Nederlanders verzekeren zich suf Pachtprijzen rijzen de pan uit Solliciteren hoeft geen marteling te zi - u Economie VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1999 'Leg de premie voor de fietsverzekering apart, en je kunt zo een nieuwe kopen'01 In maar weinig landen worden meer verzekeringen aan geboden en verkocht dan in Nederland. In dit polis-wal halla voelen de verzekeraars zich erg thuis en komen ze elke week weer met nieuwe vormen op de markt. Want of het nu is tegen te veel regen in de zomer, het kapot gaan van een gloedjenieuwe tv of om de kosten te dek ken van het opsporen van de vermiste poes, de Neder lander heeft altijd wel een paar gulden over om deze 'ondraaglijke ellende' wat te verzachten. Het aantal verzekeraars in Ne derland neemt dan ook gestaag toe. In 1998 kwamen er twintig levensverzekeraars bij tot een totaal van 244. Het aantal scha deverzekeraars steeg met 51 tot 806. Het premie-inkomen bij de schadeverzekeraars verdubbel de tussen 1985 en 1996 (recent ste cijfers) tot 28,7 miljard gul den. Bij de levensverzekeraars steeg het premie-inkomen tus sen 1993 en 1996 van 23 miljard naar 31 miljard gulden. Dat vooral buitenlandse assura deurs wel een deel van de ruif willen, mag duidelijk zijn. En zo komen er nog meer bril-, dak bedekking- en sneeuwpolissen bij. „Kapitaalvernietiging", vindt Peter Wakker, verklaard tegen stander van 'onzinverzekerin- gen'. „Het grootste deel van de verzekeringen is nuttig", zegt Wakker. „Een arbeidsonge schiktheidsverzekering, de aan sprakelijkheidsverzekering (apv), de ziektekostenverzeke ring ze zijn allemaal belangrijk. Maar ik stoor me erg aan de ca tegorie fietsverzekeringen, dief stalverzekeringen en extra ga ranties. Het zijn verzekeringen tegen dingen die niet vaak ge beuren. En als het fout gaat, zijn de kosten zelf makkelijk te dragen." Wakker is door collega's verko zen tot 'econoom van het jaar 1998'. Hij werkt onder meer voor het universitair ziekenhuis in Leiden (LUMC) waar hij zich bezig houdt met risico-analyse. Wakker probeert simpel gezegd antwoorden te vinden op de vraag of het zinvoller is om bij voorbeeld blind door het leven te gaan of om je te laten opere ren met het risico dat er toch iets mis gaat. Volgens Wakker moet de verze keringsconsument goed beden ken wat hij koopt en waarvoor. „Ik vind dat je een verzekering moet nemen tegen risico's die je leven daadwerkelijk negatief beïnvloeden. Bijvoorbeeld als je door een verkeersongeluk je he le leven betaalt voor de verzor ging van een ander of zelf niet meer je gezin kan onderhou den. Maar als je fiets weg is, zul je daar over tien jaar niet nog steeds onder gebukt gaan." Wakker denkt dat de 'onzinver- zekeringen' vooral veel kosten. „De verzekeraars moeten een heel administratief apparaat op gang houden. Zij hebben tele foons, computers, mensen, kantoren, maken reclame enzo- Er wordt veel geld verdiend met 'onzinverzekeringen' voor bijvoorbeeld fietsen. voort die de consument betaalt. Daarbij zijn dit soort verzeke ringen erg fraudegevoelig. Be kend zijn de mensen die op va kantie hun Hema-zonnebril verliezen en een Ray Ban opge ven. Het enige wat bij dit soort verzekeringen gebeurt, is dat geld op en neer wordt gescho ven. Het is gewoon kapitaalver nietiging." Volgens Wakker schaffen de ARCHIEFFOTO Nederlanders vooral een flinke voorraad polissen aan door de slimme reclame's van de assu radeurs. „Ze weten zo'n me altijd zo in elkaar te s dat het op je gevoel inspe denkt dan: 'Oh wat ontze vreselijk ellendig. Die ma koffer is gestolen.' Maar er nou in zo'n koffer. W< ren, één boek en zonnet Wat kost het nou om dat vangen." Wakker pleit er dan ook] dat iedere Nederlander gi j zelf een potje geld achter hand houdt voor onverw uitgaven. „Stop gewoon i maand de premies die je voor onzinverzekeringen potje. Je zult zien dat er t ecje afzienbare tijd een paar 1 derd gulden in zit. En als dan gestolen is, kun je m een nieuwe kopen." Wakker staat niet alleen [ui isbi in R ikan trs'. 