Honderden nertsen spoorloos Rijn Veenstreek Je kon uit het kanaal drinken gezicht aring en aardbeien ~bor jubilaris Veraart Blunders advocaat nekken verdachte Voorwaardelijke boete voor boomkweker na familievete chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 andeltocht in Koudekerk dekerk aan den run Wandelsportvereniging Leiden Om- ken houdt op 4 en 5 september wandeltochten in Koude- aan den Rijn. Vanaf vrijetijdscentrum De Ridderhof bestaat jeide dagen tussen 8.00 en 14.00 uur de mogelijkheid om afstand van 10,15, 30 of 40 kilometer af te leggen. Inlichtin- 071-5219349. indvliethal legionellavrij ERSwouDE-dqrpHet gemeentelijk sportcentrum Landvliethal lazerswoude-Dorp is vrij van legionella. Dat heeft de Water- atschappij Zuid-Holland-oost bekend gemaakt. In opdracht de gemeente Rijnwoude onderzocht de WZHO in juni alle terleidingen van de gemeenteinstellingen. De watermaat- appij vond de bacterie op 28 juni in de Landvliethal. De ge- ente sloot de douches en liet de leidingen aanpassen. Daar- ir krijgt de bacterie die de dodelijke veteranenziekte kan ver zaken geen kans meer om zich te ontwikkelen. De bacterie Ie Landvliethal heeft geen veteranenziekte veroorzaakt. Actie op fokkerij Zwammerdam nog niet opgeëist u«tn reuzenscheidsrechtersfluit deelde directeur Veraart snoep uit ijn leerlingen. foto henk bouwman swoude-runduk wantijn hoffscholte gonsde links en rechts, wat er precies ging gebeu- }~9~< "st niet." Voor directeur i~9!< eraart van de Steijaert- 6-9-? d1 was het gisteren een dag verrassingen. Om kwart zeven 's ochtends werd hij jn bed gehaald, om op de )1 in Hazerswoude-Rijn- :oute haring en aardbeien ;eschoteld te krijgen. De teur was gisteren 25 jaar le openbare school J.P.F lert verbonden, een stevig ontbijt stond gisteren een bijzondere |wachten. Met de directeur jn vrouw op een versierde #jets ging het in optocht het gemeentehuis van roude. Daar sprak wethou- van der Lecq enkele be- igende woorden tot de ju- De rest van de ochtend en middag brachten de leerlin gen, docenten en begeleidende ouders door op de velden van voetbalclub Bemardus, waar ie dereen zich vermaakte met spelletjes. Tot slot ging de hele school 's avonds met een groot feest 'back to the seventies'. Na 25 jaar-op dezelfde school heeft Veraart nog steeds geen genoeg van de Steijaert. „Het leuke is dat er nu kinderen van oud-leerlingen op school zitten. Maar daar ga je je zelf ook wel oud door voelen", grapt de pas 51-jarige directeur. Of ik het tot aan m'n pensioen volmaak, weet ik niet. Ik wil het blijven doen zolang ik er lol in heb en nu vind ik het in ieder geval ontzettend leuk. We hebben een hecht onderwijsteam en proberen een sfeer van onder linge samenwerking te creëren. En als wij lol hebben, geldt dat volgens mij ook voor de leerlin gen." Enkele honderden nertsen van Edelpelsdierenfokkerij Verboom uit Zwammer dam waren gisteren aan eind van de dag nog spoorloos. Het zoeken naar de roofdieren en het lokken met voedsel gaat nog enkele dagen door. De eigenaar verwacht dat tientallen nertsen niet meer worden gevonden. Ze zijn overreden door au to's of houden zich in le ven met kippen en konij nen. De politie heeft nog geen idee wie in de nacht van donderdag op vrijdag tussen de vier- en vijfdui zend nertsen heeft laten ontsnappen. zwammerdam aaarieta kroft De eigenaar kreeg gisteroch tend hulp van vijftien collega fokkers, tien boeren uit de om geving, twintig brandweerlie den en zes politiemensen. Met een vangkooi en een schepnet vingen ze enkele duizenden diertjes. Voor enkele tientallen nertsen kwam de hulp te laat. Ze waren overreden op de Steekterweg, de