ING-topman woedend op Hagemeyer Z1 i* tudie naar malversaties >nd faillissement QteeQ Economie Mosselen niet aan te slepen Het blijft zomeren voor Nederlandse economie ABN Amro wil contact met gemeenten uitbuiten IJDAG 27 AUGUSTUS 1999 [omo wordt vaak op werk gepest ietermeerGepest worden omdat je homo bent, komt nog re- zo n te i inspe ontze >ie m; W« dat i ook i iderg ichter voon die je ingen at er" paarl En als i je m de ndeloi met hi itkwij at het ilmatig voor. Meer dan de helft van de homoseksuele mannen vaart dat en bijna de helft van de vrouwen. Dat blijkt uit on- irzoek in opdracht van de ambtenarenbond AbvaKabo onder den die bij ministeries of gemeenten werken. Het pesten be aat uit roddelen, belachelijk maken of spotten over het privé- ven. Ook melden mannelijke en vrouwelijke ambtenaren dat lorstellen die zij voor hun werk deden, werden afgewezen, aarbij ze de indruk hadden dat dat te maken had met hun ho- 1 loseksualiteit. Een klein aantal vermoedt ook dat hun homo- iksualiteit voor hen een obstakel is geweest bij hun opleiding hun carrière. fun op wintersportvakanties ildqqrn Nederlanders trekken de komende winter ondanks lawinerampen in de afgelopen winter weer massaal naar de opulaire skigebieden. Bij de spoorwegen zijn, kort na het ver- hijnen van de wintergidsen, al veertig procent meer boekin- >n binnengekomen dan vorig jaar rond deze tijd. Ook bij de isbureaus is er volgens het (Algemeen Nederlands Verbond in Reisondernemingen) sprake van een run op de wintersport- ikanties. De Franse en Oostenrijkse Alpen zijn 'absolute top- ;rs'. Volgens woordvoerder Jonker van NS Travel zijn al ruim rieduizend boekingen verwerkt. Vorig jaar zijn veel winter- lorters met eigen vervoer in de problemen geraakt. Ik denk dat le daardoor velen nu voor de trein kiezen." bdi eel lagere geldboete General Motors is angeles» Een rechter in de VS bepaalde gisteren dat de re- 1 irdboete die autofabrikant General Motors kreeg, wordt ver- van 4,9 naar 1,2 miljard dollar. In juli oordeelde de jury het hof in de staat California dat GM de torenhoge boete oest betalen. Zes inzittenden liepen ernstige brandwonden op 1 hun Malibu in 1993 van achteren werd aangereden en de nk explodeerde. De advocaat betoogde daarop dat de tank be- bestand had moeten zijn tegen dergelijke klappen. Rechter illiams verlaagde weliswaar de schadevergoeding, maar vol ts hem is overtuigend bewezen dat GM uit economische mo- 'en en zonder respect voor de veiligheid de tank heeft inge- iuwd op een plaats waar hij kan ontploffen bij een aanrijding, fabrikant gaat in beroep. hfr ;eh ze leven n zijn 1 aand e over verzd tami tkeren oot pr tbudsij1; -rs die n al krij u tebt ar de liten. br< rcadis-personeel krijgt flexibele CAO iecht De achtduizend werknemers van het ingenieursbu- tu Arcadis krijgen een flexibele CAO. Het personeel kan tus- de 36 en 40 uur per week werken. Ook is het mogelijk om igen te sparen voor pensioen of ouderschapsverlof. De CAO ildt voor 21 maanden. De lonen stijgen met 5,25 procent. Vol- ns bestuurder Eygenberger van FNV Bondgenoten past een 10 a la carte bij de behoefte van de werknemers van het inge- 'aeursbedrijf. „Net als in andere bedrijfstakken willen mensen innen kiezen tussen tijd of geld. Voor werknemers is het aan- ikkelijk om bij een bedrijf te werken waar men kan kiezen or meer vrije tijd. Bedrijven hebben er, zeker in deze tijd van apte op de arbeidsmarkt, ook baat bij", zegt zij. s?ng!lalversaties bij Bank Bali ontdekt carta De centrale bank van Indonesië is in het