Scholen niet toegerust op allochtonen De nieuwe Doesbrugwachter staat al klaar Investeringen loodzakelijk' Regio e Buitengewonen komt 'terug' met midzomerfeest Huurhuizen Zwaan in de verkoop II Poldercrossers halen zwart pak ERDAG 28 AUGUSTUS 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv.-chef judy nihof. 071-5356416 uitdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 28 Augustus TER-AAR - De kinderen van de twee hoogste klassen van de openbare school in deze gemeente hebben een uitstapje gemaakt naar Katwijk met de stoom boot 'W. Bus', onder geleide van het onderwijzend personeel van die school en daartoe in staat gesteld door vrijwillige bijdragen van de ouders der kinde ren, voor zooveel dezen daarvoor hebben kunnen bij dragen, en overigens van ingezetenen. De kinderen zijn onthaald op krentenbrood en li monade en hebben zeer genoeglijk den dag aan het strand onder elkander doogebracht. Des avonds ongeveer te zeven uren waren de kin deren weder nébij het schoolterrein teruggekeerd, van waar elk bijzonder voldaan huiswaarts keerde. WOUBRUGGE - Onder begunstiging van mooi zo merweer maakten de leden der Zangvereeniging, on geveer 50 in getal, een uitstapje naar Amsterdam en IJmuiden per expresseboot van de firma Carsjens. ANNO 1974 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leldsch Dagblad, t.a-v. Leldsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leldsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. nens aid. Z( ia nog en wordff' ptimii leden als niet-leden zijn weLkom op het kinderfeest met Oudhollandse spelletjes, een zeephelling, een springkussen en een boerenblaaskapel. Volgens voorzitter P. Pret is de rust binnen De Buitengewonen weer teruggekeerd. Hij wil niet meer ingaan Leiderdorpse dorpsvereniging De Bui- jewonen, die in mei bijna was opgehe- na een bestuurscrisis, pakt zondag 5 ;ember de draad weer op met een mid- lerfeest in park De Houtkamp. Zowel op de gebeurtenissen in het verleden, die ertoe leidden dat vier bestuursleden op stapten. „We gaan verder met zeven be stuursleden. We willen het verleden laten rusten en een nieuwe start maken." Dorps vereniging De Buitengewonen, die circa duizend leden heeft, organiseert voorna melijk activiteiten voor kinderen. zoeterwoude LEIDEN - Maarten Holl jr. trad gisteren in het Leidse stadhuis in het huwelijk met Sylvia Oudshoom. Holl is lid van de jeugdcommissie van UVS, vandaar dat blauwwitte jeugdvoetballertjes het pasgetrouwde paar 'opvingen'. LEIDEN - Morgen begint 'Rob Houwer Film Holland B.V.' in de straten en stegen rondom de Hooglandse Kerk met een serie buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Keetje Tippel' onder regie van Paul Verhoeven. Hoofdrolspelers, figuranten en technici hebben in deze periode hun hoofdkwartier in het gebouwencomplex van De Burcht. Het is noodzakelijk om in de periode van donderdag tot en met maandagavond die plaatsen waar opnamen wor den gemaakt af te zetten met dranghekken. Dat be tekent dat op gezette tijden 't verkeer rondom de Hooglandse Kerk gestremd zal zijn. Omdat het ver haal van Keetje Tippel zich afspeelt rondom de eeuwwisseling (plm. 1900) is het bovendien nood zakelijk dat ook geen geparkeerde auto's in het beeld verschijnen. Ook is het voor het scheppen van de juiste sfeer noodzakelijk om een aantal verkeers borden, lantaarnpalen en uithangborden tijdelijk te verwijderen. Voor dit geheel van maatregelen heb- FOTO ARCHIFF LEIDSCH DAGBLAD ben de gemeente Leiden, particulieren, alsmede de vereniging voor ambulante handel hun medewerking