Albert Heijn vervult biologische missie Economie rlsberg zint op alliantie ;en Heineken in Spanje Bellen met naam bij KPN Venezuela vraagt OPEC prijsmarge voor ruwe olie Verkoop YVC IJsselwerf moet eind oktober rond zijn Olie moet Suriname miljarden opleveren Kerstbomen zijn nog uit vorm (DAG 28 AUGUSTUS 1999 ise brouwer gaat concurrentie te lijf 13' 1°4. :opp|n uis (Mf ai midi n 15.01 °P8°j? na 18 30 10 oor 2 straat 07.30 .30-17 .026 '1-523 l! ense brouwer Carlsberg intensieve onderhande met bierproducenten in om daar een alliantie te tegen de sterke positie i^eineken. Dat heeft de di van de internationale iiten van Carlsberg, Mi- jluul, tegen de krant Jyl- Posten gezegd. I; leken is in Spanje al eige- E1 Aguila en sloot eer jaar een akkoord voor de me van Cruzcampo. De- ee hebben samen een landeel van 37 procent, rg onderhandelt nu met andere grote brouwers ije. Dat zijn Mahou, San en Damm. De grote vijf "sen samen 82 procent markt. Carlsberg is betrokken bij de overname van Cruzcampo door de Nederlandse concurrent. Het bedrijf heeft toegezegd zijn minderheidsbelang van 10,5 procent te verkopen nadat de Britse meerderheidsaandeel houder Diageo (88,2 procent) een akkoord had gesloten met Heineken. De overname wacht nog steeds op goedkeuring van de Spaanse autoriteiten. De Deense brouwer, met de merken Carlsberg en Tuborg, gaat ook in Azië de strijd aan met de concurrentie. Het be drijf heeft een contract gete kend voor de bouw van een brouwerij in Thailand. Daar mee is een investering gemoeid van 300 miljoen gulden. Het wordt een van de grootste brouwerijen in Azië. >an werkt aan schip van de toekomst 'Milieu en gezondheid wegen zwaar bij ons' Albert Heijn let niet meer op de kleintjes. Maar op wie wel? De Zaanse grootgrutter, verontrust over een afne mend marktaandeel, verandert van koers. Het wapen is niet de prijs, maar de kwaliteit - ook van het leven. Dit weekeinde mogen de klanten op bezoek bij de eko-boe- ren van het bedrijf, dat tegenwoordig vooral rust en warmte wil uitstralen „We moeten de band met onze clientèle versterken." DEN HAAG EELCO VAN DER UNPEN CPD De cover van de laatste AH's lijfblad Allerhande, spreekt boekdelen: een zwart en een wit jongetje die elkaar omar men met als onderschrift 'sa men leven, samen eten'. Benet ton aan de Zaan. Binnenin ver halen over traditioneel joods, Indiaas, vegetarisch, islami tisch, Bourgondisch en biolo- gisch-dynamisch eten. Ook is er een wervend verhaal over 'vol- legronds-groente', 'milieuvrien delijk geteeld volgens het kwali teitsprogramma van Albert Heijn'. De nieuwe topman van Albert Heijn, Ronald van Solt, verordonneerde onlangs de nieuwe AH-filosofie, samenge vat in vijf 'kernbegrippen': in novatie, inspiratie, keuze, kwa liteit en maatschappelijke be trokkenheid. Elke AH'er moet die in de oren knopen en be denken dat het bedrijf meer is dan een kruidenier. „We doen in levensmiddelen, maar zijn ook op zoek naar de 'quality of life'. We willen de klanten een positieve kijk op het leven voor houden - en doen dat met de formule 'Proef de dag"', aldus de manager in het blad Food Personality. AH doet afstand van een for mule waarmee bijna twintig jaar is gewerkt. In die periode verdubbelde het marktaandeel: van 14,5 procent in 1980 naar 28,4 procent in 1998. Maar de machine hapert. Het opgaan van Vendex Food en De Boer Unigro in Laurus blijkt succes vol. De groep, die met Konmar een sterke troef heeft in de strijd met AH, groeit dit jaar naar een marktaandeel van 24,3 procent. Ook