Sport Krediet Peter van Vossen oneindig luropese titel bezorgt Oranje rustige aanloop naar Spelen Roeivloot moet aan het werk voor Sydney S.NDAG 30 AUGUSTUS 1999 WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 st. catharines ANP Zeven olympische startbewij zen voor Sydney, maar slechts één medaille. Dat was de oogst van de Nederlandse ploeg op de WK roeien in het Canadese SL Catharines. Wat roeiend Nederland in de al toos draaiend wind van de Henley Rowing Course pres teerde, was niet slecht. Zelfs goed, maar zeker niet uitste kend. Breed gezien is het hui dige niveau twee, drie keer be ter dan in 1997 en 1998. Het zelfde huidige niveau betekent voor Sydney 2000 ook: deelne men en niet winnen. ,,We moeten aan het werk", klonk het gisteren uit alle honderd monden in het oranje roeik- amp, „en hard ook." Nederland zag zondag de vrouwen acht als zevende ploeg zich met de vierde stek plaatsen voor de Olympische Spelen. Eerder hadden dit de mannen van de Holland Acht II, de dubbelvier, twee lichte tweeën, de Twente Vier en de dubbeltwee open klasse reeds gepresteerd. Laatstgenoemde boot trok zaterdag de bronzen WK-medaille uit het smoezeli ge water. Zelfs dat was een te leurstelling want Piëta van Dishoeck en Eeke van Nes wa ren de vice-wereldkampioe- nen, rekenden andermaal op zilver maar vielen eveneens een trapje terug. Aan olympisch goud viel, een goed jaar voor de Spelen, door niemand te denken. De Holland Acht II roeide in de herkansing een nieuw wereld record, maar is nog lang niet sterk genoeg om in Sydney het goud van Adanta te verdedi gen. Bij tegenwind kwam de formatie kracht tekort. Nico Rienks wist gisteren nog niet of hij volgend jaar opnieuw instapt. Wel had hij de oplossing voor het verster ken van de krachtbron. „Alle roeiers op een hoop en dan zijn er ook een stel uit de dub belvier nodig." De roeier van de eeuw sprak de namen niet uit. Hij bedoelde Michiel Bart- man en Diederik Simon, beu len met gigantische ergome- terscores, die er in Atlanta ook bij waren. Bartman en Simon haalden in St. Catharines de vierde plaats in de dubbelvier, een prestatie van formaat na een seizoen dat werd gekenmerkt door gekonkel, muiterij en een ultieme wissel, In september zijn de bijeenkomsten om het olympisch seizoen te bekokst oven. Rienks (37) en zijn oude strijdmakker Niels van der Zwan (32) zullen dan beslis sen of zij de onontbeerlijke routine blijven inbrengen of het einde van hun imposante loopbaan aankondigen. De plaats in de eindstrijd en de achterstand van negen secon den op de succesvolle titelver dediger Verenigde Staten oor deelde hij vooraf als „te kans loos om er nog een extra jaar bij te doen". De vrouwen acht jubelde om de olympische kwalificatie en huilde om de gemiste me daille. „Roemenië en Verenig de Staten waren te sterk voor ons", zei slag Nelleke Penninx, „maar de Canadezen hadden we kunnen hebben." Door de baanindeling was het onmo gelijk. Canada voer op boei zes, waar de wind minder van invloed was en ook andere formaties begunstigde. De Twente Vier gaat ook harder aan de riemen trekken. Zij blijven dat geïsoleerd van de landelijke selectie in het oosten doen. In St. Cathari nes, zei Robert van der Voo- ren, hadden ze al een credo bedacht voor Sydney: „Win nen boven deelnemen." Cans op Grand Prix in Zandvoort iancorchamps Voor volgend jaar staat de Grand Prix van Bel- ië weer op de kalender, maar of die daarop blijft valt nog te be ien. Het