Plan voor verlenging Bachlaan Geen extra verhuispremie voor bewoners Zwetkade leldpunt agressie eeft het niet druk Gouden Gaffel voor Groote Juffer Regio Waarschuwingsborden open brug Verjaardagsfeestje kinderopvang ANDAG 30 AUGUSTUS 1999 chef erna straatsma, 071-5356437.plv.-chef judy nihof, 071-5356416 Gemeente vindt vergoeding Willibrord voldoende afke van der toolen De bewoners van de Zwetkade in Zoeterwoude-Dorp krijgen van de gemeente geen tege moetkoming in hun verhuis kosten. De huurders moeten gedwongen verhuizen, omdat woningbouwvereniging Willi brord hun huizen binnen twee jaar gaat slopen. Ze krijgen ove rigens wel een verhuiskosten vergoeding van de woning bouwvereniging zelf. Willibrord betaalt de bewo ners van negentien huizen aan de Zwetkade 7.500 gulden aan verhuis- en inrichtingskosten. Daarnaast wordt geld dat zij zelf in hun huis hebben ge stopt, bijvoorbeeld voor nieuwe keukens en badkamers, deels vergoed. Burgemeester en wet houders vinden dat genoeg. Zij baseren zich daarbij op een re cente uitspraak van de kanton rechter. De bewoners hebben bij de gemeente ook de hogere woon lasten die ze krijgen aangekaart. Burgemeester en wethouders vinden die zorg onnodig. In de eerste plaats kan er bij een ho gere huur ook meer huursubsi die worden aangevraagd. Daar naast gaat het gemeentebestuur ervan uit, dat Willibrord bij de toewijzing van de nieuwe wo ningen rekening houdt met het inkomen van de huurders. De bewoners van de Zwetka de moeten verhuizen omdat hun huizen volgens de woning bouwvereniging niet meer vol doen aan de eisen van deze tijd. De huizen, die bijna vijftig jaar oud zijn, gaan in 2001 onder de sloophamer om plaats te ma ken voor een appartementen complex. De huidige woningen zijn vrij klein en vertonen veel mankementen. De huurders krijgen van Willibrord voorrang bij het zoeken naar nieuwe woonruimte in nieuwbouw aan de Schenkelhof en de Zwanen- bloemlaan. Als de nieuwe hui zen aan de Zwetkade klaar zijn kunnen ze eventueel terugke ren naar hun oude stek. De bewonerscommissie van de Zwetkade wil niet reageren op de afwijzing van de gemeen te. In juni liet de commissie we ten het niet eens te zijn met de hoogte van de uitkering van Willibrord. De bewoners vinden 15.000 gulden een redelijk be drag als tegemoetkoming in de kosten van hun verhuizing. De raadscommissie voor volkshuisvesting praat van avond over de beslissing van B en W. afke van der toolen Verkeersborden die de automo bilist waarschuwen, dat verder op een brug openstaat. De pro vincie Zuid-Holland gaat dit idee van de gemeente Leider dorp verder uitwerken. De ge dachte erachter is, dat het ver keer dankzij zulke borden op tijd een andere route kan kie zen. De afslag Leiderdorp/Hoogmade en de rotonde N445/N446 komen vol gens de gemeente in aanmer king voor zo'n bord. Burgemeester Zonnevylle en wethouder Molkenboer hebben vrijdag met gedeputeerde Houtman van de provincie overleg gevoerd over de ver keersproblematiek in en rond Leiderdorp. Daar kwam verder uit, dat de provincie zich ont fermt over de uitwerking van het plan voor een centraal meldpunt voor wegwerkzaam heden. Dat plan was ontstaan naar aanleiding van de Leider dorpse verkeerschaos in het be gin van de zomer. Ook heeft Houtman beloofd nog eens te kijken hoe moet worden omgegaan met het opengaan van de Stierenbrug in de spitsuren. Leiderdorp wil dat niet alleen de pleziervaart, maar ook de beroepsvaart in de spits moet wachten op het au toverkeer in plaats van anders om. De provincie gaat hierover binnenkortmet schippersver eniging Schuttevaer en de ANWB overleg voeren. een vakantie voor ambtenaren ierdorp Een kleine twintig Leiderdorpse ambtenaren mo- n, net als burgemeester en wethouders, geen vakantie opne- ?n tussen 28 december en 6 januari. Het gaat vooral om de ■^gere ambtenarij: de afdelingshoofden en de gemeentesecre- Ks. Op l.en 2 januari moeten de betrokken ambtenaren zich .Mschikbaar houden. „Het wordt steeds duidelijker dat we ons |k moeten voorbereiden op openbare ordeproblemen", zo btiveren