inkooporganisatie Schui- tema, de onwillige 70-procent dochter van Ahold, doet het met Cl000 erg goed. Het gaat allemaal ten koste van 's lands grootste', want het marktaan deel van AH is teruggelopen naar 27,5 procent. En een te rugval van één procent is veel. „Ze zijn echt geschrokken", zegt een van de belangrijkste 'AH-watchers', Joop Holla, di recteur van het marktonder zoeksbureau Gfk Information Resources. Albert Heijn, zegt Holla, heeft de afgelopen jaren niet genoeg geprofiteerd van de teloorgang van de speciaalzaak en verliest vooral veel jonge klanten, aan onder meer C1000. „De keuze is nu tussen een scherper prijs beleid en meer kwaliteit. Het werd het laatste, wat niet onlo gisch is, want uit onderzoek dat we doen via 4.200 huishoudens blijkt dat de AH-klanten kwali teit verwachten van het be drijf." Biologische producten pas sen naadloos in de nieuwe aan pak. Als eerste is AH er 'vol in gestapt', met een eigen eko- huismerk, meteen gevolgd door de concurrenten. De link tus sen 'supers' en eko-producten, in eerste instantie misschien onnatuurlijk, wordt logisch wanneer men bedenkt dat eko een groeimarkt is. En dat is in een land waarin een steeds klei ner deel van het inkomen wordt uitgegeven aan voedsel (van twintig naar 15 procent), uiterst belangrijk. Iedereen die een telefoonnum mer maar niet kan onthouden krijgt hulp van KPN Telecom, die volgende week het 'naam- bellen' introduceert. In de Ver enigde Staten is het al enkele decennia mogelijk, maar nu krijgen ook de Nederlanders de mogelijkheid om bedrijven - en dus geen particulieren - te bel len door de naam op de van let ters voorziene cijfertoetsen te tikken. „Het onthouden van een woord is voor de meeste men sen veel eenvoudiger dan pin codes, bankrekeningnummers en telefoonnummers, van daar", zegt de Telecomwoord- voerder. Het gemak dient voor al de burger, meent KPN, maar natuurlijk dient het ook de be drijven. In veel advertenties ge bruiken ze een telefoonnum mer, dat niemand direct ont houdt. Met de naam van het bedrijf, een product of een dienst ligt dat anders. Overigens is het wel zo dat de service alleen mogelijk is voor nummers die nu beginnen met 0800, 0900, 0906 of 0909, en die code moet ook voorafgaan aan het in te tikken woord. Een minpuntje, mam dat wordt ge compenseerd door het feit dat je de letters - die in groepjes van 3 of 4 op elke toets zitten - direct goed krijgt. Dus als je KPN wilt bellen, toets je 576, ondanks dat op die drie toetsen nog zeven andere letters staan. Het apparaat weet wat je wilt. Alle zes miljoen huishoudens met een eigen brievenbus krij gen op 2 september een bro chure en een sticker met letters te gebruiken voor oude tele foons. Een tiental bedrijven is dan meteen al te bellen. KPN uiteraard, een uitzendbureau, een pizza-boer en ook een be grafenisondernemer. Gewoon 0800 UITVAART. Venezuela wil dat de Organisa tie van Olie-Exporterende Lan den (OPEC) een marge vaststelt waarbinnen de prijs van ruwe olie mag schommelen. Het land zal het plan morgen ter tafel brengen tijdens ministersover- leg met Mexico en Saudi-Ara- bië, twee andere grote oliepro ducenten. De drie namen in maart tij dens overleg in Wassenaar sa men met Iran en Algerije het initiatief tot productiebeper king om de sterk gedaalde prij zen op te krikken. De OPEC fi atteerde die afspraken. Sinds dien is de prijs van ruwe olie omhoog geschoten naar onge veer 20 dollar per vat (van 159 liter), het dubbele van het diep tepunt van eind vorig jaar. De