afgelopen weekeinde moest het Formule-1-circus ac- epteren dat de renstallen geen reclame mochten maken voor ibaksmerken. De Belgische wet verbiedt dat. Dat was tegen het |ere been van Fl-baas Bernie Ecclestone. Overal in Europa mo- n de F1-auto's weer tabakswaar aanprijzen, tot in het jaar i06 de sigarettenreclame in de EU wordt verboden. In België tag dat al niet meer. Ecclestone heeft nu gedreigd Spa te boy- itten als er volgend jaar weer niet met sigarettenmerken mag 'orden gepronkt. Als de GP van België niet doorgaat, bestaat er :n kleine kans dat Zandvoort weer in beeld komt. [ubileumpartij voor Siemerink iw york Jan Siemerink speelt morgen een jubileumpartij tij- ns het US Open. De Rijnsburger ontmoet in de eerste ronde lalifier Lars Burgsmüller. Het is de 50ste partij van Siemerink het profcircuit tegen een Duitser. Van de 49 voorafgaande ijen won Siemerink er 34. Sjeng Schalken speelt in de eerste inde tegen Lorenzo Manta, een gevaarlijke opponent uit het Jwalificatietoernooi. De Zwitser drong op Wimbledon als quali- JUUer door tot de vierde ronde. Peter Wessels speelt in de eerste onde tegen de Argentijn Mariano Zabaleta. De Nederlander llaatste zich via het kwalificatietoernooi. Als laatste versloeg hij Ie Belg Christoph Rochus: 1-6, 7-6 (4), 7-6. ohnson: meeste gouden WK-medailles 'illa Michael Johnson heeft sinds gisteren een recordaantal nden medailles van wereldkampioenschappen atletiek in den. De 31-jarige Johnson werd met het Amerikaanse team Sevilla eerste tijdens de 4x400 meter estafette in 2.56,45. ihnson won in Spanje ook de 400 meter, in een wereldrecord 43,18. In totaal bezit hij negenmaal WK-goud, vier keer op 400 meter, twee keer op de 200 meter en drie keer op de es- :ette. Johnson streefde Carl Lewis voorbij, die acht gouden lakken verzamelde Bliksemacties Feyenoorder zorgen voor 3-1 zege op Heerenveen Tydney' inspireert hockeysters «Chalifman wereldkampioen schaken u jffts vegas De Rus Alexander Khalifman is de nieuwe wereld- ampioen schaken. Hij versloeg in de finale de Armeniër Vladi- jiir Akopian. Khalifman behaalde in zes partijen 3,5 punt. De 3-jarige grootmeester uit Sint Petersburg is de opvolger van jn landgenoot Anatoli Karpov, die wegens een geschil met de ereldschaakbond FIDE niet op het toernooi verscheen. Dat et evenement in Las Vegas ondanks de duur van liefst vier we en ernstig was gedevalueerd, bleek wel uit de rankings van de vee finalisten. Akopian staat 36e op de wereldranglijst, Khalif- ïan pas 45e. FIDE-voorzitter Kirsan Iljoemzjinov deed tijdens "e prijsuitreiking een oproep aan Khalifman om volgend jaar >ch alsjeblieft op het eerstvolgend WK-toemooi te verschijnen. leer een vacante titel is voor de FIDE niet gewenst. ipnieuw wereldrecord Heyns TY'ee \vi 'dney Penny Heyns rijgt in het olympische zwembad van U ydney de wereldrecords aan elkaar. De Zuid-Afrikaanse zwem- f ter noteerde zaterdag tijdens de Pan Pacific Games een nieuwe liondiale toptijd op de 50 meter schoolslag. Heyns kwam uit op 0,83 seconden. Daarmee was ze iets sneller dan in augustus brig jaar, toen ze de afstand zwom in 30,95 seconden. Eerder ji de week had Heyns op drie andere afstanden al wereldre- prds bijgesteld. tonVndré Ooijer vier maanden buitenspel idhoven André Ooijer is vier maanden uitgeschakeld. De rdediger van PSV brak zaterdagavond vlak voor rust tegen zijn linkerenkel na een tackle van Dennis Krijgsman. o^«3oijer werd nog zaterdagavond in