'ic-I i ec SAN 1 i in de clinch liggen met hi oes. zekeraar. Ze zijn wat kwij m j verzekeraar vindt dat het f schuld is of meent dat he r loren object nooit zoveel jjjjaj kan zijn als de claimer ze ns j Ombudsman Schadeven y( ringen besteedt er in zijn |Uyv verslagen altijd veel aand aan. In het verslag over 1 noemt hij vooral de verze gen voor mobiele telefoo >FC Volgens de ombudsman REO mobiele telefoons namel lemaal niet te verzekeren n cj( bewijslast is een groot pi bleem, weet de Ombuds van de talloze klagers die schrijven. Bij diefstal krij| |q verzekerden bijna stands mr« horen: „Wie zegt dat u df^ foon niet gewoon hebt v ren." Waarna ze naar de goeding kunnen fluiten. t gens de Ombudsman br< F deze praktijken de goede van de verzekeraars in geflAi Boekje Willem van Ineveld vol met tips voor schoolverlaters ■MI'I H ■fifWiï ïggryga,: am De afgelopen dertig jaar is verpachten van de grond steeds minder populair geworden. Aan het begin van de jaren zeventig was de helft van alle landbouwgrond in eigendom van de boeren, de rest was gepacht. FOTO ANP Tegelijk staat de opbrengst van gewassen onder druk v PEET VOGELS De pachtprijzen voor landbouwgrond zijn flink aan het stijgen en het einde is voorlo pig nog niet in zicht.Tegelijkertijd staan de opbrengstprijzen van de gewassen onder dmk. Ook de melkveehouders zien de pachtprijzen voor grasland oplopen, terwijl de melkprijs naar beneden tuimelt. LTO- Nederland, de organisatie voor boeren en tuinders, vraagt dan ook om een aanpas sing van de wet. De afgelopen dertig jaar is verpachten van de grond steeds minder populair gewor den. Aan het begin van de jaren zeventig was de helft van alle landbouwgrond in ei gendom van de boeren, de rest was ge pacht. Door de grondprijsstijgingen werd verkoop echter lucratiever dan verpachten. Daartoe was het wel noodzakelijk dat er geen pachtovereenkomst meer was. Anders had de pachter het eerste recht van aan koop. De prijs die hij betaalde was de lage re prijs voor grond in verpachte toestand. Eind jaren zeventig bedroeg de gemiddelde prijs voor een hectare grond in het vrije verkeer 28.790 gulden. De pachter kon die zelfde grond voor 14.715 gulden kopen. In tien jaar tijd verdween ruim 200.000 hecta re pachtgronden uit de markt. In de jaren tachtig daalden de grondprij zen, waardoor het snel lucratief werd om de grond te verpachten. Bovendien konden meer pachters de grond aankopen, omdat de waarde in het \rije verkeer en in ver pachte toestand elkaar steeds minder ont liepen, tot soms maar tweeduizend gulden verschil. In 1995 werd een nieuwe pacht wet ingevoerd. Tot die tijd werd de pacht prijs gekoppeld aan het gebruik van de grond. In de nieuwe wet stond dat de pachtprijs twee procent van de waarde van de grondprijs in het vrije agrarische verkeer moet zijn. Die situatie moet in drie stappen in 2001 bereikt zijn. Parallel met de nieuwe wet is de grondprijs gaan stijgen. Vooral de laatste jaren gaat het hard, zodat hectareprijzen van 70.000 gulden geen uitzondering meer zijn. De stijging is het gevolg van de landhonger door boeren. De strenge mestwetgeving maakt het noodzakelijk