Uitmarkt: consumeren wat je lekker vindt Lowlands wil vooral veel te veel zijn Cultuur Kunst Huelgas Ensemble boeit met La Pellegrina Hoodstock afgeblazen Roman over Hitier leidt tot felle reacties Levende beelden Oranjerock in openlucht 24AANDAG 30 AUGUSTUS 1999 Krant blijft bij bericht over zanger iLMEre Als iemand anti-drugs is, ben ik het wel. Laat staan dat an k zelf zou gebruiken." Woest was Volumia!-zanger Xander de luisonjé toen hij zaterdag op de voorpagina van het dagblad De Jooi- en Eemlander las dat hij na afloop van een optreden in tlmere, vrijdagavond, korte tijd in het ziekenhuis was opgeno- van 2|nen als gevolg van drugsgebruik. De Buisonjé eiste zaterdag 19~ per fax binnen 24 uur een rectificatie van De Gooi- en Eemlan- L mjr Per- Hoofdredacteur Hans van Zenderen wil de kwestie in de Romende dagen 'tot op de bodem uitzoeken', maar gaat er »t tienrooralsnog vanuit dat de journalist van het gewraakte artikel Jan leen onjuiste dingen heeft geschreven. Ans Een procent huishoudens leent kunst [en haag In een op de honderd Nederlandse huishoudens is >en kunstwerk te vinden dat afkomstig is van een artotheek of ;en ander uitleencentrum. Ook naar schatting 3500 bedrijven In scè?n instellingen gebruiken geleende kunst. Deze uitleen maakt imert Hedendaagse beeldende kunst toegankelijk voor een breed pu- pliek, zo blijkt uit cijfers van de Federatie Kunstuitleen (FKU) in pen Haag. In de FKU zijn de 55 kunstuitleencentra in Neder- Ernsjand vertegenwoordigd. De federatie publiceert deze week een dag. Boekwerkje over de kunstuitleen in Nederland, waarin vooral [eel cijfers en statistieken voorkomen, en uit Vorman Wexler overleden jONDENDe Amerikaanse scenarioschrijver Norman Wexler is ïd pp 73-jarige leeftijd in zijn huis in Washington gestorven. Wex- èr is vooral bekend geworden door zijn draaiboek voor de film c Saturday Night Fever', waarin John Travolta een hoofdrol '^peelde. In 1970 werd hij voor het eerst voor een Oscar genomi- leerd, voor het scenario van de film 'Joe'. Ook voor het draai- joek van 'Saturday Night Fever' kreeg hij een Oscar-nominatie. )p het eind van zijn carrière had Wexler minder succes. De film Ig^rRaw Deal' met Arnold Schwarzenegger werd een flop. De sce narioschrijver leed aan manische depressiviteit. Hij werd in 1972 gearresteerd nadat hij had gezegd dat hij president Nixon 21 uurvilde vermoorden. traat |RNHEM Het derde Nederlands Kampioenschap Living Statues oer. T/ieeft gisteren volgens schattingen van de politie ruim 100.000 be angstellenden naar Arnhem gelokt. Aan het kampioenschap deden ieverf-achtjg artiesten mee. In het Arnhemse stadcentrum waren vijftig le- ope~ 'ende beelden zien, waarvan er enkele uit meerdere personen he engezonden. De driekoppige jury lette onder meer op aankleding, kos- imiekeUums en wijze van schminken. De eerste prijs ging naar de 29-jari- septen]e Roy Tukkers uit Amersfoort, die een steltloper uitbeeldde. De pu- ilieksprijs was voor Pedro van der Pas (33) uit Venray. Hij beeldde ie"tat" fontein uit. foto paul van weel 12.30 j I. T/m recensie joke dame ncert: Intermedi bij La Pellegrina, van iek van. Cavalieri door het Huelgas Ensemble uur en v. Paul Van Nevel, Gehoord: 29/8. Vredenburg, Utrecht. itoclub staan. fee grootschalige gelegen- idswerken tijdens het Festival ^idenj tde Muziek, dit weekend. Na erdonktole Amante, de feestopera n or het huwelijk van de Franse n met mnekoning, klonk gister- nt Zee-oncj muzj^k bij een twee van de vip-bruiloft maar dan van 30 uurjekwart eeuw eerder: het hu- ilijk van de groothertog van iscane, Ferdinando de' Medi- 3,Jmet de Franse prinses Chris- reno^3 van Lotharingen in 1589. T/m