België: Nederlands vlees is prima Politie gaat 'slangenman' beschermen Politiedossier zoek, incestpleger vrijuit Binnenland Klaar voor de strijd Het gaat goed, maar dat is nog even geheim pttrJ Eerste schadevergoeding slachtoffer kinderporno Sekstoerist ontkomt (nog) aan veroordeling JDAG 27 AUGUSTUS 1999 ië hebl met e< ;eval. an ook nen en e de el In tad CR alleen /iel ze flauw een brand ind rel 3rd en n klai :n en ia heel ar pete ling Kt ;ind v« in zijn ;ton e lezer id Inst) sexy k( Nicole reede 1 Cruise egorie ok hier plaat! H olitieman mag camerahelm dragen i haag Politiemensen mogen bij grootschalige ordeversto- gen camerahelmen dragen. De korpsen moeten zelf beslis- of zij agenten met zulke helmen willen uitrusten, heeft mi- ter Peper van binnenlandse zaken de Tweede Kamer laten ten. Voor het privacy-aspect maakt het volgens de PvdA-be- >e ïdsman geen verschil of camera's met de hand worden ge- E iteerd of op een helm zitten. Een camerahelm kan volgens )er de veiligheid van de betreffende politieman vergroten, 0 idat hij zo 'zijn handen vrij heeft'. Hij waarschuwt echter dat ïnten die zichtbaar zijn uitgerust met een camera ook het kpunt kunnen worden van stenengooiers'. CDA-Kamerlid rs tkerk vroeg Peper vorige maand of camerahelmen een reme- kunnen zijn bij voetbalgeweld. S willen sigaret helemaal uit trein echt Roken wordt in de trein helemaal taboe. De NS willen mee het voorbeeld volgen van luchtvaartmaatschappijen de KLM, Transavia en Martinair, die alle vluchten rookvrij en gemaakt. „De NS probeert te stoppen met roken, net de klant", zegt een woordvoerder. Het aantal reizigers dat ïgeeft wel in de trein te willen roken, was volgens een onder en stop !k van de Consumentenbond in 1997 nog slecht 7,8 procent, basis daarvan is het aantal plaatsen waar nog mag.worden ookt al drastisch verminderd. Aangezien roken steeds verder de samenleving wordt verbannen, vindt de NS het logisch 'it ook in treinen gebeurt. ingen (12) misbruikt 9-jarige Justitie verdenkt een 12-jarige jongen uit het Drentse van de verkrachting van een 9-jarig meisje uit Em- De jongen zou zich op 9 augustus in de buurt van een looi enkele keren aan het slachtoffertje hebben vergrepen. I ouders van het meisje hebben aangifte gedaan bij de politie. t onderzoek loopt nog. De jongen heeft net de leeftijd bereikt m arop strafrechtelijke vervolging volgens het jeugdrecht moge- is. ig aen_» Zwed ie levt haar pikoord 3Stocfn.~ is de j potheker in race voor dijkgraaf i iningen Voormalig D66-minister van landbouw Apotheker in n de race voor de functie van dijkgraaf bij een van de vier b uwe waterschappen die per 1 januari in Groningen en Dren- if worden gevormd. Hij wordt genoemd als kandidaat voor waterschap Veldt en Vechtzicht in Emmen en omgeving, igelijk heeft hij echter ook gesolliciteerd naar een van de drie iere nieuwe waterschappen. De oud-bewindsman en voor lig burgemeester van Leeuwarden heeft overigens behoorlijk t concurrentie. Voor de vier vacatures meldden zich in totaal I sollicitanten. Circa de helft zet zijn kaarten op twee of meer :atures. leningen Zuid-Holland openbaar' [haag De provincie Zuid-Holland moet de lijst bekendma- met namen van bedrijven en instellingen waarvan geld is eend of waaraan bedragen zijn uitgeleend, vindt een provin- Ie adviescommissie die zich gisteren boog over het verzoek i diverse media om inzage. Zuid-Holland kwam dit jaar in spraak wegens de Ceteco-affaire en de bankiersrol die de nentpcfvincie speelt. Ambtenaren trokken geld aan om dat vervol de mf>s tegen een hogere rente uit te lenen. In totaal is hier zo'n miljard gulden mee gemoeid. Gedeputeerde Staten weige- eptei 'de lijst te