Miljoenentekort bij Vluchtelingenwerk Schiphol blijft voorlopig nog van Een extraatje voor iedereen >g >6 it.elk& Twee jaar cel voor Koerdische bezetter Binnenland Contrast in de haven Hermans doet niets tegen 'College Cash' Kok: wel oog voor zorg en onderwijs Bittere ruzie in bestuur Brongersmastichting ATERDAG 28 AUGUSTUS 1999 en cnniu Redei im in 2rie te belariei nissei Amsterdam Drie kinderen zijn gisteren in het Slotervaartzieken- Amsterdam beland nadat zij waren belaagd door wes- jen. Ze waren met een waterportvereniging op de Sloterplas het roeien. Tijdens het spelen op een eiland in de plas, stuitten ze op een wespennest. In totaal werden elf jongens en meisjes, allen rond de twaalf jaar, gestoken. Eén van de kinde ren kreeg zeven steken te verduren; bij een tweede traden koortsverschijnselen op. AH eist vergoeding dioxinecrisis zaandam Albert Heijn dient bij tientallen voedselleveranciers een schadeclaim in van in totaal enkele miljoenen guldens. De supermarktketen wil een vergoeding voor de schade die zij op liep door de dioxinecrisis die eind mei in België uitbrak. Winke liers moesten honderden producten uit de schappen halen. Volgens een woordvoerder ging het bij Albert Heijn om onge veer negentig producten. De claims zijn inmiddels ingediend bij de leveranciers. 'Bromfiets later op rijbaan' n op ide d men om per 1 december bromfietsen toe te laten op wegen in de bebouwde kom als er een fietspad ligt. De VNG heeft haar in 1 een brief verzocht om uitstel tot 1 maart 2000. De VNG wijst er- 0 100(op dat de Tweede Kamer veel vragen heeft gesteld over de u maatregel. Ook heeft het parlement de minister verzocht geen onomkeerbare bèsluiten te nemen zolang die niet zijn beant woord. Volgens de VNG hebben gemeenten drie maanden no de verkeersbesluiten te nemen, die regelen dat brom- in plaats van op het fietspad op de rijbaan mogen. 23 ai draad in Pai Beel Taag; jckhe^ 1883 kaan g 198 j den nsteii Groene krat voor Heineken zqeterwoudeHeineken overspoelt over anderhalve week de winkels met 4,6 miljoen nieuwe, groene kratten. De bekende Ie kratten worden uit roulatie genomen. De omruiloperatie duurt naar schatting tot eind dit jaar. De eerste groene kratten staan vanaf 9 september in de winkels. De groene kratten bevat- Ten geen cadmium. De oude, waarin die giftige stof wel is ver- I werkt, worden in stukken gezaagd. Heineken slaat ze op totdat met de milieubeweging overeenstemming is bereikt over verde re verwerking. De brouwer is in gesprek met de Vereniging Mi lieudefensie over de beste manier om het oude plastic onscha delijk te maken. 5 1988 i°bïj°K Familie Vaatstra praat met justitie august L( anse [ricolo >ijlen). sprek met de hoofdofficier van justitie in Leeuwarden. Aanlei ding is de brief met klachten die de familie van de vermoorde Marianne Vaatstra woensdag naar de officier stuurde. Ook heeft de moeder van het meisje afgelopen week een brief naar burge meester Visser van Kollumerland gestuurd. Zijn reactie daarop vindt mevrouw Vaatstra onvoldoende. „Hij heeft geen antwoor den gegeven op de vragen waar ik nog dagelijks mee zit", zegt moeder. Welke vragen dit zijn wil zij niet zeggen. ei1' ■n. bol nden Twente-supporters niet welkom 'utrecht FC Twente-supporters die morgen zonder kaartje Itali Co pl de wedstrijd tegen FC Utrecht naar de Domstad komen, i den zonder pardon de stad uitgezet. De politie ziet in het ont- ireken van een toegangsbewijs voldoende reden om aan te ne- nen dat de supporters van plan zijn de openbare orde te ver- itoren. Deze drastische maatregel is genomen omdat het duel 'an zondag geldt als een wedstrijd met verhoogd risico. ^Gevangenen bellen gratis jn en t etiket^' irele ucht ij wijst rit v kwaliti