steeds meer land te hebben om dezelfde hoeveelheid mest af te zetten. Tegelijkertijd neemt het areaal be schikbare landbouwgrond af, door bebou wing, industrieterreinen en natuurontwik keling. „De boeren die worden uitgekocht omdat er bijvoorbeeld nieuwbouwhuizen op hun grond komen, krijgen goede prijzen voor hun land. Met een dikke portemonnee ko pen ze elders grond op, waarbij ze hogere prijzen kunnen betalen dan de geldende prijs. Dat heeft ook een prijsopdrijvend ef fect", aldus T. Slijkhuis van LTO-Neder- land. In een recente studie becijfert het Land bouw Economisch Instituut (LEI) dat in de periode van 1995 tot 1998 de pachtprijzen gemiddeld met zeven tot ruim twaalf pro cent zijn gestegen. In delen van Overijssel, Gelderland. Utrecht, Noord-Brabant en Limburg liggen de actuele pachtprijzen weliswaar nog ver onder de twee-procents- norm, maar door de enorm gestegen grondprijzen zijn de verhoudingen zo scheef getrokken dat het steeds moeilijker wordt om pachtgronden nog rendabel te exploiteren. Slijkhuis ziet de toekomst daarom somber in. „De pachtprijs moet weer gekoppeld worden aan het op- brengstvermogend karakter van de grond." Aardappels leveren meer op dan bijvoor beeld tarwe en dat zou tot uitdrukking moeten komen in de pachtprijs. In de nieuwe pachtwet staat ook wel een bepa ling dat de pachtprijs in redelijke verhou ding met de opbrengstprijs van de gewas sen moet zijn, maar er staat niet bij wat re delijk is. De overheid, zowel het rijk als de provin cies en de gemeenten, hebben een direct belang bij de pachtprijs. Met bijna 200.000 hectare pachtgrond, dertig procent van het totale areaal, is de overheid de grootste ver pachter van Nederland. Op dit moment onderzoekt een commissie onder leiding van commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, Leemhuis-Stout, de effecten van de pachtwet. In september moet de commissie met haar eindrapport komen. Slijkhuis hoopt dat de twee-pro centsnorm wordt losgelaten, anders ziet hij het somber in. „De prijzen voor de gewas sen blijven maar dalen en die trend wordt alleen maar sterker. De liberalisering van de landbouw zorgt voor druk op de prijzen. Bovendien staan de boeren door milieu maatregelen voor hoge kosten. Een hogere pachtprijs kunnen ze niet hebben." Bij menig schoolverlater druipt dezer dagen het zweet uit alle poriën. Want hoe gunstig de ar beidsmarkt ook is, solliciteren blijft voor velen een marteling. Zeker als een ex-scholier alleen maar kan zeggen dat hij ge woon graag aan de slag wil. De kansen op een baan zijn met een paar eenvoudige trucs te vergroten. „Veel schoolverlaters zien een sollicitatie als een proef werk of examen. Een autoriteit beoordeelt of hij of zij ergens geschikt voor is. Dat is het eer ste dat ik ze probeer af te leren. Want in een sollicitatie is de ex- scholier net zo goed de autori teit en beoordeelt hij ook zijn toekomstige baas. Zeker tegen woordig heb je met een vakop leiding iets te bieden en die on derhandelingspositie mag best gebruikt worden. Er is geen en kele reden om met je te laten sollen of slaafs te zijn." Willem van Ineveld heeft ja renlang ervaring opgedaan met schoolverlaters die hun eerste schreden op de arbeidsmarkt zetten. Als consulent bij ar beidsvoorziening, maar ook als headhunter en als coach in het leerlingwezen heeft hij veel schoolverlaters van het LBO en MBO onnodig zien ploeteren in hun pogingen om aan de slag te raken. „Dan zie je het zelfvertrou wen wegzalcken, zodat hun kansen alleen maar verder da len. Het jammere is dat dat he lemaal niet nodig