toegezegd aan Rob Houwer Film. HAZERSWOUDE - Gidi Speel, de doelman van het standaardteam van de Hazerswoudse voetbalvereni ging Bernardus, kreeg tijdens de algemene ledenver gadering van voorzitter Jacques Straver een beker, destijds door het gemeentebestuur van Hazerswou- de beschikbaar gesteld voor de minst gepasseerde doelman van het seizoen. Speel toonde zich de bes te laatste man van de negentien teams die in de vori ge competitie in de strijd waren. VOORSCHOTEN - Antiekdieven hadden dinsdag nacht pech toen zij dachten aan de Krimkade een antieke klok te stelen. De klok zat namelijk stevig in de muur verankerd. Om toch niet zonder buit thuis te komen namen ze het loden gewicht van de klok mee. 's Morgens ontdekten de bewoners dat het ge wicht was verdwenen. ou m( >p anc undel .tie, di am: Erik Vogel ïftijd: 56 ictie/beroep: directeur ïekmuziekschool Rijn- jjtoord gerlijke staat: gehuwd onplaats: Leiderdorp is uw liefste bezit? lilijke vraag. Ik hecht niet aan bezit. Je komt op de itfeld zonder iets en je gaat zonder iets. Maar als ik dan i moet kiezen: mijn werkka- thuis. Mijn hok. Geen grote nte, maar wel een waar je d kunt functioneren. Ik kan lies doen en laten. is uw favoriete muziekstuk? Dpera Don Giovanni van zart. Het is een bijzonder |n inkelend muziekstuk en ft een verhaal zoals het le- araan bent u verslaafd? lezen van time-tables. Ik eigenlijk niet langs een reis- ïau lopen zonder naar bin- te gaan om wat time-tables i te nemen. De constructies bedacht worden om dingen >u( d te laten lopen, zoals 12 ïstregelingen voor treinen liegtuigen, dat intrigeert me lerg. is uw slechtste eigenschap? 'eduld. Ik wil de dingen sneller geregeld zien dan gelijk is. Verder, verder. d loet het zien als met een k: als ik op pagina achttien is mijn omgeving vaak nog lagina vijftien. Dat spoort dus niet met elkaar. is uw grote voorbeeld? ïdrik Nicolaas Werkman, van De Ploeg, een Gronings afke van der toolen Zoeterwoude gaat akkoord met het plan van woningbouwver eniging Willibrord om tien huurhuizen aan de Zwaan te verkopen. „Die huizen werden voor de doelgroep te duur. Met de winst uit de verkoop kan Willibrord elders weer sociale woningbouw plegen. Dat is een goede zaak", zegt verantwoor delijk wethouder S. Stuijt (Pro gressief Zoeterwoude). De woningbouwvereniging biedt de bovenwoningen eerst aan de huidige huurders aan. Een aantal van hen is in princi pe bereid een poging te wagen om op het aanbod in te gaan, zegt voorzitter F. de Graaff van Willibrord. De twee hoekhuizen worden overigens niet ver kocht. Die hebben een speciale bestemming. De ene is gereser veerd voor vluchtelingen, en de andere wordt gebruikt voor be woners van Swetterhage. De tien huizen zijn volgens de voorzitter slecht verhuur baar. Althans: „De Zoeterwou- denaren zelf steken er hun vin ger niet naar uit." De tweede reden om de woningen in de verkoop te doen is de op brengst: die kan in andere pro jecten worden gestoken. De Graaff denkt daarbij vooral aan woningverbetering. „Een heel aantal van onze huurhuizen heeft nog geen CV. Dan gaat het om de wat oudere huizen, van voor 1975." De kwaliteit van het huizen bestand wordt volgens De Graaff steeds belangrijker. „Vroeger was het zo: de men sen hadden gewoon een wo ning nodig. Nu is de vraag ge varieerder, gaat het minder om de kwantiteit." Willibrord sloopt binnenkort een rij huizen aan de Zwetkade in Zoeterwoude. Beide beslis singen hebben alles te maken met het feit dat de woning bouwverenigingen tegenwoor dig op eigen benen staan. „We zijn verplicht een visie te