publiceren vanwege mogelijke schadeclaims. Of lijst nu openbaar wordt, is nog de vraag. Een woordvoerster tadrukte gisteren dat het nog maar om een advies gaat. ANP Algemeen Nederlands Persbure. Landbouwminister Gabriels houdt het op 'een misverstand' Het is allemaal een misverstand, zegt de Belgische mi nister van landbouw Gabriëls. Woensdag hesen hij en zijn collega Aelvoet van volksgezondheid de stormbal, maar gisteren maakte hij bekend dat er niets mis is met het Nederlandse varkensvlees. Het pcb-gehalte van een Nederlandse partij in de VS gekeurd importvlees over schreed niet de Belgische norm voor deze gevaarlijke stof, maar bedroeg slechts de helft daarvan. brussel-den haag anp-belga pcb's in het Nederlandse (en Deense) vlees, maar dat dit ge- Gabriëls schrijft in zijn verkla- beurde in en op last van de Ver- ring dat België niets te maken enigde Staten. „De resultaten had met het onderzoek naar hiervan zijn eerder op toevallige wijze aan ons gecommuni ceerd", schrijft Gabriëls. Het vlees was vanuit Nederland in België geïmporteerd en vervol gens naar de VS geëxporteerd. Woensdag ontstond de nodige opschudding over dit zoveelste vleesincident. Pcb's kunnen wijzen op de aanwezigheid van kankerverwekkende dioxines. Gabriëls kondigde maandag aan dat hij medio deze week met 'opzienbarende resultaten' naar buiten zou komen. Hij wekte daarbij de indruk dat hij de Europese Commissie (EC) met de belastende gegevens over andere lidstaten onder druk zou willen zetten. Gabriëls moest echter spitsroeden lo pen. Eurocommissaris Fischler van landbouw verweet hem dat hij niet direct naar hem toe was gekomen toen de testresultaten hem ter ore waren gekomen. „Dit is onaanvaardbaar" Fischler gisteren. Hij heeft he Belgische ministerie van land bouw inmiddels om ophelde ring gevraagd. De EC en de breda Het was gisteren feest op de Koninklijke Militaire Acadamie in Breda. Na een studie van drie jaar kregen 75 cadetten daar gisteren hun bul uitgereikt. Met het felbegeerde papier in de hand was dat reden genoeg om de petten hoog in de lucht te gooien. foto anp marc bolsius Buurtbewoners Enkhuizen keren zich tegen Bert Munneke enkhuizen gpd De politie en de gemeente Enk huizen hebben maatregelen ge nomen om Bert Munneke te beschermen tegen buurtbewo ners die zich mogelijk tegen hem gaan keren, nu duidelijk is geworden dat het verhaal over de ontsnapte slang een verzin sel is. Munneke houdt vol dat het beest uit zijn schuur is ont snapt, maar dat gelooft nie mand meer. In de buurt is de sfeer niet meer zo vriendelijk. Want Munneke maakt zich de laatste dagen bepaald niet ge liefd. Twee bewoners hebben aangifte gedaan nadat ze door hem zijn bedreigd. De buurtbewoners kregen gistermiddag een brief van de gemeente en de politie. Alle verzinsels van Munneke wor den daarin haarfijn uit de doe ken gedaan. Ongeveer tegelij kertijd werd de pers ingelicht. Buurtbewoners die dinsdag al voor televisiecamera's verklaar den dat Munneke een fantast is, zijn door hem bedreigd. Ande ren vonden de ochtend na het NOS-journaal waarin ze hun uitspraken deden hun auto be smeurd met eieren. Munneke is zelf niet thuis, kort nadat be kend geworden is dat de autori teiten zijn verhaal niet geloven. Een buurman weet te melden dat hij met vakantie gaat. Intussen doet burgemeester De Vreeze er alles aan om de rust zo veel mogelijk te bewa ren. „We denken dat Munneke rust nodig heeft." Om die reden wil De Vreeze ook niets zeggen over eventuele stappen tegen de 'oppasser'. Een politie woordvoerder wil niet zeggen of Munneke wegens het doen van een valse aangifte zal wor den vervolgd. „Dat is geen kwestie van de politie maar van justitie. Pas