drukke Nil tussen Alphen en Bodegraven. Omwonenden, bewoners van de Hooge Burch (de leefge meenschap voor verstandelijk gehandicapten) en de scholen in Zwammerdam zijn allemaal door de gemeente op de hoogte gesteld. Buurtbewoners zijn ge adviseerd hun kinderen in de gaten te houden en konijnen en kippen in veiligheid te brengen. In de buurt is geen paniek uit gebroken. Bewoners van de Hooge Burch gingen gewoon naar buiten, al was het dan on der begeleiding. „En de barbe cue die voor vanavond is ge pland gaat ook gewoon door", zei directeur P. Snel. De nertsen, die eruit zien als een grote, donkerbruine of zwarte ratten of kleine katten met een lange staart zijn niet agressief. Ze kunnen wel bijten als ze worden aangeraakt. Men sen die zijn gebeten wordt ge adviseerd bij de huisarts een te- Eén van de nertsenvangers werd in zijn zij gebeten. tanusprik te halen. Tot nu toe overkwam dat alleen een paar vangers. „Mensen moeten vooral niet in paniek raken als ze worden gebeten", zegt W. Verhagen, woordvoerder van de firma Verboom. „Meestal ont staan de wonden als iemand zijn vinger uit de bek van een nerts terug wil trekken. Je moet de beesten juist afleiden of het bekje open zien te krijgen." De gemeente Alphen heeft een speciaal telefoonnummer opengesteld waarop mensen die een nerts zien dat kunnen melden. Na een melding wordt meteen actie ondernomen. Op het gemeentehuis in Al phen aan den Rijn werd giste ren de hele dag druk overleg ge voerd. Burgemeester N. Schoof, die een kijkje op het bedrijf nam, keurt de actie scherp af. „Deze wijze van actie voeren is erg indringend en heeft niet mijn respect", zei hij tijdens een inderhaast belegde pers conferentie. „Tot mijn grote er gernis hebben ze geen oog ge had voor de effecten." Woord voerder Verhagen, tevens be stuurslid van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren (NFE), heeft ook geen goed woord voor de actie voerders over. „Dit treft de ei genaar, de dieren zelf en de kip pen en eenden in de omgeving. De dieren die terug worden ge zet komen bij vreemde soortge noten. Dat leidt nogal eens tot gevechten met dodelijke afloop of tot inteelt als vader en doch ter of broer en zus in een kooi terecht komen." De schade schat hij voorlopig op enkele tienduizenden guldens. Voor een deel is de eigenaar verze kerd. De NFE heeft 15.000 gulden beschikbaar gesteld voor de tip die leidt tot de aanhouding van de daders. Volgens Verhagen zit het Dierenbevrijdingsfront ach ter de actie. Hij denkt dat het om dezelfde club gaat die enke le maanden geleden vijf vracht wagens van de vleesverwerken de fabriek Domburg in Bode graven in brand stak. „Het is de meest lafhartige groepering die er maar is. Ze komen en gaan als dieven in de nacht." Politieman P. van Riessen en burgemeester Schoof zeggen echter nog geen enkel aankno pingspunt te hebben om een verband tussen de actie van gis ternacht en die in Bodegraven te veronderstellen. Zeker is wel dat de daders goed voorbereid foto henk bouwman waren. Ze kwamen op het be drijf via een zelf aangelegde loopbrug. Op de boerderij ver nielden ze tien tot twintig meter omheining en openden ze de kooien van vier- tot vijfduizend van de in totaal 15.000 nertsen. Het bedrijf in Zwammerdam is sinds februari de vierde nert senfokker die het doelwit is van actievoerders. Verhagen verwijt met name de linkse partijen dat ze een verkeerd beeld scheppen over het welzijn van de dieren, waardoor dierenbevrijders in actie komen. „Het welzijn van de dieren is goed. Ze krijgen goed te eten en voldoende aflei ding. De kooien zijn ruim." Hij weigerde echter de pers de toe gang tot