Kilio de' Cavalieri liet voor de iegenheid zijn componisten lenden zogenaamde interme- rfschil-schrijven als muzikale verpo- 3'di'ook?gen tussen de bedrijven van komedie La Pellegrina. De s die als co-producties tot Vooind kwamen worden tegen- 5 Edithf^cwe^cen' dus zonder het to- êrda elstuk, uitgevoerd. ZuidarDe intermedi waren onmid- llijk succesvol en gingen de van G"\chiedenis in als de beste ooit ed. drjpchreven, maar dat ruim vier- j, vr ïoinderd jaar na dato die feest- Uziek in de uitvoering door |t Huelgas Ensemble onder |ding van Paul Van Nevel, een propvolle Vredenburgzaal nog op haar kop kon zetten, hadden Cavalieri en zijn collega's waar schijnlijk nooit durven dromen. De macht van de muziek is de rode draad die de zes stukken onderling verbindt, en die macht werd ter plekke gede monstreerd, daarbij flink gehol pen door de dirigent van het Vlaamse ensemble. Paul Van Nevel helpt het vooroordeel over renaissance muziek - die statische klank blokken - in enkele suggestieve gebaren de wereld uit. Met zijn gevoel voor contrasten en ac centwerking, en met de doelge richte manier waarop hij de ex pressieve mogelijkheden van de tekst weet te benutten zonder aan transparantie te verliezen, hield hij het publiek zes inter medi lang geboeid. Een ander vooroordeel, dat renaissance muziek vrijwel uitsluitend vo caal georiënteerd zou zijn, gaat met deze intermedi met hun voorgeschreven instrumentale bezetting eveneens aan flarden. De klankrijkdom van strijkers, blazers, tokkelaars en percussi onisten werd al aangekondigd in de enkele gongslag waarmee het concert, als betrof het een journaal, begon. De kleine twintig zangers, ingezet als koor of solisten, floreerden daar hoorbaar bij. De Uitmarkt heeft iets van een culturele huishoud beurs. Shoppen bij een van de 28 podia en sjouwen met tassen vol reclamema teriaal, opgedoken bij een van de 250 informatiekra- men. En vooral wachten, lang wachten op een plekje voor een felbegeerde voor stelling in een van de ten ten of theaters. Consume ren wat je lekker vindt. amsterdam thea van beek Het afgelopen weekeinde was de Uitmarkt weer als vanouds. Naar schatting een half miljoen bezoekers die zich in een ont spannen sfeer vermaakten. Een gezellig dagje Amsterdam, waar je vrienden ontmoet en je je laat amuseren. Het Museum plein en Leidseplein vormden dit jaar het decor voor de tradi tionele opening van het cultu rele seizoen in Nederland. Vooral het vernieuwde Muse umplein bleek met het stralen de zomerweer een uitstekende plek om te vertoeven. Te mid den van plastic bekers, blikjes en weggeworpen folders, lang uit in het gras en genieten van zon, muziek, theater of een picknick. Het is ook de kritiek vanuit de kunstwereld: op de Uitmarkt komt een heel ander publiek, maar in de theaters zie je hen nauwelijks. Het Amster damse Uit Buro schat dat onge veer de helft van alle Uitmarkt bezoekers wordt aangezet tot theaterbezoek. Een bewijs daarvan is de Uit lijn Live, dit jaar een nieuw ini tiatief. In de stand op het Muse umplein kon het publiek infor matie, speellijsten en kaartjes krijgen voor optredens in ruim honderd Nederlandse theaters. Hoewel verkoopcijfers nog niet bekend zijn, stonden ook hier lange rijen mensen te wachten in de hoop een kaartje te be machtigen van een voorstelling die zij op de Uitmarkt zagen. Nieuw ook was het dance- programma. Paradiso en het Stedelijk Museum waren speci aal daarvoor veranderd in dam pende housetempels. Doel was daarmee jongeren ook in aan raking te brengen met andere vormen van kunst en cultuur. ,,Het gaat om een publiek dat toch wat monogaam van smaak is. Maar na afloop van het dan- ce-programma in