Enqvist straalt na de race van haar leven McLaren viert ingetogen feestje na dubbelslag Ladies' Day in Hickstea Sport Vk Michael Johnson de grootverdiener tijdens WK Sevill Gebrselassie wil het eerste record in nieuw millennium Rabobank half succesvol in secondenspel MAANDAG 30 AUGUSTUS 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 Devers: 'Ludmila is een voorbeeld in de sport en in het privéleven De lach, zoete emotie van de ziel. Ludmila Engqvist zwaaide, kuste, straalde. De Zweedse hordensprintster had een soort déja vu-gevoel. Brons op de 100 meter horden achter het gouden Amerikaanse poppedeintje Gail Devers. Tussen de zware chemokuren door. Het was een triomf van de koppigheid. Van onvoorwaardelijke oppositie tegen de scepsis en de levensbedreigende kan ker. Het leven zegeviert. „Zolang je maar blijft vechten en geloven in je eigen kracht." SEVILLA FRANS DREISSEN De geest reageerde enigszins verward, confuus. Ludmila Engqvist (35) waande zich even op een andere planeet. Op de halve finale volgde een ontla ding van emotie. Tranen van intense vreugde biggelden over de wangen. In maart keek Ludmila Engq vist de dood nog in de ogen toen er borstkanker werd ge constateerd. Zaterdag hervond ze in Sevilla het paradijs. „Het is zo mooi om dit te mogen meemaken. Een droom. Maar er wachten mij nog zware tij den." Morgenavond loopt ze in het Zweedse Karlstad haar voorlo pig laatste race. Donderdag al wacht de volgende chemokuur. Twee. drie kuren zullen zeker nog volgen. „Pas over een jaar of vijf weet ik of de kanker echt is verdwenen. Tot dan zullen er altijd twijfels blijven. Maar de prognoses zijn goed. Dat biedt houvast." Wereldkampioene Gail De vers toonde ontzag voor haar eeuwige rivale. „Meteen na de finish keek ik naar haar. Ik was zo trots op Ludmila. Voor mij is ze een Assepoester. Een voor beeld in de sport en in het pri véleven", sprak de Amerikaanse Devers met een hoog Disney- Devers' gezondheid stond ruim tien jaar geleden zelf op het spel, toen de flamboyante atlete ten prooi viel aan de 'Graves disease'. Een ernstig defect in het immuunsysteem, een aandoening van de schild klier. „Haren vielen uit, nagels braken af en ik kon bijna niet meer lopen." Artsen vreesden een met blaren en zweren be zaaide voet te moeten ampute ren. Totdat een medicijn plots aansloeg. „De nagels begonnen als eerste aan te groeien." En sindsdien waren de lange ge kromde vingernagels haar sym bool van herwonnen kracht en gezondheid. Devers zette er on langs de schaar in. „Ik heb geen talisman meer nodig." Voor Ludmila Engqvist bre ken echter nog spannende tij den aan. In maart werd er een knobbeltje in haar rechterborst ontdekt. Een maand later, op haar 35ste verjaardag, werd de borst geamputeerd. „Probeer het gewone leven weer op te pakken luidde het advies van de dokter. En dat betekende voor Engqvist trainen. Ze werd even vergeleken met wielrenner Lance Armstrong. Hordenloopster en WK-winnares Gail Devers (rechts) toonde diep respect voor de strijdkracht van Ludmilla Engqvist. Maar bij haar was de overle vingskans met 70 procent be duidend hoger. „Ik bleef mezelf een spiegel voorhouden: 'ik wil beter worden'. Dag in, dag uit. Dat heeft geholpen. Engqvist pareerde haar ziekte met onverzettelijkheid. Zelden liep ze hartstochtelijker dan tij dens haar rentree eind juli in Stockholm. Ze werd vierde. „Voor mij was het echter pure winst. De mooiste overwinning uit mijn leven." Ludmila Engqvist heeft al een bewogen leven achter de rug. Met een crime passionel pro beerde haar vorige echtgenoot (Naroshilenko) uit wraak voor een dreigende scheiding, haar sportieve carrière te vergiftigen door doping met de vitaminep reparaten te vermengen. De voormalige Russin werd vier jaar geschorst, maar de IAAF pardonneerde haar na 2,5 jaar. En nu de kanker. „Het doet ons deugd dat mensen kracht uit Ludmila's verhaal putten. Dat ze zegt: blijf vechten, leid een normaal leven, hoe moei lijk dat vaak ook is," aldus haar ontroerde echtgenoot Johan Engqvist. De