als bewezen wordt dat sprake is van een valse aan gifte zal proces-verbaal worden opgemaakt. Dat gaat naar de officier van justitie en die be paalt wat er gebeurt." De Vreeze geeft toe dat hij zich in het ootje genomen voelt. „Dat kun je nu wel stel len. Maar ik blijf erbij dat we moesten handelen zoals we ge handeld hebben. De eerste da gen na de melding was in de buurt echt sprake van angst. Dan kun je als overheid geen ri sico nemen. Want als er iets ge beurt, is Leiden in last. Uitein delijk hebben we er een erva ring aan overgehouden in ram penoefening." De Vreeze zei gisteren dat vorige week woens dag al rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat de slang een verzinsel zou zijn. Daar is geen ruchtbaarheid aan gegeven. „Toen zijn we gestopt met intensief zoeken en rea geerden we alleen nog maar op meldingen." Hoeveel de zoek actie tot nu toe heeft gekost, wil De Vreeze niet zeggen. ACHTERGROND den haag koos van wees De jaarlijkse besprekingen over de begro ting voor het komend jaar beginnen onder Paars een inmiddels vertrouwd karakter te krijgen. Zo rond het voorjaar komen allerlei alarmerende geluiden tot ons over de de plorabele stand waarin de economie plots klaps verkeert. Donkere wolken pakken zich samen boven het ooit zo succesvolle poldermodel en de beloofde lastenverlichting wordt virtueel ten grave gedragen. Net op het moment dat elke minister be deesd onder zoveel tegenslag zijn wensen- lijstje in de diepste laden heeft opgeborgen begint er bij het ministerie van financiën een zonnetje te schijnen.Twee dagen voor het kabinet, net terug van reces, de koppen voor de eerste keer bij elkaar steekt, komt het Centraal Plan Bureau met verheugend nieuws: de economische groei blijkt weer groter dan gedacht en er vallen toch miljar den te verdelen. Vervolgens doet premier Kok alles om de euforie te beteugelen, want het geld is im mers eerder uitgegeven dan verdiend, maar zo rond eind augustus liggen de contouren van het uitgaven- en inkomstenpatroon voor het volgend jaar muurvast. Een beetje lastenverlichting hier (vooral goed voor de WD), wat extra compensatie voor de socia le onderklasse daar (PvdA ook tevreden) en nog wat kruimelwerk om D66 tegemoet te komen, en opnieuw kan een Prinsjesdag de geschiedenis in als een van de meest opti mistische van na de Wereldoorlog. Is dit alles tactiek, of is het beeld in het voorjaar echt zo somber als het CPB en mi nister Zalm ons willen doen geloven? Als het CPB er echt naast zit, geeft dat weinig vertrouwen in het rekenkundig en voor spellend vermogen van deze financiële denktank. Ter herinnering: een paar maan den geleden werden nog bezuinigingen af gekondigd, gebaseerd op de sombere CPB- voorspellingen. Maar in politiek Den Haag bestaan ook aanhangers van de opvatting dat het CPB meer dan ooit een politiek instrument is Q0. J? k geworden in handen van zijn voormalige directeur, minister Zalm van financiën. Die wil voorkomen dat hij in een te vroeg stadi- ufti wordt lastiggevallen met miljarden kos tende wensenlijstjes. Als maar lang genoeg de indruk wordt gewekt dat het geld er niet is, blijven die lijstjes bescheiden. Er lopen in Den Haag genoeg politici rond die vinden dat meevallers wel aan andere dingen kunnen worden besteed dan het fi nancieringstekort en lastenverlichting. De wachdijsten in de thuiszorg bijvoorbeeld worden wel korter, maar zijn nog steeds te lang. Meer geld kan ook daar een oplossing bieden. De kinderopvang wordt uitgebreid, maar niet snel genoeg. Nog steeds zijn er genoeg ouders die problemen hebben met het onderdak brengen van hun kind op tij den dat ze zelf werken. Desondanks bleef het tijdens het