burgemeester en wethouders hun besluit. Naast de ^litie en de brandweer heeft de gemeente in de rampenbestrij- pig een welomschreven taak: alarmering, voorlichting, op ing, verzorging, en het registreren van slachtoffers. ejaarde opgelicht in Voorschoten orschotenEen 84-jarige bewoonster van het Schubert- intsoen is opgelicht door iemand die zich uitgaf als medewer- van de politie. De bewoonster kon zich niet meer herinne- waarvoor de agent in burger nu eigenlijk kwam, maar miste :n hij weer vertrol&en was haar portemonnee. Ze deed zater- g aangifte van de oplichting. rh of uto tegen bromfietser Leiderdorp D )srdqrp Een 18-jarige Leiderdorper raakte zaterdagavond ïetivond bij een aanrijding op de Hella Haassestraat in zijn lonplaats. Hij reed op zijn bromfiets een 44-jarige Leider- rpse automobiliste aan. De automobiliste ging rechtsaf met ar auto. De bromfietser kwam van links. Hij werd met een ge- jken enkel naar het LUMC overgebracht. op ultuur snuiven in Zoeterwoude va -terwoudeZoeterwoudse verenigingen treden zaterdag 4 itember op en geven demonstraties tijdens de eerste Zoeter- iudse culturele dag, die duurt van 10.00 tot 17.00 uur. In en de Dorpskerk wisselen sport- en muziekverenigingen elkaar In het gemeentehuis en op diverse andere lokaties zijn ten- w0 instellingen te zien. De dag eindigt met een slotfeest bij Uto- en i, waar de band The Dreamers nummers speelt uit de jaren '70, '80 en '90. De culturele dag wordt georganiseerd door gemeente en moet een tweejaarlijkse traditie worden. ügi no1 tgeest erna straatsmaover veel voorkomende vormen van agressie. Ze hoorden van ltru jelangstelling voor het be- hun kinderenTegelmatig verha- ro dit jaar opgerichte Meld- len over vrienden of vriendin- Zinloze Agressie Jongeren nen die klappen kregen. „Brug- egstgeest is gering. Zo af en piepers die bijvoorbeeld langs 8es ;omt er een telefoontje bin- een groepje meiden lopen en van slachtoffers die hun dan ineens tegen de muur wor- wil luchten. Maar geen van den gedrukt. Sommigen vinden slachtoffers wil verder in ac- dat misschien geinig, maar ik komen tegen 'agressieve niet. Of een jongen die heel ;eren'. En dat maakt het re- hard moest lopen omdat hij .^ale meldpunt vleugellam. geen sigaretten bij zich had en rei*let enige dat nu gebeurt is iemand achter hem aankwam." mensen bellen", zegt M. De bedoeling was om vja het een van de initiatiefne- meldpunt te inventariseren uit Oegstgeest. „En het waar en wanneer dit soort niet als een trein. We agressie veel voorkomt. Met de iten voor kleine dingen een verzamelde gegevens wilde Jens vangnet te zijn, maar het de politie benaderen met het dat nu gebeurt is dat verzoek om maatregelen. In de sen bellen met hun ver- praktijk blijkt dit echter een Als wij dan voorstellen om moeilijke zaak. Toch geeft de iets meer mee te doen zeg- Oegstgeestse de hoop niet op. ze 'nee'. Ze vinden het ge- „We moeten binnenkort wel om anoniem hun verhaal kijken of we op deze manier rtellen. Onze teleurstelling verder moeten. Maar voorlopig at niemand iets op papier blijft die telefoonlijn gewoon .y etten over wat hen overko- bestaan." is. Dat is een struikelblok Het Meldpunt Zinloze Agres- ons." sie Jongeren verzamelt klachten it meldpunt werd begin dit uit de gehele Leidse regio en is opgericht door een aantal bereikbaar op telefoonnum- :rs dat zich zorgen maakte mer: 071-5237064. Oegstgeest en kunst hebben geen goed huwelijk. Na de oeverloze discussie over Doorgaande Beweging ging het de afgelopen maanden over Vrouw in Verzet van Jan Wolkers. Ook daar zat de politiek mee in de maag. Dat wil zeggen: wethouder Gerda Kempen. Na de vernieling van dit glazen beeld hield ze haar mond opvallend lang dicht. Warmondse honden mogen binnenkort nergens meer los lopen. En hun uitwerpselen dienen voortaan te verdwijnen in speciale poepbakken. Gerda Kempen is geen vrouw in verzet meer. Heeft ze een half jaar over gedaan, maar nu is de Oegstgeestse CDA-wethouder om. Vrouw in Verzet II, de replica van het kapotgeslagen beeld van Jan Wolkers, krijgt een plek in de tuin van het gemeentehuis, de voormali ge Jelgersmakliniek. 