a ook meer. ïbekei :n» i de gr )e Irislg lerdag 3 conc j, 500 in' „De et nac m sbure< zelfs voor is Spicefj jeen, gaan gen h£j »lsï b, add, deren belaagd door wespen .eeuwarden De familie Vaatstra heeft volgende week een ge- iCHEVENiNGENOngeveer dertig gedetineerden hebben vanaf irt gratis kunnen bellen vanuit het Huis van Bewaring De telberg in Scheveningen. Eén van de gevangenen wist de ^bedrading van twee telefoontoestellen zo te veranderen, dat gratis bellen mogelijk was. „Het is iemand geweest die exact hoe zoiets in elkaar zit", zegt plaatsvervangend directeur R. ^Kloeken. Naar welke landen de gedetineerden hebben gebeld, is nog niet duidelijk. De directie van de Kantelberg gaat de zaak onderzoeken en beslist dan over eventuele sancties. Ook de hoogte van het schadebedrag is nog onbekend. 'Man steekt zichzelf in brand )en haag Een 26-jarige r Niger heeft zichzelf gisteren ir ft Bak|iet 8ehouw van de vreemdelingenpolitie aan het Stadhouders olantsoen in Den Haag in brand gestoken. Hij liep brandwon- len op. Een toegesnelde agent, die de actie probeerde te voor- 't comen, is ook gewond geraakt en opgenomen in het brand wondencentrum van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. De politie kon gisteren nog niet zeggen wat de man tot zijn wan hoopsdaad heeft gebracht. Ook over de status van de vreemde ling was nog geen duidelijkheid. i Overboord geslagen man gevonden Watersporters hebben gisteren op het IJsselmeer bij Molendam het stoffelijk overschot gevonden van een 74-jarige uit Uithoorn. De man was sinds afgelopen zaterdag ver- Hij sloeg overboord van het zeiljacht Finesse, ongeveer een kilometer ten noordoosten van de haven van Volendam. Zoek- en dregacties naar de ervaren zeiler leverden niets op. dvocaten in hoger beroep i haag c eeft rechtbank in Den Haag gisteren een Koerd ver- ordeeld tot twee jaar gevange- isstraf, waarvan zes maanden Dorwaardelijk, wegens zijn mdeel in de bezetting van de iekse residentie in die stad. ijf andere Koerden werden in trband daarmee veroordeeld t celstraffen van twaalf maan- zes voorwaarde- Het openbaar ministerie had straffen geëist tot drie Ï5« en vier vrou- ïn rol hebben gespeeld de bezettingsactie in fe- Ook hebben de zes zich Thuldiggemaakt aan huisvre- a ïbreuk en zijn ze medeplichtig aanslag op een interna- onaal beschermd persoon. De rechtbank besloot vorige eek dinsdag de voorlopige cechtenis van vier van deze ^oordeelden op te heffen. De titers concludeerden toen at de op te leggen straffen niet iger zouden uitvallen, dan de iriode waarin de verdachten orarrest (zes maanden)- gezeten. Eerder liet het irechtshof in Den Haag een verdachte gaan, die tijdens de bezettings- en gijzelingsactie nog minderjarig was. Zij zit nu in vreemdelingenbewaring. De advocaten van de Koer den gaan zeker in hoger beroep tegen de hoogst geëiste straf van twee jaar. „De rechtbank meent dat de man in zijn lei dinggevende rol de actie had kunnen beëindigen. Onzin", concludeerde mr. A. Baumgar- ten. Ook in de vijf andere zedcen overwegen de raadslieden ho ger beroep. Het OM zegt niet verrast te zijn door de lagere straffen. „De vrijlating van de verdachten was al een teken. Toch zijn we zijn niet helemaal ontevreden met het resultaat", aldus plaatsvervangend persofficier mr. K. Nooij. Het OM bekijkt wel of er aanleiding is in hoger beroep te gaan. Na de arrestatie van PKK-lei- der öcalan begonnen veel Koerden allerlei acties bij am bassades en consulaten van Griekenland, omdat het land zou hebben geholpen bij de aanhouding. Koerden in Den Haag trokken naar de Griekse residentie, waar ze de vrouw en het zoontje van de ambassa deur en een au-pair lange tijd vasthielden. haarlem theo van der k