ont wikkelen en de handen uit de mouwen te steken, want subsi die van de overheid krijgen we niet meer." iformatieavond D66-afdelingen fterwoupeDe D66-afdelingen Leiden, Leiderdorp/Zoeter- ste ki |UCje, Oegstgeest en Voorschoten houden op vrijdag 3 sep- nber een gezamenlijke informatieve bijeenkomst. Zij doen t ter gelegenheid van het begin van het nieuwe politieke sei- 1 en. Leden en andere belangstellenden zijn vanaf negen uur 's ^el onds welkom in café de Meester aan de Zuidbuurtseweg 57 in n ieterwoude-Dorp. Jedinginzamelactie voor Turkije ;stgeest Rottink Reisburo in Oegstgeest zamelt kleding in or de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Bij het bedrijf eên L311?0 Voort 39 kunnen tot en met woensdag 'alle soor- winterkleding' worden gebracht. In samenwerking met pnpia International, een reisbureau dat gespecialiseerd is in zen naar Turkije, gaat de kleding vervolgens naar het ramp lied. Doesbrugwachter M. Wesselman, die binnenkort stopt, moet een opvolger van vlees en bloed krijgen. Geen auto matische bediening met camera's. Dat vindt het Comité Doesbrug, eerf groep bewoners van het Doeskwartier. „Je kunt het nostalgie noemen, maar dat klinkt zo negatief. Met een echte brug wachter blijft het hier levendig. En het is werkgelegenheid", zegt Claudia Thunnissen van het comité. Zoeken naar een nieuwe, gemoti veerde brugwachter hoeft de gemeen te niet. Hij staat al klaar. Het is de 49- jarige Aad Borst, die in de Hoofdstraat woont, op enkele meters van de brug. Hij zou het graag willen overnemen. Al in mei schreef Borst de gemeente een sollicitatiebrief. De Leiderdorper zag het helemaal zitten, en nog steeds, 's Zomers de brug bedienen, 's winters werken bij de gemeente. „Klusjes doen. Ik denk dat die er zat zijn." Daar komt bij dat Borst volgend jaar wellicht zonder werk komt te zitten. Het tuindersbedrijf waar hij werkt moet weg in verband met de aanleg van de HSL, en hoe het daarna verder gaat weet Borst niet. Ander werk vin den is moeilijk als je bijna vijftig bent. „Iedereen wil jong en onervaren per soneel. Onbegrijpelijk. Je ziet het in de bouw. Ze kunnen niet eens een ver stekkie zagen." Van de gemeente kreeg Borst echter te horen dat er geen vacature voor brugwachter is. „Als er een zou ko men, dan kon ik solliciteren." Maar tot nu toe heeft de Leiderdorper nog niets in de krant zien staan. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat er na het vertrek van Wesselman tijdelijk een andere brug wachter komt, vermoedelijk tot het eind van het jaar. „Een hulpbrugwach ter. En ondertussen gaan we kijken of we de brug kunnen automatiseren." Borst heeft weinig hoop dat de ge meente uiteindelijk toch nog zal kie zen voor een brugwachter. Voor zich zelf zou dat niet het einde van de we reld zijn. Maar voor de buurt zou het jammer zijn als er automatische be diening komt. „Het is hier zo'n karak teristiek buurtje. Een brugwachter hoort er gewoon bij." De Leiderdorper vindt bovendien dat het veiliger is als iemand toezicht houdt wanneer de brug omhoog gaat. „Het is gevaarlijk bij de brug. Er zijn kinderen die aan de andere kant van de brugleuning gaan staan. En je moet opletten als de bas cule naar beneden komt!" issenaar geeft spaargeld uit we nu niet investeren, liven we de problemen uit." De Wassenaarse WD- i\ ïouder E. van Dijk acht de daar om flink te investeren, vas altijd tegen het aanwen van de algemene reserves, ir na verzoeken van CDA en gaat het roer om. In de irjarenbegroting 2000-2004 :n burgemeester en wet- - 'ders voor om de komende fp ode 44 miljoen gulden uit te L'l' i ken voor verbetering van I H i Wassenaarse 'woongenot'. I -v gemeenteraad heeft ge- igd om een discussie aan te i over het inzetten van de rves en deze begroting is aanzet tot die discussie." fassenaar heeft 'overtollige es', zo staat in de begro- voor 2000. En B en W wil- een deel van dat kapitaal miljoen gulden) steken in aantal dure projecten, zoals louw van een sociaal cultu- centrum, verbetering van 'erkeersveiligheid en reno- /nieuwbouw van het Ster- id. 