de hokken. Iemand die een nerts ziet, kan dat melden op telefoon nummer 0172 - 481231 den haag/alphen Advocaat R. Müller uit Al phen zorgde gisteren voor spektakel bij het gerechtshof in Den Haag. Niet door zijn geniale optreden, maar door zijn geblunder. Het hoger beroep van zijn cliënt, een 26-jarige Alphenaar, werd rechtstreeks naar de prullen bak verwezen - nog voordat de verdachte de kans had ge had om iets te zeggen. De advocaat was drie maanden te laat met het aantekenen van hoger be roep. Dat moet uiterlijk twee weken na een veroordeling gebeuren. „Ik ben het daar niet mee eens", sputterde Müller. „Maar het is wel de wet," zei president J. Fas- seur-van Santen. Op 5 oktober vorig jaar werd de Alphenaar door de politierechter veroordeeld tot een geldboete, omdat hij met traangas had gespoten. Müller wist dat de zaak die dag zou dienen, maar advi seerde zijn cliënt thuis te blijven. De raadsman had nog niet het hele strafdossier thuisgestuurd gekregen en weigerde het zelf in Den Haag te gaan halen. En dat terwijl de zaak op zijn ver zoek al vier maanden was uitgesteld. Zo werd de ver dachte bij verstek veroor deeld. Müller erkende gisteren opnieuw, dat hij wel had ge weten dat zijn cliënt die dag terecht moest staan. Toch had hij daarin geen aanlei ding gezien om op tijd in be roep te gaan. De advocaat hield vol dat het proces niet eerlijk was, omdat hij niet al le stukken had. Maar ook met die stelling maakte Fas- seur-Van Santen korte met ten: „Als u stukken wilt heb ben moet u ze komen halen. Dat doen alle advocaten." Müller overweegt nog om in cassatie te gaan tegen de uitspraak. Voorlopig zit de Alphenaar tegen een boete aan te kijken en heeft hij nog niets in zijn eigen zaak in te brengen gehad. Dorpsgezicht is een zomerserie over kleurrijke j voners uit de Rijn- en Veenstreek. Zij kennen hun di li woonplaats, in veel gevallen tevens hun geboorteplaats, als hun broekzak. RKHce aflevering komt een andere plaats aan bod. In 1 veertien beschrijft fietsenmaker Dolf Wallet het dorp Leimuiden. Dolf Wallet kan niemand Leimuiden heen. Zijn rij- andei aan de dokter Sta- lastraat ligt strategisch bij ukke kruispunt met de 3rmeerde kerk, de oude >1, het busstation, de Iweerkazerne en de super- Geen fietser kan de 66- fietsenmaker ongemerkt ren. Dat lukt automobilis- leestal ook niet, want die i meestal stapvoets langs rinkel. Door het sluipver- ussen de Braassemer- Westeinderplassen, Ring- Ien Drecht dreigt het dorp spitsuren regelmatig dicht iben. inmaker Wallet neemt die r lief. Hij woont bo- |ijn winkel en houdt alles en om zijn winkel ge- nauwlettend in de gaten, werkplaats heeft hij te- ordig videobewaking. „Je wel hè, als ze in één keer efietsen uit je zaak ste- egt hij gelaten. „Het erg- d ik het nog voor mijn Zij vraagt nog steeds ei nd voor het slapen gaan sloten wel op de deur zit- ks de toegenomen druk- nveiligheid zal Wallet sggen dat het vroe- emaal beter was. Leimui- as toen nog zo klein, dat alle huisnummers kende, s wel handig, want Wal- bineerde het werk in en nog kleine rijwielhan- et een baan als hulppost- Dat werk heb ik van chttiende tot mijn 33ste maar toen was het niet te combineren met de de voor de fiets, daarover allet geen twijfel bestaan, heeft hij van jongs af aan. Zijn vader schoolde zich in de oor log om van vuilnisman tot ver vaardiger van surrogaat fiets banden. Dolf Wallet bouwde die stiel uit tot een fietsenzaak en reed bovendien in zijn vrije tijd als wieleramateur. Óp zijn 27ste („Ik besefte dat ik geen grote zou worden") stopte hij na een overwinning in Zaan dam op onder anderen Peter Post met de wedstrijdsport. La