dat de aandacht van de gids van de expositie Panorama 2000 zou afleiden als dat nodig zou zijn. Vanaf de grond had Vooistra tele fonisch contact met de twee anderen. „Ik gaf het sein veilig, omdat het op dat moment veilig was," zegt hij. „Zo'n sprong duurt hoogstens tien, twaalf seconden. Het plan was: daarna snel ervandoor in een vluchtauto, maar Ronald landde op een iets andere plek dan we hadden gepland. De bedoeling was dat hij van de lift zou springen, maar dat ging niet. Doordat hij van de Dom zelf sprong, kwamen we wat verder van de vlucht auto af en kon die politieauto ons klem rijden." Nadat Overdijk en Vooistra in de kraag waren gepakt, werd duidelijk dat er nog een handlanger op de Dom moest zijn achtergebleven. Het was de parachutist die met Overdijk naar boven was gegaan om de aandacht van de gids af te leiden. Hij werd even later ook aangehou den, maar ontsnapte op een onbewaakt moment aan de politie en bleef spoorloos. CARLO NAGEL Nog 124 dagen en het BW nieuwe millennium br(q aan. Reden voor deze 1 om in een dagelijkse st terug te kijken op bela rijke gebeurtenissen di plaatsgrepen op correj ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Dez week: 30 aug 1797: aut j Frankenstein geboren; aug 1997: prinses Dia overleden; 1 sep 1886:1 haus brandt af; 2 sep lj grote brand Londen; 3| 1976: einde aan mythe Mars; 4 sep 1888: Geor Eastman bedenkt Kod;/^ 30 AUGUSTUS 1797 4 Met de geboorte van Mary Wollstonecraft Shelley, vaiyr precies 202 jaar geleden, is[\ het levenslicht aanstaande.ERDf het beroemdste monster u filmgeschiedenis. De Enge jsja schrijfster brengt in 1818 dj ge griezelroman 'Frankensteii^Q the modem Prometheus' t^ pe daarmee komt een even ro mantisch als science-fictioj achtig horrorwezen totstail i Het boek vertelt het verhak**1 de Zwitserse student Victo URG Frankenstein die alle natui^j wetten negeert en een leveC creatie schept uit lichaam^. len van dode mensen. De dent ziet al snel dat hij zijnnn( weerzinwekkende monstei,err moet vernietigen, maar uitLet delijk is hij het die sterft ensj0( slotte de naam 'Frankensti^ ziet overgaan op het afschGeil lijke schepsel zelf. De eerstj^j] Frankensteinfilms verschiji, ee aan het begin van deze eet) er zullen er vele volgen. D^ kendste blijven die met der™ Amerikaanse acteur Boris >HEJV Karloff in de hoofdrol, gem, W( in de jaren dertig. Het is eeUgj. sultaat dat de schrijfster inj, nog niet voor mogelijk hoiL^ als zij aan het Meer van Gq^j haar roman bedenkt. 'De Ly nachtmerrie die mij uit m'^ slaap heeft gehouden, zal ren doen huiveren', vertelt aan de dichter - en haar lat man - Percy Byssche ShellJ**^ hoef alleen maar op te sch waarover ik vannacht heb ft droomd'. HENK RUUL»^-gg |hn fget den lis d op\ MENSELIJK Een Britse vrouw van 26 jaar is tot haar grote schrik grootmoe der geworden. Haar dochter van 12 beviel vorige week don derdag van een zoon. Nog nooit werd iemand in Groot-Brittan- nië op zo'n jonge leeftijd oma. De familie van de jonge moeder was totaal overvallen door de geboorte. Niemand was van de zwangerschap op de hoogte. Ook het meisje zelf wist van niets. Ze was wel wat aangeko men, maar dat was dan ook al les. Het meisje had haar arts nog kort geleden gezien en ook hem was niets bijzonders opge vallen, zo meldde The Sunday Telegraph. Het meisje beviel thuis in de badkamer. Een ambulanceme dewerker was erbij. De jonge grootmoeder vertelde dat ze hem wel wat kon aandoen, zo boos was ze toen hij vertelde wat er was gebeurd. Het meisje is overgebracht naar een zie kenhuis. Zij en haar jonge zoon