is. Je hoeft echt geen volleerd sollicitant te worden. Als ze zich gewoon wat beter verdiepen in wie ze zijn, wat ze willen en kunnen, dan is er al veel gewonnen", zegt hij. Hij nam de pen ter hand om een boek te schrijven over solli citeren voor schoolverlaters. „Natuurlijk is hierover al een bibliotheek vol boeken, maar niet één is er speciaal voor schoolverlaters uit het LBO en MBO en die kunnen een beetje hulp goed gebruiken." Het ver trekpunt van Van Ineveld is: solliciteren kan leuk zijn. Het betekent de kans om nieuwe mensen te ontmoeten, (meer) te gaan verdienen, leuk werk te vinden en respect te winnen. Je moet het vooral niet zien als een lijdensweg. Het is makkelijk gezegd, maar de praktijk is hard, geeft Van Ineveld toe. Ook al voldoet de ex-scholier aan alle eisen en zit de brief keurig in elkaar, dan moet hij er toch rekening mee- houden dat slechts één op de vijf tot tien brieven een gesprek oplevert. „Wanneer je veel solli citeert, wordt de kans op een afwijzing veel groter. Wanneer je veel solliciteert, wordt de kans op het vinden van een baan ook groter. Ze moeten zich niet op de afwijzingen fixe ren, maar op de grotere kans op een baan." Die positieve bena dering kenmerkt ook zijn advie zen voor het opstellen van een cv, de kern van elke sollicitatie. Voor iemand die net van school komt, zal zo'n opsomming van wat hij heeft gedaan er nog wat karig uitzien. Menig schoolver later zal dan ook vertwijfeld denken: „Ik héb helemaal geen ervaring, ik kan eigenlijk niks aantonen, waarom zouden ze mij nou juist willen?" Dat gesomber is nergens voor nodig, weet Van Ineveld. Wie eens goed nadenkt over wat hij allemaal doet en heeft gedaan, kan daar heel veel vaardighe den en talenten uit afleiden die voor een bepaalde baan gunstig zijn. Je kunt je schouders opha len over krantenbezorgen, maar daar blijken wel allerlei kwali teiten uit, zoals: productie leve ren, onder tijdsdruk werken, zelfstandig opereren en tot slot door regen en wind volhouden. Bij een voetbalclub leer je niet alleen tegen een bal te trappen, nee, je leert er ook in 'teamver band' te werken. Negatieve ervaringen kun nen, door een andere bril beke ken, tot positieve worden om gebogen. Een ontslag kan ie mand incasseringsmogelijkhe- den opleveren en twintig jaar bij dezelfde baas zitten bete kent loyaliteit. En dan de brief. Een metse laar of lasser hoeft geen neer landicus te zijn, maar een brief moet er wel verzorgd uitzien, zelfs als de werkgever kampt met een schreeuwend tekort aan mensen. Verval niet tot standaardzinnetjes, tipt Van Ineveld: al die 'plastic brieven' lijken op elkaar en er blijkt geen eigenheid uit, geen motivatie en geen eigenwaarde. Wanneer niet expliciet wordt gevraagd naar een handgeschreven brief, tik het epistel dan gewoon uit. Valkuilen in een brief zijn zinnen als: "Wilt u mij de gele genheid geven om te stellen (overdreven 'Hierbij zend ik u...' ver de lezer bij de ontvangt u..), 'zoals ik lijk maakte..' 'ben ik zo vrij om te (je valt een werkgever lastig als hij zelf roept te solliciteren?). En dan heeft Van Inev een paar laatste tips vo( ex-scholier Het Gesprek iemand die altijd koffii moet niet ineens rust) )rtc kruidenthee gaan drin evenmin drie avondf zware yoga-oefeningei voor de ontspanning. I ee.' wel eens ten koste ga gewenste nachtrust, wordt het toch nog zwe!e' b v Willem van Ineveld, Sól J laters Solliciteren, vei bij uitgeverij CreaCash, prijs 29,95 gulden. 76439 03 6. De banenmarkt voor schoolverlaters op Schiphol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6