Het kabinet neemt op 17 december een aanzet tot een besluit over de groei van de luchtvaart in Nederland. Er wordt besloten tot een EMA; een Eerste Moment van Afweging, een nu nog onbekend fenomeen in de politie ke besluitvorming. „Wettelijk bestaat een EMA niet eens", aldus projecüeider A. van Essen van de nieuwe organisatie ONL (Ont wikkeling Nationale Luchthaven) gis teren bij een informatiebijeenkomst op het provinciehuis in Haarlem voor alle belanghebbende gemeenten, pro vincies en instanties, „Het is geen vol ledige afweging van alle kwesties. Het kabinet wil wel een aantal cruciale za ken voorgelegd zien, omdat er rond de groei van de luchtvaart nog zoveel on zekerheden zijn". Toch zit er schot in de zaak. Een jaar geleden waren er nog talloze opties voor uitbreiding van de luchtvaart zo als op de Maasvlakte, in de Marker waard en in De Peel. Inmiddels heeft het kabinet besloten dat er nog maar drie mogelijkheden zijn: beperkte groei op Schiphol, forse groei op Schiphol na reconstructie en forse groei op een nieuw eiland in de Noordzee. Volgens Van Essen wil het kabinet voor het eind van het jaar van deze drie mogelijkheden in hoofdzaak weten 'of het kan', 'of het mag', 'wat het kost' en 'of het te financieren is'. Alle gemeenten die te maken heb ben met geluidhinder van Schiphol worden bij de besluitvorming betrok ken. Zij klaagden gisteren overigens over een te grote tijdsdruk. Er zou veel te weinig gelegenheid zijn tot overleg met de achterban. De Noord-Hollandse gedeputeerde luchtvaartzaken H. Meijdam (WD) er gerde zich daaraan: „Er wordt breed geklaagd over de stroperigheid van de besluitvorming door de overheid. Als bestuurders zijn wij geroepen om kno pen door te hakken en niet om hete kastanjes voor ons uit te rollen tot de wal het schip keert. Schiphol groeit, dat zijn de ontwikkelingen. Maar de groei vlakt nu alweer af omdat de poli tiek geen besluiten neemt. Burgemeester F. IJsselmuiden van Edam/Volendam (voorheen van Haar- lemmerliede/Spaarnwoude) vatte de vrees van meer collega's samen: „Ik ben bang dat de geschiedenis zich herhaalt. Het kabinet neemt op hele korte termijn een besluit waar we alle kanten mee op kunnen en waar we heel lang mee vooruit kunnen." Mes in personeelsbestand De Vereniging Vluchtelingenwerk moet fors bezuinigen. Zij kampt met een tekort van 6,9 miljoen gulden op een totale begroting van 43 miljoen. Dit heeft woordvoerder E. Nazarski van de vereniging gisteren bevestigd. Om het tekort te compenseren, wil Vluchtelingenwerk, de be langenorganisatie voor vluchte lingen in Nederland, arbeids plaatsen schrappen. Ook gaat het mes in diensten aan vluch telingen. Het bestuur van de vereniging wil in totaal 3,9 mil joen gulden bezuinigen en drie miljoen gulden van de algeme ne reserve aanwenden om het gat in de begroting te dichten. In september buigt de vereni- zich c r de financi- Het tekort is vooral ontstaan door minder steun van het mi nisterie van justitie, de voor naamste financier van Vluchte lingenwerk. Het ministerie fourneerde tot dusver acht mil joen gulden per jaar. Momen teel wordt nog onderhandeld over de toekomstige omvang van het steunbedrag. Ook de ei gen fondsenwerving van Vluch telingenwerk valt dit jaar lager uit dan in voorgaande jaren (circa een half miljoen minder dan begroot). „Het probleem tekende zich al eerder af', zegt Nazarski, toen bleek dat het mi nisterie de subsidie niet langer automatisch wilde laten mee groeien met het aantal vluchte lingen/asielzoekers. Vluchtelingenwerk ging vorig jaar uit van 35.000 asielzoekers en rekent in de naaste toekomst op een verdubbeling van dat aantal. Het gaat daarbij om asielzoekers die in de diverse centra in het land verblijven. Volgens