't Was niet bepaald een overgave uit overtuiging. Kempen vond het maar niks, die glazen vlam in 'haar' gazonnetje. De raad vond het wél een goed idee, en ja, daar zit je dan. Je poot stijfhou- den is dan niet zo simpel, maar toe geven staat ook zo lullig. De oplossing van Kempen mag met recht origineel worden genoemd. De kunstenaar mag het zeggen, zo luidde haar krachtig besluit. Waar mee ze zorgde voor een novum in bestuurlijk Nederland. Ga maar na. Ineens geen nachtbra kende discussies meer over de resty ling van winkelcentrum Lange Voort. We vragen 't gewoon de pro jectontwikkelaar. Fietsers wel of geen voorrang op alle kruispunten? Gazelle en Batavus mogen het zeggen. En nooit meer een eindeloos heen- en-weer over de aanpak van hang jongeren. Laten we simpelweg over aan de omwonenden. Nooit meer keuzes maken. Wie had In de Voorschotense politiek gaan steeds meer stemmen op om de Leidseweg via de Bachlaan door te trekken naar de nog te bouwen wijk in het Burgemeester van der Hoevenpark. Dat zou betekenen dat er een verbindings weg komt tussen de wijken Adegeest en Nassauwijk. voorschoten witold kepinsky W. Leeuwenburgh, de verkeers- specialist van de WD, denkt dat het doortrekken van de Bachlaan voor de Nassauwijk voordelig is, omdat die wijk dan minder verkeer krijgt. H. Smits van D66 gaat nog verder: zijn partij wil een ringweg van de Veurseweg uit de richting Leid- schendam, via Boschgeest en Adegeest tot de Bachlaan. Dat verminders volgens D66 de druk op Veurseweg en Leidse weg. Andere raadsleden twijfelen nog of zijn tegen. S. Harlaar van Groenlinks is voor het verwer ken van het verkeer via de be staande hoofdwegen. Dat be pleiten ook de verkeersdeskun- digen, aldus Harlaar. Een ring weg vindt hij 'veel te duur'. PvdA en CDA willen nog niet beginnen aan een nieuwe uit valsweg naar de Bachlaan. De partijen willen eerst afwachten hoe het gaat met het verkeer. PvdA-fractievoorzitter W. Cara- bain is voorlopig tegen aanleg van een ringweg. „We hébben twee rijwegen langs Voorscho ten, de A44 en de A4. Het pro bleem ligt vooral in de spits." Ook het CDA vindt het door trekken van de Bachlaan nog niet nodig. „De toename van het verkeer valt wel mee. Sinds de verbreding van de A4 zijn er minder files. Wel kan over vijf tien jaar worden gekeken of er een weg langs het spoor kan worden aangelegd, als het ver keer in Voorschoten is toegeno men." Een nieuwe weg trekt ook weer nieuw verkeer aan, al dus CDA'er Zoetemelk. Schippers in de weer tijdens de wedstrijd om de Gouden Gaffel. zoeterwoude 't Was zaterdag feest bij de Stichting Kinderopvang Zoeterwoude. Tachtig a negentig kinderen vierden 's middags het 10- jarig bestaan van de SKZ (voorheen 't Waterhoentje). Er waren clowns, er was een draaiorgel, en wie zoete trek kreeg kon meedoen aan het spekkieshappen. Groot succes was de playbackshow die de leidsters opvoerden voor de kinderen en hun ouders. De SKZ verzorgt de opvang van 125 kinderen. Er is een baby-, een dreumes- en een peutergroep, en daarnaast is er buitenschoolse opvang voor leerlin gen van de basisschool. foto mark lamers Weiyen donateurs lukt niet ooit gedacht dat besturen zo simpel kon zijn. Honden Warmond glijdt weer eens uit over de hondenpoep. Het hondenbeleid van het gemeentebestuur zigzagt al jaren van de ene drol naar de ander, om na verloop van tijd in een enor me hoop tot stilstand te komen. Ook nu weer. Ondertussen ziet Koudenhoom steeds bruiner en is de absurde situ atie ontstaan dat hazen en konijnen denken dat de Dorpsstraat het stil- tegebied is. Daar is inderdaad geen hond te zien. Hun eigenlijke do mein is een groot kerkhof voor al hun vriendjes, neefjes en nichtjes. Warmond houdt van zijn honden. Het dorp gunt zijn viervoeters een verzetje, desnoods ten koste van Stampertje en zijn maatjes. Zij zijn de Kosovaren van de parel aan de Leede. De hondenregels op Koudenhoom - van maart tot oktober verboden voor honden en de rest van het jaar zijn alleen