cijferge- illustratie tom janssen weid van deze week opmerkelijk stil vanuit de Kamerbankjes. Ook de PvdA hield de ka ken strak op elkaar. „Voorlopige cijfers" en „eerst meer duide lijkheid" waren de excuses voor dit a-typi sche gedrag. De partij is onder leiding van Kok behoedzamer geworden dan ooit. Des te opmerkelijker is het dat bijna ongemerkt honderd miljoen gulden is uitgetrokken voor sociale paradepaardjes als de jeugd zorg, de dak- en thuislozen en de compu ters in de klas. Met Paars 2 zitten de meest uitgesproken PvdA'ers in het kabinet, en niet meer in de Kamer. Ondertussen telt Zalm zijn zegeningen. Hij kan dit jaar opnieuw het koffertje met de Miljoenennota hoog geheven door de Ka mer dragen. Het gaal immers beter dan ooit. Maar laten we dat vóór Prinsjesdag vooral geheim houden. dere lidstaten moeten bij dit soort problemen zo snel moge lijk worden ingelicht. Volgens de woordvoerder van de Belgische minister van volksgezondheid Aelvoet werd Europa wél op de hoogte ge bracht. Aelvoet bracht de de tails van de pcb-vervuiling naar buiten, die haar collega Ga briëls eerder weigerde te geven. Volgens Aelvoets naaste mede werkers bleek dat uit de testen dat bij het Deense vlees de pcb- grens was overschreden. Het Nederlandse vlees bleef onder de norm. Staatssecretaris Faber van landbouw is blij dat er niets aan de hand was. Zij beschouwt daarmee de zaak als afgedaan, aldus een woordvoerder. In de landbouwwereld is geïrriteerd gereageerd op de Belgische 'rectificatie'. „Door dit soort te genstrijdige berichten weet de consument niet meer waar hij aan toe is", aldus de woord voerder van LTO-Nederland. hoensbroek gpd Een 47-jarige man uit Hoens- broek hoeft niet voor de rechter te verschijnen voor incest met een dochter omdat het dossier is zoekgeraakt. Bij de papieren zat ook de bekentenis die de man voor de politie had afge legd. Het is niet bekend of het dossier is verdwenen bij justitie, politie of bij de post. Justitie in Maastricht vindt de affaire 'heel vreselijk', laat een woordvoerster weten. Het in- cestslachtoffer, een nu 19-jarige Brunssumse, zegt dat ze door de gang van zaken 'niemand meer vertrouwt'. Onlangs pas kreeg ze te horen dat haar vader niet kan worden berecht omdat gerechtelijke termijnen zijn ver lopen door het zoekraken van het dossier. In 1995 deed de vrouw aan gifte. Volgens de toen 14-jarige dochter was zij gedurende vier jaar misbruikt door haar vader. Die bekende. Andere slachtof fers legden verklaringen af te gen de man, maar die gevallen heeft hij allemaal ontkend. On der die andere belastende ver klaringen was er ook een van een nichtje. Zij deed vorig jaar aangifte. De Brunssumse verge zelde haar naar de politie en vroeg naar de stand van zaken in haar eigen zaak. Haar was meermalen verteld dat het wel lang zou kunnen gaan duren voordat de zaak zou voorko men. Pas bij de aangifte van haar nicht kreeg ze te horen dat de papieren zoek waren. Niet alleen bleek het dossier verdwenen, bovendien raakte justitie in Maastricht pas op dat moment op de hoogte van de zaak. Die bleek nooit te zijn in geschreven. Eind vorig jaar kreeg zij te horen dat de zaak niet meer voorkomt omdat de maximale termijn tussen justiti eel onderzoek en rechtszaak, 36 maanden, is overschreden. Misbruikte Björn krijgt ton smartengeld almelo gpd De voormalige Almelose jongen Björn, die in de perverse seks- film The Björn Tapes is mis bruikt, heeft recht op 100.000 gulden smartengeld van zijn in middels 31-jarige stiefbroer. De Almelose rechtbank heeft daar mee als eerste een slachtoffer van kinderporno materiële schadevergoeding toegewezen. In de film werd de op dat mo ment 13-jarige jongen