het ziekenhuis van Geldrop £o^opereerd. Het gewricht zit nu vast met platen en schroeven. SBü^iloijer maakte deel uit van de selectie van het Nederlands elftal '^at zaterdag tegen België speelt. In Ooijer raakt coach Gerets ijn tweede rechtsback kwijt. Vah der Weerden staat al enige UÏVlf.eken op non-actief door een knieblessure en is voorlopig nog ^**.et inzetbaar. Zaterdagavond verhuisde Faber van het centrum lar de vleugel en nam Nikiforov zijn plaats in. Gerets speelt nu iet de gedachte om Van Bommel (en niet Vogel) rechtsback te °P," kaken en Khokhlov op het middenveld te laten spelen, aal 1 Peter van Vossen blijft een fenomeen. De Zeeuw speelde gisteravond één van de meest bizarre wed strijden uit zijn carrière. Hij zweefde tussen diepe dalen en ongekende hoog tes. Maar twee sublieme momenten van Van Vos sen waren voldoende om in een saaie partij tegen Heerenveen de winst (3-1) te grijpen en Feyenoord aan kop van de eredivisie te houden. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN Leo Beenhakker voelde de vraag na afloop van Feyenoord- Heerenveen al aankomen. Hij wachtte niet af, zoals zijn ploeg bijna 90 minuten daarvoor wel had gedaan, maar ging er - om in voetbaltermen te blijven - meteen overheen. Verslaggever: „Leo, Van Vos sen die..." Beenhakker, met stemverhef fing: „Er bestaat zoiets als het fenomeen momentenvoetbal ler." Verslaggever: „Maar..." Beenhakker, nog luider: „Mo mentenvoetballers zijn heel veel waard voor een ploeg." Peter van Vossen is zo'n spe ler. Eentje die je lang niet ziet in een wedstrijd. Beenhakker, nog steeds luid: „Heel vaak is dat een probleem voor een trainer. Maar zolang het niet ten koste gaat van de ploeg, kan ik ermee leven. Van Vossen had een wereldactie bij de eerste goal van Feyenoord, vervolgens maakte hij op het eind een wereldgoal. Zo'n spe ler gaan we dus na afloop niet met elkaar zitten afbranden." Er leek venijn boven te drij ven. Natuurlijk had Beenhakker ook gezien dat Van Vossen het legioen en zijn medespelers te gen Heerenveen bij vlagen tot wanhoop dreef. Van Vossen is een speler die verliefd is op de bal. Als het even kan houdt hij die bij elke sprint over veertig, vijftig meter zo lang mogelijk bij zich om 'm pas bij de achterlijn op de schoen van Julio Cruz of Jon DahJ Tomasson te leggen. Zoals gisteren na anderhalve minuut dus. Maar tussen die twee verlief de momenten in, zat een hele boel ruzie en gekift met de bal. Bijna vijf kwartier zwoegde Van Vossen langs de lijn zonder dat Peter van Vossen op weg naar de derde treffer van Feyenoord. Hij slalomt langs Johan Hansma van Heerenveen en passeert ook doelman Vonk. hij iets bereikte. Opvallend was dat in die periode de bijna volle Kuip (39.000) geen onvertogen woord liet horen. Het publiek zuchtte, zuchtte steeds dieper, maar wilde de man die al op zijn eerste werkdag in de armen werd gesloten, kennelijk niet kwetsen. Leo Beenhakker heeft dit sei zoen elke wedstrijd al zijn wis selspelers gebruikt. Gisteravond had hij er na een uur al weer twee (Tomasson en De Visser) naar de kant gehaald, maar de derde vervanging bleef uit. Pe ter van Vossen bleef staan. Beenhakker: „Noem het intuï- Het vertrouwen werd in de slotminuten uitbetaald. Van Vossen kreeg net over de mid denlijn de bal, ging op avon tuur, ging één Heerenveen-spe ler voorbij, worstelde zich langs nummer twee en drie en had toen zoveel snelheid dat hij in een keer voor doelman Hans Vonk stond. Zijn