maken het goed. Het is nog niet duidelijk wie de vader is. De politie en maat schappelijk werkers gaan dat nu samen uitzoeken. De kers verse moeder moet nog worden gehoord. In Groot-Brittannië wordt seks met een meisje van twaalf als verkrachting be schouwd. De 26-jarige grootmoeder was zelfveertien toen ze het meisje kreeg. Zelfheeft ze inmiddels vijf kinderen, van wie de laatste nog maar een maand geleden werd geboren. De familie woont in Rotherham, een plaatsje ten oosten van Man chester. Tienerzwangerschap pen komen daar voor Britse be grippen erg vaak voor. Bij een op de zes zwangerschappen is de aanstaande moeder jonger dan negentien. De autoriteiten hebben uitgerekend enkele da gen geleden maatregelen hier tegen aangekondigd. Gloeiende roosters Bij ons in het rijtje zijn de gezinnen wel zo'n beetje compleet, dus was sterilisatie hét gespreksondenverp tijdens de tienjaar lijkse buurtbarbecue. ,,Ben jij ook al ge stript?", itoeg openhartig een buurman van een paar huizen verderop, met wie ik het afgelopen decennium louter goede- morgens en goedenavonds had gewisseld. Ik keek naar de in aluminiumfolie gewik kelde zalmmoot die ik juist op het rooster wilde leggen en opperde de veronderstel ling dat het beest al door de plaatselijke visspecialist van zijn graten was ont daan. Maar dat bedoelde hij niet. Gestript. Gepeld. Geholpen. Het was een fluitje van een cent, zo'n in greep. „Het voelt twee dagen als of je een schop in het kruis hebt gehad, maar dan ben je ook weer het ventje. En je vrouw ookBelangrijk isverzekerde hij, dat je een strakke onder broek meeneemt, om direct na de medische handeling aan te trekken. Zo'n ouder wetse zwembroek, dat is eigen lijk het beste. Heb je een wiel- renbroek? Ook goed. Op het gloeiende barbecuerooster barstte sissend een braadworst open. Het sterilisatiespook waart met zijn zwaard van Damocles al enige tijd door mijn vriend en en kennissenkring. Vrijwel niemand wordt ontzien. Het gezelschap op feesten en partijen wordt opgedeeld in vruchtbare en niet-vruchtbare gasten. En de laatste categorie wordt niet alleen steeds kleiner, maar krijgt ook steeds meer te ma ken met openlijke vijandigheid van vooral de andere sekse. Het zou me niks verbazen als hier de progressieve vrouwenbladen een belangrijke rol in spelen. Jij ook nog een sateetje? Wie zich niet heeft laten steriliseren of openlijk zijn twijfels uitspreekt over nut en noodzaak van een dergelijke ingreep, wordt aangekeken alsof hij zijn vrouw tot prostitutie aanzet, zijn kinderen slaat en zijn huisdieren louter het blikvoer van het huismerk van de supermarkt voorzet. Goe de argumenten om het spul intact te hou den ('Ik ben net weer begonnen met race fietsen') vallen als zaad op de rotsen, om maar eens een relevante vergelijking te ge bruiken. Wie allemaal een hamburger? Zij hebben die kinderen moeten dragen. En moeten krijgen. En al zoveel jaar de pil moeten slikken. En zo'n sterilisatie is bij vrouwen een veel grotere ingreep dan bij mannen. Als man heb je, kortom, geen poot om op te staan. Doe mij maar een drumstick. Er is een aantal aandoeningen of ingrepen dat, louter door het feit dat ze ter sprake worden gebracht, lichamelijk ongemak met zich meebrengt. Zodra iemand ver haalt over een uitbarsting van hoofdluis op een basisschool of een ernstig geval van gordelroos bij een corpulente vrouwelijke collega, breekt onder de toehoorders over het hele lichaam spontaan jeuk uit. Bij ge sprekken over welke medische handeling op of rond de schaamstreek dan ook, krijg ik zelf altijd een zeurende pijn in