Vluchtelingenwerk wordt de sterke groei van dat aantal vooral veroorzaakt door de lange behandeltijden van de zaken door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Enkhuizenaren willen vertrek 'slangenman' Amsterdam Het Italiaanse opleidingsschip Amerigo Vespucci ligt voor het cruiseschip Rotterdam van de Holland Amerika Lijn afgemeerd in de Amsterdamse haven. Het uit de jaren dertig daterende opleidings schip is één van de grootste in zijn soort ter wereld. Vandaag is het te bezichtigen voor het publiek, foto gpd evert elzinca ZOETERMEER ANP Minister Hermans vindt dat de gunstige lening waar studenten gebruik van kunnen maken, niet is bedoeld om mee te spe culeren. Maar hij zal niemand tegenhouden die met geleend geld de beurs op wil. Hermans reageert op het ini tiatief 'College Cash'. Bedenker H. Leene raadt studenten aan een rentedragende lening te ne men bij de Informatiebeheer groep in Groningen (IBG) die College Cash vervolgens belegt. Een gat in de markt volgens Leene, omdat 'Groningen' een lagere rente biedt dan een bank. De rente is bovendien af trekbaar. „Studenten zijn volwassen mensen die je niet kunt vertel len hoe ze met hun geld moe ten omgaan", zegt een woord voerder van Hermans. „Je kunt niet een lening uitgeven en ver volgens controleren of die in derdaad aan de studie is be steed." Dat vinden de Tweede-Ka merleden Rehwinkel (PvdA) en Van Bommel (SP) ook. Zij stel den schriftelijke vragen over College Cash. Maar wanneer studenten massaal gaan lenen, dan stijgen de uitgaven voor de studiefinanciering, zeggen zij. Rehwinkel: „Dan wordt de overheid een soort goedkope geldverstrekker voor studenten, terwijl diezelfde overheid de uitgaven voor de studiefinan ciering binnen de perken wil houden." De studentenbonden ISO en LSVb zijn uiterst kritisch over College Cash. „Het werkt onge lijkheid tussen studenten in de hand", zegt ISO-voorzitter K. Valk. „Alleen studenten die de lening niet nodig hebben om rond te komen, gaan er mee speculeren, anders doe je dat natuurlijk niet." Op langere termijn komt het leningenstelsel in gevaar, ge looft Valk. „De politiek trekt een streep door de lening als die te veel gaat kosten. Dan kunnen ook de studenten die het het hardst nodig hebben er geen beroep meer op doen." Buurtgenoten van Bert Mun- neke, de man die Enkhuizen in rep en roer bracht met zijn ver haal over de ontsnapte gifslang, willen dat hij vertrekt uit de wijk. Maandag hebben ze een gesprek met burgemeester S. de Vreeze en de politie. „Hij be dreigt allerlei mensen en we willen weten of hij echt zo ge vaarlijk is als over hem wordt verteld", zegt een buurman. De omwonenden hebben vernomen dat Munneke een crimineel en psychiatrisch ver leden heeft. Ze weten daar het fijne niet van, maar zijn er niet gerust op. Sommigen zijn zelfs bang dat Munneke, die nu met vakantie is, ergens een slang op de kop tikt en die bij zijn terug komst los laat in de buurt om alsnog gelijk te krijgen. Het ver haal dat Munneke tegen zijn buurtgenoten moet worden be schermd, klopt helemaal niet, zeggen buurtgenoten. „Hij heeft niks van ons te vrezen, het is eerder andersom." Assenaar bekent ook verkrachting De 45-jarige man uit Assen, die wordt verdacht van verkrach ting van en de moord op de 7- jarige Chanel-Naomi Eleveld, heeft een maand daarvoor ook zijn eigen vrouw verkracht. Hij heeft beide delicten volgens de politie toegegeven. De vrouw heeft aangifte gedaan tijdens het onderzoek naar de moord op het Asser meisje. De verkrachting van een vrouw uit Heerlen, in de perio de tussen de moord en de aan houding, ontkent de Assenaar. Wel zou hij naar eigen zeggen 'iets' met de vrouw uit Zuid- Umburg hebben gehad. De verdachte zit in