Leidsch Dagblad b 14 15 IV/J illM Actie Turkije goed voor 30 miljoen Iet is mooi aan de top' katholieken drinken raag een glaasje Kees Klerks voorzitter Leiden Promotie VVV wesselman Timorese leiders vragen om vredesmacht Alkmaar moet betalen voor blunder met paspoort AG 27 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42089 LOSSE NUMMERS 1.85 ZATERDAG 2,40 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Leiden en Regio Speurhonden terug uit verwoest Turkije Politie gaat 'slangenman' van Enkhuizen beschermen Bisdom ergert zich aan 'hetze' tegen Eijk Kweken dahlia's vooral liefdewerk iel Johnson toont met gepaste trots zijn nieuwe werelddtijd. FOTO AP en 400, een voorbode van de zelfde dubbel tijdens de hael Johnson behaalde Olympische Spelen van Af teren met zijn spectaculai- lanta. In 1993 en 1995 won hij Wereldrecord op de 400 bovendien goud met het es- feter (43,18) zijn achtste we- tafette-team. Jdtitel en evenaart daarmee Ik wist dat dit de gelegen- 1 Lewis. Wint hij zondag heid was om het record te :t de Amerikaanse ploeg breken, één van de laatste k de 4x400 estafette dan is ook voor mij tijdens een |de enige atleet uit de his- groot kampioenschap", zei |ie met negen gouden me- Johnson gisteren. En hij illes. „Het is zo mooi om denkt zelfs dat het nog harder :en aan de top te staan", kan: „Onder de 43 seconden, igeerde Johnsen. De Te- dat is mogelijk. Dit record n verdiende gisteren met van vanavond is een eerste n gouden recordrace stap in de goede richting, het 0.000 dollar: 60.000 voor de geeft me heel veel motivatie. 100.000 voor het nieuwe Ik kijk al vooruit naar de esta- »rd op de 400 meter in fette 4x400. We hebben vorig |18. Johnson pakte gisteren jaar al een wereldrecord op a vierde wereldtitel op de die afstand gelopen, het zit er j) meter op rij. Daarvoor voor dit jaar weer in." )n hij in Tokyo '91 al goud Pagina 23: Johnson-show op ■de 200 meter. In Göteborg volle toeren Hete hij goud op zowel 200 roomloting Feyenoord iKuip is over tweeëneen- Ive week zo goed als zeker I de nok toe gevuld voor de fste Champions League- fdstrijd van Feyenoord te il Borussia Dortmund. De |iitse club is meteen de otste kluif in de eerste de, waarvoor gisteren in naco de loting werd ver- it. loting had iets weg van q bingo-avond, waarbij ;t balletjes werd geschud, kleurde briefjes tevoor- ïijn kwamen en prijzen rden weggegeven. De Rot- dammers trokken 'de ofdprijs' met het Noorse tenborg, het Portugese Bo- sta en Borussia Dortmund. Feyenoord ontloopt zo alle Europese kanonnen. Trainer Beenhakker ziet een lang CL-avontuur wel zitten. Öp de vraag of hij het niet jammer vond dat hij nu op gezadeld wordt met Borussia Dortmund zei hij geksche rend: „Ja zeg, als die club er ook niet bij zit kunnen we de eerste ronde wel per fax af doen..." En wat zei Fred Blankemeijer, senior-mana ger in de Kuip die met zijn club al decennia lang door Europa reist? Toen het laatste balletje was geopend, riep hij met een stalen gezicht: „Zeg, heren, wanneer is de halve fi nale?" Pagina 23: PSV loot zwaar, Feyenoord en Willem II te vreden [olieken lusten wel een bor- e drinken aanzienlijk meer fiol dan gereformeerde of jormde Nederlanders en 5 meer dan Nederlanders ;een christelijk geloof aan- ;en. Dat heeft het Centraal Jau voor de Statistiek uitge- len. Van de niet-gelovige lerlanders, tegenwoordig de [tste groep in Nederland, 15 procent gerekend tot hvaardere drinkers. Dat zijn [sen die eens per week zes leer glazen alcohol drinken, gelovigen is dit percentage [Uitgesplitst naar kerkelijke Amsterdamse taxi-onderne- TaxiDirekt rijdt vanaf Berdag met een verlengde [üsine rond. De Lincoln a Car doet dienst als gewo- |traattaxi. Iemand die een bestelt bij het kleine taxibe- [heeft kans te worden opge- i door de van Hollywoord- fcières en glamourprogram- RELDBIBLIOTHEEK label Allende \ortuna's dochter u al meer dan 100.000 |xemplaren verkocht! Ie bockhandel, 448 blz., 45.