onderzoek bij ink Bali op misdrijven gestuit. Bank Bali zou financiële trans- ties buiten de boeken hebben gehouden. Het dossier werd iteren aan het hoofd van de nationale onderzoekspolitie, chtiar overhandigd. De Indonesische autoriteiten legden nog zelfde dag zeven betrokkenen een verbod van een jaar op reizen naar het buitenland. Kern van de zaak is de betaling n ruim 140 miljoen gulden aan een bedrijf dat onder leiding ïat van een functionaris van de regerende Golkar-partij. Ac- untsbureau PriceWaterhouse gaat nu de boeken verder in- ecteren. Daarmee komt het land tegemoet aan de uitdrukke- ;e wens van de Wereldbank en het IMF. NV vreest fors banenverlies bij NAM FNV Bondgenoten vreest de komende jaren een verlies n vier- tot zevenhonderd arbeidsplaatsen bij de Nederlandse rdoliemaatschappij (NAM). Onderaannemers zouden daar- zelfs een veelvoud aan banen moeten schrappen. FNV-be- ïurder Pol spreekt van een 'werkgelegenheidsdrama'. De (M-directie wil niet reageren. Pas eind dit jaar wordt duide- cheid verwacht over de reorganisatie. Die is nodig geworden or de neergang in de olie-industrie. Daardoor ziet de NAM :h genoodzaakt twee van de vijf boortorens aan land te slui- i. Onderaannemer Deutag liet in juni al weten 75 werkne- :rs van de boortoren in het Noord-Friese Engwierum kwijt te Hen. De bond zal geen gedwongen ontslagen accepteren. ank stuurt klanten beledigend virus yo* Een van de grootste banken in Japan, Fuji Bank, heeft email-berichten een 'beledigend' computervirus naar tien- len klanten gestuurd. Het virus zorgt ervoor dat op elke veer- ide dag van de maand de ontvangers een boodschap krijgen rin ze een 'grote, stomme zak' worden genoemd. Volgens woordvoerder van de bank heeft het virus geen schade aan- icht. Het was verstuurd via een pc die niet aan het compu- iysteem van de bank was gekoppeld. ÏP laakt beet kartelwaakhond haag-arnhem De vier samenwerkende energieproducenten le SEP (EPON, EPZ, EZH en UNA) hebben geen goed woord ir voor de boete van veertien miljoen gulden die de 'mono- liewaakhond' NMa oplegde. Volgens de beheerder van het oomtransportnet werd gehandeld in het 'algemeen belang en goeder trouw', vooral omdat de zaak twee jaar geleden speel- onder de oude Elektriciteitswet die doorlevering niet toe- ind. Verder verwijt de SEP de kartelautoriteit het gebruik van ervaltechnieken. De netbeheerder werd een half uur voor de spraak op de hoogte gesteld. Volgens de SEP kiest de NMa er ver voor via de media naar buiten te treden en heeft ze ken- lijk behoefte aan een publiciteitsstunt. De SEP, die het net in- ddels heeft overgedragen aan een nieuw bedrijf Tennet, kan beroep gaan. emann mogelijk in de fout (bei brief, s ik al miatl sprek koffii ingel ing. heeft het Begemannconcern kort voor het faillissement een extra hypotheek op het hoofd kantoor genomen. Even daarna verlaagde de bank de kredietfa ciliteiten met vijf miljoen. Van der Hel heeft het faillis sement van het ingenieursbe- drijf versneld doorgevoerd om dat bleek dat de werknemers onverzekerd rondliepen. In ja nuari was het bedrijf overge stapt naar een andere zorgver zekeraar, De Amersfoortse. Maar die had nog geen cent premie ontvangen. Van der Hel wil weten of het bestuur van Begemann aansprakelijk kan worden gesteld. FNV Bondgenoten wil geld dat eventueel voortkomt uit het onderzoek gebruiken om een sociaal plan te bekostigen voor de 160 werknemers die op straat kwamen te staan. QtecQ ging begin deze maand op de fles. 