Rundvlees met een flink prijskaartje ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1999 Ze luieren niet - zoals in hun thuisland Japan - in hangmatten, worden vooralsnog ook niet gemasseerd met sake en drinken geen bier. Wel krijgen ze hier, en dat is de overeenkomst met vaderland Japan, als koningen behandeld: minimaal een hectare grond per beest en een dieet van gekiemde en gemalen granen, sojabonen, bierpulp en eerste klas hooi en gras. Alles weg te spoelen met water, bronwater uiteraard. De Wagyu-koe als nieuwe uitdaging voor voormalig topmanager Wim Claessen uit Limburg. Vijf de let in- aal Wim Claessen, de eerste Wagyu-kalfjes en hun kunstmoeders op landgoed Altembrouck. n een tijd waarin varkens staan voor pest, Belgische mengvoeders stook olie als lekkernij voor vee beschouwen j Franse koeien smullen van kadavers en ïnsenpoep, is het voor Wim Claessen vol- genieten. „Het besef dat we verkeerd be- j zijn is inmiddels wijdverbreid. Het roer )et om", zegt hij met een gezicht alsof hij en n ervaren groene activist is en niet de :hneut met het extreem goed ontwikkelde mmerciële instinct. Claessen, door de lo- |e pers liefdevol omschreven als 'het meest Menbarende wizz-kid van Limburg' en in 10" B3 'manager van het jaar', richtte 25 jaar jeden Pie Medical op, een bedrijf gespecia- ferd in gebuiksvriendelijke.medische ap- ratuur. Het groeide uit tot een gerenom- :erd concern, ging naar de beurs en werd 1985 voor een bom duiten verkocht aan ilips. Claessen stortte zich vervolgens op nieuwe media, ontwikkelde 'pay per view' de kabelkrant TV Gazet. Vier jaar geleden fkocht hij - 'Ik doe dat altijd op de goede )menten schijnbaar' - de know how aan mnet en de kabelkrant aan uitgever VNU. nu zit hij op de houten veranda van zijn s gekochte en nog onder restauratie verke- ïde kasteel Altembrouck. Het ligt even iten het Belgische dorpje 's Gravenvoeren, ie- ferlijk enkele meters over de grens met jderland en op loopafstand van Maas- ht, Claessens thuishaven. Geen ervaring ast lessen is nu boer. Hij werd het vanzelf. „Ik Ide weg uit de stad en heb dit kasteel ge- cht, inclusief 55 hectare grond." Aanvan- Sjk geen idee hoeveel dat was, 55 hectare, it bleken 100 voetbalvelden, maar dan htglooiend en onderbroken door bos en Koninklijke behandeling voor de Wagyu-koe (bron)watertjes, een paradijs kortom. De vraag was wat ermee te doen. „Ik heb ge dacht aan een hotel, een rustoord, een werk plek voor artiesten, en paardenpension, maar dat was allemaal niets. Ik wilde iets doen waarbij mijn oude hobby's - high tech, internet, commercie - konden samengaan met thuiswerken en een beter gezinsleven. Het werd boeren, conform de traditie van het landgoed, dat een recht had voor het fok ken van schapen stammend uit de Napoleo- nistische tijd." Maar Wim Claessen wist niets van boeren. Nadat hij zich erin verdiept had kwam hij tot een opzienbarende conclusie: boeren zijn net hoeren, werkzaam in een communistisch systeem. „Iedereen werkt voor overheid of coöperatie tegen een gegarandeerde prijs. Limburg en Brabant zijn niets anders dan een grote tippelzone voor agrariërs." De boer is zijns inziens zelfs niet meer dan een heroïnehoer. „Ze leveren beiden producten ver onder de kostprijs, zijn afhankelijk van drugs (de een heroïne, de ander subsidies), zijn de maatschappij tot last, worden opge jaagd en veroorzaken ziektes. De vraag die ik mij stelde was: hoe kan een agrariër zich ontwikkelen van een heroïnehoer naar een sjieke callgirl?" Claessen nipt aan het (eigen) bronwater en geeft het antwoord: „Door in plaats van alleen met prijzen bezig te zijn, zich te fixeren op het product. Het enige wat de agrarische sector heeft gecommuniceerd zijn de redenen waarom je het vlees niet moet kopen. Je moet gaan voor kwaliteit en )1 vlees van de Wagyu-koe: dieprood, met vet dat een 'marmering' effect geeft. FOTO CPD'ROLAND DE BRUIN smaak, uitleggen dat je een goed product hebt, dat er een prijskaartje aan hangt, maar dat het het waard is. Gewoon doen aan mar keting!" Ultieme verwenning Die redenatie leidde bij Claessen zelf tot een zoektocht naar 'de top'. „Dus geen gewone koeien, maar de Ferrari of de Rolls Royce. Iets wat het ultieme verwennen belichaamd, een vleesproduct dat is als de kaviaar onder de vissen, de Davidoff onder de sigaretten en de Grand Cru's onder de wijnen." En hij vond het. Van een kennis die - wat Claessen