- LEIDEN AD VAN KAAM Kees Klerks wordt het boegbeeld van de Stichting Leiden Promotie VW. Hij volgt als voorzitter oud-burgemeester Cees Goe- koop op, die binnenkort afscheid neemt van de stichting. Klerks onüeent zijn be kendheid in Leiden vooral aan zijn activi teiten op zakelijk gebied. Hij is mededirec teur van Van Caem/Klerks, een internatio naal opererend bedrijf in dranken, cosme tica en geneesmiddelen. De naam van de nieuwe man was giste ren tot vlak voor de officiële opening van het nieuwe kantoor van Leiden Promotie VW het best bewaarde geheim van de Steenstraat. Weliswaar gonsde het al van de geruchten, maar vanuit het bestuur wenste vooralsnog niemand mededelingen te doen. "Voorbarig' en 'niet correct ten op zichte van de scheidende man', zo rede neerde men. Over twee weken zou uitsluit sel volgen over wie deze 'ambassadeursrol' voor Leiden zou gaan vervullen. Maar het was Goekoop zelf, de scheiden de man dus, die dat gedoe rond de persoon aan zijn laars lapte. Vanaf het spreekge stoelte waren de zinspelingen over zijn op volger niet van de lucht. Met nog een paar vette knipogen er overheen had de goede verstaander onder de zeshonderd genodig den nog maar een half woord nodig. Zijn voornaam had-ie al cadeau gekregen, die was dezelfde als van de spreker. Kon er, na dit spelletje 'hints', soms nog wat anders komen dan Klerks? „Eigenlijk niet", lachte bestuurslid Joop Maat later op de dag. Hij besloot daarom, na ampel overleg met betrokkene en het bestuur van Leiden Promotie VW, maar open kaart te spelen. „We hebben enige tijd geleden een profielschets voor een voorzitter opgesteld. De nieuwe man moest uit Leiden komen, representatief zijn en grote affiniteit met de stad hebben. Hij moest deuren kunnen openen en bruggen kunnen bouwen en politiek niet gebonden zijn. Maar bovenal moest hij over een groot netwerk en een gezond zakelijk inzicht be schikken. Alles bij elkaar kom je zodoende vanzelfbij Kees Klerks uit", aldus Maat. De voorzitter moet, samen met het be stuur en directeur Tjeerd Scheffer, het werk van de Stichting Leiden Promotie VW in goede banen leiden. Daarnaast vervult de voorzitter een 'ambassadeursrol' bij de promotie van de stad. RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Don Robinson Een van de zwakke kanten van onze tijd is het onver mogen om onze noden van onze gulzigheden te onder scheiden. gezindte blijken er aanmerkelij ke verschillen te zijn. Het hoogste percentage zwaardere drinkers is te vinden onder roomskatholieken: 17 procent. Onder katholieken die zelden of nooit naar de kerk gaan, is dit zelfs 19 procent. Van de Nederlands Hervorm den drinkt 11 procent minstens eenmaal in de week zes of meer glazen alcohol. Bij de gerefor meerden is dit 9 procent. Van mensen met een ander geloof behoort slechts 4 procent tot de zwaardere drinkers. Voor alle gelovigen geldt dat er minder wordt gedronken door mensen die vaker naar de kerk gaan. Waardering Kok voor sobere herdenking De nationale tv-actie 'Help Turkije' heeft gisteravond een bedrag van 29.852.713 gulden opgebracht. De uit zending, die om half negen begon, werd door de com merciële en publieke omroepen uitgezonden en was ook in Turkije te zien. Kijkers konden tijdens de uitzending bellen met een speciaal telefoonnummer en een geldbe drag storten op gironummer 797. Er stonden ongeveer zeshonderd telefoonlijnen open, waarvan 75 voor Turks sprekenden. mST/naS' 12723° 12722° 12721° 10% 30% 30% ËKëb? 70% 40% 40% Uitgebreid weerover zicht op pagina 14 I VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur HILVERSUM ANP Veel bekende Nederlanders, zo als columnist Jan Mulder, zan geres karin Bloemen en zwem mer Pieter van den Hoogen- band, zaten er om de telefoon tjes aan te nemen. De uitzending bracht ook een live-verslag vanuit Zaandam, waar in de Sultan Ahmet Mos kee, de grootste moskee in Ne derland, een herdenkingsbij eenkomst werd gehouden. Pre mier Kok sprak na afloop zijn waardering uit voor het sobere en waardige karakter van de herdenkingsbijeenkomst, waar hij het verzamelde gehoor on der anderen prinses Margriet en de