formidabele sprint eindigde met bal en al in het net: 3-1. „Een wereldgoal," herhaalde Beenhakker nog maar eens. Van Vossens doelpunt, nog net meegepikt door de voor het laatste fluitsignaal uit de Kuip verdwenen bondscoach Frank Rijkaard, bepaalde meteen de eindstand. Het verschil tussen Feyenoord en Heerenveen was niet zo groot als de 3-1 doet vermoeden. De Friezen speel den onbevangen, durfden naar hartelust te combineren en stonden vooral in de eerste helft verbaasd van de chaos bij de regerend kampioen. Tien minuten na rust hielp Van Vossen de Friezen bijna aan de gelijkmaker toen hij de bal (weer) bij Heerenveen inle verde en Jesper Hakansson al leen op Jurek Dudek kon af gaan. Met kunst en vliegwerk voorkwam de Pool een tegen treffer. Des te wranger was het voor Heerenveen dat Hans Vonk daarna aan de andere kant zijn ploeg de nek omdraai de. De Zuid-Afrikaanse interna tional schoof de bal in de voe ten van Bonaventure Kalou die van 40 meter in het lege doel mikte: 2-0. Mika Nurmela bracht de Frie se formatie nog even terug in de race (2-1), maar omdat in die fase Kees van Wonderen en Jean-Paul van Gastel al weer te rug in de ploeg waren, had Feyenoord tot het einde de touwtjes stevig in handen. Van Wonderen bracht als li bero na rust de organisatie te rug in het elftal en Van Gastel speelde het laatste half uur als centrale middenvelder. De Joegoslaaf Radoslav Samardzic bleef langs de kant. Beenhakker had hem wel bij de wisselspelers ingedeeld, maar vond het niet nodig om hem te gen zijn oude ploeg (zonder dat er clausules in zijn contract wa ren opgenomen) in het veld te brengen. Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Kon terman, Paauwe en Rzasa; Bosvelt, To masson (64. Van Gastel) en De Visser (46. Van Wonderen); Kalou, Cruz en Van Vossen. Heerenveen: Vonk; Vencma, Klompe (90. Jespen), Hansma en Gerard de Nooijer; Jensen (70. Ebiede), Ra- domski en Hakansson; Lurling, Hui- zingh en Pahlplatz (56. Nurmela). it Nederlands hockeyelftal zich opnieuw de beste van Europa noemen. Tot Duitse machtsgreep kwam t gisteren in Keulen niet. De [ugde na de 1-2 overwinning niet alleen de Europese ti- Het goud verzekerde de van bondscoach Tom van lek ook van deelname aan de ipische Spelen in Sydney. ploeg van bondscoach van 't Hek kan zich nu in rust voorbereiden op het ipische toernooi, volgend in Australië. „En dat was ischien de grootste drijfveer toernooi," verklaarde de rman van Oranje. „We kun- h nu onze eigen programma [rerken zonder dat er enige (ik bij is. Engeland en Duits- d zullen zich straks in het jalificatietoernooi zeker ook latsen, maar moeten toch [st acht maanden wachten riet uprdat ze daar zeker van zijn." euketn Van 't Hek weet waarover praat. Vier jaar terug, kort na i aanstelling als bondscoach, taalde hij op het EK in Am- Iveen zijn eerste succes. Die opese titel gaf in tegenstel- tot nu geen recht op een ipisch toegangsbewijs, ije was veroordeeld tot het lificatietoemooi. In Kaap- |d werd ternauwernood deel- tne voor Atlanta afgedwon- n vier jaar is echter een hoop anderd. De kracht van Ne land is toegenomen en de initieve aansluiting met Impisch- en wereldkampioen stralië lijkt nabij. „We zijn ioluut niet bang meer voor zei de bondscoach giste- i. „Ik zeg niet dat we straks mpisch kampioen worden, ar we hebben wel een ploeg het kan worden." 