'Onacceptabele wijze van zaken doen in Ceteco-faillissement' ING-topman Van der Lugt is woedend over de manier waarop het handelshuis Hagemeyer dochter Ceteco fail liet heeft laten gaan. „Ik ben er erg ongelukkig mee dat men de stekker eruit heeft getrokken. Wij hebben geld verstrekt aan Ceteco toen de stekker er nog in zat. Dat dit kan gebeuren anno 1999!" amsterdam gpd-anp Van der Lugt hekelde gisteren de 'onacceptabele wijze van za kendoen bij Hagemeyer'. „Er zijn spelregels die je in acht moet nemen. Dit zou in Duits land niet kunnen. In de VS wel, maar dan vragen wij altijd een garantie." Hij waarschuwde en passant bedrijven: als Ceteco- praktijken regel worden, wordt ING terughoudender bij het verstrekken van krediet. „Dat is les één anno 1999." De ING-groep had, volgens ingewijden, enkele tientallen miljoenen gulden geleend aan Ceteco, dat eerder dit jaar door tegenslagen in Midden- en Zuid-Amerika in de problemen kwam. ING staat nu bij de cura tor met de andere schuldeisers bijna achterin de rij. Hagemeyer meldde gisteren door dochter Ceteco in de rode cijfers terecht te zijn gekomen. Een afschrijving van 395 mil joen zorgde voor een nettover lies van 202 miljoen. Hagemey er venvacht niet dat er ooit nog wat uitkomt. Ook niet als winst gevende onderdelen doorgaan, is geen grond voor welke claim Over eventuele claims tegen dan ook." Hagemeyer was de nieuwe top- In de enorme afschrijfpost zit man Ter Haar gisteren kort: „Er ook een reservering voor de yerseke Via de mosselveiling in het Zeeuwse Yerseke waren tot en met gisteren al 400.000 ton mosse len verkocht. Dat betekent dat binnen zes weken al de jaaromzet van vorig jaar is bereikt. De prijzen stij gen dan ook de pan uit en de mosselkwekers maken florissante tijden door. De consument merkt weinig van de nog nooit vertoonde interesse voor de mosselen in ons land. De prijzen bij de visboer en in de ho reca liggen nagenoeg op hetzelfde niveau als vorig jaar. foto anp wim van vossen ACHTERGROND den haag dick van der peul Voorspellen blijft moeilijk. Dat geldt voor het weer, maar nog meer voor de economische toekomst. Het Centraal Plan Bureau (CPB) zitten er dan ook keer op keer naast. Voor de zes de keer moest het CPB deze week zijn prognoses over de groei naar boven bijstellen. Maar een dag later zijn ook die laatste voorspellingen al weer achterhaald. Het gaat zo goed met de Nederlandse economie dat de rekenmeesters van het kabinet het blijkbaar niet kun nen bijhouden. Al meer dan drie jaar kent de Nederlandse economie een groei van boven de drie pro cent. En alle voortekenen wij zen erop dat het nog wel even mooi weer blijft. De orderpor tefeuilles van bedrijven zijn dik gevuld, consumenten blijven maar geld uitgeven en de ex port begint ook weer aardig mee te doen als economische motor. Zelfs premier Kok, niet de meest optimistische voorspel ler, noemde de vooruitzichten van zijn rekenmeesters nogal pessimistisch. Voor het kabinet betekent het dat er nog wel wat meevallers zullen bijkomen. In het tweede kwartaal van dit jaar groeide de economie met 3,2 procent. Over het eerste halfjaar van 1999 kwam daar mee de gemiddelde groei op 3,1 procent. Het bruto binnen lands product (alles wat we met elkaar verdienen) groeide met 3,2 procent in vergelijking met het jaar ervoor. Het grote trekpaard van de bruisende economie is nog steeds de gezinsconsumptie. Nieuwe auto's en computers blijven als warme broodjes over de toonbank gaan. De uit gaven van de Nederlandse con sument zijn in percentages zelfs een stuk groter dan in de ons omringende landen. Het heeft wel