Venezolaanse minister van Energie, Ali Rodriguez, is bang dat de prijzen nu te ver door schieten naar boven. „Als olie snel duurder wordt, leidt dat in de regel tot zeer negatieve en destabiliserende prijsontwikke lingen." Om dergelijke econo mische schade te voorkomen, zou er een prijsmarge moeten komen. Bij overschrijding van zo'n bandbreedte naar boven of naar beneden zou de OPEC het aanbod van olie moeten verruimen of beperken. Tot nu toe heeft de OPEC zich nooit vastgelegd op een prijspeil. Er geldt al jaren een richtprijs van 21 dollar per vat, maar die heeft nauwelijks prak tische betekenis. alleen schepen gaat repareren en geen nieuwe schepen zal bouwen. De bewindvoeders willen pas met Van der Gies- sen-de Noord in zee gaan als er een nieuwe order is geboekt. Daarmee verzekert de werf er zich van dat het schip voor een Noorse reder, waaraan nu nog wordt gewerkt, eind oktober ge reed is. De IJsselwerf heeft een schuld van 8,8 miljoen gulden aan enkele honderden leveran ciers, terwijl het bij zijn moe derconcern YVC Holding voor ongeveer 22 miljoen gulden in het krijt staat. YVC IJsselwerf in Capelle aan den IJssel moet eind oktober zijn overgenomen door 'buur man' Van der Giessen-de Noord. Zo niet, dan valt het doek voor de zieltogende nieuwbouwwerf. Dit zegt be windvoerder Oosthout. Beide bedrijven zijn sinds enige we ken in gesprek over de overna me van de werf. Van der Gies sen-de Noord eist dat YVC op haar nieuwe werf Rotterdam United Shipyards in Schiedam (het vroegere Wilton-Fijenoord) PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse regering jubelt in alle toonaarden nu een consortium van olie reuzen proefboringen gaat doen naar olie. Op korte termijn zal tot zo'n twee kilome ter uit de kust worden begonnen met seis mische boringen op een diepte van ruim twee kilometer. Als de verwachtingen waar blijken te zijn, zullen over vijf jaar minimaal 100.000 bar rels olie per dag uit de zeebodem worden gehaald. Het Suriname Deepwater Con sortium zal de komende jaren ongeveer 3,8 miljard Nederlandse guldens investe ren. Dat zich in de Surinaamse bodem en voor de kust olievoorraden bevinden is al de cennia bekend. Maar het duurde tot 1980 alvorens een regering het aandurfde om met de winning ervan te beginnen. Op merkelijk genoeg waren het de militaire leiders die kort na de staatsgreep het licht op groen zetten en de oprichting van het staatsbedrijf Staatsolie mogelijk maakten. Staatsolie is onder de bezielende leiding van directeur Eddy Jharap, onlangs naar voren geschoven voor het vice-president- schap van Suriname, uitgegroeid tot de trots van het land. Dagelijks worden ruim 10.000 barrels uit de bodem gehaald en verwerkt in de twee jaar geleden geopende raffinaderij, even buiten de hoofdstad Pa ramaribo. Ook voor de kust bevinden zich aanzienlij ke olievoorraden, zo geeft onderzoek in de jaren '60 en '70 uitgewezen. Maar de grote oliemaatschappijen toonden hiervoor geen interesse. Het succes van Staatsolie en de stijgende olieprijzen op de wereld markt hebben de oliemultinationals nu wel warm gekregen. Na maandenlange onderhandelingen besloot de regering in zee te gaan met een consortium, dat wordt geVormd door Shell, TotalFina, Bur lington Resources en de Korean National Oil Company. Als de offshore-boringen een succes wor den, is dat een geweldige stimulans voor de noodlijdende Surinaamse economie. De staatsschuld is mede door het wanbe leid van de regering-Wijdenbosch tot as tronomische hoogten gestegen, terwijl de