het Stedelijk Museum zag je een stroom jon geren op gang komen naar het hoofdpodium, waar een groep hoogbejaarde Cubanen van de groep Vieja Trova Santiaquera bezig was", aldus directeur Mi- chiel Buchel van het Amster dams Uit Buro. Jongeren meer betrekken bij kunst en cultuur staat ook het ministerie van Onderwijs voor ogen. Vorig jaar lanceerde staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur het plan leerlingen met het vak Culturele en Kunst zinnige Vorming (CKV), te voor zien van cultuurbonnen. Zater dag reikte onderwijsminister Hermans de eerste CKV-bon- nen uit aan leerlingen van het Overbetuwecollege Bemmel in Eist. Dit leerjaar kunnen leerlin gen in de bovenbouw van havo en vwo samen voor vier miljoen aan toegangskaartjes kopen. Volgend jaar wordt dat een be drag van tien miljoen gulden. Aan de grote publiekstrekkers zal het niet liggen. Ook dit jan- waren er weer klinkende na men op de Uitmarkt: Freek de Jonge met de Tap Dogs als zijn gasten, Mathilde San ting, Karin Bloemen, Wibi Soerjadi, Lebbis en Jansen en Jan Akkerman. En Het Nationale Ballet, dat samen met negentien andere dansge zelschappen voorstellingen gaf in de tot sfeervolle theaterzaal omgetoverde onderdoorgang van het Rijksmuseum. Doel van de Uitmarkt is met deze grote namen het publiek ook in aanraking te brengen met minder bekende artiesten. Zoals het Mongoolse ensemble Altai Hangai, dat regelmatig op treedt in de Amsterdamse stra ten. Ze hebben een plekje ge vonden voor de tentoonstel lingstent van De Nieuwe Kerk. Hun stemmen brengen de meest onwaarschijnlijke klan ken voort, diep trillend, klok kend of fluitend. Hun ambach telijke werk werd weldra van twee kanten overstemd door keihard versterkte pop. Stoï cijns zetten zij hun concert voort. Volgend jaar weer een Uitmarkt. leiden pablo cabenda In tegenstelling tot wat 'Vibe Concerts NL', de organisatie van het Hoodstockfestival, en de directeur van de Leidse Groenoordhallen, afgelopen week nog beweerden is het Hoodstockfestival '99 zaterdag niet doorgegaan. Belangstellen den die aan de poort van de Groenoordhallen een kaartje wilden kopen (in de voorver koop was geen kaart te krijgen) kwamen bedrogen uit. De Groenoordhallen waren pot dicht, het toegangshek was ge sloten en het enige dat aan het festival herinnerde was een affi che bij de poort waar een dikke streep door was gehaald. Een woordvoerster van de Groen oordhallen liet vanochtend we ten dat „afspraken niet zijn na gekomen." Sinds vorige week hangt rond Hoodstock '99 al een verdachte reuk en krijgt nu bijna de repu tatie van spookfestival. Er bleek in heel Nederland geen kaart te koop. Sommige voorverkoop adressen waren niet eens op de hoogte van het feit dat ze op de flyer en poster waren gezet als verkooppunt en De Jong ging er woensdag al van uit dat het fes tival niet doorging. Later die dag veranderde dat plotsklaps. De manager van één van de acts die zaterdag zou optreden op Hoodstock hoorde die avond rond zes uur pas dat het festival niet doorging. „Nor maal zijn dit soort dingen goed geregeld, maar als drie weken lang de organisatie onbereik baar is en je geen betaling bin nenkrijgt dan ga je nattigheid voelen. Er werd mij als officiële reden meegedeeld dat er was ingebroken bij de organisatie." Het was de eerste keer dat de manager van de bewuste act met organisator 'Vibe Conderts NL' in zee ging. De organisatie was ook vanochtend weer niet bereikbaar voor enig commen taar. Een roman over Hitier en diens verhouding met zijn nicht heeft al voor publicatie tot afkeuren de reacties geleid. Joodse schrijvers waarschuwen voor een eenzijdige kijk op de dicta tor. In zijn nieuwe boek 