voorarrest in afwachting van observatie door het Pieter Baan Centrum en vervolgens zijn berechting in Assen. Wanneer dit zal zijn, kon de waarnemend hoofdofficier van justitie in Assen, mr. M.H. Geerds, vrijdag nog niet zeggen. „Dat is afhankelijk van de wachtlijst voor het Pieter Baan Centrum, waarop de man nu is geplaatst." Wel weet hij te mel den dat tijdens de zitting „extra voorzorgsmaatregelen worden genomen": Hoewel het onderzoek is af gerond en er geen andere door de man gepleegde zedendelic ten aan het licht zijn gekomen, blijft het volgens waarnemend hoofdofficier Geerds mogelijk dat de Assenaar zich de komen de tijd nog wel eens moet on derwerpen aan een onderzoek. „Zodra er signalen zijn dat de verdachte iets met een andere zaak te maken heeft, kan hij worden ondervraagd door an dere rechercheurs. Dat sluiten wè niet uit", aldus Geerds. den haag gpdprecies gaat. Dat wordt op Prinsjesdag, op 21 september, bekend. Het feit dat de regering gekozen heeft voor las tenverlichting, wil niet zeggen dat zij te weinig doet aan de problemen in zorg en onderwijs. Paars 2 heeft vorig jaar in het regeerakkoord afge sproken dat er de komende jaren negen miljard gaat naar nieuw beleid in die sectoren. „Die pla fonds zijn vastgesteld," aldus Kok. „Je maakt geen regeerakkoord om ieder jaar de spelregels te veranderen." Hij wees er bovendien op dat het kabinet deze week besloot 100 miljoen extra uit te trekken voor de bureaus voor jeugdzorg, de opvang van dak- en thuislozen en de computers in het on derwijs. Dat het kabinet één miljard van de meevallers uittrekt voor lastenverlichting, betekent zeker niet dat het te weinig oog heeft voor zorg en on derwijs. „Het beeld dat het kabinet consumeren aanjaagt, probeer ik te bestrijden", verklaarde Kok gisteren op de persconferentie na het kabi netsberaad. De ministers hebben de afgelopen dagen de begroting voor volgend jaar afgerond. Zij hebben besloten dat alle burgers er volgend jaar één procent in koopkracht op vooruitgaan. Die lastenverlichting is speciaal gericht op de lagere inkomens, aldus Kok. „Het gaat om een bescheiden koopkrachtverbetering in 2000. Die mensen kunnen het geld goed gebruiken." Kok wilde nog niet zeggen om welke maatregelen het Opgewekte sfeer in Den Haag den haag anp In politiek Den Haag heerst al dagen een opge wekte sfeer: het gaat economisch zo goed dat alle burgers volgend jaar een extraatje krijgen en dat is een prettige boodschap om uit te dra gen. Het kabinet heeft besloten dat iedereen er één procent in koopkracht op vooruitgaat. De afgelopen week hebben de ministers zich diep gebogen over maatregelen en koopkrachtplaat jes om te verzekeren dat de meevaller van één miljard gulden zo eerlijk mogelijk wordt ver deeld. Daarmee komen zij ook de toezegging van pre mier Kok na iets extra's te doen voor mensen met kinderen, AOW'ers en minima. In juni bleek dat zij minder profiteerden van de economische groei. Officieel is nog niet bekend om welke be dragen het precies gaat. Dat meldt de regering pas op Prinsjesdag, over drie weken. Maar de grote lijnen zijn al wel duidelijk. De extraatjes - voorzover nu bekend op een rij: Alle mensen met een baan houden iets meer salaris over, doordat zij minder belasting over hun loon hoeven te betalen. In Haags jargon heet het dan dat het arbeidskostenforfait - dat nu 3108 gulden bedraagt- omhoog gaat. De achterliggen de gedachte daarbij is dat het v geen baan hebben aantrekkelijker wordt gaan werken. Het kabinet heeft hiervoor onge veer 500 miljoen beschikbaar. De kapper en schoenmaker worden goedkoper. De BTW voor arbeidsintensieve diensten gaat na melijk omlaag van 19 naar 6,5 procent. Als de kappers dat helemaal zouden verrekenen