'olgens hem heeft Nederland in Keulen laten zien. Niet De Nederlandse vrouwenploeg viert het behalen van de Europese titel en de kwalifikatie voor 'Sydney'. vrijdag in de halve finale tegen Engeland, maar zeker gisteren in de eindstrijd tegen het gast land Duitsland. „Het was vrij dag een moeilijke wedstrijd. Er heerste veel opluchting dat we in de finale stonden, maar er was ook veel teleurstelling dat we slecht gespeeld hadden. We hebben gelukkig tegen Duits land laten zien dat we goed 'kunnen hockeyen." Het begon echter niet goed voor de favorieten. Duitsland nam een 1-0 voorsprong (straf- bal Britta Becker). Oranje over leefde een moeilijke fase en zet te de achterstand uiteindelijk om in een 2-1 zege. Dillianne van den Boogaard, met haar elfde treffer topscorer van het toernooi, zorgde uit de vijfde strafcomer voor de gelijkmaker (1-1). Mijntje Donners scoorde de winnende een kwartier voor tijd. Na een combinatie met Su zan van der Wielen haalde ze schitterend uit. „Ik kreeg net genoeg tijd om de bal goed te raken", beschreef de match winner haar wereldgoal. .Alleen Mijntje maakt zulke ballen uit die positie", zei Van der Wielen vol bewondering. Voor de aanstaande record houdster was het haar derde EK-toernooi. „Maar dit was het mooiste", meende de speelster van HGC. „Vooral om het toetje dat er te verdienen was. In Am stelveen werden we kampioen op basis van de vorm van de dag. Nu staat er een ander elftal dat veel meer inhoud heeft. We gaan nu naar de Olympische Spelen voor goud, niet meer voor brons." Het vertrouwen in eigen prestaties is een belangrijk deel van het succes geworden. „Als je op de laatste toernooien tel kens als beste Europese ploeg eindigt moet je dat ook heb ben", vindt Van 't Hek. „Stap voor stap worden de speelsters zelfbewuster. Ook de strafcor- ner loopt steeds beter. De kracht van deze ploeg is boven dien dat we nu kunnen door wisselen. Ons team bestaat uit meer dan elf speelsters. Ze heb ben in Keulen het vertrouwen volledig waargemaakt." Maar is dit Oranje nu ook klaar voor Sydney? Van 't Hek: „Er zijn nog twaalf maanden te gaan. Daarin kan veel gebeu ren. Vaststaat dat wij jongere speelsters in de ploeg hebben die voor evenwicht zorgen. Er is een grote kameraadschap in de groep. Ze zien elkaar niet als concurrenten. Ze stonden te juichen toen Myma Veenstra terugkeerde. Ze waren blij dat er een vijfde verdedigster bij was. Dat maakt ons sterker, zag je ze denken." Nu Nederland het kwalifica tietoernooi in maart aan zich voorbij kan laten gaan hoopt Van 't Hek begin volgend jaar in alle rust enkele oefenwedstrij den te kunnen afwerken. Hij denkt aan een trainingskamp in Zuid-Afrika en wedstrijden te gen Duitsland en Engeland. Het laatste acht hij van groot belang voor de verdere ontwikkeling van het Europese hockey. „We moeten met die landen een pact sluiten", vindt hij. „Als ik de drie teams vergelijk met vier jaar geleden dan zijn ze er op vooruitgegaan. Dat moeten we verder doorzetten. We zijn wel iswaar ook eikaars concurren ten, maar hebben elkaar ook hard nodig willen we het Au stralië moeilijk maken." Voorlopig denkt Van 't Hek niet dat zijn selectie veel wijzi gingen zal ondergaan. „Ieder een heeft voldaan. Reden tot veranderingen zijn er niet. Be langrijk is dat we de fitheid in de gaten blijven houden. Het blijft bij Nederlandse sporters een heikel punt. Ze trainen hard, maar rondjes lopen doen ze niet graag. Veel wedstrijden in een korte periode blijft een zware opgave."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17