weerzin wekkend misbruikt door zijn stiefbroer plus een nu 43-jarige Brit. De video-opnames die de stiefbroer daarvan maakte, wer den in heel Europa onder pe dofielen verspreid. Björn komt volgens de recht bank in aanmerking voor de fi nanciële genoegdoening omdat hij ernstig heeft geleden en nog altijd lijdt onder het misbruik. Advocate Langereis is 'heel ge lukkig' met de uitspraak. „Björn wordt recht gedaan voor al het leed dat hij heeft ondervon den." Of het slachtoffer daad werkelijk de ton krijgt, is overi gens nog de vraag want de stief broer heeft geen vermogen en nauwelijks inkomsten. „Maar we zullen alles op alles zetten om het geld op hem te verha len", zegt raadsvrouwe Lange reis. Politiekorpsen in Nederland, Groot-Brittannië en Scandina vië sloegen groot alarm toen begin jaren negentig in diverse Europese landen kopieën van de video opdoken. Het enige dat ze wisten was dat het slachtoffertje op de (Engels ge sproken) video's Björn werd ge noemd. Beide ontuchtplegers bleven met hun gezichten zorg vuldig buiten beeld. Aanvankelijk richtte de politie haar aandacht op Scandinavië omdat de naam Björn daar veelvuldig voorkomt, maar dat onderzoek liep dood. Eind 1996 trof de politie bij een inval bij een Amsterdammer de origine le opnames aan. Behalve Engels werd daarop Nederlands met een Twents accent gesproken. Deze vondst zette de politie uit eindelijk op het spoor van de Almeloër Björn, zijn tien jaar oudere stiefbroer en de 'regis seur' en ontuchtpleger uit Groot-Brittannië. De Brit werd eerder in eigen land en Denemarken veroor deeld wegens seksueel misbruik van minderjarigen. In januari veroordeelde de rechtbank in Almelo hem tot zes jaar cel. Volgende week dient zijn hoger beroep voor het Gerechtshof in Arnhem. De stiefbroer kreeg vorig jaar 25 maanden cel en TBS opgelegd. rotterdam anp Leeftijd slachtoffertjes te onduidelijk een serie foto's. Het ene kind schatte hij op een jaar of tien, het andere kind duidelijk ouder dan twaalf. Het bleek echter om hetzelfde kind te gaan. Koren op de molen van de verdedi ging. Wal de Rotterdammer had gedaan was 'verkeerd en laak baar', zo heette het in het von nis, maar strafbaar was het alle maal niet. Wel rekende de rechtbank hem zwaar aan dat hij zijn seksreizen ook nog eens had gefinancierd door de socia le dienst op te lichten. In de af gelopen jaren heeft hij ruim 50.000 gulden geïnd door op zettelijk papieren verkeerd in te vullen en inkomsten te verduis teren. Overigens krijgt het OM mo gelijk nog een herkansing. Twee- weken geleden kondigde de of ficier van Justitie aan dat er in middels wel een klacht uit Ethi opië is van een 13-jarige meisje. Bij een eventuele veroordeling zal zwaar meetellen dat de man in 1995 al eens veroordeeld is wegens ontucht met kinderen. De proeftijd van die veroorde ling liep nog tijdens zijn Ethio pische avonturen. Een 47-jarige Rotterdamse sekstoerist is gisteren ontko men aan een veroordeling we gens seks met minderjarige Ethiopische kinderen. Wel krijgt hij vijftien maanden we gens vervaardiging en bezit van kinderporno en steunfraude. De man werd opgepakt toen hij een fotorolletje liet ontwikkelen waarop te zien is hoe hij seks heeft met zeer jonge kinderen. Hij bleek in de afgelopen jaren meerdere kinderseksreizen te hebben gemaakt naar Ethiopië. De Rotterdamse rechter zei gisteren er niet aan te twijfelen dat de kinderen op de foto's minderjarig waren, maar de vraag was alleen hóe jong. Wa ren ze tussen twaalf en zestien jaar oud, dan moet er een klacht liggen van de kinderen zelf of hun wettelijke vertegen woordigers. Zo'n klacht is er niet. Waren de kinderen tussen de tien en twaalf, dan is dat niet