lokale productie de ondergang nabij is en de export vrijwel stil ligt. Voor de deviezeninkomsten is de vroegere Nederlandse kolonie voor een groot deel afhankelijk van de inkomsten uit de bauxietsector. Maar de voorraden in de huidige mijnen zijn rond 2005 uitgeput en het is de vraag of multinational Büliton bereid is honderden miljoenen guldens te investeren in het ontoegankelijke westelij ke deel van Suriname, waar zich nog bauxiet bevindt. De meeste andere sectoren brengen nau welijks deviezen in de staatskas. De eens zo bloeiende rijstindustrie is de afgelopen twintig jaar als een kaartenhuis in elkaar gezakt, de groei van het toerisme blijft ver achter bij de verwachtingen. De schat aan goud die in het Surinaamse binnenland wordt gevonden, verdwijnt vrijwel volledig illegaal over de grenzen. Alleen de bananenindustrie zit in de lift. Dit jaar is de export verdubbeld, maar dat levert onvoldoende op om de economie draaiende te houden. Volgnes het contract komt tachtig procent van de netto-olieopbrengsten in de staats kas terecht. Minister Alibux gaat daarbij uit van ruim twee miljard dollar op jaarba sis, president Wijdenbosch is voorzichti ger en spreekt van ruim 200 miljoen tot ruim twee miljard gulden. Veel Surina- mers vrezen echter dat vele honderden miljoenen guldens in de zakken van politi ci en andere invloedrijke personen zullen verdwijnen. Dit is een artistieke impressie van de supersnelle tboot die vanaf het jaar 2002 de oceanen en zeeën moet teken in recordtijd. De tekening van de Techno Super Li- yraaigisteren vrijgegeven door het Japanse ministerie van port. De schepen krijgen een lengte tussen de 123 en 140 r en worden aangedreven met waterstraalmotoren. Daar- kan een snelheid van 42 knopen, ofwel ruim 77 kilometer ur, worden bereikt. Het ministerie is bezig om samen met edrijfsleven een organisatie op poten te zetten voor dit fu- ische vrachtschip. foto reuters «Bifnllcar optimistisch over Volvo in VS De eerste reacties in de VS na de lancering van de Volvo n meer dan uitbundig. „NedCar in Born gaat daarom de jetie van Volvo's voor de Amerikaanse markt verdubbe- zei NedCar-president Chris Dewulf gistermiddag. Officieel de verkoop over een week maar er zijn inmiddels al heel an deze modellen besteld. Volgens Dewulf zijn de kritie- eer lovend. Daarom zullen er vanaf november op jaarbasis 0 Amerikaanse Volvo-40's van de band rollen. Samen met ibishi maakt Volvo dit jaar 270.000 auto's. Dat zijn er 0 meer als vorig jaar. Daarmee is de maximale capaciteit ledCar (300.000 auto's per jaar) bijna bereikt. Over de toe- t van NedCar na de overname van Volvo door Ford kon of Dewulf nog niet veel kwijt. Wel toonde hij zich optimis- ^-iizineprijs gaat nog verder omlaag 'ndigRDAM. De benzineprijzen blijven dalen. Na de aankondi- dat er vandaag twee cent van de prijs afgaat, heeft markt- aar Shell gisteren aangekondigd dat de prijzen maandag met aliik l:ens een cent Per '*ter dalen. adviesprijs voor euro on- ■'"JK Ld komt maandag op 2,27 gulden per liter. Super met lood- Leid(n8er komt op 2,39 gulden en super plus ongelood op 2,33 :n. De prijs van diesel blijft 1,572 gulden per liter. ^jjentijnse Ceteco-dochter verkocht ■sen De Argentijnse dochter Ventura van het noodlijden- teco is verkocht. Nieuwe eigenaar is een Argentijnse groep ch toelegt op de verkoop van wit- en bruingoed en andere i'jioudelijke apparaten. Het handelshuis vroeg begin juli uit- an betaling aan omdat het niet meer aan zijn verplichtin- on voldoen. De bewindvoerders