'Hitiers Nicht' stelt de Amerikaanse au teur Ron Hansen dat Hitler in 1931 tijdens een ruzie zijn ge liefde nicht doodschoot. Con servatieve autoriteiten besloten de opkomende politicus niet te vervolgen om zijn carrière niet te dwarsbomen. Zij lieten vast leggen dat Angelika Raubal op 23-jarige leeftijd zelfmoord pleegde. Anderhalf jaar later was Hitier aan de macht. Hansens verhaal is op feiten gebaseerd. In het boek slaat Hitier zijn nicht hard in het ge zicht, voordat hij haar dood schiet. Het lijk van de jonge vrouw, aangetroffen in de wo ning van Hitler in München, toonde inderdaad verwondin gen aan het hoofd. Ook bestaat er een brief van Angela aan een vriendin in Wenen, waarin zij zich verheugt over een aan staande reis. Dat maakt een zelfmoord minder waarschijn lijk. Hitler was dol op de dochter van zijn halfzuster. Hij nam haar mee naar de opera. Ze gin gen veel samen op reis. Hitier nam de plaats vó m vader in en werd uiteindeli, haar gelief de. De verhouding tussen An gela en haar oom Adolf eindig de op 19 september 1931 ab rupt met de dood van de nicht. De vrouw had zich steeds meer afgestoten gevoeld door de zie kelijk jaloerse, machtswellusti ge politicus. Hansen beschrijft de moord als misdaad uit harts tocht. Hij citeert historische do cumenten als hij Hitier aan Ge li's graf laat verkondigen: „Zij is de enige vrouw van wie ik ooit heb gehouden. Vanaf nu zal Duitsland mijn enige bruid zijn." De Amerikaanse uitgeverij HarperCollins heeft hoge ver wachtingen van 'Hitiers Nicht'. Zij liet ruim 50.000 exemplaren drukken. Het boek komt in sep tember op de markt. Het is nog onduidelijk of de roman in de Bondsrepubliek verschijnt. Spaarzame mooie momenten op barstenvol popfestival katwuk Voor 't Jongerencentrum 't Jok in Katwijk vierden bezoekers afgelopen zaterdag uitbundig feest op het dertiende Oranjerock open luchtfestival. De Nederlandstalige pop-rockformatie 'Dominee van Zanten' opende als winnaar van de Orange Try Outs van vorig jaar het festival. Ander bands die optraden waren Livewire, Bob's Hobby en Jammah Tammah. foto hielco kuipers muziek recensie richard stekelenburg Campingflight To Lowlands Paradise Ge zien: 27, 28, 29 augustus 1999, Walibi Flevo, Biddinghuizen. Er is ieder jaar meer te doen op Lowlands. Penalties trappen met Jean-Marie Pfaff? Dat kan. Een workshop percussie vol gen? Ook. Of een twee uur du rende theatervoorstelling van Hollandia bezoeken, mits je op tijd binnen bent. Lowlands is steeds meer het feest der veel zijdigheid, waar de diverse on derdelen al even gemakkelijk worden geconsumeerd als het bier (het festival is goed voor een notering in het Guiness Book of Records wegens de hoogte van de drankomzet!). Ondertussen komt de eerste in zet - een progressief popfestival zijn - behoorlijk in de knel. Vijfenvijftigduizend bezoe kers mocht A Campingflight To Lowlands Paradise dit weekein de ontvangen, weer ruim 20 procent meer dan vorig jaar. Het had voor de jongste groei de indeling van het terrein da nig op zijn kop gezet. Een com plete nieuwe jungle, had festi valdirecteur Michiel Kleiss daarover van te voren beloofd. En een jungle was het. Overi gens wel één die net zo geculti veerd is als de Zuiderzeepolder zelf: slim en efficiënt. En on danks de veelheid toch over zichtelijk. Slechts het optreden van de Vlaamse band dEUS zorgde za terdagavond voor opstoppin gen op de toegangsweg van en naar de Alpha-tent. Maar dan hebben we het ook over het succesnummer van Lowlands. Het centrale thema op dEUS' meest recente plaat "Hie Ideal Crash' is de grenzen van de gekte en de spanning die dat gegeven met zich meebrengt wordt ten volle - en de comple te