Leidsch Dagblad 3 halen, 2 betalen. 11 Oost-Timor in rust naar stembus Tockeysters naar Sydney pnbehagen bij roeisters Overvaller Wassenaars restaurant krijgt spijt In de rij voor millenniumsoep 'Meer geld voor onderwijs en zorg' KPN Mobiel naar beurs BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 30 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Economie Leiden en Regio Ouwerkerk geeft politie de schuld van Oosterparkrellen ider toeziend oog van chef mission Ian Loorbach van Nederlandse olympische oeg hebben de Nederland- hockeysters zich gisteren kwalificeerd voor de Olym- sche Spelen van Sydney, anje verdedigde met suc- s de Europese titel door et 2-1 te winnen van Duits- nd. De speelsters verruilden steren de ene Dom voor de ider. Het behalen van goud werd de afgelopen nacht in de Utrechtse binnenstad ge vierd. „Een heerlijk gevoel dat we ons nu al geplaatst heb ben voor Sydney", zei aan voerster Carole Thate. „Vrij dag tegen Engeland zijn we door het oog van de naald ge kropen, maar tegen Duits land hebben we bewezen de beste ploeg te zijn." Pagina 17: Europese titel be zorgt Oranje rustige aanloop naar Spelen catharines anp/gpd fj de eerste en enige me- "le van Nederland bij de lijke iiv roeien in St. Catharines 1 Verheersten gevoelens van ibehagen. Piëta van Dis- ueck en Eeke van Nes e Tonnen in de dubbeltwee tons waar minimaal op er was gerekend. „Het is j: story of my lifé', bromde n Nes. „Elke keer weer is ik aan de verkeerde it van de lijn." 30-jarige slagroeister, in Leiden woont en :rkt, herinnerde zich vijf rdere finales. In 1995 net Irene Eijs) op de fi- shlijn verslagen door iddle/McBean (Canada) lor het goud. Bij de Spelen :|n Atlanta (weer met Eijs) klopt voor goud en zilver ior Heddle/McBean en o/Zhang (China), in 1997 iddels met Van Dis- leck) voor brons afge- iefd door Gafencu/Susa- (Roemenië), in 1998 als Itgesproken favoriet voor wereldtitel geklopt door itten/Lindsay (Engeland), ilkens is de uitkomst een cv- [jsitie minder dan bere- ;nd en gehoopt Vorig jaar redden Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck op het wereldkampioen schap in Keulen de eer door met hun dubbeltwee als enige Hollandse boot in een olympische klasse een me daille te veroveren. Betekende het zilver van vorig jaar op de Ftihlinger See destijds een lichte te genvaller, de bronzen me daille van zaterdag leidde al helemaal niet tot vreugde tranen. „Zo heb ik er al een paar", schamperde slag- rpeister Van Nes. Dat ze de Duitse concurrenten niet kon weerhouden van de ze ge en dus Kathrin Boron niet van de eretitel 'beste roeister aller tijden', daar mee kon de 30-jarige Leidse vrede hebben. Ronduit te leurstellend was dat de Chi nese ploeg in de eindsprint nog het zilver wegkaapte. Van Dishoeck en Van Nes roeiden tot 1900 meter op de tweede plaats, maar hadden geen antwoord op de eindsprint van de Chine se scullsters Lin Liu en Xi- uyun Zhang. Pagina 17: Roeivloot moet aan het werk voor Sydney Blenderplaatje blijkt Van Gogh w-vennep martin hendriksma entig gulden betaalde Jakob pema er vijftien jaar geleden 0tjte^ aan een Brabantse kunst en (Ider. Sinds drie weken weet euwfema, die in Nieuw-Vennep sthandel Simus Art drijft, het onooglijke prentje een ;e Van Gogh is. Geschatte de: dik tien miljoen gul den. De tekening van Van Gogh vrolijkte lange tijd Sietsema's toilet op. „Het was net een kalender plaatje. Pas toen we het een keer uit de lijst haalden, bleek het om een originele tekening te gaan. Als een toiletbezoeker het zou hebben meegenomen, hadden we het amper ge merkt." Deze week heeft Etos een weggevertje I Voor alle bovenstaande producten geldt: je koopt er 3 en je betaalt er 2. Deze aan bieding geldt tot en met zondag 5 september 1999, of zolang de voorraad strekt. Franse bankfusie mislukt De chronische hordenloop vai Lucette Faber Cultuur en Kunst Uitmarkt: consumeren wat je lekker vindt den haag anp Een 29-jarige Rotterdammer die zaterdagochtend vroeg een ge welddadige overval pleegde op een restaurant in Wassenaar, heeft zich gisteren uit gewe tenswroeging gemeld bij de po litie in Duitsland. Door toeval kon de Duitse politie korte tijd later ook zijn handlanger arres teren: deze raakte in Frankfurt betrokken bij een aanrijding. Het duo overviel zaterdag even voor zes uur een restau rant aan de Stoeplaan in Was senaar. Een 31-jarige medewer ker van het etablissement werd meermalen met een mes gesto ken. Hij verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. De overvallers gingen er met een gering geld bedrag vandoor. De gewetensbezwaarde over valler meldde zich op het poli tiebureau in Bad Bochum. Nauwe samenwerking tussen de Nederlandse en Duitse poli tie leidde ertoe dat zijn evenou- de, eveneens uit Rotterdam af- konjstige vriend als medever dachte van de overval kon wor den ingesloten, nadat hij bij het verkeersongeval de aandacht van de politie had getrokken. De officier van justitie zal om uitlevering van het tweetal vra gen. katwijk Ruim 22.000 koppen soep werden er zaterdag gratis aan Katwijkse feestvierders uitgedeeld. De uitgifte van de millenniumsoep trok bij de najaarsfeesten van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn veel belangstelling. De koks maakten in totaal vijfduizend liter soep. Er werden twee soorten geserveerd: Picassosoep en Karei de Grote. De laatste najaarsfeesten van deze eeuw werden zaterdag door de Oran jevereniging grootst gevierd: van 's morgens vroeg tot 's avonds laat stond het dorp bol van de activiteiten. foto hielco kuipers 'Morgen hebben wij de vrijheid' Oost-Timor is vanmorgen in betrekkelijke rust naar de stembus gegaan. Om één uur plaatselijke tijd had naar schatting tachtig procent van de 450.000 stemgerechtigden zijn stem uitgebracht voor on afhankelijkheid of autono mie binnen het staatsbe stel van Indonesië. DIU THEO HAERKENS CORRESPONDENT De terreur van de afgelopen maanden weerhield de mensen er niet van de gang naar de stembus te maken, al deden zich buiten de hoofdstad Dili incidenten voor. Een stembu reau werd gesloten omdat er in de buurt werd geschoten. Daar bij raakten twee VN-medewer kers licht gewond. Nabij een ander stembureau werden ex plosieven gevonden. Drie bureaus gingen tijdelijk dicht, maar konden laten weer gewoon worden geopend. Le den van de plaatselijke staf wer den ervan beschuldigd oudere mensen te beïnvloeden in hun keuze. VN-verkiezingsexpert Bewoners van Oost-Timor wachten voor een nog gesloten stemlokaal. foto reuters darren whiteside Perelli sprak van een vreedza- hier en daar werd ontsierd door me volksraadpleging die slechts enkele kleine incidenten, die met wat praten konden worden opgelost. Ze benadrukte dat de den haag gpd PvdA-voornian Melkert wil regeerakkoord aanpassen nog niet op de voorstellen van Melkert reageren. De WD wil eerst zien welke plannen het kabinet op Prinsjesdag (21 september) presenteert, voor dat zij op 'als-als scenario's' van de PvdA ingaat. D66 vindt dat de PvdA wel erg ver vooruit denkt. „Eerst maar eens zien of de economische groei aanhoudt en of het financieringstekort naar nul gaat", verklaarde financieel woordvoerder Bak ker. Wat D66 betreft gaat het behalve om zorg en onderwijs dan ook om milieu en kinderopvang. D66 vindt ook dat de regering de meevaller van een miljard wel wat creatiever nad kunnen inzet ten. De fractie zal bij het debat over de begroting voor volgend jaar dan ook pleiten voor fiscale maatregelen om het gebruik van alternatieve energie te bevorderen en de kinderopvang aan trekkelijker te maken. Dan moet er maar wat minder naar de algemene lastenverlichting, aldus Bakker. Melkert was nog terughoudend over de plan nen van het kabinet. Hij gaf echter wel aan dat de PvdA meer wil doen voor gezinnen met school gaande kinderen en mensen met een bescheiden inkomen. Op voorhand willen PvdA en D66 niet op dit moment al meer geld uittrekken voor on derwijs en zorg omdat het kabinet daar de ko mende jaren al fors in gaat investeren. Pagina 2: Commentaar amsterdam anp Als de economische groei aanhoudt, moet er blij vend meer geld naar onderwijs en zorg, vindt de PvdA. De regering moet aangeven wat zij in de toekomst, als het financieringstekort op nul pro cent is uitgekomen, voor deze sectoren wil uit trekken, zo stelde PvdA-fractieleider Melkert dit weekeinde voor. Door de zonnige economische vooruitzichten ziet het ernaar uit dat het financieringstekort in 2001 of 2002 is weggewerkt, aldus Melkert. Het kabinet en de paarse partijen moeten er nu al over nadenken wat zij dan met eventuele mee vallers willen doen. „Dat vraagt nieuwe ambitie," verklaarde de PvdA-voorman. Hij wil het regeer akkoord aanvullen met nieuwe afspraken. De PvdA wil voor onderwijs en zorg een bepaalde norm afspreken, zodat een vast percentage van het bruto nationaal product (BNP) naar deze sec toren gaat. Voor onderwijs zou dat