de on derbuik. Want wat kan er niet allemaal misgaan bij een zo eenvoudige handeling als een sterilisatie?, zo leert het uitwisselen van ervaringen op de buurtbarbecue. Als je het laat doen, dan niet bij die-en-die arts, bezwoor de buurvrouw-van-de-hoek. Haar man werd twee dagen na de ingreep met loeiende sirene naar het hospitaal ver voerd. Een bloeding. En nooit naar een groot ziekenhuis voor deze routinekwestie, wist een ander. Dan krijg je een co-assis tent die de leidingen niet kan vinden. Als gevolg van die onhandigheid zag zijn kruis er wekenlang uit als de Victory Boo- gie-Woogie. Wil jij de shaslick-saus even doorgeven? Nee, dan vroeger, toen zo'n ingreep nog werd omgeven met de mysterieuze waas die zo hoort bij seks, voortplanting en het tegengaan daarvan. Toen mijn vader zich had laten steriliseren en dagenlang wijd beens rondstrompelde door de ouderlijke woning (de medische stand was toen veel minder ver dan nu) maakte mijn moeder ons wijs dat hij wat ongelukkig op de Jiets- stang terecht was gekomen. Ik zie nu al uit naar het gespreksonder werp voor de buurtbarbecue in 2009: de prostaat. DICK VAN DER PLAS ELTON JOHN heeft voor het eerst sinds hij zeven weken gele den een hartoperatie onderging weer een optreden gegeven. De 52-jarige popster zong gister avond in de stromende regen tij dens een openluchtconcert in Leeds voor 10.000 fans onder meer de originele versie van Candle in the Wind. ,,Dit week einde kwam twee jaar geleden een vriendin van me, een vrien din van ons, tragisch om het le ven", sprak John ter nagedach tenis van de in de zomer van '97 in Parijs door een autoongeluk omgekomen prinses Diana. John wil dat er snel een monument komt voor Diana. Begin juli kreeg Elton John in een Londens zie kenhuis een pacemaker, nadat hij tijdens een concert in Italië getroffen was door een 'hittebe- roerte'. Hij moest destijds zijn Europese tournee afblazen. Het Britse fotomodel JERRY HALL, die eerder deze maand scheidde van Rolling-Stoneszan- ger Mick Jagger, houdt het luxu euze huis in Richmond, in Lon den. Naast het 16 miljoen gul den kostende huis krijgt zij ruim 32 miljoen gulden van Jagger, waarvan 15 miljoen in één keer en de rest in jaarlijkse uitbetalin gen. Wel moet Hall, die nu 42 is, het huis uit als zij 65 is. Dit blijkt uit de details van de schei ding die nu bekend zijn ge maakt, meldt het showbizzpers- bureau Wenn. Jagger (56) en Hall zijn 22 jaar bij elkaar ge weest. In die periode deed het Amerikaanse fotomodel geregeld haar beklag over de buitenechte lijke avonturen van haar man. Eind vorig jaar was de maat vol, nadat was gebleken dat de Britse popzanger een kind had verwekt bij een Braziliaans model. Het vermogen van de zanger wordt geschat op zo'n half miljard gul den. ftroj In de stad GOTHA in de Ckd Duitse deelstaat ThüringenpF een nieuw wereldrecord ge\jECH tigd: in een uur tijd werdenrcjx 2141 worsten gegrild. Het ^.Sl cord werd gevestigd door acj koks die werkten op een griLju bijna vier meter lang. Het rflstr( zal volgens de lokale autoril p( worden erkend en opgenorr|vatl het vermaarde boekwerk Gi r p, nessbook of Records. Dezel dag werd er in de Bondsrep bliek nog een record verbro Ongeveer achthonderd mar quins liepen over een podii van 1111 meter, de langste walk ooit. Het podium stom gesteld op de KurfürstendaP" de befaamde Berlijnse winkHA straat. Meerdere modemerKj^ verleenden hun medewerkii^, aan de show die volgens de<ng tie door ongeveer 50.000 niL^ sen werd bekeken. EL r De gf Jerry Hall.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2