kanker heeft het leven van Ludmila Engqvist veranderd. „Voorheen was alleen de sport belangrijk. Door de kanker is het leven echter voller gewor den", aldus Engqvist. SEVILLA GPD Michael Johnson bracht giste ren op de laatste dag van het WK atletiek het publiek nog een allerlaatste keer in vervoe ring. Gedragen door super- lichte, met goud beslagen slof fen ontfermde hij zich met de 4x400 meterploeg van de Ver enigde Staten over de wereld titel. De negende in zijn carri ère, hetgeen hem voorbij Carl Lewis brengt die er acht totali seerde. De aangekondigde aanval op het wereldrecord mislukte echter. Met een tijd 2.56.45 bleef de toptijd ruim twee seconden buiten bereik. Michael Johnson mag zich wel de absolute grootverdie ner van het WK noemen. Zijn premie komt na de 400 meter (60.000 dollar voor de winst, 100.000 dollar voor het we reldrecord) en de estafette (20.000) op het lieve sommetje van 180.000 dollar. En dat is net iets meer dan gekke-bek- kentrekker Maurice Greene. Hij krijgt door driemaal goud 140.000 dollar op zijn reke ning bijgeschreven. Greene werd wel de koning van het zevende WK. Hij voegde aan het 100 en 200 meter goud ook een titel 4x100 meter esta fette toe. De Amerikaanse sprintar mada (Drummond-Montgo- mery-Lewis-Greene) leverde een verbeten slag met de Brit ten. Maar dankzij slotloper Greene bleef de geringe voor sprong intact. Met 37.59 se- SEVILLA'9' SEVILLA GPD Het seizoen zit er op voor Haile Gebrselassie. Niet alleen liep hij dinsdag zijn voeten kapot in z'n gouden race op de 10.000 me ter, Gebrselassie heeft ook last van z'n achillespees en vloog zaterdag naar Addis Abeba, naar huis. „Maar we denken al weer aan iets leuks," zegt zijn manager Jos Hermens. „Het eerst wereldrecord van het nieuwe millennium." Het moet iets simpels worden, iets waar voor de Ethiopiër, die in totaal vijftien wereldrecords brak, niet te diep hoeft te gaan in het olympisch jaar. „We zijn bezig om met Ron Clarke in Australië het werelduurrecord te verbete ren." De looplegende wil dat in de Australische zomer organiseren op zijn trainingscentrum nabij Brisbane. „Starten aan het ein de van de avond op 31 decem ber, finishen kort na midder nacht. Zoiets." Het huidige re cord staat op naam van Arturo Barrios, die in 1991 in La Fleche 21.101 meter in een uur tijd af legde. De Mexicaan pakte daar mee het record af van Jos Her mens zelf, die in 1976 tot 20.944 kwam. FRED SEGAAR Met een rood aangelopen hoofd stapte Theo de Rooy za terdagmiddag in Landgraaf uit zijn ploegleidersauto. De gloed op zijn gezicht was niet van de zon, evenmin van woede, maar van opwinding over het koers verloop. Tijdens de slotetappe van de 39ste Ronde van Neder land van Blerick naar Land graaf over een traject dat be kend is van de Amstel Goldra- ce, had De Rooy gedurende 225 kilometer in volkomen te genovergestelde gemoedstoe standen verkeerd. Na vier voorspelbare massa sprints eindigde de etappe koers zaterdag spectaculair. Het zag er het ene moment nog naar uit dat de Rabobankploeg alle prijzen (dagzege plus alge meen klassement) zou pakken; een paar kilometer verderop leek het team weer niets aan de rit over te zullen houden. Pas aan de streep in Landgraaf kon de balans worden opgemaakt: ritwinst voor Maarten den Bak ker, totaalzege voor de Oekraï ner Sergei Gontsjar. Het koersverloop leidde aan vankelijk niet tot moeilijke vraagstukken. Maarten den Bakker was samen met Marco Serpellini ontsnapt. De twee bouwden een voorsprong op van twee minuten, genoeg om Gontsjar uit de leiderstrui te rij den. Omdat de Italiaan was ge start met veertien seconden voordeel op Den Bakker, was de uitkomst een abc'tje: Serpel lini de eindzege, Den Bakker de ritwinst. Juist op het moment dat de wedstrijd in -die plooi leek te vallen, ontsnapte op de Eyser- bosweg onder initiatief van Jo han Museeuw een groep waar van behalve de Belg ook Fabri- zio Guidi, Peter van Petegem en Den Bakkers ploeggenoten Michael Boogerd en Erik Dek ker deel uitmaakten. Laatstge noemde stond