'ij denken dat investerin- nodig zijn om een hoog- :dige kwaliteit van voorzie ne n te behouden", aldus Dijk, die begin vorig jaar niets voelde voor een greep irdefde spaarpot. „Ik heb toen gehe ;gd dat je de algemene re- door es niet zo maar moet ge- eve ei ken voor het realiseren van vroe e dingen, maar de investe ringen die we nu voorstellen zijn noodzakelijk. De bedoeling is ook dat daardoor onze ex ploitatielasten omlaag gaan. Als we niet investeren stijgen onze exploitatielasten en krijgen we problemen. We kunnen dat niet opschuiven en de ergernissen straks bij een ander neerleggen. Wij willen dat de Wassenaar- ders zich over tien jaar nog steeds lekker voelen in deze ge meente. Dat onze kinderen fijn kunnen zwemmen in een fijn zwembad en veilig kunnen fiet sen naar school." Door het inzetten van een deel van de reserves kunnen de belastingen laag blijven, aldus Van Dijk. „Daarmee voorko men we dat we een extra be roep moeten doen op de bewo ners van Wassenaar." Ondanks het aanwenden van de reserves stijgen de belastingen volgend jaar. Het tarief voor de onroe- rend-zaakbelasting gaat met 11,5 procent omhoog. mc Incasso-Arbeidsgeschillen- Huurzaken-Civiele procedures De openbare basisscholen in Oegstgeest zijn onvoldoen de toegerust voor het toenemend aantal allochtone leer lingen. Ze hebben niet genoeg personeel en faciliteiten om kinderen die niet of nauwelijks Nederlands spreken goed te begeleiden. De WD heeft het probleem op de scholen aangekaart bij de gemeente. Volgens de partij moeten de scholen extra onder steuning krijgen, omdat ze an ders in de problemen komen. „De Terweeschool krijgt steeds meer te maken met de kinderen uit de barakken (de Centrale Opvang Asielzoekers huisvest sinds begin dit jaar vluchtelin gen in dit complex aan de Rijnsburgerweg, red.) De kinde ren spreken geen Nederlands en de klassen zijn al overvol", aldus WD-steunfractielid M.Mathijsen. „Je laat vreselijk veel kansen liggen als je deze kinderen niet goed begeleidt" Directeur F.Terken van de Terweeschool heeft bij de schoolbegeleidingsdienst aan geklopt. Ook wil hij kijken of hij extra personeel kan krijgen. Al leen voor de Terweeschool zit dat er niet in. „Maar misschien dat we meer formatie krijgen als we de allochtone leerlingen op alle basisscholen in Oegst geest kunnen clusteren." De Terweeschool heeft een tiental allochtone leerlingen die de Nederlandse taal niet of nauwelijks machtig zijn. „De kleuters zijn niet zo'n pro bleem. Die burgeren langzaam in. Het gaat om de oudere kin deren. Op scholen in de asiel zoekerscentra zitten ze in kleine groepjes en zijn er speciale faci liteiten om ze de eerste begin selen van de Nederlandse taal bij te brengen. Wij hebben die faciliteiten niet en kunnen niet in kleine groepjes werken." De school heeft wel ervaring met kinderen uit Frankrijk en Spanje, maar niet met kinderen van ouders die naar Nederland zijn gevlucht. „Bij deze kinde ren speelt meer dan alleen een taalprobleem. Ze hebben heel wat meegemaakt. Ze hebben vaak ook sociaal-emotionele problemen." De gemeente neemt