nodig voor een veroordeling. Maar juist daarover konden deskundigen geen uitsluitsel geven. Eén deskundige meende twee kinderen te ontwaren in tie naar vermist meisje um jkse p bela isen d recht De politie van Utrecht heeft nog steeds geen spoor ge- corre nden van een 17-jarig meisje dat sinds woensdagmiddag jj, irdt vermist. Duikers van de brandweer hebben gistermiddag bodem van het Amsterdam-Rijnkanaal afgezocht, maar niets ronden. Ook de inzet van een vaartuig met sonarapparatuur Rijkswaterstaat leverde niets op. Het zoeken in het kanaal is 1 in lr. Dei W< i opge arom gestaakt. Een voorbijgangster vond woensdagmiddag tholo 1 tas en Jas van hel rtieisje langs de oever van het kanaal. Uit j gevonden spullen kon de politie de identiteit van het rechtse meisje afleiden. Na overleg met de ouders conclu- rde de politie dat er mogelijk sprake is van een misdrijf. nstoi e) 197 nder de gangbare periode van 24 uur af te wachten, werd be lten direct naar het meisje te gaan zoeken. Voor het onder- ek naar de vermissing is een onderzoeksteam van vijftien re- ercheurs gevormd. foto anp b'j ai jol van aangepaste rolstoelen oningenVijftien verpleeghuizen in de provincie Groningen an aangepaste rolstoelen hergebruiken. Veel bewoners van ipleeghuizen hebben individueel aangepaste rolstoelen met igere leuningen of extra kussens. Wanneer de oudere over- Nedei 'l' ^aat ^et ^arretie over handen van het verpleeghuis. orheen kon dat vaak geen nieuwe bestemming voor het wa ntje vinden. De pool maakt aan dit probleem een eind. Alle gebruikte rolstoelen worden opgeslagen in een magazijn, inneer de zorgverzekeraar een aanvraag binnenkrijgt voor individueel aangepaste kar, kijkt de instantie eerst of er een expinfrrachg is. Is dat zo, dan hoeft de nieuwe berijder maar enkele nd. Ru ien onl sting i op he gen bij e vloet mderd it Soen i. De ;t zelfs ond vt ;en te wachten in plaats van drie weken. Daarnaast kan de igepaste rolstoel voor 2500 gulden opnieuw worden omge- nvd. Dat is bijna de helft goedkoper dan een nieuwe rolstoel, het systeem een succes blijkt, wordt het ook in de rest van derland ingevoerd bij verpleeghuizen, psychiatrische zieken- izen en opvanghuizen voor lichamelijk gehandicapten. an Dam leidt AWBZ-brigade haag Marcel van Dam, oud-minister, en oud-voorzitter van VARA, gaat de wachüijstbrigade leiden die knelpunten gaat ïpakken bij de thuiszorg en de verpleeg- en verzorgingshui- l De onafhankelijke brigade gaat in de regio's fungeren als istus 1 ^ager om pr°blemen op te lossen. De wachdijstbrigade be at uit bestuurders en vakdeskundigen. Naast Van Dam zijn burgemeester Van den Broek-Laman Trip van Heemstede, Utrechtse oud-gedeputeerde Poortenaar-Sikkema en gede- teerde Van Hemmen van Flevoland. De vakdeskundigen ko- :n uit ziekenhuizen en van het organisatiebureau Twijnstra dde. lité tot 'Lan< omva welke landsc is niet tat het e strek ebevo wordt n staat istus 1 een h( (u de rar de ee ten uit binnei est. D« JvTd. ma bekent doden kleinkind urg De oma van een negen maanden oude Tilburgse baby dinsdagavond dood werd gevonden in het Albertkanaal in sselt, heeft bekend het meisje om het leven te hebben g icht. Over het motief en verdere omstandigheden wilde de itie geen mededeling doen. De baby is door verdrinking om leven gekomen. De zwaar overspannen grootmoeder werd ensdagavond in het centrum van Hasselt aangehouden. De swacht kwam de 60-jarige vrouw op het spoor na een tip van i voorbijganger die haar had herkend van een opsporingsbe- ït op de Belgische televisie. Het kind werd dinsdagmiddag or haar oma meegenomen uit de woning van haar ouders in ourg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3