het hoogst in het klassement en was dus de voornaamste belager van Gont sjar, die de slag had gemist. Den Bakker kreeg, tot onbe grip en woede van Serpellini, van De Rooy het consigne zijn benen stil te houden waardoor de voorsprong zou slinken en Dekker voor de eindzege zou kunnen gaan. „Het was een heel gereken", zei de Rooy na afloop, „maar we zijn nooit de tel kwijtge raakt. Het enige probleem was dat ik niet wist hoe kort het pe loton met Gontsjar achter de vluchters zat. Die informatie kwam heel gebrekkig door op de radio en dat maakte het moeilijk de situatie in te schat ten. Beter dan dit kon het niet." Wat zijn ploeg dwars zat, was een combine van Vini Caldiro- la, de ploeg van Gontsjar, met Telekom. Gontsjar, eerder deze week winnaar van de tijdrit, was al na 120 kilometer de meeste van zijn ploeggenoten kwijt geraakt. Hij zag tevreden toe hoe Telekom zich voor hem inspande terwijl de Duitse ploeg daar geen sportief belang bij had. Jan Ullrich kon de wedstrijd niet winnen zolang hij in het gezelschap van Gont sjar reed. Het door Boogerd en Dekker opgebouwde vëïschil was door de Üüïlkë iriéjïarinin- gen aan de streep terug gelo pen tot 39 seconden. Daardoor kwam Dekker zeven seconden te kort om zijn succes van twee jaar geleden te herhalen. „Ik heb enkele goede vrien- conden klokten de Am nen de vijfde tijd ooit. Di ten moesten het steller zilver en een Europees iiwar (37.73), terwijl Nigeri; brons opeiste in een Affi record (37.91). De uitzinnige vreugde |clut mannen stond in schril kon trast tot de Amerikaanse mig wen. Zij zagen de hegeijgee: (goud '93, '95, '97) door jgegi te wissels doorbroken Jkilo een vierde plaats viel^om zelfs buiten de prijzeneen kwartet van de Bahamas mei de voor een daverende viveq sing. De ploeg won en samei met 41.92 seconden de sihoo tijd van het jaar en de draj op de eeuwige rai^aan Frankrijk won zilver, jajniet brons. is hi Bij de vrouwen 4x400 |bet< verrasten de Russen hetvoo riete Amerika en titelveigun ger Duitsland. 'mer (sen pee pra] den bij Telekom", verkjWS. Gontsjar de hand- en |mei diensten van de DuPe(* „Toch waren er ook al20.1 ploegen die hebben geh^erVl Daardoor heb ik het geretF"" Rooy: Ik vind het vreeme Telekom heeft gedaan. Zi" nen niks tegen ons hebb^e s denk dat Rudy A~T (ploegleider) zijn renner^ nog wel over zal ondeZui< den." tev Met de ritwinst van Dei ker, die was weg gespr< bij Serpelini, hoefde de 'bankploeg niet alles uit h.P^ 'te geven. „Een prachtige winning", zei Den BaJck afloop. „Ik ben hier he mee. Ik ben ziek uit de To komen en heb de weken in een dip gezeten ben ik nu uit." Winnaar Coulthard wil meer zijn dan Hakkinen 's secondant Olympisch ticket voor kanoster Bulk kantje booi MILAAN ANP FRANCORCHAMPS ANDRÉ HOOGEBOOM Zelden is een feestje na een Grand Prix-overwinning zo in getogen gevierd als gisteren in Francorchamps. Winnaar Da vid Coulthard en nummer twee Mika Hakkinen namen niet eens de moeite om na weer een dubbele McLaren-zege de champagne te ontkurken. Heinz Harald Frentzen, de nummer drie, stond er zelfs enigszins beteuterd bij. Hij wil de wel dansen, maar had geen partner. Het heeft er alle schijn van dat David Coulthard geen ge noegen neemt met de rol van Hakkinens secondant. De Schot wil meer, heeft ook ambities om wereldkampioen te worden. Is het niet dit jaar, dan in ieder geval het volgende. Dat ver klaarde de zure gezichten bij de winnaars. Op de vraag of ze niet wat openhartiger konden zijn over hun vermeende onderlin ge rivaliteit, antwoordde Coul thard, dat er gewoon niets aan de hand is. „En als dat wel zo is, dan gaat dat jullie niets aan. Dan zullen we eerst in eigen kring de problemen oplossen." Misschien is er ook niets aan de hand en is alles koek en ei bij McLaren. Tenslotte tekenden beide rijders een jaar bij. Waar schijnlijk was het gewoon spor tieve frustratie bij Mika Hakkin en, die uiteindelijk gisteren vier punten moest laten liggen in de nek-aan-nekrace met Ferrari- coureur Eddie Irvine. De Fin stond op pole, zijn tiende (van de twaalf races) dit seizQen, ver prutste zijn start en had wel licht wat meer medewerking van teamgenoot Coulthard ver wacht. Maar Coulthard ging voor zijn eigen kansen en dat leidde bijna tot een herhaling van Oostenrijk, toen de Schot zijn teamgenoot van de baan reed. Hakkinen erkende overi gens dat hij een slechte start had, zijn voet schoot van de koppeling, even voor de lichten uitgingen. De spectaculaire crashes hadden eerder dit weekeinde Kanovaarster Nicole Bulk had de spanning op gevoerd. Het liefst was ze in Milaan via de 500- meterfinale naar Sydney gepeddeld, maar toen dat mislukte greep ze op de slotdag van de we reldtitelstrijd haar laatste kans. Door in de troostfinale als vijfde te eindigen, maakt ze vol gend jaar deel uit van de olympische ploeg. „Naar Sydney ga ik niet voor een vijftiende plaats. Ik hoor thuis in de finale." In de strijd om de 'ereplaatsen' moest Bulk met miniem verschil capituleren voor de Ame rikaan Kathy Colin en de Britse Tricia Davey. Ook de Zweedse Ingela Ericsson finishte net voor haar. Vorig jaar eindigde Bulk zowel op de 500 als de 1000 meter op de zesde plaats in de A-finale. Op de eerste finaledag werd Bi de 1000 meter zevende. Bulks kwalificatie was letterlijk kantje NOCNSF had een plaats bij de beste vijfti eis gesteld, de Internationale Kano Fed (ICF) garandeert echter landen van buite ropa een startplaats waardoor een hogere sering meer zekerheid bood. Doordat drie vaarsters uit andere contini toch al voor haar eindigden, was de veerl plek voldoende. Nederland is dan voor het eerst in acl vertegenwoordigd bij het olympisch kan nooi op vlakwater. De NKB beschikt ooi olympische kandidaten voor de slalom. D gen over twee weken in Seu d'Urgell de ol sche test af. Nederlandse springruiters komen er niet aan te pas De Ferrari-mechaniciens kijken in hun vuurvaste, vuurrode overalls naar de Grand Prix van België plaatsgevonden. Zaterdag ont snapten Jacques Villeneuve en zijn Braziliaanse teamgenoot Ricardo Zonta tijdens de kwali ficatie letterlijk aan de dood. In de befaamde en beruchte Eau Rouge, een knik in de baan, die bijna vol gas genomen kan wor den, verloren beiden zaterdag de macht over het stuur en vlo gen met een snelheid van bijna driehonderd kilometer per uur machteloos over de baan. Vorig jaar ontsnapte Villeneuve ook al op datzelfde punt. Van zijn au to restte zaterdag opnieuw niets meer dan een hoopje schroot. Bij Zonta bleef alleen de cockpit heel. De rest (neus, wielen, mo tor en achterwielophanging) was volledig verdwenen, rond gestrooid over het asfalt. Beide coureurs stapten ongedeerd uit. Hakkinen, die in 1995 in Adelai de aan de dood ontsnapte, er gerde zich vervolgens aan de luchtigheid waarmee bij BAR, het team van Villeneuve en Zonta, werd gereageerd. „Ze zijn aan de dood ontsnapt, ik vind het geen pas geven om daarom te lachen." Beide enorme crashes bewe zen overigens wel, dat de For mule 1 bijzonder veilig is ge worden, sinds het laatste dode lijke slachtoffer (Ayrton Senna, in 1994.) Vorig jaar was Spa Francor champs een spektakelstuk van de eerste orde. De crash bij de start, waarbij dertien auto's wa ren betrokken, behoort tot de klassiekers in de autosport. Toen wilde Schumacher David Coulthard nog te lijf, omdat de Schot hem zou hebben geblok keerd, waardoor hij een wiel verloor. Dit jaar bleven de emoties onderhuids. Alleen Patrick Head, de baas van onder ande ren Ralf Schumacher, spuwde gal. Over de tactiek van Ferrari: „Ze sturen nu al jaren achter el kaar één wagen de baan op om de concurrentie af te stoppen. Ik vind het verbazingwekkend dat een zichzelf respecterend coureur als Mika Salo dergelijke teamorders accepteert." Bij McLaren zijn geen tea morders, zo bleek ook gisteren weer. .Alleen al vanwege deze sportieve opvattingen", zei Head, „verdient McLaren dit jaar weer de titel." Norbert Haug, technisch directeur van McLaren erkende, dat het een FOTO REUTERS moeilijke beslissing was om geen teamorders af te vaardi gen: „We hebben besloten om