de pro blemen serieus en wil eind dit jaar met een voorstel komen. Waar het op uitdraait weet on- derwijsambtenaar Koets nog niet. „We overleggen met Vluchtelingenwerk hoe we de problemen kunnen aanpakken. Wellicht kunnen we ons aan sluiten bij Leiden: daar is exper tise. Je kunt ook als gemeente besluiten om gelden vrij te ma ken." stompwuk» Maar liefst tweeëntwintig sloten moesten de deelnemers aan de tweede Stompwijkse poldercross gisteravond doorkruisen om bij de finish te komen. Dat waren er veel meer dan vorig jaar. De or ganisatie van de poldercross, de Stompwijkse Usclub, hoopte daar mee tegemoet te komen aan het verzoek van veel deelnemers van vo rig jaar om meer échte baggersloten in het parcours op te nemen. Dat hebben ze geweten. Natter en zwarter dan een jaar geleden kwamen de deelnemers over de eindstreep, waar de brandweer klaar stond om hen af te spuiten. Voor het afspoelen van de laatste restjes modder konden de deelnemers terecht in de douches van Stompwijk '92. De opbrengst van de poldercross is bestemd voor de jeugd van de ijs- dub. FOTO Om te beseffen wat we allemaal wel hebben. Welk talent zou u willen heb ben? Het talent om een groot bedrijf als de KLM te leiden. Als ik zo'n man als Van Wijk zie, dan lijkt me dat fantastisch. Een vlieg maatschappij slaat letterlijk bruggen naar andere wereldde len en ik vind vliegen nog steeds een technisch wonder. En die time-tables hebben er natuurlijk ook mee te maken. Wat wilt u graag nog eens over doen? De beginjaren van ónze twee kinderen. Ik was toen te vaak weg en miste daardoor toch ontwikkelingen. Als ik dat nu zie hoe ouderparen allebei drie of vier dagen per week werken en daarnaast gezamenlijk voor de kinderen zorgen, dan denk ik: dat lijkt me wel wat. Want de hele dag achter de kinderwagen aan hollen is ook weer niets. Welk principe is u heilig? Waar windt u zich over op? De maatschappelijke ontwikke lingen van deze tijd: het vluch tige, de vervlakking, individua listisch gedrag, opportunisme, koop- en hebzucht. Alles moet tegenwoordig maar kunnen, liefst steeds groter en beter. Eigenlijk zou iedereen een tijdje buiten die kleine stip moeten verkeren, die we op aarde zijn.- kunstenaarscollectief. Op mijn zeventiende werd ik met zijn werk geconfronteerd en die beelden zijn me altijd bijgeble ven. Die kleurschakeringen in zijn schilderijen zonder op smuk, dat intrigeerde me. Later heb ik me verdiept in zijn leven. Net als Mozart was hij een man met een bijzonder scheppend vermogen en kwam hij tragisch aan zijn einde. Hij leidde een heel eenvoudig le ven; werkte in alle rust in zijn kamer, had geen atelier, maar maakte toch fantastische din gen. Vlak voor het einde van de oorlog is hij door de Duitsers gefusilleerd, eigenlijk om niets. Eerlijkheid. Daar is maar één antwoord op. Ik kan absoluut niet tegen gedraai. Hoe verve lend het ook is, zegt het nou maar, dan kun je verder. Waar bent u bang voor? De ontwrichting van het maat schappelijk bestel. Ik vind dat de overheid vaak al niet meer op tijd kan reageren op dingen die gebeuren. Je ziet het in het onderwijs, de gezondheidszorg en bij de rechterlijke macht. Al les staat, door de enorme*wel- vaart waarin wij leven, enorm onder druk. Want hoe meer geld er is, hoe meer dingen er mogelijk zijn. En iedereen be moeit zich met alles. Mensen hebben vaak een keihard oor deel over zaken, die veel genu anceerder liggen dan men denkt. Er wordt in de politiek gefocust op de economie en niet op het echte welzijn van de mensen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15