ter maakte hij als voorzitter van de Leidse wielervereniging Swift de hoogtijdagen mee van zijn streekgenoten Gerben Kar stens en Joop Zoetemelk. „Joop heeft me hier heel wat banden laten plakken. Soms fietste hij met zijn broer Frans langs de winkel en riep hij: Dolf, meerij den! En in het jaar dat Zoete melk de Tour de France won, lagen zijn prijzen in mijn etala ge. En Herman Krott, oud ploegleider van Zoetemelk, woont hier." Leimuiden, waar Wallet nog ie der jaar een wielerronde orga niseert, koestert zijn sporthel den. Schaatser Bob de Jong maakt bijna iedere winter wel een eretocht door het uitdijen de forensendorp. De wereld kampioen op de 10.000 meter is lid van de plaatselijke ijsclub Nut en Vermaak, waarvan Wal let vroeger bestuurslid was. „We hadden in die tijd nog geen ijsbaan. Bij de aanleg daarvan heb ik heel wat span nende nachtelijke uren beleefd met Piet Hoek als wij toekeken of de baan wel goed onderliep." Toch beschouwt de fietsenma ker Leimuiden niet als een overdreven sportief dorp. „Het is gemiddeld. Ook op andere terreinen neemt het een mid denpositie in. Zo zijn in kerke- alphen aan den run Bungee jumping en muziek van De Kast op Alphense Jaarmarkt heid speciale Jaarmarktkoeken, de zogenoemde Marketent sters. De Jaarmarkt wordt 's avonds met veel licht, laser en vuurwerk afgesloten met een groots muziekprogramma. Er zijn open lucht concerten van De Kast, Romeo en Edsilia Rombley. De Jaarmarkt wordt voorafge gaan door de Oldtimerdag, de Open Monumentendag en Tap toe op zaterdag 11 september en een wielerronde op zondag 12 september. Maandag begint de kermis op het Thorbec- keplein 'met een piekendag. Dinsdag is de Rabobank Jaar markt-estafette door het cen trum. Die avond trekt ook een gondelvaart met zestig verlichte en versierde schepen over de Heimans Wetering en de Oude Rijn, muzikaal begeleid door verschillende dweilorkesten en harmonies. Ter afsluiting is er een vuurwerkspektakel in het Weteringpark. De 25ste Alphense Jaarmarkt neemt inclusief het voorpro gramma bijna een volle week in beslag. Tussen de Oldtimerdag, de Open Monumentendag en Taptoe op zaterdag 11 septem ber en de derde woensdag in september zijn er in Alphen aan den Rijn tal van activiteiten voor bezoekers uit de hele re gio. Op woensdag 15 september zijn er naast de 550 kramen en 250 grondplaatsen voor ambu lante handel op alle pleinen en open ruimten podiumshows of live-optredens. Speciale attrac ties dit jaar zijn onder andere bungee jumping, 4-op-een-rij met kratten, een oude post- koetsentocht, poppenkasten en Avifauna-rondvaarten. Voor kinderen zijn er op verschillen de plaatsen kinderactiviteiten. Alphense ambachtelijke bak kers verkopen voor de gelegen- Hoe ver hij ook weg fietst. Dolf Wallet keert altijd weer terug in het drukke dorpshart van Leimuiden. foto mark lamers lijk opzicht de rooms-katholie- ken, de gereformeerden en her vormden alle vertegenwoor digd. De middenstand houdt volgens Wallet, oud-voorzitter van de winkeliersvereniging, vooral stand door de komst van de supermarkt. „Tegenover de komst van de ene bedrijf staat het vertrek van een andere. Zo zijn we busbedrijf Maarse Kroon en de melkfabriek Hol land kwijtgeraakt. Maar er is ook een zekere constante. Want de zoon van Piet van Veen, die destijds met mij in de winke liersvereniging zat, is nu voor zitter van het bestuur waarvan mijn zoon Ronald penning meester is." Ooit krijgt Wallet junior het he lemaal voor het zeggen in de fietsenzaak. Zijn vader heeft vertrouwen in de volgende ge neratie. „Dan hebben ze het over hangjongeren, die je hier ook wel ziet. Het gekke is dat ik nooit