maakten dat gisteren be- Ook de dochters in Venezuela, Peru en Ecuador gaan in rkoop. Voor hoeveel geld Ventura is verkocht, hebben de dvoerders niet bekend gemaakt. Duidelijk is dat de Ar ose dochter minder heeft opgebracht dan de boekwaarde. ormatiesysteem blinden uitbreiden NS Railinfrabeheer zoékf partners om stations en de ving te voorzien van een informatiesysteem voor blinden :chtzienden. Een proef van een jaar met zo'n systeem op :ht CS was succesvol. Vierentwintig visueel gehandicapten en via een ontvanger met oordopjes reisinformatie beluis- q I, zoals vertrektijden, spoor, eindbestemming en eventuele 11 agingen. Ook hoorden ze in welke richting ze moesten lo- im bij de loketten of de uitgang te komen. De 'proefperso- jY>jjwaren enthousiast, vooral over de reisinformatie. Railinfra- Tr probeert nu onder andere samen met gemeenten tot gelijl rootschalige toepassing te komen. Ook stads- en streek- ^jdgffetbedrijven worden gezien als mogelijke deelnemers. e daianse inspectie bij Deutsche Bank ïOkeiL De toezichthouder op de financiële sector in Japan jï jis een onderzoek begonnen bij de Deutsche Bank. 's We- grootse bank bevestigde gisteren dat de autoriteiten de vast atn bestuderen, maar zegt dat sprake is van een routineon- king miek. De FSA trok vorige maand plotseling de vergunning in jn tredit Suisse Financial Products. Die maatregel kwam in de aarbij fvereld onverwacht en werd als buitengewoon zwaar be- sliteit. peld. Vier dochterbedrijven van de Zwitserse bank werden icht van transacties met derivaten om verliezen te verdoe- „ww.. FSA wil de banken in Japan elk jaar aan een onder- rzekeijonderwerpen. Andere financiële instellingen in binnen- en :tie(s)/jnland krijgen eens in de drie jaar FSA-inspecteurs op be- i6 13 Vorig jaar bekeek de FSA 387 financiële ondernemingen. |ar moet dat aantal omhoog naar 445. IAH gaat mobieltjes verkopen rsoneatAGSupermarktketen Edah start maandag met de ver- Jvan mobiele telefoons. Klanten kunnen via de Edah klan- met korting een mobiele telefoon met beltegoed van el kopen. Edah is naar eigen zeggen de eerste supermarkt- i die begint met de verkoop van mobiele telefoons. De twee Jen kaarthouders van de Edah Chipcard kunnen tegen inle- Iflfl van punten een Libertel Izi telefoon met een belte- ^van 60 gulden kopen voor 159 gulden. Dat is veertig gul- oedkoper dan in de winkel. Als de actie een succes is de verkoop mogelijk uitgebreid naar andere ketens van lulp di< lurus-concern, zoals Super de Boer. Vooralsnog wordt al- Bel da iet IZI pakket van Libertel verkocht. Omgekeerd heeft geen exclusiviteit bedongen bij Libertel. „Het staat hen m volgende week ook telefoons via Albert Heijn te gaan en ze pen", aldus de woordvoerder van Laurus. Albert Heijn-topman Ronald van Solt: innovatie, inspiratie, keuze, kwaliteit en maatschappelijke be trokkenheid zijn de kernbegrip pen van de nieuwe bedrijfsfiloso fie. foto cpd joop boek hecht steeds meer aan gezond heid. Bovendien staan we voor een vergrijzing, en ouderen - vanaf 55 jaar - blijken de beste eko-klanten." AH moet zich volgens Holla meer profileren in het hogere segment. „Het zal nog meer dan nu het geval is de winkel worden van de tweever dieners en de kleine huishou dens - een categorie die steeds groter wordt. Het bedrijf zal de uitstraling krijgen van de Bijen korf binnen de food-sector." De eko-trend noemt Holla onmiskenbaar. Uit eigen on derzoek blijkt dat in het eerste half jaar van de 6,8 miljoen huishoudens 13,7 procent