bijvoorbeeld zes procent kunnen zijn. Nederland behoort nu met 5,2 procent tot de achterhoede van de on derwijsuitgaven in de westerse industrielanden. „Ik zou als minister van onderwijs mijn handen dichtknijpen met zo'n aanbod zei Melkert met een knipoogje richting WD. Op Onderwijs zit WD-minister Hermans. WD-fractievoorzitter Dijkstal wilde gisteren KPN Telecom wil zijn mobiele dochter apart naar de beurs brengen. Dat maakte het con cern vanmorgen bekend. „De stormachtige groei op het ge bied van mobiel, data en inter net, speerpunten in de KPN strategie, zijn voor ons aanlei ding om te zien naar mogelijk heden om de expansie in deze sectoren te versnellen", zo licht het bedrijf de stap toe. De telecomreus kondigde on langs al aan de mobiele activi teiten in een afzonderlijk doch terbedrijf onder te brengen: KPN Mobiel. KPN zag de netto winst in het eerste halfjaar da len met ruim negen procent LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Marcy E. Davis Problemen die vanzelf weg gaan, komen ook vanzelf te rug. rfj_ WEERSVERWACHTING 21 VOOR DINSDAG 'ÏMÏ /i§j| kans dp'r r r ié regenx 10721° 11722° 11721° 10% 10% 20% SSÖfl? 50% 60% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .25 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips14 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Indonesische politie daarbij zeer behulpzaam was. „Natuurlijk gaan al mijn vrienden stemmen." Voor stu dentenactivist Francisco Fer nandez is dat geen vraag. Te vreden beziet hij bij het stem bureau in het centrum van Dili hoe de rij wachtenden razend snel groeit. „Het is een feest dag", meent Francisco. „Van daag mag het volk zelf kiezen wat er gaat gebeuren." Hij is er van overtuigd dat het referert- dum eerlijk en in alle vrijheid verloopt. Over de uitslag maakt hij zich evenmin zorgen: „Na tuurlijk winnen we. De mensen hebben 24 jaar verzet gepleegd. Ze weten wat ze moeten kie zen." De mensen in de rij wachtten opgewekt op hun beurt. Bang om hier te zijn is ze niet, vertelt een vrouw. „Het is gewoon", vindt ze. Een oudere vrouw wordt geduldig nog eens uitge legd hoe de stemprocedure ver loopt. Een oude man schuifelt onzeker het stemlokaal binnen, begeleid door een VN-mede- werker. „Het is wel een beetje feest", vindt een vrouw. „Straks is er muziek en gaan we dan sen, tot morgen, tot we de vrij heid hebben." cent tot 8,8 miljard. Pagina 8: KPN: twintig procent meer telefoonverkeer Nog drie dagen en dan is de UIT- bijlage er weer. Voor de zomer was-ie er al drie maanden op proef. Daarna vroegen wij de lezers om hun mening en die was vrijwel unaniem: de UIT-bijlage is een aanwinst voor de krant en moet blijven. Daarom keert de de UIT-bijlage terug: nog dikker, nog completer. Voortaan elke week op donderdag. Justitie doet onderzoek naar uitlatingen Eijk GRONINGEN ANP Justitie in Groningen is een 'ori ënterend onderzoek' begonnen naar de uitspraken over homo seksuelen van de nieuwe Gro ningse bisschop Eijk. De Gro ningse ex-priester Verbeek deed vorige week een oproep aan justitie om vervolging in te stel len. Ook riep hij de homobelan genvereniging COC op een aan klacht io te dienen. Het COC wil echter eerst een gesprek met de bisschop zelf voeren. In zijn collegedictaten heeft Eijk volgens Verbeek priesters in opleiding voorgehouden dat liefde tussen twee mannen on mogelijk is. Homoseksuelen zouden volgens de moraaltheo loog en arts Eijk bij een psycho loog in behandeling moeten voor hun 'neurotische ontwik kelingsstoornis'. Een seksuele relatie tussen homo's is niet meer dan 'wederzijdse zelfbe vrediging', aldus Eijk. Officier van justitie Bronsvoort wil nog niets zeggen over het onder zoek. Ia, Ik wil een abonnement op hel Leidsch Dagblad. - (I.v.m. controle bezorging) 1 ijn abonnement: Per kwartaal Oautomatlsch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) Handtekening: i Bij machtiging tot automatische betaling Na de eerste twee weken betaal Ik |D Per maand I automatisch (L 33,70) Leidsch sll; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. naar 918 miljoen gulden. Voor een 1/5 staatslot me± jackpot cadeau^ heel 1999 verhoogde KPN ech ter zijn winstverwachting van 1,6 naar 1,7 miljard gulden. De belangrijkste oorzaak van de daling is een fors hoger bedrag aan afschrijvingen vergeleken met vorig jaar. De omzet steeg ten opzichte van vorig jaar met zeven pro- OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1