last heb met de jeugd. Ook stadslui, van wie er veel in Leimuiden wonen, vind ik niet lastiger, al zijn ze wel anders dan autochtonen. Bovendien, toen wij jong waren hingen we ook al rond, alleen bestond het woord hangjongere nog niet. Ik vind juist dat er in Leimuiden leuke dingen voor de jeugd zijn. Er kan veel meer dan vroeger. Zo organiseert café René zon dag weer een beachvolleybal- toemooi." Als er buiten werktijd wat te be leven is in het dorp, neemt Wal let meestal een kijkje. Op rusti ge ogenblikken knijpt hij er met elf fietsvrienden uit het dorp tussenuit op één van zijn fraaie racefietsen. Als hij de beruchte brug over de Ringvaart, die meer open dan dicht lijkt te staan, over is, denkt hij terug aan de oude draaibrug van wel eer. „Voor een wedstrijd had ik een afspraak gemaakt met brugwachter Jo Roos. Hij zou de brug afdraaien als ik voorbij was. En inderdaad lag ik met een andere renner op kop toen we de draaibrug naderden. Maar Jo had het anders opgevat en draaide de brug te vroeg af. Ik kon er nog net op, maar later haalde het peloton me toch weer in. Hoe ver Wallet ook wegfietste van Leimuiden, hij kwam er al tijd weer terug. Ondanks de nieuwbouw behoudt het dorp zijn landelijke karakter. En de grond is er volgens Wallet niet vuiler dan elders. „Ze hebben mij wel eens vragen gesteld over het gif in de Meerewijck. Mijn vader heeft daar vroeger gewerkt op de vuilnisbelt. Hij dronk er zelfs water uit het ka naal en is toch tachtig gewor den." tim brouwer de koning (Dit is de laatste aflevering van de serie dorpsgezicht). den haag/hazerswoude-dorp persbureau cerberus Voor zijn aandeel in een onder linge vechtpartij is èen boom kweker uit Hazerswoude-Dorp veroordeld tot een voorwaarde lijke boete van 750 gulden. De Haagse politierechter legde die straf op naar aanleiding van een slepende familievete die op 27 april tot een uitbarsting kwam. De Hazerswoudenaar raakte toen slaags met de twee zonen van zijn broer die op het land naast het zijne afkweekt. De neefjes reden volgens de boom kweker met hun heftruck over zijn land. Volgens de neven rukte hun oom daarop de plan ten van de heftruck en deelde hij hen rake klappen uit. Hun oom vertelde de Haagse politie rechter dat de neefjes de aanval hadden ingezet en dat hij 'uit noodweer' had verdedigd. Aan de andere kant vertelde hij de politierechter dat hij zijn neven 'alle hoeken van het veld' had kunnen laten zien als hij dat ge wild zou hebben. Van nood weer was dus ook geen sprake vond de politierechter. Hoe de familievete is ont staan bleef onduidelijk, maar wel werd duidelijk dat de ruzie niet meer valt 'uit te praten', zoals de rechter had voorge steld. Daarvoor heeft de haat te diep wortel geschoten. De ver dachte kwam gisteren met een reeks beschuldigingen aan het adres van zijn broer en diens kinderen. Zo zouden zijn neef jes hem hebben proberen aan te rijden, net zoals zijn werk ster, en hadden ze zijn vrouw voor 'kankerhoer' uitgemaakt. De broer en zijn zonen die ook naar de strafzitting waren gekor men, ontkennen dat alles. De officier van justitie mr. M. Kattouw, die een boete van 900 gulden had geëist, maakte zich zorgen over de toekomst. Want hoewel het land van verdachtes broer via een omwegje verkocht is aan de verdachte, en de broer is verhuisd naar Reeuwijk, heeft de broer nog tot eind volgend jaar recht van afkweek op de grond. Tot dan blijft de kans op geweldsuitbarstingen groot. Daarom legde de politierechter een geheel voorwaardelijke boete op. Hij hoopte de woede van de Hazerswoudenaar op deze manier te kunnen into-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17