een negatief bijeffect: de inflatie is in Nederland ook hoger dan bij onze buren. In Nederland ligt het percentage op 2,2 procent, in de andere EU-landen op één procent. De sterk gestegen olieprijzen zijn de belangrijkste aanjager van de omhoog kruipende in flatie. Elektriciteit, water en gas kenden dan ook de grootste prijsstijgingen. Ook vloerbe dekkingen, gordijnen en huis houdelijke apparaten werden 2,6 procent duurder. Kleren en schoenen daarentegen werden iets goedkoper. Maar aan het zo zonnige firma ment dreigen toch een paar wolkjes. De krapte op de ar beidsmarkt neemt toe. Hoger opgeleid personeel is met een lampje te zoeken. Een aantal multinationals gaat er nu zelfs al toe over om veelbelovende eerstejaarsstudenten aan hun bedrijf vast te klinken. Geld wordt steeds meer het lokkertje om kwalitatief goed personeel binnen te krijgen. Gevolg is dat er veel meer wordt betaald dan er in de CAO's is afgesproken, bereken de het salarisbureau ADF uit Capelle aan den IJssel. Volgens CAO-afspraken gingen de lo nen het afgelopen jaar gemid deld met drie procent omhoog, maar in werkelijkheid zijn de lonen en salarissen met vier tot vijf procent gestegen, bereken de het bureau. Ander donker wolkje vormt de voortdurende stijging van de kapitaalmarktrente, de zoge noemde lange rente (geld op lange termijn, bijvoorbeeld obligaties). De kapitaalmarkt is nieuwe strategie van het bedrijf. Alle activiteiten gericht op de consumentenmarkt (vijftien procent van de omzet) worden afgestoten. Freetime-winkels op hengelsportgebied worden waarschijnlijk binnen twee jaar verkocht. De opbrengst wil Ha gemeyer investeren in de nieu we kernactiviteit: de markt voor elektrotechnische apparatuur en informatietechnologie. In de totale winst die de geld- machine van ING blijft uitspu wen is het Ceteco- debacle een minimaal minnetje. Netto ver diende de bank/verzekeraar in de eerste helft van dit jaar 7,3 miljard gulden. Zonder onver wachte tegenvallers zal de teller eind van het jaar op tien mil jard staan. In beide bedragen zit dan 3,7 miljard aan eenmali ge meevallers uit de verkoop van (delen) van bedrijven plus ING's aandeel in het superdivi dend van zestien miljard gul den dat Unilever dit jaar uit keerde. Het afgelopen jaar ving ING 3,5 miljard gulden voor Liber- tel, 680 miljoen voor bank NIB en nog wat zakcentjes met de verkoop van belangen in kre dietverzekeraar NCM Groep, de Belgische Kredietbank en een Amerikaanse schadeverzeke raar. De ING-baas heeft aan goed verkoopbare aandelen 22 tot 33 miljard gulden in de binnenzak om in de VS te 'shoppen'. „Het geld brandt ons niet in de zak. We doen rustig aan", aldus Van der Lugt, die niet per se dit jaar zijn slag hoeft te slaan. „Het kan ook volgend jaar of het jaar daarna. Maar we zullen altijd honger blijven hebben." 'Instanties doen werk niet goed' DEN HAAG GPD De mislukte pogingen om meer arbeidsongeschikten aan het werk te krijgen, komt doordat de uitvoeringsinstanties GAK, Cadans, GUO, SFB en USZO hun werk niet goed doen. Dit zeggen de werkgeversverenigin gen MKB Nederland en VNO- NCW in reactie op een CTSV- onderzoek. Het mislukken komt volgens de organisaties niet door onwil. De werkgevers kampen juist met personeelstekorten en zijn daarom hard op zoek naar ar beidskrachten. Volgens Van Delft, secretaris sociale zeker heid van MKB Nederland, heb ben de uitvoeringsinstellingen vaak geen goed beeld welke ar beidsongeschikten ze waar kunnen plaatsen. Het College van Toezicht So ciale Verzekeringen meldde gis teren dat van de totale beroeps bevolking in 1998 1,9 procent gedeeltelijk arbeidsongeschikt was. In 1989 was het percenta ge nog twee procent. Alan Greenspan mijdt aandelen WASHINGTON Rtr.