eko- producten kocht, bijna een ver driedubbeling vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De vraag is nu of AH de slag wint met Konmar en andere 'full ser vice supers', die de Zaanse reus meteen hebben gekopieerd. Zo kwam Konmar daags na de in troductie van 'Proef de dag' met een soortgelijke formlüe en dito naam: 'Pluk de Dag'. twello Kerstbomenkweker Herman Blokvoort uit Twello is dezer dagen druk bezig met het modelleren van kerstdennen en de steeds popu lairder wordende blauwsparren met zachte naald. Takken die de boompjes ontsieren worden weggesnoeid zodat ze begin december de ge wenste vorm hebben en gesierd met lampjes en engelenhaar sfeer brengen in de donkerste dagen van het jaar. Vaste klanten van Blokvoort komen in de zomer al bij de kweker om een boom naar wens te reserveren. De Twellonaar heeft zo'n 2.000 kerstbomen die hij als plantjes van twintig centimeter poot. Na vijf jaar onkruid wieden, sproeien en bemesten zijn de bomen volgroeid. foto anp martin hollering De supermarkten moeten ga ranties hebben voor continuï teit in aanvoer en kwaliteit - heikele punten voor de eco-we- reld -, maar ook moeten ze meer vraag creëren. „Er is veel latente interesse. Door proeve- rijen en ook door aanbiedin gen, stimuleren we de klant", zegt Leontine Gast. Ze is ruim twee jaar de manager die de eko-producten moet onder steunen en sinds het voorjaar tevens verantwoordelijk voor het 'maatschappelijk onderne men' van AH. Dit weekeinde kunnen de klanten terecht bij de biolo gisch en milieuvriendelijk boe renbedrijven van AH, in totaal 101 adressen. „Wij kennen de bedrijven al lang en we willen dat onze klanten die ook leren kennen", zegt Gast. In een tijd van voedselschandalen is het belangrijk om de herkomst van producten te weten. „We willen laten zien dat wij erin geloven en dat we dus niet voor niets een eko-huismerk voeren. Mi lieu en gezondheid wegen zwaar bij ons." Albert Heijn is sinds 1990 be zig met projecten van gecontro leerde teelt, waarbij zo min mo gelijk bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. Het Centrum voor Landbouw en Milieu assis teert daarbij. Het is nadrukke lijk iets anders dan de biologi sche teelt, die elke vorm van chemische bestrijding uitsluit. Gast zegt dat beide vormen van aanpak elkaar aanvullen en naar elkaar toe zullen groeien, iets wat de biologische sector altijd uitermate onrustig maakt. De prijs van de biologische producten - AH heeft er nu 140 in zijn assortiment - moet en kan volgens Gast omlaag. „De sector moet professioneler wor den. Ik zeg dus niet dat het geld gehaald moet worden bij de biologische boer en ook niet dat er concessies mogen wor den gedaan. Bio moet puur blij ven en mag daarom meer kos ten." Albert Heijn is ongelukkig met de onlangs gedane voor spelling dat in 2005 alle AH- producten onbespoten zullen zijn. Gast: „We zijn nog bezig te kijken wat er binnen de gecon troleerde teelt mogelijk is. Het streven is er, maar pin ons er niet op vast. Wel vast staat dat bio een hoeksteen is van de be- drijfsstrategie." De missie is nu het publiek omturnen en laten zien dat bio 'normaal' is. Marktonderzoeker Holla vindt de keuze strategisch ge zien goed. „Men stelt, en te recht, de consument centraal. En die is steeds beter geïnfor meerd en steeds mondiger, en Mede dankzij het 'groene imago' van het land, is het vlees van de Noord-Ierse runderen gewild in de sla- gershoek van AH-supermarkt. foto cpd hans van soest

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9