aangelijnde dieren wel kom - worden al jaren massaal over treden. In 1995 grepen burgemees ter en wethouders in, zij het als zachte heelmeesters. Ze legden zich neer bij het geren en gekak en lieten voor vele duizenden guldens een hondenuiüaatstrook op het eiland aanleggen. Nu, zo'n vier jaar later, stellen ze vast dat de honden het hele dorp bemesten en dat alleen de kostbare uitlaatstrook zo groen als gras is. Burgemeester Ineke van der Wel en haar manschappen gooien het daar om maar weer over een andere boeg. Ze heffen de hondenuiüaat strook op en installeren op vijftien plekken in het dorp poepbakken, waar de baasjes de vuiligheid van hun eigen dieren in kunnen schep pen. Voor de ren- en poepplek op Koudenhoom komt geen ander in de plaats. Alternatieve locaties zijn volgens de gemeente onmogelijk met hekken af te zetten. Bedoeld zal wel worden dat dat te duur is. Heeft de gemeente eens een goede reden om de hondenbelasting te verho gen, laat ze die kans weer lopen. Voor de konijnen en hazen lijken gouden tijden aan te breken. Ze krij gen Koudenhoom 's zomers terug en 's winters mogen de honden al leen aangelijnd op het eiland ko men. De dieren moeten alleen wel oppassen voor honden die vastzit ten aan zo'n kabel die tientallen me ters kan uitrollen. Dit type honden- riem is bij Warmondse baasjes ui terst populair. Het lijkt wel alsof ze op Koudenhoom gaan vliegeren met hun Fikkies! Maar alle gekkigheid op een stokje: er is geen enkele reden om aan te nemen dat de nieuwe hondenregels - die neerkomen op oude wijn in nieuwe zakken - wél worden nage leefd. Het succes staat of valt met de controleur die Warmond wil aan stellen en de bevoegdheden die de ze functionaris krijgt. Alleen als hij op de brug naar Koudenhoom gaat staan en honden tegenhoudt en baasjes dwingt gebruik te maken van de poepbakken, is het probleem opgelost. Op de vraag naar het ta kenpakket van de controleur ant woordde vanochtend een ambte naar iets in de trant van een 'nog niet uitgekristalliseerde zoekrich ting'. Als ik Stampertje was zou ik maar huisdier worden. afke van der toolen wim koevoet allemaal nét aan. Met wat meer geld zouden we leuke dingen kunnen doen, zoals stands met een mastenmaker en een riet werker. Maar die mensen vra gen een onkostenvergoeding en die kunnen we niet betalen." De platbodems die zaterdag en zondag aan de wedstrijden meededen, dateren van eind vorige eeuw en begin deze eeuw. Zo werd het winnende schip de Groote Juffer gebouwd in 1895. Het schip heeft zelfs nog een tijdje dienst gedaan als terrasboot van café Odessa in Leiden. De boten kunnen ge makkelijk varen in ondiepe slo ten. Daarom werden ze vroeger in het Westland gebruikt om groente en fruit naar de diverse veilingen te brengen. Zogehe ten Westlanders voeren daar af en aan. Rond de Kagerplassen zeilden toen onder andere Ka- genaars, aken en tjalken. Die boten werden gebruikt om zand, mest en bollen te vervoe ren. Het hondenbeleid van de gemeente Warmond zigzagt al jaren van de ene drol naar de andere. Nu is het idee om poep bakken te plaatsen, zoals in enkele straten in Oegstgeest (foto: Jan Wolkerslaan) ook al het geval is. foto loek zuyder- duin Twaalf historische vrachtsche pen deden dit weekeinde mee aan de zeilwedstrijden om de Gouden Gaffel op de Kagerplas sen in Warmond. In de A-cate gorie won Marcel Juffermans met zijn schip de Groote Juffer uit Warmond. In de B-categorie (de kleinere boten) sleepte schipper Simon Miedema uit Uithoorn de hoofdprijs in de wacht met zijn 'Gudsekop'. De Gouden Gaffel wordt jaar lijks georganiseerd door de Stichting Zeilvaart Warmond. Een stichting met een 'chro nisch tekort aan geld', aldus tij delijk voorzitter Aad Juffer mans. De stichting heeft 160 donateurs. Het werven van nieuwe donateurs wilde dit weekeinde niet erg lukken. „Ik geloof dat zich er twee hebben opgegeven. We kunnen best wat meer donateurs gebruiken. Het lukt wel om het elke keer foto engel lameuer weer te organiseren, maar het is

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13