-ANP Alan Greenspan, de man die de aandelenmarkten kan bespelen als geen ander, houdt zich bij het beleggen van zijn vermogen ver van aandelen. De president van de Amerikaanse centrale bank heeft zijn miljoenen vrij wel volledig gestoken in veilige staatsobligaties. Volgens de jaarlijkse opgave die Greenspan moet doen, had hij eind 1998 beleggingen varië rend van zes tot 13,5 miljoen gulden in staatsobligaties. Ver der stonden nog enkele hon derdduizenden guldens op spaar- en andere rekeningen, zo maakte de FED bekend. De bankpresident heeft een jaarsa laris van 288.000 gulden. Dat Greenspan aandelen mijdt, heeft volgens zijn woord voerder niets te maken met angst voor de risico's. De FED- president wil slechts alle schijn van belangenverstrengeling vermijden, ook al staat het hem vrij in aandelen te stappen. Greenspans echtgenote bezat eind vorig jaar wel wat aande len. DEN HAAG GPD Behalve de hypotheken is ABN Amro ook zeer in haar sas met de vastgoedactiviteiten van Bouwfonds. De eigen activitei ten werden twee jaar geleden al te licht bevonden en in een joint venture ondergebracht met ook weer Bouwfonds. Met de bouw en het beheer van panden denkt ABN Amro haar grote klanten nog meer van dienst te kunnen zijn. Bedrijven lenen nu immers al geld bij ABN Amro. Met de kennis van Bouwfonds erbij kan de bank ook op zoek naar geschikte lo caties. een pand ontwikkelen en beheren. De kracht van het nieuwe be drijf kan zich manifesteren bij grote infrastructurele projecten als de HSL-lijn en de eventueel aan te leggen zweeftrein naar Duitsland, meent directielied Ten Cate. Zijn bedrijf dat al in het consortium zit dat mee dingt kan dubbel profiteren van de zweeftrein als Bouwfonds kantoor- en winkelpanden mag ontwikkelen rondom de stati ons. De gemeenten moeten de overname nog goedkeuren. Bouwfonds verwacht hierbij niet al te veel problemen. „Ge meenten zijn ook steeds zakelij ker geworden. Ze denken steeds meer aan geld", aldus Hakstege. ABN Amro spreidt de overname van het Bouwfonds, die giste ren werd bekendgemaakt, over vijf jaar. De bank wil zo de be trokkenheid van de gemeenten bij het vastgoedbedrijf zolang mogelijk rekken. Dat is vooral van belang omdat Bouwfonds makkelijker binnen komt bij ge meentelijke planologen voor aantrekkelijke opdrachten. Door de overname versterkt ABN Amro haar positie op de hypothekenmarkt. „We komen op een marktaandeel tussen de 22 en 24 procent", aldus direc teur Nederland van ABN Amro, Groen ink. Ongeveer evenveel als de Rabobank en ING Groep. Overigens wisselen volgens Groenink de posities heel snel. „De intermediairs die zestig procent van de hypotheken verkopen, zijn zeer prijsbewust. Als één financier met de prijzen stunt pakt hij er zo een paar procent marktaandeel bij", al dus Groenink. Bouwfonds blijft in ieder ge val hypotheken verkopen onder eigen naam. Het is volgens Groenink ook mogelijk dat de hypotheken van ABN Amro en Bouwfonds met elkaar concur reren. In het buitenland zullen de hypotheken onder een geza menlijke naam worden ver kocht. de indicator voor de hypo theekmarkt, omdat de banken daar hun geld kunnen lenen. Door de stijging van de kapi taalmarktrente staat ook de rente voor hypotheekleningen onder druk. Het verklaart de bijna wekelijks stijgende hypo theekrente. Het laagterecord van zo'n 4,5 procent voor vijf jaar vast ligt dan ook al