anderhalf uur - tentoon ge spreid op het podium. Aardig extraatje is de aanwezigheid van een complete dansgroep. De Belgenpop overheerste wat betreft succes toch al op het driedaagste festival. In het stof van de zomerse polder- grond wisten ook Soulwax (za terdag) en Zita Swoon (zondag, en een dag eerder al met de dansvoorstelling 'Plage Tattoo' op het festival aanwezig) te tri omferen. Ondertussen moch ten de nieuwe loten aan de Bel gische popboom - Arid en Eden - zich voor het eerst aan een groot Nederlands publiek laten zien. De inbreng van de pop van eigen bodem stak daar wat ka rig bij af. Dat heeft deels te ma ken met een tekort aan goede, vernieuwende bands in Neder land. Maar valt ook de pro grammeurs van het festival te verwijten, die met Postmen, Skik en U-Gene O Jay wel heel doorzichtig uit het vader landse aanbod hadden geplukt. De sixties-pop van de Amster damse groep Daryll-Ann is dan een verademing. Maar er zaten meer hiaten in de programmering van Low lands, dat nog altijd overheer send leunt op blanke (gitaar- )rockbands. De 'zwarte' acts zijn op de vingers van één ver minkte hand te tellen. Het weerzien met de legendarische old skool rapgroep Public Ene my bijvoorbeeld - zonder de vaste draaitafelman Terminator X, maar bijzonder goed op dreef en een van de hoogtepun ten van Lowlands. En er was het optreden van hiphopgroep Gangstar. Maar verder bood het festival qua stijlen opnieuw veel, heel veel van hetzelfde. Waar waren bijvoorbeeld toch de vertegenwoordigers van de oh zo populaire R&B (Mary J. Blige)? Waar was de afvaardi ging van de latin-dance, een genre dat momenteel als een hete wervelwind over West-Eu ropa aan het slingeren is, met Parijs als epicentrum? En waar om weet Ixjwlands dan wel de Public Enemy, bijzonder goed op dreef en een van de hoogtepunten van vernieuwingen te vinden in de dj-cultuur blijkens de prachtige India-tent, die met zijn ronde podium in het hart van de tent en zijn geinige visuele trucs een fraaie aanwinst is? Het is zoeken naar de uit schieters. En dat is vooral een zoeken tussen veilig geboekte, gevestigde grote namen, die voor een belangrijk deel teleur stelden. The Offspring - de gro te publieksklapper en vrijdag de afsluiter op het grote Alpha-po- dium - biedt niet meer dan plat pubervermaak. Suede, de 'alter natieve' afsluiting op vrijdag in de Golf-tent blijft net aan over eind, maar is, sinds het vertrek van gitarist Bernard Butler niet meer de grote belofte van een paar jaar geleden. Suede is een beetje gewoontjes, eigenlijk. Maar wie zoekt zal vinden. Een frisse jonge band genaamd Do ver bijvoorbeeld, een indiepop- groep uit Spanje - een van de leukste acts op Lowlands. Een mooie uitwijkmogelijk heid is de serene rust die Arab Strap op vrijdag en Tindersticks op zaterdag tussen al het ge weld bieden. Het zijn spaar zaam mooie momenten in een qua aanbod bijna uit zijn voe gen barstend festival. Lowlands Lowlands. foto opd/lex van rossen wil heel veel zijn voor heel erg veel mensen. Te veel. Want la ten we bijvoorbeeld niet verge ten dat het nieuwe aanbod aan 'serieuze' theatervoorstellingen vooral de wanhopig naar een jong publiek zoekende Neder landse theaters in de kaart speelt en niet Lowlands. Festi valdirecteur Kleiss heeft, zeker met de nieuwe indeling, een voor Europa uniek concept in handen. Maar pas met een ge varieerder en gedurfder pop aanbod en tienduizend bezoe kers minder zou de 'camping flight' een ware trip naar het paradijs kunnen zijn. voor theater tijdens de jaarlijkse Uit- foto anp Ook de vijver op het Museumplein in Amsterdam vormde het toneel markt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25