in de prijs voor hun klanten, wordt een knipbeurt 16 procent goedkoper en laten mensen vaker hun haar knippen, zo is de gedachte. De 225 miljoen gulden die het kabinet hiervoor zou willen uit trekken, moeten ertoe leiden dat er meer mensen in de kappers- en schoenlappersbranche aan de slag gaan. Mensen die ouder zijn dan 65 jaar mogen bij hun belastingopgave een iets hoger bedrag af trekken van hun inkomen. Met andere woorden: de vaste ouderenaftrek gaat omhoog. Die be draagt nu 511 gulden voor iedere oudere, 2152 gulden voor mensen die jaarlijks minder dan 57.000 gulden aan inkomsten hebben. Dat leidt ertoe dat zij minder belasting hoeven te betalen. De kinderbijslag gaat omhoog. Die varieert nu, afhankelijk van de leeftijd van het kind en de ge zinsgrootte, van 324,66 gulden tot 841,28 per drie maanden. (1298,64 tot 3365,12 per jaar). Minister Borst (volksgezondheid) trekt 100 mil joen uit om het verlies aan inkomen van AOW 'ers in verpleeg- en verzorgingshuizen te repare- Rechter kan partijen niet verzoenen vervolg voorpagina Terwijl het openbaar rie van Haarlem naspeuringen verrichtte in de Overveens vil la, vochten de bestuursleden van de Brongersmastichting een bitter conflict uit voor de Haarlemse rechtbankpresi dent. Voorzitter L. van Naers- sen eiste hier in kort geding zijn functie als voorzitter te rug. Ondanks pogingen van rechtbankpresident C. van Maanen de partijen te verzoe nen, bleven penningmeester F. Wafelbakker en secretaris C. Straver bij hun standpunt dat Van Naerssen niet te handha- De secretaris en de pen ningmeester van de stichting deelden de voorzitter in juni per brief mee dat hij was ont slagen. Daarop stapte Van Naerssen naar de rechter. Het is voor hem moeilijk te ver kroppen dat juist hij terzijde wordt geschoven. Als assis tent-beheerder van de Bron- gersmacollectie was hij im mers jarenlang de vertrouwe ling van de Overveense sena tor. In de rechtszaal kreeg Van Naerssen door zijn collega-be stuursleden voor de voeten geworpen dat hij de pers had ingelicht over de verwikkelin gen binnen het bestuur. Daar door was het bestaan van de Brongersmacollectie bekend geworden en had de stichting het imago gekregen een 'por noclub van vieze mannen' te zijn. Zeker nu justitie door de publiciteit een gerechterlijk vooronderzoek is gestart naar de collectie, lijkt verzoening tussen beide partijen onmo- gelijk. Het imago van de Brongers mastichting moet worden her steld, aldus de tegenstrevers van de voorzitter, die zo snel mogelijk aan de slag willen met de gelden van de stich ting. Zij willen wetenschappe lijk onderzoek naar seksuali teit van kinderen en adoles centen subsidiëren met de gelden van de Brongers mastichting. Want daar zijn de miljoenen die de senator heeft nagelaten vooral voor be doeld, zo betoogde Straver, en niet zozeer voor hel behoud van de collectie erotica. De betrokkenen in het con flict zijn alle drie vooraan staande seksuologen, die met hun wetenschappelijk onder zoek bekend hebben verwor ven. Zij betwisten eikaars kwa liteiten als onderzoeker niet, maar eikaars kwaliteiten als bestuurder des te meer. Ver wijten over financieel wanbe heer pn eigenmachtig optre den vlogen gistermiddag in de rechtszaal over en weer. Van Naerssen werd door zijn me debestuursleden zelfs een 'ru ziezoeker' en 'ongeleid projec tiel' genoemd. De Haarlemse rechtbank president toonde zich zicht baar geërgerd door de kibbe lende mannen, bij wie hij minachtend 'gekrenkte eerge- voelens' constateerde. De stichting is in zijn ogen niet gebaat bij een bestuurscrisis. „Wat heeft dit nu voor nut?" Ondanks zijn inspaningen kreeg Van Maanen de partijen niet tot elkaar. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3