weer enige tijd achter ons. Maar de kleine wolkjes zullen geen depressie veroorzaken. Zeker niet nu ons belangrijke buurland Duitsland uit het dal omhoog kruipt, van een bijna recessie, 0,4 procent groei, naar een wat meer normalere groei van boven het procent. Ook Frankrijk laat weer wat opti mistischer economische gelui den horen. Alleen Italië blijft achtej. Maar het Europa van de Eco nomische Monetaire Unie (EMU) vertoont als geheel een stijging van rond twee procent economische groei. En de ver wachtingen zijn gunstig. Bo vendien besloot de Europese Centrale Bank gisteren de ren tetarieven ongemoeid te laten. Rust is voor president Duisen- burg voorlopig het devies. Naam: Emile Ratelband Leeftijd: 50 Beroep: motivator Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: 2 dochters en 2 zo nen Auto: Bentley Hobby: dansen, sporten, lezen, tv kijken, praten Emile Ratelband heeft gemeng de gevoelens over geld. Aan de ene kant vindt hij het maar niets en is het alleen goed om eten en drinken van te betalen, aan de andere kant is hij trots als er op een dag 150 rekenin gen op zijn bureau neer dwar relen. „Ik zeg altijd werkloos heid kun je oplossen door meer te gaan werken. Als ik zestig uur werk in plaats van dertig raken de ramen eerder vies, de asbak eerder vol, de computer slijt sneller, alles gaat kortom eerder stuk en moet daarom beter en vaker onderhouden worden. Dat levert allemaal werk op." Verder is omgaan met geld volgens Ratelband vooral leer zaam. „Ik heb wel eens aande len gekocht die hun hoogste waarde al bereikt hadden en onroerend goed op het toppunt van de vastgoedmarkt. Maar daar ben ik geen slechter mens van geworden. Je zou kunnen zeggen dat het mijn slechtste aankopen ooit waren. Maar zo zie ik ze niet. Er zijn geen slech te aankopen." Ratelbands algemene advies over geld is: waarom duur als het ook goedkoop kan. „Koop niet zo'n dure Hugo Boss-broek maar gewoon een van de He- ma", aldus Ratelband. Waarom zou je je beter voelen in een broek van Boss. Het gaat toch gewoon om je gevoel van eigen waarde. Maar goed, dat moet je leren. Ik heb het ook pas ont dekt nadat ik ooit een Boss-pak kocht." Ratelband koopt daarom ook minder dure brillen. „Ik ging al tijd naar een luxe brillenwin- foto gpd cees zorn kei", aldus de motivator. „Ik was daar echt de prins. Zat er twee uur, kreeg een kopje kof fie, iedereen herkende me en ik voelde me ontzettend belang rijk. Maar op een gegeven mo ment dacht ik: moet ik me nu wel zo belangrijk voelen omdat andere mensen me dat gevoel willen geven omdat ze iels aan me willen verkopen. Het gaat er toch veel meer om dat ik geluk kig ben met mezelf. Ik koop nu veel goedkopere montuurtjes." Ratelband heeft het idee dat mensen dure spullen aanschaf fen om iets anders af te kopen. „Iedereen is zo druk dat ze geen tijd meer hebben voor el kaar. Als mensen bij elkaar op bezoek gaan, kopen ze soms een bos bloemen van 150 gul den. Ze kopen dan af dat ze die kennis eigenlijk hebben ver waarloosd. Dat is toch fout? Een cadeau is toch waardevol ler als het oprecht is. Pluk ge woon drie madeliefjes en neem een stukje touw uit de vuilnis bak om de bloemetjes bij elkaar te binden. Dat is een echt per soonlijk cadeau." Van het geld dat Ratelband overhoudt, koopt hij voor zich zelf echt waardevolle cadeaus. De laatste was een fles water. „Ik kocht hem tijdens een reis in California, een fles Carmel voor 25 gulden. Daar heb ik mezelf nou eens echt mee ver wend", aldus Ratelband.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7