noemt - in de 'vleesmaffia' zat, hoorde hij van Wagyu, een Japans runderras dat onder andere de Kobe-beef levert. Op een bord van een restaurant in Tokio is er ooit 600-dollar voor betaald. Een karkas leverde eens het waanzinnige bedrag van 20.000 dollar op. Zelf had Claessen het vlees gegeten tijdens een congres over pacemakers in Minneapo lis. Het vlees bevat veel vet, maar dan wel van het meervoudige onverzadigde soort, waardoor het cholestorol verlaagt. Gezond dus, maar vooral lekker. Het eten was voor Claessen een orgastische ervaring: „Uniek. Het smolt op je tong. Alsof wat je tot nu toe had gegeten iets anders was dan vlees. En natuurlijk is dat ook zo, want in Nederland eten wij tenslotte afgedankte melkkoeien." Wagyu (letterlijk 'Japans rund') is zo ex treem duur omdat het behalve goed, schaars is. De vraag in Japan is veel groter dan het aanbod en dus rijzen de prijzen de pan uit. Vlees eten was tot 1912 overigens alleen voorbehouden aan de Keizer, die zijn voor recht soms deelde met moedige Shoguns. De koeien hebben bijna een heilige status, wat wordt versterkt doordat bij sommige fokkers de beesten in hangmatten luieren om het van nature vette vlees nog vetter - en malser te maken. Massage is nodig voor een goede doorbloeding en om te voorkomen dat ze volledig stram worden. Volgens de legende gebeurt dat masseren met sake. Dat ze bier te drinken krijgen - wat overigens een andere verklaring van de hangmattèn oplevert - zou waar zijn, omdat dat ook weer die vetvor- ming bevordert en het vlees nog roder maakt dan het al is. Cruciaal is dat de Wagyu's ex treem raszuiver zijn. Door* de geografische gesteldheid van Japan - een groep eilanden, waarop bovendien de stukken land van el kaar gescheiden zijn door bergen - was er nooit natuurlijke vermenging. De veeboeren hanteerden en hanteren bovendien een 'zero tolerance': alleen met de beste exemplaren wordt gefokt. Het gevolg is dat de beesten een stamboom hebben die acht eeuwen oud is. Een soort keizerlijke dynastie dus. Import Export was en is absoluut verboden, maar toch lopen er nu in de wei bij Wim Claessen acht prachtige zwarte Wagyu-kalfjes. Ze blij ken robuust en atletisch - niet de kenmerken die je van Japanse hangjongeren zou ver wachten. „Bij mij lopen ze vrij rond. De Ja panners kunnen wat te ver gaan in hun pas sie voor eten. Overigens lopen naar mijn we ten ook daar de meeste kalveren vrij rond", legt de kersverse boer uit. Claessen drong door in het vlees-walhalla nadat hij hoorde dat het twee Amerikanen was gelukt een kleine kudde Wagyu's buiten Japan te fok ken. „In 1976 waren er enkele exemplaren door de Japanse regering cadeau gedaan teneinde de zieltogende Amerikanse veesta pel te verbeteren. Nog meer dan hier werden in Amerika alle rassen kapot gemaakt door de zoektocht naar het snelst groeiende en meeste vlees producerende beest. Het ge drag van de fokkers komt doordat het vlees net zo duur is als dertig jaar geleden. Ze moeten woekeren, en gebruiken dus hormo nen, om niet te duur te worden. Maar de smaak is verwoest, tenzij je het vlees bedelft onder een kilo ketchup. Ironisch genoeg mislukte het programma uiteindelijk omdat de Amerikanen het vette vlees aanzagen voor ongezond." De koeien werden opgekocht door Ted Davis, voormalig importeur van Toyota in de VS, die een rigoureus fok en veredelingspro- gramma opstartte met hulp van Japanse sperma, dat wel geëxporteerd mag worden. Dat heeft geresulteerd in een raszuivere Wa- gyu-populatie van nu 1000 exemplaren. De Japanners, die alles daar streng controleren, zijn er zelfs toe overgegaan de karkassen te importeren. De handelaar betaalt Davis 5.000 dollar en ontvangt op zijn beurt van de Japanse slager het dubbele. Claessen zag het licht en kocht een aantal koeien van Davis - „Het klikte meteen tussen ons" - en liet ze bevruchten met Japans supersperma. De embryo's - waaraan een prijskaartje hangt van 20.000 gulden per stuk - werden ingevro ren en overgevlogen naar Nederland, waar ze werden ingeplant bij Nederlandse Hol- stein-koeien. Deze zomer werden er zes vaarzen en twee stiertjes geboren. Ze verke ren in uitstekende conditie en worden nu liefdevol verzorgd door hun draagmoeders, die - en dat is ook zichtbaar - geen invloed hebben gehad op het genetisch paspoort van de koetjes: het zijn raszuivere Wagyu's, de eerste in Europa. Claessen glimt ernaast als ware hijzelf de