ministers Jorritsma en Van Boxtel toesprak. De her denking 'illustreerde de ver bondenheid van Nederland met de Turkse gemeenschap', aldus Kok. „Het was een heel goede manier van naast elkaar staan zonder geforceerdheid." Over de financiële steun vanuit Nederland hoeft Turkije zich volgens Kok weinig zorgen te maken. „Men kan erop rekenen dat Nederland echt zijn steentje zal bijdragen." Bij aanvang van de televisie uitzending was 9.186.544 gul den toegezegd aan de hulpor ganisaties. De steden Rotter dam, Amsterdam en de provin cie Limburg hadden voor de uitzending elk een miljoen gul den gedoneerd. Vorige week stelde het kabinet vijf miljoen gulden beschikbaar voor hulp aan de slachtoffers van de aard beving, bovenop de 750.000 gulden die minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwer king al had aangeboden. De op brengst van de nationale hulp actie gaat naar de Samenwer kende Hulporganisaties. Ook het Koninklijk Concert gebouworkest is gegrepen door de ellende in Turkije. Volgende week dinsdag speelt het orkest de Achtste Symfonie van Mah ler onder leiding van chefdiri gent Riccardo Chailly als lunch concert. De toegang in het Con certgebouw is gratis, maar de bezoekers wordt gevraagd na afloop een donatie te doen. Vanaf vandaag kan het publiek de gratis kaarten voor het con cert afhalen aan de kassa van het Concertgebouw. Een spontane inzamelingsac tie voor de aardbeving in Tur kije onder de 350 gedetineer den van het Huis van Bewaring De Koepel in Haarlem heeft ruim 2100 gulden opgeleverd. Ter vergelijking: voor een werk week van 26 uur ontvangt een gedetineerde 36 gulden. Commentaar op pagina 2 een filmster naar tante Annie ma's bekende stretch-limo. De luxe taxi kan ook worden aan gehouden op straat. TaxiDirekt hoopt met het initiatief een nieuwe impuls te geven aan de Amsterdamse taximarkt. De kleine onderneming wordt sinds de oprichting vorig jaar tegengewerkt door chauf feurs van de Taxi Centrale Am sterdam (TCA). Vorige week leidde dit tot een kort geding waarin TaxiDirekt eiste dat er een eind gemaakt zou worden aan de pesterijen door TCA-col- lega's. De directie van de grote onderneming zegde toe hard op te treden tegen chauffeurs die zich misdragen. De politie in Amsterdam heeft een speci aal team ingezet om de vrede tussen de rivaliserende taxi chauffeurs te bewaren. DiuEen Indonesische politieman gebruikt de wa penstok om een groep Oost-Timorezen tot kalmte te manen, die zich verdringt op de loopplank van een veerboot. Veel Timorezen proberen het geweld op het eiland te ontvluchten. Gisteren kwamen bij ge vechten tussen voor- en tegenstanders van onafhan kelijkheid vijf mensen om het leven. Maandag be slist de bevolking van Oost-Timor in een referen dum over een grote mate van autonomie binnen In donesië of volledige onafhankelijkheid. De Oost-Ti- morese leiders Xanana Gusmao en José Ramos-Hor- ta pleiten voor een gewapende vredesmacht om het geweld in hun gebied te bestrijden. Ramos-Horta, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1996, heeft Australië gevraagd een vredesmacht te sturen. Gusmao, die tot twintig jaar gevangenisstraf is ver oordeeld en nu onder huisarrest in Jakarta wordt vastgehouden, beschuldigde Indonesië ervan haar milities met opzet de vrije hand te geven om voor standers van onafhankelijkheid schrik aan te jagen. De Indonesische regering kondigde gisteren aan Gusmao twee weken na het referendum vrij te laten. Indonesië voelt niets voor een vredesmacht in het gebied. Het meent dat de politie en het leger sterk genoeg zijn om het geweld te bedwingen. Secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties eiste gisteren dat Jakarta dit waarmaakt. Hij zei ont steld te zijn over het wijdverbreide geweld. De VN vinden dat het referendum in elk geval moet door gaan. FOTO REUTERS DARREN WHITESIDE ETA verbreekt vredesoverleg premier Aznar de Basken ervan had beschuldigd 'geen vrede te willen'. De Spaanse oppositie had al eerder kritiek geuit op de regering-Aznar. Met name zijn weigering de gevangenen van de ETA terug te laten gaan naar gevangenissen in Baskenland, wordt zwaar bekritiseerd. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft gisteren het contact met de Spaanse rege ring verbroken. In een verkla ring bevestigt de ETA dat het vredesproces in Baskenland is 'geblokkeerd'. „Het enige con tact dat er is geweest, wordt door Madrid gebruikt als ver kiezingspropaganda", zegt de afscheidingsbeweging. De breuk kwam een etmaal nadat Economie7,8 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport22,23 Uitgaan9 Ruim 4000 nertsen bevrijd uit farm in Zwammerdam ZWAMMERDAM SASKIA BUITELAAR Een tot nog toe onbekende ac tiegroep heeft afgelopen nacht vier- tot vijfduizend nertsen vrijgelaten uit een nertsen- houderij in Zwammerdam. Grote delen van de omheining van de farm zijn vernield. Ei genaar N. Verboom is vanaf vanmorgen vroeg, met colle ga-nertsenhouders uit de om geving, de dieren aan het van gen. De water- en bosrijke om geving maakt het echter niet eenvoudig de nertsen te vin den, zegt woordvoerder W. Verhagen van de landelijke be langenorganisatie voor edel- pelsdieren (NFE). Verhagen kan niet inschat ten hoeveel ontsnapte dieren worden teruggevonden. Een aantal nertsen is inmiddels doodgereden op de doorgaan de weg tussen Alphen en Bo degraven, de Nil. Maar een groot deel trippelt rond de farm, op zoek naar eten. Ver hagen hoopt dat op die manier veel dieren kunnen worden gered. „Als ze niet worden overreden en genoeg te eten vinden, kunnen ze in het wild overleven. Maar dan sneuve len er in de omgeving de ko mende tijd veel kippen en eenden. Het zijn ten slotte roofdieren." Hij noemt de bevrijding een criminele actie. „Ze hebben niet het lef om zich te komen melden, die extremisten die zich dierbeschermers noe men." Hij vindt dat de politiek en dierenbeschermingsorgani saties medeverantwoordelijk zijn voor het klimaat, waarin zulke acties kunnen ontstaan. ALKMAAR GPD De gemeente Alkmaar moet een vrouw uit Andijk tienduizend gulden betalen voor het ten onrechte bijschrijven van haar kinderen in het paspoort van haar ex- man. De kinderen zijn daardoor ander half jaar geleden probleemloos door hun Palestijnse vader ontvoerd. De vrouw kreeg na een scheiding haar drie kinderen toegewezen. Uit angst voor ontvoering was er een strikte 'omgangsre geling. Bovendien vroeg de moeder de Is raëlische ambassade en de gemeente Alk maar haar te waarschuwen als haar ex- man reisdocumenten zou aanvragen. Desondanks schreef de gemeente Alk maar haar drie kinderen bij in het Neder landse paspoort van de man. Die gebruik te daarvoor een vervalste instemmings- veVklaring. In februari 1998 ontvoerde hij tijdens familiebezoek twee van de drie kinderen, vermoedelijk naar Palestijns ge bied. Minister Van Aartsen van buiten landse zaken vroeg deze week tijdens zijn bezoek aan Israël aandacht voor de zaak. De rechtbankpresident houdt de ge meente Alkmaar verantwoordelijk. Met het bijschrijven in het paspoort heeft de gemeente fouten gemaakt. Zij is daarom aansprakelijk voor de kosten, onder meer gemaakt voor opsporing van de kinderen. De vrouw vroeg in kort geding 17.000 gul den die ze had uitgegeven om zelf in Isra el naar haar kinderen te zoeken. Burgemeester Bandell van Alkmaar zegt dat de gemeente de tienduizend gulden zonder morren betaalt, maar er komt wel licht een bodemprocedure om het vonnis aan te vechten. Dat moet volgens Bandell los worden gezien van 'het menselijk dra ma'. Voor de burgemeester blijft de vraag of Alkmaar wel verkeerd heeft gehandeld met het bijschrijven van de kinderen in het paspoort. Volgens de afdeling burger zaken is de handtekening op de verklaring om de kinderen bij te schrijven gecontro leerd met een identiteitsbewijs van de vrouw. De rechtbank heeft het vermoe den dat die handtekening is vervalst. .onirolc bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 96.90) i Oacccptgiro (f 97 90i l automatisch (f 33,70) I I Nr. hank/giro: - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1