de rijders hun eigen gevecht te laten leveren." Maar hoe zal het gaan bij Fer rari als Michael Schumacher over veertien dagen terugkeert? Moet de Duitser dan ook de concurrentie afstoppen als Irvi ne vooraan rijdt? Dat is on waarschijnlijk, ook al omdat Ir vine geen leider meer is in het wereldkampioenschap. Hakki nen is hem voorbijgestreefd en heeft nu één punt voorsprong. „De schade valt nog mee en ei genlijk was dit best een goed re sultaat voor mij", reageerde de Noord-Ier, die vanaf de zesde plaats vertrok, bij de start twee plekken winst maakte en ook op die vierde plaats eindigde. HICKSTEAD ANP Alexandra Ledermann en Leslie McNaught zorgden er voor dat het gisteren tijdens de Europese titelstrijd voor springruiters in Hickstead Ladies' Day werd. De Frangaise greep het goud, de Zwitserse was goed voor het brons achter haar Landgenoot Markus Fuchs. Van de Neder landers drong alleen Jos Lans- ink door tot de toptwaalf. Hij werd net als in 1997 in Mann heim achtste. Sinds de instelling van een al gemeen kampioenschap voor mannen en vrouwen in 1973 is Ledermann de eerste winnares. Anderhalve maand eerder be sloot de 30-jarige amazone uit Huest Evreux het CSIO van Hickstead aan zich voorbij te laten gaan, omdat het nummer met het meeste prijzengeld vol gens de typisch Britse traditie alleen voor mannen toeganke lijk was. „Dan maar geen voor bereiding op de EK", zei ze. „Zo erg vond ik het niet. Ik was al eens in 1994 in Hickstead. Het weer was beroerd en mijn paard Rochet M bleef stokstijf staan." De 16-jarige bruine ruin bleef dit keer op de bodem, die door de brandende zon steeds har der werd, braaf de in totaal vijf rondjes draaien. Ledermann kwam van ver: 19de na de jacht, vijfde na de landenwedstrijd. Fuchs en McNaught gingen de slotdag in als respectievelijk 14de en 15de. In de laatste ronde raakten de Fransman Michel Robert (die nog leidde na vrijdag) en de Duits-Amerikaanse amazone Meredith Michaels-Beerbaum het zicht op een plak kwijt. „De verschillen waren ongelofelijk klein", zou Lansink zeggen na zijn laatste nulronde met Car thago Z. „Een foutje minder en ik sta verdorie vierde. Het veld heeft nog nooit zo dicht bij el kaar gestaan." Ledermann komt niet zo maar uit de lucht vallen. Ze won drie jaar geleden in Atlanta olympisch brons. „Toen zei ik de avond van tevoren bij het di ner tegen mijn vriend dat ik ze ker wist het podium te halen. Nu liet ik me bij het eten in een Mexicaans restaurant weer te gen hem ontvallen dat ik de volgende dag Europees kampi oen zou zijn. Hij lachte me vier kant uit, wilde me niet geloven. Nu zal hij wel moeten. Na het brons van de Neder landers in de teamwedstrijd werd gehoopt dat een van het trio Jos Lansink, Jeroen Dub beldam en Jan Tops nog een rol zou kunnen spelen in de strijd om de medailles. Daar kwam niets van terecht. Tops (13de na twee onderdelen) zag in de eer ste omgang Montemorelos la Silla totaal ontsporen op de driesprong in het begin van het listige parcours. „De pijp was leeg. Èr zat geen kracht het beest", zei de Bral die voor het laatst op van de 9-jarige ruin z gaat terug naar zijn Mex eigenaar Romo. Die wil naar de Spelen van Sydn Dubbeldam verging h slechter. Hij wist met Sjiem wel raad met d sprong, maar vloog voor de hindernis, een vervaal hek, uit het zadel to schimmel plotseling hal) „Ik wist niet wat me kwam", aldus de ruiter u marsum. „Hij heeft noj dienst geweigerd. De sprong juist fantastisch. 1 nog nooit zo mooi ov) drievoudige hindernis men. Ik had tevoren n dacht een kansje op een] maken. Het viel me een op mijn dak." Lansink, negende aan gin van de laatste opgai speelde zijn kansen in dfi ronde. Carthago Z hapö de eerste hindernis van d sprong en de eerste dubbelsprong, die op al de bodem was neergez foutloze laatste optredei Lansink geringe troost, j er echt van versteld dal het laatst toe zoveel bers waren. Dat is eei compliment voor de p; bouwer Jon Doney. Hij mij betreft de kampioi Hickstead."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22