vader. Plan van aanpak En nu? Claessen krijgt dit jaar nog eens 20 embryo's en rekent uit dat hij volgend jaar zelf met zijn 6 vaarzen 100 tot 200 embryo's kan 'produceren'. Hij wil ze onderbrengen bij draagmoeders, die niet noodzakelijker wijs allemaal bij hem op het land staan. Het zou kunnen bij boeren in de omtrek die aan hun prostituee-status willen werken. „Ze moeten inkrimpen, hebben vaak veel ruimte, en kunnen een zwangerschap wel gebruiken om de melkproductie op peil te houden, dus waarom niet?" De Wagyu's leven drie jaar - een jaar langer dan gewone koeien - waar door Claessen op z'n vroegst over 4 of 5 jaar het eerste Wagyu-vlees kan leveren. Maar wat gebeurt er als de Nederlanders niet aan het vlees willen? Claessen wil ons eerst op voeden. „Je moet het proeven om te beseffen dat het iets heel anders is. Ook wijn moet je leren drinken en waarderen. De prijs - ik denk aan 180, 200 gulden per kilo voor de beste delen - is hoog, maar bedenk dat er tussen een wijn en goede wijn een factor tien zit en dat we dat normaal vinden." Na de zomer opent hij samen met een be kende Limburgse slager een winkel in Maas tricht. Het vlees komt uit Amerika, bij Davis vandaan. Claessen verwacht dat de mond tot mond reclame haar werk zal doen, maar is zakenman genoeg om zich in te dekken als dat niet gebeurt. Hij gokt op internet en de ■Pr ■IHhI De Amsterdamse slager Fred de Leeuw: „Het is gewoon schunnig lekker." FOTO GPD'ROLAND DE BRUIN hele Europese markt. Vooral de 200.000 Ja panners die in Europa wonen ziet hij als po tentiële klanten. „Via internet, waar we al een eigen site hebben, kun je straks bestel len, waarna de snelle bezorgdiensten van TNT ervoor zorgen dat je het binnen 24 uur in huis hebt. Er zijn natuurlijk meer kosten aan verbonden, maar wie de top wil, kijkt niet op een paar centen. Zolang er kaviaar en Gucci verkocht worden is er toekomst." Als het loopt overweegt Claessen, die inmiddels de Europese Wagyu Vereniging heeft opge richt, een meer regisserende rol op zich te nemen en van Altembrouck een kenniscen trum te maken waar over de zuiverheid van het ras wordt gewaakt. „Alleen fokkers die aan de allerstrengste voorwaarden voldoen, mogen lid worden van de club. We zullen compromisloos zijn." 'Schunnig lekker Het vlees is geweldig, zegt Claessen, je moet het proeven. Maar waar? Hijzelf heeft het vlees niet en een bezoek aan slagerij Fred de Leeuw in Amsterdam, een van de weinigen in Nederland die Wagyu al verkoopt, levert een pinnige reactie op van mevrouw De Leeuw: „Leest u geen kranten? Er is een han delsoorlog tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over hormoonvlees. Alle uitvoer is stopgezet." Dat uitgerekend het meest zuivere en gegarandeerd hormoon- vrije vlees in Amerika blijft is zuur, stelt Fred de Leeuw, maar hij is niet wanhopig. „Over vier weken verwacht ik het weer in huis te hebben." Deze week: De Leeuw aan de telefoon. Hij is euforisch. „Het vlees is binnen, vanaf za terdag heb ik het weer in de winkel. Het is het allereerste vlees dat de VS heeft mogen verlaten. Het eerste vlees met de Natural Green Card van het ministerie van I,and- bouw! Een regelrechte primeur!" Het mo ment suprème nadert. De Leeuw snijdt vier representatieve stukjes - kogelbiefstuk, rib- eye, klapstuk en vanglap - en geeft het advies het vlees in zijn eigen vet te bakken, elke kant een paar minuten. Het vlees is dieprood en het vet zorgt voor een 'marmering' die in een eerste reactie afschrikt. De Leeuw onder streept dat het bijzondere van de Wagyu is, dat alles van het beest gegeten kan worden en dat de mindere delen kunnen concurre ren met de beste delen van gewone koeien. Bluf? De klapstuk (50 gulden per kilo) is in een paar minuten gaar. Toch iets anders dan de drie uur koken voor de hutspot. En het smaakt...naar biefstuk. Extreem mals, een smaak die herinnert aan andere tijden. Aan kaantjes, zegt De Leeuw, en hij heeft gelijk. De vanglap (50 gulden per kilo), tegenwoor dig niet meer aangeboden en alleen verwerkt in hamburgers, is zacht als boter en nog sneller gaar. De rib-eye (100 gulden per kilo) en de kogelbiefstuk (120 gulden per kilo) provoceren je in de loop der tijd opgebouw de stelsel van waarden en normen. De Ja panners hebben gelijk en Fred de Leeuw ook als hij zegt: „Het is gewoon schunnig lek ker." EELC0 VAN DER LINDEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 43